ADVERTENTIËN. plangwas, het bij de behandeling der begrooting~in te dienen, maar daar cenc betere regeling der politie spoedeischend en door de tijdsomstandigheden gedwongen werd, kwam het nu reeds ter tafel. Hierop werd het concept-reglement voorgelezen, dat in hoofd zaak hierop neêrkomt: Het personeel der politie bestaat uit: 1 hoofdinspecteur, I inspecteur, 10 agenten 1ste klasse, 11 agenten 2de klasse, en II agenten 3de klasse. Deze zullen respcctivclijk eeno jaar wedde ontvangen van f 1000, f 625, f 600 cn f 500, terwijl de agenten 3de klasse, die alleen bij buitengewone gelegenheden diensten behoeven te bewijzen, geen vaste jaarwedde zullen genieten, maar 15 cents per uur /.uilen ontvangen, met dien verstande evenwel, dat elke nachtdienst met niet minder dan f 1.50 en elke dagdienst met niet minder dan f 1.25 zal betaald worden. De agenten der 1ste cn 2de klasse ontvangen bovendien vrije boven kleeding. De inspecteur zou belast worden met het speciale toezicht op den nachtdienst. Deze nieuwe verordening zal, voor zoover het de dagpolit.c betreft, den 1 Januari 1886 in werking treden cn voor zoover het de nachtpolitie betreft op een nader vast te stellen tijdstip. Op voorstel van den Voor zitter wordt alsnu met algemeene stemmen besloten, deze concept verordening in handen te stellen van cene commissie, bestaande uit B. en W. en 3 leden van den Raad, die alsdan in eene volgende zitting kan voorstellen haar goed te keuren of te wijzigen. Daarop worden met meerderheid van stemmen als commissieleden gekozen de heeren J. C. Jansen, Beukenkamp en Hordijk. Vervolgens wordt voor kennisgeving aangenomen: a. een schrijven van de hh. Kampers en Schram, eigenaars der gasfabriek alhier, dat zij zich met den heer H. J. Helderman verstaan hebben om met den deskundige van de gemeente het te leveren gas te onderzoeken; en b. eene mededeeling van HH. Gedeputeerde Staten, dat de Raadsbesluiten, in de vorige zitting tot het doen van af- overschrijving op de begrooting voor 1884 genomen, door hen zijn goedgekeurd. Nadat nog door den Voorzitter is medegedeeld, dat a. s. Dinsdag de schietoefeningen op 't fort de Harsscns weder hervat zullen worden en den leden tot verbreiding van dit nieuws zijn uit- genoodigd, ter voorkoming van schade voor sommige ingezetenen, wordt de vergadering gesloten. Buitenland. Berichten uit Spanje omtrent de cholera luiden ont zettend. Met de steeds uitbreidende epidemie vermeerdert de paniek; de bevolking ontvlocht bij honderden de be smetting, maar zij worden vaak in de spoortreinen aan getast, en aan het eerste spoorwegstation uitgedragen, alwaar zij hulpeloos sterven. Aranjuez is geheel verlaten; zelfs de apothekers sluiten hunne winkels. De Regeering te Madrid heeft vruchteloos getracht, door groote geld sommen doctoren en oppassers te bewegen, naar Aranjuez te gaan. Verscheidene geïsoleerde gevallen komen voor in de provinciën, verwijderd van de cholera-centra. De grootste verwarring in den sanitairen dienst heerscht allerwege. Het Journal des Débats verneemt, dat dr. Brouardel, uitgezonden om de inëntingeu van dr. Ferran tegen de cholera te bestudeeren, jl. Zaterdag te Parijs teruggekomen, een over het stelsel van den Spaanschen geneesheer niet zeer gunstig rapport zal uitbrengen. Uit Parijs wordt gemeld, dat men thans zekerheid verkregen heeft, dat het oorlogschip Renard in den cycloon van 10 Juni jl. in de golf van Aden met man en muis is vergaan. Prèvoyance Commerciale. Men kondigt de oprichting eener Maatschappij onder dien naam aan. Zij zal den deelnemers tegen vaste bijdragen waarborgen tegen de ver liezen, die zij jaarlijks in hunne handelszaken mochten lijden, tengevolge van faillissement of staking der betaling van hunne debiteuren. De zetel zal te Parijs gevestigd wezen. Eene courant voor blinden is de Louis Braille, gedrukt met de verheven letter naar het stelsel van Braille, gere digeerd door een blinde, Maurice de la Sizeranne en uit gegeven te Parijs (boulevard des Invalides 37). Het blad is in twee deelen gesplitst. In het eerste vinden de blinden raadgevingen, mededeelingen, inlichtingen en berichten, voor hen bijzonder van belang en welke zij elders niet kunnen vinden; het tweede is een supplement met berichten, betreffende letteren, wetenschappen en muziek. Dezelfde heer de la Sizeranne redigeert ook deValentin Hailv, bestemd voor directeurs en leeraars van blinden instituten, ouders van blinde kinderen en verdere belang stellenden. Beide bladen hebben in alle beschaafde landen abonnés en lezers. De prijs bedraagt van elk 3 francs 's jaars, die van de Louis Lraille met het supplement 10 francs. Sir Peter Lumsden heeft aan den Dierentuin te Londen twee „sneeuwluipaarden' geschonken, welke hij medebracht uit Afghanistan, het eenige land waar deze dieren gevonden worden in de sneeuw der hooge bergen. Tot dusver werd nog geen enkel sneeuwluipaard levend naar Europa overgebracht, en men vreest, dat deze twee spoedig in de ongewone luchtstreek zullen sterven. Zij moeten zeer woest cn gevaarlijk zijn. Hunne huid is rood achtig wit en zij zijn 6 7 voet lang. Met zeven-en-veertig koffers en hoedendoozen vier papegaaien en vijf vrouwelijke dienstboden kwam verleden week een zeer voorname dame met groot spektakel in een hotel van den eersten rang te Buda-Pesth aan en betrok daar vier groote kamers, die per telegraaf door haar besteld waren. Zij onderteekende zich madame Diana Bardolescu, grondeigenares te Rrajova en werd, daar zij niet alleen veel geld scheen te hebben, doch daarmede ook zeer vrij gevig was, door het geheele personeel van het hótel uit stekend bediend. Weldra echter begonnen de manieren der vreemde dame min of meer onaangenaam te worden. In haar kamer was het zeer onrustig. Mevrouw schreeuwde, de papegaaien krijsten, de dienstboden huilden cn nu en dan hoorde men glazen en borden, die de dame naar het hoofd van haar bedienden wierp, rinkelend op den grond vallen. De vreemde scheen een weinig opvliegend, hetgeen de kamenier uit het hotel afleidde uit een schop, die zij kreeg toen zij niet vlug genoeg opruimde, en de kellner uit het feit dat mevrouw hem een glas limonade in het gezicht wierp, toen hij wat langer dan gewoonlijk gewacht had met het te brengen. Maar wat laat men zich niet welgevallen met het uitzicht op een goede fooi? De klachten der overige hótel bewoners bleven dus onver hoord en de vreemde had nog lang aan haar luimen bot kunnen vieren, als zij verleden Zaterdag niet bij ongeluk een dame, die met haar gemaal in hetzelfde hótel logeerde, voor een dienstbode had aangezien en met een karwats in het gezicht had geslagen. Toen kwam de politie tusschen- beide en moest madame Diana Bardolescu met haar 47 koffers, 4 papegaaien en 5 dienstboden weder afreizen, nadat eerst de mishandelde dame een groote som als schadevergoeding (voor de armen) geëischt en verkregen had. De hotelhouder zag den stoet met leedwezen ver trekken en klaagde dat hij, zoolang de tentoonstelling duurde, nu nog slechts een goede gast gehad en dat het hard was, dat deze juist krankzinnig moest wezen. Van de 10 hengsten, die de Sultan van Marokko aan Grévv zond, zijn 3 van het zuiverst Arabisch ras, en de Sultan zond er certificaten van oorsprong bij. Een daarvan luidt als volgt: „In naam van den goedertierencn en barmhartigen God. Den lezer, die den rechten weg bewandelt, heil Wij, dienaar van den Allerhoogste, ge tuigen cn verklaren dat liet veulen genaamd Nacib, oud 3 jaren, met een ster op het voorhoofd, 3 witte pooten en 1 linkerpoot zonder witte plek, een Kohcilan-el-Adyouz van zuiver ras is. Zijn moeder is een merrie Koheilan, geheeten Hamra, on behoort aan Said-ibu-Kizk. Zijn vader, insgelijks een Koheilan, is het lievelingspaard van den Sultan van Marokko. Alle drie zijn afstammelingen van de paarden, waarvan de Koran gewaagt, die God den Profeet schonk en die deze aan zijn medgezellen gaf.7' (Geteekend door 3 dignitarissen van het hof). Albert Millaud, als gewoonlijk den draak stekend met Grévv en zijn bekende zuinigheid, stelt den President voor, wanneer hij de 10 paarden ziet. Terwijl om hem heen kreten van bewondering opgaan, blijft Grévy zwijgend. Hij mompelt: „Singulier cadeau!" en berekent dat elk paard hem 5 i 7 francs daags aan voedsel zal kosten. En dat hij, die nooit uitgaat! Kon hij ze maar verhuren aan een omnibus-maatschappij! Of waren ze slechts opgezet of van marmer! zucht hij. Ingezonden. Mijnheer de Redacteur 1 'k Ben maar een eenvoudig burgerman en niet gewoon om mijne denkbeelden aan 't papier toe te vertrouwen. Toch wilde ik wel een regel of wat schrijven, naar aanleiding van een bericht, dat wellicht ook uwe aandacht niet is ontsnapt, 'k Heb gelezen, dat te Amsterdam leden der Hervormde gemeente, orthodoxen en modernen, de handen hebben inéén geslagen om, het drijven van den heer A. Kuijper en zijne partij moede, te trachten aan beide richtingen een even groot aandeel in 't bestuur enz. van de gemeente der Ned. Hervormde kerk aldaar te verzekeren. Dit bericht, dat van eene groote mate van verzoeningsgezindheid getuigt, gelezen hebbende, kwam ik op de gedachte, of het niet goed zou zijn, dat flinke voorbeeld alhier na te volgen, al is ook de toestand hier juist andersom als daarginds. Zouden orthodoxen de modernen zich ook te dezer plaatse niet kunnen vereenigen tot gelijk doel? Is samensmelting der beide kerkelijke kiesver- eenigingen: „Evangelie en Belijdenis" en „Evangelie en Vrijheid" niet mogelijk, welnu, dan moest, op 't uitnemend voorbeeld van Amsterdam, ra. i. hier een nieuwe kerkelijke kiesvereeniging op dien verzoenenden grondslag worden gesticht. Onze kerkelijke gemeente zou er wel bij varen en aan de verwijdering, die nu bestaat, kwam dan voor goed een einde. De mannen, die in de hoofdstad het plan, bovenbedoeld, op touw hebben gezet, zijn personen, wier namen een goeden klank hebben. Zouden wij ons hier hebben te schamen, wanneer wij hun voetspoor wilden gaan betreden? Ruimt ge, mijnheer de Redacteur, voor dit mijn schrijven een plaatsje in, ik betuig u daarvoor mijne erkentelijkheid. Met gevoelens van hoogachting, heb ik de eer te zyn, Uw bestendige lezer, Helder, 6 Juli 1885. H. Bonooi nliiRon, enas. De luit. ter zee 1ste kl. B. J. G. Volck is, onder eervolle ontheffing van zijne detacheering bij het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch Instituut te Utrecht, met 30 Juni jl. op non- activiteit gesteld. De onderwijzer W. Hamakers, dienende aan boord van Zr. Ms. opleidingsschip Anna Paulowna, wordt met 10 dezer uit den dienst ontslagen. Visontoorionten. Door 20 korders werden jl. Zaterdag 20 tot 375 groote tongen, 50 tot 380 kleine, en middelbare idem, 2 tarbotten, 12 manden scharren en 4 mandjes kleine schol aangevoerdtong werd af geslagen tegen 20 a 30 c., kleine en middelbare idem tegen 6 k 15 c., tarbot f 6.50 a 7.alles per stuk, scharren tegen f 6.50 k f 7.per mand en kleine schol tegen f 2.per mandje. Drie beugers brachten 25 tot 100 roggen aan, die ter afslag 30 a 39 c. per stuk opbrachten. BurgerU]ls.e Stand. Gemeente HELDER, van Zaterdag tot Dinsdag. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. Bevallen: A. Boer, geb. Budde, Z. E. Dekker, geb. Adri- aausen, D. J. M. Dyker, geb. Driessen, Z. G. Van Rijn, geb. Bijloo, D. C. Kikkert, geb. Glotze, Z. Overleden: J. H. Luths, 53 jaren. E. De Jong, 7 weken. J. C. A. Klingen, 2 jaren. Levenloos aangegeven 1. Gemeente ZiJPE, van 27 Juni tot 3 Juli. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. Geboren: Gerrit, zoon van Cornelis Volder en Neeltje De Boer. Tamis, zoon van Jan Kooij en Sijkc Sijtsma. OverledenGerrit, 2 maanden, zoon van Dirk De Moei en Anna Zomerdijk. Jan Scheltu9, 27 jaren, echtgenoot van Duifje Rampen. Gemeente WIERINGERWAARD, van 1 tot 30 Juni. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. Gleboren: Geertje, dochter van Teunis Vethman en Maartje Buis. Johannes, zoon van Frans Rob en Stephana Margaretha Ooijevaar. Maria, dochter van Dirk Breed en Trijntje Mosk. Jan Adriaan, zoon van Michiel Visser en Neeltje Hoekstra. Klasina, dochter van Reus Dz. Kaan en Grietje Koster. Aaltje, dochter van Klaas Slot en Trijntje Slotemaker. Jacob, zoon van Dirk de Jong en Neeltje Kooij. Jan George, zoon van Simon Ludeke en Dieuwertje Kooy. Overleden: Trijntje Winkel, echtgenoot van Pieter Raven, 53 jaren. Jansje Kossen, dochter van Jan Kossen en van Kaatje de Jongh, 5 maanden. Niesje Geertruida, dochter van Pieter Breed en Trijntje Louw, 16 maanden. Klazina, dochter van Rens Dz. Kaan en Grietje Ko9ter, 6 dagen. Jannetje, dochter van Pieter Ploeger en Maartje Beek, 31 weken. Gemeente SCHAGEN, van 30 Juni tot 6 Juli. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. Bevallen: Grietje Langerijs, geb. Bosman, D. Trijntje Sneekes, geb. Heddes, D. OverledenLevenloos aangegeven kind van Dirk Jongebloed en Antje Dekker. Sijtjc Maria Vriesman, 1 jaar en 4 maanden. Gemeente OUDKARSPEL, van 1 tot 30 Juni. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. GeborenAriaantje, dochter van J. Hollenberg en C. Moeijes. Overleden: Bregtjo Butter, 20 dagen, dochter van Jacob Butter cn Antje De Waard. Willem Duinmeyer, 91 jaren, weduwnaar van Aaltje op 't Land. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN TE HELDER. LANDSKEET. Juli. Uren. Windrichting en kracht. Barometer mM. Thermometer C. i 1 - Toe stand vande zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 5 12 notn. 0.2 k. 766.89 f 6.19 17.8 0.0 0.80 Vlak. 6 12 zwtw. 0.7 767.58 f 6.88 17.8 0.0 0.75 7 8 zw. 2 766.53 f 5.83 17.0 f 0.8 0.88 7| 12 zwtw. 1.5 766.90 f 6.20 17.8 f 0.4 0.77 Weersgesteldheid: 5 Juli 12 u. Helder, lichtbewolkt, mooiweer. 6 Juli 12 u. Helder, mooiweer. 7 Juli 8 u. 7 Juli 12 u. PURMERENDER MARKT VAN HEDEN. PER TELEGRAAF. 439 stapels kleine Kaas a f 27.50, 1 Middclb. a f 17 per 50 kilo: i 980 kilogr. Boter: laagste prijs f 1.hoogste f 1.10 p/r <i 233 Runderenstug, lager prijs. 65 Paarden. 353 vette Kalveren, f 0.50 a 0.70 per pond, vlug. 72 uuchtere f 8 a 20 per stuk, stug. 108 vette Varkens, f 0.40 a 0.48 per pond, stug. 35 magere f 13 a 20 per stuk, stug. 208 Biggen, f 5.a 8.per stuk, stug. 980 Schapen en Lammeren: vette prijshoudend, Overhouders en magere hooger in prijs, handel vlug. Kip-Eieren f 3.50 a 4.—, Eend-Eieren f 3.10 per 100. Marüttoerioliten. TEXEL, 5 Juli. Onderstaande artikelen golden in de afge- loopen week de volgende prijzenKoeboter 50 a 55 c., Schapen boter 40 c., Schapenkaas 12 a 13 c. per half kilogramKip-eieren f 2.70 a 3.en Eend-eieren f .325 per 100 stuks; Hooi f 10 a f 12 per 500 kilogram; Koehuiden 41 c. en Kalfshuiden 50c. per kilogram; Paardenhuiden f 8 a 9 per stuk. ALKMAAR, 6 Juli. 1 Koe f 245 a 420 vette Kalveren f 30 a 90, 16 nuchtere dito f 15 a 24, 346 Schapen f 28 a32.113 vette Varkens 38 a 48 c. per kilogram, 10 magere Varkens f 13 a 17, Bokken en Geiten, f a per stuk. AMSTERDAM, 6 Juli. Op de Veemarkt waren aaugevoerd: Runderen, 1ste kw. 78, 2de kw. 72 en 3de kw. 60 c., 195 vette Kalveren, 1ste kw. 65 en 2de kw. 55 c. per kilogram; Melk en Kallkoeien f 100 a 240, 6 Graskalveren f 18 a 22, 43 nuchtere Kalveren f6 a 11 per stuk26 Schapen en Lammerenvette Varkens 36 a 44 per kilogram1 Paard. UTRECHT, 6 Juli. Op de Paardenmarkt 3tonden 312 Paarden en Veulens aan de lijn. Werkpaarden van f 100 tot f 500, Veulens van f 100 tot f 350, Ponnies van f 80 tot 180, oude Paarden van f 30 tot f 100 per stuk. De handel was redelijk. RENKUM, 5 Juli. Uiterwaardsch Hooi (nieuw gewas) werd besteed f 20 a 22 per 500 kilogram. DEVENTER, 5 Juli. Overijselsche Wol gold f 70 a 80 en Geldersche idem f 80 a 90 per 100 kilogram. Vervolg Nieuwstijdingen. Wie gisteren avond zijn schreden heeft gericht naar de schouwburgtent van de heeren Le Gras en Haspels, zal zich den avond, daar doorgebracht, stellig niet beklagen. De opvoering toch van de bekroonde schets uit het Zeeuwsche volksleven n Anne-Mie" heeft de verwachting verre overtroffen, 't Is een stuk, dat boeit van het begin tot het einde, tintelend van hande ling en frisch leven, en waarin een hoofdrol door den gunstig bekenden schrijver Rosier Faassen zeiven meesterlijk wordt vervuld. Telkens werden de vertooners teruggeroepen en gaf het publiek door luide toejuichingen blijken van ingenomenheid met de opvoering. Heden avond volgt het drama Zwarte Griethet grootste meesterstuk van Faassen, en volgens het Orgaan van het Neder- landsche Tooneelverlond Faassen's grootste triomf. Mevrouw Beersmans levert in de hoofdrol een onovertreffelijke creatie, zegt het Hld. In jaren heeft onze gemeente in haar midden geen tooneel- gezelschap gehad, dat zooveel talenten van den eersten rang telt. Men mag het optreden van de Rotterdamsche tooneellisten hier voorzeker wel op hoogen prijs stellen. De tent is ruim en luchtig. Het orkest, directeur de onder kapelmeester Schouten, uitstekend. In bijzonderheden alles te vermelden wat de kermis aan gelegenheden tot ontspanning geeft, is ons niet mogelijk. Toch willen we wijzen op de aanwezigheid van het Theatre E. Basch, bekend als zeer belangrijk; op de voorstellingen van Alber, die ten vorige jare zoozeer in den smaak vielenop de morgen avond aan te vangen tooneelvoorstellingen van den heer Van Lier, die met het stuk Stella (drama) de alhier te geven reeks zal openen. Onderscheidene oude bekenden troffen we op onze wandeling langs plein en gracht aan. Van dezen vermelden we den alge meen bekenden Dirk Visser, van Purmerend, de poffertjeskraam van Van der Kam en de wafelkraam van Boukamp. Naar wij vernemen, zijn de statuten der Marine-Machi- nisten-Club, gelijk ze gewijzigd onlangs werden aangeboden, door Z. M. den Koning met II.D. goedkeuring bekrachtigd. De 44ste verjaardag van H. K. H. de Prinses Von Wied, geb. Prinses der Nederlanden, is jl. Zondag alhier op de gebruike lijke wijze gevierd. Bij het Departement van Marine in Ned. Oost-Indië is benoemd tot baas zeilmaker de heer G. J. G. H. J. M. Triebelinig. Te Texel is men in de afgcloopen week drie dagen werk zaam geweest op het stoomschip Sapphire. De duikers brachten in dien tijd 120 balen katoen boven, welke alhier werden gelost. Benoemd tot onderwijzer te Ooltgensplaat de heer C. Flens, van Texel. Aangenomen het beroep naar Haringkarspel en Dirkshorn door dg. Tj. Van der Ley, predikant te Scherpenzeel (Friesland) naar Ürsum door ds. J. Visser, predikant te Schoondijke, clasa. IJzendijke. Regeling, die aanvankelijk cassatie had aangeteekend van het tegen hem gewezen arrest, heeft dat beroep in cassatie weder ingetrokken, en zal dus weldra naar het tuchthuis te Leeuwarden worden overgebracht, om eerst in het jaar 1915 weder in vrijheid te worden gesteld. In den schouwburg van den heer A. v. Lier in de Plantage te Amsterdam hebben inbrekers jl. Zondag nacht, na eene glasruit verbrijzeld te hebben in het onbewoonde gedeelte waar kantoor gehouden werd, gestolen een lessenaar, aan geld bevattende f 280. De lessenaar is ledig teruggevonden in het plantsoen naast den Parkschouwburg. De daders en hun medeplichtige zijn door de agenten-recher- cheur9 van de 3de sectic in hechtenis genomen. HarteliJ Ken danls. aan den Edelachtbaren Heer Burgemeester van Texel, den Zeer Eerwaarden Heer Pastoor en de beide Heeren Genees kundigen aan Den Burg, voor de liefde en zorg, betoond aan mijne zwakke vrouw. Dn uk aan de ingezetenen van Den Burg, voor hunne gaven en aan hen, die zich met de collecte hebben belast. De goedheid, aan eene arme vreemde vrouw bewezen, zal nimmer door ons worden vergeten. Texel, 6 Juli 1885. ARNOLDUS REGTER, Kermisreiziger.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1885 | | pagina 3