RENTEN enFORTUIN GrooteSpaanscheCastanjes H, R1 E S S E L IVI A N N. INKOMEN VAN 40°/. AD VERTENTIËN. 12 cents per 5 ons. OPENBARE AANBESTEDING. eene flinke dienstbode, voegt naar den vorm van het glas, waarin het wórdt gegoten. „Papa, daar lees ik juist van de pianoziekte, wat is dat toch?" Pianoziekte?.... Wel.... dat is een soort van klauwzeer onder de menschen." Buitenland. De Internationale Tentoonstelling te New-Orleans is jl. Dinsdag op plechtige wijze geopend, doch niet zooals dit gewoonlijk geschiedt. Daar President Arthur de plech tigheid niet in persoon kon bijwonen, heeft men tusschen de machine-galerij en het Witte Huis te Washington een afstand van 520 mijlen een net van electrische draden gelegd, die President Arthur in staat stelden alle machineriën in beweging te zetten door op een eenvoudigen knop te drukken, die in de groote zaal van het paleis van den President was geplaatst. Eene commissie van Congres leden, leden van het corps diplomatique en de voornaamste Staatsambtenaren vereenigden zich tegen 12 uur op het Witte Huis. De heer Arthur drukte in hunne tegenwoor digheid op den electrischen knop en onmiddellijk waren alle machines op de Tentoonstelling te New-Orleans in werking. De indruk, door deze bijzondere bewerking op het publiek teweeggebracht, was groot. Onder de Euro- peesche landen, die op de tentoonstelling vertegenwoordigd zijn, komen Engeland, Frankrijk, België en Rusland voor. De conferentie van afgevaardigden der Vereeniging tot bescherming der Zeevisscherijen is jl. Maandag te Londen gehouden. De president Birckbeck deelde mede, dat eene bespreking omtrent samenwerking nog niet gehouden was, daar Duitschland weigerde er deel aan te nemen, tot Engeland een enquête zou instellen naar de beweerde aan vallen van Engelsche op Duitsche visschers. Engeland had thans er in toegestemd, dit onderzoek te doen, en Duitschland wil thans aan de conferentie deel nemen. In het aanstaande voorjaar zal deze bijeenkomen. Een aantal gedelegeerden brachten bittere klachten uit over de Belgische roovers, die de netten der Engelsche visschers vernielden, en hun eene schade van vele dui zenden ponden 's jaars toebrachten, in spijt van de tegen woordigheid van Engelsche oorlogsschepen, welke slechts met eene snelheid van vier knoopen in het uur kunnen stoomen. Eene resolutie werd bij acclamatie aangenomen, om bij de Regeering aan te dringen op het zenden van sneller varende kruisers op de Noordzee. De Engelsche bladen bevatten weinig nieuws over de ontploffing bij de London-Bridge. Vele menschen op de brug vielen omver, eenigen werden licht gekwetst, paarden gingen op hol, alle ruiten op Hibernia Wharf aan de eene zijde, in het Custom-House, aan de noordzijde, te Billingsgate en nog verder, werden verbrijzeld. De brug zelf echter, weerstond zoo goed den schok, dat aan haar granieten bouw nauwelijks een schram te zien is. Alleen is hier en daar wat kalk uitgevallen. Het dynamiet was van slechte kwaliteit, vandaar dat de schok niet meer kwaad deed. Het was dezelfde soort, waarmede men den 30 October 1883 trachtte de treinen met de werklieden van dfj Visscherij-Tentoonstelling te doen in de lucht vliegen; op het water werd nog eenig schietkatoen gevonden, waarmede het gemengd zal geweest zijn. Men denkt dat in een der werkplaatsen aan de zijde van de brug, waar gewoonlijk bedelaars en dronkenheden zich ophouden, de samenzweerders het pakket met een lont, die na een zekeren tijd zou ontploffen, hadden neergelegd en dat vooraf een draad van de brug was afgelaten en door medeplichtigen in een boot, onder aan de brug dicht bij het water, werd vastgemaakt, om te zorgen dat het pakje bleef waar het behoorde. Van ernstige gekwetsten, hetzij op de brug of in de rivier, is niets vernomen. De Standaard merkt op, dat de datum de 17de verjaardag was van de eerste poging der Fenians om een der hunnen uit de gevangenis van Clerkenwell te bevrijden. Er is nog geen enkele arrestatie gedaan. 5000 p. st. zullen worden uitgeloofd voor hem die de daders helpt vinden. De echtgenoote van den Erfprins van Bentheim en Steinfurt, zuster van onze Koningin, thans wonende op het slot Bentheim, is in den nacht van 10 dezer van een Prins bevallen. De maitres van Morin heeft verklaard, dat zij mevr. Hugues zal dooden, zoodra deze op vrije voeten komt. De Engelsche Standard maakt met ingenomenheid melding van het plan van eenige ondernemende lieden om Hollandsche melk naar Londen te zenden, en schrijft in zeer waardeerenden geest over den Hollandschen onder nemingsgeest, die daaruit spreekt. De kwestie omtrent den inkoopsprijs en de kosten alvorens de melk in Enge land aan de melkverkoopers in 't groot kan worden afge leverd, in 't midden latende, vertrouwt het blad in 't wel slagen der onderneming. Het laakt overigens de Engelsche landbouwers omdat zij door hun gemis aan ondernemings geest deze Hollandsche onderneming mogelijk maken. De Standard hoopt intusschen, dat de Engelsche land bouwers alsnog door ijver en inspanning om aan de Hol landers de winsten niet te gunnen die dezen verwachten van de vijf millioen Londensche melk verbrui kers, bewerken zullen, dat de Hollandsche melkwagens nooit aan Liver- pool-street-station gezien zullen worden. Als de melk handel, nadat boter en kaas hem reeds ontvielen, het laatste houvast van den Engelschen landbouwer, hem ontnomen werd door de boeren van de kusten der Zuider zee, dan, zegt het blad, „zouden wij ons over onze land bouwers schamen moeten." De Kölnische Zeitung deelt uit een te Cincinnati verschijnend blad mede, dat het geheim der oude Italiaansche vioolmakers ontdekt is. De omstandigheid, dat de instru mentmaker, die deze nagemaakte oud-Italiaansche violen vervaardigt en verkoopt, te Cincinnati woont, zou allicht aan eene gewone, met Amerikaansche handigheid gestelde reclame doen denken, ware het niet, dat het Keulsche blad de namen noemt van personen, die in Duitschland goed bekend zijn, als de kapelmeester VonBernuth te Hamburg en de violist Schradieck, die vroeger te Hamburg concert meester was. De zaak komt in het kort op het volgende neer: In 1871 vernam de heer Schradieck van den heer Von Bernuth, dat een zijner bloedverwanten te Aken, Nieder- heitmann genaamd, die een groot muziekliefhebber was en eene verzameling van oud-Italiaansche violen bezat, het geheim der zamenstelling van die violen ontdekt meende te hebben. S. begaf zich naar Aken en vernam daar, dat N. toevallig ontdekt had, dat het hout zijner oude violen als glas afsplinterde, als men er in sneed. Hij had eene viool opgeofferd, het hout door een scheikundige laten onderzoeken en van dezen vernomen, dat het hout met zeker sap doortrokken was. Daarop had hij eene viool laten maken, welker hout met dat sap was toebereid en die viool geleek in klank inderdaad op de oude Italiaansche. Maar al spoedig ging die klank weg en er bleef niets dan eene goede nieuwe viool over. De proefnemingen werden voortgezet, maar intusschen stierf N. De heer S. echter rustte niet en zette zijn onderzoek in Italië voort. Daar kwam hij tot de slotsom, dat de oude viool makers van Cremona het hout gebruikten van een boom, die uit zijne natuur het bewuste sap bevatte. Die boomsoort echter was uitgestorven en S. mocht er niet in slagen, haar in Europa te vinden. Hij beproefde het toen in Amerika, stelde zich daar in verbinding met een instrumentmaker te Cincinnati en het gelukte hem inderdaad, daar den boom te vinden. Een paar van dat hout gemaakte violen waren inderdaad zoo merkwaardig van gelijken toon als de 200 jaren oude „Guarnerius" van den violist S., dat men meent het zoolang gezochte geheim werkelijk gevonden te hebben. De heer S. althans is daarvan vast overtuigd en gelooft, dat nu nog alleen te zorgen is voor het zoeken naar het beste hout van die boomsoort met gelijke nauwgezetheid als de oude meesters van Cremona dat deden, om violen te kunnen leveren, die de vergelijking met de oud-Italiaansche in alle opzichten kunnen doorstaan. Ingezonden mededeeling. Ieder kapitalUt die ia het bacil ie van (0«de en Ier beu™ paetaanU aflette* IfictU* el ebligiiilo) kan aiek op matkemaUache en aekere wijie eea eerachaffen, door eeavoedife operatien bei taan de in den verkoop vam premlta. Dit rood bekende ca eedert lanr in verectüllende landen beproefde lyeteea, venekert eea jaartijki inkomen na f. 2,000 mot oon kapitaal (In ttld of In elfeotenl. na f. 5,000' 1. 1,000 met f. 2,500, f. 500 met f. 1,100. en*. De fondien rijn altijd beacbikbaar winit wordt maandelijke per peatwieiel opgeionden. Duidelijk uitlegende broek worden, op daartoe gedane aanvraag, franco en hoetelooi toegezonden den Heer Directeur der AJgemaeno Bolgiecbe BanJe (BAN GÉNERALE DE BELQIQUE). 6, Rua da Conffrta, BRU Vlsoti borlolite n. Van de groote Noordzeevisscherij zijn jl. Dinsdag aangekomen de sloepen P.R. 7, schipper Verschoor en H.V. 23, schipper Van der Hoeven, gezamenlijk aanbrengende 60 levende kabel jauwen, 200 doode idem, 2200 levende schelvisschen en 1200 ijs-schelvisschenlevende kabeljauw werd afgeslagen tegen f 4.60, doode idem tegen f 2.25 a 1.95 per stuk, levende schelvisch tegen f 42.50 en ijs-schclvisch tegen f 10.50 't honderd. De groote vloot zeilde gisteren morgen ter vangst uit, doch wegens de hooggaande zeeën was men verplicht onverrichterzake weder veilige haven te kiezen. Slechts 4 beugers bleven in zee en kwamen met 100 tot. 150 schelvisschen en enkele kabeljauwen binnen; schelvisch werd afgeslagen tegen f 73.50 k f 83.50 't honderd en kabeljauw tegen f 4.60 per stuk. BuruerllJKe stand. Gemeente HELDER, van Dinsdag tot Donderdag. OndertrouwdGeene. Getrouwd: J. C. Annijas en M. A. Roodt. H. Kiljan en N. Pool. J. C. Buis en J. Fasol. K. G. S. Hemmes en J. D. Van der Hert. BevallenA. Boon, geb. Bommel, Z. C. Quant, geb. Wijker, Z. C. Van Es, geb. Wagemaker, Z. M. A. Dost, geb. Van Engelen, D. OverledenJ. Van Dok, 3 maanden. W. Hindrichs, 42 jaren. J. B. J. Mijnders, 4 jaren. Gemeente TEXEL, van 11 tot 17 December. Ondertrouwd: Cornelis Zegel Mz. en Harretje Kalis. GetrouwdGeene. Geboren: Jacobus Simonius Gerlakcn, zoon van Cornelis Kuiper en Antje Thiesen. Jacobus Simonius Gerlaken, zoon van Klaas Kuiper en Dieuwertje Tuinder. Petrus Theodorus, zoon van Cornelis Witte en Marretje Van der Wielen. Jan, zoon van Hendrik Dob en Johanna Niesse. Overleden: Geene. Één aangespoeld lijk. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN TE HELDER. LANDSKEET. December. Uren. Windrichting en kracht. Barometer mM. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toe stand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 17 12 w. 16 k. 747.45 - 12.65 4.6 t 0.4 0.87 Hol in z. 18 8 wnw. 7 ii 758.46 - 1.64 5.5 f2.1 0.73 Golvend 18 12 zw. 17 757.85 - 2.25 5.4 fl.» 0.74jHol in z. Weêrsgesteldheid 17 Dec. 12 u. Betrokken, wind, regen en hagelbuien. 18 Dec. 8 u. Bewolkt, helder, winderig, 18 Dec. 12 u. Dichtbewolkt, onstuimig. STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. OP BEIS VAN BATAVIA NAAR AMSTERDAM: Prins v. Oranje.. 12 December van Port-Saïd vertrokken. Prs.Wilhelm.ina2 December van Padang vertrokken. Madura10 December van Batavia vertrokken. OP BEIS VAN AMSTERDAM NAAR BATAVIA: Koningin Emma.. 30 November van Suez vertrokken. Burgem. den Tex. 14 December Aden gepasseerd. Sumatra14 December van Marseillc vertrokken. Courad14 December van Southampton vertrokken. IN LADING NAAR NEDERLAND: Prinses Amalia.. 18 November te Batavia aangekomen. Soenda2 December te Batavia aangekomen. Prins Alexander. 7 December te Batavia aangekomen. IN LADING NAAR OOST-INDIË: Prinses Marie.... Vertrekt 20 December van Amsterdam. Prins Hendrik... Vertrekt 31 December van Amsterdam. PoorteaartsVertrekt 10 Januari van Amsterdam. Prins Frederik.. 17 December te Amsterdam aangekomen. 317de STAATS-LOTERIJL TWEEDE KLASSE. Tweede lijst; No. 2464 f 20,000; No. 20361 f 2000; Nos. 8871 en 20318 ieder f 1000; Nos. 7887, 11155, 13656, 13813 en 20490 ieder f 100. Derde lijst: Nos. 13569 en 18609 ieder f 1500; No. 7689 f 1000; Nos. 18492, 19725 en 20181 ieder f 400; Nos. 1043, 2699, 9319 en 14257 ieder f 100. SCHACER MARKT VAN HEDEN. PER TELEGRAAF. 15 Paarden Ossen Stieren 32 Geldekoeien Kalfkoeien Vaarzen Hokkelingen 9 nucht. Kalveren Rammen 3710 Schapen f 30 a 100 Lammeren f Bokkende Geiten- 30 magere Varkens f 12 a 16 32 Biggen - 6 a 10 40 Kippen c. 40 al75 100 Eenden - 65 a 90 Boter per kop - 75 a 80 Kaas per kilogram -27? a 35 Kip-Eijeren per 100 -600 a650 Eend-Eijeren - a Marlittoerioliton. TEXEL, 16 December. In den Commissiehandel werd heden vee verhandeld en wel als volgt: Rammen f 25 a 30, Fokschapen f 18 a 25, Lammeren f 13 a 15, vette Koeien f 185 a 240, Melkkoeien f 180 a 200, Kalfkoeien f 140 a 210, Kalfvaarzen f 135 a 175, Geldevaarzen f 100 a 140, nuchtere Kalveren f 6 a 9, Rijpaarden f 300, Werkpaarden f 130, oude Paarden f 40, Biggen f 7 a 9, alles per stuk. Vette Varkens 48 c. per kilogr. AMSTERDAM, 17 December. Op de Veemarkt waren aan gevoerd: 165 vette Kalveren, 1ste kwal. 95 en 2de kwal. 75 c. per kilogram; 37 nuchtere Kalveren, f 10 a 15 per stuk; 5 Schapen; 143 vette Varkens, f 38 a 46 per kilogram. KAMPEN, 15 December.' Buiten-IIooi f 12 a 14.en Binnen- Hooi f 10.a 12.50 per 50 kilogram. MAASTRICHT, 17 Dec. Hooi f 18.— a 19.— per 500 kilogr. LANGSTRAAT, 15 December. De omzet in Hooi is de laatste weken zeer groot, doch hoofdzakelijk noodomzet, daar houders, die met Kerstmis landpacht moeten betalen, verplicht zijn te verkoopen, en de groothandelaars persen op risico. De prijzen variëeren naar kwaliteit tusschen f 10 a 13 per 500 kilogram. Vervolg Nieuwstijdingen. Heden avond zal door 't Rotterdamsch Tooneelgezelschap eene tooneelvoorstelling worden gegeven in het lokaal Tivoli alhier, 't Stuk, dat opgevoerd zal worden, is getiteld„De Armen van Parijs;" het beveelt zich aan bij allen, die gaarne dramatische stukken zien. De gunstige naam van dit gezelschap is te zeer bekend, dat wij niet twijfelen of velen zullen zich opgewekt gevoelen, om de tooneelvoorstelling van heden avond bij te wonen. Jl. Dinsdag avond gaf de Sociëteit Mars alhier hare tweede Soiree in dit seizoen, 't Programma, dat ook nu weder door aangename afwisseling zich kenmerkte, werd op flinke wijze uit gevoerd. Over het geheel voldeden zoowel de letterkundige als de muziekale voordrachten uitmuntend. Als gewoonlijk, werd deze Soirée besloten met een bal, dat in groote mate bijval vond en genoegen verschafte. We herinnerden ons op dezen feestavond, dat deze Sociëteit indertijd het voorbeeld gaf van programma's met afwisselende werkzaamheden. Later werd dit voorbeeld door andere gezel schappen hier ter plaatse gevolgd. Door Herman Groenendijk, schipper van de sloep Pollux, is dezer dagen aan de Maatschappij Neptunus alhier, ten behoeve van het Aquarium van Artis te Amsterdam, een zeldzame visch aangebracht. Deze visch, van welke geen Nederlandschen naam bekend is, draagt den wetenschappelijken naam Brosmius brosme, behoort tot de dorschvisschen, heeft in het algemeen eenige overeenkomst met de aan onze kusten voorkomende leng en werd bij de Doggersbank door bovengenoemden schipper buitgemaakt en voor het Aquarium bewaard, waar hg thans in het groote bassin voor het publiek is tentoongesteld. Gewoonlijk wordt deze vischsoort in het noordelijk gedeelte van den Atlantischen Oceaan aangetroffen, vooral bij Spitsbergen, rondom IJsland bij de Faroër-eilanden en langs de Noorweegscke kustenzuidelijker dan 60° NB. schijnt zij echter uiterst zeldzaam voor te komen. Vooral door Deensche, Noorsche en Engelsche visschers wqrdt in de maanden December en Januari langs de kusten van Noorwegen bij de Shetlandsche en Orkney-eilanden op deze vischsoort ijverig jacht gemaakt. Het exemplaar, thans in het Aquarium te zien, heeft eene lengte van ongeveer 60 cM. De hoofdkleur is grijs, aan de rugzijde bronsachtig, de vinnen vertoonen een lichtgeklcurden zoom, de schubben zijn zeer klein. Het is de eerste maal dat deze vischsoort in een aquarium wordt gehouden. Schipper Kuiper, met den loodskotter No. 10 jl. Dinsdag alhier aangekomen, rapporteert dat, terwijl hij Maandag voor de zeegaten kruiste, het Engelsche stoomschip Rochill langs dc gronden kwam aanstoomen en door de verkeerde koers, die men had genomen, groot gevaar liep vast te geraken. Schipper Kuiper wist door seinen de equipage der boot hierop opmerkzaam te maken, waarop van koers werd veranderd en verder noordwaarts gestoomd, zonder door cenig sein de beleefdheid van den kotter te beantwoorden. Naar wij vernemen, is aan den heer H. A. Stadermann, alhier, de levering gegund van de schoolbehoeften ten dienste van de gemeentescholen te Anna Paulowna. De heer D. C. Loman is erkend en toegelaten als consulair agent van Rusland te Texel. De heer Ph. P. Everts, bij koninklijk besluit van den 16 November 11. benoemd tot consul der Nederlanden te Brussel, is als zoodanig door de Belgische Regeering erkend. Volgens telegram uit New-York kan tusschen 19 en 21 dezer stormweder verwacht worden op de Noord-Britsche en Noorsche kust. Te Amsterdam gaat men voort met het uitgeven van valsche coupons Ned. Staatsschuld 3 pCt. Ontijdig bevallen van een levenloos kindje: ANNA L. MEIJER, Weduwe van den Heer G. S. HENDRIKS. Alkmaar, 16 December 1884. Spoorstraat. Loodsgracht. Zij, die nog iets willen bijdragen tot het aanschaffen van kleedingstukken voor kinderen van behoeftige ouders, worden verzocht hunne gaven te zenden aan de dames KOORN en BAKELS. Burg op Texel. Burgemeester en Wethouders van Barsingerhom c. a. zijn voornemens, op Zaterdag 27 December 1884, 's namiddags 3 uur, ten Raadhuize der gemeente, bij enkele inschrijving aan te besteden: Het doorschieten van een der localen van de Gemeenteschool te Kolhorn. Bestek en teekening zijn, tegen betaling van 40 cents, te bekomen ter Gemeente-Secretarie, alwaar tevens nadere inlichtingen kunnen worden verkregen. Terstond gevraagd: aan Den Burg op Texel. Adres: Boekhandel MOOJEN, aldaar.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1884 | | pagina 3