ssi Mer's Kleine Wel te Sclagen. Zondag 21 Juni geen dienst. Men lette op de voordeelige Voorwaarden van dienstneming voor liet leger in Nederlandsch-Indië, omschreven in gedrukte mededeeliugen, die gratis verkrijgbaar zijn bij het departement van koloniën te's Graven- hage en voorts bij alle burgemeesters. Tot het geven WERKUEDEN-VEREEMIGING. Gesubs. Inrichting voor M. U. L. 0. BERICHT UIT "Gras- en Hooibouw. OPVOEDING. De Kroonprinses der Nederlanden, Wilhelmina-Pen, u u Doopsgezinde Gemeente te Wieringerwaard. van GESCHENKEN voor alle voorkomende feestelijke gelegenheden, vindt men eene ruime keuze in uiteenloopende prijzen in het Verkoophuis ,.DE ROODE KOUS." Jacques van Rosendael. Leden, welke genegen zijn te leveren ten behoeve der Vereeniging, worden uitgenoodigd hunne prijsopgave in te zenden, op Vrijdag den 19 Juni a. S 's avonds te half acht uren. Inlichtingen te bekomen bij r>. H. BOS, President. Het herhalingsexamen zal worden gehouden op 4 Juli a. s. In liet welbegrepen belang der leerlingen is het aan te bevelen, dat zij de geheele cursus doorloopen, betgeen mogelijk is doordat dc leeftijd van tien jaar niet meer vereischt wordt. Voor nadere inlichtingen wende men zicli tot den directeur D. A. G. VASTENOU. Ontvangen een ruimen voorraad AmerikaaiiMche en Duitsche GraMzeisen, die op proef worden verkocht en geleverd; voor goede kwaliteit wordt ingestaan. Zij zijn niet alleen op verschillende Tentoonstellingen bekroond, maar ook door de voornaamste maaiers beproefd en goed gekeurd. Mede ontvangen: Zigtcn, Snikken, Haar- stellen, Zcisbooiuen, Ziclitkolven, nierikaansclie Ringen met schroef om de zeis onwrikbaar vast aan de kolf te zetten, alsmede Strijker.»», Steencn om de zeis aan te zetten, Hooivorken en Harken, Machine-olie, Konsklenrsel, Stremsel,Thermometers,Maatglazen, Kinderwagens, Wasdoek en prachtige Tafelklecden. NB. Die bij mij een zeis koopt, krijgt om op te frisscben een glas brandewijn, en die wat ver vandaan komt 10 cents om onderweg een zooge naamd Heemskerkje te koopen. A. KOSTER, Kleine Winkel te Scbagen. Bij een predikant te Hoorn, die een zeer ruim huis met tuin bewoont, bestaat gelegenheid tot plaatsing van een paar meisjes, die de scholen voor M. U. L. O. of de H. B. School wenschen te bezoeken. Men adresseere zich, onder letter R., aan het adres P. GEERTS, boekhandelaar te Hoorn. HANDELSDRUKKERIJ. Molenplein 133. AFLEVERING VAK ALLE MODELLEN BOEK- EN STEENDRUKWERK GESCHIEDT SPOEDIG NET UITGEVOERD EN TEGEN DE LAAGSTE PRIJZEN. i if 3t Een keurige Pen, voor alle handen, is: in den handel gebracht en te bekomen bij den Boekhandelaar JOH. G. S TE ML ER Cz., Amsterdam; verder bij alle Boekhandelaren. 11 nor Ppac *n smaa^vo^ doosje, met Portret van de T 1.00 per uros, Kroonprinses WllIIELMIVt. Om vogels van ongedierte te bevrijden doet een Duitsch blad een hoogsteenvoudig middel aan de hand, dat met gunstig gevolg is aangewend. Het bestaat hierin, dat men de hokken eerst goed met water besprenkelt en ze vervolgens, overal waar ongedierte huist, maar vooral in de nesten, met roet bestrooit. Wanneer bijvoorbeeld broedende kippen, gelijk wel meer gebeurt, zoodanig door ongedierte gekweld worden, dat zij niet stil kunnen zitten, zijn eenige handen met roet, onder het nest gestrooid, voldoende om ze van die plaag te bevrijden. De raadgever heeft meermalen op die wijze kuikens van den dood gered, zonder ooit eenig nadeelig gevolg van bet roet op te merken. Bij den aanvang zoowel als bij het einde van het jaar 1884 bestond de Vereeniging Eigen Hulp uit de 40 volgende districten: (Achter den naam van ieder district is het ledental Alkmaar Almeloo. Amsterdam Arnhem256 Assen Bergen op Zoom Breda Delft Deventer Doesburg Dordrecht Eindhoven Geertruidenberg Gorinchem Gouda. Grave s Gravenbage Groningen Harderwijk 45 Transport 3591 22 140 396 's Hertogenbosch 162 256 36 22 93 135 Leeuwarden 240 265 Leiden 112 52 Maastricht 89 54 44 44 52 Oudenbosch 15 36 Rotterdam 172 17 22 41 29 23 Schoonhoven. 23 44 363 1661 Vlissingen 102 156 Wormerveer 27 244 26 Algemeen district 167 3591 5589 Het bestuur der Zuid-Afrikaansche Republiek heeft een wetsvoordracht gereed gemaakt tot regeling van de ontginning der goudmijnen. Van ieder gouddelver zal, vóór bij begint, gevorderd worden voor elke „acre" grond, die bij onderzoeken wil, 21 p. st. Wordt dit patentgeld niet betaald, dan volgt eene boete van 5 tot 25 p. st. In de 84 artikelen van het ontwerp wordt voorts o. a. nog met een straf van 2 p. st. te vervangen door kerker straf van ten hoogste een maand of ten hoogste 25 zweep slagen bedreigd ieder gekleurde dienstknecht of ge kleurde dienstmeid, die zijn of haar werk verwaarloost, brutaal is of scheldwoorden tegenover meester of meesteres bezigt. Het aan het mijnwezen gewijde Engelsche blad, waaraan deze bijzonderheden ontleend zijn, voegt er bij, dat, wan neer bet ontwerp den titel droeg van: „Een wet tot ver hindering der ontwikkeling van 's lands hulpmiddelen,' de titel alleszins juist zou mogen lieeten. Het bemesten der vrüciitboomen. In den regel worden hoogstam-vruclitboomen niet bemest, ofschoon het dikwijls zeer noodzakelijk is, want de bodem bevat de noodzakelijke voedingsbestanddeelen niet altijd in voldoende hoeveelheid en dan bloeien de hoornen ieder jaar wel, <loch brengen geen vruchten voort. De oorzaak wordt dan meestal gezocht in de slechte weersgesteldheid gedurende den bloeitijd of de insecten worden verkeerdelijk beschul- dig^, terwijl wellicht een weinig mest uitstekend op de vruehtvorming zou hebben gewerkt. Bij de bemesting heeft men zich drie vragen te stellen, en wel1. Welke meststoffen moet men gebruiken; 2. in welken toestand kan men deze het best aanbrengenen 3. boe moet de mest in den grond worden gebracht? Vruchtboomen hebben voor de houtvorming zeer veel kali en voor het zetten der vruchten veel phospliorzuur noodig; ook heeft stikstof veel invloed op de vegetatie. Een en ander is reeds lang bekend; men weet wel, dat bij alle planten voor de vorming der stammen kali noodig is en voor het zetten der vruchten phosphorzuur, doch men vergeet dikwijls, dat zij bijzonder veel kali verlangen. Kali wordt het voordeeligst door middel van houtasch aangebracht, phosphorzuur door het gemakkelijk oplosbare superphosphaat, en stikstof door gier, Peru-guano ofOhili- salpeter. De beide eerstgenoemde stoffen worden droog gemengd en gebruikt (3 deelen houtasch met 1 deel super- phasphaat), de stikstofhoudende stoffen kunnen óf droog óf in vloeibaren toestand worden aangebracht. De fijne wortels der boomen zitten diep in den grond en juist zij nemen het voedsel op; men dient dus ongeveer 15 2 meter rondom den stam gaten van meter diepte te maken en daarin den mest aan te brengen. Deze gaten worden daarna met steenen of humus aangevuld, zoodat lueht en regenwater naar binnen kunnen dringen. Verlangt men een krachtige vegetatie, dan steekt men draineerbuizen in de gaten en begiet ze van tijd tot tijd, waardoor vochtig heid wordt aangevoerd en de oplossing der meststoffen wordt bespoedigd. Vooral kersenboomen betoonen zich zeer dankbaar voor zulk eene bemesting; in sommige streken begiet men ze alleen met gier en asch en men verkrijgt daardoor vele en zeer groote kersen. Niet alleen dat er geen week omgaat, neen minstens 23 maal per week komt men ons lastig vallen met te vragen: hebt u soms sigarenasch van noode? enz. Dezer dagen ontvingen we zelfs een schriftelijk aanbod van 25 kilogram ad f 5. per kilogram. 't Is ons niet bekend, wie het denkbeeld der groote waarde van sigarenasch in de wereld gebracht heeft, even min als de veronderstelling, dat ze bij de plantencultuur eene groote rol zou spelen. Het was ons daarom zeer aangenaam, in Floralia eene scheikundige oplossing te vinden der wezenlijke waarde van sigarenasch, medegedeeld door den heer G. Lotman, te Haarlem, die daarvan zegt: Ziehier wat ik vond: In 1000 gram 1 kilogram sigarenasch. Het gebruik van zout wint in den landbouw meer en meer veld en dat mag als een gunstig teeken des tijds beschouwd worden, daar men er uit zien kan, dat de landbouwers de onderzoekingen en raadgevingen van geleerde mannen niet meer zoo klakkeloos in den wind slaan als weleer, maar daaruit voordeel trachten te halen. Niet alleen strooien tegenwoordig vele landbouwers zout tusschen het hooi om het broeien en schimmelen zooveel mogelijk tegen te gaan, en om tevens het hooi, vooral dat van zure weiden gewonnen, voedzamer en verteer- baarder te makenmaar het komt ook bij de veevoodering meer tot zijn recht. Uit gedane proeven is gebleken dat de meeste huisdieren gebrek aan zout hebben. De kleine hoeveelheid zout, die in bijna alle voedings middelen aanwezig is, schijnt niet in evenredigheid te staan tot de hoeveelheid, die de meeste dieren in hunne uitwerpselen weêvoeren of die noodig zijn om zekere functiën te doen plaats hebben. Dat gebrek aan zout is bij sommige dieren zoo groot, dat zij er zichtbaar door lijden. Vervallen en ziekelijk zien zulke dieren er uit. Zij zijn traag in hunne bewegingen en hunne spieren missen de noodige veerkracht. Het geheele zenuwstelsel schijnt aangedaan en zij lijden aan krampen, peeshuppelig, trekkingen enz. Al deze verschijnselen kunnen door bet geregeld toe dienen van zout voorkomen worden. In Duitschland heeft men dit reeds lang ingezien. Daar zijn hoeven, waar men door elkander gerekend elk schaap omstreeks 3 KG. jaarlijks toedient; hoeven, waar men aan elk varken dat O]) mesten zit, een vijfde deel van een HG. per dag geeft. Vooral voor zulke varkens werkt zout zeer nuttig, daar de spijsvertering er aanmerkelijk beter door plaats heeft en de afgescheiden eiwitstoffen beter door het bloed worden opgenomen. Het toedienen van zout is hoog noodig, willen zij gezond blijven en wil men uit het toegediende voedsel het meeste nut trekken. Wees niet bang dat ge uwe dieren te veel zout zult geven. Daarmede wil ik niet zeggen dat er van eene al te groote hoeveelheid niets onnuttig verloren zal gaan, maar dat het toedienen van te groote hoeveelheden geen bezwaar oplevert. Wat niet direct in het levensproces eene rol heeft te vervullen, blijft bewaard of wordt door de urine uitgescheiden. Aan het dier moet eene zekero hoeveelheid zout worden toegediend en wordt dit niet gegeven, dan vermindert zijn eetlust, zijne krachten nemen af en het geheele lichaam vermagert. Beter, dan het toedienen van eene willekeurige hoeveel heid zout onder het voedsel vermengd, is het de dieren zelf hunnen zouthonger te laten bevredigen. Zij kunnen zich dan naar hunne behoefte aan zout voorzien en zullen vrijwillig nooit meer nemen dan zij noodig hebben. Door de firma Krol en Co., te Zwolle, worden tegen woordig zout-liksteenen in den handel gebracht, die uit stukken zuiver geperst zout bestaan, een ronden vorm hebben en van een gat voorzien zijn, waarmede zij aan een pin dicht bij den voerbak worden bevestigd. Elke zoutbal weegt 2£ KG. De prijs is zeer laag, hetgeen zijn oorzaak vindt in den vrijdom van accijns dien de minister voor dat zout aan deze firma verleend heeft. Wie zijne beesten nog nooit zout heeft toegediend, kan nu goedkoop en gemakkelijk eene proef nemen. De uitkomsten zullen liet gebruik zeer blijven bestendigen. Te New-York is of wordt eene dames-societeit opge richt, de Ladies Union Club, geheel ingericht op den voet van de voornaamste heeren-sociteit aldaar, met dit onder scheid, dat geestrijke dranken en speelkaarten door de dames niet worden geduld. Het geheele dienstpersoneel bestaat uit vrouwen. Kinderen zullen slechts bij groote uitzondering, mannen onder geen voorwendsel hoegenaamd worden toegelaten. 200 gram Kali, waarde 0.070 gl. 34 U Natron, 0.003 406 Kalk, 0.02 120 Magnesia, 0.03 30 u IJzeroxid, u nihil 30 u Phosphorzuur, 0.02 40 0 Zwavelzuur, 0 0.001 10 Kieselzuur, II nihil 70 0 Chloor, 0 0.005 Totaal 0.149. Een kilogram sigarenasch heeft dus slechts de mest- waarde van 15 cent. Daarom is zij de moeite van ver zamelen niet waard. Wij achten deze mededeeling noodzakelijk ter waar schuwing voor vele verzamelaars, die zich wellicht in het bezit eener aanzienlijke denkbeeldige waarde verheugen) alsmede om in het vervolg van vele lastige vragen over dit onderwerp verschoond te blijven. (Semper Virens.) ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK. Correctioneele Terechtzitting van 9 Juni 1885. J. M. en P. K., beiden zonder vaste woonplaats, bedelary in verbinding, ieder 14 dagen gevangenisstraf en opzending naar een bedelaarsgesticht. S. li., zonder vaste woonplaats, bedelarij, straf als boven. D. D., zonder vaste woonplaats, feit en straf als boven. B. v. Z. en J. M., beiden zonder vaste woonplaats, bedelarij in verbinding, de eerste straf als boven, de tweede 14 dagen gevangenisstraf. L. II., te Alkmaar, diefstal, 14 dagen eenzame opsluiting. E. J. B., te Alkmaar, hoon, f 5 boete, subsidiair 3 dagen gevangenisstraf. A. J. P., te Alkmaar, poging tot diefstal, 3 maanden eenzame opsluiting. G. II., buisvrouw van H. L., te Alkmaar, mishandeling, f 8 boete, subsidiair 2 dagen gevangenisstraf. C. C., huisvrouw van P. d. H., te Alkmaar, bedelary en openbare dronkenschap, 14 dagen gevangenisstraf, f 5 boete, subsidiair 2 dagen gevangenisstraf, en opzending naar een bede laarsgesticht. P. B. en K. K., beiden te Zijpe, spoorwegovertreding, de eerste f 1 boete, subsidiair 1 dag gevangenisstraf, de tweede vrijge sproken. J. D., te Zijpe, openbare schennis der eerbaarheid, 3 maanden gevangenisstraf, f 8 boete, subsidiair 1 dag gevangenisstraf, alles in eenzame opsluiting te ondergaan. C. J. C., te Helder, mishandeling, f 12 boete, subsidia'r 3 dagen gevangenisstraf. P. E. d. W., te Helder, diefstal, vrijgesproken. P. A., te Helder, mishandeling, vrijgesproken. D. M., te Helder, diefstal, opvoeding in een verbeterhuis tot 1 April 1891. W. P. en A. L., beiden zonder vaste woonplaats, diefstal en oplichting, de eerste 1 jaar gevangenisstraf, drie boeten, elk van f 25, subsidiair 2 dagen gevangenisstraf voor iedere boete, de tweede vrijgesproken. MAILDAGEN De vertrekdagen der mails naar Oost-Indië gedurende de maand Juni zijn als volgt: 17 Juni Hollandscbe mail (uit Amsterdam). 20 Juni Fransche mail (over Napels). 26 Juni Engelsche mail (over Ërindisi). 27 Juni Hollandsche mail (uit Amsterdam). 27 Juni Hollandscbe mail (over Marseille). Laatste buslichtingen aan het Postkantoor te Amsterdam: Ned. mail (uit Amsterdam) brieven 8 u.'s morgensdrukwerken den vorigen avond 8.45. Fransche mail, brieven 4.30 u. 's avonds; drukwerken 2 u. 's av. Fransche mail (Napels) brieven 11 uur 's morgens; drukwerk 10 u. s morgens. Engelsche mail, brieven 11 u. 's morg.drukwerken 10 u. 's morg> Snelpersdruk van A. A. Bakker Cz., Nieuwediep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1885 | | pagina 4