Brieven uit de hoofdstad. Vervolg Nieuwstijdingen. dit in den handel te brengen en zeker niet op de wijze en onder de omstandigheden, waarop dit door genoemde photo- grafen is geschied, zoodat hunne handelingen als onrecht matig zijn te beschouwen/' Men schrijft ons van Wieringen: „Jl. Dinsdag was het hier feest. Onze waardige burger vader vierde als zoodanig zijn zilveren jubilé. Algemeen werd door de bevolking van dit eiland en zijne feestvreugde gedeeld. Allerwege wapperde de vaderlandsche driekleur. Er was een fraaie optocht georganiseerd, uit ruiters en feestwagens bestaande. Een versierde boot stelde voor de visscherij op de kusten van ons eiland, terwijl onderschei dene goede zaken, door den burgemeester hier tot stand gebracht, daarbij in herinnering gebracht werden. Muziek uitvoeringen luisterden dezen optocht op. Eene ovatie werd aan den feestvierende gebracht, die ook de kinderen der Bewaarschool in optocht ontving. De kleinen zongen den jubilaris toepasselijke liederen toe en boden hem als geschenk een eigenhandig bewerkte bloemenmand aan. De ingezetenen boden, bij monde van den voorzitter der feest commissie, den burgemeester een keurig cadeau aan, be staande in een notenhouten schrijftafel. Zoowel des namiddags als des avonds hadden feestelijke samenkomsten plaats, waarin algemeene feestvreugde heerschte. Onderscheidene heildronken werden ingesteld op den jubilaris en zijne familie en op de welvaart en den bloei van ons eiland.'* Den 6 Mei herdenkt dr. J. C. Van Zelm, te Hoog woud, den dag, waarop hij aldaar vóór veertig jaren zijne betrekking van geneesheer aanvaardde. 9 April. Op zulk een guren, somberen Aprildag als vandaag waardeert men dubbel de lieflijke herinnering aan het zeldzaam schoone Paaschweder, waarmede moeder natuur ons Zondag en Maandag, maar vooral Zondag, begunstigd heeft. Bij zulke gelegenheden, op zachte, zonnige voorjaarsdagen eigenlijk nog minder dan in den zomer genieten de Amsterdammers weêr eens naar hartelust van het heerlijke Vondelpark en zijne schilderachtige gezichtspunten. Ik geloof zeker, dat half Amsterdam er ter beêvaart heengetogen was, om aan eene veelbelovende jongge borene, aan de lieve, lachende, blozende lente een welkomstgroet en een dankbaren glimlach te schenken. Het Vondelpark wordt meer en meer een onschatbaar lustoord voor de Amsterdammers, die niet veel andere wandelingen meer hebben dan deze alge meene buitenplaats. Het was een genot, er Zondag al drentelend een paar middaguurtjes zoek te brengen en er zich te laten koesteren d 3 de heerlijke lentezon, die als een zorgende moeder licht en leven en warmte goot over die bonte mengeling van kloeke wandelaars, herstellende zieken, dartelende kinderen en waakzame ouders, beducht voor het heirleger van twee-, drie- en vierwielige voertuigen, die aan het geheele tooneel niet weinig drukte en beweging by zetten. Het was een echte Paaschdag in ons groenend en bloeiend Vondelpark: we hebben er in feestelijke stemming de %opstanding uit den dood der herlevende natuur gevierd In de stad zelf was het niet minder drukhet fraaie weder had ditmaal een buitengewoon talrijken toevloed van „buitenlui" naar de Amstelstad gedreven. Deze natuurkinderen bekommerden zich om het Vondelpark en zijne heerlijkheden niet bijster veel; slechts nu en dan kwam een enkel troepje er eens een kijkje nemen, en dan liefst met hun zessen of achten in een „open aapje" gepakt! Ik kan mij in de genoegens van dergelijke ont spannende pleiziertochtjes moeielijk verplaatsen.... doch men be hoort daarbij dan ook de flesch en het voetelooze glaasje in rekening te brengen, die by deze Paaschvierende gezelschappen gewoonlijk lustig de ronde doen. Doch het meerendeel van die buitensteedsche clubjes blijft in Amsterdam, waarvoor zij dan ook gekomen zijnzij leveren op zulk een dag eene niet onbe langrijke bijdrage tot de vermeerdering van het aantal passagiers der tramwagens, havenbootjes en stationneerende rijtuigen, met welke diverse vervoermiddelen zij, met bewonderenswaardige vol harding de hoofdstad naar alle kanten doorkruisende, naar Artis tijgen, naar het Panorama, naar het Panopticum, naar al de mooie winkels, die tegenwoordig om strijd „uitverkoopen," „op ruimen" of „vertimmeren," om eindelijk hongerend en dorstend aan te vallen op den biefstuk van Kras en de spiegeleieren van Mille Colonnes. Dit is het Pascha onzer goedhartige platteland bewoners; met de herboren natuur zullen zij morgen of over morgen thuis de kennismaking wel hernieuwen. In afwachting dat de natuur volkomen uit haar windselen te voorschijn treedt, hebben we hier thans eene drievoudige en laat ik er dadelijk bij zeggen een uitstekende gelegenheid, om ons hart op te halen aan de kunst. Op wel drie plaatsen tegelijk, in Arti, in de Kunstzaal van het Panorama en in een der bijzalen van het Panopticum zijn op dit oogenblik tijdelijke tentoonstel lingen georganiseerd van schilderij-verzamelingen, die ieder op zich zelf wel de moeite van een uitstapje naar de hoofdstad waard zijn. In de fraaie en goed verlichte zalen van „Arti et Amicitiae" zijn de stukken ter bezichtiging gesteld, die onze Nederlandsche schilders naar de internationale tentoonstelling te Antwerpen zullen zenden. Het is, op enkele weinige uit zonderingen na, een artistieke parade van genie en studie, een met zorg gekozen keurbende, die onze vaderlandsche kunst in den vreemde alle eer zal aandoen. Omtrent den totaal-indruk der talrijke verzameling, als geheel genomen, kunnen wij dus ten volle gerust zijn: van de velen, die bijdragen inzonden, hebben bijna allen het beste geleverd wat zij in bezit hadden of van de eigenaars tijdelijk konden beschikbaar krijgen. Op een vier- of vijftal beroemde namen na, is de élite onzer Nederland sche schilders of schilderessen er volledig en waardig vertegen woordigd, en ook de jongere kunstbroeders of zusters zonden veelbelovende proeven van hun rijpend en ontwikkelend talent. Onze beste wenschen vergezellen al deze portretten, stillevens, landschappen, zeegezichten, genrebeelden en historiestukken op hun reis naar de Scheldestad! Behalve deze uiterst merkwaardige, nationale tentoonstelling van al onze schilders in Arti, kunnen wij in de kunstzaal van het Panorama sedert eenige dagen een niet minder belangrijke verzameling schilderstukken zien, allen van één en dezelfde kun stenaarshand afkomstig. De artistieke loopbaan van onzen eenigen Jozef Israels is hier als een leesbaar boek voor ons opengeslagen. Van stap tot stap kan men zijne vorderingen nagaan en zich van het verloop zijner ontwikkeling een helder denkbeeld vormen. Intusschen moet men een groot kunstenaar zijn, welbewust van het glansryk en roemvol verschil tusschen het verleden en het heden, om in zulk een vergelijking van het toen en het nu geen bezwaar te zien. Welk een sterk sprekend contrast bv. als men van Israëls' „Arme speelman" het oog vestigt op zijn „Na den storm" of zijn „Moeders hulp!" Voor den leek is deze zeldzame gelegenheid tot onderlinge vergelijking en toetsing eener vry groote verzameling kunstwerken van een en denzelfden meester uiterst belangwekkend en onderhoudendvoor den jongeren kunst broeder moet zij een welkome en krachtige aanmoediging wezen en een bezielende prikkel om naar het „steeds hooger!" te streven; voor onzen Israëls zelf eindelijk is deze tentoonstelling een onge- dame. „Dat geloof ik, bij mijn ziel, ook... Nu ma." zeide hij knip- oogende, „wat zegt gij nu? Ik geloof, dat de effecten beginnen te ryzen." (Wordt vervolgd.) zochte, maar daarom des te welsprekender en schitterender triomf. Wij mogen trotsch op dezen landgenoot zijn, en betreuren het des te meer, dat er zich geen enkel doek van hem bevindt in de zoo gelukkig geslaagde verzameling, die te Antwerpen onze Nederlandsche schildersbent zal vertegenwoordigen. Eindelijk hebben wij nog een derde tentoonstelling, van schilde rijen, teekeningen en kunstvoorweepen, in een der bovenzalen van het Panopticum. Onze wakkere stadgenoot, de heer L. B. Wertheim, is de man, die deze zaak op touw heeft gezet. En voorloopig reeds met zeer goed gevolg. In onderscheiding van de beide bovengenoemden, is deze tentoonstelling doorloopend en internationaal; men vindt er stukken van Schelf hout, Verschuur, Wally Moes, Witkamp, Taanman naast doeken van Cermak, Irmer, Hünter, Troyon en anderen. De bezoekers dezer expo sitie kunnen hier dus een goed overzicht krijgen van het peil der onderscheidene kunstrichtingen ten onzent en in den vreemde en daar het meerendeel der aanwezige schilderijen, aquarellen, vazen en meubelen tevens te koop is, heeft deze doorloopende tentoonstelling ook uit financieel oogpunt groote waarde zoowel voor de inzenders als voor het publiek. Of deze verzamelingen, althans de beide eersten, nog de eer van een bezoek des Konings zullen genieten, is op dit oogenblik nog wel niet bekend, maar wegens Zr. Ms. warme belangstelling in al wat kunst en kunstzaken geldt, volstrekt niet onwaarschijn lijk. Het gewone schouwburgbezoek op Zaterdagavond gaat door maar het zou mij niet verwonderen, als de lastige en vermoeiende wandeling door Artis (tusschen een brutaal opdringend publiek door) a. s. Zondag achterwege bleef. Overigens heeft men met genoegen bespeurd, dat de Koning er op het balkon en gisteren en heden op de audiënties zoo goed uitzag; een duidelijk bewijs, dat de onlangs verspreide geruchten omtrent Zr. Ms. lijdenden toestand tamelijk overdreven zijn. Nu ik dit schrijf, is het stuk voor de gala-voorstelling in den Stadsschouwburg nog niet gekozen. Veel nieuws is er niet ter keuze. Bijna alle directiën komen tegenwoordig met opgewarmde schotels aan. Gisteren avond b. v. op het Leidscheplein nog eens het Moortjeby Van Lier de kersversche Schipbreuk van La Perouseen in den Parkschouwburg de vroeger reeds elders afgekeken Reis van Napoleon naar Sint-Eelena, eigenlijk minder een tooneelstuk dan wel een bonte reeks van zwierige tableaux, optochten, balletten enz., met een tekst van den heer Peypers er bij. De tooneel-campagne van anno 188485 is weldra geëin digd; maar alles saamgenomen kan ik waarlijk niet zeggen, dat zij tot de bijzonder schitterende heeft behoord. Amstelaar. P.S. Met gemengde aandoeningen vernam ik na de verschij ning van mijn brief dd. 26 Maart, dat de uitgave van het dag blad „de Amsterdammer" ook na 1 April op denzelfden voet wordt voortgezet. Op denzelfden voet? Het zou mij zoo hartelijk verblijden, als het degelijke blad, waar inderdaad „werk" in zit, spoedig eens tot beteren doen kwam. Men mag zijn vrienden geen kwaad toewenschen; maar ik zal er my toch zeer in ver heugen, als zich in de advertentie-kolommen van het flinke „Dagblad van Nederland" mettertijd zelfs sporen van volbloedig heid voordoenA. Bultenla-na, Uit de laatst ontvangen telegrammen blijkt, dat men terecht vreest voor verdere verwikkelingen tusschen Enge land en Rusland bij den loop der zaken in Indië. Althans de Russen hebben het optreden van Afghanisten niet afgewacht. Uitgetard door de houding harer tegenstanders, gelijk het officieële Russische blad het uitdrukt, heeft de Russische generaal Komarofï het noodig geacht hunne positiën aan te tasten. Hij is zelfs de rivier, welke het wederzijdsch gebied bepaalt, overgetrokken, en heeft de hem uittartende troepen op geduchte wijze voor hun brutale houding gestraft. Er zouden 500 man op 't slagveld gebleven zijn. De Russen zijn, na dit uitstapje, weder op eigen terrein teruggekeerd, na zich waarschijnlijk van alles hetgeen de Afghanen achterlieten, meester te hebben gemaakt. In de Russische depêche wordt mede gemeld, dat Engel- sche officieren bij den strijd tegenwoordig waren en de Afghanen van dienst zijn geweest, echter zonder veel vrucht. Een definitieve vredebreuk is het gebeurde wel niet, maar het zou zeker niet gemakkelijk vallen de verhitte gemoederen weder tot bedaren te brengen, terwijl Engeland zijn vriend en bondgenoot den Emir, moeielijk in den steek kan laten. In verband met een en ander verdient het de aandacht dat twee Russische transportschepen, naar Siberië bestemd en op dit oogenblik in het kanaal van Suez, jl. Woensdag bevel gekregen hebben naar Odessa terug te keeren, waar door zij ter beschikking blijven. Mede wordt, in verband met het dreigend conffict, gemeld, dat Gourko tot gouverneur- generaal van Turkestan is benoemd. In het Lagerhuis heeft de Regeering medegedeeld, dat Donderdag in den loop van den avond het antwoord van Rusland ontvangen is, inhoudende, dat de Russische Re geering reeds van generaal Komaroff opheldering omtrent zijne handelwijze gevraagd heeft. De heer Gladstone zeide te vermoeden, dat het woord „reeds" de beteekenis had, dat de opheldering gevraagd werd voordat sir E. Thornton bij den heer Von Gier stappen gedaan had. Deze laatste heeft herhaald, dat de Russen Pendjeh niet bezet hebben, maar naar hunne vroegere positiën teruggetrokken zijn. De Prins en de Prinses van Wales zijn jl. Woens- te Dublin aangekomen en, naar de telegraaf meldt, op hartelijke wijze ontvangen. Een deputatie van de burgerij bood in het station een adres aan en overal deden zich langs den weg, dien het vorstelijk paar volgde, toen het zich naar het kasteel begaf, toejuichingen hooren. Op het kasteel werden zij begroet door den Onderkoning van Ier land. Van vijandige demonstratiën bleek niets. Men stelt zich in Engeland nog steeds veel voor van het bezoek en vertrouwt, dat de hartelijkheid van den Prins van Wales en zijn aangename en vriendschappelijke omgang bij persoonlijk optreden haar invloed niet zullen missen. Men zegt dat de Universiteit van Dublin den Prins van Wales tot doktor in de rechten honoris causa zal benoemen. Uit Konstantinopel verneemt men, dat Prins Karei van Zweden goed vooruitgaat. Zijn ouders zijn thans te Bucharest. Door het slechte weêr konden zij de reis naar Konstantinopel niet voortzetten. De beroemde generaal der infanterie Vogel von Ealkenstein, een der helden uit den Duitsch-Franschen oorlog en een der merkwaardigste figuren uit het Duitsche leger, is jl. Dinsdag voormiddag te 9 uur in zijn kasteel te Dolzig overleden. Hij werd 89 jaar oud. Benoem t n gen, enz. De officieren van gez. 2de kl. bij de zeemacht J. A. Portengen en W. W. Van der Vegt worden respectievelijk met 16 dezer en 1 Mei a. s. geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip alhier, om tevens dienst te doen in het Hospitaal der Marine alhier. De adj.-adm. J. A. Meulemans, uit Oost-Indië teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Bur«erUJ]s.e Stand, Gemeente HELDER, van Donderdag tot Zaterdag. Ondertrouwd: W. Conijn, broodbakker en A. Vader. P. Kramer, ambtenaar bij de Rijksbelastingen en M. Loots. C. T. De Boer, schilder en A. Kraak. K. De Waard, kleérmaker en N. Meerens. J. Snip, koopman en J. Veen. GetrouwdGeene. Bevallen: P. Withagen, geb. Stolk, Z. A. G. Salgo, geb. De Roos, Z. G. De Goede, geb. Van der Hulst, D. H. Zwaai, geb. Tol, Z. S. H. Stapper, geb. Besan^n, Z. C. Kunst, geb. Gude, D. J. Schager, geb. Pronk, D. Overleden: A. Plaizier, geb. Beij, 33 jaren. T.Griek, 2jaren. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN TE HELDER. LANDSKEET. 'u a. Uren. Windrichting en kracht. Barometer mM. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toe stand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 10 12 zwtw. 1 k. 749.57 - 10.33 7.5 -0.5 0.82 Slechtw. 11 8 ztw. 0.2 ii 753.38 - 6.52 6.1 t o.i 0.91 Vlak. 11 12 zzw. 0.2 754.48 - 5.42 7.6 -0.6 0.85 n I Weêrsgesteldheid: 10 April 12 u. Bewolkt, mooiweer. J 11 April 8 u. Idem. 11 April 12 u. Idem. ALKMAAR3CHE MARKT VAN HEDEN. PER TELEGRAAF. 2 Paarden f 95 al 10 12 Lammeren f 6 a 12 5 Koeien 175 a200 59 mag. Varkens 16 a 23 89 Nucht.Kalveren 4 a 18 246 Biggen 6 a 10 591 Schapen 16 a 28 28 Bokk.&Geiten 5 a 9 Marüttoerlonten. TEXEL, 9 April. Aardappelen f 1.75 a 2.25 per hectoliter. Gemaaid Zeegras f 10 a 12.25, gevischt dito f 3.75 a 4.75 per 100 kilogram. Gewasschen Wol 90 c. en ongewasschen 72 c. per kilogram. Tarwe f 7.a 7.50, Rogge f 6, Haver f 4, Gerst f 4.50 a 6.25, Groene Erwten f 6 a 8, Vale dito f 5,50 a8,50, Grauwe dito f 6.a 8.50 per hectoliter. ALKMAAR, 10 April. 117 h. Tarwe f 7.70 a 8.20; 6 h. Rogge f 6; 149 h. Gerst, f 5.25 a 5.75; idem Chev. f 7.a 7.20; 531 h. Haver f 4 a 5; 88 h. Boonen: Paarden f 6.25; Bruine f 8.50 a 9.50; 9 h. Kanariezaad f 9; 41 h. Erwten: Groene f 10 a 16; Grauwe f 12 a 14; Vale f9 a 14; Witte f 10, alles per hectoliter. 114 (stapels Kaas, wegende 270,78 kilogram. Kleine f 29.50, Commissie f 28 en Middelbare f 26 per 50 kilogram. HOORN, 9 Anril. Ter waag gewogen 114 stapels kaas, wegende 28110 kilogram. Graskaas f 29 en Commissie f 25 per 50 kilogram. LEIDEN, 8 April. De aanroer en prijzen ter Veemarkt van heden waren als volgt: 5 Stieren f 70 a 186, 70 vette Ossen en Koeien f 168 a 292 of f 0.64 a 0.78 per kilogram, 155 Vare idem f 145 a 250, Graskalveren f a 60 vette idem f 22 a 62 of f 0.60 a 0.75 per kilogram, 196 nuchtere idem f 2.50 a 7.420 vette Schapen f 18 a 30.of f 0.50 a 0.60 per kilogram, 492 weide dito f 14.a 25.Lammeren f af 85 magere Varkens f 15 a 27, 411 Biggen f 4.50 a 11-Veulens f a 4 Paarden f 80 a 170, 362 Kalf- en Melkkoeien f 146 a 265. NIJMEGEN, 9 April. Uiterwaardsch Hooi geldt thans f 16 a f 18 en Binnenveldsch f 12 a 14 per 500 kilogram. MASTENBROEK, 9 April. De prijzen van het Hooi waren per 500 kilogram als volgt: Kamper-eilandsch f 16 a 19, Mastenbroeker en Genemuider 1ste kw. f 14 a 17, 2de kw. f 12 a f 14. DEVENTER, 10 April. Hooi f 28 a 36 per 1000 kilogram. correspondentie. A. de la M. Uw „ingezonden mededeeling" plaatsen wij bij de tweede opname der annonce. Gisteren avond werd in het lokaal Tivoli alhier eene bui tengewone bijeenkomst gehouden door het departement Helde- der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Het onderwerpen, in deze vergadering aan de orde werd gesteld, was de tie:« de herziening der Statuten van de Maatschappij. De ontwerp-stat. door eene speciale Commissie samengesteld, waren ter beoordeeling aan de departementen gezonden, ten einde van de te maken aan- en opmerkingen gebruik te maken vóór de behandeling van het concept in de dit jaar te houden algemeene vergadering der Maatschappij. De belangrijkste der voorgestelde wijzigingen gaven aanleiding tot eene levendige discussie, vooral die betreffende het doel der Maatschappij in art. 1 omschreven. De meerderheid der vergadering verklaarde zich tegen het opnemen der bepaling van het Christelijk beginsel, omdat die bepaling eensdeels over bodig, anderdeels eene slechts zeer onbepaalde aanduiding werd geacht. Naar wij vernemen, zal de voordracht, door den heer C. D. Zurraühlen in de laatstgehouden Volksbijeenkomst gehouden, door den druk algemeen verkrijgbaar worden gesteld. Tot pastoor te Haarlemmerliede is benoemd de heer Schude- laro, thans pastoor te Oude Schild (Texel); tot idem te Oude Schild de heer Kaag, thans kapelaan te Alkmaar. Te Amsterdam hebben acte voor onderwijzer bekomen de heerenC. H. N. Tates, F. Fries, B. Dekker en jG. De Boer, allen van Terschelling, en de heer L. W. G. Roeterink, van Alkmaar. Iemand die jl. Woensdag voor de Rechtbank te Alkmaar getuigenis der waarheid moest afleggen in zake een diefstal van een konijn, moest voor dat doel van Urk komen. Met een vis- scherschuit begaf hy zich te dien einde naar Amsterdam en van daar per spoor naar Alkmaar. Terug was geen andere gelegen heid dan van Amsterdam over Kampen en van daar weder naar Urk met een visschersschuit. Als vergoeding voor drie dagen verzuim in zijn zaken en voor reisgeld kreeg die getuige f7.50. Alzoo is het waarheidspreken hier te lande soms een lastige en nadeelige zaak. Op de „Wilhelmina-pen," in den handel gebracht door den boekh. Joh. G. Stemler C.Fz., vestigen wij, om hare goede hoe danigheden, gaarne de attentie. Te Leiden overleed dezer dagen een onzer beroemdste land- genooten, nl. dr. J. H. Scholten, oud-hoogleeraar. De baan die bij den te 's Hage gehouden velocipède-wedstrijd door den prijswinner in 3 min. 58.4 sec. werd bereden, zou door Axel Paulsen met zijn gevleugelde voeten op het ijs in 3 min. 59 sec. zijn afgelegd. De snelheid waarmee deze de baan by den wedstrijd te Christiania aflegde wordt daarby als maatstaf aan genomen. De advocaat van Oppen, te Maastricht, is jl. Donderdag namiddag om half twee op zyn kantoor met een dolk verwond door zekeren Timmermans, uit Heerlen, wiens goederen door van Oppen waren verkocht. Ook de zoon en de dochter van den advocaat werden in de worsteling verwond. Timmermans loste daarop een schot op zich zeiven en werd gearresteerd. De heer van Oppen en zijne dochter zijn een uur later overleden. De dader, die onmiddellijk in hechtenis is genomen, heeft met de meeste kalmte bekend. Een sedert jaren gevoelde wrok is het motief van zyn daad. Jarenlang heeft hy tegen den verslagene

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1885 | | pagina 4