A D V E ETEN TIEN. EENE GEMEUBILEERDE KAMER. BERKHOUT Co voorspellen. Eene beroerte maakte geheel onverwachts een einde aan zijn leven. Jl. Zondag hebben de jaarlijksclie wedrennen te Long- champs om den grooten prijs van 200,000 francs plaats gehad. Zes paarden namen er aan deel. Winner was het Engelsche paard Paradox De President der Republiek woonde met zijne ecbtgenoote de wedrennen bij. Jl. Donderdag heeft de Rechtbank te Ostendc de zaak behandeld van de Belgische visschers, die vischtuig van een schuit van den heer E. Smit te Noordwijk moed willig hadden vernield. De Rechtbank heeft de Belgische visschers veroordeeld tot een boete van 40 francs, subsidiair gevangenisstraf. Algemeen wordt door den heer Smit en zijn equipage de welwillendheid geroemd, waarmede zij door de autori teiten te Ostendc zijn behandeld, in 't bijzonder door den heer Tilkens, commissaris van politie, tevens ambtenaar bij het Openbaar Ministerie bij de Rechtbank. De Figaro deelt een telegram mede, dat dr. Ferran den 18 Mei aan Pasteur zond. „In het belang der mensch- heid en der wetenschap heb ik de eer u de volgende resultaten mede te deelen: Te Alcera heb ik 5432 van de 16,000 bewoners ingeënt. Onder de niet-ingeënten waren 64 gevallen van cholera en 30 sterfgevallen; van de ingeënten werden 7 aangetast, geen stierf. Ik groet met eerbied den doorluchtigen pans- permist. Zijn warme bewonderaar, dr. Ferran.'' De Belgische Regeering heeft dr. Van Ermenghem, dezelfde die tijdens de cholera-epidemie naar Marseille werd gezonden, belast met een onderzoek in loco van dr. Ferrans ontdekking. Dezer dagen nam te Luik een kind van 12 jaar een met hagel geladen geweer van den wand; het ging af en drie andere kinderen werden door het schot gekwetst. Een er van, een meisje van 5 jaren, is aan de gevolgen overleden. Generaal Grants toestand, zoo meldt men aan de Times, blijft onveranderd. Alleen klaagt hij over slape loosheid, voornamelijk tengevolge van den ingespannen arbeid aan zijne gedenkschriften. Dit werk is, op de cor rectie der laatste revisiën na, thans voltooid. De generaal, die steeds vurig hoopte, dat hij in staat mocht zijn om dezen arbeid ten einde te brengen, zegt, dat hij nu bereid is te sterven. Hij gelooft niet, dat hij lang meer kan blijven leven; het is mogelijk, dat het nog eenige maanden duurt, maar hij is overtuigd, dat het einde elk oogenblik komen kan. De zijnen zijn bezig met maatregelen te nemen om zijne verzameling van geschenken en souvenirs naar Washington te zenden. De minister van Oorlog heeft een officier naar New-York gezonden om die in ontvangst te nemen. De heer Grant gaat weinig uit, maar zal eerstdaags naar Mount M'Gregor in ue Kaatskill-bergen vertrekken, om er den zomer door te brengen. De Franschc Kamer heeft een voorstel van den heer Freppel verworpen, om jongelieden, die tot priester worden opgeleid, vrij te stellen van den dienst. De Transvaalsche Volksraad heeft het besluit van 6 dezer ingetrokken, waarbij alle personen, die de petities tot annexatie bij Engeland en tegen de scheiding van dat land hadden geteekend, onbevoegd werden verklaard een betrekking te bekleeden of lid te zijn van den Volksraad. De horlogemaker van Montreuil. Eindelijk, na maandenlange instructie, heeft de befaamde horlogemaker van Montreuil Pel verleden week voor het Hof der Seine terechtgestaan, beschuldigd van in 1880 zijne eerste vrouw, Eugdnie Buffereau, en verleden jaar zijne huishoudster en bijzit Elise Boehmer, ten einde zich van haar geld meester te maken, met kleine steeds toenemende dosissen rattenkruid, te hebben vergeven. Men verdenkt hem van nog twee personen, zijne tweede vrouw en zijne schoonmoeder, ge tracht te hebben op dezelfde wijze om te brengen. Elise Boehmer moet hij na haar dood aan stukken gesneden en de stukken achtereenvolgens in eene kachel verbrand hebben. Pel is tot het laatste toe met de grootste koelbloedigheid, zonder zich ooit te verspreken of onvoorzichtig uit te laten, alles blijven ontkennen, bewerende, dat het arsenicum, in het lijk zijner vrouw gevonden, afkomstig was van een door haar lang gebruikt geneesmiddel, en dat mej. Boehmer den 13 Juli 11. in een rijtuig vertrokken was, zonder dat hij ooit meer iets van haar vernomen had. De Gezwo renen, tegen middernacht Zaterdag 11. op de gedane vragen antwoordende, verklaarden hem slechts schuldig aan den moord op de laatste. Pel stond op en zeide, zonder de minste ontroering te doen blijken: „Ik onderwerp mij met berusting aan mijn lot. Maar weet het wel, mijne heerengij veroordeelt een onschuldige." Het Hof veroordeelde hem daarop tot de straffe des doods. Castle Garden, de landingsplaats der aankomende landverhuizers te New-York, bood onlangs een zeldzaam verschijnsel aan. Een 24tal flinke jonge mannen zaten blijkbaar met ongeduld en in groote spanning des gemoeds te wachten op passagiers van het stoomschip Werre, dat weldra door middel van de brug gemeenschap zou hebben met 't vaste land. Onder de 418 tusschendekspassagiers bevonden zich 24 jonge meisjes van 17 tot 21 jaar, zoo kersversch uit Duitschland voor deze bijzondere gelegenheid geïmporteerd. Nauwelijks waren hare papieren in orde bevonden, of zij werden door de 24 jonge mannen met gejuich begroet en welkom geheeten in 't nieuwe vader land. Men stelle zich voor den geest, de vreugde die er onder 't jeugdige volkje heerschte, want 24 bruiden werden door 24 bruidegoms weggeleid. De jonge mannen behoorden te huis in Pennsylvanië, allen Duitschers, in de mijnen' aldaar werkzaam. In het afgelegen Maucli Chung waren geene vrouwelijke land- genooten. Aan iemand in 't oude vaderland was de taak opgedragen, 24 vlijtige, arbeidzame en tevens gezonde, knappe, jonge meisjes franco over te zenden, onder de uit drukkelijke voorwaarde, dat zij niet afkeerig waren van een huwelijk. Om alle bezwaren zooveel doenlijk uit den weg te ruimen, want lang te vrijen ging niet aan, daartoe ontbrak den bruigoms de noodige tijd, werd het volgende middel te baat genomen: Dewijl naar bet beweren van de lui het huwelijk eene loterij is met vele slechte en weinig goede kansen, werden 24 opgerolde strookjes papier, met een cijfer dier reeks voorzien, in een hoed gelegd, en daaruit haalde ieder het volgnummer zijner aanstaande, door het lot hem toege dacht. Men beweert, dat allen met den uitslag zeer te vreden waren. Benoemingen, enz. Aan den heer J. Helder is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Bergen (Noordholland). Benoemd tot burgemeester aldaar, de heer J. Van Reenen secretaris. Door Z. M. is bepaald, dat de bij art. 36 van het reglement voor de opleiding van iidspirant-adrainistrateurs bij de zeemacht bedoelde commissio tot het afnemen van het eindexamen aan de adspirant-administrateurs, in dit jaar zal bestaan uit: den hoofd inspecteur van administratie F. Wolfson, als president; den inspecteur van administratie J. C. L. K. Yan Wely, den officier van administratie 1ste kl. E. H. W. Wijnmalen en de officieren van administratie 2de kl. H. J. Knottenbelt, en J. J. Van Diemen, als leden. De ofi'. van gez. 2de kl. bij de zeemacht dr. J. Hartog wordt met 1 Juli a. s. bevorderd tot ofT. van gez. 1ste kl. De ofi'. van gez. 2de kl. J. H. F. Bozon is, wegens onge schiktheid voor den militairen dienst, tengevolge van in doch niet door den dienst ontstane lichaamsgebreken met 1 Juli a. s. voor den tijd van 5 jaren op pensioen gesteld ad f 500 's jaars. V laolil>©rlola.t©a3.. Door 30 korders werden jl. Zaterdag 10 tot 100 groote tongen, 80 tot 175 kleine en middelbare idem en 8 tarbotten aange voerd; groote ton-_r werd afgeslagen tegen 30 k 35 cents, kleine en middelbare idem tegen 7 h 20 cents en tarbot tegen f 8 tot f 9, alles per stuk. Twintig beugers brachten 30 tot 80 roggen en 6000 pietermannen ter afslag; rog gold 20 a 24 cents per stuk en pieterman f 1.10 5 1.30 per honderd. Van Wieringen werd 45 tal geep aangebracht, die tegen f 7.50 tot f 15per tal werd afgeslagen. Door 8 beugers werden gisteren 15 tot 85 roggen aangevoerd welke tegen 22 32 c. per stuk werden afgeslagen. Een Engelsche smak bracht 11 kisten kleine schol aan, die ter afslag f 2 per kist opbrachten. Van Wieringen werd lOtal geep aan gevoerd, welke tegen f 9.— k f 9.50 per tal werd afgeleverd. Tienduizend oesters, door de smak C. K. 37 aangevoerd, werden tegen f 12 per duizend onderhands verkocht. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN TE HELDER. LANDSKEET. c 3 •-3 Uren. Windrichting cn kracht. Barometer mM. Thermometer C. Vocbtigh. procent. Toe stand van do zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 14 12 no. 0.2 k. 763.92 t 2.52 17.9 t 1-6 0.85 Vlak. 15 12 nto. 7 762.48 f 1.08 15.1 - 1.3 0.81 wein.gv. 16 8 no. 5 765.48 f4.18 13.4 -1.4 0.67 16 12 noto. 3 764.70 f 3.40 13.8 -2.7 0.67 w \V«'èrsgesteldhcid14 Juni 12 n. Helder, schoonweer. 15 Juni 12 u. Helder, lichtbewolkt, mooi weer. 16 Juni 8 n. Idem. 16 Juni 12 u. Idem. Burgornjüe StandL. Gemeente HELDER, van Zaterdag tot Dinsdag. Ondertrouwd: J. C. Van der Spek, matroos bij de Marine, en J. Huijsman. GetrouwdGeene. Bevallen: W. C. Murks, geb. Doesburg, Z. C. M. C. Van der Vliet, geb. Taylor, Z. E. Twisk, geb. Bomhoff, D. J. Amons, geb. Lorentzen, D. Overleden: C. J. Flentge, 2 maanden. G. B. J. Tieman, 23 jaren. Gemeente ZIJPE, van 6 tot 12 Juni. OndertrouwdGeene. Getrouwd: Joseph Elswijk, jonkman, arbeider, 25 jaren, wonende te St. Maarten, en Elisabeth Doorn, jongedochter, 23 jaren. Pieter Klees, jonkman, timmerman, 24 jaren, en Adriana Delver, jongedochter, 23 jaren, wonende te Anna Paulowna. GeborenJacob, zoon van Arie Manneveld en Grietje Middelie. Maart je, dochter van Jacob Kuiper en Maartje Van der Vlies. Neeltje Louisa, dochter van Teunis Schotvanger en Elisabeth 'l'ates. Bregtje, dochter van Dirk Klok en Trijntje Kroon. OverledenAntje, 3 maanden, dochter van Hillebrand Delver en Jantje Schriekcn. Daniella Abramina, 5 jaren, en Perina Anna Maria, 7 jaren, dochters van Abraham Willem Van Kluijve en Perina Cornelia Aletta Van Heften. Johanna, 17 jaren, dochter van Jan Veter en Anjte Leeuw. Gemeente SCHAGEN, van 9 tot 15 Juni. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. Bevallen: Neeltje Wardenaar, geb.Komen, D. AaltjeLudeke, geb. Bijpost, D. Overleden: Gerrit Keuris, 70 jaren en 8 maanden. PURMERENDER MARKT VAN HEDEN. PER TELEGRAAF 588 stapels kleine Kaas a f 27.Middelb. ii f per 50 kilo; 3695 kilogr. boter: laagste prijs f 0.95, hoogste f 1.por *-• ii 244 Runderenvette en Melkkoeien prijshoudend, handel matig; Geldekoeien hooger in prijs. 64 Paarden. 328 vette Kalveren, f 0.50 a 0.80 per pond, vlug. 119 nuchtere f 8 a 20 per stuk, stug. 89 vette Varkens, f 0.44 a 0.50 per pond, stug. 44 magere f 14 a 25 per stuk, stug. 297 Biggen, f 6.a 10.per stuk, stug. 1198 Schapen en Lammeren: Lammeren prijshoudend, Overhouders en vette hooger in prys, handel vlug. Kip-Eieren f 3.25 a 3.75, Eend-Eieren f 3.10 per 100. Marütberleïiten. TEXEL, 14 Juni. Onderstaande artikelen golden in de afge- loopen week de volgende prijzenKoeboter 50 a 55 c., Schapen boter 45 a 50 c., Schapenkaas 16 a 18 c. per half kilogram. Kip-eieren f 2.50 a 2.75 en Eend-eieren f 3.50 per 100 stuks. Hooi f 10 a 12 per 500 kilogram. Koehuiden 38 c., Kalfshuiden 50 c. per kilogram. Paardenhuiden f 8 a 9 per stuk. TEXEL, 15 Juni. Op de heden gehouden Paardenmarkt waren aangevoerd 35 stuks, waarvan slechts enkele exemplaren tegen f 75 k t 150 werden verkocht. Bovendien stonden een 30tal Koeien en 14 Stieren aan de ljjn, in welke laatsten evenwel weinig handel was. ALKMAAR, 15 Juni. 2 Koeien f 210 a 240, 446 vette Kalveren f 25 a 80, 19 nuchtere dito f8 a 21, 130 Schapen 1 24 a30.129 vette Varkens 40 a 50 c. per kilogram, 8 magere Varkens f 16 a 23, Bokken en Geiten, f a per stuk. HOORN, 13 Juni. Op de Weekmarkt werden de volgende prijzen besteed: Tarwe f 8 a 9, Rogge f 5.50 a 6.Gerst f 4.75 a 6.Haver f 4.50 a 5.Witte Erwten f 7 a 8, Groene f 10 a 12, Grauwe f 10 a 12, Vale 7 a 13, Bruine Boonen f 8 a 9, alles per hectoliter. Paarden f 60 a 150, Koeien 140 a 200, Schapen f 20 a 30, Lammeren f 7 a 12, Kalveren f 14 a 22, Varkens f 15 a 20, Biggen f6 a 12, Kippen f 1 a 2, alles per stuk. Kip-eieren f 3.a 3.50 per 100 stuks. Boter 45 a 52 c. per kop. Aardappelen f 6 per hectoliter. AMSTERDAM, 15 Juni. Op de Veemarkt waren aangevoerd 635 Runderen, lste kwal. 77 c., 2de kwal. 72 c. en 3de kwal. 60 c. per kilogramMelk- en Kalfkoeien f 100 a 260 per stuk 3 vette Kalveren; 57 nuchtere dito f 7 a 12 en Schapen en Lammeren f 28 a 8 per stuk; vette Varkens 36 a 44 c. per kilogram. UTRECHT, 15 Juni. Ter Paardenmarkt werden aangevoerd 447 stuks. Handel redelijk. Er waren geen vreemde kooplieden. De prijzen waren als volgt: Weeldepaarden f 500 a 650, Werk paarden 200 a 500, oude Paarden f 30 a 100, ljarige f 100 en 2jarige f 350, alles per stuk. Vervolg Nieuwstijdingen. Zaterdag nacht om half een uur werd uit het Hddersch Kanaal nabij het plantsoen van het vroegere Molenplein het lijk opgehaald van een Marine-matroos, die cenige oogenblikken te vorcu daarin was gesprongen. In de Stcigersteeg gearresteerd door een viertal nachtwakers, wist de beschonken man, die razend was geworden, naar men ons verzekert, door de mishandelingen zijner bewakers, te ont komen en zocht zijn toevlucht tot het water, wellicht om zwem mende den overkant van het kanaal te kunnen bereiken en zoo aan zijn vervolgers voor goed het spoor bijster te maken. Helaas, de man schoot er zijn leven bij in! Het lijk vertoonde belang rijke hoofdwonden. We hopen, dat een ernstig onderzoek voor goed een einde zal maken aan dergelijke onhandige arrestatiën. Ooggetuigen verzekeren ons, dat het bij deze arrestatie er veel van had, of men een dolle hond wilde afmaken. Vier personen kunnen toch waarlijk wel één persoon onschadelijk maken. En zoo dit niet gaat, waarom dan den woesteling, want die zijn er onder janmaat, niet gebonden. Met de zoogenaamde braceletten temt men den meest onwillige. Wij vernemen tot ons leedwezen, dat in den afgeloopen nacht, waarschijnlijk als wraakneming, ongeregeldheden hebben plaats gehad door Marine-matrozen, o. a. is het politie-bureau op het Westplein bestormd door kameraden van den omgekomenen i matroos. De bestormers hadden als wapens zich stokken en planken weten te verschaffen. Het wachthuis van binnen ver- toont eene ruïne van verbrijzeld ameublement. Militaire patrouilles, die 't politie-bureau op het Molenplein hadden beschermd, wisten ook ten slotte de onrust op het Westplein te doen ophouden. We betreuren deze wanordelijkheden te meer, daar de zaak van Zaterdag bij de justitie in ernstig onderzoek is. Gisteren voormiddag heeft in de Bouwzaal alhier plaats gehad de jaarlijksche inspectie der miliciens-verlofgangers bij de nationale militie. De griffiers L. F. over de Linden en C. E. Plugge, res- pectivelijk geplaatst bij de directiën der Marine te Willemsoord en te Iiellevoetsluis, herdachten gisteren hun 25jarigen dienst I bij de administratie der Marine. Naar men verzekert zal Zr. Ms. schroefstoomschip Tromp 1 thans niet buiten dienst worden gesteld. Genoemde bodem zal I naar Oost-Indië vertrekken. Zr. Ms. schroefstoomschip Alkmaar, liggende te Amsterdam, wordt met 20 dezer buiten dienst gesteld en de kapitein ter zee A. baron Collot d'Escury eervol ontheven van het door hem over dien bodem gevoerde bevel. Op het vijftal voor predikant der Doopsgez. gemeente te Noord- en Zuid-Zijpe komen voor de heerenP. K. Bijl te Edam, J. Pottinga Hz. te Irnsum, S. Wartena te Workum, B. Haga te Witmarsum en A. Sipkema te Borne. Den 15 dezer slaagde voor het eerste natuurkundig examen aan 's Rijks Universiteit te Utrecht de heer P. Steen, van Anna Paulowna. Aangenomen het beroep naar Noord-Zijpe door ds. W. Korvezee, predikant te Schermerhorn. Bedankt voor het beroep naar Dirkshorn en Haringkarspel door dr. P. Jz. Proost, predikant te Wester-Blokker, bij Hoorn. Bevallen van een zoon: C. M. C. VAN DER VLIET Taylor. Helder, 13 Juli 1885. Bevallen van een meisje: JANE AMONS—LORENTZEN. 14 Juni 1885. Voor de vele bewijzen van belangstelling, bij onze opneming in ondertrouw en bij ons huwelijk ondervonden, betuigen wij door deze onzen hartelijken dank. Wieringen, Juni 1885. P. KUUT Fz. R. KUUT—KOORN. PLAN MONUMENTAL D ANVERS0.50 WANDELINGEN door de PROVINCIE ANTWERPEN, met kaart1.90 Betsy Perk, Oud en jong Brussel, met kaart 2.25 Victor Hugo. Extraits (Edition du monument). 0.55 BERKHOUT Co. BOEKniNDEL. BOEKBINDERIJ. Een beer, z. b. b. h. h., zoekt ten spoedigste: Brieven, Lett. A, bij J. C. DE BUISONJÉ ZOON, Boekhandel. Ondergeteekende bericht aan zijne geachte begunstigers, dat zijn winkel, tengevolge ongesteldheid, van af aanstaanden Donderdag tot nader bericht zal gesloten zijn. Texel, 16 Juni 1885. C. VAN DEN BERG. TJIt cie Hand. to Koop: ie pei ouderhoufleu BLAZERSCHUIT TX 36, met zeil en treil. De schuit is 17 ton groot. Te bevragen bij B. VAN DER VIS, te Zevenhuizen (Texel). Kaartje van Amsterdam0.10 Kaart van Amsterdam en omstreken0.60 Spoor- en Tramkaart van Nederland0.25 Kaart van Nederland1. Kaart van Insullnde0.90 Eisenbahn-Karte von Deutschland0.50 BOEKHANDEL. BOEKBINDERIJ.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1885 | | pagina 3