een der commissarissen heeft zich reeds teruggetrokken, de twee, die nog overgebleven zijn, hebben samen slechts f 1500 ingebracht. Het blad deelt nog mede, dat op de goederen in het gebouw, waar de administrateur der nieuwe zaak is gevestigd, reeds beslag is gelegd, wegens verschuldigde personeele belasting. Door den minister van Marine is in zijne nota op het rapport der Werf-commissie punt voor puilt beantwoord de voorstellen door die Commissie gedaan. In hoofdzaak, zijn de besluiten der ministers reeds bij de begrooting medegedeeld. Omtrent de meeste détails deelt de minister de voorstellen der Commissie. Op enkele punten kan daaraan echter geen gevolg worden gegeven. Zoo moet wegens de kosten voorloopig de aanschaffing van een eigen droogdok te Amsterdam en de toepassing van electrische verlichting in de werkplaatsen, gebouwen en terreinen der maritieme-etablissementen worden nagelaten. Een zeil makerij te Willemsoord alleen acht de minister niet wen schelijk. De beslissing omtrent eene geleidelijke opheffing van !s Rijks lijnbaan te Amsterdam zal afhangen van de genomen proef met levering van touwwerk op uitgebreide schaal door particulieren. Opheffing van grofsmederij en gieterij aldaar, acht de minister niet wenschelijk evenmin als ontruiming van de bestaande stoomzagerij. De regeling van het personeel van de werven is nog in overweging, evenzeer als reorganisatie van het Departement van Marine, voor zoover betreft de opperste leiding van het beheer der maritieme etablissementen. De optocht door de studenten te Leiden gehouden is uitstekend geslaagd. 100 extra-treinen arriveerden alhier. De illuminatie was, in één woord, prachtig. De heer Cordonnier te Rijssel, bekroond met den eersten prijs voor 't beursontwerp te Amsterdam, is ter verantwoording geroepen. Men beweert, dat het ontwerp, door hem ingezonden, bijna gelijk is aan dat van het oude Raadhuis te Rijssel en men heeft afbeeldingen van dit gebouw naast zijn teekening ten#toon gehangen. De heer Cordonnier verdedigt zich in een uitvoerig artikel in 't Hla. Dat eenige motieven dezelfde zijn, dat beide gebouwen een familietrek gemeen hebben, kan waar zijn, maar het ontwerp is, naar hij volhoudt, geheel zijn eigen dom. Hij is zoozeer overtuigd van zijn goed recht, dat hij zelf de photografieën van 't gebouw te Rijssel zal overzenden om zelfs den hardnekkigste te overtuigen. Zooals wij zeiden, hangen beide teekeningen reeds naast elkander. Zij schijnen veel overeenkomst te hebben, maar het is zeker wenschelijk hierbij het oordeel van ervaren deskundigen af te wachten. Dezer dagen werd door een grondeigenaar te Scherpen- zeel, de heer v. K., een koe verkocht en afgeleverd aan een landbouwer te Doorn. Den volgenden morgen liep, tot groote verbazing van den vorigen meester en eigenaar, 't dier weder bij zijn overige koeien in het land. De koe had 's nachts den nieuwen eigenaar verlaten en zich, na een marsch van vier uren, weder bij de andere koeien van zijn ouden meester gevoegd. Te Dordrecht is de stoomfabriek voor sigaren vormen en kisten, van den heer Bouwman, een prooi der vlammen geworden. De toestand van den landbouw in de omstreken van Hoogwoud is dit jaar verre van rooskleurig. De huurprijzen der landerijen zijn in de laatste jaren aanzienlijk opgedreven en vele eigenaren hebben hun grond veel te duur gekocht. Daardoor is de toestand tegenwoordig zeer gedrukt, nu de „Papa, is er iets gebeurd?" „Gebeurd eigenlijk niet, maai' ik ben geheel van streek, door een en ander wat mijnheer Taggett hier in 't dorp heeft gedaan." „Ik dacht, dat mynheer Taeeot weg was." „Hij is weg geweest; mrxr in alle stilte weer teruggekomen, zonder dat iemand het wist. De wist het, maar anders niemand bijna." „Maar wat heeft hij dan toch gedaan?" „Margaret, beloof je me, dat je je goed zult houden?" „Waarom niet, papa?" zeide Margaret, hem angstig aanziende. „U maakt me bang met uw geheimzinnigheid." „Ik ben niet opzettelijk geheimzinng, maar ik weet niet recht hoe ik je dat van mijnheer Tiggett zal vertellen. Hy heeft in die zaak van den armen Sh ickford onder den grond gewerkt, als een mol in 't donkei gewroet, en hij meent eenige vreemde dingen ontdekt te hel ben." „Bedoelt ge, dat hij ontdekt heeft, wie mijnheer Shackford heeft vermoord?" „Ily denkt, dat hij op eei. spoor is, dat daartoe leiden zal. De vreemde dingen, waarop ik zinspeelde, zijn dingen, waarvan Richard een verklaring zal moeten geven." „Richard? Wat heeft die er mee te maken?" „Niet veel, hoop ik; maar hij zal verscheidene punten dienen op te helderen, om zich uit eeo groote moeielijkheid te redden. Mijnheer Taggett schijnt te d< nken, dat.... dat...." „Goede Hemel, papa, wat denkt hij dan toch?" „Margaret, hij denkt, dat Richard iets van den moord afwist, en dat niet heeft verteld." „Wat zou hij kunnen w.ten? Is dat alles?" „Neen, dat is niet fdles. Ik verzwijg je de volle waarheid, en dat baat niet. Je moet ze m' «edig onder de oogen zien. Mijnheer Taggett verdenkt Richard van direct of indirect bij de misdaad te zijn betrokken." Een oogenblik week alle kleur uit Margaret's gelaat. Wat ze daar hoorde wra te vreeselijk, te plotseling, om haar niet te doen ontstellen, maar tevens te ongerijmd, om het langer dan een xigcnblik te doen. Dat ze. zoo spoedig zichzelve weer meester was, stelde den heer Slo-.urn gerust. Zou ze de kennismaking met Taggbtt'* Errond.ü voor zyn beschuldiging even goed door staan? De heer Slocum jzelf was er door verplet; hij bad, dat Margaret meer kroont mocht hebben dan hij, en dat had zij ook. „De man hoeft uit allerlei omstandigheden, een menigte be- wy ;en bijeengeraapt,ging de heer Slocum voorzichtig voort; ged.ieitelük bettekenen ze als louter gissingen niets, maar enkele zulDn cr, in de oogen van de buitenwereld, voor Richard leelijk uitzien." „'t Is natuurlijk geheel een misverstand," zeide Margaret, met bijra haar gewone stem. Daarvan moet mynheer Taggett ge makkelijk te overtuigen zyn." „Ik heb hem niet kunnen overtuigen." Maar ge zult het toch doen I Hoe komt hij toch aan zoo'n belachelijk denkbeeld?" „Mijnheer Taggett heeft alles uitvoerig in dit boekje opge schreven, en dat moet je zelf maar eens lezen. Er zijn hier en ilaar uitdrukkingen en verklaringen, die je pijn zullen doen, Margaret; maar je moet, evenals ik, onder het lezen in 't oog zien te houden, dat mijnheer Tagget een hart van steen heeft; anders zou hij niet tot zulk treurig werk in staat zyn. De koude onverschilligheid, waarmee hij omstandigheden, die het vonnis over een medemensch vellen, zift en opeenstapelt, schijnt bijna onmenschelykmaar 't is zyn beroep. Neen, kijk het niet hier in!" zeide de heer Slocum verschrikt, nadat hij Margaret het prijzen der kaas, bet voornaamste middel van bestaan bier, zoo aanmerkelijk zijn gedaald. Sommige boeren, die ver leden jaar 38 en 40 gulden voor de 50 kilogram ontvingen, zijn nu blij, zoo zij 24 a 25 gulden er voor ontvangen, Gelukkig ontbreken ook de lichtpunten niet. Over bet geheel toch wordt er veel meer kaas gemaakt dan in het vorige jaar en belooft bet hooi, zoo het althans niet te veel regent in den hooitijd, van uitmuntende hoedanigheid te zijn. Veel hooi zal er echter niet geteeld worden. De bouwlanden hebben een ongemeen frissche kleur, daar de koude de te sterke vermenigvuldiging van het ongedierte en het te vroeg rijpen van het zaad voorkomt. De Amsterdammer droomde deze week en zag hoe een Venezuelaansche kruiser de geheele Nederlandsche vloot vernielde, onze Indische handelsvloot bemachtigde, enz. enz. enz., en nam deze gelegenheid te baat om te doen uitkomen, dat aan onze Marine het een of ander moest haperen als een volgens de eisehen van den nieuwen tijd ingericht vaartuig zoo iets mogelijk kon maken. Goddank, aldus eindigde het artikel, 't was maar een droom Naar aan hetzelfde blad wordt geschreven, zou een predikant in een der Gooische dorpen het slachtoffer van dezen droom geweest zijn. Hij zag het avondblad even „voor kerktijd" vluchtig in. Groote ontsteltenis verwekte bij hem het hoofdartikel. Oorlog met Venezuela, paniek op de Beurs, onze koopvaarders bestookt door een vijande lijken kruiser, enz. Met een bezorgd hart ging „domino" ter kerke en verraste niet weinig zijn aandachtige hoorders, toen hij in het nagebed den zooeven verklaarden oorlog met Venezuela herdacht en den zegen afsmeekte voor onze wapens in het algemeen en onze zeemacht in het bijzonder. Eerst eenige uren later, toen het geheele dorp reeds vol was van „den oorlog," ontdekte dominé, „dat hij er in was geloopen" en enkele inwoners, die eerst beweerden dat het „met dominé niet richtig was," beginnen nu na aandachtige lezing van het genoemde hoofdartikel de juiste gevolgtrekking te maken, dat het met onze Marine niet richtig is Gemeenteraad van Helder. Zitting van Dinsdag 23 Juni 1885. Voorzitter de heer Burgemeester. Tegenwoordig 12 ledenafwezig de lieeren Groen, Strikwerda, Tinkelenberg cn Hattinga Raven. 1 vacature. De tribune is vrij goed bezet. Nadat de Voorzitter de vergadering heeft geopend, worden de notulen der vorige zitting gelezen en goedgekeurd. 't Eerst wordt daarop aan de orde gesteld een minder wel riekend onderwerp, namelijk de ontworpen voorwaarden, waarop door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente, onder's Raads nadere goedkeuring, zullen worden verpacht: Het recht en de verplichting tot het ophalen van beer, asch, vuilnis, mest, puin, gruis, sintels, enz. in deze gemeente, voor den tijd van tien achtereenvolgende jaren, ingaande den 1 October 1885 en eindi gende den 30 September 1894. 't Was wel byzonder, dat de behandeling van deze zaak als No. 1 op den agenda voorkwam in den regel toch eindigen daarmede, naar 't oude spreekwoord zegt, de gezellige bijeenkomsten. Gezellig evenwel kon men de behandeling dezer concept-voorwaarden niet noemen. Do artikelen werden gelezen, nu en dan herlezen, en tengevolge van opmerkingen van den heer over de Linden, werd de redactie van sommige bepalingen hier én daar merkbaar verbeterd. Wel werd, bij den aanvang der discussie, door den heer Van Gyn de mogelykheid ter sprake gebracht, dat men de gemeente- reiniging in beheer der gemeente zou willen nemen, doch geen der boek had gegeven. „Neem het in de andere kamer, en lees het daar aandachtig voor jezelve. Als je 't uit hebt, kom me dan ver tellen, wat je cr van denkt." „Maar, papa, ge gelooft toch „Ik geloof niets, Margaret! Ik kan het ware niet meer van 't onware onderscheiden.. Jy moet me uit de verwarring helpen, en dit kan je niet doen, tenzij je dit boekje gelezen hebt." Margaret antwoordde niet, maar ging naar de voorkamer, en sloot de deur achter zich. Na een half uur kwam ze de ontbijtkamer weer binnen, en legde het dagboek op de tafel naast haar vader neer, die in dien tusschentyd onbewegelijk was blijven zitten. Margaret was be daard, maar de donkere kringen onder haar oogen, en de saamgeperste, kleurlooze lippen toonden duidelyk aan, dat het een ontzettend half uur voor haar geweest was. In Margaret's zelfbeheersching herkende de heer Slocum, niet voor de eerste maal, een voorvaderlijken karaktertrek, dien hijzelf ten eenen- male miste. „Nu?" vroeg hij, terwijl hij Margaret ernstig aanzag, en een soort van troost vond in haar kalme houding. ,,'t Is mynheer Taggett's beroep iemands schuld op te sporen," zeide Margaret, „en hij is daarbij zeer vernuftig en zeer onbarm hartig te werk gegaan. Hij was iblijkbaar ten einde raad, en zou dus liever iemand opofferen, dan te kort schieten in zijn onderneming." „Maar je hebt toch geschreid, Margaret." „Hoe kon ik Richard zoo door 't slijk zien gesleurd, zonder be droefd en verontwaardigd te wezen?" „Je gelooft hier dus volstrekt niets van?" „Gelooft u het?" vroeg Margaret, hem doordringend aanziende. „Ik beken, dat ik niet weet wat ik er van denken moet." „Als ge ook maar één oogenblik aan Richard twyfclt," zeide Margaret, met een lichte trilling in haar stem, „zal dat nog 't bitterste van alles voor mij zyn." „Ik hecht niet meer geloof aan Taggett's algemeene beschul digingen dan jy, Margaret, maar ik zie er beter dan jij, het ernstige van in. Iemand, die volkomen onschuldig is, en met eén enkel woord zijn onschuld kan bewijzen, moet in 't eerst door zoo'n beschuldiging verpletterd worden. En kan Richard zich met een enkel woord rechtvaardigen? Ik vrees, dat hij eindelooze moeielykheden voor zich heeft." „Als hij terugkomt, zal hy alles uitleggen. Hoe kunt ge er aan twijfelen?" „Dat wil ik ook niet; maar twee punten in Taggett's aan- teekeningen zijn me onverklaarbaar. Welke reden er zijn kon om Shackford's papieren te verscheuren is niet duidelyk; dat doosje lucifers is een nietigheid, iemand als mynheer Taggett on waardig, en wat den beitel, dien hij gevonden heeft, betreft, er zijn honderd gebroken beitels in 't dorp, en waarschijnlijk wel twintig, die op dezelfde manier gebroken zynmaar Mar garet, heeft Richard je ooit over dien twist met zijn neef ger sproken „Neen." „Mij ook niet. Toch zou niets natuurlijker geweest zijn, dan dat hij 't je verteld had, zóó natuurlijk, dat het werkelijk vreemd is, dat hij 't niet heeft gedaan." „Hij heeft het vast van te weinig belang gevonden. Mijnheer Shackford was altijd even onaardig tegen Richard; 't was niets bijzonders. Daarbij is Richard heel trotsch, en misschien wilde hij toen juist niet met familie-onaangenaamheden bij ons komen. En hoe weten we, dat ze twist gehad hebben? Er wordt altyd ge babbeld in 't dorp. Wordt vervolgd.) leden gaf daartoe zijn verlangen te kennen. Bij de bespreking van de verplichting des pachters tot het ophalen van vuilnis, enz. wees de heer II. Janzen met nadruk op de nadoelen voor de gezondheid, als do ingezetenen hun vuilnis achteloos in brand steegen en slooten werpen. Eenige meerdere belangstelling ver diende de behandeling van art. 10 al. 1, luidende: „De pachter is verplicht alle beerputten te doen ledigen tegen betaling van 20 cents per man, per uur, en bovendien e'én gulden voor iederen put." Op aandrang van den heer Beukenkamp werd bepaald, dat hot maximum der kosten f 2 zal bedragen, ten einde do ingezetenen te vrijwaren voor te hoogc berekening dier kosten. Art. 20 van hot contract, handelende over de gehoudenheid des pachters, om zich aan de beslissing van B. en W. betreffende de uitlegging dezer bepalingen te onderwerpen, werd, als over bodig, uit het ontwerp geligt. Do concept-voorwaarden werden ten slotte met eenparige stemmen goedgekeurd en vastgesteld. Na deze beslissing werd door den heer J. C. Jansen de vraag tu berde gebracht of den tcgenwoordigen pachter de pacht reeds is opgezegd. Dc Voorzitter antwoordde hierop, dat den pachter, volgens de bepalingen van 1875, moet worden gevraagd, of hy geneigd is tot bestendiging van 't contract. Na eenige discussie, waarbij door den Wethouder, den heer Braaksma, art. 1 der nog vi- gccrende bepalingen werd voorgelezen, werd besloten, dat de bedoelde vraag tot den tcgenwoordigen pachter zal worden gericht. Ingeval van een ontkennend antwoord, zal onmiddellijk eene publieke verpachting worden uitgeschreven. Door den Voorzitter werd, namens het Dag. Bestuur, ter tafel gebracht eene nominatie voor de vervulling der betrekking van onderwijzer aan de Gemeenteschool no. 1 (in het Koegras). Op die lijst kwam voor dc narap van de heeren F. C. Van Brussel, te Santpoort, en PDrijver, te Haarlem. Met eenparige stemmen werd uit dit tweetal eerstgenoemde gekozen. Met algemeene stemmen werden goedgekeurd eenige af- en overschrijvingen op de begrooting der gemeente en op die der dd. Artillerie-Schutterij, voor den dienst van 1884. Deze finan- ciëele regelingen waren noodig, met het oog op de eerlang op te maken rekeningen en verantwoordingen over gemeld dienstjaar. Voor kennisgeving werden aangenomen deze mededeelingen 1. dat bij de op 16 dezer gehouden veri6catie van de boeken en de kas des Gemeente-ontvangers een en ander in vol komen orde is bevonden, in kas zijnde de som van f 8975.57; en 2. dat de heer Strikwerda, uithoofde van zijn aanstaand ver trek uit deze gemeente, zijn ontslag heeft genomen als lid van den Gemeenteraad. Er geschiedt voorlezing van een schrijven van den aannemer der gasverlichting in deze gemeente, behelzende mededeeling, dat hij de ontvangst erkent van den brief van B. en W., houdende aanbeveling van spoed, om dc werktuigen voor 't gasonderzoek ter beschikking te stellen. Hij doet in zijn schrijven opmerken, dat reeds maanden geleden 3/4 gedeelten dier werktuigen aan gebracht zijn cn dat dus met het onderzoek een aanvang zou kunnen gemaakt worden. Hij deelt mede, dat thans nog enkele instrumenten uit Engeland moeten komen. Hy verklaart verder, bij 'tsluiten van 't contract op de uitvoering der bepalingen betreffende 't onderzoek niet te hebben gerekend, tcrwyl hij nu genoodzaakt wordt tot vrij aanzienlykc kosten. Eindelijk merkt hij nog op, dat de werktuigen, voor 't nemen van proeven benoodigd, in 't contract niet worden genoemd. Na voorlezing van dezen brief wordt, op voorstel des Voorzitters, besloten, den inhoud van dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen en de komst van den heer Kampers alhier af te wachten, ten einde deze aange legenheid verder in eene vergadering van B. en W., met den deskundige voor 't gasonderzoek, te bespreken. De openbare zitting wordt nu opgeheven en de vergadering wordt voortgezet met geslotene deuren, ter behandeling van 84 bezwaarschriften ingekomen tegen aanslagen in den hoofdelyken omslag, voor den dienst van 1885. Nadat de geheime zitting was opgeheven, werd in de openbare vergadering, op voorstel van het Dag. Best., besloten, aan mevr. de wed. Boonzajer eene toelage te verleenen van f 200 's jaars. De zitting werd hierop door den Voorzitter voor gesloten verklaard. Aangenomen zelfs, dat iemand zijne wenschen ziet vervuld, geschiedt dat gewoonlijk eerst, nadat hij door langdurigen, ingespannen arbeid dat doel heeft bereikt, nadat de aan schouwing van de zoo ver verwijderde gouden vruchten, op den zoo geduchten pelgrimstocht, die vrucht bij het naderkomen veel van haar geur heeft doen verliezennadat hij zijne zinnen en zijne verwachting zoo langen tijd op dat schoone doel heeft gevestigd, dat het een groot deel van zijne schoonheid heeft verloren, als het oogenblik is genaderd, waarop het in zijn bezit komen en zijn zielsverlangen vervuld zal worden. Doch driemaal gelukkig hij, die den droom van zijne jeugd ook nog in zijne jeugd verwezenlijkt ziet, die het doel van zijn eerzucht in den vollen bloei zijns levens mag bereiken, terwijl het doel zijn kleurenpracht nog niet heeft verloren voor het jeugdige, smachtende oog, dat het vol verlangen ziet naderkomen. Ouïda. Buitenland. Engeland heeft weder een nieuw ministerie. In de zitting van het Lagerhuis deelde Gladstone mede, dat lord Salisbury het bewind had aanvaard. Granville gaf daarvan kennis in het Hoogerhuis. Gisteren namiddag is er een Kabinetsraad onder voor zitterschap der Koningin gehouden. De afgetreden ministers hebben aan H. M. de zegels hunner ministeriën terugge geven; waarna de Koningin ze aan de nieuwe ministers heeft ter hand gesteld. Nu het Suez-kanaal weder voor de scheepvaart ge opend is, wijst de Weser-Zeitung er op, dat de afsluiting door een gezonken baggermachine, die tien dagen geduurd heeft, als een interessant geval moet beschouwd worden, met het oog op een mogelijken staat van oorlog. De mogendheden hebben na langdurige onderhandelingen met veel moeite een overeenkomst gesloten, waarbij bepaald wordt, dat het kanaal in tijden van oorlog onder alle omstandigheden als een open internationaal vaarwater moet beschouwd worden, dat het niet mag worden geblokkeerd en niet mag worden gebezigd als basis van operatiëu te land. En nu blijkt het, dat door het zinken van een enkel schip het kanaal geruimen tijd onbruikbaar kan worden gemaaktde pogingen, om het schip door dynamiet uiteen te doen springen, mislukten. Het kanaal is 50 meters breed; er behoort dus niet eens bijzonder veel kunst toe om een gewoon schip zóó te doen zinken, dat het kanaal versperd wordt. Men denke zich een flink ijzeren vaartuig met losse cement beladen en dat op zekere plaats zinkt; in weinig oogenblikken is het cement een reusachtige met ijzer bekleede monoliet onder water geworden, die geruimen tijd weerstand zal bieden aan alle pogingen om haar te verwijderen. Elke regeering kan dit zelfs onder een geheel vreemde vlag gemakkelijk doen bewerkstelligen en op deze wijze zouden internationale overeenkomsten tamelijk wel illusoir worden. Keizer Wilhelm van Duitschland is jl. Dinsdag morgen in den besten welstand, en als gewoonlijk met een

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1885 | | pagina 2