rund van den veehouder W- A. De Boer, te Woramels, terwijl nog twee zijner runderen aan dezelfde ziekte zijn lijdende gevonden. Nader wordt bericht, dat de minister van Binnenlandsche Zaken last heeft gegeven tot afmaking van al de runderen van het beslag, ten getale van 45. In de Fabrieksbode leest men aangaande de fabriek van den heer J. C. Van Marken te Delft: Het voornemen bestaat in den loop van dezen zomer aan de gistfabriek eene proef te nemen met het mesten van varkens en rundvee, onder leiding van den heer JS. Dijt, thans landbouwer op Texel, die zijne studiën aan de Rijnlandsbouwschool te Wageningen in het vorige jaar met goed gevolg heeft ten einde gebracht. Valt deze proef gunstig uit, zoo zal het mesten van vee in volgende jaren op grootere schaal worden voortgezet. Eene varkenstal is reeds in aanbouw en zal op het einde der volgende week gereed komen. De Zwollerkerspel voormarkt te 's Gravenweg en de weekmarkt van jl Zaterdag waren bij een totalen aanvoer van p. m. 2000 stuks vee deze week in allen deele vlugger gestemd. Het meer zachte weder is oorzaak, dat veel weidevee wordt aangekocht. Eerste soort fokvee is mede zeer gewild en voornamelijk België zocht deze week prima neurende en verschgekalfde koeien. De prijzen in dat vee zijn williger. In vet vee daarentegen blijven de prijzen zeer gedrukt. In Memorlam. In den vroegen morgen van Zondag jl. leed de plaats onzer inwoning een zwaar verlies. De onverbiddelijke dood, die hier de laatste jaren zoo menig huisgezin in diepen rouw dompelde, eischte opnieuw een kostbaar offer. De heer D. J. Kaan, dijkgraaf van den Polder Wieringerwaard, de trouwe echtgenoot, de goede vader zijner kinderen, is niet meer. Na eene slepende ongesteldheid, die zijn herstel onmogelijk maakte, werd hij zijn huisgezin, den polder, der gemeente, zijne vele betrekkingen en vrienden door den dood ontrukt. In de betrekking, die hij bekleedde, legde hij een nauwgezetheid aan den dag, die blijk gaf van de ernstige opvatting van zijn taak en van zijn karakter. Zijne plaats zal niet gemakkelijk te vervullen zijn. Welke droeve omstandigheden komen ons voor den geest bij dit sterven. Verpletterende gedachte! Maar waaraan waag ik mij Mijn taal is te arm, om de verdiensten van den overledene te schetsen. Hij ruste zacht! Zijne nagedachtenis blijve in eere! Wieringerwaard, April 1885. \lngezonden.~\ Vereeniging tot behandeling van op de Zeemacht betrekking hebbende onderwerpen. De laatste spreekbeurt in dit werkjaar werd vervuld door den j^jitenant ter zee 1ste klasse S. T. Land die tot onderwerp zijner Dit belangrijk en actueel onderwerp werd boeiend en met groote helderheid en uitvoerigheid behandelddoch uit den aard der zaak slechts geschikt om eenige hoofdpunten van algemeene strekking hier kortelings te kunnen releveeren. Kleine schepen zullen naar spr's. meening het eletrische licht moeten ontberen, terwijl voor gewoon gebruik aan boord het gloeilicht aangewezen is: zullende booglicht alleen gebruikt kunnen worden bij mistig en dik weer, en de lichtbundel, alsdan werkende als zonnestraal, de aanwezigheid van schepen kenbaar maken. Hoeveel krachtiger het booglicht voor vuurtorens ook zijn moge dan ander licht, acht spr. het alleen aanbevelenswaardig voor roode lichten en draailichten; de zeeman vraagt alleen dat het licht duidelijk zichtbaar en standvastig zij van karakter en kleur: al wat meer wordt gegeven schaadt; spr. wil dus dat de meeste vuurtorens olielichten blijvenmaar dat op gevaarlijke punten of op landhoofden, die daarvoor als 't ware door hunne geografische ligging zijn aangegeven, lage gebouwen worden opgericht, die hunnen naam aan den hemel kenbaar maken door flikkeringen van electrisch licht bv. volgens het stelsel Vreede. Voor oorlogsdoeleinden mag, naar spr. meent, de projecteur Mangin, met de lamp Sautter Lemonnier, aan boord der oor- logschepen niet ontbreken, terwijl ter weerszijden de auxiliair- projecteur van Burstijn kan worden gebruikt. Is de projecteur Mangin op de oorlogsschepen ingevoerd, dan is, zegt spr., de stap tot de verlichting van het schip door gloeilicht nog zeer groot. Zeer belangwekkend is de schildering door spr. van een torpedoaanval gegeven, en hoe het electrisch licht door zijne verblindende werking het manoeuvreren in de nabijheid verlamt. Na een uitvoerig overzicht van in gebruik zijnde magneto's en dynamo's, lichtmachines, regulateurs, geleidingen, gloeilampen, enz, komt spreker tot de conclusie, dat het alleen de kosten zijn, die bij den tegenwoordigen stand der zaak, de algemeene invoe ring aan boord kunnen tegenhouden. Spreker levert een krachtig pleidooi voor het electrisch licht door het opsommen van de vele voordeelen inzonderheid die van vermindering van gevaar voor verliezen van menschenlevens, en dringt er op aan, dat de Transatlantische passagiersbooten dat licht mochten invoerenzijn de kosten wellicht wat hooger dan die aan de tegenwoordige verlichtingswijze verhouden, wolk eene grootere veiligheid staat daar niet tegenover; voor die booten acht spr. bovendien dat de kosten luttel zullen zijn. Aan het einde zijner voordracht, geeft spr. een methode van electrische verlichting van onzen kruiser 1ste klasse De Ruijter; hij berekent voor de kosten van installatie f 6000; voor die van exploitatie f 2400, gerekend op 300,000 branduren per jaar ongeveer; terwijl de kosten der olieverlichting op ruim f 2000 geraamd worden; welk verschil niet noemenswaard is. Namens de vergadering werd spreker door den luitenant ter zee 1ste klasse Zegers Veeckens,tijdelijken voorzitter, dank gebracht voor zijne leerrijke en heldere voordracht. De kapitein ter zee W. F. H. Cramer, door de vergadering tot president benoemd, verklaarde die benoeming aan te nemen. In stede van het aftredend bestuurslid, Arkenbout Schokker die van hier vertrekt, werd de luitenant ter zee 1ste klasse Kraakman gekozen, terwijl de andere aftredende bestuurs leden Turk en De Groot, die zich herkiesbaar gesteld hadden, werden herkozen. Met een woord van dank aan den heer Arkenbout Schokker voor de vele diensten in zijne betrekking van Secretaris aan de Vereeniging bewezen en aan den heer Cramer voor het aannemen van het presidium, werd de vergadering door den heer Veeckens gesloten. Nieuwediep, 12 April 1885. Moord, to MaastrlcHt. Uit de Limburger Courier, het te Heerlen verschijnende blad van den heer Weyenhorst, nemen wij nog eenige bijzonderheden over, omtrent den moord, gepleegd op mr. Van Oppen. Wij voegen daarbij den uit dezelfde courant overgenomen plattegrond van het tooneel der misdaad. Voor een deel is het verhaal onzen lezers reeds bekend. Platte-grond der woning van mr. Van Ojppen. Salon. Keuken. [5] Corridor. [3] - 'C - >4 O Worstel- plaats. Kantoor der HH. Van Oppen. [2] Kantoor der klerken en wachtkamer. ~r Straat n~ L deur. J Straat. Straat. zij hoorde, hoe de wagens met geraas de schuur inreden. En toen zij uit het venster over het lange, smalle water in het dal en de fjeldtoppen keek, die zich zoo steil boven den lichten nevel aan de overzijde ten hemel verhieven, begreep zij iets van hetgeen hare moeder ondervond, wanneer deze zich liet ontvallen, dat men zich hier zoo ingesloten gevoelde en een-en- dertig lange mijlen van de hoofdstad verwijderd was. Maar toch ook, welk eene geurige lucht ademde zij hier in en was zij niet op Gilje? Zij kon het niet langer in huis uithouden. Zij wilde de schuur in, om zich in het hooi te wentelen; maar Jurgen moest den lastigen bok vasthouden, die haar stooten wilde; tot belooning zou zij met hem naar de geheime werkplaats gaan, waar hij van den loop cn het slot van een oud soldaten-geweer een jacht geweer fabriceerde. Dit was een bijzonder bewijs van vertrouwen aan zijne vol wassen zuster; want kruit en geweer waren hem ten strengste verboden, hetgeen echter niet belette, dat hij zijne arsenalen bus kruit van vaders voorraad hier en daar in de heuvelen had. Daarna moest zij met Thea den tuin rond en met vader nu hier, dan daarheen wandelen... soms langs ongebaande paden tu9schen varen, witte berkestammen en groen loof tegen de helling van den bergrug op. Wordt vervolgd i Kantoor der Hypotheken. Op het spreekuur van mr. Van Oppen ontving deze het bezoek van Cesar Timmermans. Kiei-h.cn DTinretr^ging en wachtte. De meid, ITKennende als een uiterst gevaarlijk persoon, stelde, in de keuken teruggekeerd, mevrouw V. O. van T's. binnenkomst in kennis, hetgeen noch- thans door deze niet werd verstaan. Toen de heer E. Van Oppen, zoon, advocaat-procureur, uit kantoor 2, twee daar vertoevende cliënten liet vertrekken, drong T. door de deur 2 het kantoor der heeren Van Oppen binnen en richtte tot mr. E. Van Oppen, zoon, de vraag diens vader te spreken. Het antwoord hierop luidde afwijzend, waarop T. zei/,Zoo, is papa niet te sprekennu dan, met u kan ik ook de zaak vereffenen." Hij loste tegelijk een revolverschot, waarvan de kogel in den arm van mr. E. v. O. drong. Deze nam door deur 3 de vlucht, waarop T. nogmaals schoot, doch niet raakte. De jonge advocaat had, alhoewel gewond, de tegenwoordigheid van geest deur 3 af te sluiten en liep onder den uitroep: „Vlucht, daar is Timmermans," den langen weg door den corridor naar deur 1 toe om die eveneens te sluiten. Ware dit gelukt, dan ware Timmermans ingesloten geweest en de dubbele moord voorkomen. Doch het slot van deur 1 was defect. Met een laatste krachtsinspanning trachtte hij de deur dicht te houden, doch hij schoot tekort. Timmermans rukte de deur open en bracht den zoon met een dolkmes een gevaarlijke wonde in den buik toe. Op het gerucht snelde uit de deur 4 de heer E. Van Oppen, vader toe. T. loste onmiddellijk op dezen een schot en verwondde hem in de borst. Toen hief hij het dolkmes in de hoogte om zijn weêrloos slachtoffer te doorboren, toen mevrouw Van Oppen en de oudste dochter uit deur 5 kwamen, en zich in den corridor aan deur 1 en 4 tusschen beiden wierpen. Mevrouw V. O. omvatte de hand, waarin T. de revolver hield, terwijl de oudste dochter, juffrouw Marie V. O., den arm greep, waarin T. den dolk omkneld hield. Een vreeselijke worsteling ontstond thans. Mejuffrouw Marie, oud 19 jaren, viel op haar knieën en smeekte I den ellendeling: „Steek mij dood, maar spaar toch mijn vader." Een dolksteek in den arm van het heldhaftige meisje was het antwoord. De woesteling slingerde de weerlooze vrouwen van zich af, viel als een bloeddorstigen tijger op mr. V. O., vader, en bracht j hem met zijn dolk doodelijke wonden in borst en rug toe. In- tusschen was mr. V. O., zoon, naar dokter Nijst geloopen, om hulp te requireeren, doch zeeg in diens huis bewusteloos neêr. Mr. V. O., vader, en dochter vluchtten met mevrouw V. O. in het tegenover hun huis gelegen kantoor van het kadaster, waar I de weleerw. heer Wijnen, den beiden gewonden de laatste hulp i verleende. Mr. E. V. O., vader, gaf na weinige oogenblikken onder den uitroep: „Het is toch ongelukkig," den geest. De dader, die in de worsteling ook gewond is, werd ontwapend en gearresteerd door den conciërge van het hypotheekkantoor Legras, aan wien hij zeide: „ik heb mij gewroken." Ons blijft nog zegt de Limb. Courier ten slotte een laatsten trek te vermelden, van innige kinderliefde, welk voorbeeld te vergeefs zal worden gezocht. Mej. M., alhoewel uitgeput door bloedverlies, informeerde herhaaldelijk naar den toestand haars vaders. Men gaf de meest geruststellende verzekeringen. Haar einde voelende naderen, zeide zij„Als ik nu maar papa het leven heb gered, sterf ik gaarne." Als een verklaring van de beweegreden tot de daad kan, I wanneer wij de 's Hertogenb. Crt. kunnen vertrouwen, nog j dienen, dat Cesar Timmermans, oud 55 jaar, gehuwd en vader I van een hulpbehoevende dochter, vroeger als koopman en winkelier te Sittard meermalen in processen gewikkeld was, waarin mr. Van Oppen voor zijn belangen optrad, doch waardoor hij zijn bezittingen verloor en aan zijn advocaat het loon schuldig bleef. De verhouding tusschen dader en verslagene werd hoe langer zoo meer gespannen, vooral toen mr. Van Oppen eerst de meube len van Timmermans, die inmiddels verhuisd was naar Heerlen, liet verkoopen en nu onlangs ook zijn huis. sulteniana. Mag men de Pall Mali gelooven, het blad dat niet meê- gesleept is door de algemeene woede tegen Rusland en juist door zijn kalmte meer vertrouwen verdient dan de overige organen, dan heeft Rusland een vrij gangbare ver klaring afgelegd. Niet alleen is gewezen op het feit, dat de Russische generaal weder in de stellingen, vóór den strijd door hem bezet, is teruggekeerd, maar Komaroff beweert mede, dat de Afghanen zich niet gehouden hebben aan de afspraak, den 17 Maart jl. gemaakt, om de bezette stellingen, maar ook niets meer te handhaven. Zij zouden de Kuschk hebben overschreden men herinnert zich dat de Engelsche grenscommissaris, sir P. Lumsden, dit zelf ook heeft erkend en daarop had Komaroff zich verplicht gezien ook zijnerzijds verder te moeten gaan. De schuld zou dus liggen bij de Afghanen. Of Gladstone deze nadere inlichtingen ook heeft ont vangen wordt niet vermeldwel heeft hij in het Lagerhuis nog een vrij geruststellende verklaring afgelegd. Hij heeft nl. te kennen gegeven, dat hij de hoop op het behoud van den vrede nog niet heeft opgegeven. Een ontvangen telegram versterkt de hoop op bevrediging. De meening van Daily News heeft gewicht, daar het op dit oogenblik als het officieuse orgaan der Regeering wordt beschouwd. De lord-major van Londen, de heer Nottage, die in November 11. opgetreden was, is jl. Zaterdag aan eene longontsteking overleden, Niettegenstaande de vrede met China geteekend is, zullen versterkingen naar Tonkin vertrekken. 10,000 man worden ingescheept. Het laat zich trouwens verwachten, dat de Franschen, ook al zijn de Chineezen afgetrokken, nog vrij wat te doen zullen vinden tegen de verschillende benden, die het land onveilig maken. De troepen zullen dus zeker niet te onpas komen, ook al houden de Chineezen thans alle de vastgestelde bedingen. De tocht van den Prins en de Prinses van Wales in Ierland wordt, zonder belangrijke incidenten op te leveren, voortgezet. De Dublinsche studenten hebben het Vorstelijk echtpaar jl. Woensdag avond een schitterend onthaal bereid en onder het zingen van „God save the Queen" een luisterrijke serenade gebracht. Bij die gelegen heid is er hier en daar op straat gevochten; er zijn wat ruiten ingegooid en eenige personen ingerekend, maar daar is het bij gebleven. Donderdag bezocht de Prins de volksbuurten. De ont vangst was zeer koel, maar niet vijandig. Des avonds was er groote receptie in naam der Koningin. Sedert 1849 is zulks in Dublin niet voorgekomen. De moordenaar van den Antwerpschen advocaat Bernais, Armand Peltzer, is jl. Vrijdag middag in de gevangenis te Leuven overleden. Zijn broeder Léon was daarbij tegenwoordig. Zijne moeder en zijn dochtertje, langs telegrafischen weg ontboden, zijn te laat gekomen. Stateii-G^eneraal. Eerste Kamer. Bij de behandeling van het ontwerp tot wijziging der drankwet maakten de heeren Vening Melnesz en Van Naamen vele be denkingen omtrent de moeielijkheden, die de toepassing der wet zou opleveren. De minister T^angêhoS nadere interpretatie. Benoemingen, enz. Met ingang van 1 Mei a. s. is benoemd tot burgemeester van Purmerend jhr. C. Van Citters, met toekenning van eervol ontslag als burgemeester van Nieuwer-Amstel. [Herplaatsing wegens misstelling in de Staatscourant.] De kapt.-luit. ter zee P. J. Zaal, de off. van gez. 2do kl. J. H. F. Bozon en de off. van adm. lste kl. G. H. Verboom, uit Oost-Indië teruggekeerd, z\jn op non-activiteit gesteld. De luit. ter zee lste kl. A. G. Ellis wordt met den 14 dezer eervol ontheven van de waarneming der betrekking van adjudant bij den minister van Marine. De luit. ter zee 2de kl. C. A. Dominicus wordt met 1 Mei a. 8. geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam. Vlsoütoerloliten. Door 10 beugers werden jl. Donderdag 150 schelvisschen, 10 tot 50 roggen en 1 zalm aangevoerd; schelvisch werd afgeslagen tegen f 22.50 't honderd, rog tegen 50 a 67 c. per stuk en de zalm tegen f 22.50. Trekkers brachten 640 tal haring aan, welke tegen 35 c. a f 1 per tal werd afgeslagen. Door 58 beugers werden Vrijdag 40 tot 300 schelvisschen, 2 tot 10 kabeljauwen en 8 tot 35 roggen aangevoerd; schelvisch werd afgeslagen tegen f 16 tot f 11 't honderd, kabeljauw tegen f 1.10 en rog tegen f 0.62 f 0.41 per stuk. Drie korders brachten 12 mandjes kleine schol en 40 tongen aan; kleine schol gold ter afslag f 4 per mandje en tong f 0.50 per stuk. Trekkers voerden 330 tal haring en 2 zalmen aanharing werd afgeslagen tegen f 0.80 tot f 0.15 per tal en zalm tegen f 22 en f 15 per stuk. Door 53 korders werden jl. Zaterdag 16 tot 120 groote tongen, 40 tot 130 kleine en middelbare idem en 1 tot 6 mandjes kleine schol aangevoerd; groote tong werd afgeslagen tegen 50 c., kleine en middelbare idem tegen 15 a 20 c. per stuk en kleine schol tegen f 2.50 tot f 3.per mandje. 9 beugers brachten 80 schelvisschen en 8 tot 30 roggen aanschelvisch gold ter afslag f 12.50 't honderd en rog 52 a 75 c. per stuk. 600 roggen werden tegen geheim gehouden prijs, ondershands afgeleverd. Trekkers voerden 110 tal haring aan, die tegen 50 c. per tal werd afgeslagen. Door 7 beugers werden Zaterdag avond nog 600 schelvisschen en 300 roggen aangevoerd; schelvisch werd afgeslagen tegen f 11.50 't honderd en rog tegen 64 c. per stuk. Gisteren is aangekomen de sloep V. L. 103, schipper Struijs, aanbrengende 40 levende kabeljauwen, 8 lengen, 1 heilbot, 350 schel visschen, 2 ben vleet en 2 punt rog; kabeljauw werd afge slagen tegen f 1.30, leng tegen f 1.50 per stuk, de heilbot tegen f 7, schelvisch tegen f 7 't honderd, vleet tegen f 13 per ben en rog tegen f 11.50 per punt. Door 29 beugers werden 80 tot 225 schelvisschen en 2 tot 8 kabeljauwen en door 1 korder 12 mandjes kleine schol aangevoerd; schelvisch werd afgeslagen tegen f 11.50 tot f 13.'t honderd, kabeljauw tegen 1.10 a f 1.15 per stuk en kleine schol tegen f 3.15 per mandje. 14 tal haring, door trekkers aangevoerd, werd tegen 40 c. per tal afgeleverd.j tiurgorlijlic Stand. Gemeente HELDER, van Zaterdag tot Dinsdag. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. Bevallen: C. H. Liedmeijer, geb. Bank, D. M. J. De Bar- banson, geb. Vennix, D. J. Held, geb. Snijder, D. M. Van Dijk, geb. Van der Wal, Z. J. M. Van Melle, geb. Blom, D. G. Ampt, geb. Kok, D. J. Vonk, geb. Kuijkes, Z. Overleden: G. Stammis, 36 jaren. T. Van der JWal, geb. Ran, 26 jaren. L. D. Courlander, 41 jaren. A. Hemelrijk, geb» Bruyn, 78 jaren. P. Bruul, 75 jaren.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1885 | | pagina 2