ADVERTENTIE N. OPENBARE VERKOOPING, ENGELSCHE KACHELKOLEN, AANBESTEDING. politie-gerecht te Bowstreet. Het gerucht van nieuwe arrestatiën wordt tegengesproken. De Keizer van Duitschland zond 20,000 en de Koning van Saksen 2400 mark voor de slachtoffers der jongste aardbevingen in Spanje. De vreugde over het eerste succes van de expeditie van generaal Wolseley is algemeen, ai beseft men zeer goed, dat nog veel bloed vergoten zal moeten worden, voordat de expeditie haar taak ten einde heeft gebracht, namelijk voordat zij generaal Gordon heeft ontzet. Bijna alle bladen wijzen er dan ook op, dat, naar dit eerste gevecht te oordeelen, men nog bloediger worstelingen vóór Khartoem heeft te wachten. In de militaire kringen te Londen wordt verzekerd, dat generaal Stewart reeds den nacht na het gevecht te Abuklea, dus op den I8den, Metemneh had bezet. Dit is ook niet onwaarschijnlijk, maar aan het Britsche Departe ment van Oorlog is nog geen officieel bericht daarover ontvangen. Metemneh is minst genomen vier dagreizen van Korti verwijderd, en daar de streek in de woestijn tusschen beide plaatsen onveilig is voor reizigers, zou een overbrenger van dépêches door een sterk geleide moeten vergezeld worden. Er moet dus wel zeker oponthoud ontstaan, voordat lord Wolseley in het bezit is van officieel bericht over de bezetting van Metemneh. Koningin Victoria betuigde in een aan lord Wolseley gericht telegram hare bijzondere tevredenheid over de houding der troepen en tevens haar diep leedwezen over het verlies van zoovele dappere mannen. H. M. ontving daarop van lord Wolseley een antwoord, waarin o. a. wordt verklaard, dat de toestand der gewonden gunstig is. De Engelsche bladen dringen thans aan op het zenden van versterking naar generaal Wolseley. Onder de hoofdofficieren, die bij Aboeklea gesneuveld zijn, behoort ook luitenant-kolonel Burnabey, die wellicht de populairste officier in Engeland was. Hij was het, die in 1875 den beroemden „rit naar Khiva' volbracht, een tocht vol moeiten en gevaren, waarvan het verhaal, door hem zelf geschreven, zooveel opgang maakte. Bij de hinderpalen van allerlei aard kwam de achterdocht der Russische autoriteiten, die hem voor een spion hielden. Te Kbiva aangekomen, met het plan om Midden-Azië nog verder te paard te door kruisen, en Bokhara en Samarkand te bezoeken, bevond hij, dat de Russische diplomatie haar wensch had verkregen, en de Hertog van Cambridge, zijn chef, hem per telegram beval onmiddellijk terug te keeren. In 1876 volgde een rit door Aziatisch Turkije, als route naar Perzië, dat hij bezocht en waaruit hij, langs de zuidkust der Zwarte Zee, naar Constantinopel terugkeerde. Over deze reis schreef hij een boek„Te paard door Klein-Azië.' In den laatsten Carlistischen oorlog was hij bij het leger van don Carlos in Spanje als correspondent van de Times. In den slag bij El-Teb in het vorige jaar werd hij gewond, maar hij nam thans weder actief deel aan den dienst. Men verzekert ook, dat de Graaf Saint-Vincent, die ook in den slag bij Aboeklea gewond is, aan de gevolgen is overleden. De graaf is 35 jaar oud en heeft met de meeste onderscheiding achtereenvolgens in Zoeloelanden Afghanistan, tegen de Transvaalsche Boeren en eindelijk inEgypte gediend. De Standard meldt, dat de correspondent van dat blad, de heer Cameron, en die van de Morning Post, de heer Serbert, in het gevecht te Soedan van 10 dezer zijn ge sneuveld. Uit Gakdul wordt van 15 dezer door Reuter gemeld, dat te Metamneh eene groote overwinning behaald is. De vijand was 7000 man sterk. Het verlies der Engelschen was 20 dooden, 60 gekwetsten; dat des vijands 1300 man. De strijd duurde den geheelen dag; 2 officieren en 2 dagblad-correspondenten sneuvelden. 9 officieren en de correspondent van de Daily Telegraph werden gekwetst. Victor Hugo is sedert eenige dagen ernstig ongesteld. De bijna 83jarige dichter is vroeger nooit ziek geweest, zoodat zijne vrienden zich ernstig ongerust over hem maken. Een dame te Boston heeft bij den burgemeester een fonds ter beschikking gesteld, waarvan de interest dienen moet tot verzorging van de tanden der behoeftige kinderen van de openbare scholen. Voorloopig zal de proefneming zich tot ééne school bepalen. Het internationale circus in het Coventgarden-théÊter te Londen is op 't oogenblik een koorddansend paard rijk, dat men den naam Blondin heeft gegeven. Het is een jonge volbloed hengst, die, onder leiding van zijn dresseerder, Signor Corradini, op een touw, dat op eene hoogte van twintig voet gespannen en negen duim dik is, zich geblinddoekt van het eene einde naar het andere begeeft en ook op zeer elegante wijze achteruit loopt. Het Berliner Tagblatt verneemt uit Frankfort, dat de broeder van den te Hockenheim in hechtenis genomen persoon, die bij zijne arrestatie revolverschoten op de gendarmes loste, bekend heeft, dat deze de moordenaar is van den Frankforter commissaris van politie, dr. Rumpff. Hij heet Julius Lieske, is Brandenburger van geboorte, 27 jaren oud, van gemiddelde grootte, zonder baard, schoenmaker van beroep. Hij had nu drie jaren in Zwitserland doorgebracht, waarheen hij te voet wilde terug- keeren. Hij had de misdaad op last van het anarchistisch comité gepleegd. Benoemingen, enz. Benoemd zijn: tot djjkgraaf van de Baarsdorpermeer de heer J. Clay, tot dijkgraaf van den polder de Lagehoek onder Hoog woud en Opmeer de heer K. Conijn. De Staats-Courant van 27 dezer behelst een nominativen staat, behoorende bij het Kon. besluit van 17 dezer, waarbij voor de lichting van 1885 zijn benoemd de militaire leden van de Militie raden in de onderscheidene provinciën en hunne plaatsvervangers. Voor Noordholland zyn benoemd: 1. Amsterdam, lid Van der Plas, luit.-kolonel 7de reg. infanterie, Amsterdam; plaatsverv. Van Hille, kapitein 7de idem, idem; 2. Haarlem, lid Zurich, majoor, prov. adj. in Noordholland, Haarlem; plaatsverv. Van Pommeren, kapitein 4de reg. inf., idem; 3. Hoorn, lid jhr. Meijer, majoor 7de reg. inf., Hoorn plaatsverv. Van Eek, kapitein 7de idem, idem. Aan de navolgende werklieden by 's Rijks werf alhier zijn medailles voor ijver en trouw uitgereikt, met de daaraan ver bonden gratificatiën: Gouden medaille en f 100 gratificatie aan den huistimmerman K. Tielrooij. Zilveren medaille en f 50 gratificatie aan den huistimmerman T. Teerink, aan den scheepstimmerman W. C. Snel, aan den sluiswachter J. C. H. Stelleman en aan den werkman J. C. Moleman. VlaoHto©rioHten. Van de groote Noordzeevisscherij zijn jl. Maandag aangekomen de sloepen M.D. 3, M.D. 4, M.D. 8, P.R. 7, P.R. 42 en H.V. 23, gezamenlijk aanbrengende 735 levende kabeljauwen, 640 doode idem, 83 lengen, één heilbot, 5500 levende schelvisschen, 9500 doode idem en 4 ben vleet; levende kabeljauw werd afgeslagen tegen f 1.95 a f 2.25, doode idem tegen f 1.80 a f 1.35, leng tegen f 3.10 a f 3.60, alles per stuk; de heilbot tegen f 16.50, levende sehelvisch tegen f 26.50, doode idem tegen f 8.50 tot f 17.50 't honderd en vleet tegen f 18.75 per ben. De vangst sehelvisch van de sloep H.V. 23 werd tegen f 28.50 in afslag opgehouden. Door de bommen Sch. 173 en K.W. 44 werden 260 groote tongen, 100 groote schollen en 14 mandjes kleine schol aangevoerd groote tong werd afgeslagen tegen 50 k 60 c., groote schol tegen CO c. per stuk en kleine schol tegen f 5.50 tot f 7.per mandje. Gisteren is aangekomen de sloep M.D. 17, schipper Jongejan, aanbrengende 2600 schelvisschen, waarvan 800 levende, welke tegen f 28.50 't honderd werden afgeslagen. BurgerUJlte stand. Gemeente HELDER, van Dinsdag tot Donderdag. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. Bevallen: W. A. T. Piscaer, geb. Overtoom, D. A. Witte, geb. De Vries, Z. K. Buisman, geb. Hansen, D. E. J. De Graaf, geb. Van Haren, Z. S. C. Van Driessen, geb. Wenneker, Z. Overleden: A. M. Van der Peet, 3 weken. Gemeente TEXEL, van 22 tot 28 Januari. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. Geboren: Cornelis, zoon van Cornelis Witte Dz. en Martje Zoetelief. OverledenHendrika Halsema, 5 maanden, dochter van Bernardus Halsema en Hendrica van Kooten. Guurtje Boogaard, 69 jaren, weduwe van Cornelis Buisman. Cornelis Jonker, 8 maanden, zoon van Willem Jonker en Frouwtje Wilner. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN TE HELDER. LANDSKEET. Januari. c a Windrichting en kracht. Barometer raM. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toe stand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 28 12 zzw. 15 k. 758.82 -1.38 3.6 t 0.4 1.00 Golvend 29 8 zwtz. 18 750.38 -9.82 4.7 f 2.9 0.93 Hol in z. 29 12 zwtz. 17 750.95 -9.25 5.2 t 2.0 0.87 Weêrsgesteldheid 28 Jan. 12 u. Mistig, vochtig, wind. 29 Jan. 8 u. Betrokken, regenbuien, wind. 29 Jan. 12 u. Bewolkt, wind. SI7de STAATS-LOTERIJ. VIJFDE KLASSE. Tweede lijst: No. 19964 f 1000; Nos. 8117, 11676 en 11721 ieder f 400; Nos. 3133, 9189 en 13362 ieder f200; Nos. 711, 1521, 6260, 13193 en 14094 ieder f 100. Derde lijst: Nos. 7350 en 15470 ieder f 1000; Nos. 4950, 6799 en 16585 ieder f 400; Nos. 6419 en 19437 ieder f 200; Nos. 1293, 5769,14942,17699, 17890,18852, 19145, 19483 en 20959 ieder f 100. STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. OP BEIS VAN BATAVIA NAAR AMSTERDAM: Prinses Amalia.. 26 Januari van Marseille vertrokken. Prins Alexander. 22 Januari van Port-Saïd vertrokken. Soenda20 Januari van Colombo vertrokken. Koningin Emma.. 24 Januari van Padang vertrokken. OP BEIS VAN AMSTERDAM NAAR BATAVIA: Prinses Marie.... 10 Januari van Suêz vertrokken. Prins Hendrik... 22 Januari van Suez vertrokken. Voorwaarts25 Januari te Marseille aangekomen. Prins Frederik.. 24 Januari van Southampton vertrokken. IN LADING NAAR NEDERLAND: Burgem. den Tex. 31 December te Batavia aangekomen. Sumatra13 Januari te Batavia aangekomen. Conrad26 Januari te Batavia aangekomen. IN LADING NAAR OOST-IND1Ë Prins v. Oranje.. Vertrekt 31 Januari van Amsterdam. Prs.Wilhelmina. Vertrekt 11 Februari van Amsterdam. MadvrnVertrekt 21 Februari van Amsterdam. SC.'I ACER MARKT VAN HEDEN. PER TELEGRAAF Paarden f a Ossen - a Stieren - a 5 Geldekoeien -210 a 240 Kalfkoeien - a V aarzen - a Hokkelingen - a 12 nucht. Kalveren - 9 a 20 Rammen - a 200 Schapen - 16 a 26 ARRONDISSEMENTSRECHTBANK. Correctioneele Terechtzitting van 27 Januari. T. M., huisvrouw van E. L., te Schagen, mishandeling, f 5 boete, subsidiair 2 dagen gevangenisstraf. E. B., te Helder, verbreking van sluiting, 5 dagen gevange nisstraf. E. O., te Helder, oplichting, 1 jaar gevangenisstraf en f 25 boete, subsidiair 1 dag gevangenisstraf, alles in eenzame opsluiting te ondergaan. S. P., te Bovenkarspel, mishandeling, f 15 boete, subsidiair 5 dagen gevangenisstraf. Lammeren f a Bokken& Geiten- a 12 magere Varkens f 12 a 15 40 Biggen - 7 a 9 30 Kippen c. 40 al50 20 Eenden - 80 al 10 Boter per kop - 80 a 90 Kaas per kilogram - 30 a 45 Kip-Eijeren per 100 -400 a500 Eend-Eijeren - a Mfirlvtüericnton. AMSTERDAM, 28 Januari. Op de Veemarkt waren aange voerd 164 Runderen, lste kw. 90, 2de kw. 70 c. per kilogram; 84 nuchtere Kalveren f 6 a 11 per stuk; 1 Schaap; 144 vette Varkens 41 a 45 c. per kilogram. KAMPEN, 26 Januari. Buiten-Hooi f 13 a 16.25 en Binnen- Hooi f 10.a 13.per 50 kilogram. MAASTRICHT, 28 Jan. Hooi f 17.—a 18.— per 500 kilogr. Vervolg Nieuwstijdingen. Aan T. Rijkers, J. Van der Wijk, H. Kennink, J. Bakker, A. Rijkers, J. Tegelaar, C. Koster, A. Van den Broek,G. Huurman, W. Bakker, A. Kuiper, M. Van 't Hert en H. Kuiper alhier, die op 14 December 11. met eigen levensgevaar de equipage van het gestrande Engelsche stoomschip Sapphire redden, is namens de Engelsche regeering eene som van f 360 uitgereikt. De Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingmaatschappij schonk aan de redders f130. Het groot jaarlijks assaut en bal van de adelborsten van het Koninklijk Instituut voor de Marine alhier zal Zaterdag den 14 Februari a. s. worden gehouden. j Gisteren is op de Razende Bol gestrand de Engelsche bark Chcpica, kapt. Rhode, van Haïti met roodhout naar Hamburg bestemd. De equipage ia gered, doch het schip is als verloren te beschouwen. We maken onze lezers opmerkzaam op de tooneelvoorstelling, die heden avond in het Schouwburg-lokaal Tivoli alhier zal worden gegeven. Jl. Dinsdag avond had in Tivoli de uitreiking plaats van de prijzen, behaald in den wedstrijd op schaatsen, door de IJsclub „West-Frisia" dien dag op 't Heldersch kanaal gehouden. Op verzoek van den Voorzitter van 't Bestuur, belastte zich de heer Mooy met de taak, de bekroningen aan de overwinnaars ter hand te stellen. Spreker stond eerst stil bij de zoo welgeslaagde liefdadigheids-hardrijderij op jl. Zaterdag, schetste daarop 't wèl- gelukken van den wedstrijd, dien dag gehouden, en feliciteerde de gelukkige winners met de behaalde zege. Spreker vergat niet, in zijne toespraak te wijzen op het nut en het genoegen, dat het ijsvermaak aanbiedt. Door de heeren Land, Van Gijn en Tienstra werd achtereenvolgens een woord van hulde gewijd aan 't Bestuur, dat beide wedstrijden zoo uitmuntend had georga niseerd, terwijl de heer Michelhoff, luitenant ter zee nan boord van Zr. Ms. instructieschip 't Loo, zijne erken lelijk hei'! betuigde voor de bekroning van een zijner onderhebbende manschappen, den matroos Van Dijk, die den 1 sten prijs had verworven. Namens het Bestuur der IJsclub, werd nog dank gebracht aan den heer A. G. J. De Vrie3, voor al hetgeen door hem is verricht om beide wedstrijden wèl te doen gelukken. Het Bestuur der IJsclub „West-Frisia alhier heeft heden morgen per telegraaf zijne gelukwenschen aangeboden aan de overwinnaars bij de internationale hardrijderij op schaatsen te Leeuwarden. Gisteren voormiddag had op 't Heldersch Kanaal, op de baan van West-Frisia," weder een hardrijderij op schaatsen plaats. De deelneming was opengesteld voor jongens beneden löjarigen leeftijd, en 't doel was: daardoor levensmiddelen te brengen in de woningen van behoeftigen. Eenige heeren hadden 't plan daartoe jl. Maandag avond opgevat, jl. Dinsdag bij hunne mede-ingezetenen om geldelijke bijdragen aangeklopt en gehoor gevonden. In eenige uren was circa f 170 bijeenverzameld, behalve nog eenige giften, in levensbehoeften bestaande. Inmid dels was het dooiweêr ingevallen, doch al was er ook wat water op 't ijs gekomen, geen nood, de jongens reden met evenveel inspanning. En bleven de kleederen niet droog, vooral niet als de jeugdige rijders met den vochtigen ijsvloer kennis maakten, dit schaadde blijkbaar niet aan den ijver om den prijs te behalen. Aan ieder der mededingers, of aan ieder gezin, waarvoor door meergegoede knapen gereden werd, werden brooden, spek en erwten uitgereikt. De overwinnaars in den kampstrijd kregen een extra portie. Er waren niet minder dan 160 deelnemers. Het muziekkorps der schutterij, onder directie van den heer M. P. Polak, deed zich gedurende den wedstrijd herhaaldelijk hooren, en aan beide zijden van 't Kanaal waren honderden menschen getuigen van dit eigenaardig ijsfeest. De derde Volksbijeenkomst in dit seizoen alhier te houden zal plaats hebben op Dinsdag 3 Februari a. s. Benoemd tot onderwijzer te Schagen de heer T. Bouma, te Grouw. Tot gemeente-opzichter te Enkhuizen is benoemd de heer U. J. Van der Meulen, te Koudum. Bijna onafzienbare ijsvelden bedekken thans voor een groot deel het Marsdiep en den Texelstroom. Tusschen die ijsmassa's houden zich geheelc troepen wilde zwanen op. TVè! loeren een aantal jagers op die vogels, doch het gelukt maar zelden er een te schieten. Een wilde zwaan brengt f 2.50 a f 3.op. Om een denkbeeld te geven van de drukte op de schaatsen- baan der IJsclub in 't Willemspark te Amsterdam, op Maandag jl., dient de mededeeling, dat o. a. 7 vaten melk voor chocolade en melk verbruikt werden. Getrouwd M. DAALDER L. ROTGANS. Terschelling, 22 Januari 1885. Slechts weinige dagen geleden stonden wij bij het ziek en sterfbed van onze geliefde Moeder en Broeder, en nog nauwelijks is hun stoffelijk overschot aan de aarde toever- rouwd, of de onverbiddelijke dood eischt van ons een nieuw offer. Heden toch overleed, tot onze diepe droefheid, na eene ongesteldheid van 5 dagen, onze waarde en beminde vader PIETER HOPMAN Cz., in den ouderdom van ruim 69 jaren. Zij, die zioh in gedachten in onzen toestand kunnen verplaatsen, zullen ten volle beseffen hoe deze snel opeen volgende slagen ons ter neder drukken. Zijpe (Ananas), Uit aller naam, 27 Jan. 1885. W. HOPMAN. Die te vorderen heeft van- of verschuldigd is aan de onder het voorrecht van boedelbeschrijving aanvaarde nalatenschappen van den heer WILLEM GOOS en diens Echtgenoote Mejufvrouw TRIJNTJE DEGELING, gewoond hebbende te Helder en aldaar overleden, worden verzocht daarvan vóór den 15 Februari a. s. opgave of betaling te doen ten kantore van den Notaris UOIIDIJK, Dijkstraat H. 423a. in 't Hotel .DE ZEEVAARTte Nieuwediep, op DIXSDAG den S FEBRUARI 1885. des namiddags te twee uren, ten overstaan van den Deurwaarder^ J. W. VAN DER WAL Cz., van: 15. m. SOOO lioctolitcrs liggende in het pakhuis van de Heeren B. HAGEDOORN ZOON, aan de Binnenhaven te Nieuwediep, en aldaar daags vóór den verkoopdag van af 12 uur en op den verkoopdag te bezichtigen. De verkooping geschiedt bij hoeveelheden van minstens tien hectoliters, met keuze van meer, naar genoegen der koopers, voor zooveel de voorraad strekt. De Luitenant-Kolonel, Commandant in het 4e Artillerie- Commandement zal, op 9 februari 1885, des middags te 12 uren, ten zijnen bureele in het openbaar aanbesteden Het verplaatsen van 4 ijzeren kanonnen, van liet fort KIJKDUIN en de batterij KAAPIIOOFD te Helder naar 's Rijks Marinewerf te Willemsoord. Voorwaarden liggen ter lezing en zijn tegen betaling tot een beperkt getal verkrijgbaar, in de Artillerie-Kazerne, Langestraat Helder, dagelijks van 92 uren. Den dag der besteding en des Zaterdags te voren, zullen aanwijzingen in loco worden gegeven des morgens te 10 uren, te beginnen op het fort KIJKDUIN.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1885 | | pagina 3