:i/5 GrootePrijstretl£iD£/5J Kostefs KleineJintel le Sctee. 1— per DEEL. STUIVERS-MAGAZIJN. Kleine Winkel te Schagen. Een nieuw net HEERENHUIS Te huur eene Boerderij Dekhengst PRINS BISMARCK. JAN JACOBUS AVIS, I DICKHOFF C°., f GEBROEDERS BELINFANTEj POLDER „HET KOECRAS." TB HUUR: met TIII N T Jl E, bevattende 4 Kamers, 2 Alkoven, ruime Keuken, Kelder en Bergplaats voor Brandstoffen, Wel- en Waterpomp. Direct te aanvaarden. Adres: D. HOOGENBOSCH, Westgracht. met 30 Hectaren goed T - Tl d, in den Anna Paulowna-polder. Franco te bevragen bij den Heer W. v. GIJTENBEEK aldaar. Bij Jb. HAM. te Anna Paulowna, staat ter beschikking de driejarige Dekhengst Prins Bismarck, Duitsch ras, donkerbruin, kopersnoet, afkomstig van Dk. Geerligs. Dekgeld 10 contant. Fabrikant van HOUT W O Xj, ZAANDAM. HOUTWOL, tot vulling van bedden en matrassen, is gezond, zuiver en blijft frisch, wordt door HH. Doctoren sterk aanbevolen. spiegels, stoelen, kasten, r^^^T^TAFELS, KARPETTEN, BOEKHAN- GERS, TOILETDOOZEN,NAAIKISTJES, V LEPELKISTJES, SCHRIJFSTELLEN, DAMESTASSCHEN, ALBUMS, SCHILDERIJEN, enz., voorradig bij J. J. EllJPER, Oosterend (Texel). den eersten April aanstaande, met Hoofdprijzen van f 240,000, f 50,000, f 25,000, f 10,000 enz. Tegen toezending van 5.per postwissel, ontvangt men bij de ondergeteekenden een CERTI- FICAAT, geldig voor al de vier volgende premieloten Een 3 pCt. Amsterdamsch lot v.h.j. 1874 ad f 100 -■ Een Weener lot 1874ƒ.100 1 Een 3 pCt. Brusselsch lot v.h.j. 1879 uircs 100 Een 3 pCt. Antwerpsch lot Deze Certificaten blijven, bijbetaling, geldig voor I gedurende een geheel jaar. Na elke trekking ontvangt men kosteloos een J trekkingslijst. Commissionnairs in Effecten, Stadhouderskade 83, Amsterdam. h.j. 1874 100 zonder verdere Ie prijstrekkingen j HERDRUK van het ONLANGS verscheen het 3e Deel van den Herdruk van het Stuivers magazijn. onder den titel van: STUIVERS-MAGAZIJN, Guldens- Uitgave. De origineele uitgave hiervan is totaal uitverkocht: de vele aanvragen, die de Uitgevers nog dagelijks ontvingen, leidden tot den Herdruk. Zijn in dezen „Herdruk* alle Verhalen, Novellen, Schetsen, enz. opgenomen, om de lectuur aangenamer te maken, is thans elk stuk doorloopend opgenomen. HET STUIVERS-MAGAZIJN heeft zich steeds ten doel gesteld: goedkoope en degelijke volks- lectuur aan zijne duizenden lezers aantebieden, zonder krenking van eenige godsdienstige overtuiging. Deze 2e druk wordt uitgegeven in vellen druks a 0.05 per vel, in afleveringen a 0.25 per aflevering en in deelen k f 1.De uitgave ziet het licht in roy. 8° formaat, met duidelijke letter. De Uitgevers leveren Deel 1, 2 en 3 van liet 8S uivers-.ll.igaziju, na ontvangst van postwissel a f 3.—, franco per post door geheel Nederland, op plaatsen, waar geen Boek handelaar woonachtig is. Elk Deel is afzonderlijk verkrijgbaar a f I. UITGAVE VAN Graveuhage. Ruim gesorteerd in Fournutskachcls met 2, 3 en 4 gaten, Mestvorken, Schoppen, Graven, Emmers en Mclkschotels, Bascules en Gewichten, best Timmer mans-gereedschap, Amerikaansche Spijkers en Draad nagels, Hekkeudraad en Krammen. Voorts: Boeren-, Bouw- en Keukengereedschap, Kaaskleursel (Kerbet), Thermometers en Maatglazen, onmisbaar bij het maken van boter en kaas. NB. Ontvangen prachtige KINDERWAGENS, tegen ongekend lage prijzen. VERPACHTING op Maandag 30 Maart 1885, voormiddags 10 uur, ten huize van WINDER, aan De Kooi: voor den tijd van één jaar het glTöSg©"VA7"S-S langs de wegen des Polders, voor den tijd van drie jaar het X?©Ol3"fc VlSSCHerlJ in de wateren des Polders. Ingezon den. PLANTSOENEN. Met veel genoegen werd door steUer dezes opgemerkt, hoe eindelijk de hand aan 't werk wordt geslagen, ten einde het Molenplein door 't aanleggen van een plantsoen te verfraaien. Hij behoeft, na hetgeen daaromtrent reeds in dit blad werd gezegd, thans niet de loftrompet op te steken voor hen, die deze goede zaak op touw hebben gezet. Doch wel wil hij, met het oog op de degelijke maatregelen, die op 't Molenplein worden genomen, er op aandringen, dat ook eens gedacht worde aan verbetering der beplanting nabij het Spoorwegstation. Dit plantsoen houdt het misschien nog enkele jaren uit; maar er bestaat vrees, dat na eenigen tijd dit schoone plekje al zyn schoon geheel verloren zal hebben. Aan 't geboomte moet meer zorg worden besteed, als men ten minste verlangt, dat dit plantsoen voortdurend zal bly ven bestaan. Tengevolge van een en ander maakt steller dezes opmerkzaam op de onmiskenbare behoefte, dat de beplanting van 't Stations-terrein alhier bij autoriteiten 't voorwerp uitmake van hunne nauwlettende zorg. Helder, 20 Maart 1885. P. MAILDAGEN De vertrekdagen der mails naar Oost-Indië gedurende de maand Maart zijn als volgt: 25 Maart Hollandsche mail (van Amsterdam). 28 Maart Fransche mail (via Napels). Laatste buslichtingen aan het Postkantoor te Amsterdam: Ned. mail (Napels) brieven 11 uur's morgensdrukwerk 10 u. '8 morgens. Ned. mail (uit Amsterdam) brieven 8 u. 'a morgensdrukwerken den vorigen avond 8.45. Fransche mail, brieven 4.30 u. 's avonds; drukwerken 2 u. 's av. Engelsche mail, brieven 11 u. 's morg.; drukwerken 10 u. 's morg. MfirlitUerioliton. TEXEL, 21 Maart.. De marktprijzen waren als volgt: Schapenboter 55 a 60 c., Koeboter 60 a 70 c., per half kilogr. Kip-eieren f 2.50 per 100 stuks. De verzending bedroeg 11000 stuks. Hooi f 12 a 16 per 500 kilogram. Eend-eieren f 3.a f 3.50 per 100 stuks. Koehuiden 40 a 42 c. per kilogram en Paardenhuiden f 8 a 9 per stuk. HOORN, 21 Maart. Op de Weekmarkt waren de prijzen en aanvoeren als volgt: 3 hectoliter Tarwe, f 7.a 7.50; 7 h. Gerst, f 5.a 5.50; 37 h. Haver, f 4.a 4.75; Witte Erwten f 7 a 8, Groene dito f 10 a 12, Grauwe dito f 11 a 13, Vale dito f7.a 8.50,'; Bruine Boonen f 8.a 9.50, alles per hectoliter. 4 Paarden, f 65 a 225; 505 Lammeren, f 18 a 26; 112 Kalveren, f 4 a 22; 28 Varkens,fl2a 19; 126 Biggen, f 4 a 10; 50 Kippen, f 1 a 2, alles per stuk. 13,300 Kip-eieren, 2.80 a 3.en 2000 Eend-eieren, f 3.50 per 100 stuks. 1474 kop Boter, 50 a 55 c. per kop. 55 hectoliter Aardappelen, f 1.40 a 1.50 per hectoliter. AMSTERDAM, 23 Maart. Op de Veemarkt waren aange voerd: 800 Runderen; 1ste kwal. 76, 2de kwal. 68 en 3de kwal. 69 cents per kilogram; Melk- en Kalf koeien f 120 a 290 per stuk; 176 nuchtere Kalveren f 4 a 8; alles per stuk; 1 Schaap; vette Varkens 40 a 45 c. per kilogram. DEVENTER, 23 Maart. Op de heden gehouden Palm- Paardenmarkt waren 723 stuks aangevoerd. Prijs f 50 a 700 per stuk. Vele buitenlandsche kooplieden waren aanwezig, echter weinig handel. Het verslag is verschenen der „Noord-enZuidhollandsche Reddingmaatschappij" over 1884. Daarin wordt gemeld, dat 70 personen in dat jaar door het welslagen der tot hulp aangewende pogingen zijn gered, waardoor het gezamenlijk aantal geredden sedert de op richting der Maatschappij (1824) door haar toedoen, tot 3041 is geklommen. Dit jaar valt het verlies van geen enkele der wakkere redders te betreuren. Bij voortduring bleef de bijzondere aandacht gevestigd op den toestand der vuurpijlen en op de middelen om daarin verbetering te brengen. De onlangs gevormde commissie voor de tot standbrenging van een kunstwacht in Nederland, stelde zich in betrekking tot de Maatschappij en verzocht haar bestuur een zijner leden aan te wijzen om deel der commissie uit te maken. De heer Rutgers van Rozenburg, nam, tengevolge van dit verzoek, vanwege het bestuur in gemelde commissie zitting. Als voorzitter van het bestuur trad op jhr. mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg, ter vervanging van jhr. S. Dedel, die wegens hoogen leeftijd gemeend had als zoodanig te moeten aftreden, na van het jaar 1846 lid van het bestuur te zijn geweest en sedert 1858 als voorzitter. Aan den afgetreden voorzitter werd het eerevoorzitter schap opgedragen, terwijl als nieuw lid van het bestuur de heer W. Van Hasselt, directeur der filiaalinrichting van het Meteorologisch Instituut, zitting nam. Aan giften en legaten werd ontvangen f 6749. De heer D. H. Schmül schrijft liet volgende in het Hld.: Meermalen is in den laatsten tijd gesproken van den ongun- stigen financiëelen toestand der Zuid-Afrikaansche Republiek. Ten bewijze dat dit onwaarheid is, volgen de drie eerste kwartalen der begrooting over 1884. Ontvangsten. Uitgaven- 31 Maart p. st. 62,222 4/0 p. st. 58,289 11/3 30 Juni 45,848 12/2 44,712 16/1 30 Sept. 48,053 0/11 47,505 10/8 Ook werd meermalen gemeld over moeielijkheden in de Nieuwe Republiek (Zululand); zelfs schreef men in de dagbladen dat er berichten waren van hongersnood. Een brief per laatste mail van generaal M. J. Smit, die direct uit de Nieuwe Republiek kwam, meldt dat de toe stand aldaar zeer bevredigend is. Dit alles bewijst dat men de ongunstige berichten steeds met groote reserves moet aannemen, om reden de Afri- kaansche Jingo's zich alle moeite geven door leugenachtige berichten de Boeren-republieken te blameeren. Aan een particuliere correspondentie nit Centraal Amerika is door het Rott. N.blad het volgende ontleend: Aan de voltooiing van het Panama-kanaal wordt thans niet meer getwijfeldhet zal gereed zijnde een lengte hebben van 73 kilometers. Over 48 kilometers eene bodem breedte van 22 meter met eene breedte op den waterspiegel van 50 meter en over de verdere lengte eene bodembreedte van 24, met eene breedte op den waterspiegel van 28. De diepte zal gedeeltelijk 8.50 meter en 9.00 meter worden. Voorts 5 verbreedingen, ieder lang 500 meter, met eene bodembreedte van 44 meter. In December 1884 waren er 20,239 menschen aan werk zaam (opzichters en ander personeel hieronder begrepen). Behalve de werken, die de Maatschappij zelve onder eigen beheer uit laat voeren, werden er met 21 verschil lende aannemers contracten voor gedeelten van werken gesloten, tot een gezamenlijk bedrag van tweehonderd zes- en-dertig millioen vierhonderd en vijftig duizend 236,450.000 francs. Drenken van het vee op stal. Zooals men weet heeft des zomers, het weidende vee de gewoonte, om op verschillende tijden van den dag, maar herhaaldelijk en telkens met kleine hoeveelheden water uit de slooten enz., hun dorst te lesschen. Des winters op stal moeten de dieren zich meestal met tweemaal (soms ook slechts een keer!) drinken per dag vergenoegen en dan telkens natuurlijk vrij groote hoeveelheden water tegelijk drinken. Kunnen zij echter op stal ieder oogenblik aan de behoefte tot drinken voldoen, dan maken zij van de daartoe aangeboden gelegen heid, zooals de ondervinding reeds geleerd heeft, gaarne gebruik niet alleen, maar het is ook zonder twijfel voor de dieren beter, als met hun natuurlijken toestand over eenkomende. Men moet zich zelfs verwonderen, dat de gedachte daaraan niet eerder bij de houders of kenners van vee is opgekomen of ten minste op de praktijk toe gepast i*. Nu heeft men in de laatste jaren in verschillende streken van Duitschland, en zoo het schijnt onafhankelijk van elkander, een nieuwe methode van drenken van stalvee ingevoerd, die wel de aandacht ook van onze veehouders verdient en die bij ons, voor zoo verre aan steller dezer regelen bekend is, nog niet beschreven is. Vrij algemeen schijnt de bedoelde methode tegenwoordig reeds toegepast te zijn in de provinciën Hannover en Brunswijk zoo deelt de heer Liedke, directeur der landbouwschool te Flensburg mede in het Hann. Land-und Forstw. Vereinsblatt. Aan genoemd blad zijn ook de volgende bijzonderheden ontleend. Voor de toepassing van deze methode wordt op een geschikte plaats in den stal, op eenigen afstand van den grond, een reservoir geplaatst, groot genoeg om de hoe veelheid water, als in 24 uren voor het vee benoodigd is, te bevatten. Daaronder plaatst men een kleiner bak, het reguleerbekken, dat met het bovenstaande groote reservoir door middel van een buis in verband wordt gebracht. Door een drijver in het reguleerbekken wordt het toevloeien van het water uit het reservoir automatisch geregeld; zoodra in het reguleerbekken de stand van het water te veel daalt, daalt ook de zwemmer, waardoor een ventiel geopend wordt en het water weder tot de bepaalde hoogte in het regu leerbekken stijgt; daarna sluit het ventiel zichzelf weaer. Het groote reservoir wordt eenmaal in de 24 uren volge pompt en het water neemt daarin spoedig de warmte van den stal aan, hetgeen mede een voordeel is. In den bodem van het reguleerbekken is nu een buis aangebracht, waar door het water naar de drinkbakken van het vee geleid wordt; in de laatste blijft dus, dank zij de zwemmer-ventiel inrichting, de stand van het water voortdurend gelijk zoolang er water in het groote reservoir aanwezig is. De dieren kunnen dus ieder oogenblik drinken en zij doen dit dan ook gedurig (10 a 12 maal in de 24 uren, zooals waargenomen is) en in kleine hoeveelheden. IJzer als materiaal zoowel voor de buizen als voor de reservoir en de drinkbakken voldoet het best; beter dan b. v. buizen van gebakken klei. De drinkbakken kunnen, indien dit noodig mocht zijn, van tijd tot tijd door het aflaten van het water gezuiverd worden. In een boerderij te Lunden bij Norburg op het eiland Alsen (Kleine Belt), van den eigenaar Peter Erichsen, heeft men reeds sedert 10 jaren de beschreven inrichting en daar voldoet zij voortdurend uitmuntend. Het is dus eigenlijk weder Denemarken, dat deze wer kelijk belangrijke verbetering op het gebied der veehouderij en zuivelbereiding het eerst in toepassing heeft gebracht. Eigen nadenken, opgewekt en versterkt door flink onderricht ook in landbouwzaken, en bij 't lager zoowel als bij 't hooger onderwijs, geven den Deenschen landbouwer tot nog toe een aanmerkelijk overwicht boven zijn vakgenooten elders. Hier geldt het vooral de praktische toepassing van de vermaning der wetenschap: Het is nadeelig voor het vee, door u gehouden, om er het meeste voordeel van te trekken, dat het nu en dan dorst lijdt, en daartegenover op enkele tijden van den dag genoodzaakt wordt om groote hoeveel heden, soms veel te koud water, zooals de pomp het op levert, tot zich te nemen. Wat de te weinige warmte van het water aangaat, deze moet natuurlijk door het lichaam aangevuld worden, waarvoor weder een gedeelte van het voeder nutteloos verbruikt wordt. De pompen- en machinefabrikant Weule te Alt-Wallmoden bij Ringelheim in Hanover heeft reeds tot tevredenheid zijner klanten, verscheiden inrichtingen voor de boven be schreven methode geleverd en is zeker gaarne ,tot het geven van nadere inlichtingen bereid. Snelpersdruk van A. A. Bakker Cz., Nieuwediep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1885 | | pagina 4