door een flinken knaap liet levenslicht te schenken. Dr. P. Versteeg, mede in den omnibus gezeten, verleende hulp en begeleidde moeder en kind in de geïmproviseerde kraam- j kamer naar het ziekenhuis, waar beiden ter verpleging zijn opgenomen. Te Utrecht overleed dezer dagen de gepens. kapitein ter zee B. D. Van Trojen. ridder 3de kt. der Militaire i Willemsorde en van den Nederl. Leeuw, in 59jarigen ouderdom. Gisteren middag te 2 uur had in een der kelders i van liet Paleis voor Volksvlijt een ongeval plaats, dat j ernstige gevolgen had kunnen na zich sleepen. Een der j werklieden van het Paleis is daar o. a. belast met de i vervaardiging van de zuurstof, welk'e ter voorbrenging van het kalkiicht, des avonds bij de ballet-voorstellingen be- hpodigd is. Te dien einde wordt, en zoo geschiedde ook gistcien. een met chloorkali gevulde ijzeren retort, welke ongeveer den vorm heeft van een stuk kachelpijp, ter lengte van een voet. en welke gesloten is met een ijzeren deksel waarin de buis voor den gasafvoer geschroefd is, op een komfoor met houtskool verhit. Gisteren middag had genoemde werkman zich even ver wijderd. toen een geweldige slag gehoord werd. Bij onder zoek bleek, dat de retort uit elkaar geslagen was en bet deksel ervan in den vloer van een der zalen was terecht gekomen, en daarin eene opening had gemaakt zóó zuiver van omtrek, alsof ze gezaagd was. Verder was het komfoor verbrijzeld en waren de stukken her- en derwaarts geslingerd, maar overigens was geen schade aangericht. De hulp van de brandweer, die onmiddellijk kwam aanrukken, was niet noodig. Met schrijft uit Friesland aan het Rott. N.blad: „Met terzijdestelling van al het twistgeschrijf, waartoe de groote wedstrijd van Leeuwarden aanleiding gegeven heeft, willen wij de aandacht alleen vestigen op het bijna algemeene oordeel in onze provincie, dat Renke Van der Zee, van Workum, dit jaar de vlugste rijder was. In zeven dagen tijds won hij, in verschillende provinciën, f 1000 aan prijzen. Met genoegen heeft men dan ook vernomen, dat deze twee-en-twintigjarige kampioen den strijd tegen Axel Paulsen beeft aangenomen en niemand in Fries land twijfelt aan zijn succès. Het woord van Pieter Bruinsma, eersten prijswinner op de groote Wielen, die zeide: ,hoe hard ik kan, dat weet ik, maar hoé hard Renke kan, dat weet hij zelf niet," steunt voorzeker dit goede vertrouwen. Renke v. d. Zee is een beenderig man van tamelijk lange gestalte, sedert verleden jaar gehuwd, en modderschipper van beroep. Bij zijn hardrijden gebruikt hij bijzondere schaatsen, wel van Friesch model met afgeslepen punten, zooals bijna alle hardrijders in Friesland, maar met voor dat gewest ongekend breede ijzers. Hij rijdt op laarzen noch schoenen, maar op een paar vilten pantoffels. Wat hem bij dit alles bijzonder als kloek rijder kenmerkt is zijne flinke houding en zijn lange rechte streek. Het geheel werkt mede tot het doel, waarnaar bij hardrijderijen gestreefd wordt, het snel vooruit komen." De redactie van de Portefeuille verklaart dat het gebruik van vreemde woorden luiheid, domheid of kwasterij verraadt. In verband met deze uitspraak zal de titel van het blad vermoedelijk wel veranderd worden, merkt het Iïld. op. „Het is toch verwonderlijk," zeide een drinkebroer, </ik drink nooit anders dan klare jenever, en toch wordt mijn neus rood." De tegenwoordige handelscrisis. Reiziger. Mag ik u mijn stalen eens laten zien, mijnheer Beer? Koopman. Doe geen moeite, mijnheer Pimpel. U zijt al de twee-en-dertigste vandaag, en zoo ik 't niet liet uit persoonlijke vriendschap voor u, zou ik u niet eens binnen gelaten hebben. Buitenland. In de Daily News komt eene beschouwing over den militairen toestand in Soedan voor van den heer Archibnld Forbes. den vermaarden correspondent van de Daily News, die indertijd, zooals men zich herinnert, in den Schipka-pas bij het Russische leger was en die thans ook naar Soedan zou zijn gegaan, indien zijn geneesheer het hem niet ver boden had. Hij wijst in zijne beschouwing, naar aanleiding van het goed gerichte geweervuur uit de verte, dat door de Arabieren op het kamp van generaal Bulier te Abu-Klea gericht werd, op de groote vorderingen, die de Arabieren langzamerhand in hunne militaire taktiek gemaakt hebben. Zij laten zich, blijkens hetgeen men van hen in eene reeks van gevechten gezien heeft, steeds minder verleiden, om tegen bet vuur der Europeesche carre's in te stuiven en bepi-oeven dat, als zij werkelijk kans van slagen hebben. In de laatste gevechten hebben de Engelsche bevelhebbers hen door hunne beweging moeten noodzaken om de Engelsche troepen aan te vallen. Over den toestand van de troepen te Abu-Klea is de heer Forbes niet geheel gerust. Maar de houding der Arabieren aldaar is als bewijs van hun voor uitgang in taktiek voor hen van veel ruimer beteekenis. Daargelaten de gevaren, waarmede de lange pauze, die het heete jaargetijde noodzakelijk maakt, de Engelsche troepen bedreigt, bedenke men, dat de Mahdi na den val van Khartoem zeker geweren en ara munitie genoeg heeft om 30,000 man behoorlijk uit te rusten. Hij heeft een kern van geregelde troepen, die de anderen kunnen opleiden, drillen en leeren schieten. In den Franschman Pain en in den oud-adjudant van majoor Seckendorft heeft hij ten minste twee personen, die iets weten van militaire operatiën, en de heer Forbes acht het waarschijnlijk, dat anderen van die soort zich bij hem zullen voegen. Heeft men, vraagt de heer Forbes, wel berekend, dat wel twee derden van de 10,000 man, die generaal Graham te Soeakim onder zijne bevelen zal krijgen, noodig zullen zijn om het aan leggen en de veiligheid van den spoorweg van Soeakim naar Berber te beschermen? Hij meent, dat, om Khartoem te bereiken en te nemen, nog wel tweemaal zooveel troepen zullen noodig zijn als die, welke thans in Egypte of derwaarts onderweg zijn. De thans te Parijs vertoevende Noordpoolreiziger Von Payer is bijna geheel blind; het eene oog is reeds verloren, voor 't behoud van 't andere bestaat slechts geringe "kans. Daumas, het lid van den Gemeenteraad te Marseille, die zich met voor choleralijders bestemde gelden uit de voeten had gemaakt, is bij verstek tot 5 jaar gevangenis straf, 5000 francs boete en 10 jaar gemis zijner burgerschaps- en familierechten veroordeeld. Nadat een bij Gravelotte in 1870 verwonde Duitscher 14 jaren lang een kogel in 't lichaam behield, is hij thans door eene operatie, verricht door den chirurg Esraarch te Kiel, van dat voorwerp verlost. Het gedenkteeken voor generaal Washington is te Washington onthuld. Het is het hoogste dat bekend is en heeft 1,178.000 dollars gekost. Men is er 37 jaar meê bezig geweest. De hoogte is 555 voet. Van binnen is een ijzeren trap, die naar den top leidt, terwijl men ook met een stoom-,,lift* naar boven kan worden gebracht. Twee officieren van gezondheid te Weenen geraakten over de orthografie van het woord „Dysenterie" aan het redetwisten. Van woorden kwam het tot gebaren, eindelijk tot handtastelijkheden en ten laatste tot een duel. Beiden heeren schijnen elkaar duchtig toegetakeld te hebben. Tot welk eene ongedachte narigheid de dysenterie al aanleiding kan geven. bewonderde de bevallige bewegingen en de fraaie vormen van het aardige, kleine ding, doch met een geheel ander oog dan Marin het te Champcey deed. Zoodra de houtblokken begonnen te vlammen, stond Angélique op en wierp een blik op het zware schoeisel aan hare voeten. Hindert je het krakenvan dat landelijk schoeisel niet vraagde mijnheer Dunois aan zijne vrouw. Ik ben er al aan gewend, antwoordde zij vriendelijk. Angélique, ge moogt dit; kurassiers-schoenen niet langer dragen, beval de meester des huizes. Tranen van gekrenkten trots sprongen haar in de oogen, en stilzwijgend verliet zij de kamer. Gij hebt haar leed gedaan, sprak mevrouw Hortense met een zweem van verwijt. Denkt ge dat? Dat zou mij spijten! Ik plaag haar soms om hare kluchtige verontwaardiging te zien, doch ik verlang haar geen verdriet te doen. Nu, ik zal het wel weer goed maken. Hij bleef nog een half uur gezellig met zijne vrouw praten en ging toen naar de club. 's Avonds op hare kamer komende, ontwaarde Angélique op haar bed precies zulk een pakje als mijnheer Dunois aan zijne vrouw had gebracht. Met bevende handen opende zij het, en werd een paar schoentjes gewaar, volkomen gelijk aan die welke mevrouw Hortense had gekregen. Beide vrouwen hadden hetzelfde nummer, hoewel mevrouw Dunois veel grooter was dan haar kamermeisje. Dezelfde als mevrouw heeft gekregenprevelde Angéliqne met zelfvoldoening. Aarzelend en gejaagd bekeek zij de schoentjeseene inwendige stem waarschuwde haar, die schoentjes op zijde te zetten, uit haar oog te verwijderen, die niet te passen, en vooral.... Kort daarop trok zij met een vastberaden gebaar eene lade open, kreeg een paar mooie, fijne kouseu, trok die aan, zette de schoentjes op den grond en paste ze aan. herhalende: Dezelfde als mevrouw heeft gekregen! Trots, voldane ijdelheid, begeerte naar fraaie kleêren, die zij tot nu toe had versmaad, neerzien op het verleden en meer dergelijke slechte gevoelens bestormdeh het hart van het jonge meisje. 4 Langzaam kleedde zij zich uit, plaatste de schoentjes op de latafel, opdat haar oogen er den volgenden morgen op mochten vallen, en blies eindelijk de kaars uit. Dezelfde als mevrouw heeft gekregen! was hare laatste gedachte, die haar tot in den droom vervolgde. Toen Angélique den volgenden dag met de bewuste schoentjes in de keuken verscheen, regende het zijdelingschc aanmerkingen, terwijl Toinette zich scherp uitliet over de tegenwoordige jeugd, die zich allerlei ongepaste weelde veroorlooft. Doch Angélique trok zich niets van dit alles aan, en maakte zich alleen bezorgd over hetgeen mevrouw Hortense zou zeggen. Tot hare groote verbazing wierp deze een tevreden blik op het keurige schoeisel. Mijnheer Dunois had de voorzorg genomen, 's morgens aan zijne vrouw te zeggerij dat hij om haar gehoor te sparen Angélique'» lompe schoeisel door schoentjes had laten vervangen. Mevrouw Hortense beschouwde dit als eene beleefdheid van haar echtgenoot, en toen zij met een enkel woord van uitleg Toinette's gramschap deed bedaren, kwamen al de gemoederen tot rust. Angélique alleen bleef in een zenuwachtige», gejaagde» toestand verkeeren. De verzoeker had de zwakke zijde van die achter dochtige natuur gevonden. Een aanbod van geld had haar geërgerd, een gewoon geschenk had haar spotlust opgewekt, doch gelijk te worden gesteld met hare meesteres, dit streelde het jonge ding bovenmate. Mynheer Dunois ging voort, wanneer hij Angélique alleen ontmoette, haar op spotachtigen toon toe te spreken, ten einde stekelige antwoorden nit te lokken, en deze schermutselingen eindigden altoos met eene omhelzing van den meester. Angélique verkeerde in den waan, dat deze ontmoetingen haar onwelkom waren. Doch had zij zich de moeite gegeven een blik in het diepst van haar gemoed te slaan, dan had zij ontdekt, dat hare ontevredenheid niet den meester maar haar zelve gold. Zij gaf geen gehoor aan de inwendige stem, die haar verweet dat zij toeliet, hetgeen zij in den beginne had kunnen voorkomen, én wat zij zelf nu nog kon voorkomen. Had zij mynheer Dunois zoo dikwijls kunnen ontmoeten, indien zij het toeval niet een weinigje in de hand had gewerkt? Vroeger zag zij hem nauwelijks driemaal per week, tegenwoordig ont moette zij hem zeker vier- of vijfmaal per dag, op het portaal of den trap. Met geschenken kwam de meester niet langer aan; de rijke man wilde, evenals Marin, om zijn persoon bemind worden. Wat er later van Angélique moest worden, daarover maakte mynheer Dunois zich niet bezorgd, evenmin als over de andere kamer meisjes, door hem verleid. Angélique kon immers met geld op dit punt betoonde mynheer Dunois zich altoos zeer edelmoedig een geschikt onderkomen zoeken. Het verstandigste zou zeker wezen, dat zij naar huis ging en „met de door haar opgegaarde spaarpenningen" vroeger trouwde dan eerst het plan was. Op zekeren dag toen Angélique weigerde zich door den meester te laten omhelzen, zeide deze: Kom, Angélique, verkoop nu geen kuren, bewaar die voor Marin, wanneer ge getrouwd zult wezen. Met een doodsbleek gelaat naderde zij hem, en siste eer dan zij sprak: Spreek mij nooit over hem, dat verbied ik u! Gij wordt brutaal, juffrouw Angélique, klonk het koel; en haar omhelzende vervolgde hij: Dnrf nu nog eens zoo tegen mij spreken. Ik haat u, sprak zy met gesmoorde stem. Alleen gelaten, bleef zij met gebogen hoofd staan, tot het haar inviel, dat mevrouw Hortense op haar wachtte.... Mevrouw Hortense! Als verpletterd hield zij zich bah de trapleuning vast. Mevrouw Hortense, de vrouw van haar meester, hare wel doenster, bijna hare vriendin, die haar meer als kind dan als dienstbode behandelde; wat zou deze wel zeggen, indien zij de waarheid giste. Zij vloog naar haar kamertje, schonk water in de kom en waschte en wreef met geweld het gelaat, door de lippen van den meester bezoedeld. Angélique verliet haar kamertje, ging naar mevrouw Hortense, en verrichte haar gewone werk als in een droom. Hnbcrt trad later binnen met brieven in de hand. Angéliqueriep mevrouw Dunois, en voor het eerst het bleeke gelaat van het jonge meisje opmerkende, liet zij er belangstellend op volgen: Scheelt er wat aan? Ik voel mij wat duizelig. Ga wat frissche lucht scheppen, ik heb je op dit oogenblik niet noodig. Hier is een brief voor je Mnrins schrift herkennende, stak Angélique den brief in haar zak, en ging uit, zonder te weten waarheen. Boven op den heuvel gekomen, zeeg zij vermoeid neder. Aan hare voeten strekte zich Rouaan uit, te midden der vallei, door de Seine besproeid. De stad lag in een dichten nevel gehuld, waartegen zich de torenspitsen scherp afteekenden. Wordt vervolgd.) Ingezonden. Den Hoorn op Texel, 23 Febrnari 1885. Zondag avond jl. voerde 't gezelschap „Nut en Genoegen" van De Cocksdorp alhier in het lokaal van den heer D. Lap Bz. ten tooneele „Haat en Liefdetooneclspel in 6 tafereelen door W. N. Peijpers. Als nastukje werd gegeven „De ticee Markeientttere." We gelooven niet tc veel te zeggen, wanneer we eonstatceren, dat de indruk, dien wij vsn „Nut en Genoegen" gekregen hebben, een goede is. Het spel werd met de grootste ambitie gevolgd de doodelijke stilte getuigde van aller ware belangstelling. De avond^ werd verder in gulle vroolijkheid doorgebracht en alles liep in de beste orde af. We roepen dan ook den leden van genoemd gezelschap een hartelijk „tot weerziens" toe, daar tijd, moeite noch kosten werden gespaard om 't publiek een ge- noegelijken avond te schenken. P. N. Van Nooijcn. ViscHt>©rlolit©n. Door 7 Zandvoorter, Egmonder en Katwijker bommen werden jl. Dinsdag 20 tot 128 groote tongen, 70 tot 140 kleine en middelbare idem, 50 tot 200 groote schollen en 3 tot 8 manden kleine schol aangevoerd: groote tong werd afgeslagen tegen 50 a 65 cents, kleine en middelbare idem tegen 20 h 25 cents, groote schol tegen 50 iï 40 cents, alles per stuk, en schol tegen f 8.tot f 6.50 per mand. Vijf korders brachten 25 tot 30 tongen en 20 tot 60 groote schollen aan; groote tong werd afgeslagen tegen 60 cents en groote schol tegen f 55 ii 60 cents per stuk. Burgerluis.© Stand, Gemeente HELDER, van Dinsdag tot Donderdag. Ondertrouwd: C. A. Staalman, koopman, en G. Breet. Getrouwd en Overleden Geene. Bevallen: A. S. Bruin, geb. Klijn, D. Gemeente TEXEL, van 19 tot 25 Februari. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. Geboren: Johannes Albcrtus, zoon van Cornelis Veegcr en Immetje Witte. Antje Cornelia, dochter van Jacob Kalis en Cornelia Wouterina Grootenbroer. Antje, dochter van Abram Blom en Pietertje Hoogheid. Overleden: Johannes Buikes, 76 jaren, gehuwd met Antje Kikkert. Grietje Vermeulen, 5 maanden, dochter van Pieter Vermeulen en Petronella Keese. Pieter Sturk, 78 jaren, gehuwd met Maartje De Leeuw. Cornelis Theodorns Molenaar, 15 jaren, zoon van Jan Molenaar en Trijntje Smit. Klaas Trap, 65 jaren, weduwnaar van Pietje Timmer. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN TE HELDER. LANDSKEET. S 1 s 21 2 Windrichting Barometer mM. Thermometer c. Vochtigh. procent. Toe stand van de zee. s|ö fct 1 en kracht. Stand. Afw. Stand. Afw. 25; 12 26 8 26 12 1 ztw. 2.5 k. zzw. 7 ii ztw. 6 759.94 f 0.24 767.10) f 7.30 766.92 f 7.12 7.2 4.4 5.4 t 2.7 t 1.5 t 0.9 0.83 1.00 0.98 Slechtw. wein.gv. Weersgesteldheid 25 Febr. 12 u. Bewolkt, mooiweer. 26 Febr. 8 u. Dikke, natte, mist. 26 Febr. 12 u. ARRONDÏSSEMENTS-RECHTBANK. Correctioneelc Terechtzitting van 24 Februari. M. B., te Oudkarspel, rebellie, 3 dagen eenzame opsluiting. G. O., te Hoorn, onbevoegd uitoefenen der geneeskunst, 45 dagen eenzame opsluiting, en 3 boeten van f 20, subsidiair 3 1 dagen gevangenisstraf voor iedere boete, in eenzame opsluiting I te ondergaan. W. A. v. K., te Enkhuizen, toedienen van sterken drank aan een beschonken persoon, vrijgesproken. D. O. Cz., te Enkhuizen, beleediging, f 15 boete, subsidiair 4 dagen gevangenisstraf. T. B., te Helder, rebellie, 2 boeten, een van f 3 en een van f 15, subsidiair 1 en 4 dagen gevangenisstraf, j J. B., G. B. en K. B., allen te Helder, mishandeling, ieder 15 dagen gevangenisstraf en f 8 boete, subsidiair 1 dag gevange nisstraf, alles in eenzame opsluiting te ondergaan. P. E. d. W. en D. v. B., beiden te Helder, diefstal, de eerste 8 dagen gevangenisstraf, in eenzame opsluiting te ondergaan, de tweede vrijgesproken. R. W., te Schagen, onwillige mishandeling, vrijgesproken. SCI!ACER MARKT VAN HEDEN. PER TELEGRAAF 5 Paarden f 50 a 200 Ossen - a Stieren - a 13 Geldckoeien -130 a 160 6 Kalfkoeien -210 a 240 i Vaarzen - a Hokkelingen - 56 nucht. Kalveren - 4 a 15 Rammen 750 Schapen Lammeren f a Bokkende Geiten- a 12 magere Varkens f 11 a 15 4 Biggen - 8 a 9 20 Kippen c. 75 al 50 10 Eenden - 75all0 Boter per kop - 90 al00 Kaas per kilogram - 25 a 40 Kip-Eijeren per 100 -275 a300 15 a 23 Eend-Éijeren -325 *350 Mans.Tberion.ton. TEXEL, 24 Februari. Werkpaarden f 160 a 200, oude Paarden f 40 a 65, Rijpaarden f 200 a 350, vette Koeien f180 n f 240, Kalfkoeien f 200, Geldckoeien f 140 a 180, Melkkoeien f 185 a 200, Kalfvaarzen f 145 a 190, Geldevaarzen f 100. nuchtere Kalveren f 10, Rammen f 25, Fokschapen f 20 a 25. Lammeren f 18 a 20, vette varkens 26 c. per half kilogram. Alles in den Commissiehandel. AMSTERDAM, 25 Februari. Op de Veemarkt waren aan- gevoerd: 169 vette Kalveren, 1ste kwal. 95 c. en 2de kwal. 85 c. per kilogram; 86 nuchtere dito, f 5 a 9 per stuk; 4 Schapen; 124 vette Varkens, 42 a 47 c. per kilogram. KAMPER-EILAND, 25 Februari. Sedert onze vorige opgave is de Hooihandel weer vlugger geworden. De afgeloopen week werd bijna 300.000 halve kilogrammen Hooi per scheepsgelegen heid verzonden. Prijzen onveranderd vast, voor 't Buitenhooi I tot f 17 en voor Binnenhooi tot f 13.50 per 500 kilogram. MAASTRICHT, 25 Febr. Hooi f 16.a 17.per 500 kilogr.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1885 | | pagina 2