ZALF HOLLOWAY. DE CONCURRENT. Porcelein-, Glas-, Kristal-, Graniet- en gewoon Aardewerk voor huishoudelijk gebruik en luxe. Caisse Hypothécaire van Brussel. J. J. KUIJPER, te Oosterend. DIT DE HAND TE HUUR: De Boerenplaats, genaamd WELTEVREDEN, ABR. SLOOS, Notaris te Winkel, zal, op WOENSDAG 24 DECEMBER 1884, des middags 12 ure, in de herberg „D E R O O S," van A. VADER te Schagen, pulDlieli verkoopen: Een HUIS, ingericht tot Timmerwinkel, met ruime SCHUUR en ERF, staande en _gelegen in de Moerbeek, gemeente Nieuwe TLNiedorp, kadaster Sectie A, N°. 381, groot r 9 aren 60 centiaren. Toebehoorende aan C. Blom, Timmerman aldaar. Te koop gevraagd: fgfcffiat 3 a 4 jonge zwarte PAARDEN, van tot Jaar °u^* Franco brieven worden ingewacht aan het Bureau dezer Courantonder letter P. Weststraat, L 87. Weststraat, L 88. ÜVZAGr.A.ZIO'ilXr van Groote sorteering, compleete stellen, Wijn-, Madera-, Likeur-, Bier- en Punckglazen en Karaffen. MF Winkeliers t» fabrieksprijs. *DC TIVOL.I. ZONDAG 14 DECEMBER 1884: BAL-MÜZIB li. Directie der Agentschappen voor Nederland Bankastraat, 20, 'S GR A VEN HA GE. De Caisse Hypothecaire te Brussel verschaft groote en kleine kapitalen onder le hypothecair verband op landerijen, gebouwen (ook in aanbouw), aflosbaar in annuïteiten (geene vooruitbetaling). Agent voor Helder, Schagen, Alkmaar, Hoorn, Enkkuizen, t/m. Medemblik, de eilanden Texel en W leringen, L. W. F. OUDENHOVEN, Makelaar te Helder, die te spreken is: Maandags CAFÉ SUISSE, Kalverstraat, Amsterdam, van 14 uren's middagsDonderdag» Hotel VREDELUST te Schagen, van 1012 uren 's morgens; Zaterdag'» van 113 uren 's middags HELDERSCHE WAREN, bij den Heer PABST te Alkmaar. HANDELSDRUKKERIJ. A£olenplein 163. AFLEVERING VAN ALLE SOORTEN BOEK- EN STEENDRUKWERK GESCHIEDT SPOEDIG NET UITGEVOERD EN TEGEN DE LAAGSTE PRIJZEN. Door de Heeren RUTTEN Co., Den Haag fabrikanten van uitmuntend best Wagensmeer, is een olie in vasten staat gebracht, in doozen 45 cents. EENIG VERKOOPHUIS VOOR TEXEL: Naar buiten tegen toezending van het bedrag. et 24 h. 53 a. 60 c. uitmuntend Wei- en Bouwland Te bevragen bij Jb. GEEL, te Wiering er waard. Een dame, die zich Louise teekent, geeft onder meer de volgende beschouwingen in het Hld.: Daar zijn landen, waar iedereen zijn brood kan verdienen, die van landbouw of veeteelt verstand heeft. (Die daar geen verstand van beeft, kan het leeren verkrijgen). Naar Canada zijn dertig duizend arme Russische joden door het Londensche hoofdcomité gezonden, en het gaat allen goed, sommigen zijn reeds bezig geld over te leggen. Dit is mij verzekerd door den heer Samuel Montague, bankier te Londen, een der leden van de Engelsche hoofdcommissie. Wanneer men uit de bloem der Nederlandsche burgerij een uitgebreid comité organiseerde, met hulpcomité's over ons gansche vaderland, om al die ongelukkigen, die thans om brood vragen, te doen verhuizen naar andere en betere landen, ik geloof dat de pogingen in de toekomst heil zouden aanbrengen. Al wat men nu projecteert, is slechts tijdelijke en onvol doende hulp. De slecht betaalde en bij geval slecht gevoede werkman zal in sterken drank een prikkel zoeken, de vrouw uit de volksklasse (ieder die dienstboden heeft, kan dit beoor- deelen) is de meest ongelukkige, meest ongeschikte levens gezellin voor hem. Vertel eens aan die menschen dat eigenlijk iedereen, die een meer of minder groot aantal schepsels de wereld in helpt, zonder ze te kunnen voeden, een misdadige verantwoordelijkheid op zich laadt, uwe beschouwingen en redeneeringen beschouwen ze als onzedelijk Indien ik in dit geval voor dit oogenblik wat te zeggen had, ik onderzocht ieder geval persoonlijk. Laten gezonde mannen en vrouwen, die volstrekt geen werk hebben dan uit dienen gaan. (Wij kunnen immers niet of ter nauwer- nood dienstboden bekomen). Ik voor mij heb al meer dan eens een advertentie geplaatst om alle dagen vast een werkvrouw. Als het waar is, dat de nood onder de arbeidende klasse zoo groot is, had ik aanbiedingen op mijne advertentie moeten hebbentot mijn verwondering was steeds juist het tegendeel het geval. Van onverschillig heid der vrouw uit de volksklasse om op een eerlijke manier door hard te werken geld te verdienen, kan ik een massa voorbeelden aanhalen, des verkiezende met de adressen er bij. Wie is niet bewogen bij het vernemen van het leed, waaronder zijn natuurgenooten gebukt gaan, wie wil niet gaarne helpen waar hij kan? Maar indien hulp noodig is, dat die dan ook afdoende zij. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK Correctioneele Terechtzitting van 9 December. A. K., te Petten, verwonding, 3 maanden eenzame opsluiting, civiele vordering toegewezen tot f 65.65. W. H., te Petten, diefstal, 1 maand gevangenisstraf. J. S., te Oudkarspel, misbruik van vertrouwen, 2 maanden gevangenisstraf en f 12.50 boete, subsidiair 1 dag gevangeuisstraf, alles in eenzame opsluiting te ondergaan. M. H. en C. H., beiden te Egmond-Binnen, verwonding, de eerste 1 maand en de tweede 15 dagen eenzame opsluiting, ieder f 8 boete, subsidiair 1 dag gevangenisstraf. A. H., te Hoorn, rebellie, 1 maand eenzame opsluiting. C. J., te Warmenhuizen, mishandeling, 14 dagen gevangenisstraf. J. W., te Helder, verbreking van sluiting, 2 boeten, ieder van f 8, subsidiair 2 dagen gevangenisstraf voor iedere boete. P. E., te Helder, bcleediging, 2 boeten, ieder van f 15, sub sidiair 4 dagen gevangenisstraf voor iedere boete. J. G. M., te Rijp, beleediging, f 8 boete, subsidiair 2 dagen gevangenisstraf. P. T., te Rijp, mishandeling, f 12 boete, subsidiair 3 dagen gevangenisstraf. C. K. en P. v. B., zonder vaste woonplaats, bedelarij, 14 dagen gevangenisstraf en opzending naar een bedelaarsgesticht. F. N., te Rijp, verzuim van aangifte van geboorte van een kind, f 1 boete, subsidiair 1 dag gevangenisstraf. P. J., te Heerbugowaard, niet verschijnen als getuige f 3 boete, subsidiair 1 dag gevangenisstraf. Brieven uit Kennemerland. AMSTERDAMSCHE COURANT. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en feestdagen. De Auislerdaiiïscbe Courant zal na nauwgezette keuze de belangrijkste en belangwekkendste gebeurtenissen van den dag mededeelen. De Amsterdamscbe Courant is het goedkoopste Dagblad van Nederland. Voor Amsterdam per 3 maanden 1.50, franco per post f 1.80. Niemand kan door den prijs worden afgeschrikt onze Courant iederen dag alleen of met een vriend gesamenlijk te ontvangen. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Bureau: O. Z. Voorburgwal 280, over het Stadhui-. Afleidende middelen. Daar, waar de voornaamste levensorganen onsesteld worden, is het van een oogenblikkelijk belang, om de oorzaak van de ziekte af te leiden naar eene plaats, waar zij met minder nadeel kan verdragen worden. Tegenwoordig worden bij borstziekten dikwijls koppen gezet als afleidend middel, het welk de kwaal van de long afweert. Maar de afleidende kracht is veel sterker wanneer men de borst en den rug insmeert met de zalf van Holloway. De uitwerking is spoedig en blijvend zonder de pyn, die het koppen zetten veroorzaakt. De pillen van Holloway moeten dan ook gelijktijdig genomen worden, warit zij verlichten het ademhalen en verdrijven de onzuiverheid. Wan neer deze twee matige middelen volgens bet bijgevoegde recept aangewend worden, dan zullen zij al de borstziekten genezen, en menig buisgezin veel verdriet sparen. Doosjes PILLEN en Potjes ZALF f 0.80, f 1.85, f 3.—, f 6.75, f 13.50 en f 20.50. Ze worden verkocht bij de Apothekers. Voor den verkoop in het groot vervoege men zich Professor Holloway, 533, Oxford-Street, Londen. LXXI. Alkmaar, 8 December 1884. Slechte tijden, onvoordeelige zaken, gebrek aan werk en middelen tot hulpverleening is thans het thema van alle dagblad correspondenten en bovendien van velen, die zich geroepen ge voelen hierover een woordje meê te spreken. Liefst zou ik er dan ook over zwijgen, al doet de druk zich bier evenzeer voelen als elders; maar wat de oorzaken van het gebrek aan werk betreft meen ik te moeten opmerken, dat eene daarvan voor 13 gemeenten in onze provincie, en daaronder ook voor Alkmaar, is de tegenwoordige armenwet, die het domicilie van onderstand gebracht heeft in de woonplaats der hulpbehoevenden. Reeds meermalen wees ik er op, dat de bevolking der plattelands gemeenten stationnair blijft of afneemt en alle overtolligen naar de steden zendt, waar zij 's zomers nog eenige bezigheid kunnen vinden, maar 's winters op de armenkassen en de spijsuitdeelingen teren, terwijl zij aanhoudend de uitgaven voor onderwijs en geneeskundige hulp opdrijven en de werkkrachten boven de behoefte vermeerderen. Werd de vroegere regeling van het domicilie van onderstand (aansprakelijkheid der vorige woonplaats gedurende 4 jaren) hersteld, dan zouden de plattelanders hunne armenzakjes wat beter moeten gedenken dan met het gebruikelijke kopergeld, maar de last der armverzorging wat beter en billijker tusschen steden en dorpen verdeeld worden. Na deze opmerking wil ik hierbij voegen, dat de dames, die den vorigen winter een concert organiseerden ten behoeve der stichting van een r. c. oudeliedenhuis (waarvoor sedert een perceel is aangekocht), al een zeer ongeschikten tyd gekozen hebben voor een met hetzelfde doel beraamde fancy-fair; en dat bet een pijnlijken indruk maakt, dat de onlangs gegeven, door bals gevolgde, voorstellingen der rederijkerskamer of liever tooneelgezelschappen Fidelio en Falma (waar haalt men de mooie namen vandaan?) bare talrijke en druk feestvierende bezoekers vonden juist onder de werkende klassen, die zoo luide klachten aanheffen, maar niet voor kwade dagen weten te sparen en voor pret steeds geld weten te vinden. Laatstgenoemde vereeniging werd dezer dagen, ter gelegenheid van haar vijfjarig bestaan, beschonken met eene banier, iets van zeer twijfelachtig nut voor een gezelschap, dat nimmer aan op tochten of wedstrijden deel neemt. De meer gegoeden (onder de dusgenoemden zijn er ook wel die bun geld beter kunnen besteden) zochten bun vermaak in een paar uitmuntende concerten der Amsterdamsche Orkestver- eeniging en in een paar voorstellingen van het rotterdamsche tooneelgezelschap, waarvan de laatste, toen „Roae domino's" werd opgevoerd, om de keuze van dat stuk krachtige afkeuring wekte; voorts in de jaarlijksche Ontzetviering, die bijzonder opgewekt en geenszins bekrompen was met het oog op meerdere feestelijkheid in het volgende jaar, zooals een slecht ingelicht berichtgever goed vond in uw blad te vermelden. Wel was het avondfeest minder kostbaar dan in vorige jaren, maar zulks ten gevolge van op den middag gegeven volksvermaken, die, voor het groote publiek bestemd, geen gering bedrag vereischen. En ten laatste in de viering van het lOOjarig bestaan der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen, bestaande in eene plechtige rede in de Kapelkerk, een door een bal gevolgden avond gewijd aan muziek, voordracht en tooneeluitvoering in de groote zaal van Pijper, en een onthaal van de leerlingen der armen- en tusschenscholen, die de redevoering door gezang hadden afge wisseld. De werkzaamheden van onzen gemeenteraad bepaalden zich, sedert mijn vorig schrijven, hoofdzakelijk tot: het vaststellen van de voorwaarden der concessie aan de heeren De Leeuw en Langeveld voor eene duinwaterleiding, waarvoor de gemeente 5 jaren lang eene bruto-ontvangst te Alkmaar en te Bergen van f 14000 per jaar garandeert; het vaststellen tot een bedrag van f 260,298.70 der begrooting voor 1885, waarop, met het oog op het opbreken der straten voor het leggen van de buizen der waterleiding, weinig voor bestrating maar des te meer voor het uitbaggeren der grachten is uitgetrokkenhet verhoogen der subsidie aan den cursus voor aanstaande hoofdonderwijzers van f 500 tot f 750; het afwijzen der verzoeken van eene commissie van graanhandelaars, gesteund door vele kooplieden, landbouwers en schippers, tot het veranderen van het uur der graanmarkt en het invoeren van andere maatregelen om de betaling van het gekochte op denzelfden marktdag mogelijk te maken, en alzoo geschillen tusschen koopers en verkoopers te voorkomen; en tot het in verwezing komen tegen den eisch tot uitkeering van f 12000, ingesteld door eene weduwe, wier man den 3 Mei door een van den steiger van het waaggebouw gewaaid stuk hout doodelijk werd getroffen. Op een verzoek van 30 eigenaars en pikeurs van harddravers tot het hardmaken van de groote laan in den Hout, als voorwaarde voor het weder ter baan brengen hunner paarden, kon de burgemeester de verrassende mededeeling doen, dat hieraan kosteloos zou worden voldaan met de bij de gemeentereiniging in groote hoeveelheid aanwezige materialen van steen- en kalkpuin enz. Het behoud onzer jaarlijksche harddraverij is hierdoor verzekerd. Dat de voorstellen der graankoopers, ten deele gesteund door de kamer van koophandel, geen bijval vonden, moet toegeschreven worden aan vrees voor benadeeling der kaasmarkt, die op den zelfden dag als de graanmarkt en voor een goed deel door dezelfde lieden bezocht wordt. De adressanten hebben intusschen niet berust in het afwijzend besluit en een nieuw verzoek gedaan om een proef te nemen met een vervroegd uur der graanmarkt. Ik ben in deze kwestie geheel onkundig, maar kan mij de aarzeling van onzen raad om tot verandering over te gaan begrijpenik hoop slechts dat het die vergadering gelukken zal een middel te vinden, dat de bloei èn van kaas- èn van graanmarkt bevordert, want beide markten zijn zeer belangrijk en staan met de welvaart onzer stad in nauw verband, Oók belangryk zijn onze jaarlijksche en wekelijksche vee markten. Zoo werd op de groote najaarsmarkt, op 2 en 3 November, niet minder dan 5402 koeien aangebracht, waarvan één franschman er 288 kocht. De Spoorwegmaatschappij maakt met die markten goede zaken door druk personen- en veevervoer en mocht met dc najaars- en scheimarkten de vracht van 2465 koeien beuren. Het is bij dergelijke gelegenheden de moeite waard, een kijkje op de drukte aan het station te nemen. De nieuwe gevel van de waag is den 9 October van het steigerhout ontdaan en heerlijk voor den dag gekomen. Dat het delitsche tegel-schilderwerk over het algemeen slecht voldoet, zooals in uw blad beweerd werd, moet ik tegenspreken. Wel zijn er op sommige gedeelten aanmerkingen te maken, maar er is ook genoeg stof tot prijzen. Het oordeel hangt voornamelijk af van de voorstelling, welke men reeds van te voren van een tableau in fayence had gevormd. Wie meende, dat men daar voor alle kleuren gebruiken kon en dat het op een schildery in olieverf zou gelijken, moet wel teleurgesteld worden. In het bouwvak gaat overigens weinig om. Bij de stoom- meelfabriek zijn 3 pakhuizen gebouwd, die te zamen een kwart bunder beslaan; en hier en daar worden de grondslagen van perceelen gelegd of enkele huizen opgetrokken, om nog te genieten van den tijdelijke vrijdom van grondbelasting voor nieuwe ge bouwen, die na dit jaar niet meer verleend wordt. De begonnen en halfvoltooide huisjes op een terrein aan dc Akerlaan, waarover ik u vroeger schreef, zijn weder afgebroken en weggeruimd, omdat de eigenaars het met elkander niet eens konden worden over het te maken riool, dat door het stedelyk bestuur als voor waarde voor het openen eener nieuwe straat bedongen was. De verkiezingen voor de Tweede Kamer veroorzaakten, bij den ijver der partijen voor hare candidaten, veel levendigheid. Ook voor de kamer van koophandel, waarin een zetel open was gevallen, werd ongewoon druk gestemd, ik meen door 190 kiezers. Ik heb mij verheugd over de oprichting eener kiesvereeniging ten uwent, in het belang van goede verkiezingen voor den gemeenteraad; maar het deed mij leed, dat de nieuwe vereeniging zich ook bemoeide met de verkiezing voor de 2e Kamer, omdat de Centrale Kiesvereeniging reeds daarvoor bestaat. Handelt die niet overeenkomstig den zin der heldersche kiezers, dan zal dit vermoedelijk zijn doordat te weinig uwer plaatsgcnooten daarvan lid zijn. Wil men zich in kleine kringen met de ver kiezingen voor de 2e Kamer bezig houden, dan moet men de Centrale op stal zetten, zorgen dat overal kiesvereenigingen ontstaan en in eene bijeenkomst van gedeputeerden daarvan de candidaten verkiezen. Het verschil van census voor Tweede Kamer en gemeenteraad is bovendién een beletsel voor het stellen van candidaten door éénzelfden kring. De heer Domela Nieuwenhuis is hier wéér eens opgetreden, ditmaal niet om te spreken over het algemeen stemrecht, maar over het naderend bankroet van den nederlandschen Staat, een onderwerp dat onze proletariërs zeker zeer weinig interesseert. De plaatselijke bladen hebben van zijne voordracht geen verslag gegeven en niemand is opgestaan om hem tegen te spreken. Dat is zeer verstandig, men moet dien man niet te veel eer bewijzen. De minister van binnenlandsche zaken heeft het toelaten van meisjes op 's Rijks hoogere burgerschool vergund, mits aangevraagd wordende voor elke leerling afzonderlijk. Ik geloof niet, dat van deze vergunning reeds eenig gebruik is gemaakt. Den 10 September werd hier eene bijeenkomst gehouden van cenigc belangstellenden in de vestiging eener hariiigvigscherij te Egmond aan Zee, waartoe 8 bommen zouden moeten gebouwd en uitgerust worden, tot een gezamenlijk bedrag van f 120,000. Yoor het visschersdorp, dat niet bloeiend is en jaarlijks zoovele zeelieden naar elders ter haringvangst zendt, ware het tot stand komen van zoodanige onderneming wel gewenscht. Of de geld schieters er voor te vinden zullen zijn? De resultaten schijnen in andere zeeplaatsen vrij gunstig te zijn, maar de contanten schijnen in den laatsten tijd schroomvallig te worden om zich in nieuwe zaken te wagen. Wellicht zullen wij er laten meer van vernemen. Ik zal u in dit jaar wel niet weder schrijven en eindig in de hoop, dat het voor uwe en mijne stadgenooten niet al te onvoordeelig sluiten, dat het opmaken der balans meêvallen zal. En hiermede: Vale. Snelpersdruk van A. A. Bakker Cz., Nieuwediep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1884 | | pagina 4