ADVERTENTIE N. ^mmmkkmmkkkmmkkkkkm 'mmmmmmkmmmmkm lachje de pijnlijke verzuchting kunnen aanhooren van een inzender, op een bovenwoning in een onaanzienlijke straat van dc buiten wijken woonachtig, die hemel n aarde in beweging brengt, z/omdat zijne vrouw en dochter- naar een verlrisschend bad snakken!" Een ander beweert, dat de bewoners van Amster- damschc bovenhuizen, die een frisch glas water willen drinken, niet beter kunnen doen dan een retourtje naar Haarlem te nemen, waar zij het zich aan de fontein in Den Hout voor 1 cent ver schaffen kunnen! Zoo ziet men, dat er meer gebrek aan water dan aan humor in Amsterdam is. En ook van kunstliefde schij-.en wij tegenwoordig bijzonder ruim voorzien te zien. Is het nieuwe Rijks-Museum geen tempel der kunst in den vollen zin des voords? Welnu, duizenden bij duizenden maken thans een bedevaart naar dien tempel, ja, dagelijks wordt het cijfer der bezoekers grootcr, zoodat het getal der duizenden jl. Zaterdag reeds naar de negen en Zondag over dc tien liep. Hocvelc Amsterdammers zijn daaronder, die de heerlijke meesterstukken van Rcmbrandt en Van der Hulst, thans voor de eerste maal aanschouwen! En met genot? Dit laat ik wijselijk in het midden, want velen zouden zeker nooit een blik op die doeken geworpen hebben, als zij niet naar prachtige zalen en een trotsch en schoon gebouw waren overgebracht. Moge een der vele verdiensten van ons nieuw Museum blijven, dat het de kunst meer tot het volk brengt. Dat ware reeds veel gevorderd en gewonnen! Amstelaar. Buitenland.. Met groote plechtigheid is jl. Donderdag in 't dorpskerkje van Whippingham op het eiland Wight het huwelijk tusschen de laatste dochter van Koningin Victoria van Engeland, Prinses Beatrice en Prins Heinrich VonBatten- berg voltrokken. Deels met rijtuigen, van Victoria Station, deels per jacht „Alberta" van Portsmouth en van daar per as van East Cowes, werden reeds vroegtijdig de gasten afgehaald. Men verzamelde zich terstond na aankomst in 't kerkgebouw. Tegen ruim half een verschenen daar de aartsbisschop van Canterburv, de bisschop van Winchester, de deken van Windsor en de kapelaan Prothero, aalmoezenier der Koningin, die den dienst verrichtte. Terzelfdertijd reden de Vorstelijke gasten van Osborne in 14 statie-rijtuigen. Kort na hun aankomst traden de bruid en bruidegom, die elk in een afzonderlijk rijtuig waren aangebracht de Prins vergezeld van den Vorst van Bulgarije en Prins Frans Jozef van Battenberg, de Prinses alleen aan de zijde harer Koninklijke Moeder gezeten binnen. Terwijl de marsch uit Handel's gele genheids-ouverture werd gespeeld, werden de Koningin en Prinses Beatrice aan 't kerkgebouw door den Prins van Wales en de hoogste autoriteiten ontvangen, terwijl de bruidsmeisjes van de Prinses haar nichten zich bij haar voegden. De bruid nam voor 't altaar plaats tusschen de Koningin en den Prins van Wales. Tegenover haar was de bruidegom met de bruidsjonkers gezeten. Achter de bruid waren al de wederzijdsche familieleden en de voornaamste hofdignitarissen geplaatst. Wagners bruidsmarsch werd gespeeld, terwijl de bruid en bruidegom naar elkander werden geleid. Dit geschiedde door de Koningin. Daarop had de inzegening plaats. De Koningin en de Prinses, alsook haar zusters, waren diep bewogen; de toespraak van den aartsbisschop was treffend en maakte een diepen indruk. Na de gewone ceremonies, zong hot koor een der schoonste van Mendelsohns liederen, gevolgd door de uit voering van de „Hochzeitsmarsch," door den organist Paratti. Bij den terugkeer uit de kerk reden de jonggehuwden in het eerste rijtuig. Op weg viel den Vorstelijken echte lieden een algemeen en luid huldebetoon van de talrijke bevolking en duizenden van elders toegesnelde personen ten deel. In de salons van Osborne House werd daarna 't eerst in het register het burgerlijk huwelijk aangeteekend; daarna hielden de Koningin en de jonggehuwden receptie, gevolgd door een luncheon in de tuinen, in tenten toegediend. De opper-ceremoniemeester stelde daarbij een tweeledigen toast in: „op den bruid en bruidegom* en „op de Koningin." Alle dames waren in demi-toilet, terwijl aan die, welke van Londen kwamen, het gewoon wandelkleed geoorloofd was. Te 5 uren was alles afgeloopen. De plechtigheid werd door saluutschoten van de Koninklijke jachten aangekondigdoveral waren eerewachten opgesteld heel de openbare weg van Osborne naar Whippingham was als in één eereboog herschapen. Op last van de Koningin zijn er zilveren en bronzen herinnerings- medailles geslagen ter vereeuwiging van het heugelijk feit. Gisteren middag te half één ure zijn op de Holz- markt te Keulen twee huizen, gezamenlijk door zestien gezinnen bewoond, ingestort. Er werden onder het puin der ingestorte huizen 80 menschen bedolven. Tot drie uur waren er 30 uitgegraven, voor het meerendeel zwaar ge kwetst, doch niemand dood. Jl. Dinsdag morgen werd de stoomboot Cheerful, van Liverpool komende, in het kanaal bij Bristol door het torpedoschip Hecla aangeva en. De Cheerful zonk bijna onmiddellijk. Twee man van de Cheerful kwamen bij den schok om en elf verdronken, in weerwil der ijverige pogingen van de bemanning der Hecla. De Amerikaansche generaal Grant is jl. Donderdag te New-York overleden. Ulysses Grant, de beroemde Noord-Amerikaansche veld heer en oud-President der Unie, werd den 27 April 1822 te Point Pleasant, in Ohio, geboreu. Hij nam eerst onder Taylor deel aan den Mexicaanschen veldtocht. Van daar teruggekeerd, vestigde hij zich eerst als landmeter, daarna ale landbouwer, eindelijk als fabrikant, totdat de burgeroorlog van 1861 hem weder naar de wapens deed grijpen. Hij werd toen brigade-generaal en onderscheidde zich in niet geringe mate. Den 6 Februari 1862 o. a. nam hij Port Henry aan de Tennessee in, den 12 September van dat jaar behaalde hij, aan de spits van 't West-Tennesseeleger, een schitterende overwinning bij Inka en den 4 October evenzeer bij Corinth. In het volgende jaar, 4 October, overmeesterde hij Vicksburg en een maand later was geheel Tennessee in zijn macht. Als gevolg van zijn dapper optreden werd hij in Maart 1864 tot luitenant-generaal en opperbevelhebber der gezamenlijke legers verheven en ook daarna verwierf hij meer en meer lauweren op 't oorlogs veld. Den 3 April 1865 dwong hij Richmond zich over te geven en den 12 dier maand moest generaal Lee tegen over hem capituleeren. Dit verschafte hem den rang van opper-generaal (veldmaarschalk) van al de Amerikaansche legers. In Maart 1869 werd hij daarop tot President der Vereenigde-Staten gekozen en den 4 November 1872 werd zijn mandaat voor 4 jaren vernieuwd. In 1877, 4 Maart, trad hij in het private leven terug. Zijn bestuur kenmerkte zich op in 't oogloopende wijze door bevoordeeling van de Republikeinsche partij en ging zelfs zoover, dat hij de corruptie van de republikeinen in hooge mate ontzag. Toch moet Grant als een der dapperste en tegelijk krachtigste figuren van onzen tijd worden beschouwd. Dat hij, door financiëele operatiën, waarvan hij veel minder begrip had dan van strategie en oorlogsbeleid, in groote moeilijkheden geraakt is, zoodat zijn laatste levensjaren door zorg en betrekkelijke ontberingen zich kenmerkten, is bekend. Op verschillende wijzen wilde men hem te hulp komen, doch Grant was te groothartig om van aalmoezen te leven en wees dus meermalen de hem toegestoken hand af. De rouw over den dood van generaal Grant is algemeen in het geheele land. President Cleveland heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarin liij Grant's verdiensten herdenkt, en beveelt dat alle openbare gebouwen gedurende dertig dagen met rouwfloers behangen zullen worden, en bij gelegenheid der begrafenis gesloten moeten blijven. De familie van Grant ontvangt ontelbare bewijzen van deelneming. De Beurs en de pro- ductenmarkt zullen op den dag der begrafenis gesloten blijven. De begrafenis zal den 8 Augustus a. s. in het Central- Park te New-York plaats vinden. Het lijk zal den 4 Augustus van Mount Mc. Gregor, waar Grant overleed, naar Albanv worden overgebracht, alwaar het één dag, en vervolgens naar New-York, waar het drie dagen zal tentoongesteld worden. Opnieuw wordt verzekerd, dat de Mahdi gestorven is. Zelfs, de juiste dag 29 Juni en de ziekte de pokken worden genoemd. Zonder nadere mededee- ling zal echter waarschijnlijk niemand het verhaal gelooven. De Engelsche Regeering heeft er officiëel nog niets van vernomen. Jl. Zondag heeft de directie der te New-York ver schijnende World haar blad met een extra-trein naar Boston gezonden. De afstand van 258 kilometers werd afgelegd in 5 uren 7 minuten, de grootste snelheid, welke in Amerika tot nu toe bereikt is. Benoemingen, ©nzi. Tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw is benoemd de heer mr. i£. baron Mackay, voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Vlsoütaenoiiten. Door 91 korders werden jl. Donderdag 10 tot 208 groote tongen, 40 tot 290 kleine en middelbare id., 9 tarbotten, 20 manden scharren en 10 mandjes kleine schol aangevoerd; groote tong werd afgeslagen tegen 20 k 25 cents, kleine en middelbare idem tegen 6 k 20 c., tarbot tegen f 7 a 8, alles per stuk, scharren tegen f 6.50 k f 7.per mand en kleine schol tegen f 2 per mandje. Door 108 korders werden gisteren 15 tot 120 groote tongen, 60 tot 430 kleine en middelbare idem, 14 tarbotten, 16 manden scharren, 13 mandjes kleine schol en 1 kreeft aangevoerd; groote tong werd afgeslagen tegen 18 ft 25 c., kleine en middelbare idem tegen 6 15 c., tarbot tegen f 6.50 a 7.—, alles per stuk, scharren tegen f 7 k 8 per mand, kleine schol tegen f' 1.25 per mandje en de kreeft tegen f 1.25. Burgeriijlie Stana. Gemeente HELDER, van Donderdag tot Zaterdag. Ondertrouwd: J. Hollander, zeeman, en G. Droog. GetrouwdGeene. Geboren: J. Van der Spek, gcb. Huijsman, D. L. Groen, geb. Van Beek, Z. A. Klaassen, geb. Kok, D. M. Zijp, geb. Pelder, Z. A. Van der Heid», gcb. Huisman, D. A. Dienaar, geb. Boon, D. M. De Wit, geb. Van derGraaff, Z. A. Lamens, geb. Van Oosten, Z. F. J. Koorn, geb. Zoetelief, D. Overleden: Johanna Catharina Sant, echtgenoote van G. H. Blom, 54 jaren. Abraham Janssonius, 51 jaren. G. Spoelstra, 4 maanden. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN TE HELDER. LANDSKEET. •- F Windrichting Barometer mM. Thermometer C. .SP c Toe stand en kracht. Stand. Afw. Stand. Afw. van de zee. 24 12 25 8 25 12 nwtn. 1.8 k. nnw. 4.2 nwtn. 1.2 u 7G8.501 f 8.20 768.56 f8.26 768.92! f 8.62 16.6 15.5 16.8 -2.3 - 1.7 -2.2 0.75 Slechtw. 0.89 o.8i Weersgesteldheid: 24 Juli 12 u. Helder, mooiweer. 25 Juli 8 u. Bewolkt, goedweer. 25 Juli 12 u. Bewolkt, mooiweer. MARINEHAVEN NIEUWEDIEP. BINNENGEKOMEN SCHEPEN BESTEMD HUNNE LADING IN DE BUITEN OP BINNENHAVEN TE LOSSEN. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Berrington, (st.) R. Scarfe. Ncwcastle. Hout. Van Gijn Co. AnnaMargaretba. J. E. Coerkamp. Sundsvall. W. J. Van Neck. Libra. C. Krijnen. Riga. Amons Co. Erasmus, (st.) J. H. Meyer. Sundsvall. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK. Correctioneele Terechtzitting van 23 Juli 1885. H. B.. te Helder, mishandeling, 2 boeten elk van f 5, subsidiair 2 dagen gevangenisstraf voor iedere boete. M. E., J. K., en B. W., allen zonder vaste woonplaats, bedelarij, ieder 14 dagen gevangenisstraf en opzending naar een bedelaarsgesticht. A. S., te Uitgeest, rebellie, 3 maanden eenzame opsluiting. J. F. K., te Alkmaar, openbare dronkenschap, 7 dagen gevan genisstraf en opzending voor 6 maanden naar een werkhuis. K. R., te Hoogwoud, openbare dronkenschap, 7 dagen gevan genisstraf en opzending voor drie maanden naar een werkhuis. W. L., J. K., A. v. L., en P. B., allen te Helder, mishande ling, allen vrijgesproken. ALKMAARSCHE MARKT VAN HEDEN. PER TELEGRAAF. 5 Paarden f 85 a295i 37 Lammeren 1 7 a 12 6 Koeien 170 a220 43 mag. Varkens 12 a 18 18 Nucht.Kalveren 12 a 23 157 Biggen 7 a 9 43 Schapen 14 a 23| 5 Bokk.&Geiten 8 a 10 MarKttoerioliten. TEXEL, 23 Juli. Aardappelen f 6 a 7 per hectoliter; gemaaid Zeegras f 9 a 11, gevischt dito f 2.75 a 3.75 per 100 kilogram; gewasschen Wol f 1, ongewasschen dito 75 c. per kilogram; Tarwe f 7.50 a 8.—, Rogge f 6.— a 6.50, Haver f 2.75 a 3.50, Gerst f 6.50 a 7.per hectoliter. ALKMAAR, 24 Juli. 48 h. Tarwe, 8.— a 8.15 124 h. nieuwe winter Gerst, f 5.25; 5 h. Haver, f 4.75; 3 h. Bruine Boonen, f 8.50; 1 h. Koolzaad, f 9; 284 h. Karweizaad, f 18.50 I a f 19.1 h. Groene Erwten, f 14, alles per hectoliter. 620 stapels Kaas, wegende 170,000 kilogram. Kleine f 31, Commissie f 20 en Middelbare f 21.50 per 50 kilogram. HOORN, 23 Juli. Ter waag gewogen 419 stapels Kaas, wegende 126,506 kilogram. Hoogste prijs: Kleine f 29.50 en Commissie f 20 per 50 kilogram. HOORN, 24 Juli. Aangevoerd 4 Kalveren, 50 a 70 c. per kilogram; 455 Schapen, f 22 a 29 per stuk; 1 varken, Handel stug. MEDEMBLIK, 22 Juli. Aangevoerd 33 stapels Kaashoogste prijs f 27.50 per 50 kilogram. Boter f 1.10 per kilogram. Kip- eieren f 3.25 en Eend-eieren f 3.G0 per 100 stuks. ENKHUIZEN, 23 Juli. Aangevoerd 30 stapels Graskaas, prijs f 28 per 50 kilogram. Karweizaad f 19.50 a 20. LEIDEN, 24 Juli. De aanvoer en prijzen ter Veemarkt van heden waren als volgt: 52 Stieren f 60 a 262, 110 vette Ossen en Koeien f 160 a 290 of f 0.64 a 0.76 per kilogram, 40 Vare idem f 140 a 230, Graskalveren f a 96 vette idem f 20 a 63 of' f' 0.40 a 0.60 per kilogram, 39 nuchtere idem f 7.50 a 16.920 vette Schapen f 24 a 30.of f 0.50 a 0.60 per kilogram, 730 weide dito f 14.a 22.294 Lammeren! 8. a f 15.46 magere Varkens f 16 a 30, 228 Biggen f 7.a 14,Veulens f a Paarden f a 75 Kalf- en Melkkoeien f 145 a 270. WOUDRICHEM, 24 Juli. Op de Paardenmarkt waren aan gevoerd 70 Paarden. In Werkpaarden was tamelijk omzet, waarvoor van f 80 tot f 250 besteed werd. Overigens was de handel tamelijk vlug. Eenige Fransche kooplieden waren aanwezig. NIJMEGEN, 23 Juli. Uiterwaardsch Hooi geldt thans f 17 a 19 en binnenveldsch f 11 a 13 per 500 kilogram. KAMPEREILAND, 21 Juli. De Hooioogst is bijna afgc- loopen en nu de voorraad der 1ste snede zoo goed als binnen is, valt het eerst op, hoe buitengewoon groot de opbrengst is. Er schijnt wat meer beweging in den handel te komen. De prijzen zijn sedert onze vorige opgave iets dalende, zoodat de puikstc kwaliteit tegen f 12 per 500 kilogram verkrijgbaar is. ZWOLLE, 24 Juli. Ter markt waren: 781 en op de stallen 375 stuks Vee. Neurende en vcrschgekalfde Koeien f 130 a f 240, dito Schotten en Vaarzen f 120 a 200, spoeling Koeien voor de vetweide f 110 a 150, dito Vaarzen f 95 a 140, winter- kalvende Koeien f 115 a"170. Ossen voor de vetweide f105 a f 155, jarige Springstieren f 85 a 135, Vaarspinken f 80 a 110, Fok-kalveren f 35 a 60, nuchtere Kalveren f5 a 10, vette Koeien en Ossen aan bouten 66 a 70 c., dito Stieren 55 a 60 c., dito Kalveren 68 a 72 c. en dito Schapen 50 a 60 c. per kilogr., Lammeren f 12 a 18. Op 110 wagens 533 Biggen, 6weeksche f6.a 7.50, lOweeksche f8.a 12.drachtige Varkens f a f magere f 18 a 42, vette Varkens (levend gewogen) 38 a 44 c. en Varkens voor Londen 36 a 38 c. per kilogram. De markt in Hooi is meer geanimeerd. Men besteedt voor Kamper eilandsch tot f 15 en voor mindere kwaliteit uit Gene- muiden en uit deze plaats tot f 13 per 500 kilogram. MASTENBROEK, 23 Juli. De prijzen van het Hooi waren per 500 kilogram als volgt: Kamper-eüandsch f 14 a 16, Mas- tenbroeker en Genemuider 1ste kwal. f 13 a 15 en 2de kwal. r f 12 a 14. DEVENTER, 24 Juli. Hooi f 24 a 28 per 1000 kilogram. ASSEN, 22 Juli. Wol 75 a 85 c. per kilogram. Vervolg Nieuwstijdingen. De herstemmingen ter verkiezing van leden voor den Gemeente- ij raad zullen plaats hebben op Dinsdag 4 Augustus a. s. Zr. Ma. instructieschip Marnix en Zr. Ms. instructiebrik 3 Castor, onder bevel respectievelijk van den kapitein-luitenant ter zee C. A. Le Bron de Vexela en den luitenant ter zee late c klasse Z. J. Cambier, zijn in den namiddag van 21 dezer te Kopenhagen aangekomen. Aan boord dier. schepen was alles wel. Zr. Ms. instructievaartuig Urania en Zr. Ms. stoomkanonneer- booten Ever en Gier, respectievelijk onder bevel van de luitenants ter zee lste kl. H. A. Schippers, A. P. Tadema en J. J. Kraakman, werden jl. Donderdag bij de Directie der Marine alhier buiten dienst gesteld. Zr. Ms. gafTelschoener Argus, commandant luit. ter zee lste kl. Bervoets, is gisteren uit dc Noordzee alhier aangekomen en ver trekt binnen eenige dagen weder derwaarts. De heer A. Janssonius, predikant bij de Hervormde gemeente te Huisduinen, is gisteren overleden. Mej. H. M. A. Jungius, te Leeuwarden, heeft aldaar met - goed gevolg examen gedaan voor de acte van hoofdonderwijzeres. De hooioogst in de Vier Noorderkoggen is zoo goed als afge- loopen. Zoo hier en daar vindt men nog wel enkele roken buiten staan, maar ook deze zullen spoedig ter bestemder plaats gebracht worden. Kwaliteit en kwantiteit laten niets te wenschen over. Thans verlangt men inzonderheid voor de weilanden naar regen, daar er door de aanhoudende droogte te kort gras voor het vee aanwezig is. De bouwlanden staan over 't algemeen gunstig en beloven veel vrucht, doch de opbrengst van de boomgaarden schijnt niet te zullen meêvallen. De nieuwe aardappelen, vooral die van Opperdoes, zijn uitmuntend en worden dan ook veel naar elders verzonden. De kaasprijzen gaan in de hoogte, zoodat de grootste benauwdheid bij de boeren schijnt geweken te zijn, en dat is vooral gelukkig voor den werkenden stand, die het eerst lijdt onder den druk der tijdsomstandigheden. Onze prach- j tige veestapel is gezond, kortom, wat deze streken aangaat, kan het jaar 1885 eerder tot de vette dan tot de magere jaren ge rekend worden. En is de prijs van sommige producten ook al iets lager dan gewoon was, welnu, een zijden kleedje minder, wat minder juwcclen-opschik, wat minder gastdagen, en vooral, wat vele boerenzoons aangaat, wat minder aan de biljarttafel en wat meer de handen uit de mouw voor nuttigen arbeid, en er bestaat alle kans, dat de zaken weer tot een normalen gelukkigen toestand zullen lerugkeeren. Door de weelde van vóór eenige jaren ve.keerden we in zulk een gespannen toestand, dat er wezenlijk veel te veel zenuwachtige menschen kwamen. Dc VOORZITTER van den RAAD der gemeente HELDER brengt ter openbare kennis, dat de Raad zal vergaderen op DINSDAG den 28 JULI 1885, des avonds te 7 uren. Helder, den 25 Juli 1885. De Voorzitter voornoemd, STAKMAN BOSSE. PUNTEN TER BEHANDELING: 1. Aanbieding Rekening en Verantwoording. 2. Bezwaarschriften hoofdolijken omslag. 3. Mededeeling ingekomen stukken. Woensdag 29 Juli hopen onze geliefde ouders: CORNELIS BLAAUBOER Jz. °<x >c* eA JANSJE PRONK, >c hunne 25jarige echtv reeniging te herdenken. xlunne dankbare kinderen en »o< behuwd/einder en. Anna Paulowna.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1885 | | pagina 3