2 MEI—31OCTOBER 1885. ZALF HQLIQWAY. ONDER DE HOOGE BESCHERMING VAN Z. M. DEN KONING VAN BELGIË. Nijverheid, Vrije Kunsten en Wetenschappen, Onderwijs, Marine, Electriciteit, Land- en Tuinbouw. PUB L I C A T I E. Caisse Hypothécaire van Brussel. De Kroonprinses der Nederlanden, Wilhelmina-Pen, De Commissaris des Konings in NOORDHOLLAND Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de dubbele draaibrug over het Noordhollaudseü kanaal aan de voormalige Friesche poort te Alkmaar ten behoeve van het uitvoeren van belangrijke vernieuwingen, met ingang van Maandag 4 Mei e. k., tot nader bericht, voor het verkeer zal zijn gesloten en dat gedurende dien tijd in den overtocht van voetgangers en lichte handwagens, en desgevorderd ook van klein vee, zal worden voorzien door een hulppont, terwijl het verkeer van rij- en voer tuigen over de nabijg^egen Schermer-vlotbrug, aan de Bierkade aldaar, kan plaats hebben. Haarlem, 27 April 1885. De Commissaris des Konings voornoemd, S C H O R E R. EXTRA Q0EDK00PE BOEKBINDERIJ. NETTE EN SOLIEDE AFLEVERING binnen 4 a 5 dagen. S74ALM4 Sff HOOFDGRACHT. HELDER. SPOORSTRAAT. Directie der Agentschappen voor Nederland Bankastraat, 20, SGRAVENHAGE. De Caisse Hypothecaire te Brussel verschaft groote en kleine kapitalen onder le hypothecair verband op landerijen, gebouwen (ook in aanbouw), aflosbaar in annuïteiten (.geene vooruitbetaling). Posten beneden f 5000 worden niet dan bij uitzondering aangenomen. Agent voor Helder, Schagen, AlkmaarHoorn, Enkhuizen, t/m. Medemblik, de eilanden Texel en Wier in gen, L. W. F. OUDENHOVEN, Makelaar te Helder, die te spreken is: Maandags CAFÉ SUISSE, Kal verstraat, Amsterdam, van 14 uren's middagsDonderdags Hotel VREDELUST te Schagen, van 1012 uren 's morgens; Zaterdagss van 113 uren 's middags HELDERSCHE WAPEN, bij den Heer PABST te Alkmaar. HANDELSDRUKKERIJ. Molenplein 183. AFLEVERING VAN ALLE MODELLEN BOEK- EN STEENDRUKWERK GESCHIEDT SPOEDIG NET UITGEVOERD EN TEGEN DE LAAGSTE PRIJZEN. AMSTERDAMSCHE COURANT. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en feestdagen. De Amstcrdainsche Courant zal na nauwgezette keuze de belangrijkste en belangwekkendste gebeurtenissen van den dag mededeelen. De Amsterdamsche Courant is het goedkoopste Dagblad van Nederland. Voor Amsterdam per 3 maanden 1.50, franco per post f 1.80. Niemand kan door den prijs worden afgeschrikt onze Courant iederen dag alleen of met een vriend gesamen lijk ié ontvangen. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Bureau: Lokaal ,-De Brakke Grond," Nes 53. Een keurige Peu, voor alle handen, is: in den handel gebracht en te bekomen bij den Boekhandelaar JOH. G. STEMLER Cz., Amsterdam; verder bij alle Boekhandelaren. nQR nor Prnc 'n smaa^vo^ doosje, met Portret van de .oO per UTOS, Kroonprinses WILHELMIXA. Diarhrc en darmpijn. Het natte weder, gebrek aan droogte en de schadelijke dampen veroorzaken nu eene reeks van ziekten, waarvoor men spoedig voorzorg moet nemen. De zalf van Hollo- waij, goed op den onderbuik gewreven, geeft den heilzaamsten uitslag in ziekten, die de maag, den lever of de darmen aandoen. De zalf dringt door tot aan de zetelplaats der kwaal en verdrijft spoedig de indigestie en andere ongemakken, die ons voor eene naderende ziekten waarschuwen. In gevallen van ernstigen aard is het raadzaam de pillen en zalf te gebruiken, want te zamen werken zij krachtiger. Weinige dagen na het gebruik van deze middelen zal iedere soort van darmpijn ophouden zelfs in den hoogsten graad; daardoor zal de lijder bevrijd blijven van eene slepende herstelling. Doosjes PILLEN en Potjes ZALF f 0.80, f 1.85, f 3.—, f 6.75, f 13.50 en f 20.50. Ze worden verkocht bij de Apothekers. Voor den verkoop in het groot vervoege men zich Professor Holloway, 533, Qxford-Street, Londen. HOLLANDSCHE IJzeren Spoorweg-Maatschappij. Tentoonstelling te Antwerpen. Aan de stations Amsterdam, Haarlem, Lelden, den Raag, Helft. Schiedam. Alkmaar en Uelder zullen tijdens den duur der Tentoonstelling, van 1 Mei a. s. af, retourbiljetten voor Antwerpen verkrijgbaar zijn, geldig voor acht dagen. De retourbiljetten, des Zaterdags afgegeven, zijn geldig tot den tweeden Maandag daaropvolgend, en alzoo tleu dagen. De Administrateur. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK Correctioneele Terechtzitting van 21 April. J. J., te Hoorn, diefstal, 1 jaar gevangenisstraf. D. H., te Koedijk, mishandeling, 5 dagen eenzame opsluiting. J. N., te Rijp, rebellie, 6 dagen gevangenisstraf. R. S., te Hoorn, mishandeling, f 15 boete, subsidiair 4 dagen gevangenisstraf. G. v. W., te Hoorn, verbreking van sluiting, vrijgesproken. A. N., te Sint-Maarten, diefstal, 2 maanden eenzame opsluiting. M. P., te Urk, mishandeling, 8 dagen eenzame opsluiting. N. B., huisvrouw van A. v. d. L., te Nibbixwoud, diefstal, 6 dagen eenzame opsluiting. A. B., te Enkhuizen, diefstal, 183 dagen eenzame opsluiting. J, K., te Helder, mishandeling, 1 maand eenzame opsluiting. M. E. S., huisvrouw van J. Z., te Helder, hoon, f 8 boete, subsidiair 2 dagen gevangenisstraf. D. J. H., te Helder, mishandeling, 1 maand gevangenisstraf. Zitting van 28 April. F. v. d. V., D. P., A. L., R. K., allen zonder vaste woon plaats, bedelary, 14 dagen gevangenisstraf en opzending naar een bedelaarsgestieht. J. V. Z. en G. d. V., beiden zonder vaste woonplaats, bedelarij, beiden straf als boven. J. J. en A. J., beiden te Alkmaar, mishandeling, ieder f 8, subsidiair 2 dagen gevangenisstraf. J. R., te Hoorn, bedelary, opvoeding in een verbeterbuis tot 1 April 1892. P. M., te Enkhuizen, diefstal, 14 dagen eenzame opsluiting. A. V., te Medemblik, mishandeling, 2 maanden gevangenisstraf en f 8 boete, subsidiair 1 dag gevangenisstraf, alles in eenzame opsluiting te ondergaan. J. d. D., te Helder, mishandeling, 3 maanden gevangenisstraf en f 8 boete, subsidiair 1 dag gevangenisstraf, alles in eenzame opsluiting te ondergaan. W. R., te Helder, verwonding, 45 dagen gevangenisstraf en 2 boeten, ieder van f 8, subsidiair 1 dag gevangenisstraf' voor iedere boete, alles in eenzame opsluiting te ondergaan. K. P., H. A. en H. G., allen te Enkbuizen, mishandeling, de eerste 45 dagen gevangenisstraf en 1 boete van f 25, subsi diair 3 dagen gevangenisstraf en 2 boeten van f 8, subsidiair 1 dag gevangenisstraf voor iedere boete, de tweede 2 maanden gevangenisstraf en 2 boeten, ieder van f 8, subsidiair 1 dag gevangenisstraf voor iedere boete, de derde 45 dagen gevange nisstraf en 2 boeten, ieder van f 8, subsidiair 1 dag gevange nisstraf voor iedere boete, alles in eenzame opsluiting te ondergaan. Onze officiëele vertegenwoordigers bij vreemde mogend heden en onze landbouwbelangen. Een onderwerp, in de dagen waarin wij leven van zéér boog gewicht, vau groote maierieëlc waarde, hebben wij reeds laug met ecu enkel woord willen •'nleiden. Meer niet, omdat wij de uoodige kennis missen en de gelegenheid 'evens om er ons „in te werken." Die er meer van weten, door opleiding eu ervaring er beter in te huis ziju, mogen ous zoo uoodig, terecht wijzen, mam- wij rekenen op hunue hnlp, op hunne medewerking, indien de algemeeue strek king van onze denkbeelden met de hunne mocht overeenkomen. In ons eerste nummer vau den loopenden jaargang is met een paar woorden aangeteekend, dat de 1ste sectie der „Wiener Laudwirthschafts-Gezellschaft" in hare zitting van 18 November des vorigen jaars zich eenstemmig had ver- eenigd met het door Dr. Max R. v. Proskewitz uitvoerig ontwikkelde voor stel betrekkelijk het benoemen van laudbouw-attachés bij de Oostenrijk-Hon- gaarsche gezantschappen te Londen, Parijs, Herlijn en Washington. Dergelijke instelling achtten al de aanwezigen uitermate geschikt om authentieke gegeven» te verzamelen, „waarbij de landbouw baat moet vinden." Wij achten uiet veel woorden noodig om te doen uitkomen, dat de landbouw thans vooral, het allergrootste belang hesft bij authentieke gegevens uit het bnitenland, tot het verzamelen eu bijeenbreugen waarvan onze lcgaticD in den vreemde zeker in de beste gelcgeuheid zijn. Dat een groot Rijk dergelijke taak aan opzettelijk daartoe aangestelde personen opdragen wil, is loffelijk cn moet ieder, die den landbouw waardeert als de bronader vau elk gezond volksbestaan, zeer aangeuaara treffen. Er zijn wel „militaire attachés" om elkaar op het gebied van „kruid en lood" in het oog te houden cn op kosten te jagen laudbouw-attachés zouden eigenaardig in geheel anderen zin kunuen werken en nuttig zijn. Edoch in de dagen, die Nederland doorleven moet, is er op het beuoemen van zulke functionarissen wel niet veel kans, en wij zonden den minister van Bnitenlandsche Zaken voor het geval hij mocht kur.neu goed vinden ons het geven van advies op te dragen niet durven raden der elijke nieuwigheid aan de eigenaardige wijze van overweging van onze huidige wet- geveude macht te onderwerpen. „Geen geld beschikbaar," zou ook ier he parool zijn, waarmee zooveel nuttigs en onmisbaars van de hnnd gewezeu wordt in geen geval voor den landbouw; die moet zich zelf maar redden; wij hcbbcD reeds eene (zegge ééne) school en een (zegge één, dat nog wel zich zelf bekostigt) proefstation voor den landbouw; wij geven eenige honderde guldcus voor laudbouw-voordrachten, wij bekostigen een verslag van den land bouw 't is al héél wel. Nu héél wèl is het volstrekt niet, want wat ons land uitgeeft voor landbouw is nnar verhouding van wat het er uit trekt al bitter weinig. Trouwens landbouw-attachés zijn er voor zooveel wij weten na den te Weenen te kennen gegeven weusch, door dat Rijk nog niet benoemd cn de dagen zijn voorbij, waarin ons land. schoou klein, toch soms met schitte rend succès een eerste viool op het wereldtoooeel speelde eu menig van door zicht blijk gevend voorbeeld gaf, vooral waar het de behartiging van materiëele belangen gold. Iets anders is het, of op deze of gene wijze van Regeeringswege niet kan aangemoedigd worden, dat leden, vooral joDgere leden van onze legatiëu bij andere Rijken, een deel van hun tijd, hun kennis en hun werkkracht wijden aau het verzamelen van zóóveel op landbouwgebied als daar te viudcn is, waarbij die hoogst belangrijke tak van volksbestaan tcu onzent in velerlei opzicht rechtstreeks en spoedig nut en voordeel zou kunnen trekken. Goede eu ver trouwbare gegevens bijeenbrengen, daarvoor zijn zeker de leden onzer buiten- landsche missiën bij uitnemendheid in staat, en gelijk de ruemoriën van de heeren Van der Does de Willebois en Crommelin zal zulke arbeid ongetwijfeld met open armcu ontvangen worden. Ons wil het voorkomen, dat de Regeering, in casu de minister van Buiteu- laudschc Zaken in de eerste plnat9, veel invloed zou kuuuen uitoefenen, door nn en dan, waar de gelegenheid zich voordoet, door eervolle promotie of benoe ming tot ruimer en voordeeligcr werkkring, degenen in het diplomatieke corps te onderscheiden, die ook zonder daartoe krachtens hun ambt rechtstreeks geroepen te zijn de bewijzen leverden ook voor landbouw, handel, nijverheid tijd en moeite over te hebben. Om die redeu hebben wij het toegejuicht, dat aan den heer Van der Does de Willebois, dien wij het geuoegen hebben persoonlijk te kennen, na het tea deze door hem genomen loffelijk initiatief, de gelegenheid is geschonken om in ruimer kring te leven en te arbeidSn voor waarin hij getoond had bijzonder belang te stellen, dat op hem de keuze viel voor de belangrijke betrekking v^ consul-generaal in Egypte, cn zouden wy er ons om dezelfde reden in ver heugen, indien de heer Crommelin zoo deze znlks verlangen mocht gelijke werkkring werd geopend, waarin hij zijn vaderland ook op materieel gebied op breeder schaal zou kunnen dieneu. Wel zou zulks veroorzaken, dat de rijen onzer officiëele vertegenwoordigers in den vreemde van tijd tot tijd zonden dunnen, maar iu de open gevallen plaatsen zon wel behoorlijk kunnen voorzien worden, en de consulaten-generaal, die toch ook Nederland in den vreemde vertegenwoordigen, zouden er in eer en aanzien niet anders dan door kunnen winnen. Dwalen wij niet en te dezen opzichte verwijzen wij naar wat in den aanvang dezes reeds is gezegd dan zou een eu ander er toe kunnen leiden, dat onze landbonw, die daaraan grooter behoefte heeft dan ooit te voren, zoowel vanwege onze gezantschappen, als ook vanwege onze consultaten-generaal meer eu beter op de hoogte kome en gehouden worde van wat elders geschiedt en hem nuttig en voordeelig is te weten, dan thans het geval is. (Landb. Crt.) Onder het opschrift „Maritieme correspondentie" ontleenen vrij het volgende aan het Rott. N. blad: De Stations-commandant der Noordkust van Atjeh, tevens commandant van Zr Ms. stoomschip Leeuwarden, vertrok in den morgen van den 12den ^laart stoomcude van de reede Segli om de Oost, met het doel om de aldaar gestati oneerde schepen op te zoeken, en nadat Zr. Ms. stoomschip Banjermassin dicnzelfdou avond en de Bali den volgenden morgen waren aangedaan, zou zeilende de terugreis gemaakt worden. Het beloofde een prachtige gelegenheid te worden, heldere lncht, een flauwe oostelijke koelte met kalm water, de zeilen werden gezet en juist bezig zijnde met de lijzeilen, liep het schip met 2 myls (geogr.) vaart sturende W. teD N. bij „Agum Agum" aan den grond, schoof nog even door en bleef verder onbewegelijk zitten. Bij de peiling bleek dat het de Boinmelerwaard rif" was (die naam is ontleend, doordien Zr. Ms. -.toomschip Bommelerwaard, sedert 1878 reeds uit de schepenlijst geschrapt, in 1873 op dat rif vastraakte; destijds was het nog niet in kaart gebracht). Er was dus juist op den rand van het rif aangestuurd. Het was hoogwater, dat do Leeuwarden den 3 Maart even over half tien op het rif liep. Na de eerste schok nam de commandeerende officier het com mando en 't was hot werk vau een oogeublik, dat de zeilen geborgen, het roer aan koord lag, en de machine met volle kracht achteruit sloeg, waartoe nog voldoende stoom was, daar slechts een uur te voren de order voor opge- barJcte vuren was gegeven. Bij doorkomenden wind en deining werd het schip verder op het rif gezet, zoodat het al spoedig geboeid zat; bij waterverval bleek de diepgang achter 17 voet en vóóruit 12 voet, terwijl het schip 19 voet noodig had. Aan Zr. Ms, stoomschip Bali was onmiddellijk sein om hulp gedaan en kwam dien bodem achter het schip ten anker, later gevolgd door de Banjer massin. Sleeptrossen werden uitgebracht, doch het mocht niet batan, de trossen braken. Tot den 12deu Maart 's namiddags 6 uur is dag en nacht doorgewerkt om iet schip vlot te maken. Zr. Ms. stoomschepen Borueo en Koningin Emma der Nederlanden, het particulier stoomschip Yice President Prins, welke door het Marine Departement iu bruikleen is, om de schepen van steenkolen te voorzieD, en de hopperbarge Kedirie met laadprauwen waren ter vervangiug van de twee eerstgenoemde schepen ter hulp genomen. Geene poging is onbeproefd gebleven om het schip te redden, daartoe werd het geheel leeg gehaald en outtuigd, ten einde zooveel mogelijk te lichten. Daar echter door de duikers was medegedeeld, dat het achterschip door een steen olke beweging onmogelijk werd gemaakt (de grond was koraal en stcenen), vergaderde een scheepsraad ouder presidium vau den divisie-cominandant en werd besloten, dien steen te doen spriugen, waartoe door middel van patronen, gevuld met buskruit, tot dat doel vervaardigd, proeven werden genomen. Vooraf waren gaten in den steen geboord, waarin de patronen gelegd werden eu door een clectrische batterij ontstoken. Het bleek echter, dut de patronen te wciuig kracht ontwikkeldeu; een officier der genie met het bouoodigde personeel werd daarvoor van Olekleh ontboden om door middel van dynamiet den arbeid voort te zetten. Gelukkig behoefde het zoover niet te komen; door het stampen van het schip op den harden grond was in de eerste dagen het roer reeds van het schip gestooten en den lldeu Maart begaf de roersteven zich en viel met viuraam, de schroef en een gedeelte der kiel over oen lengte van 10 meter van het schip; daaraan is dan ook het behoud te doukeu, want toon bij het eerste hoogwatertij wederom werd getracht het er af te slepen, schoof de Leeuwarden gemakkelijk van die gevaarlijke ligplaats. De averij is zeer belangrijk; behalve toch het bovengenoemde, is het achter schip geheel ontzet, naden gesprongen en de verschausing op verschillende plaatsen afgebroken; bovendien hebben verschillende artikelen van deu scheepsiuventaris veel geleden. Veel water wordt niet gemaakt, althans in verhoudiug, naar dat het schip geleden heeft, zoodat de stoompomp het kon bijhoudenwaar schijnlijk wordt het veel erger, wanneer de gewone diepgang verkregen is. Aangezien het lekken toch een oud zwak van de „Leeuwarden" is, baart dat geen ongerustheid. Daar mijne opgaven zeer globaal zijn genomen, kom ik later daarop terug. Direct gevaar voor de equipage heeft niet bestaan, en door het prachtige weer, waaraan bovendien alles te danken is, kon onvermoeid doorgewerkt worden en waarbij Janmaat zich uitmuntend hield, llnnne afmattende diensten giDgcn steeds met een vroolijk liedje gepaard, wat bovendien niet weinig aangemoedigd werd door het bekende sein op de fluit van extra oorlam, welke de lui op de beenen hield. Bij al die misères was geen enkel ongeluk te bctrenreu, ja het scheon zelfs of het gunstig op de gestellen werkte, daar toch het aantal zieken verre beneden het normale cijfer bleef. Het is een opmerkelijk verschijnsel, dat gedurende de jongste dagen het vastrakeu van schepen meermalen voorkwam. Zoo liep Zr. Ms. stoomschip Bali bij Diamantpunt aan den grond, dc kopperbarge Soernbaia op de Oostkust eu maakte Zr. Ms. stoomschip Batavia op de Westkust met eenige reven kennis, die nog niet op de kaart vermeld waren. Atj-h, 17 Maart 1885. Si-Anoe. Naschrift Voor mijn epistel kou verzonden worden, vernam ik nog het volgende De Leeuwarden heeft de voornaamste inventarisgoederen weder ingenomen en de verloren artikelen opgevischt, waaronder de roersteven, het vinraam en de schroef, de laatste ging bij het overnemen voor goed verloren, doordat het hijschtoestel brak. Een noodroer is aangemaakt en daarna is het schip naar Telok Semawé opgesleept, om nadere orders van den Vlootvoogd af te wachten. Het oude lek, waarvoor dien bodem in Januari jl. tc Singapore dokte, ofschoon daarmede geen succès was behaald, is in omvang zoozeer toegcuomen, dat ongeveer een meter water per uur wordt gemaakt. Vanwege dc Hoofden der Kuststaten werJ met prauwen assistentie verleend gedurende de eerste dagen van het ongeval; nadat Gouvcrnementsprauwen waren aangekomen, is voor verdere diensteu bedaukt geworden. Een interessanten blik in het kunstenaarsleven krijgt men door het inzien van het vakblad Der Artist, dat als de Moniteur voor reizende tooneelgezel- schupjten, eafés-chantants, paardenspellen, kermisreizigers, enz, kau beschouwd worden. Eerst viudt men een geheele reeks van kunstenaars en kunstenaressen die een betrekking zoeken; zij zijn ervaren op het gebied van Duitsche, Frnuschc, Engelsche en ltaliaanschc chansonetten, „bekoorlijk van vormen" en „rijk aau eostumes;" voorts solodansers, „excentrieke pantomimisten," cytervirtuozen, unstenaars op houtinstrumenten, glaseuphouium en mondharmonica; verder echte en geïmiteerde tyrolers, jongleurs, goochelaars, danseressen en prijskampsters, boerenquartetten met negergroepen, een „ijzertenor," die „met 1000 pond gewicht omhangen" arias zingt, en dergelijke kunstenmakers in groot aantal. Zeer rijk is de verscheidenheid op het gebied der gymnastiek. Talrijke „orgineele slangenmenschen" en „tandkunstenaressen" openen de rijeen gymnastieker biedt zich aan „met acht a tien grootsche reuzensprongen heen en terug" en daarop reikt Victorina kortaf haar kaartje over als de „sterkste dame der wereld, jongleerende met 56 pondgewichten.8 Het groote veld van den circus vormt eeu afdeeling op zichzelf en omvat talrijke kunstenaars en kunstenaressen van den eersten rang. Men vindt daar de schoonste school- en parforce-rijderessen, voltigeuses met alle chicanes, enz. Verder clowns van allerlei aard en daaronder zeldzame specialiteiten. Hcrr William Olschansky stelt zich beschikbaar als „eerste parterre-springer der wereld met vijf gedresseerde ganzen;" Alexonder Pietrusenslri is dc beste „orang-outang-daarsteller;" mr. Slatschtog schittert als dc eerste hoofdequilibrist op het slappe koord. Ook het lieve vee moet zich naar de afwisselende luimen van het specialitciten-pnbliek schikken. Gedresseerde paarden, honden eu apen behooren bijna tot het verledeDe, ossen en varkeus zyn reeds vrij ordinair; thans biedt zich een duivenkoniugin aan met 20 gedresseerde ras- duiveu; de olifanten Mamot en Bosco zijn disponibel als dansers, mnzikanten, koordloopers en acr-jbatcn. Miss Sedine, „de jonge en koene diereutemster," beveelt haar leeuwen, luipaards, beren eu lilmer doggen aan. Hagenbeek presenteert slangen lot spotprijzen te koop, enz. Ook op do artistenmarkt wordt de vraag ver door het aanbod overtroffen-, enkele specialiteiten schijnen echter zeldzaam; een renzin, een dwergin eu eene dame met een baard worden gevraagd tegen vast en hoog salaris. Dat de artisten gelijken tred houden met de beschaving, bewijst de heer 1'ierre Crom melin te Parijs, die zich bij het geëerde publiek dringend aanbeveelt voor het organisceren van nachtelijke luchtreizen en soupers in luchtballons I Snelpersdruk van A. A. Bakker Cz., Nieuwediep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1885 | | pagina 4