BERICHT. SCHOUWBURG TIVOLI. DE DIAMANTENDIEF. Physique, Magie, Hydraulique, S. J. LEEK, 15 cents per stuk. EEN OUD GEVESTIGD HUIS, JNT ihkl -1* \i. 'I ileout- •tob* 'iïëf' meés'f gewensclite, nuttige en'duurzame Sint-Nicolaas-cadeau is voorzeker een of ander UURWBÏRK. §In groote keuze en tegen billijkst mogelijke prijzen zijn bij mij voorradig: Gouden, Zilveren en Nik kei Dames-, Heereu- en Jongeheeren Horlogiën, vooral in Remontoirs. Nieuwste en smaakvolste echt Parijsche Pendules, Regulatenrs, Wekkers in groote verscheidenheid. Groote en kleine Speeldoozen, ter verkorting der lange avonden. Gouden en Fantnsie- Yestkettingen. enz. enz. Voor de levering van een en ander beveelt zich minzaam aan: GUST. BUHSE, HOEK KRUISWEC. SINT- NIC OLAAS. Ontvangen Uitgestald 'prachtige artikelen, zeer geschikt voor St. Nicolaas-cadeaux. Voor een bezoek beveelt zich beleefd aan de Wed. P. VISSER, Burg (Texel). 't Is immers spoedig Sint-Nicolaas! Wel zeker! Kom, ik ga spoedig een geschikt cadeau uitzoeken. Ruime keuze, lage prijzen, solied en net bewerkt. Practige fijne Lakwerken, als: Thee- en Wijnbladen, Presenteerstellen, Koffie- en Theetrommels, Geldtrommels met solied slot, Beschuitbussen, Trommels, Theeëmmers, enz. enz. Prachtig bruin Koperwerk, alsKoffieketels, Koffiekannen, Theetrekpotten, SchenkketelsTafelkomfoors, soliede bruinkoperen twee-vlams Kookmachines met ketel (vroeger 13.—, nu 9.50), Machine- en Kachelketels, enz. enz. Prachtig Brlttannia-metaal, als: Koffiekannen, Thee- trekpotten, Tafelkomfoors, Theebussen, enz. enz. Verder: Mahoniehouten Naaikisten, Scheerdoozen, Tabaks potten, Schrijfstellen, Boekenhangers, Kinderschommels, Damborden, Fauteuils met veêren zittingen, rieten Fau teuils, Bloemtafels, Spoormanden, Damestaschjes, Geld beurzen, Eau de Cologne in ruime keuze, Tabaks- en Sigarenpijpen, Tafel- en Dessertmessen, Zak-, Brood- en Scheermessen, Eet-, Soep-, Saus-, Suiker- en Theelepels, palisander Tafel-Sigarendoozen, idem Lepelkistjes, Raam- horren, Schilderijen, ruime keuze in Spiegels van f 1.50 tot 9.—, fijngelakte Turf- en Steenkoolbakken, en duizende andere artikelen, zeer geschikt voor cadeaus. Ook vele artikelen, geschikt voor kiudcrcftdcaux. Alles extra-goedkoop gedurende deze week. ZEGT HET VOORT! Met aanbeveling, ÜEd. Dienaar J. J. KUIJ PER. Oosterend (Texel), 30 November 1884. ZONDAG 30 NOVEMBER 1884: Buitengewone SoiréeMusicaleenHumoresque, onder directie van den Heer D. THeod. Sonramade, Prestidigateur en Opticus te Rotterdam. Eerste Afdeeling: MUZIEKUITVOERING. (Orchest Stafmuziek.) Blijspel in één bedrijf door D. Th. Schramade. Tweede Afdeeling: MUZIEKUITVOERING, als boven. optreden van den Heer D. Tiieod. Schramade. P A U Z E. MUZIEKUITVOERING, als boven. Als men zijn Beurs verloren heeft. Blijspel in één bedrijf, naar 't Fransch. ]Va afloop BaL Aanvang 8 uur. Entrëc 0.40. Plaatsen kunnen dagelijks aan het Bureau besproken worden van 12 tot 2 uur, a 10 cents extra. Plaatskaartcn zijn te verkrijgen bij den Heer Stadermann, Helder; Mej. de Wed. Jonker, Loodsgracht; Mej. de Wed. Van Getzen, Koningstraat; den Heer B. Bakker, Kanaalweg, en bij den Heer Fasol, Sigaren- Magazijn ttDe Klok." ABR. SLOOS, Notaris te Winkel, zal, op WOENSDAG 10 DECEMBER 1884, des avon; te 6 uren, in de Herberg „D E Z W A A N," van JAN WOUD te Winkel putoUeü verKoopen 5 Twee HUIZEN, waarvan een ingericht tot WINKELHUIS, waarin de kruideniers-affaire sedert jaren "i w f uitgeoefend, met SCHUUR, '^r^^^^jBfeTITïN en BOOMGAARD, staande en gelegen te Winkel, kadaster Sectie C, Nos. 393, 501 500, te zamen groot 51 aren 70 centiaren. Toebehoorende aan de Wed. P. Janz. Bijhouwer te Winkel. Alles breeder bij biljetten omschreven. welke door firma's ia Ter- dagbladen yoor minderen prijs worden aangeboden, loonei door tegen dezelfde - - - OORi-AiJD. iJST in den Boekhandel van J. C. DE BUISONJÉ en ZOON, HOOFDGRACHT: Prachtig 'gebonden BOEK- en PLAATWERKEN; LUXE ARTIKELEN, zeer geschikt voor cadeaux, diverse SCHEURKALENDERS. Op aanvrage wordt ook op zicht gezonden. AMSTERDAM. Alom verkrijgbaar te Bordemix, vraagt degelijke Agenten voor den verkoop van hare WIJNEN en COGNACS. Men schrijve in het Fransch of Engels.ch aan Mr. JULES GOUDIN, Bordeaux. Vereeniging tot ontwikkeling van den Landbouw in Holland s Noorderkwartier. prijzen franco gele?erd worden. BERKHOUT C\ Jl. Woensdag werd te Schermeer (gem. Oterleek) de 28ste vergadering gehouden dier Vereeniging. Zij werd bijgewoond door 50 leden en 7 gasten. In zijne openingsrede wees de voorzitter, de heer J. L. T. Groneman er o. a. op, dat de Vereeniging voor de eerste maal in de Schermeer vergaderde en dat men mocht hopen, dat, was de Vereeniging hier nog weinig bekend en telde zij hier nog weinig leden, deze vergadering het hare zou doen, om haar ook onder de vele landbouwers in dezen polder sympathie en leden te doen winnen. Nadat de notulen omtrent de vorige vergadering waren gelezen en goedge keurd werden mededeelingen van verschillenden aard door het bestuur gedaan, o. a. dat de door de Vereeniging uit geloofde prijs van f 300 voor den besten éénjarigen rijstier van Hollandsch ras, ingezonden op de Internationale Land- bouw-Tentoonstelling, was verworven door den heer R. Laan te Beemster; verder, dat door het bestuur bij den minister van Binnenl. Zaken adhaesie was betuigd met het aan Z. Exc. verzonden adres uit Leiden, waarin op de wenschelijkheid was gewezen van verscherpte maatregelen tot wering van het gevaar van besmetting van ons vee, voortvloeiende uit den in- en doorvoer van vee uit Duitsch- land, België en andere landen. Van de Regeering was te dezer zake tot heden niets vernomen. Omtrent den toestand der Veereeniging werd medegedeeld, dat zij bij den aanvang van dit jaar 190 leden telde (dat is 17 meer dan in 1883) dat zij in den loop dezes jaars 9 verloor, doch dat zich voor 1885 weder 9 personen voor het lidmaatschap hadden aangemeld. Onder de ingekomen stukken behoort een brief, inge zonden door de Landhuishoudkundige Vereeniging, behel zende het verzoek om eene bijdrage voor het door die Vereeniging gestichte Sloetfonds (ter eere van de nagedach tenis van wijlen baron Sloet tot Oldhuis, aan wien de Landhuishoudkundige Vereeniging niet alleen, maar de geheele vaderlandsche landbouwstand zooveel te danken heeft). Dit fonds moet strekken tot het jaarlijks geven van een prijs aan dien leerling der Rijks-Landbouwschool te Wageningen, die het eind-examen van klasse A met den meesten lof aflegt. Voor bedoeld fonds is f 1200 noodig, doch reeds f 750 bijgedragen. De heer J. Zijp Kz. stelt voor f 25 in eens te geven; de heer Waller acht het beter nu in beginsel tot het verstrekken eener bijdrage te besluiten, maar het bedrag in de volgende vergadering te bepalen. Aldus wordt besloten met 27 tegen 22 stemmen. Door den heer J. Zijp Kz. wordt verslag uitgebracht omtrent zijne bevindingen als vertegenwoordiger der Vereeniging op de algemeene vergadering van het Nederl. Rundveestamboek en op het landhuishoudkundig congres te Amersfoort. De uitkomsten van het stationeeren van 5 uitmuntende rijstieren in even zoovele centra van veeteelt in Noord holland, wat de Vereeniging f 840 heeft gekost, waren zeer gunstig te noemen. Te zamen werden door die stieren 1237 koeien gedekt. Uit het rapport, door den heer J. Zijp Kz. uitgebracht omtrent de étalage van granen en zuivelproducten, inge zonden vanwege de Vereeniging op de Internationale Land- bouw-Tentoonstelling, blijkt, dat dit f 187.67heeft gekost, doch met het meest gewenschte succès is bekroond, daar het de Vereeniging de gouden medaille heeft doen ver werven. Het bestuur stelt voor, die medaille te gelde te maken, daar men er f 85 voor kan krijgen en eene verguld zilveren kopie er van te doen maken, die slechts f 6 zou behoeven te kosten. Dit voorstel wordt aangenomen met 28 tegen 23 stemmen. In het aankoopen van Zweedsehe zaaigranen is men op de gehouden Internationale Tentoonstelling blijkens uitge bracht schriftelijk rapport (namens de afwezige commissie daarvoor) niet voldoende kunnen slagen. In de pauze heeft de verrekening plaats met de eigenaars der gestationneerde rijstieren, die na de pauze bedankt worden voor de opofferingen, die zij zich daarmede in 't belang der Vereeniging en van den landbouw hebben getroost. Tot commissie van onderzoek van rekening en begrooting worden de daartoe door het bestuur voorgedragen heeren Jb. Van der Stok, Jan Zijp Hz. en J. J. Enschedé bij acclamatie benoemd. Als plaats voor de volgende vergadering wordt bij meerderheid van stemmen (35 tegen 12 die op Hoorn waren uitgebracht) Abbekerk aangewezen. Ten aanzien van punt 7 van den beschrijvingsbrief worden de volgende besluiten genomena. Men zal in het voorjaar van 1885 te Hoorn eene tentoonstelling doen houden van 1. éénjarige stieren, afstammende van de 5 gestationneerde rijstieren, 2. éénjarige stieren van anderen oorsprong; 3 pinken, afstammende van genoemde stieren; 4 pinken van anderen oorsprong. 'Ten zal proeven nemen met den verbouw van Zweedsehe zaaigranen; de daarvoor in het afgeloopen jaar uitgetrokken som is niet besteed en kan dus nu nog aangewend worden, c. In beginsel volmondig erkennende, dat het wenschelijk is ook zijne aandacht te wijden aan de verbetering van het paardenras, wordt het bestuur uitgenoodigd, in de volgende vergadering voor stellen te doen, die daartoe kunnen leiden, wat het bestuur gaarne op zich neemt. Over punten a en b werd weinig gesproken; des te meer over punt c. Het voorstel toch van het Bestuur, om prijzen uit te loven voor de beste paarden op de in 1885 te houden Tentoonstelling van Landbouw te Purme- rend, vond weinig steun; men vond het te „mager", te weinig afdoende. De heer S. De Jong, van Oudorp, wil stationnement van goede hengsten, als van stierende heer Timmers, van Kolhorn, het doen ontstaan van eene goed bezochte paardenmarkt op eene goede plaats en te juister tijd, waartoe de Vereeniging door verstandige maatregelen veel zou kunnen bijdragen. Na vele discussies, waaruit duidelijk blijkt hoezeer men wenscht dat de Vereeniging ook het hare doe tot verbetering van het paardenras, wordt besloten, dat het Bestuur, na zoo noodig voorgelicht te zijn door specialiteiten, in de voorjaarsvergadering van 1885 nieuwe voorstellen zal doen. Trouwens ook omtrent punten a en b is slechts in be ginsel besloten; de wijze van uitvoering zal in de vol gende vergadering worden vastgesteld. Ook punt 8 gaf aanleiding tot heel wat discussie. Hoe zou de Vereeniging de verbetering v»n de varkensfokkerij kunnen bevorderen? was de vraag, wier bespreking door den heer J. Zijp Kz. werd ingeleid met eene verzuchting over onze varkens op de Internationale Tentoonstelling, in vergelijking met die uit het buitenland. Hij vindt invoer van volbloed Yorkshire ras en zuivere voortteling er van het meest aan te bevelen, en verklaart van kruising van onze varkens met vreemde weinig heil te wachten. Bij de heeren Bauduin, in den IJpolder en Van der Breggen kan men varkens van bedoeld ras koopen, zoo men zich niet tot Engeland zelf wil wenden. Dat onze varkens meer vatbaar zijn voor ziek worden, gelijk de inleider beweerde, wordt bestreden door den heer Timmers, die op grond van betrouwbare inlichtingen constateert, dat de heer Bauduin van zijn buitenlandsche varkens er dit jaar reeds 100 aan de ziekte verloren heeft, en door den heer S. De Jong, die /-egt, dat minstens 1/4 gedeelte van de in Amsterdam geëxposeerde uitheemsche Varkens aldaar zijn ziek geworden en bij nacht werden weggevoerd. De heer J. Zijp Kz. zegt: wij fokken hier in Nederland maar in 't wilde; van welk ras zijn de beren b. v. waarvan men zich bedient? Laten wij ons best doen eene rationeele fokkerij van varkens te verkrijgen. Ten slotte wordt goedgevonden, dat het bestuur te gelegener tijd, zoo noodig na inroeping van het oordeel van erkende deskundigen, bepaalde voorstellen zal doen. De bespreking van punt 9 deed uitkomen dat men vrij algemeen van gevoelen is, dat de fokkerij van het zuivere Texelsche schapenras zeer verdient aangemoedigd te worden. Dat ras heeft zeer goede eigenschappen, welke door goede zorgen zeer zouden kunnen bevorderd worden, in welk geval het verre de voorkeur zou verdienen boven gekruisd schapenraa. Punt 10, (bespreking van verdere werkzaamheden), leidt tot het bespreken van verschillende zaken, die niet op den beschrijvingsbrief stonden. De heer S. De Jong zou gaarne zien, dat de Vereeniging pogingen deed om te doen uitmaken, wat eigenlijk het zoogenaamde blauw in de kaas is en hoe het te keer te gaan. De heer Brantjes meent, dat het door te kort en droog gras ontstaat; de heer J. Zijp Kz. deelt als oordeel van een hem bekend bekwaam kaasmaker mede, dat het blauw in de kaas kan ontstaan: 1. door het gebruik van ijzeren vaatwerk voor de melk2. door het gebruiken van verkeerde lebben voor 't maken van stremsel3. door 't wasschen van 't vaat werk in de boerderijen met sloot- of putwater, dat dikwijls zwavelachtig is. De heer S. De Jong zou blauwe kazen ter onderzoek willen zenden naar de Rijks-Landbouwschool b. v., of ook een prijsvraag uitschrijven. Sommige kaas- koopers, zegt bij, hebben er ook vrij wat voor over. De heer J. Zijp Kz. wil onderzoek door deskundigen op de boerderijen waar de kaas gemaakt wordt. Dan zou meteen naar de oorzaken van het zoogenaamde kort worden (kruimelig worden) van onze kaas kunnen onderzocht worden. De heer D. Breebaart betuigt zeer teleurgesteld te zijn dat de Prov. Staten van Noordholland subsidie geweigerd hebben voor de stichting eener zuivelbereidings- school in Noordholiand, zooals er eene in Zuidholland zal tot stand komen met hulp van de Prov. Staten dier pro vincie. De houding van den heer K. De Jong, als lid van de Prov. Staten te dezer zake, wordt van verschillende zijden aan vrij scherpe critiek onderworpen. De heer K. De Jong moet namelijk verklaard hebben dat de kaas nog zoo slecht niet is, en daardoor niet weinig schuldig zijn aan de weigering van bedoelde subsidie. De heer J. Zijp Kz. stelt voor, dat de Vereeniging in een adres aan Gedep. Staten teleurstelling betuige over de weigering der subsidie en wijzende op het hooge belang van de totstandkoming eener zuivelbereidingsschool in onze provincie, aandringe op eene gunstige beschikking bij vernieuwde aanvraag door de Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Dit voorstel wordt bij acclamatie aangenomen. Het beramen van maatregelen tot onderzoek van de gebreken in de kaas (blauw worden, kort worden, kanker) wordt onder applaus aan het bestuur opgedragen. Het bestuur neemt ook op zich te trachten een geschikten eigennaam te vinden voor het Hollandsche vee, dat naar Amerika wordt uitgevoerd en zekerheid te verkrijgen omtreut de voor dien uitvoer vereischte certificaten, waaromtrent den laatsten tijd twijfel is ontstaan. Eindelijk wordt nog na ampele bespreking op voorstel van den heer Waller besloten de gewonnen gouden medaille hoezeer daartoe in deze vergadering veroordeeld, alsnog niet ter smeltkroes te doemen, maar die executie te verdagen, totdat de eerstvolgende vergadering haar gevoelen er zal over hebben te kennen gegeven. Na dankbetuiging aan den aftredenden voorzitter, den heer Groneman, voor diens bemoeiingen in het belang der Vereeniging, en een dankbetuiging zijnerzijds aan verga dering en bestuur voor ondervonden medewerking, wordt de vergadering gesloten. Snelpersdruk van A. A. Bakker Cz., Nieuwediep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1884 | | pagina 4