de Hertog van Aumale, in het gezelschap, ook met een aanzienlijk gevolg. De Koningin werd o. a. vergezeld door haar hofdame, Gravin Van Limburg Stirum. Slechts twee personen dienden de hooge reizigers tot gidsen, en wel de heer Van Schooten, inspecteur, en de heer Blij, ontvanger bij het Belgische Loodswezen. Zonder ophouden betuigde de Koning aan deze heeren zijne ingenomenheid met het. schoone Walcheren, dat reeds zoo dikwijls door hem van uit de verte was aanschouwd, doch dat Z. M., noch zijn familie, zoo men zegt, tot nu toe ooit hadden betreden. Den 28 dezer wordt het Koninklijk gezin op het Loo verwacht. Op requisitoir van den Officier van Justitie bij de Arrondissements-rechtbank te Alkmaar, is bij de behande deling der strafzaak contra P. Brands, een bevel tot gevangenneming verleend tegen J. V. en W. S. te Alkmaar, als verdacht van het afleggen van valsche getuigenis. Men schrijft uit Amsterdam: „Binnen een niet al te ver verschiet zal de Dam te Amsterdam zeer vermoedelijk eene niet geringe verfraaiing ondergaan. De oude bouwvallige, ofschoon ruime expeditie kantoren van Van Gend Loos, vlak tegenover het trotsche gebouw van Hajenius en over de Kalverstraat, zullen dan toch eindelijk onder den hamer en daarna onder den moker komen, nadat eenige jaren geleden, voordat nog aan een postpakketdienst werd gedacht, door een consortium van eenige heeren te vergeefs beproefd was deze gebouwen uit de hand te koopen, ten einde hier een groot hötel te doen verrijzen. Deze gebouwen, die aan den Dam eene breedte hebben van ongeveer 25 en aan den Nieuwendijk eene diepte van ongeveer 14 meter, zullen in September a. s. met de stallen en kantoren in de Haring pakkerij in publieke veiling worden verkocht." In het verslag, in de vergadering van den Genees kundigen Raad voor Gelderland en Utrecht uitgebracht, leest men o. a. „Door den burgerlijken stand te Utrecht werd nagegaan, voor hoeveel kinderen, overleden beneden het jaar, meer dan één bewijs van overlijden was gevraagd. Uit de opgaaf bleek, dat voor 83 kinderen twee, voor 15 kinderen drie, en voor 1 kind vier verklaringen waren afgegeven. De voordeelen, te verkrijgen uit begrafenisfondsen, zal wel eene der hoofdaanleidingen zijn voor die duplicaat- aanvragen." Over het afgeloopen jaar heeft de exploitatie der gasverbruikers in Leiden door de gemeentelijke fabriek f 84,066.22 winst voor de gemeentekas opgeleverd. Men schrijft uit de Beemster: „Wie er van houdt in deze zomersche dagen drukte en beweging te zien (ik bedoel eene andere levendigheid dan in groote steden), moet eens onder het boerenvolk een poosje vertoeven. De Beemster, die heerlijke streek van negen uren in den omtrek, waar overvloedig gras land gevonden wordt, getuigende het flinke en krachtige vee daar aangekweekt, biedt dezer dagen een bedrijvigheid onder de landbouwers aan, dat er handen te kort komen om gras te maaien en te hooien, vandaar dat, en zoo is het ook in de andere polders in den omtrek van de Rijp, als Schermeer, Starnmeer, enz.; het wemelt van vreemde maaiers uit Duitachland, Overijsel, Drente en Gelderland. In de nabijheid van Heerenveen verhuurde iemand sedert eenige jaren aan een landbouwer een perceel hooi land voor f 1000 's jaars. Toen de huurder bemerkte, dat de hooilanden veel goedkooper werden verpacht, bood hij f 900 aan den eigenaar, die het daarvoor evenwel niet wilde afstaan. De huurder weigerde echter meer te geven, en daarop is nu het pand publiek door een notaris ver huurd voor.... f 450. De heer C. Treurniet, administrateur der Roomboter- en Kaasfabriek te Bolsward, geeft in eene niet in den handel gebrachte brochure, onder den titel „Uit den vreemde, eene beschrijving van een reisje door de Fransche departementen Vendée, Normandie en Bretagne, met het oog op de zuivelbereiding aldaar. Nevens eene beschrijving van de aldaar gevolgde wijze van bereiding, geeft hij ook nog het een en ander, waarin men bv. het volgende vindt opgeteekend „Het is wel een eigenaardig verschijnsel, dat in die streken, waar Hollandsche kaassoorten worden gemaakt, ook Hollanders worden gevonden, die met de bereiding dier kaas zijn belast. We behoeven ons daarover ook niet te verwonderen, nu we weten, dat de Edammerkaas in die streek gewild is en voor een flinken prijs wordt verkocht. En het loont dan ook de moeite wel om de bereiding dier kaas aan Hollandsrs op te dragen, waardoor men met meer recht kan verwachten, dat er een goed product zal worden gemaakt. „Intusschen was het voor mij eene uiterst aangename verrassing bij mijn aankomst te Doix te vernemen, dat er in die streek nog meer van mijn landgenooten waren en nog wel twee daarvan in hetzelfde dorp, waar ik ging wonen. Het waren de gebroeders Knip uitEdam. Het bleek mij, dat zij in de fabriek van den heer G. het opzicht hadden gehad, doch tengevolge van gerezen geschil hun ontslag hadden genomen. Ook werd het mij nu duidelijk, dat de onzindelijkheid in de fabriek het gevolg was geweest van het vertrek van de heeren Knip, die reeds tien weken buiten betrekking waren. Tot mijn genoegen bleven de heeren Knip nog verschei dene weken te Doix en vertrokken toen naar Triaize bij heer Taggett verdwenen. Noch hij, noch William Durgin, werden ooit meer in Stillwater gezien; maar ze werden daarom niet vergeten, en de overlevering zal hen waarschijnlijk nog lange jaren in Snelling's gelagkamer doen voortleven. Durgin had by zijn vlucht geen enkel spoor achtergelaten. Van tijd tot tijd liep er wel eens een los gerucht, dat hij in een of andere verre, vreemde stad gezien was, nu hier, dan daar, altijd op het punt van vertrekken, rusteloos voortgejaagd, al3 de Wandelende Jood; doch men vernam niets met zekerheid. Zyn verdere levensloop zou voor Stillwater een verzegeld boek blyven. „Ge hadt waarlijk het oude bord moeten houden," zeide Richard, toen de timmerlui de ladders wegnamen. „Het hoorde nu eenmaal bij de werf." „Dit staat bijzonder goed," zeide de heer Slocum, de hand boven de oogen houdend om beter te zien. „Jy hebt bezwaren tegen die verandering, maar ik voor my mag zulke verande ringen wel. Ik hoop nog eens den dag te beleven, dat dit bord weer veranderd moet worden in Slocum, Shackford Zoon. Hoe zou je dat aanstaan?" „Dat kan ik nog niet zeggen," antwoordde Richard, terwijl ze samen de werf opgingen. „Ik zou 't eerst eens moeten be praten met den zoon." Lu$on, waar zij zelf een kaasfabriek hebben opgericht. Vooral zijn zij tot (ie oprichting dier fabriek overgegaan, j omdat zij in die streek als vakmannen en om hun gedrag j gunstig bekend staan, waardoor zij in hunne onderneming j des te zekerder kunnen slagen. Althans dit jaar schijnen zij reeds goede zaken gemaakt te hebben. „Een ander Hollander, de heer Qualin uit Rotterdam, was juist een week vroeger dan ik aangekomen en stond in de nieuwe fabriek van den heer G. aan 't hoofd. Den eersten Zondag, dien ik te Doix doorbracht, maakte ik kennis met hem. „Om den vierden Hollander, den heer Dinkla uit Pur- merend, te ontmoeten, moesten we per spoor naarMarans, in liet aangrenzende departement Charente-Inférieure. De heer Dinkla heeft daar het bestuur over eene kaasfabriek, waar gedurende den zomer dagelijks 10- h 12,000 liters melk wordt verwerkt. Van die melk wordt uitsluitend Edammer kaas gemaakt. De bereidingswijze verschilt weinig met die in Holland, waarom we het niet noodig achten ze hier te vermelden. Ik wil alleen opmerken, dat in die fabriek de oud-Hollandsche zindelijkheid wordt weerge vonden en dat voor een goeden en geregelden gang der vele werkzaamheden de jonge Hollander uitstekend be rekend is. „De vijfde en voor zoover mij bekend de laatste Hol landsche kaasmaker in die streek, is de heer Huizer uit Barendregt. Hij kwam in mijne plaats te Doix." Zenuwachtige dames is een wandeling op de bouw hoeve van de heeren Verbeek in den Houtrakpolder niet aan te bevelen. Daar toch schijnen nog al ratten te zijn, aangezien bij een dezer dagen gehouden jacht op die dieren niet minder dan 800 stuks werden gedood, geheele tasschen koren waren uitgevreten en op sommige plaatsen was alleen het stroo overgebleven. Middel tegen de Cholera. In een particuliere correspondentie uit Deli aan de N. R. Ct. leest men omtrent een nieuw middel tegen de cholera: Met deze treurige ziekte weet men tegenwoordig raad. De algemeene geachte en beminde geneesheer der Deli- Maatschappij, dr. Feikema, heeft n.1. met schitterend gevolg een stelsel verbeterd en toegepast, waarvan de eer der uit vinding toekomt aan een jong officier van gezondheid den heer Godefroy, thans met verlof in Nederland. Volgens dat stetsel krijgen de lijders geen medicijnen meer. Men volgt de natuur. Wil zij met geweld de giftstof uitgedreven hebben, welnu, men laat haar begaan en zorgt alleen voor een goeden omloop van het bloed. Daartoe geeft men den patiënt, zoodra men bemerkt dat zijn pols sterk begint te minderen, een onderhuidsche inspuiting van een liter lauw water met zout vermengd Ongeveer een kwart uur na deze kuur keert de pols terug, maar beginnen zich ook aanstonds weer de bekende verschijnselen van de cholera te vertoonen. Laat de natuur maar weer begaan en herhaal slechts de kuur zoodra gij sterke mindering van den polsslag waarneemt. Zoo heb ik de behandeling van een patiënt bijgewoond, die tot vier malen toe zoo'n inspuiting kreeg. Toen na de vierde inspuiting zijn bewustzijn terug keerde, bleek het dat de giftstof volkomen was uitgedreven en kreeg hij onmiddelijk een glas portwijn, om weder eenigzins op zijn verhaal te komen. Een dag later verdroeg hij opnieuw licht verteerbare spijzen en veertien later deed hij weêr al zijn werk als de gezondste man. Met die behandeling heeft dr. Feikema zooveel succès, dat hij van de 14 lijders slechts twee verloren heeft, en die twee waren nog door opium geheel uitgeputte personen. Daarbij is het systeem van inspuiting zoo doodeenvoudig, dat elke leek den geneesheer onmiddellijk de behandeling nadoet, zoodra hij haar eens heeft zien voordoen. De meeste tabaksplantages hebben dan ook een voor de inspuiting benoodigd toestel en, naar ik vernam, is er reeds met volkomen succès, door een paar adsistent-planters gebruik van gemaakt. Eere daarom onzen Hollandschen geneesheeren Provinciale Staten van Noordholland. Zitting van IHXSDAG 7 JULI. Als leden worden toegelaten en nemen zitting de heeren A. L. Wurfbain, gekozen in het hoofdkiesdistrict Amsterdam in de plaats van den heer M. P. Pels, en C. Corver van Wessera, gekozen in het hoofdkiesdistrict Zaandam, in de plaats van wijlen den heer C. Korff. De provinciale begrooting voor 1886 en de overige stukken van financiëelen aard worden gesteld in handen eener commissie, bestaande uit de heeren de Le&o Laguna, Dyserinck, Kaan, J. Prins, Jordens, Dijkers, Coninck Westenberg, Schmitz en P. Van Eeghen. De rekening van het gesticht Meerenberg over 1884, de be grooting van dat gesticht voor 1886, alsmede de voorstellen van Gedeputeerde Staten tot aankoop voor rekening der provincie van de aan den grond van Meerenberg grenzende hofstede „Bloemendaals Begin" en tot toevoeging aan dat gesticht van een gebouw voor de verpleging van chronische lijders worden gesteld in handen eener commissie, bestaande uit de heeren Van Stralen, Teixeira de Mattos, Röcll, Backer, Wertheim, Büchner, Van Foreest, J. Bruyn en F. II. Pont. De voorstellen van Gedeputeerde Staten betreffende de aan stelling van een provincialen archivaris, tot het verleenen van provinciaal subsidie ten behoeve der Kweekschool voor onder wijzeressen te Haarlem, ten behoeve van het Conservatorium te Amsterdam, ten behoeve der school in het Zeemanshuis te Amsterdam, ten behoeve der uitgave van het Jaarboekje voor 1886 en ten behoeve der Teekcnschool voor kunstambachten te Amsterdam, alsmede het voorstel betreffende de vernieuwde aan vrage om subsidie ten behoeve eener vakschool voor zuivelbe reiding worden gesteld in handen eener commissie, bestaande uit de heeren Yan Lennep, Jansen, Slagter, Scheringa, Heems kerk, Boissevain, De Koning, Breebaart en A. W. Van Eeghen. De voorstellen van Gedeputeerde Staten tot bestendiging van het subsidie ten behoeve der wegen en vaarten tusschen de zes Noordhollandsche steden, tot wijziging van de bijzondere regle menten van bestuur voor de strykmolens van de Niedorperkogge en voor de binnenpolders in die kogge, voor den polder Waard- Nieuwland op Wieringen en voor den Rottcpolder, alsmede een rapport van Gedeputeerde Staten op een adres van het bestuur van Waterland, om wijziging der reglementen betreffende den Noorder IJ- en Zeedyk, worden gesteld in handen eener com missie, bestaande uit de heeren Rendorp, Van Leeuwen, Vis, Donker, Calkoen, A. Prins, Rutgcrs Van Rozenburg, mr. II. J. Kist en Heynsius. Aan Gedeputeerde Staten zijn om advies gerenvoyeerd een adres van B. en W. van Amsterdam, om wijziging der grenzen van het waterschap de Sloter Binnen- en Middelveldsche gecom bineerde polders, en de aanvragen om provinciaal subsidie voor uitbreiding van het Museum voor Kunstnijverheid te Haarlem en voor eene Tuinbouwschool te Amsterdam. Ter afdoening is aan Gedeputeerde Staten toegezonden een adres om verbetering van een wal langs het Zwet, gelegen in de Vier Noorderkoggen. De volgende bijeenkomst zal worden gehouden op Donderdag 9 dezer, 's namiddags half één ure. Gemeenteraad van Zijpe. Zitting van Dinsdag 7 Juli 1885. Aanwezig alle leden. Na opening der vergadering worden de notulen gelezen en goedgekeurd. Aan de orde is de benoeming van twee leden der School commissie. Door B. en W. worden voorgedragen de heeren P. Stam en C. Groenveld. Alvorens tot stemmen over te gaan, wenscht de heer Nobel do vergadering in overweging te geven of het, nu de Schoolcommissie eenmaal uit drie leden bestaat, niet beter ware voortaan van de Commissie zelve eene aanbeveling van candidaten te verzoeken. Aangezien men zich daarmeê over het algemeen niet kan ver- cenigen, doet de heer Nobel geen voorstel in dien zin, en gaat men tot stemmen over. Benoemd worden de heeren P. Stam en C. Groenveld, de eerste met 10, de laatste met 11 stemmen. Ééne stem word uitgebracht op den heer G. Smit. Nu volgtbenoeming stembureau voor dc aanstaande verkiezing van drie Gemeenteraadsleden. De aftredende Raadsleden zijn de heeren Schuit, Fransen en Zyp. Als leden van het stembureau worden benoemd de heeren J. Brommer en G. Nobel, tot plaatsvervanger de heer C. Paarlberg. Daarop wordt door den Secretaris voorgelezen een schryven van het Ministerie van Waterstaat, waarin dc Gemeenteraad wordt in kennis gesteld, dat, op advies van een daartoe aangewezen ingenieur, door voornoemden minister is besloten, op het adres van den Raad in zake een gedeelte jaagpad aan het Zand, dat een toegangsweg vormt naar de school, goedgunstig te beschikken en order was gegeven tot het in orde brengen van genoemden weg. De Voorzitter deelt mede, dat het besluit van den minister reeds is uitgevoerd, geheel in overeenstemming met den wensch van den Raad. De heer Nobel verklaart, niet te kunnen nalaten zijne tevreden heid uit te spreken over de flinke en afdoende wijze, waarop de minister in deze handelde. Bij de nu volgende rondvraag wenschte de heer Fransen van B. en W. te vernemen, welk advies zij den Raad kunnen geven omtrent de besprokene verhooging van vergoeding voor het schoon houden der school te Burgcrbrug. Door den Voorzitter wordt daarop geantwoord, dat men, in overleg met den hoofdonderwijzer, besloot, die zaak verder tc laten rusten en niet tot een voorstel tot verhooging over te gaan. De heer Fransen verklaart zich hiermede tevreden en ziet van een voorstel in deze, waarover hij gedacht had, af. Daarop wordt, op voorstel van den Burgemeester, besloten eenige reclames, betreffende den hoofdelyken omslag, in geheim comité te behandelen, en wordt do openbare vergadering gesloten. Buitenland.. Een telegram uit Madrid van 7 dezer 's avonds luidt, dat er in de laatste 24 uren 1715 gevallen van cholora waren, 805 sterfgevallen; in Valencia alleen 926 gevallen en 434 sterfgevallen; de vluchtelingen brachten de epidemie over naar Malaga, Avila, Salamanca, Cuidad Real en Albacete. Parijs zal eindelijk zijn wereldstad-spoorweg, zijn müropolitainkrijgen. Het heeft wel een spoorweg om de stad, een chemin de f er de ceinture, maar geen spoorweg in de stad, en deze laatste zal inderdaad in eene „lang ge voelde behoefte" voorzien. Lang gevoeld, want men spreekt er sedert twaalf jaren over. Eene werkelijke behoefte, want de omnibussen en tramwagens, waarvan men thans gebruik moet maken, als men niet 1.75 francs voor eene „fiacre" wil uitgeven, zijn maar al te dikwijls bezet en doen u soms uren tijds verliezen. De Fransche voort varendheid heeft zich in deze zaak verloochend, en het is zeer wel mogelijk, dat de Regeering ook nu nog niet tot dit zeer gewichtige onderwerp zou zijn overgegaan, indien zij niet door den Gemeenteraad van Parijs die zelf dezen spoorweg had willen doen aanleggen daartoe gedrongen was. De Kamer zal zich waarschijnlijk nog vóór het einde der tegenwoordige zitting met dit wetsontwerp bezighouden, De kosten worden op 210 millioen francs geschat, waarvan 140 millioen te vinden door obligatiën met door den Staat gewaarborgde rente en 70 millioen door volgestorte aandeelen. Het is nu aan de Kamer om zich zooveel mogelijk met de behandeling te haasten, opdat de toewijzing spoedig geschiede en de spoorweg in allen gevalle vóór liet groote eeuwfeest van 1889 en de daar mede samenvallende Internationale Tentoonstelling gereed zij. Zal hij onderaardsch worden aangelegd, zooals te Londen, of wel in de lucht, zooals te New-Yor'k? Men heeft slechts te kiezen uit de verschillende plannen, die voorgelegd zijn. Drie it vier jaren zijn echter niet te lang voor de voltooiing van dit groote werk, en spoed is, zooals is gezegd, vereischte. Te Rozov-Belval (Frankrijk) woont een echtpaar, dat met 27 kinderen gezegend was (6 meisjes en 21 jongens;. 25 zijn nog in leven. De dochters volgen het goede voorbeeld der moeder. Twee zijn gehuwd en hebben respectievelijk reeds 9 en 5 kinderen. Bazaine moet in Spanje in gebrek verkeeren. Hij moest onlangs bedanken voor de uitnoodiging van een zijner vrienden om te komen eten, wegens gebrek aan een be hoorlijke jas, en om te leven verkocht hij eenige geschenken van Napoleon III, waaraan hij veel waarde hechtte. Benoemingen, enz. Dc off. van adm. late kl. J. W. Groeneyk, van het wacht schip alhier, en A. De Leef, van het fregat Evertsen, en die der 2de kl., I. Lombaard, van den ramraonitor Matador, worden met 25 dezer op non-activiteit gesteld. De off. van adm. Iste kl. G. H. Verboon en ca F. F. A. Canneel en die der 2de kl. K. A. De Josselin de Jong, allen thans op non-activiteit, worden met 26 dezer respcctivelijk ge plaatst: op het wachtschip alhier, fregat Evertsen en ram- monitor Matador. De tcekenaar 2de kl. by 's Rijkswerf alhier M. Ph. Koster is met 1 dezer bevorderd tot teekenaar 1ste kl. visont>eriont©n. Door 70 korders werden jl. Dinsdag 60 tot 300 groote tongen, 150 tot 450 kleine en middelbare idem, 1 tot 2 manden scharren en 1 tot 3 mandjes kleine schol aangevoerd; groote tong werd afgeslagen tegen f 0.20 h f 0.30, kleine en middelbare idem tjgen f 0.06 h f 0.20 per stuk, scharren tegen f 7 tot f 8 per mand en kleine schol tegen f 1.25 per mandje. Drie beugers brachten 100 roggen aan, die ter afslag f 0.42 per stuk opbrachten.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1885 | | pagina 2