DE SALON-TYROLER. STUIVERS-MAGAZIJN. DE ROOKENDE HUISMAN. Uitgeloot No. 3 en 4. Caisse Hypothécaire van Brussel. "amstërdamsche courant. 1— per DEEL. stuivers-magazijn, GEBROEDERS BELINFANTE, T I V O 31, I. Nieuwe Rotterd. Schouwburg-Maatschappij. Directeur ALKX. FAASSEN. Donder dag 29 JANUAltl 1885: Nieuwste Blijspel in 4 bedrijven van G. Von Moser, Schrijver van InkwartieringOme Vrouwen, De Bibliothecaris, enz. Met grooten bijval op de meeste Duitsche theaters opgevoerd, voor het eerst in het Wallner-theater te Berlijn op Zondag 7 December 1884. Aanvang 8 uur. Bureau geopend 7 uur. Abonnementskaarten te verkrijgen en plaatsen te bespreken aan het lokaal dagelijks tusschen 12 en 2 uur namiddags. Ie Rang bij inteekening 1.25, aan het Bureau 1.50. 2e u 0.50, u 0.75. Nog ruime keuze gewone en praclitige Hanglampen. Licktuitblazers, enkele Ballonnen, Branders, Oliehouders, enz.; voorhanden bij: j". «r. K.uijp©r, Oosterend (Texel). Tatoalisfatorleli E. Broers, voorheen Jan Vorver. HH. Rookers worden attent gemaakt op de uitmuntende TABAK van bovengenoemde fabriek, in 't bijzonder de Portorico-soorten. Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen. Departement HELDER. BUITENGEWONE VERGADERING (Soiree Musicale et Littéraire) Vrij «lag 30 Januari 1885, 's avonds te acht uren, in 2 IVO LI. Introductie voor niet-leden: Een Heer k f 1.eene Dame a 0.25. Leening 1874 Militair te huis. Belanghebbenden worden uitgenoodigd op Maandag 2 Februari a. s., des avonds van 710 uren, in de Consistoriekamer der Chr. Geref. Gemeente te Helder. Namens de Diaconie, J. COLLET. Directie der Agentschappen voor Nederland Bank astraat, 20, 'S GRAVENHAGE. De Caisse Hypothecaire te Brussel verschaft groote en kleine kapitalen onder le hypothecair verband op landerijen, gebouwen (ook in aanbouw), aflosbaar in annuïteiten (geene vooruitbetaling). Posten beneden 5000 worden niet dan bij uitzondering aangenomen. Agent voor Helder, Schagen, Alkmaar, Hoorn, Enkhuizen, t/m. Medemblik, de eilanden Texel en Wieringev, L. W. F. OUDENHOVEN, Makelaar te Helder, die te spreken is: Maandags CAFÉ SUISSE, Kal verstraat, Amsterdam, van 14 uren's middagsDonderdags Hotel VREDELUST te Schagen, van 1012 uren 's morgens; Zaterdagss van 113 uren 's middags HELDERSCHE WAPEN, bij den Heer PABST te Alkmaar. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en feestdagen. De Anistcrdanischc Courant zal na nauwgezette keuze de belangrijkste en belangwekkendste gebeurtenissen van den dag mededeelen. De Anistcrdamsche Courant is het goedkoopste Dagblad van Nederland. Voor Amsterdam per 3 maanden 1.50, franco per post f 1.80. Niemand kan door den prijs worden afgeschrikt onze Courant iederen dag alleen of met een vriend gesamenlijk te ontvangen. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Bureau: O. Z. Voorburgwal 280, over liet Stadhuis. Alkmaar, Mient, B 23. Plotselinge dood. Gedurende de strenge weersgesteldheid ziet men menigvuldige voorbeelden van de onzekerheid des menscho- lijkcn levens. De onverwachte sterfgevallen komen meestal voort uit congestie in het hoofd, in het hart of in de long. Meestal worden deze voorafgegaan door kortzichtigheid, oprisping, winde righeid, stijfe darmen en in het algemeen ongeregelde functiën. Wanneer men dergelijke voorteeken bespeurt, moet men onmiddelijk zijne toevlucht nemen tot de spijs verteerende pillen, welke dadelijk de maag, den lever, de darmen en den omloop des bloeds zullen regelen. De pillen herstellen spoedig de spierkracht, en beletten alzoo de congestie en het gevaar. Hoewel de aangedane gevoeldeelen spoedig herleven door het gebruik dezer pillen, zoo moet men ter wille van de gezondheid derzelver gebruik nog wat verlengen, tot dat de spijsverteering goed, het hoofd helder en het stelsel der spieren in goeden staat is. Doosjes PILLEN en Potjes ZALF f 0.80, f 1.85, f 3.—, f 6.75, f 13.50 en f 20.50. Ze worden verkocht bij de Apothekers. Voor den verkoop in het groot ver voege men zich Professor Holloway, 533, Oxford-Street, Londen. MAILDAGEN. De vertrekdagen der mails naar Oost-Indië gedurende de maand Januari zijn als volgt: 31 Januari Hollandsche mail (van Amsterdam). 31 Januari Hollandsche mail (via Marseille). 31 Januari Fransche mail (via Napels). Laatste buslichtingen aan het Postkantoor te Amsterdam: Ned. mail (Napels) brieven 11 uur 's morgensdrukwerk 10 u. 's morgens. Ned. mail (uit Amsterdam) brieven 8 u. 's morgens; drukwerken den vorigen avond 8.45. Fransche mail, brieven 4.30 u. 's avonds; drukwerken 2 u. 's av. Engelsche mail, brieven 11 u. 's morg.: drukwerken 10 u. 's morg. De eerstvolgende verzendingen van brievenmalen voor Cura«;ao langs den weg van New-York zullen plaats vinden op 2, 16 en 26 Januari, 6 en 19 Februari en 2 en 13 Maart a. s. met den trein, die 7 u. 5 min. 's avonds van Rotterdam naar Vlissingen vertrekt. Dr. Louis Mulder hield Vrijdag in de Haagsche afdeeling der Holl. Maats. v. Landbouw volgens het Vaderland op zijne gewone onderhoudende wijze eene causerie over de oorzaken van den tegenwoor ligen achteruitgang van den Nederland- schen Landbouw en de middelen om dien tak van nijverheid, die zoo nauw verband houdt met de nationale welvaart op te heffen. In een zeer duidelijk betoog wees bij allereerst als de oorzaken van den slechten toestand waarin de Neder- landsche landbouwers in 't algemeen en vooral die in de zandstreken verkeeren aan, de overproductie van graan in Amerika, Britsch-Indië en Rusland, waardoor de graan prijzen zoozeer zijn gedaald dat de Nederlandsche land bouwers daartegen niet kunnen concureeren. Daarmede ging echter gepaard de over 't algemeen nog te geringe ontwikkeling van onze boeren en hunne vasthoudendheid dientengevolge aan de wijze waarop zij tot dusver hun bedrijf uitoefenen. Onbekendheid met de toestanden in andere landen, onbekendheid zelfs vaak met hun eigen productiekosten, doen hun steeds voortgaan graan te bouwen, aan die cultuur hun beste krachten te wijden in plaats van nu 't getij is verloopen, de bakens te gaan verzetten. Graanbouw nu kan heden ten dage onmogelijk rendeeren en het gevolg is dan ook dat landeigenaars en pachters klagen, dat de eersten hun land in prijs en waarde zien dalen en de pachters zich in letterlijken zin er onder werken. Wat spr. dan wilde? Dat de boeren zich met de borst gingen toeleggen op de veefokkerij. Ons land heeft een reputatie voor uitstekend vee en de jongste internationale tentoonstelling heeft dezen goeden naam gehandhaaft, maar het bezit lang zooveel vee niet als het kon hebben en in evenredigheid tot zijn bevolking;, vergeleken met die van andere landen moest hebben. De laatste statistiek toonde aan dat er nog op 2f ziel 1 rund was. Dat cijfer kon nog zeer veel verhoogd worden zonder schade. Daarbij zou dan nog dit voordeel komen dat naar mate de veestapel ver meerderde, ook de rijkdom aan natuurlijke meststoffen steeg en daarvan een nuttig en noodzakelijk gebruik kon gemaakt worden om thans veelal uitgeputte graanvelden nieuwe krachten toe te voeren en nog ongebruikte landen geschikt te maken voor kuituur. Sommige streken, uitgezonderd waar het overstroomingswater een natuurlijke vruchtbaar- making van den grond veroorzaakte, werden thans de zand gronden uitgeput en zelfs de kleigronden waren niet onuit puttelijk op den duur te achten. Aankweeking dus van rundvee, verandering van be stemming der graanvelden tot weilanden altijd nadat de pachtcontracten daartoe vergunning zouden gegeven hebben scheen hem een noodwendigheid zoolang niet natuurlijke oorzaken weder den graanbouw loonend zouden hebben gemaakt. Natuurlijk eisebten veeteelt en zuivelbereiding veel kennis, welke vooral door middel der zuivelscholen, zooals er een, de eerste nu in Zuidholland, waarschijnlijk zal worden opgericht, kon worden verspreid, maar zij die zich aan die nijverheid wijdden zouden er baat bij vinden en de algemeene welvaart er door verhoogd worden. Vooral stamboek-vee moest worden gefokt. De fokkerij in 't wild, op goed geluk moest worden terzijde gezet en de veehouders moesten allen vee verkrijgen, waarvan zij de afstamming en dus ook de goede eigenschappen kenden. De afzet van zulk vee naar 't buitenland tot hooge prijzen was bijna verzekerd, de ondervinding leerde bet. Daarbij zou dan de boer tevens leeren zijn runderen beter te voederen, niet enkel met groen voeder, maar degelijk. Ook wees spreker op de voordeelen van de paardenfokkerij. Onze inlandsche paarden verminderen zeer, gelijk nog onlangs op de Inter nationale Tentoonstelling te Amsterdam gebleken is, vooral door de slechte behandeling en het te vroeg in gebruik nemen der veulens. Bij de vrij hooge prijzen die voor de paarden voor 't leger worden betaald zou die fokkerij zeer loonend zijn. Niet genoeg kon hij den tegenwoordigen minister van Oorlog generaal YVeitzel, dankbaar zijn voor diens krachtig streven om de inlandsche paardenfokkerij aan te kweeken. Terugkomende op den graanbouw, ging hij vervolgens na, of niet andere producten konden geteeld worden, doch zijn slotsom was weinig hoopgevend. Voor beetwortels was de tijd verstreken door de overproductie in Duitschland, die de suikermarkt zoozeer deed dalen. Veeleer zou men er toe moeten komen beetwortelcultuur in te krimpen en de fabrieken te beperken. Meekrap, ofschoon nog op sommige plaatsen geteelt, kon niet meer loonen daar de aniline voor goed aan het rijk van dat product een einde had gemaakt. Voor tabak waren slechts sommige streken geschikt en dan nog schrikte daarvan af de geneigdheid die bestond om dat product te belasten, nog wel bij 't gewicht op het veld, een denkbeeld dat spreker niet kon nalaten te noemen voortgesproten uit gemis aan kennis van den tabaksbouw. Enkel voor groenten, waaraan in ons land nog te min werd gedaan, konden de landen in de nabijheid der groote steden worden aangewend, terwijl de vruchtenteelt, vooral appelen en peren, zeer goed de Amerikaansche binnendringers zou kunnen weren. Doch bovenal scheen hem de ommekeer der bouwlanden in wei landen plicht. Aan 't slot van zijn betoog trad spr. ook eenigszins op economisch gebied. Hij bestreed vrij sterk elke accijns heffing als ae vrijheid van den producent en fabrikant belemmerend en niet minder kwam hij op tegen de toe nemende begeerte naar het heffen van inkomende rechten. Dat de schatkist er een inkomst uit verkrijgt was natuurlijk, maar ten koste niet enkel van den consument die niet tevens produceert, doch juist voor een groot deel van den landbouwer zelf en voornamelijk van den kleinen land bouwer. Met statistieke cijfers uit andere landen, o. a. uit Frankrijk, toonde hij aan de hand van economisten van naam aan, dat het inkomend recht op landbouwproducten en vee voor de helft wordt betaald door de kleine land bouwers, die juist reeds zoo gedrukt zijn. Zonder den vrijhandel te vergoden, mocht hij toch niet nalaten tegen de hoogst nadeelige gevolgen te waarschuwen van een streven, dat den landbouw en dus onze nationale welvaart ten hoogste zou schaden. Nadat de voorzitter den spreker bijzonderen dank had gebracht voor zijn rede en nuttige wenken, had er nog een korte woordenwisseling plaats met een der aanwezigen, die, ofschoon in 't algemeen met den redenaar instemmende, toch vroeg hoe het kwam, dat tijdens de hooge accijns heffing, o. a. op slachtvee, juist de prijzen goedkooper waren dan na de vermindering van den accijns? De heer Mulder schreef dit toe aan de algemeene stijging der prijzen, bij een niet evenredige toename van den veestapel. Ingezonden. Heel netjes stond het daar. 't Was een goed en geschikt lokaal, doelmatig ingericht, verwarmd des winters, verlicht bij avond. Kooper9 en verkoopers van zeevisch zouden er een uit muntend plekje vinden, om er elkaar te vinden en er koopmanschap te dryven. Zy zochten en vonden er elkaar echter niet. 't Ge bouw voor den vischafslag nabij den mond der haven, zoolang verwacht en afgebeden, stond daar ledig, geheel ledig. En toch, welk een drukte en wat een gewoel daar in de nabijheid Op korten afstand van 't nieuwgestichte gebouw voor den visch afslag wordt vischafslag gehouden. Waarom, zoo vraag ik, waarom blijven die menschen daar buiten in wéér en in windwaarom wordt geen gebruik gemaakt van 't met zooveel moeite verworven lokaal? Niemand antwoordt op die vraag, ofschoon ik bij onder scheidene personen aanklop om inlichting. Terugkcerende van den mond der haven naar meer in 't midden der stad, zie ik, dat men hier ter plaatse in sommige zaken de eigenaardige gewoonte heeft om precies anders te doen dan de overheid wil en voorschrijft. De openbare vuilnisbakken langs den weg zijn ledig; daarnaast heeft men het vuil neergeworpen. Ongeveer als met het afslaglokaal! Daar kom ik op 't Molenplein en 'k bemerk, het is geheel en al gesierd met ontluikend geboomte, 't Ziet er lief uit op dezen plek, weleer een modderpoel of een soort van zandwoestijn, al naarmate het weder was. Aardig staat nu het „paleis" van politie er bij: in 't lommer als verscholen! De dienders zijn nu beschaduwd door het groen der eiken Doch wat hoor ik daar in de verte? 'k Zie een menigte volks aan 't hoekpunt van het thans zoo sierlijke plein. Wat isertedoen? Weldra ben ik op de hoogte. De omwonenden van 't Molenplein hebben een luisterrijk feest georganiseerd ter gelegenheid van de ver plaatsing der losplaats van faecaliön naar de nieuwe mestbelt in Brakkeveld. De muziek van Koning voorop, dan volgen de „wagens," met vlaggen versierd, daarachter 't juichende publiek. Luide klinkt het in 't rond„Wij gaan naar Lindenau!" De vlaggen wap peren langs den wegieder is verheugd, dat een wensch, zoo lang en zoo vurig gekoesterd, nu door onze wijze mannen vervuld is. Eindelijk komt men in het Brakkeveld aan. De paarden van den reinigingsdienst worden onhaald op een extra voer haver. Terugkeerende van 't „veld met de belt" lokt weder het Molenplein mij aan. Alweêr drukte en gewoel. Op de plek, waar tot nog toe een schutting stond, geelgeverfd, waarachter dagelijks eene geheimzinnige werkzaamheid plaats vond, op die plek is door de dankbare nabijwonenden nu een monument opge richt. Zie, deze inscriptie bevat het gedenkteeken„Hier was te zien, tien jaar lang, een schutting, bestemd tot omheining van een vuile plek. Haar onmacht bleek als men haar bestemde om het viese werk, dat daar te midden der stad werd verricht, voor den blik des voorbijgangers te verbergen, om voor den geur der faecale stoffen de omwonenden te beschermen." Met een gepost woord werd dit monument onthuld, 't orchestrion der Schutterij deed zich hooren en 't daverend hoerah, dat uit honderden keelen opging, maakte mij klinklaar wakker, 'k Had nog al gedroomd, is 't niet! Adrianus. Snelpersdruk van A. A. Bakker Cz., Nieuwediep. HERDRUK van het WêONLANGS verscheen het 3e Deel van den II e i* d r n k van liet Stuivers- Magazijn, onder den titel van: Ouldens-U itgave. De origineele aitgave hiervan is tptaal uitverkocht: de vele aanvragen, die de Uitgevers nog dagelijks ontvingen, leidden tot den Herdruk. Zijn in dezen „Herdruk* alle Verhalen, Novellen, Schetsen, enz. opgenomen, om de lectuur aangenamer te maken, is thans elk stuk doorloopend opgenomen. RET STUIVERS-MAGAZIJN heeft zich steeds ten doel gesteld: goedkoope en degelijke volks lectuur aan zijne duizenden lezers aantebieden, zonder krenking van eenige godsdienstige overtuiging. Deze 2e druk wordt uitgegeven in vellen druks 0.05 per vel, in afleveringen k 0.25 per aflevering en in deelen 1.De uitgave ziet het licht in roy. 8° formaat, met duidelijke letter. De Uitgevers leveren Deel 1, 2 en 3 van Rel Stuivers-Magazijn, na ontvangst van postwissel a F 3.franco per post door geheel Nederland, op plaatsen, waar geen Boek handelaar woonachtig is. Elk Deel is afzonderlijk verkrijgbaar a f I.—. UITGAVE VAN 's Gravcubage.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1885 | | pagina 4