stof tot droefheid geven. Is het u mogelijk omtrent den grondslag dier geruchten het een en ander mede te deelen en wellicht die tegen te spreken? Heeft de commandant voor zijn verdwijnen een onderhoud gehad met een anderen ambtenaar en is daarbij den heer Dijckmeester, de wensche- lijkheid te kennen gegeven zijn ontslag te vragen, opdat het hem niet zou worden gegeven? De voorzitter antwoordde dat. het hem aangenaam is de geruchten, door enkele dagbladen buiten Amsterdam verspreid, tenstelligste te kunnen tegen spreken. De taak der pers is hoogst moeielijk om bij een raadsel achtig verdwijnen, als hier het geval was, licht te ont steken. Daarom kon hij een woord van lof niet onthouden aan de Amsterdamsche pers en de wijze, waarop zij zich heeft geuit. Intusschen is van elders een mededeeling gedaan, die grievend voor de familie en hoogst onaange naam voor den bedoelden ambtenaar zou zijn. Maar nu is het mij aangenaam te kunnen verklaren dat er van een eventueel te verleenen ontslag niets waar is, en dat de overledene in het gevoerde onderhoud geen aanleiding heeft kunnen vinden om ontslag te nemen. De Burge meester verklaarde verder dat in het gesprek niets is geweest van kwetsenden, maar wel van opbeurenden en vriendschappelijken aard en dankt den heer Pijnappel hem de gelegenheid voor deze verklaring te hebben geboden. In de Economist van Maart vindt men, van de hand des heeren A. V., een becijfering over de koopwaarde van den bodem in Nederland, bij den landbouw in gebruik. De waarde bedraagt van het bouwland (862,700 hectaren) 1001 millioen gulden, en van het grasland (1,132,000 hectaren) 1763 millioen. Te zamen dus 2764 millioen gulden. De redactie van de Economist wijst op het belang, dat gelegen is in een vergelijking van deze berekening met de belastbare opbrengst volgens het kadaster. Men zal echter om dat met vrucht te doen, de uitkomst van de nieuwe schattingen, welke nu voor de grondbelasting in gang zijn, moeten afwachten. Aan de gemeente Egmond aan Zee is f 8538.60 en aan Petten f 1425 subsidie boven de vergoeding van 30 pCt. verleend voor de behoorlijke inrichting van het lager onderwijs. Bijzonder toevallig is zekere heer T. te Amsterdam voor een groot verlies behoed. Zijn dienstbode wierp, met de gewone onhandige zucht tot opruimen behebt, een stuk grijs papier in den vuilnisbak. Zij dacht natuurlijk dat het waardeloos was, maar er zat voor een bedrag van onge veer f 7000 aan verschillende effecten in. Dit papier werd later door een paar knapen uit den vuilnisbak gehaald en door hen medegenomen. Een paar personen hadden die kinderen, welke zeer armoedig ge kleed waren, met die effecten zien loopen en gaven de politie hiervan kennis. Eindelijk gelukte het aan deze te weten te komen, waar de kinderen woonden, daar zij reeds huiswaarts waren gegaan, en het bleek toen dat zij de papieren aan hun vader, zekeren Bakker, van beroep vischventer, hadden gegeven. Deze bezorgde ze aan den heer T. terug, die den man een som van f 50 gaf als fooi voor zijn kinderen. Te Dwingeloo is een veefonds opgericht. Ieder deelnemer kan, tegen betaling van 1 cent per week voor iedere koe, van den Rijksveearts Kroes kosteloos genees kundige hulp krijgen. Buitenland De Times heeft reden om te gelooven, dat er eene botsing aan de Afghaansche grens ophanden is, aangezien de Russen weder in de richting van Herat verder gerukt zijn. Latere berichten luiden: De onderhandelingen tnsschen Rusland en Engeland duren nog voort, doch zij geven luttel hoop op eene vreed zame oplossing. De Russische Regeering zoekt blijkbaar tijd te winnen. Middelerwijl avanceeren de Russische voorposten meer en meer in het Afghaansche gebied, zoodat eene botsing onvermijdelijk schijnt. In het Engelsche Lagerhuis heeft de heer O'Connor aan de Regeering gevraagd, of het bericht omtrent het verder voortrukken der Russen naar de Afghaansche grenzen waar is. De heer Childers heeft geantwoord dat de Regeering dienaangaande geen bericht heeft ontvangen. Oorlogsberichten zijn, zooals men weet, niet altijd te vertrouwen en men moet er steeds wèl bij in het oog houden van welke der strijdende machten zij komen. Een treffend voorbeeld daarvan leveren de Chineesche berichten omtrent den oorlog in Tongking. Volgens hun officiëele opgaven zijn er tot nu toe 2,375,171 Franschen gesneuveld en slechts 3822 Chineezen. Acht groote pantserschepen werden in den grond geboord en de beman ning vond den dood in de golven. Wat aan deze officiëele berichten eenigszins schaadt is, dat volgens hen admiraal Courbet reeds zesmaal is gesneuveld en de opperbevelhebber, generaal Brière de 1'Isle, niet minder dan drie-en-tachtig maal. De officiëele bals, door den president der Fransche republiek op het Elysée gegeven, worden dit jaar bijzonder druk bezocht en men klaagt erg over het groote gedrang dat er heerscht. Zaterdag had er een grappig tooneel plaats bij den ingang van dit paradijs. Een zestal aristo cratische geurmakers, thans meer speciaal vpschutteux" genoemd, wilden trachten de roode das, die men in hun kringen thans veelal draagt, ook op het officiëele feest in gala-costuum te doen erkennen, en verschenen dus getooid bij den president. De portier echter weigerde bepaald hen toe te laten, daar men op het Elysée geen ander gala kent dan een costuum met een witte das. Spotvogels mompelen, dat de jongelieden een volksver gadering willen bijeenroepen om te protesteeren tegen deze beperking der individuëele vrijheid; anderen spreken van een interpellatie in de Kamer! Het bezoek van den Prins van Wales aan Ierland blijft op 8 April a. s. bepaald en zal drie weken duren. Behalve Dublin zullen ook Cork, Killarney en Belfast den toekomstigen koning in hun midden zien. Bij de tegen woordige opgewondenheid der Iersche gemoederen, zijn er velen, die aeze reis met vrij wat meer bezorgdheid tege moet zien dan indertijd den tocht, dien de Prins door Indië maakte. Het dagblad La Patria, dat in de stad Mexico ver schijnt, staat voor de waarheid van het feit borg, dat aldaar eene vrouw op een en denzelfden dag zeven kinderen heeft ter wereld gebracht. De kinderen stierven allen, maar de moeder bleef in leven. Wat is de waarde van de Koh-i-noor, terwijl één man slechts behoefde te bukken om den diamant op te rapen? Hij betoogt en bewijst, dat het communisme bestond eeuwen vóór het kapitaal, in zijn tegenwoordigen vorm. En vóór dien tijd streden de communisten reeds tegen de maatschappij. De maatschappelijke toestanden, die zij willen verbeteren, kunnen dus moeielijk aan de „kapita- listische voortbrengingswijze" te wijten zijn. De heer Betz komt in zijne „Communistische droomen," met N. G. Pierson, tot de conclusie, dat de sociaal-demo craten, terwijl zij mannen der toekomst willen genoemd worden, een reeks van eeuwen bij hun tijd ten achter zijn. Zij willen ons terugbrengen naar vervlogen tijden en de volwassenen kleeden in een kinderpak. Het communisme, zoo eindigt dr. Betz zijne studie, was te allen tijde door en door negatief. Zijne zucht tot regelen, schijnbaar iets stelligs, vloeit uit ontkenning der persoonlijkheid voort. Daar steekt zijne kracht echter niet in. Zijne kracht steekt in eene andere ontkenning: in afkeuring van bestaande toestanden. Dit is nochthans slechts eene kracht ter afbreking. Wordt zij niet door eene kracht ter opbouwing gesteund, dan is anarchie en nihilisme het logisch noodzakelijk einde. HH. MM. de Koning en de Koningin zullen den 13 April a. s. van Amsterdam naar Berg vertrekken en vandaar den 18 Mei naar Carlsbad. Zr. Ms. aankomst aldaar is op 20 Mei bepaald. De Keizerin van Oostenrijk maakt heden weer een zeetochtje. Zij zal heden nacht op zee blijven en waar schijnlijk een der eilanden boven Den Helder aandoen. Het Rijkskrankzinnigengesticht te Medemblik ont vangt dagelijks zijn contingent aan ongelukkigen, wier getal reeds tot 270 is geklommen. De weduwe Reis, wier echtgenoot tengevolge van het déraillement nabij Ede het leven heeft verloren, heeft van de Ned. Rhijnspoorweg-Maatschappij schadevergoeding geëischt. Het aanbod van de Rhijnspoor werd door de weduwe niet aangenomen, wijl het te gering was. Yoor haar zal als advocaat optreden mr. B. Denekamp te Rotterdam. Misschien brengt deze procedure nog het een en ander aan het licht over de oorzaak van het ongeluk. Voor de verkiezing van hoofdingelanden van den polder Heer Hugowaard den 10 dezer gehouden, zijn 77 stemmen uitgebracht. Herkozen is de heer J. Meijer met 54 stemmen. Ge kozen de heeren B. Swager en P. Bekker, met 51 en 48 stemmen in de plaats van de heeren J. Winkel en P. Apeldoorn reeds vroeger als heemraden benoemd. De 1ste luitenant van het corps mariniers C. N. Cazaux van Staphorst, zoomede drie sergeanten van dat corps, zullen deelnemen aan den cursus, die van 1 April a. s. tot 15 Juli bij .de schietschool te 's Hage zullen worden gehouden. In de gisteren gehouden zitting van den Gemeente raad van Amsterdam heeft mr. Pijnappel de volgende vraag tot den Voorzitter gericht: Het geheimzinnige in de wijze waarop de heer Dijckmeester is verdwenen, is een vruchtbare bodem voor geruchten in de pers, die aan de achterblijvende familieleden nog meer wilde, doch bekennen moest zij. Luister; en zooals zij daar stond met de handen onder gewoonte onder den boezelaar, riep zij weer het beeld voor den geest van het tengere, bevallige kind op het kerkhof bij de witte rozestruik. Luister; toen ik vertrok, had ik je lief, dat verzeker ik je plechtig. Doch te Rouaan is er iemand geweest, die van mij hield, volstrekt niet zooals gij, het was eene geheel andere liefde, die ik je onmogelijk kan uitleggen, maar die sterker bleek dan mijn wil. Ik, die niet het kwade wilde doen, ik deed het toch, en ik ben niet langer een deugdzaam meisje. Dit verlangde ik je te zeggen. Met vast op elkaar geklemde lippen had Marin geluisterdja, wel mocht hij zeggen, dat de wereld verging en hij alleen over bleef. Ik heb je niet recht begrepen, bracht hij er met moeite uit. Ge hadt dien man dus lief? Ik haat hem, sprak zij met zekere heftigheid. Dan begrijp ik je nog minderhervatte Marin, de armen langs het lijf latende vallen. Met een ongeduldig gebaar wikkelde Angélique de rechterhand los, en hief die naar den hemel, alwaar de sterren zichtbaar werden. Aan het verlichte uitspansel heerschte vreugde en leven, maar op de droevige, sombere aarde werd rouw bedre ven. Begrijp dan toch, en de toon klonk bevelend. Wat kan ik je anders dan zeggen„ik haat, ik veracht dien man, ik zou hem met een strop om den hals daar willen zien tegelijk wees zij den kant der rivier op doch ik kan niet zeggen wat het was, maar zoodra hij mij aankeek, had ik geen wil meer. Hij sprak met mij, hij liefkoosde mij, ik kwam in zijne kamer. Niet verder! kreet Marin en hield de ooren dicht. Niet verder! Angélique zweeg, vouwde de handen weer onder den boezelaar en wachtte geduldig haar lot af. Nu zij alles had opgebiecht ademde zij vrijer, de bekentenis had haar geweten gezuiverd, zij gevoelde zich verlicht, doch aan Marin's lijden dacht zij niet. Gij hadt hem niet lief, en gij.... Om zulk een menschenziel te doorgronden had Marin Bonami grooter wijsgeer moeten wezen dan hij was; nu kon hij zich alleen als verpletterd gevoelen door den slag, die de schoonste ver wachting zijns levens te niet deed. Angélique staarde hem ongeduldig, bijna onverschillig aan. Waar om viel hij haar zoo hard? Begreep hij dan niet, hoe zwaar zij moest geleden hebben om nu zoo kalm zulke schrikkelijke dingen te kunnen opbiechten. Toen Marin eindelijk het hoofd weer ophief, zonder dat er te midden van die duisternis eenig licht voor hem was opgegaan, zeide by: Dus heeft hij je bevolen, die ongelukkige vrouw te dooden Schouderophalend antwoordde Angélique: Wel neen, ik heb haar gedood, omdat zy de waarheid had ontdekt en mij verwijten deed. Als zij alleen maar had geknord, had het mij minder pijn gedaan maar zij was bedroefd en hare tranen kon ik niet verdragen. Was hij het dan, je meester? kreet Marin, voor wien eensklaps een licht opging. En die schurk durfde je nog al geld aanbieden Je weet immers, dat ik het niet heb aangenomen. Dien schurk zal ik dooden, dat heeft hij dubbel verdiend, siste Marin tusschen zijne tandeö. Dat verbied ik je, zeide Angélique bedaard. Dat zullen wij zien! Ge hebt hem dan nog wel erg lief, dat ge voor zijn leven vreest. Gij begrijpt mij niet, viel het meisje meewarig in. Als ik hem lief had, kon ik immers gezwegen hebben. Maar indien gij hem om 't leven brengt, komt alles uit en moet ik wel bekennen, dat ik mevrouw Hortense heb gedood. Dan zal moeder van verdriet sterven en wat de bewoners van Champcey zullen zeggen, weet gij zelf het best. Odie, sprak Marin met een minachtend gebaar, ge begrijpt toch wel, dat hun praatje» mij niet zullen weerhouden hem te dooden. Indien ge slechts een vinger naar hem uitsteekt, werp ik me daarin, zeide zy, op de rivier wijzende. Maar beken dan toch, dat ge hem lief hebt Hoe dikwijls moet ik je nog zeggen, dat ik hem haat Maar gij wilt niet naar mij luisteren. Die man had je geen trouw beloofd, maar ik wel, en ik heb die belofte geschonden. Dood mij, indien ge het verkiest, en dit zou misschien wel het gelukkigste voor mij wezen. Maar dood hem niet, want dan begingt ge eene misdaad en eene misdaad valt zoo zwaar te dragen, Marin! Dan kunt ge nergens rust meer vinden, dan ziet ge 's nachts allerlei spook gestalten. Ik smeekje, Marin, maak je aan geene misdaad schuldig. Het leven zou mij ondragelijk worden als gij moest lijden wat ik heb moeten verduren. Haar trots was gebrokenknielende voor den man, dien zij ontrouw was geworden, omklemden de kleine, teere handjes de grove handen van Marin. Een heerlijk koeltje, geurende naar vroegbloeiende bloemen en jeugdige lootjes van omploegde velden speelde langs hun brandend gelaat, en maakte een einde aan Marins gevoelloosheid. Op teederen toon riep hij: Mijn arm, arm schaapwas je lijden zoo zwaar. Ja, welmoet het vreeselijk wezen, dag aan dag altoos door dezelfde gedachte vervolgd te wordendat begrijp ik, al kan ik mij niet duidelijk voorstellen, wat iemand gevoelt, die kwaad heeft gedaan! Mijn arm, arm kind! Angélique'8 handen lieten plotseling die van Marin los, en half verwilderd keek zij naar hem zonder te bemerken, dat hecte tranen zoowel haar gelaat als het zijne besproeiden. Het is je schuld niet, Angélique, vervolgde hij. Het is de schuld van je moeder, hoewel de arme vrouw voor je bestwil meende te handelen. Het is mijne schuld, omdat ik weigerde je naar stad te vergezellen en mij daar ook te plaatsen. Neen, het is je schuld niet! Het zou onrechtvaardig wezen het haar te verwijten, dat jonge, teere kind. Op zijne beurt hield hij nu Angélique's handen omslotenover haar heen gebogen zag hij met dat onbeschrijfelijk medelijden op haar neer, hetwelk een vader voor zijn schuldig kind gevoelt. Evenals het klokgelui op Kerstavond klonk Marin's stem het jonge meisje als eeue verheven harmonie in de ooren. Spreek niet zoo tegen mij, prevelde zij eindelijk, het ver heugt en het pijnigt mij te gelijk.... Het wordt my duister voor de oogen.... Hij stond op, nam haar in zijne armen, keerde met zyn dier baren, lichten last naar de kade terug, plaatste zich in een rytuig en liet zich naar het station brengen. Geheel bewusteloos was het jonge meisje niet; van tijd tot tijd raakte zij Marin's handen of zijne kleeren aan, om zich te vergewissen of hij nog wel bij haar was. Aan het station ge komen, had zij het gebruik harer voeten teruggekregen, en weinige minuten later hadden zij Rouaan verlaten. Na eenige lichte schokken, en het gedruisch van den spoor trein over een brug, bereikten onze reizigers het open veld. De donkere hagen staken tegen den helderen, sterrenhemel af, in de kronkelingen der vallei doen eenige donkere massa's aan hoeven denken.... Zij hebben de steden verlaten, de ongelukkigen, die zoo gelukkig waren, eer zij er een voet in hadden gezet.... Naar het dorp keeren zij terug en de zeelucht, die hen tegenwaait, doet hen verbleeken. Doch tusschen hen werd alle twijfel opge heven, en maakte plaats voor een gevoel van onherstelbaar leed. En toch naarmate de uren vervliegen, wordt bij hen het besef levendiger, dat medelijden, liefde en vergiffenis sterker blyken dan de zwaarste misdaad, en het hart met deze gevoelens be zield weet vry te spreken en te troosten. f Wordt vtrvolgd.) Benoemingen, enz. Tot Rijksontvanger te Texel is benoemd de heer M. H. Saucr, thans te Domburg c. a. De luit. ter zee 1ste A. C. Van der Sande Lacoste, uitWest- Indië teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Vlsolitoerloliteri. Jl. Dinsdag is aangekomen de sloep M. D. 13, schipper Muijen, aanbrengende 140 levende kabeljauwen, 70 doode idem, 20 lengen, I 3 heilbotten en 450 schelvisschen; levende kabeljauw werd afge- slagen tegen f 1.45, doode idem tegen f 1.15, leng tegen f2.35, j heilbot tegen f 8, alles per stuk, en schelvisch tegen f 23.50 't honderd. Door trekkers werd 320 tal haring aangevoerd, die tegen f 2.20 k 2.45 per tal werd afgeslagen. Burgerll]]s.e Stand. Gemeente HELDER, van Dinsdag tot Donderdag. OndertrouwdGeene. j Getrouwd: C. A. Staalman en G. Breet. C. Dcutekom en S. De Rover. A. F. Mul en M. J. Reints. Bevallen: M. Van Til, geb. Van Twuijver, D. M. A. I Verbergt, geb. Witte, D. M. Kohn, geb. Edelenbosch, D. T. E. Bezaan, geb. Leijer, Z. M. C. GroofF, geb. De Graaf, D. G. De Goede, geb. Doekes, Z. E. N. Van de Ven, geb. Van Reijn, Z. M. J. Van der Horst, geb. Van der Lis, D. P. M. Boerdijk, geb. Boon, D. Overleden: M. De Vroom, 8 maanden. J. Van der Hoeven, geb. Te Poel, 54 jaren. J. P. Bron, geb. Van der Laar, 53 jaren. N. Graat, geb. De Groot, 72 jaren. S. Boogaard, 12 jaren. Gemeente TEXEL, van 5 tot 11 Maart. Ondertrouwd: Willem Roeper Wz. en Trijntje Boonacker. GetrouwdGeene. Geboren: Gerritje, dochter van Jacob Brouwer Gz. en Cor- nelisje Dijker. Overleden: Jacob Witte, 76 jaren, gehuwd met Grietje Niele. Gemeente WIERINGERWAARD, van 1 tot 28 Februari. OndertrouwdChristiaan Woestenburg en Geertje Muntjewerf. GetrouwdJan Zwaag en Neeltje Kuiper. GeborenMarretje, dochter van Arie Braaf en Aaltje Wijngaard. Overleden: Aafjc Zeeman, 72 jaar, wed. Jan Bakker. Arie Zwaag, echtgenoote van Antje Wardenaar, 63 jaar. Jacoba, zoon van G. Kater en Geertje Schoen. Gemeente WIERINGEN, van 1 tot 28 Februari. Ondertrouwd: Pieter Kz. Smit en Aaltje Dykshoorn. GetrouwdGeene. GeborenJan, zoon van Jb. Kort en Guurtje Wageraaker. Hermanus Cornelis, zoon van D. Asjes en Elsje Dykshoorn. Nan, zoon van A. Poel en Maartje Halfweeg. Cornelis, zoon van Dirk Duinker en Dina Dijkshoorn. Jan, zoon van Jan Scheltus en Arijaantje Halfweeg. OverledenGrietje Koorn, 70 jaren, weduwe van M. Wage- maker. Trijntje Lont, 4 weken, dochter van D. Lont en Teetje Ruiter. Willem De Jongh, 31 jaren, echfgenoot van Aaltje Wigbout. Gemeente ZIJPE, van 28 Februari tot 6 Maart. Ondertrouwd: Cornelis Schuitemaker, jonkman, broodbakker, 39 jaren, en Jannetje Ott, jongedochter, 28 jaren. Geboren: Jacob, zoon van Arie Swarthof en Trijntje Leijen. Adrianus, zoon van Cornelis Kruijer en Aafje Groot. Dirkje, dochter van Jan Bakker en Antje Kuiper. OverledenMaria, 10 jaren, dochter van Rens Bös en Maartje Hoogerwerf. Catharina, 14 jaren, dochter van Jan De Waard en Jannetje Venneker. Arie, 3 weken, zoon van Jacob Tuin en Geertruida Smit. Herman Diderich Niestadt, 80 jaren, echtgenoot van Geertruida Hegeman, eerder weduwnaar van Wilhelmina Bruinier.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1885 | | pagina 2