:Tw6r4raile°zTDGEI, ADVERTENTIE N. schoonmaak:. alle huishoudelijke artikelen. Een bekwame Broodbakkerskuecht. ZUIVERE ROOMBOTER Buitenland. Uit Engeland wordt thans gemeld, dat, hoewel Ruslands antwoord op Granville's nota hoogst verzoenend van aard is, er toch nog verdere diplomatieke gedachtenwisseling tusschen Londen en Pètersburg noodig zal zijn, alvorens de gemeenschappelijke commissie tot het vaststellen der Afghaansche grens zal kunnen overgaan. De Morning Post verneemt, dat het antwoord geen beslisten waarborg oplevert voor een vreemdzame oplossing van het geschil. De Times gelooft zelfs, het antwoord te kunnen bestempelen als voor Engeland onaanneembaar. De Standard heeft echter grond om aan te nemen, dat de bestaande geschilpunten door wederzijdsche con- cessiën nog wel zouden kunnen uit den weg geruimd worden. De jl. Dinsdag in de Fransche Kamer voorgelezen verklaring van het nieuwe ministerie behelst het volgende Wij zullen trachten de krachten der republikeinen samen te trekken en in overeenstemming te brengen. Wij zullen van China eischen, dat het onze rechten eerbiedige, zooals die voortvloeien uit de overeenkomst van Mei 1884, ons gelukkig achtende, indien onderhandelingen voldoende zijn om dit doel te bereiken, maar besloten om het gewapenderhand na te jagen. Wij zullen in den aard der expeditie zonder toestemming van het Parlement geen verandering brengen, en door een bedachtzame, omzichtige politiek, onzen alge- meenen toestand waarborgen. Te midden van de kwestiën, welke Europa bezig houden, zullen wij steeds onze houding regelen naar het rechtstreeksche, op den voorgrond staande belang van Frankrijk. Wij zullen er eene eer in stellen, zorg te dragen, dat de verkiezingen in alle vrijheid, te goeder trouw en oprechtelijk gehouden worden.* Met 373 tegen 92 stemmen heeft de Kamer het nog restend crediet van 150 millioen voor Tonkin goedgekeurd en voorts de zitting verdaagd tot Woensdag, als wanneer de verkiezing zou plaats hebben van eenen voorzitter, ter vervanging van den heer Brisson. Te Moskou zijn bij het afbranden van eene fabriek vijftien werksters, drie kinderen en een officier omgekomen. Prins Bismarck heeft de volgende dankbetuiging openbaar gemaakt: „Bij gelegenheid van mijn 70sten geboortedag en aanstaand 50jarig ambts-jubilé zijn mij zoo talrijke betuigingen van welwillendheid in den vorm van gelukwenschen en feest gaven toegezonden, dat het mij tot mijn leedwezen niet mogelijk is, elk afzonderlijk te beantwoorden. Ik verzoek allen, die den lsten dezer mijner vriendelijk gedacht hebben, mijn hartelijken dank te aanvaarden en verzekerd te zijn, dat de blijde en diepe indruk van zoovele en rijke bewijzen der liefde van mijne medeburgers mijn leven lang niet zal worden uitgewischt." Heden viert Koning Leopold van België zijn 50sten verjaardag. Volgens een telegram uit Leuven, ligt Ar mand Peltzer op het uiterste. Te Brussel geeft eene Engelsche dame, Laura Lancaster, séances, geheel in den trant van die des gedachtenlezers Cumberland. Zij stelt zich voor, dezen te overtreffen door eerlang hetzelfde te doen zonder eenige aanraking van het „sujet.* Gemeenteraad van Schagen. Zitting van WOENSDAG 8 APRIL. In deze zitting werd, na voorlezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering, in de eerste plaats mededeeling gedaan van: a. Missive van Heeren Gedeputeerde Staten, waarbij goedge keurd werden teruggezonden de kohieren van den hoofdelijken omslag en van de belasting op de honden; b. proces-verbaal van kasverificatie, waaruit bleek, dat dd. 24 Maart jl. in de gemeentekas, in overeenstemming met de boeken des gemeente-ontvangers, aanwezig was een bedrag van f 6472.65; c. missive der Maatschappij voor Gemeentecrediet te Amster dam, houdende de mededeeling, dat het der gemeente toekomend dividend, als aandeelhoudster in het maatschappelijk kapitaal, over het jaar 1884 bedraagt f 165.75, of f 51 per aandeel van f 1000; d. van den heer C. J. Klomp, waarby deze bericht, aan te nemen zijne benoeming tot lid der Plaatselijke Schoolcommissie. Alle welke missives en verbaal worden aangenomen voor kennis geving. Op voorstel van den Voorzitter wordt verder besloten, nu door den heer Klomp de benoeming tot lid der Schoolcom missie, ter vervanging van den heer dr. J. Ensing, is aangenomen, aan laatstgenoemden, overeenkomstig zijn verzoek, eervol ontslag als zoodanig te verleenen, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, in die betrekking aan de gemeente bewezen e. van den gemeente-opzichter, waarby deze bericht, dat de roosters, volgens zyn voorschrift in de buizen geplaatst, welke moeten dienen tot afvoer van overtollig water, van de erven van sommige ingezetenen naar de gemeenteriolen, ten eenenmale onvoldoende zyn, daar d§ daarin aanwezige gaatjes, blykens de opgedane ervaring, geheel verstoppen door aangroeiing van het zich in het doorloopend water bevindend vuil. Na eenige deli beratie wordt besloten de belanghebbenden' toe te staan, de zich in die buizen bevindende roosters daaruit te verwijderen en die te vervangen door roosters, voorzien van spijlen of tralies. In de vorige vergadering ter sprake gekomen zynde, de wenschelijkheid, om ten behoeve van het Raadhuis een extinc- teur aan te schaden, werd thans definitief daartoe besloten. Ver volgens werd, zonder discussie, goedgekeurd een voorstel van Burgemeester en Wethouders, tot het doen der noodige af- en overschrijvingen, betrekkelijk de begrooting voor het dienstjaar 1884. Daarna werd den Raad door den Voorzitter medegedeeld, dat de plaatselijke geneesheer bezwaren maakte, om, gelijk hem was verzocht, bij voorkomende gelegenheden, definitief te be slissen, of sommige hier aangevoerde levensmiddelen, b. v. visch, voor menschelijk gebruik al dan niet geschikt is, daar voor zulk eene beslissing, een bepaald onderzoek, zoo microscopisch als scheikundig, wordt vereischt. Aangenomen voor kennisgeving. Nadat vervolgens nog een besluit was genomen, tot ondershand- schen verhuur van een stukje Weiland en een huisje, beide ge legen en staande nabij het der gemeente behoorend rietbosch, aan den opzichter over dit laatste en bepaald was dat we dit jaar weder kermis zullen hebben, en wel van 21 tot en met 28 Juni a. s., werd de openbare zitting gesloten. Benoemingen, enz. Tot burgemeester van Purmerend is benoemd de heer jhr. C. Van Citters, met toekenning van eervol ontslag als burgemeester van Nieuweramstel. Tot officieren van gezondheid 2de kl. bij de zeemacht zijn benoemd de heeren J. A. Portengen en W. W. Van der Vegt, artsen. Tot Gouverneur der Kon. Milit. Academie is benoemd de luit.-kolonel Berends, van den generalen staf. jauwen en 10 tot 30 roggen aangevoerd; sohelvisch werd afge slagen tegen f 17.50 en f 18.'t honderd, kabeljauw tegen f 1.10 a f 1.45 en rog tegen 64 a 67 c. per stuk. Trekkers brachten 110 tal haring aan, die tegen f 1.per tal werd afgeleverd. Door 2 korders werden gisteren 9 mandjes kleine schol, en door 4 beugers 40 roggen aangevoerd; kleine schol werd afge slagen tegen f 3,25 per mandje, en rog tegen f 0.71 a 0.75 per stuk. Trekkers brachten 200 tal haring aan, die tegen f 1.15 a 1.50 per tal werd afgeleverd. Burg©rllJK.e stand. Gemeente HELDER, van Dinsdag tot Donderdag. OndertrouwdGeenc. GetrouwdJ. Slop en N. Tienstra. J. Smit en A. P. Drijver. J. J. Bos en M. Willems. J. H. Schoorens en U. De Haan. C. Biegstraaten en C. M. A. Driessen. J. De Ruiter en A. Ruiter. Bevallen; G. Lastdrager, geb. Blikkenhorst, Z. J. L. Kannc- wasser, geb. Beek, Z. Overleden: P. Mook, geb. Maur, 54 jaren. Levenloos aan gegeven 1. Gemeente TEXEL, van 1 tot 8 April. OndertrouwdGeene. Getrouwd: Aris Eelman Jbz. en Ariaantje Van der Vliet. Lubbert Eelman en Cornelisje Koorn. Cornelis Dijker en Naatje Burgman. Geboren: Neeltje, dochter van Jacob Brouwer Pz. en Antje Zwaai. Klasina, dochter van Cornelis Slik en Tryntje Plaatsman. Hendricus, zoon van Cornelis Sikkerlé en Maria Jacoba de Jongh. Overleden: Maartje Zegel, 3 jaren, dochter van Pieter Zegel en Flora Den Brave. Grietje Bakker, 19 jaren, dochter van Jacob Bakker en Neeltje Saris. Anna Maria Kikkert, 18 jaren, dochter van Johannes Gerardus Kikkert en Frouwtje De Ridder. Cornelia Elisabeth Martha Zijm, 5 maanden, dochter van Tijs Zijm Mz. en Neeltje Rcij. Levenloos aangegeven 1. Gemeente SCHAGEN, van 1 tot 6 April. Ondertrouwd en Overleden: Geene. Getrouwd: Jacob Van der Oord en Elisabeth Vink. Arien Visser en Trijntje Van der Oord. Bevallen: Cornelia Schoen, geb. Sloets, Z. Gemeente WIERINGERWAARD, van 1 tot 31 Maart. Ondertrouwd: Otto De Kieviet en Maartje Kaan Ad. Simon Ludeke en Dieuwertje Kooij. Getrouwd: Christiaan Woestenburg, jonkman, en Geertje Muntjewerf, jongedochter. Otto de Kieviet, jonkman, en Maartje Kaan Ad., joniredochter. Simon Ludeke, weduwnaar van Sybrecht Raap en Dieuwertje Kooij, weduwe van Arie Keesman. GeborenPieter, zoon van Aarjen Peper en Elizabeth Bijpost. Trijntje, dochter van Jan Keizer en Guurtje Kossen. Aris, zoon van Pieter Breed en Maria Reinalda. Overleden: Aaltje Hoek, 75 jaren, weduwe van Gerrit Van der Werf. Gemeente BROEK OP LANGEDIJK, van 1 tot 31 Maart. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. Geboren: Willem, zoon van J. Wagenaar en Immetje Balder. Overleden: Grietje Koedijk, 8 maanden. Gemeente QUDE-NIEDORP, van 1 tot 31 Maart. Ondertrouwd en Getrouwd: Willem Hollenberg en Grietje Bakker. Geboren: Joannes, zoon van Arie Ruiter en Antje Stam. Margaretha, zoon van Jan Jaspers en Trijntje v. d. Gragt. Wijntje, dochter van Pieter Koster en Reinouwtje Zwakman. Theodorus, zoon van Pieter Kuilboer en Sijbertha Wijnker. Overleden: Vrouwtje Jong, dochter van Jacob Jong en Emmitje Besseling, 6 maanden. Trijntje Krap, dochter van Ariën Krap en Neeltje De Geus, 32 jaren. Cornelia Houter, echtgenoote van Klaas Koster, 36 jaren. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN TE HELDER. LANDSKEET. Windrichting en kracht. Barometer mM. Stand. Afw. 0.2 0.3 744.88 745.36 Thermometer C. - 15.12 -14.64 6.1 7.5 t 0.7 -0.2 Toe stand van de Weêrsgesteldheid: 8 April 12 u. Betr., winderig, regenachtig. 9 April 8 u. Dichtbewolkt, mooiweer. 9 April 12 u. Betrokken, mooiweer. SCüAGER MARKT VAN HEDEN. PER TELEGRAAF f 60 a 120 -120 a 250 -140 a 210 6 Paara^n Ossen Stieren 23 Geldekoeien 91 Kalf koeien Vaarzen - a Hokkelingen - a 82 nucht. Kalveren - 4 a Rammen - a 580 Schapen -16 a Lammeren f a 7 Bokken&Geiten-0.50a 7 12 magere Varkens f 15 a 17 52 Biggen - 6 alOl 30 Kippen c. 75 al50 Eenden - a Boter per kop - 65 a 75 Kaas per kilogram - 25 a 35 Kip-Eijeren per 100 -260 a290 Eend-Eijeren u -350 a vi9ontoeriont©ii. Door 10 beugers werden jl. Dinsdag 180 schelvisschen, 10 kabel- MarlitTaerioliten. TEXEL, 7 April. In den Commissiehandel gold het Vee de volgende prijzenOssen f 75 a 160, Vette Koeien f 175 a 250, Geldekoeien f 135 a 190, Kalfkoeien f 180 a 200, Kalvaarzen f 120 a 160, Geldevaarzen f 75 a 85, nuchtere Kalveren f 4 a f 6, Fokschapen f 24 a 30, Rammen f 25, Lammeren f 8.a f 8.50, Veulens f 90, Werkpaarden f 130 a 250, Rijpaarden f 200 a 200, oude Paarden f 35 a 50, Biggen f 8 a 9, alles per stuk. Vette Varkens 25 c. per half kilogram. AMSTERDAM, 8 April. Op de Veemarkt waren aangevoerd: 1 Rund; 168 vette Kalveren, 1ste kw. 95 en 2de kw. 75 c. per kilogram92 nuchtere Kalveren f 5 a 8 per stuk3 Schapen en Lammeren; 103 vette Varkens 40 a 50 c. per kilogram. MAASTRICHT, 8 April. Hooi f 15.a 16.per 500 kilogr. Vervolg Nieuwstijdingen. Per telegraaf. In het hoofdkiesdistrict 's Gravenhage is gisteren tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal geko zen de heer Sluiter (lib.), met 868 van de 1725 geldige stemmen. Op den heer Schimmelpenninck v. d. Oye (anti-rev.) werden 849 stemmen uitgebracht. Zr. Ms. schroefstoomschip Atjeh, onder bevel van den kapt. ter zee J. A. Grcve, is in den namiddag van 7 dezer te Lissabon aangekomen. Aan boord was alles wel. In de buitengewone vergadering der Marine-Machinisten- Club, die gisteren avond plaats had, werd eene voordracht gehouden door dr. L. C. Levoir van Delft. Met behulp van bordteekeningen schetste spr. de eenvoudige inrichting van den regulator, de smering en de krukbeweging in de Westinghouse-stoommachine, en wees op de groote voor- deelen, die er meê gepaard gaan. In het tweede gedeelte der voordracht gaf spr. eenige praktische handgrepen aan, betreffende self-acting pakking, in bijzondere gevallen van groot nut, en olie-onderzoek op meer of minder sterk drogende eigenschappen. Van de door spr. gegeven gelegenheid, om nadere uiteenzetting en opheldering te ontvangen, werd door de aanwezigen ruim gebruik gemaakt, terwijl de voordracht zelve met de grootste aandacht door de vergadering werd gevolgd. De 61ste verjaardag van H. K. H. Wilhelmina Maria Sophia Louisa, zuster des Konings, werd gisteren alhier op de gebruikelijke wijze gevierd. Door den eerstaanwezenden ingenieur der Genie alhier is gisteren aanbesteed: 1. Het éénjarig onderhoud van de werken en kazernegebouwen, enz. te Helder en op Texel (raming f 7200). Ingekomen 7 biljetten (1 van onwaarde, 6 geldig), als van de heerenA. Korff, alhier, f 7610, G. Moorman, alhier, f 7560, A. Vos Rz., te Amsterdam, f 7312, P. Spruit, alhier, f 7280, J. Th. Moorman, alhier, f 7250 en P. Duinker, te Amsterdam, f 7187. 2. Eene verving van gebouwen te Helder (raming f 1260). Ingekomen 13 biljetten, (waarvan, wegens onvoldoende invulling, 7 van onwaarde, 6 geldig), als van de heerenH. De Wit, alhier, f 1325, J. Tielrooij, alhier, f 1299, M. Tissing, alhier, f 1293, A. Breet, alhier, f 1285, P. Bierenbroodspot, alhier, f 1277 en J. Hoogerduin, alhier, f 1249. De afdeeling „Helder" der Vereeniging tot bevordering van Zondagsrust hield gisteren avond in Tivoli eene buitengewone vergadering, waarin de heer S. Buitendijk, van IJselstein, als spreker optrad. In zijne rede, die met blijkbare aandacht werd gevolgd, schetste spreker het nut en het voorrecht, van de rust op Zondag, eerst met het oog op de maatschappij en het huis gezin, daarna lettende op de hoogere behoeften des menschen. Vervolgens werd door spreker gewezen op de bezwaren, tegen den aard en het doel der Vereeniging ingebracht. Hij trachtte die bezwaren uit den weer te ruimen, vooral het bezwaar, inge bracht door hen, die bepaaldelijk „Zondagsheiliging" in het vaandel der Vereeniging wenschen geschreven te zien. Spreker, meende, dat een kerkgenootschap en namens dat kerkgenootschap de leeraar wel, een Vereeniging niet de heiliging van den Zondag tot leuze kan voeren. Helder deed hij uitkomen, hoe men, schoon persoonlijk Zondagsheiliging wenschende, als lid dezer Vereeni ging naar rust op den Zondag behoort te streven. In 't laatste deel zijner rede toonde spreker aan hoe men medewerken kan om 't doel der Vereeniging te helpen bevorderen. Zy, die zelve ondergeschikten hebben, wekte hij op om die bedienden de rust op Zondag zooveel mogelijk te gunnen; dienstbaren spoorde hij aan om flinke, ijverige werklieden en dienstboden te zijn, opdat zij met recht Zondagsrust mogen eischen. Met den wensch, dat de afdeeling hier ter plaatse en de Ver eeniging in 't algemeen met vrucht moge arbeiden aan de zooveel mogelijke verwezenlijking van 't doel, sloot spreker zijne voordracht. Door het Bestuur der Kie3vereeniging „Helder" is eene missive gericht aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, ter zake van de wenschelijkheid, dat deze haven worde aangewezen tot aanlegplaats voor de verscheping van passagiers en goederen op de door het Duitsche Rijk gesubsidieerde stoom vaartlijnen naar Azië, Afrika en Australië. Met verwijzing naar 't geen omtrent deze zaak in de nos. 40 en 41 dezer courant is in 't midden gebracht, drukt het Bestuur der Kiesvereeniging den wensch uit, dat de Kamer, na overweging van dit onderwerp, met den noodigen spoed de vereischte stappen moge doen, ten einde, zoo mogelijk, het denkbeeld, door den heer Buhse geop perd, te verwezenlijken. De bedoelde missive, waarvan ons welwillend inzage werd verleend, eindigt aldus: „'t Bestuur meent, dat het op den weg ligt der Kamer, om in deze, in 't belang van de plaats onzer inwoning, handelend op te treden. Aanbeveling om aan eene zoo gewichtige zaak al de aandacht te wijden, die zij verdient, acht het Bestuur overbodig." Gisteren avond had in Tivoli de uitreiking plaats van Bloemzaad aan de ingeschrevenen van Floralia. Er werden twee soorten zaad afgegevenWhitlavia en Asters lilliput, die achter eenvolgens einde April en in Mei behooren uitgezaaid te worden. Met 1 Mei a. s. wordt Zr. Ms. stoomkanonneerboot Brak, liggende te Amsterdam, in dienst gesteld, onder bevel van den luitenant ter zee 1ste klasse H. Nijgh. Getrouwd: J. SMIT A. P. DRIJVER, die, ook namens wederzijdsche familie, hunnen dank betuigen voor de vele bewijzen van belangstelling, zoo van hier als elders, bij gelegenheid van hun huwelijk ondervonden. Helder, 8 April 1885. Heden overleed onze geliefde moeder en behuwdmoeder NEELTJE DEKKER, Wed. Rs. BLAAUBOER, in den ouderdom van ruim 87 jaren. Wieringerwaard, 6 April 1885. S. BLAAUBOER. CORNELIA SMIT. Heden overleed, in den ouderdom van ruim 54 jaren, mijn geliefde Echtgenoot P. BIJHOUWER Kz. Nieuwe-Niedorp, 8 April 1885. G. MODDER, Wed. P. Bijhouwer Kz. RUIME KEUZE IN KOPPEN'S VERKOOPHUIS. De ondergeteekende heeft ontvangen eene *nette keuze DAIIES- en HINDERHOEDEN en vele NOUVEAUTÉS. Zich minzaam aanbevelende, UEd. Dio. Dienaresse, de Wed. K. KIKKERT, Hanaalwcg N°. 111. Met i Mei gevraagd.: Franco brieven, letter A, Advertentie-bureau Boekh. STADERMANN, Helder bij Hb. DELVER, te Amia Paulowna. wordt geleverd in vaatjes van p. m. 11 k 22 KG., 85 cents en 80 cents per KG., franco elk station, onder rembours, door H. H. TYMES, Boterhandel, te Btilen, bij Meppel.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1885 | | pagina 3