HELDERSCHE IN MEEWEDIEPER COURANT. Nieuws- en AdvertentieMad voor HoUands Noorderkwartier. 1885. N°. 81. Woensdag 8 Juli. Jaargang 43. Uitgever A. A. BAKKER Cz. POSTKANTOOR HELDER. 1 DOOR EIGEN KRACHT. „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dinsdag, Donderdag en Zuterdag namiddag. lbonnement9prijs per kwartaal0.90. franco per post 1.20. BUREAU: MOLENPLEIN. Prijs der Adver ten tien: Van 11 regels 60 cents, elke regel meer 15 cents. Grootc letters naar plaatsrnimte. Voor winkeliers bij abonnement belangrijk lager. Lijst der brieven, geadresseerd aan onbekenden, gedurende de eerste helft der maand Mei. Namen der geadresseerden. Plaatsen van bestemming. Wed. D. A. v. EgtenArasterdam. P. Hamelsverde aan Mina Dc Wind P. Brouwer Mej. Roshardsz C. TroostBerkel. J. A. HeelelankenBuren. P. HandkooperLangenoord. Haring Briefkaarten J. Van SnelleRotterdam. W. Hoogendijk Verzonden geweest naar Ned. Oost-Indië H. Van ReesBatavia. Mej. A. Keizer Ned. West-lndië S. PenhaCuracao. F. C. TepePore au Prince. J. Van Diest Blnnenlan O. Wie op 1 Juli in den Wieringerwaard kwam, zal vraagd hebben: wat is daar toch te doen? Hier en daar Iggen en de kinderen in feestgewaad, 't Was, om kort sijn, een algemeen schoolfeest voor de kinderen, 's Morgens tien uur werden ze met muziek uit de sehool gebaald eenen optocht te maken. Eerst de mastklimmers met rpen om 't lijf en flinke vlaggen in de bandendaarna tonnetjeskruiers; verder de houtjesrapers en wortelen- ppers en eindelijk de kleinen voor den draaimolen, voor draaiborden en voor de poppenkast. Elke afdeeling ïecoreerd met verschillende soorten van lint, ging onder leide van een feestcommissie naar 't terrein van de Uit het Engelsch van THOMAS BAILY ALDRICH. De mannen wisselden een snellen blik. De verbijstering van in te voren was uit Richard's gelaat verdwenenzijn oogen nden niet langer dof, maar helder en levendig zooals gewoonlijk, j was zichzelven meester, maar 't was hem duidelijk aan te n, dat die zelfbeheersching hem inspanning kostte. Er was i in zijn voorkomen, in de trillende neusvleugels en saamgeperste pen, dat den heer Taggett op zijn hoede deed zijn. De heer ggett was de eerste die sprak. vIk heb hier een onaangename taak te vervullen," zeide hij gzaam, met de hand aan den knop van dc deur, die hij bij i binnenkomst had gesloten. /,Ik heb last u te arresteeren, nheer Shackford." ,Wacht even," zeide Richard, met flikkerende oogen. „Ik heb ets tc zeggen." ,Ik zou u raden, geen tegenwerpingen te maken." ,Ik begrijp volkomen mijn positie, mijnheer Taggett, en toch ik dien raad in den wind. Als ge mij een paar vragen inlwoord hebt, ben ik geheel tot uw dienst." ,Nu dan, zoo ge er op staat." ,Ge waart tegenwoordig bij 't verhoor van Thomas Blufton William Durgin, niet waar?" rJa." vGe herinnert u Wüliara Durgin's verklaring?" Volkomen." ,Hij verklaarde, dat de vlekken op zijn kleederen van een :er vat afkomstig waren, waarvan de bodem pas rood was rerfd." „Juist." yMijnheer Taggett, de bodem van dat vat was blauw!" ./Hoever de heer Taggett het ook in de kunst van zelfbcheer- dng had gebracht, deden die woorden hem zichtbaar ontsteUen, hij verbleekte toen hij met de oogen Richard's vingcrwijziging gde. Als William Durgin's getuigenis op dat punt valsch s geweest, als hij in die zaak ook maar een haarbreed van waarheid was afgeweken, dan was uit die valsche getuigenis chts óéne gevolgtrekking mogelijk. Snel als de bliksem, had heer Taggett den toestand overzien. In een oogwenk zag heel zijn zorgvuldig opgebouwde theorie in duigen vallen, ïhard kwam vlak voor hem staan. „Mijnheer Taggett, weet ge waarom William Durgin loog? adat zyn leven op het spel stond! In een oogenblik van ver- kring, had hy een van die eenvoudige, noodlottige vergissingen, ;aan, die meestal door menschen in zyn omstandigheden ;aan worden. Hij had de vlekken op zijn kleederen met roode f besmeerd, terwyl hy blauwe had moeten gebruiken." „Dat is een zeer ernstige veronderstelling." v't Is geen veronderstelling," riep Richard, „'t is zoo klaar als dag." „Ge gaat te ver, mijnheer Shackford." „Volstrekt niet. Durgin heeft zelf het bewijs van zijn schuld everd. Hy is in zijn eigen netten gevangen. Ik beschuldig m van den moord van Lemuel Shackfordik beschuldig hem p den beitel en de lucifers uit mijn atelier, waar hij vryen jgang had, te hebben weggenomen; ik beschuldig hem van die agen weer op hun plaats tc hebben teruggebracht, om de ver- pking op mij te laten vallen. De ongelukkige verhouding Bchen myn neef en mij gaf' grond aan die verdenking. 'tWas i zeer listig plan, en is geslaagd naar 't schynt." De heer Taggett gaf niet dadelyk antwoord; toen zeide hy geïmproviseerde kermis, een gunstig gelegen plein onder lommerrijk geboomte. Verschillende prijzen werden ge wonnen en getrokkenferme jongens, juist niet de grootsten, zag men onder de mastklimmers en met grond maakte men de opmerking, dat nu nog de vruchten gezien werden van 't vroegere gymnastiek onderwijs en de wensch bleef dan ook niet achter, dat die lichaamsoefeningen weer hervat mochten worden. Aan versnaperingen, in massa voor handen in eene kraam, ontbrak 't niet; onophoudelijk werden de kinderen bezig gehouden en men kon 't jong en oud aanzien, dat algemeen genoten werd. In den na middag omstreeks vier uur, werd de aftocht geblazen, om nog eens met de kinderschaar een wandeling te maken. Op 't feestterrein teruggekomen schaarden zich allen in eenen kring en sprak de voorzitter nog een kort woord tot de jeugd en weldra ging menigeen naar huis met de gedachte: zoo'n kinderfeest is goed geslaagd; de feest commissie heeft eer van haar werk. Uit Vlissingen wordt dd. 3 dezer aan Het Vad. gemeld: „Vlissingen viert feest in den volsten zin van het woord: wellicht nimmer 1 ïeeft zich de opgewektheid en dankbaar heid van het volk zoo eenstemmig en zoo vrijwillig geuit, als bij de dezen avond aan de heeren Arie Smit en Jos. Van Raai te gebrachte ovatie, wegens de krachtige pogingen door hen met succes aangewend om te verkrijgen dat in liet contract met de Bremer Lloyd, voor de Oost-Aziatische en Oost-Afrikaansche stoomvaartlijnen door den Duitschen Bondsraad, Vlissingen als aanleghaven wordt aangewezen. Toen de tijding bekend werd dat de commissie uit den Bondsraad haar zegel aan de voor Vlissingen gunstige voorstellen van Vorst Bismarck en dr. Stephan had gehecht, nam een zestal ingezetenen uit de burgerij het initiatief, om een ovatie aan genoemde heeren, „a 1'improviste" te brengen. Van alle zijden kreeg men medewerking; zonder eenige oproeping, alleen door mondelinge uitnoodiging, waren 25 corporaties terstond bereid met hun banieren aan den beraamden optocht deel te nemen. uiterst koel: „Houd mij de opmerking ten goede, maar 't zal noodig zijn met zekerheid uit te maken, of dit het vat is, dat Durgin heeft dichtgespijkerd, en ook of het daarna niet is over- geverfd." „Ik begrijp volkomen wat ge bedoelt, 't Is uw plicht u daarvan te vergewissen, en niets is gemakkelijker. De man, die 't vleesch heeft ingemaakt, waarschijnlijk een zekere Stubbs, zal natuurlijk zijn eigen werk herkennen. Dc andere vraag kunt ge zelf beantwoorden, door even met uw mes op den boom te krabben. Ziet ge, er zit maar óóne dunne laag verf op, de nerf van het hout schijnt er bijna door. De boom is blijkbaar nieuw, maar 't vat is oud. Het staat hier al een jaar of tien." De heer Taggett zag Richard doordringend aan. „Waarom zijt ge niet op de dagvaarding verschenen!" „Niet verschenen? Ik was op weg naar rechter Beemis, toen ge kloptet. 't Is misschien wat laat geworden," voegde Richard er bij, daar hij Taggett's wantrouwenden blik bemerkte. „De bepaalde tijd was twee uur," zeide de heer Taggett, op zijn horloge ziende, 't Is nu over drieën." „Over drieën!" „Hoe kondt ge zoo nalatig zijn, als ge dacht zulk een belang rijke ontdekking te kunnen meedeelen." „Ik heb dit pas daareven ontdekt. Ik was van 't kantoor van advocaat Perkins hierheen gegaan. Mijnheer Perkins had me gezegd, welke vreeselijke beschuldiging tegen me zou worden ingebracht. Die mededeeling trof me als een donderslag, 't Was of ik krankzinnig was geworden. Ik kon niet meer denken. Eerst geloofde hij niet, dat ik mijn neef had vermoord, en toen scheen hij 't weer wel te gelooven. Toen ik buiten kwam, slingerde dc straat onder mijn voeten, als het dek van een schip alles draaide mij voor de oogen. Ik weet niet hoe ik hier ben gekomen, ik weet niet hoelang ik in een kamertje boven heb gezeten, toen de dagvaarding me te binnen schoot. Ik stond hier als verplet van wanhoop; ik zag, dat ik op de een of andere manier in een strik was verward geraakt, en dat het me on mogelijk zou zijn mijn onschuld te bewijzen. Als een ander in mijn positie geweest was, zou ik hem voor schuldig hebben ge houden. Ik staarde half onbewust naar dat vaatje in dien hoek; toen viel me plotseling de blauwgeverfde boom op, en als een bliksemstraal, schoot William Durgin's verklaring me door den geest. Waar is hij?" riep Richard, zich levendig omwendend. „Die man moet gearresteerd!" „Ik vrees dat hij weg is," zeide de heer Taggett, zich op de lippen bijtend. „Gevlucht, bedoelt ge?" „Als uw gissingen juist zijn, ja. Iiy heeft vandaag niet aan de dagvaarding voldaan, en de agent, die hem is gaan halen, heeft hem niet kunnen vinden. Gister avond om acht uur was Durgin in de herberg; sedert is hij niet meer gezien." „Hij was van morgen niet op de werkplaats. Ge hebt hem door uw vingers laten glippen." „Zoo schijnt het, voor 't oogenblik." „Mijnheer Taggett, verdenkt ge me nog?" „Ik laat iemand niet door mijn vingers glippen." Richard hield een driftig antwoord in, en zeide bedaard: „William Durgin had een medeplichtige." 't Bloed steeg den heer Taggett naar de wangen, alsof Richard zyn geheime gedachten had geraden. Durgin's vlucht, zoo hy werkelijk gevlucht was, had den lieer Taggett een nieuwe moge lijkheid doen zien. Als Durgin eens louter het werktuig geweest was van den meer ontwikkelden man, die.... Zulk een veronderstelling was juist iets voor den heer Taggett. Door zich uit de voeten te maken, had Durgin niet alleen zijn eigen persoonlijke vryheid gewaarborgd, maar ook het gevaar Met inbegrip van een lUO-tal kinderen van den zang- cursus kon veilig het getal deelnemers aan den stoet op 1000 personen worden gesteld. Overal waren de vlaggen uitgestoken en duizenden op de been, om dezen stoet te doen passeeren. Te half negen kwam de optocht in de beste orde voor de woning van den heer Smit, bij wien zich ook de heer Van Raalte bevond. Na 't zingen van 't Volkslied, hield de heer Winkelman, namens Vlissingens burgerij, een opgewekte toespraak van dankbetuiging aan beide heeren, aan wien prachtige bouquetten werden aangeboden. Te negen uren, nadat de optocht had gedefileerd, trok deze in de beste orde terug en werd zij op de Groote Markt ontbonden. Alles spoedde zich thans naar den Noordzee-boulevard waar zich een ontzaggelijke menigte verdrong en waar eenig klein vuurwerk werd ontstoken. Te 10 uren kwamen de heeren Smit en Van Raalte met hun familicn op de Boulevard en waren weldra door een talrijke menigte omringd, die niet ophield hen toe te juichen. Nimmer werd zoo ongekunsteld en hartelijk feest gevierd, zonder eenige voorbereiding." De optocht was blijkens een schrijven aan de N. R. C. als volgt geregeld: 1. Tamboers en hoornblazers der infanterie en schutterij, 2. de werkliedenvereniging De Schelde, 3. Koninklijke Nederlandsche handboogschutterij, 4. Excelsior, rederijkers- vereeniging, 5. de gymnastiekvereniging Luctor et Emergo, 6. de zangcursus voor jongens en meisjes, 7. Vlissings Mannenkoor, 8. het muziekgezelschap Ons Genoegen, 9. het loodspersoneel in activen dienst, 10. Amicitia, rederijkers- vereniging, 11. gaaischuttersvereniging De Eendracht, 12. gepensioneerden van het loodswezen, 13. de vereniging van rederijkers Eendracht maakt macht, 14 het Metalen Kruis, 15. kader van de d.d. schutterij, 16. werklieden der Koninklijke Maatschappij De Schelde, 17. werklieden der schoenenfabriek van den heer H. A. Kleijberg, 18. de zeilmakersvereeniging, 19. de smeden vereniging, 20. de van zijn medeplichtige afgewend, 't Was een wanhopige stap, maar tevens een zeer behendige. „Hij had een medeplichtige," herhaalde de heer Taggett, na een oogenblik stilzwijgen. „Wie was dat?" „Torrini." „De man, met wien verleden dat ongeluk gebeurd is?" „Juist." „Hebt ge gronden voor die bewering?" „Hij en Dnrgin waren groote vrienden, en in den laatstcn tijd veel samen. Ik heb gisteren nacht bij Torrini gewaakt; hij was erg vreemd in zijn doen en praten; af en toe ijlde hij, maar nu bij nader inzien, ben ik overtuigd, dat deze zaak hem bezwaarde, en dat hij daarop zinspeelde. Ik geloof, dat hij wel wat zou hebben losgelaten, als ik er hem toe aangemoedigd had. Hij was voertdurend in angst dat er iemand bij hem zou komen, en die iemand was Durgin. Torrini moet onmiddellijk ondervraagd worden; hij ligt zeer slecht, en t kan ieder oogenblik afioopen Hij woont aan 't andere eind van de stad. Als het geen dringend vereischte is, dat ik me bij rechter Beemis vertoon, was 't het beste, dat we maar dadelijk naar hem toe gingen." De heer Taggett, die met half gebogen hoofd had gestaan, hief het plotseling op, terwijl bij vroeg: „Waarom hebt ge dien brief van Lemuel Shackford achtergehouden. „Hij is nooit in mijn bezit geweest, mijnheer Taggett," zeide Richard. „Dat papier is me op 't oogenblik nog iets onverklaar baars. Ik kan nauwelijks gelooven, dat het bestaat, ofschoon mijnheer Perkins zegt dat hij 't in handen heeft gehad, en 't onmogelijk zou zijn zich in 't schrift van mijn neef te ver gissen." „De brief ia op uw kamer gevonden." „Dat hoor ik. In begrijp het niet." „Met die verklaring zal de officier van justitie niet tevreden zijn." „Ik heb er maar óéne oplossing voor," zeide Richard. „En die is?" „Dat zou ik liever nu niet zeggen. Ik zou graag op weg naar Torrini even bij mijn hospita aanloopen. 't Is niet om." De heer Taggett gaf zwijgend zijn toestemming. Richard opende de deur van 't poetshok, en beiden traden naar buiten. Er werd geen woord gewisseld voor ze Lime-Street bereikten. Juffrouw Spooner zelf deed Richard open, die opzettelijk gebeld had, in plaats van zijn huissleutel te gebruiken. „Ik wilde u graag even spreken, juffrouw," zeide Richard, geen beweging makend om binnen te gaan. „Dank u, we zullen niet binnenkomen. „Ik had u enkel iets te vragen. Zijt ge den Maandag voor den dood van mijn neef, den geheelen dag thuis geweest?" „Neen," zeide juffrouw Spooner, eenigszins verwonderd, met haar hand nog aan den deurknop. „Ik ben in 't geheel niet thuis geweest. Ik ben don heelen dag en den halven nacht bij mijn dochter Maria Anna in South Millville gebleven, 't Was een jongen," voegde juffrouw Spooner er tot verduidelijking bij', terwyl ze met de vrije hand haar breed voorschoot gladstreek. "Dan was Janet thuis," zeide Richard. „Laat Janet eens hier komen." Een net, verstandig uitziend meisje, in Nova-Scotia kleeder dracht, werd uit de keuken geroepen. „Janet," zeide Richard, „heugt je nog die dag, een week of drie geleden, toen juffrouw Spooner naar South-Millville was?" „Ja," antwoordde het meisje zonder aarzelen, „'t was de dag vóór..." en toen hield ze plotseling op. „Juist; 't was de dag vóórdat mijn neef vermoord werd. Nu wilde ik, dat je je eens zag te herinneren, of er hier toen een een brief of briefje, of eeu andere schriftelijke boodschap voor

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1885 | | pagina 1