Alkmaar. De dieven zijn daarbij met groote brutaliteit te werk gegaan. De brandkast, welke in het kantoor stond en vermoedelijk niet daar ter plaatse door hen geo pend kon worden, is op een handwagen van de fabriek weggereden tot een eind over de spoorbrug, alwaar het slot er vierkant is uitgekapt, de inhoud weggenomen en vervolgens wagen en brandkast in het kanaal geworpen. De brandkast, benevens de daarin geborgen boeken, zijn opgevischt. Een kapbeitel en nijptang, welk gereedschap dienst heeft gedaan bij het openen der brandkast, zijn daar op den weg gevonden en door de justitie in beslag geno men. Een belangrijke som is uit de kast ontvreemd. Een premie van f 100 is uitgeloofd aan hem die eenige aanwijzing kan doen, welke leidt tot aanhouding der daders. H. K. H. Prinses Hendrik bracht jl. Dinsdag in den Koninklijken grafkelder te Delft een bezoek aan het graf van wijlen haar gemaal, Dinsdag voor 6 jaren overleden. Omtrent het verdwijnen van den heer C. V. Dijck- meester te Amsterdam meldt het Hld. nog, dat die heer jl. Vrijdag nacht te kwartier over tweeën met een rijtuig het huis van den heer Steenkamp verliet en op het Leidsche- plein hoek Leidschekade, dus niet voor zijne woning op de Leidschekade, uitstapte en sedert niet meer is gezien. Men heeft in de Vest langs de Leidschekade, in de Leidschegracht en omliggende grachten zonder resultaten gevischt. De heer Dijckmeester was in de laatste weken droef geestig gestemd, maar juist Vrijdag avond opgeruimder dan vele dagen te voren. Men vermoedt, dat er eene misdaad is gepleegd. Het Politieblad maakt bekend: Sedert den nacht van 9 op 10 dezer jl. wordt vermist de commandant der brandweer te Amsterdam, Vincent Cornelis Dijckmeester, 39 jaren, lengte 1.75 meter, voor hoofd hoog, harr, wenkbrauwen, knevel en imperiale, donkerbruin, oogen blauw, neus eenigszins gebogen aan de punt, tanden gaaf, kind rond, aangezicht ovaal en gevuld, kleur vaalbleek; kleeding, donkerblauwe floconné overjas met zwart fluweelen kraag, daaronder donkere kleeding, wit overhemd met omgeslagen boordzijne onderkleederen wit onderhemd, flanellen hemd, baaien onderpantalon, en bruine wollen sokken zijn gemerkt D. of V. D. Hij had een hoogen zijden hoeddroeg bij zich een gladden gouden, een nikkel horloge met stalen ketting, eene portomonnaie van krokodillenleder, een bos sleutels en een knipmes. Het vermoeden bestaat dat hij te water geraakt en ver dronken is. De officier van justitie te Amsterdam verzoekt opsporing van den vermiste en mededeel ing van alles wat hiertoe alsmede tot het verkrijgen van zekerheid betreffende de wijze van zijne verdwijning kan leiden. Heeren burgemeesters en beambten van Rijkspolitie in gemeenten die watergemeenschap met Amsterdam hebben worden uitgenoodigd zooveel doenlijk naar het lijk te doen zoeken. Mocht dit gevonden worden, zoo wordt dringend ver zocht het geheel in den toestand te laten waarin het ge vonden wordt en hem officier van justitie met den meesten spoed daarvan bericht te geven. Voor eenige aanwijzing welke tot de ontdekking van den vermiste kan leiden, loven de familiebetrekkingen vijfhonderd gulden uit. Zaterdag a. s. zal in den Parkschouwburg te Amsterdam het eerste bal masqué in dit seizoen gegeven worden. Aan de monteering er van is, naar men meldt, groote zorg besteed. Er zal een groote optocht plaats hebben door 500 dames en heeren, voorstellende verschillende hoofdpersonen uit opera's. Deze optocht wordt opgeluisterd door 22 paarden, een witten olifant, dromedarissen, kameelen ebus, pony's, muilezels, ezels enz. Daarna wordt eene groote Quadrille gedanst door het geheele balletpersoneel der Fransclie Opera. Na afloop van het bal zal het feest besloten worden door een grooten galop finale, onder Japansche verlichting. Het geheel wordt gearrangeerd door den directeur A. Voitus van Hamme. De leeraren aan de Hoogere Burgerschool te 's Hage, wier traktementen over de afgeloopen maand December, op f 375 na, door eene tot dusver niet opgehelderde oor zaak verloren gingen, hebben eene commissie uit hun nam een half vel papier, schreef een briefje, vouwde het toe en stélde het Garduna ter hand. „Daar heb je den brief, dien je wou hebben voor den alcade van die plaats," zei hij tot hem „Je moet hem nog mondeling uftleggen, wat hij te doen heeft. Je ziet dat ik je plan letterlijk volg. Maar wee je gebeente als je mij in de pekel helpt." „Uwe Excellentie make zich niet ongerust," antwoordde Garduna. „Senor Juan Lopez heeft veel op zijn geweten, en zoodra hij maar de handteekenïng van Uwe Excellentie onder de oogen krijgt, zal hij alles doen wat hem bevolen wordt. Aan het koninklijk domein is hij minstens duizend fanegcCu graan verschuldigd en aan het kerkelijk domein evenveel. En dit laatste tegen alle wetten in, want hij is geene weduwe, noch een arme werkman, om zoo maar koren te krijgen zonder cijns te betalen, maar hij is een speler, een dronkaard en een deugniet, een vrouwenverleider, en het heele dorp is bang voor hem En dat heer heeft het gezag in handen! Maar zoo gaat het in de wereld Ik heb je gezegd, dat je je mond moet houden! Je verveelt mij," brulde de corregidor. „Maar om op ons gesprek van daar even terug te komen," vervolgde hij na een poosje op zachter toon, „het is nu kwart vóór achtIn de eerste plaats moet je naar mijn hui3 gaan en de senora de boodschap doen, dat zij mij niet moet wachten met het avondeten en het naar bed gaan. Zeg haar dat ik tot aan de taptoe te werken heb en vervolgens eene geheime ronde met je doen wil, om te zien, of wij niet een paar boosdoeners kunnen vangen, enz. enz. In één woord leid haar zoo om den tuin, dat zij zich zonder éénigen argwaan ter ruste legge. Zeg onderweg aan den anderen alguacil, dat hij mij mijn avondeten hier brengt. Ik durf mij vandaag niet aan mijne vrouw vertoonen; zij kent my zoo door en door, zij is in staat in mijne gedachten te lezen. Zeg aan de keukenmeid, dat zij mij wat balletjes stuurt, die wij vandaag aan tafel hadden, en zeg aan den alguacil, dat hij mij uit de herberg een half fleschje wijn hier brengt, maar zóó, dat niemand het ziet. Dan ga je naar het dorp, en daar kun je lang en breed om half negen zijn." „Klokke acht uur ben ik er al," riep Garduna uit. „Spreek mij niet tegen!" brulde de corregidor, die zich weer herinnerde wie hij was. Garduna boog. „Wij hebben gezegd," hernam zijn meester, weer menschelijker wordend, „dat je om acht uur ginder kunt wezen. Van het Inhoudsmaat: 4 schepels. midden benoemd om rapport uit te brengen over de vraag, of de wijze van uitbetaling hunner bezoldiging Tzoodanig geregeld is, dat, na het gebeurde met de laatstelijk ont vangen gelden, de billijkheid zou medebrengen, de geleden schade uit de stadskas te vergoeden. Aan hoofdelijke aansprakelijkheid van den directeur der inrichting voor de richtige uitbetaling der leeraars-tractementen kan in geen geval gedacht worden. Te Zuidscharwoude heeft het gemeentebestuur, door diaken der Hervormde gemeente gesteund, aan den plaatse lijken geneesheer opgedragen de zorg voor eene behoorlijke vaccinatie ten gerieve van al de gemeenteleden, te beginnen met 1 dezer, tegen vergoeding van een vast jaarlijks in komen. Volgens het verslag van het Nederl. Protestantenbond, bedroegen de ontvangsten in het afgeloopen jaar f 21,879.23 en de uitgaven f 18,£31.28$, zoodat er aanwezig is een batig saldo van f 3427.94$. De Vereeniging telt 104 afdeelingen met ongeveer 12,000 leden. Door de lage prijzen der landbouwproducten zijn in de laatste weken de bouwlandeu in de omstreken van Gorinchem voor 30 h 40 pCt. minder verhuurd dan in de vorige jaren. De predikant Barbas, te Wierden, heeft de schelletjes doen verwijderen, welke aan de collectezakjes waren bevestigd. Tal van bladen hebben dit bericht overgenomen. Ook wij ruimen er thans eene plaats voor in, maar tevens om den predikant groot gelijk te geven. Niets is hinderlijker voor een spreker, ook voor een kanselredenaar, dan onaf gebroken zulk een schelletje te hooren. Is het om slapenden in de kerk te wekken, ten einde ze hunne gift in het zakje mogen werpen, dan meenen wij, dat de predikant zelf zorgen moest, dat de hoorders niet inslapen. Maar in geen geval moeten er in eene vergaderzaal twee tegelijk aan het woord zijn: de dominé en de schel. (Arnh.Crt.) I Men dweept tegenwoordig over 't algemeen met het geven van aanschouwelijk onderwijs. Te L., een dorp in de Meierij, wordt het op uitgebreide schaal toegepast. Het hoofd der school wordt daar trouw bijgestaan door zijn wederhelft. Deze waardige paedagoge geeft der leerende jeugd veel te aanschouwen in.... het aardappelschillen en ander huiselijk werk, dat tijdens de schooluren in de school door haar trouw wordt verricht. Te Ameide is de koster en voorzanger der Hervormde gemeente uit zijn betrekking ontslagen. Het zilveren doop bekken, dat hem ter bewaring is gegeven, wil hij niet afgevendientengevolge is er, naar men zegt, dezer dagen gedoopt eerst uit een suikerschaal, daarna uit een gemberpot. Naar aanleiding van het onlangs medegedeelde geval van sprakeloosheid voor de rechtbank te Zwolle, wordt uit Zwartsluis het volgende aan de Zw. Crt. gemeld: De jongeling J. B., scheepstimmermansknecht, was in dertijd als medeoprichter en weldra als president der Christelijke Jongelings-Vereeniging een ijverig en niet onverdienstelijk woordvoerder der richting, waarvoor die Vereenigingen propaganda trachten te maken. Nu ruim 4 jaren geleden (het was in den tijd, toen de predikanten Kautzmann en Rooze zich krachtig voor die zaak interresscerden) had er met genoemden J. B. iets plaats, waarvan niemand zich rekenschap weet te geven, zelfs zijn naaste betrekkingen niet; hij weigerde op eens meer te spreken, onttrok zich aan de vereeniging en tot op den huidigen dag staat hij niemand te woord. Door gebaren, en in volstrekt noodzakelijke gevallen met een leitje, tracht hij zich verstaanbaar temaken; maar op de vraag naar de reden zijner onbegrijpelijke stilzwijgend heid, blijft hij hardnekkig het antwoord schuldig. Buitenland. De politie-raad Rumpf, te Frankfort a/M., bekend uit verscheiden tegen socialisten gevoerde processen, werd eergisteren avond voor zijn woning, door middel van twee dolksteken, vermoord gevonden. De dader is nog niet bekend. De heer Rumpff was dokter in de rechten; hij was een welgesteld man van ruim zestigjarigen leeftijd en eene alleszins ordelijke levenswijze. dorp naar den molen zal het ongeveer.... ik geloof dat het eene halve mijl zal zijn...." „Eene kleine...." „Val mij niet in de rede." De alguacil boog. „Eene kleine halve mijl," ging de corregidor voort. „Bijgevolg om tien uur. Denk je dat ik om niet...." „Vóór tienen; om half tien kan Uwe Excellentie aan de deur van den molen kloppen." „Kerel, zeg mij toch niet wat ik doen moet.... Natuurlijk zul je daar zijn...." „Ik zal overal wezen.... Maar mijn hoofdkwartier zal in de gracht zijn. Ach, haast had ik vergeten I Uwe Excellentie gaat toch te voet en zonder lantaren!" „Dat behoef je mij waarachtig niet voor te preeken! Denk je soms, dat ik voor de eerste maal zoo'n expeditie onderneem?" „Uwe Excellentie neme het my niet kwalijk. Ha, nog iets Uwe Excellentie denkc er om, niet aan de groote deur te kloppen, die naar het priëel voert, maar aan de kleine deur over den molengang." „Is daar ook nog eene deur? Hoor eens, dat had ik niet gedacht." Ja, Excellentie. De kleine deur over den molengang voert direct naar de slaapkamer van onze luidjes, en Tio Lucas maakt er nooit gebruik van. Als hij dus onverwachts mocht terug komen...." „Ik begrijp, ik begrijp.... Maak myne ooren toch niet doof met je geleuter." „Ten slotte nog wat. Uwe Excellentie zorge er voor, dat zij zich vóór het aanbreken van den dag onzichtbaar make. Het wordt tegenwoordig om zes uur dag." „Dat's ook alweer een overbodig advies. Om vijf uur ben ik weer in mijn huis.... Maar wij hebben lang genoeg gepraat. Maak nu dat je weg komt!" „Nu, mijnheer.... veel succes!" riep de alguacil, terwijl hij tegelijkertijd zijne hand den corregidor toestak en oplettende oogen naar de zoldering sloeg. De corregidor gaf Garduna eene peseta, die als door een tooverslag verdween. „Alle duivels!" mompelde de oude zondaar na een poosje. Nu heb ik nog vergeten te zeggen, dat zij mij een spel kaarten moeten brengen! Ik zou me daarmede tot half tien hebben kunnen vermaken en zien, of het geluk mij dienen zal." (Wordt vervolgd.) Bij de aardbevingen in Spanje is^te Guevecar, iu de provincie Grenada, een zonderling verschijnsel voorge komen. Genoemd dorp is namelijk in zijn geheel tusschen de 25 en 30 meter verschoven, zonder dat er een enkel huis instortte. Men heeft op sommige plaatsen van de provincie Grenada opgemerkt, zegt een bericht van 11 dezer uit Madrid, dat de zon een half uur later dan anders boven de bergen verschijnt, waaruit men afleidt, dat de Siërra Nevada ten gevolge van de aardbevingen gerezen is. De vrijspraak van mevr. Hugues heeft te Parijs tot een tweegevecht aanleiding gegeven. Een vriend van den heer Hugues, Chataignon genaamd, had namelijk daarover woorden gekregen met eenen Ferdinand Borie en een duel met den degen was het gevolg, waarbij beiden, de heer Borie nogal ernstig, in de rechterborst werden gekwetst. Staten-G-eneraal. Tweede Kamer. Ook over de begrooting van Oorlog hebben de afdeelingen verslag uitgebracht. Het luidt niet bijzonder opwekkend, noch aanmoedigend voor den minister. Het eindcijfer wordt algemeen te hoog geacht, er is weelde in de militaire huishouding, de minister voert te weinig uit, doet niets voor de verbetering onzer levende strijdkrachten enz. Dit laatste vooral wordt hem ten kwade geduid. Indien de minister thans geen duidelijke uiteenzetting kan geven van hetgeen hij zich voorstelt in 1885 ten behoeve onzer levende strijdkrachten te verrichten, dan kan bezwaarlijk van de Kamer worden gevergd, dat zij hem nog langer vertrouwen zal schenken. Reeds om de tegenwoordige inrichting onzer levende strijd krachten zouden enkele leden de begrooting niet kunnen aan nemen. Betere oefening, langduriger diensttijd, afschaffing der plaatsvervanging, waren hun eischen. In die richting slechts zouden zij den minister willen steunen. Andere leden zouden reeds veel gewonnen achten door wat talrijker leger en algemeenen dienstplicht bij de schutterij. Velen maakten hun stem over de begrooting ook afhankelijk van meerdere specificatie der uitgaven. Op verschillende onderdeelen werden natuurlijk mede aan merkingen gemaakt. Vrij algemeen werd o. a. 's ministers maatregel ten opzichte der militie-luitenants afgekeurd en met aandrang kwam men op tegen de herhaalde garnizoensverande ringen. Vrij algemeen werd het voorts wenschelijk geoordeeld, dat minstens f 500 per cadet voor de opleiding te Breda betaald worde of de kosten naar omstandigheden worden geregeld. Benoem 1 n gen, enz. Z. K. H. Prins Albert Victor Cbristiaan Eduard, oudste zoon van Z. K. H. den Prins van Wales, is benoemd tot ridder- grootkruis in de orde van den Nederlandschen Leeuw. De luit. ter zee lste kl. R. De Vidal de St. Gcrmain, dienende als lste officier aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam, wordt met den 31 dezer op non-activiteit gesteld cn met 1 Febr. vervangen door den luit. ter zee lste kl. J. Luytjes. De luit. ter zee lste kl. jhr. J. C. R. Westpalm van Hoorn van Burgh, dienende als lste officier aan boord van Zr. Ms. opleidingschip Admiraal van Wassenaar, wordt met den 10 Febru ari a. s. op non-activiteit gesteld en met den llden vervangen door den luit. ter zee lste kl. G. A. Van der Mieden. De off. van gez. lste kl. der Marine T. Abrahamsz, die gede tacheerd is geweest bij het leger in Oost-Indië, heeft zich, voor terugkomst by het Koloniale Werfdepot gemeld. De machinist 2de klasse bij de Kon. Ned. Marine L. P«iret heeft met gunstig gevolg examen afgelegd voor do lste klasse. De machinist 3de kl. P. Drost is den 9 dezer uit Oost-fodië teruggekeerd en voorloopig geplaatst in de rol van Zr. Ms. wacht schip te Amsterdam. De machinisten 3de kl. Nepveu, Tuinenburg en Schappert (non-actief) zijn met den 16 dezer geplaatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip alhier, om deel te nemen aan de lessen der applicatieschool. De gewezen machinist 3de kl. Altink is weder in zyn vorige kwaliteit bij de Marine aangenomenjen geplaatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip alhier. Vlsoiitoerioliten. Van de groote Noordzeevisscherij zyn jl. Dinsdag aangekomen de sloep W. V. 23, schipper Van der Hoeven, aanbrengende 1800 schelvisschen, waarvan 400 levende, welke tegen f 39.50 't honderd werden afgeslagen. Wegens de ongunstige gelegenheid zeilden de kustvisschers niet ter vangst uit. Gisteren zijn aangekomen de sloepen M. D. 3, M. D. 5, M. D. 11, P. R. 9, P. R. 42, V. L. 32 en V. L. 103, gezamenlyk aan brengende 335 levende kabeijauwen, 1460 doode idem, 12 lengen, 2 heilbotten, 6000 levende schelvisschen en 45 doode idem levende kabeljauw werd afgeslagen tegen f 4.a f 3.20, doode tegeu f 210 a f 1.25, leng tegen f 4.10 f 4.34, heilbot tegen f 21 en f 15, alles per stuk; levende schelvisch tegen f 40 h f 38.50 en doode idem tegen f 11.tot f 16.50 't honderd. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN TE HELDER. LANDSKEET. 1 Januari. 1 Uren. Windrichting en kracht. Barometer mM. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toe stand van de zae. Stand. Afw. Stand. Afw. 14 12 no. 7 k. 756.23 -4.07 1.5 - 1.0 0.80 golvend. lo 8 no. 12 761.10 t 0.80 1.8 t 0.5 0.91 15 12 no. 17 761.60 t 1.30 1.6 -0.9 0.91 Hol in z. Weêrsgesteldheid 14 Jan. 12 u. Betrokken, natte sneeuw. 15 Jan. 8 u. Betrokken, wind. 15 Jan. 12 u. Betrokken, onstuimig. Van den 13 op 14 dezer gevroren 14 mM. ijs. Burgeriyiio Stand. Gemeente HELDER, van Dinsdag tot Donderdag. OndertrouwdGeene. Getrouwd: H. Baas en J. C. Krug. P. E. Jacobsz en T. Frankfort. A. Van Gelderen en I. Blom. F. W. Grootveldt en M. C. Steigstra. BevallenJ. A. Lamens, geb. Guijken, Z. E. M. E. De Beer, geb. Messcher, D. J. E. Stecher, geb. Kramer, D. Overleden: L. C. Annijas, 23 jaren. 317de STA AT*-LOTERIJ. VIERDE KLASSE. Tweede lijst: No. 11451 f 1000; Nos. 1070, 14198 en 20203 ieder f 400; Nos. 2132, 3656 en 14943 ieder f200; Nos. 1966, 9194 en 13505 ieder f 100. Derde lijst: No. 18840 f 5000; No. 13881 f 2000; No. 694 f 1500; Nos. 5017, 7156 en 12697 ieder f 1000; No. 5399 f 400; Nos. 437 en 8186 ieder f200; Nos. 791, 5006, 12839, 13517, 17005 en 19044 ieder f 100.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1885 | | pagina 2