ADVERTENTIE N. BEKENDMAKING. verwonderen kan, nu men elk oogenblik van dergelijke bewegingen ook van de zijde van Afghanistan gewagen hoort. Toch zoo seint men uit St. Petersburg is de stemming vredelievend. Als bewijs daarvan wordt aangehaald, dat generaal Annenkow, onder wiens toezicht de Transkaspische spoorweg wordt aangelegd, met zijn ge- heelen staf uit Askabad naar St. Petersburg op weg is. Naar men uit Berlijn meldt, staat tot dusver omtrent de samenkomst der Keizers alleen dit vast, dat de Keizer van Oostenrijk den Keizer van Duitschland te Gastein een bezoek zal brengen, hetwelk door Z. M. te Ischl zal worden beantwoord, indien zijn gezondheidstoestand hem zulks vergunt. Het is voorts mogelijk, en wordt zelfs zeer waarschijnlijk geacht, dat Prins Bismarck en Graaf Kalnoky ditmaal ook een onderhoud zullen hebben niet het minst over de onbe hagelijke betrekkingen tusschen Duitschland en Oostenrijk- Hongarije uit een economisch oogpunt. Te Moskou hebben vijf groote branden plaats gehad verscheidene huizen werden in de asch gelegd. In eene enkele stadswijk beliep de schade meer dan 300,000 roebels. In den jl. Donderdag te Madrid gehouden minister raad deelde de minister van binnenlandsche zaken mede, dat er tot nog toe in het geheel in Spanje 60,000 gevallen van cholera waren voorgekomen, waarvan ongeveer 7000 met doodelijken afloop. Een brief uit Valencia aan de Presse beweert echter, dat er van een zeer groot aantal choleragevallen in het geheel geen aangifte wordt gedaan. Er komen daar ter stede "Somtijds wel duizend gevallen per dag voor en gewoonlijk sterft de helft van de aangetasten. Omtrent de cholera-epidemie te Genua in het vorige jaar deelt het Nederl. Tijdschrift van Geneeskunde het volgende mede, dat als een nieuw bewijs kan gelden voor den invloed van liet drinkwater op het verloop der cholera: Genua bezit 3 waterleidingen, de stedelijke, de Gallerra- en de Nicolaï-leiding, welke laatste het water uit de rivier Seri via, in de onmiddellijke nabijheid van het plaatsje Busalla, ontleent. De cholera verscheen eerst te Busalla, 16 dagen later te Genua. Van de eerste 300 gevallen, die elkander binnenkort opvolgden, kwamen 94 pCt. voor in huizen, die door de laatste waterleiding verzorgd werden, en slechts 5 pCt. bij kalanten, der andere leidingen, ofschoon deze laatsten te zamen meer water te Genua leverden dan de Nicolaï-leiding. Ten overvloede werden door dr. Ceci uit het water en het slib van het riviertje, dat die water leiding voedde, reinculturen van komma-bacteriën verkregen, die bij konijnen, in den darm ingespoten, cholera en dood veroorzaakten. Aan de Fransche Académie des Sciences is het feit meégedeeld, dat 47 personen, die cholera-lijders verpleegden, door dr. Ferran zijn ingeënt en dat zij allen zijn gestorven. Pasteur beweert intusschen, dat dit niets bewijst dan dat Ferran de juiste methode van inenten nog niet heeft. Hij verlangt dat hem cholera-vaccinestof worde toegezonden en neemt aan, ze in 8 dagen tot een onschadelijk preservatief te maken. Bij het groote turnfeest te Dresden zijn jl. Zondag acKt toeschouwers door een schuw geworden paard in den feestölijken optocht verwond. Van den midden-Rijn wordt gemeld, dat de stand van den wijnstok ongunstig is. De voortdurende weers veranderingen der laatste weken in de schaduw wisselde de thermometerstand met vrij plotselinge overgangen tusschen 8 en 22 graden Réaumur hebben tengevolge gehad, dat, waar zich de bloesem nog tot vrucht gezet had, wat toch al niet veel was, thans ook dit vruchtje veeltijds verwelkt is afgevallen. De luchtreiziger Eloy steeg bij gelegenheid van den nationalen feestdag in de vorige week te Lorient op. Zijn ballon dreef zeewaarts en sedert is van hem noch van zijn luchtschip iets gehoord of gezien. De hertog van Marlborough heeft onlangs een daad van galanterie tegenover eene dame zeer duur moeten betalen. Hij bevond zich met eene jonge dame in de oranjerieën van den tuinier Cowles te Londen, toen de schoone eens klaps met een uitroep van bewondering voor eene groote lilakleurige roos bleef staan. De hertog plukte de roos onmiddellijk en overhandigde die zeer hoffelijk aan zijne geleidster, maar ontving den volgenden morgen eene rekening van den tuinier, waarin de roos op honderd vijftig p. st. (achttienhonderd gulden) was getaxeerd. De hertog weigerde te betalen en werd aangeklaagd; voor den rechter zeide de bloemist: ».De roos was de schoonste mijner collectie, ik heb de nuance eerst verkregen na een reeks proefnemingen, die tien jaar aanhielden; mis schien gelukt het mij nooit weder, die te verkrijgen." z/Het zal er wat toe doen," riep de hertog verbitterd, z/of een roos wat donkerder of wat lichter is. Zou dat honderd vijftig pond moeten kosten?" Nadat door deskundigen was erkend, dat het exemplaar uniek mocht worden genoemd, werd de edelman tot betaling der geëischte som veroordeeld. Hij voegde den rechter ver stoord toe: ,/dat is de ware manier om een arm man galanterie af te leeren." Noordhoek Hegt, jhr. W. C. Van Panhuys, O- H. Van Persijn, E. Rhader, jhr. J. O. E. Von Schmidt auf Altenstadt, G. A. I II. Van der Stok, A. W. Tirion, J. Van der Valk, J. E. De Visser, G. A. Van Vloten, L. J. C. L. De Vrieze, F. Van Wageningen, J. Wolterbeek Muller. b. Voor de mariniers: C. G. Daniels, J. A. H. L. baron Melvill van Carnbée, G. J. P. A. Thomson. De off. van gez. 1ste kl. bij de zeemacht C. II. Schröder wordt, ter zake van in doch niet door den dienst ontstane lichaams gebreken, met 1 Augustus a. s. op pensioen gesteld, onder toe kenning van den titulaire» rang van dirigeerend ofl. van gez. 2de kl., ad f 2300 's jaars. De officieren van gez. 2de kl. bij de zeemacht, C. J. Kleyu en B. Bakker, artsen, worden met ingang van 1 Augustus a. s. bevorderd tot off. van gez. lste kl. De benoemde off. van gez. 2de kl. II. G. J. Van Doesburgh, wordt met 1 Augustus a. s. geplaatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip alhier, ten einde dienst te doen in het hospitaal der Marine. De heer A. Flaes, officier-machinist, lste kl. bij de Kon. Ned. Marine, is benoemd tot lid der Commissie voor het examen van adspirant-ingenieur voor het stoomwezen. De tot 2de luit. benoemde cadetten C. J. Tyken en F. A. C. Ruijsch zijn ingedeeld bij het 5de bataillon van het lste regiment infanterie alhier. Benoem 1 n gen, ena De Staatscourant van 19 en 20 dezer, No. 168, bevat o. a. de door Z. M. den Koning, bij besluit van 23 Juni 11., No. 45, goedgekeurde, gewijzigde Statuten der Marine-Machinisten-Club alhier. Benoemd tot brievengaardster te Noordscharwoude mej.N.Klomp, wed. P. De Geus Dz., in plaats van P. De Gens Dz. (overleden). De luit. ter zee lste kl. F. W. Hudig, is, op zijn verzoek, met 16 dezer eervol uit den zeedienst ontslagen, met vergunning tot het blyven dragen der activiteitsuniform van zijn tegenwoordigen rang. De luits. ter zee 2de kl. J. M. Noorduijn en R. Po3thumu3 Meyjes, en de off. van gez. lste kl. J. O. Harthoom, uit Oost-Indië teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. Met ingang van 1 September a. s. zijn door den minister van Marine, in alphabetische orde gerangschikt, benoemd tot adelborst 3de kl. by Koninklijk Instituut voor de Marine alhier: a. voor den zeedienst: C. H. Van Asperen, M. C. Van Assen delft de Coningh, jhr. J. H. O. Van den Bosch, H. R. G. J. Brongersma, P. C. Coops, F. H. baron Van Dedem, A. H. Van Deursen, F. Dingemans, H. C. Dudok van Heel, C. Fock, A. F. Gooszen, C. D. De Haes, W. A. J. Van den Hurk, W. M. K. B. Van Idsinga, C. D. Jannette Walen, F. A. D. Koenen, P. Koster, P. Kruys, K. Lofvers, P. J. Lucardie, J. L. H. Luymes, jhr. J. C. F. Von Miihlen, P. E. Van Musschenbroek, G. F. VlsontoorlonteriL. Twaalf korders brachten jl. Zaterdag 1 tot 2 manden scharren, 60 tot 150 groote, 110 tot 250 kleine tongen en 5 tarbotten ter afslag; schar gold f 6 per mand, groote tong 20 a 30 c., kleine 6 a 20 c. en tarbot f 6 a 7 per stuk. EurgGrllJlie Stand Gemeente HELDER, van Zaterdag tot Dinsdag. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. Bevallen: C. De Reus, geb. Riedeman, D. H. Lastdrager, geb. Thomas, Z. G. Verbooms, geb. Leupen, Z. E. Van der Made, geb. Oranjeboom, Z. A. Gomes, geb. Van der Veld Tjebbes, Z. T. Wiegel, geb. Ree, Z. A. Van Os, geb. Wijker, D. Overleden: Geene. Levenloos aangegeven 1. Gemeente ZIJPE, van 11 tot 17 Juli. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. GeborenCornelis, zoon van Cornelis Brouwer en Bregje Bos. Jan, zoon van Cornelis Mosk en Elisabeth Christina Jimmink. Antje, dochter van Gerrit Kos en Trijntje Nieuwenhuijzen. Petrus, zoon van Sijvert De Moei en Neeltje Sluijs. OverledenArie Timmerman, 26 jaren, echtgenoot van Maartje Verkroost. Anne Marie, 7 weken, zoon van Lodewijk Hendrik Wigersma en Helena Dorothea Tobbe. Gemeente SCHAGEN, van 14 tot 20 Juli. Ondertrouwd, Getrouwd en Overleden: Geene. BevallenJacoba Heddes, geb. Blaauw, Z. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN TE HELDER. LANDBKEET. 1 Windrichting e D en kracht. 19[ 12 20; 12 21 8 21 12 W zwtz. zw. 12 1.6 1.3 Barometer Thermometer raM. C Stand. Afw. Stand. Afw. 759.10 - 1.30 17.8 -0.9 758.80 - 1.50 18.3 -0.4 768.00 t 7.70 15.5 - 1.5 770.20 t 9.90 16.4 -2.4 g - j Toe- 2 g j stand u o van de n 0.82 0.86 0.83 0.62 golvend. Slechtw. :rsge8tcldheid19 Juli 12 u. Dichtbewolkt, wind. 20 Juli 12 u. Betrokken, wind, regenbuijen. 21 Juli 8 u. Lichtbewolkt, helder, mooiweer. 21 Juli 12 u. Helder, lichtbewolkt, mooiweer. Volgens telegram uit New-York kan er tusschen 22 en 24 dezer stormweder, vergezeld van regen en onweêr, verwacht worden op de Engelsche en Fransche kusten. De vertrekdagen der mails naar Oost-Indië gedurende de maand Juli zijn als volgt: 24 Juli Engelsche mail (over Brindisi). 28 Juli Hollandsche mail (over Marseille). 29 Juli Hollandsche mail (uit Amsterdam). Laatste buslichtingen aan het Postkantoor te Amsterdam: Ned. mail (uit Amsterdam) brieven 8 u.'s morgens; drukwerken den vorigen avond 8.45. Fransche mail, brieven 4.30 u.'s avondsdrukwerken 2 u.'s av. Fransche mail (Napels) brieven 11 uur 's morgensdrukwerk 10 u. 's morgens. Engelsche mail, brieven 11 u. 's morg.; drukwerken 10 u. 's morg. PURMERENDER MARKT VAN HEDEN. PER TELEGRAAF. 485 stapels kleine Kaas a f 30.Middelb. a f per SOkilorr. 1037 kilogr. Uoter: laagste prijs f 1.20, hoogste f 1.30 por kil. 269 Runderenstug, lager prijs. 21 Paarden. 332 vette Kalveren, f' 0.40 a 0.60 per pond, vlug. 89 nuchtere f 8 a 22 per stuk, matig. 112 vette Varkens, f 0.44 a 0.50 per pond, vlug, 38 magere f II a 20 per stuk, stug. 145 Biggen, f 5.a 8.per stuk, stug. 1132 Schapen en Lammeren; magere hoog, vette lager prijs, handel stug. Kip-Eieren f 3.25 a 3.75, Eend-Eieren f per 100. MarKttoerlcliten. TEXEL, 19 Juli. De marktprijzen waren als volgt: Schapen boter 40 c., Schapenkaas 12 c., Koeboter 50 c. per half kilogr. Kip-eieren f 3 per 100 stuksde verzending bedroeg ruim 14,000 stuks. Hooi f 10 a 14 per 500 kilogram. Eend-eieren f 3.50 per 100 stuks. Koehuiden 40 c., Kalfshuiden 50 c. per kilogram. Paardenhuiden f 8 a 9 per stuk. ALKMAAR, 20 Juli. 4 Koeien f 180 a 240, 9 nuchtere Kalveren f 16 a 24, 451 Schapen f 26 a 31, 375 vette Kalveren f 25 a 86, 15 magere Varkens f 13 a 18 per stuk; 107 vette Varkens 36 a 48 c. per kilogram. HOORN, 18 Juli. Aangevoerd 2 h. Tarwe, f 8.50 a 8. 13 h. Gerst, f 5.50 a 4.75; 4 h. Haver, f 4.50 a 5.2 h. Groene Erwten, f 9.50 a 10.1 h. Grauwe Erwten, f 12.50; 2 h. Bruine Boonen, f 7.a 7.50; l h. Paardenboonen, f 7; 900 h. Aardappelen, f 3, alles per hectoliter; 20.000 kilogram roode aalbeziën, f 15 a 16 en 30.000 kilogram zwarte dito f 18 a f 20 per kilogram. Handel matig. Schapen f 18 a 26, Lammeren f 13 a 18, Kalveren f 12 a 20, Varkens f 12 16, Biggen f 4 a 9, Kippen f 0.90 a 2.alles per stuk. Kip-eieren f' 3.50 a 3.75 per 100 stuks. Boter 55 a 62 c. per kop. AMSTERDAM, 20 Juli. Op de Veemarkt waren aangevoerd 510 Runderen, lste kw. 75, 2de kw. 67 en 3de kw. 60 c. per kilogramMelk- en Kalfkoeien f 100 a 240 52 nuchtere Kalveren, f 5 a 13 per stuk; 41 Schapen en Lammeren; vette Varkens 38 a 44 c. per kilogram. DEVENTER, 18 Juli. In Wol gaat, niettegenstaande de prijzen zeer laag zijn, bijna niets om. Men besteedt voor vette f 50 a 55, Overijselsche f 70 a 80, Gelderschc f 80 a 90, Friesche f 90 a 100, alles per 100 kilogram. DRUTEN, 17 Juli. Ter Jaarmarkt werden deze week aan- aangevoerd 90 Runderen en een aantal Schapen. Men besteedde voor Runderen f 70 a 200, voor Schapen f 18 a 25. De handel in Rundvee was, evenals die in Schapen, levendig. Gebrek aan voedsel wegens de droogte, had invloed op de prijzen. Correspondentie. H. vraagt of er werkelijk uitzicht bestaat, dat het Heldersch kanaal aan 't Westplein tot aan 't wachthuis der politie zal worden gedempt, ten einde genoemd plein uit te breiden en tot verschillend gebruik meer doelmatig te maken. Vervolg Nieuwstijdingen. Z. Exc. de minister van Marine is heden alhier aangekomen. Gisteren morgen vertrok naar Zr. Ms. instructiovaartuig Urania, liggende ter reede alhier, de Commissie belast met het afnemen van het praktisch eind-examen der adelborsten van het oudste studiejaar, onder presidium van den gepensioneerden vice- admiraal F. A. A. Gregory. Dat examen nam een aanvang op het instructievaartuig, ten einde heden en zoo noodig morgen op de stoomkanonneerbooten te worden voortgezet. Het eind-examen voor de adspirant-administratenrs der oudste afdeeling van de opleiding alhier is jl. Donderdag geëindigd. Aan dat examen is deelgenomen door de adspirant-administratc-urs der lste afdeeling: J. Van den Hurk, M. Langlois van den Bergh, L. J. Mouton, II. J. B. P. Van Conwenberg, J. F. baron van Heeckeren van Waliën en J. P. Zur Mühlen, die eerstdaags tot adjunct-administrateurs 'by de Marine zullen worden benoemd. Het overgangs-examen voor de adspirant-administrateur3 der 2de afdeeling is geëindigdallen hebben een goed examen afgelegd en zijn geschikt bevonden om in de lste afdeeling over te gaan, te weten: C. E. De Eerens, .1. Berkelbach van der Sprenkel, H. L. De Bruijn Kops, J. M. Tromp, K. Van der Heijden, G. A. Daeij Ouwens en J. H. M. Nittel. De verpleegden in het Algemeen Weeshuis alhier waren gisteren namiddag gasten van den heer H. Van der Kam, in zijne poffertjeskraam op 't Westplein. De levering van 265,000 kilogram Engelsche steenkolen, ten dienste der stoomgemalen Ewijksluis I en II te Anna Paulowna, is gegund aan de heeren Van Gijn Co., alhier, ad f 7.19 per 1000 kilogram. De heer P. Altena, onderwijzer te Nijmegen, vroeger alhier woonachtig, heeft te Arnhem met gunstig gevolg examen afgelegd voor de acte van hoofdonderwijzer. De Gemeenteraad van Amsterdam benoemde gisteren den heer G. Bol. te Spanbroek, tot Hoofd der openbare lagere school van de 3de klasse voor jongens (Heerengracht bij de Brouwers gracht). Men schrijft ons uit Schagen, dd. 20 dezer: „Gisteren werd eene vergadering gehouden van de hier bestaande Ilarddraverij-Vereeniging. Sedert eene vergadering gehouden op 26 April 11., verkeerde deze Vereeniging, door oneenig- heden in het bestuur en daaruit voortvloeiende verwarring, in een toestand, die het bestaan zeer twijfelachtig maakte. Aan de oproeping van den voorzitter, den heer L. Roggeveen, tot het bijwonen dezer vergadering, werd echter door een 28tal leden voldaan. Onmiddellijk na de opening verklaarde de voor zitter, als bestuurslid zijn ontslag te nemen, zoodat het bestuur, dat volgens het reglement zou moeten bestaan uit 7 leden, er nog slechts drie telde. Hiervan waren er twee tegenwoordig en aan hen werd de leiding der vergadering opgedragen. Aan de orde was allereerst het voltallig maken van het bestuur. Na stemmen en herstemmen waren de vacante plaatsen bezet en het bestuur met meerderheid van stemmen samengesteld als volgt De heeren dr. J. Ensing, voorzitter; Heiligers, penningmeester; J, Van der Maaten, secretaris; C. De Pater, Jb. Groot, Jn. Heddes en C. Asjes. De voorzitter stelde de vraag, of de leden er zich in beginsel meê zouden kunnen vereenigen, dat voor de Vereeniging rechts persoonlijkheid wordt aangevraagd. Na re- en dupliek en vele ophelderingen, werd hierop door de aanwezigen toestemmend geantwoord, maar behield men zich uit drukkelijk voor, dat de statuten der Vereeniging, met de wijzi gingen, die het bestuur noodig zou achten, nog eens in eene algemeene vergadering zouden worden overwogen en goedge keurd, alvorens tot daadzaken in deze over te gaan. Omtrent het tijdstip, waarop de jaarlijksche feestdag zal worden gehouden, werd een voorstel van den heer L. Roggeveen, om dit te stellen in de laatste week van Augustus, verworpen en dat van den heer C. Kos, om daarvoor ongeveer half September te nemen, aangenomen. Door den heer C. De Vries werd nog voorgesteld, om de harddraverij op een anderen dag dan Dinsdag te houden, hoofd zakelijk uit een oogpunt van humaniteit tegenover enkele kasteleins in naburige gemeenten, wier laatste kermisdag dikwijls samenvalt met ons feest. Aangezien men echter van alle dagen de Dinsdag als de geschiktste dag moest erkennen en men toch niet zóó ver kon gaan, dat men eigen belangen in de waagschaal stelde, werd besloten te doen zooals men dat gewoon was. en zal onze hard draverij plaats hebben waarschijnlijk op Dinsdag 15 September." Heden overleed, na een langdurig lijden, onze hartelijk geliefde eenige dochter GRIETJE, in den jeugdigen leeftijd van 17 jaar en 9 maanden, diep betreurd door ons en hare broeders. W. BIERSTEKER. G. BIERSTEKER—POSTMA. Burg op Texel, 17 Juli 1885. Kennisgeving aan familie en vrienden. Voor de vele blijken van belangstelling, zoo van hier als elders, ondervonden bij onze 25jarige echtvereeniging, betuigen wij onzen hartelijken dank. Kl. VAN DER BEN. W. VAN DER BEN—WIGMAN. Helder, 21 Juli 1885. L. J. J. SCHILLING, Hoofdgracht. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ANNA PAULOWNA maken bekend, dat: de passage voor rijtuigen over de duikerbrug in den Kleiweg, bij de plaats bewoond door C. R. WAIBOER, van iMAANUAG 27 Jll.l e. k. tijdelijk gesloten zal zijn. Anna Paulowna, 21 Juli 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. E. PERK, Burgemeester. STRICK VAN LINSCHOTEN, Secretaris.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1885 | | pagina 3