■wmi VOOR DEI DANS, ADVERTENTIE N. De Voorzitter zegt, dat op heden de inlevering heeft plaats gehad van inschrijvings-biljctten voor het maken van een kunstweg van af den Burg naar het dorp De Koog. De tijd tot inlevering verstreken zijnde, wordt de bus geopend, waarbij blijkt dat er elf biljetten zijn, als van de heeren: Pieter Klok ad f 26,950, Gebrs. Jansen ad f 22,960, Anne Bos ad f 24,998, Jacobus Oldenburg en Willem Hillenius ad f 23,198, Cornclis Rz. Keijser ad f 22,000, Pieter Dros Az. ad f' 23,863, Arie Graaf ad f 25,600, llijkes Schreuder ad f21,387, Johannes Gijselaar ad f 27,590, Jan Klerk ad f 23,754, en Johannes De Vaal ad f 20,500. De Voorzitter vraagt alsnu aan den Raad toestemming om het werk aan den laagsten inschrijver, den heer J. De Vaal, te gunnen. Do gunning wordt verleend. Niets meer aan de orde zijnde, wordl de zitting gesloten. Buitenland.. Jl. Zaterdag heeft de begrafenis van generaal Grant met groote plechtigheid te New-York plaats gehad. Den vorigen dag waren meer dan 100,000 personen zijn lijk in de City- Hall komen bezichtigen. Zijne trekken waren reeds zeer veranderd. In al de straten, waar de lijkstoet voorbijkwam, waren de huizen met rouwfloers behangen. Te tien uren zette zich de stoet in beweging. Vooruit reed een detachement politie te paard. Daarop volgden een aantal generaals. Vervolgens een militaire kolonne van 25,000 man, voor afgegaan door een aantal geregelde troepen en bataillons veteranen, die onder generaal Grant gediend hadden. Daarna kwam de lijkwagen, hespannen met 24 zwarte paarden, geleid door grooms, tot het negerras behoorende. De eikenhouten lijkkist, van zilveren hengels voorzien, was bedekt met een purperfluweelen kleed, rijk met koper versierd. Op eene gouden plaat was des generaals naam gegraveerd. De lijkkist was van binnen met satijn bekleed. Boven de kist droeg men een acht voet hoogen, tien voet langen en drie voet breeden hemel van mahoniehout, fraai bewerkt; daarvan hingen zwart lakensclie gordijnen af, van binnen met satijn bekleed en vastgehouden door zijden banden. Ettelijke honderden rijtuigen volgden den lijkwagen. De generaals Sherman en Sheridan, de oud-generaals der geconfedereerden Johnston en Bucker, de oud-ministers Fish en Boutwell waren onder hen, die het naast den lijkwagen omgaven. De kinderen en bloedverwanten waren in rijtuigen gezeten. Mevrouw Grant was niet in den stoet. Na de rijtuigen van de kinderen en de familie kwam dat van den President Cleveland. Het tweede deel van den stoet bestond uit 20,000 personen, voor een goed deel veteranen, die onder generaal Grant gediend hadden. Het derde deel Instond uit 10,000 man, meerendeels afgevaardigden van Genoot schappen en Vereenigingen. De stoet had een lengte van zes mijlen. Op de begraafplaats aangekomen, passeerden de troepen voor den lijkwagen en presenteerden hunne wapenen. Kanonschoten deden zich hooren. De kerkelijke lijkdienst bij het graf was zeer eenvoudig en kortalle kerken waren vertegenwoordigd. Terstond na het vertrek der familie werd de lijkkist in een cederhouten omhulsel geplaatst, dat hermetisch gesloten en verzegeld en daarna in het graf nedergelaten werd Jl. Zaterdag is liet internationaal Spoorweg-Congres in het Paleis der Academie te Brussel door den minister der Spoorwegen, den heer Van den Peereboom, met eene toespraak geopend. Hij bracht den aanwezigen een welkomstgroet, verheugde zich over de groote deelneming en schetste de geschiedenis van het aanleggen der spoor wegen in België, dat thans spoorwegen ter lengte van 4356 kilometars bezit, waarvan er 3109 door den Staat geëxploiteerd worden. Hij geloofde, dat naar evenredigheid geen enkele Staat zooveel spoorwegen heeft. In 1835 bedroegen de invoer en de uitvoer van België 359 millioen francs; in 1882 vijf milliarden en 415 millioen. Dat kon men, meende hij, grootendeels aan de spoorwegen toe schrijven. Voorts deed hij uitkomen, dat dit Congres het eerste in zijne soort is; er zijn wel Conferentiën in Duitschland en in Frankrijk geweest, maar nooit een Con gres als dit. Hij hoopte, dat deze Vereeniging van afge vaardigden uit alle landen tot meer positive resultaten zal leiden en dat eene internationale Unie daaruit zal geboren worden, die tarieven, spoorwegwijdte en tal van andere zaken zou vaststellen en met vrucht werkzaam zijn gelijk de Post-Unie en de Telegraaf-Unie. De heer Brame, afgevaardigde van Frankrijk, die den minister beantwoordde, zeide, zich geheel met dezen wensch te kunnen vereenigen. Verscheidene andere afgevaardigden voerden nog het woord. De heer Fassiaux, secretaris-generaal van het Belgische Departement voor Spoorwegen, werd tot voorzitter van het Congres benoemd. Officiëele afgevaardigden van vele Staten waren tegenwoordig, zelfs de nieuwe Congo- Staat was vertegenwoordigd. Het Congres zal acht dagen duren. Sir Moses Montefiore heeft een vermogen van 350,000 380,000 p. st. nagelaten. Hij heeft ruim 30,000 p. st. aan weldadige instellingen in Palestina en 15,000 p. st. aan dergelijke te Londen en Ramsgate vermaakt. Tal van bloedverwanten en vrienden ontvangen legaten en geschen ken, aan ieder van zijne achterneven en nichten heeft hij 1000 p. st. vermaakt en de lijst van giften van 500 p. st. beslaat ettelijke bladzijden van het testament. Zijn voor naamste erfgenaam is de heer Joseph Sebag, die o. a. zijn huis te Ramsgate met alle aanhoorigheden ontvangt. Aan de Synagoge te Ramsgate is 35,000 p. st. vermaakt. Aan de Indépendance wordt uit Londen gemeld, dat de heer Donald Crawford, die eene Rijks-betrekking waar neemt, echtscheiding eischt, omdat zijne vrouw in intime relatiën gestaan heeft met den oud-minister Charles Dilke, het bekende lid van het vorige Kabinet. Lord Granville zou volgens dit bericht te vergeefs gepoogd hebben, de zaak te sussen. Er zal nu waarschijnlijk een zeer scan daleus proces gevoerd worden en de conservatieven zullen de zaak, naar de correspondent gelooft, gewis bij de ver kiezingen exploiteeren. De „kunst" heeft een gevoelig verlies geleden. Jiulke, de bekende toreador uit Arles, is bij een stieren gevecht doodelijk getroffen. Berlijn heeft zijn drommedaris-rennen gehad. Zondag 26 Juli 11. namen in de Eröffnungs-rennen, 1200 meter, twee kameelen en twee harddravers deel, waarbij een kameel won in 2 min. 44 sec., terwijl de bruine merrie Alice het derde aankwam in 3 min. 2 sec. In een daarop- volgenden ren van één Engelsche mijl passeerde de hengst Vampyr eerst den eindpaal in 2 min. 47 sec., doch kon, na een hevigen strijd, den kameel slechts met een halve wagenlengte slaan. Benoemingen, enz. De luit. ter zee 1ste kl. J. Fichet, gedetacheerd bij de Directie der Marine ^alhier, wordt met 21 dezer gedetacheerd bij het Departement van Marine, ter waarneming der betrekking van adjudant bij den minister, en wordt by genoemde Directie ver vangen door den luit. ter zee lste kl. J. II. Mijer. De luit. ter zee lste kl. D. j. Boom wordt met 1 September a. s. gedetacheerd alhier. De machinist-leerling lste kl. P. Arnken is, met ingang van 16 dezer, bevorderd tot machinist 3de kl. en met dienzelfden datum op non-activiteit gesteld. De adjunct-commissaris der loodsen, W. Horst Pz., te Helle- voetsluis, wordt gedetacheerd naar Terschelling, om daar den commissarisdien8t te verrichten voor den heer E. Fabritius, die den commissaris te Vlissingen gaat vervangen. VlsontoerlotLtexL. Vyf-en-twintig korders brachten jl. Zaterdag 10 manden scharren, 70 tot 300 groote-, 110 tot 250 kleine tongen, 30 roggen en 8 tarbotten ter afslag; schar gold f4 tot f 5 per mand, groote tong 20 a 30 c., kleine idem 8 a 15 c., rog 56 c. en tarbot f 5 a 6 per stuk. Burgerlijls.e Stand. Gemeente HELDER, van Zaterdag tot Dinsdag. Ondertrouwd en Getrouwd Geene. Bevallen: H. E. Van Vleuten, geb. Visser, Z. H. M. Van Renesse, geb. Voigt, Z. T. Kiesewetter, geb. Klaassen, D. H. liommel, geb. Brouwer, D. R. Jacobs, geb. Corper, Z. A. F. Schellinger, geb. Groen, D. A. M. De Goeij, geb. Strikker, Z. Overleden: M. Mens, geb. Oosterling, 74 jaren. H. Van Oosten, 3 jaren. J. F. Manikus, 74 jaren. C. Van Os, 3 weken. Gemeente ZIJPE, van 1 tot 7 Augustus. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. GeborenAagje, dochter van Pieter Boonacker en Hiltje Bachman. Willem, zoon van Dirk Wildeboer en Antje Neefkes. Overleden: Bregje Tijm, 54 jaren, echtgenoot van Gerrit Smit, eerder weduwe van Cornelis Huisman. Cornelis Pieter, 44 jaren, zoon van Jochem Joban de Carpentier en Johanna Regina Siemers. Cornelia Roos, 28 jaren, echtgenoote van Jan Van Zoonen. Floris Geel, 58 jaren, laatst weduwnaar van Klaasje Neefkes, eerder van Trijntje Dekker. Gemeente SCHAGEN, van 4 tot 10 Augustus. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. Bevallen: Geertje Huibers, geb. Houtkooper, Z. Maartje Roggeveen, geb. Koster, Z. Overleden: Simon Van der Maaten, 4 maanden. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN TE HELDER. LAND8KEET. Windrichting S> 3 O en kracht. 12 zw. 4 k. 10 12 zzw. 9 11 8 zwtz. 16 11 12 zwtz. 18 Barometer mM. 760.89 755.41 754.54 755.70 Afw. t 0.29 -5.19 -6.16 -5.00 Thermometer C. 17.8 23.4 16.8 I - 1.2 f 4.4 - 0.5 Toe stand van de 0.82 wein.gv. 0.52 golvend. 0.75 Hol in z. 0.72 STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. OP BEIS VAN BATAVIA NAAK AMSTERDAM: Sumatra1 Augustus van Marseille vertrokken. Conrad4 Augustus van Port-Saïd vertrokken. Prinses Marie.... 4 Augustus van Aden vertrokken. Fnns Hendrik... 29 Juli van Batavia vertrokken. Foonoaarts8 Augustus van Batavia vertrokken. OP REIS VAN AMSTERDAM NAAR BATAVIA: Fm. IVilhelmina28 Juli van Suez vertrokken. Madura8 Augustus van Suez vertrokken. I rins Alexander. 10 Augustus van Marseille vertrokken. Frinses Amalia.. 9 Augustus te Southampton aangekomen. IN LADING NAAR NEDERLAND: Print Frederik.. 17 Juli te Batavia aangekomen. Prins v. Oranje.. 29 Juli te Batavia aangekomen. Koningin Emma.. 7 Augustus te Batavia aangekomen. IN LADING NAAR OOST-INDIË: SoendaVertrekt 19 Augustus van Amsterdam. Burgem. denTex. Vertrekt 29 Augustus van Amsterdam. 18.2 -0.8 Weersgesteldheid: 9 Aug. 12 u. Lichtbewolkt, helder, mooiweer 10 Aug. 12 u. Helder, mooiweer. 11 Aug. 8 u. Bewolkt, helder, wind. 11 Aug. 12 u. Dievenbach, in de godsdienstoefening van jl. Zondag voormiddag, zijn afscheidswoord tot haar richtte. Nadat de gebruikelijke eere- dienst was verricht, trad de beminde herder dier gemeente voor de laatste maal voor haar op, sprekende naar aanleiding van 2 Timotbeus I vs. 13. In bet eerste deel zijner eenvoudige, maar zeer boeiende rede, bracht hij in berinnering de jaren, die hij als herder en leeraar in deze gemeente heeft doorgebracht en spoorde bij zijne gemeenteleden op krachtige wijze aan om van 't eigenaardig standpunt, dat de leden van dit kerkgenootschap te midden van andersdenkenden innemen, het voorbeeld der gezonde leer" steeds getrouw teblijvcn. Met weemoed nam de vertrekkende Priester vervolgens afscheid van zijne hem zoo dierbare gemeente. Hij stelde haar zijn opvolger, den heer Jans, voor en beval hem in aller welwillendheid aan. Gevoelvol sprak de heer Dieven bach zijne vroegere leerlingen loe. Hij liet niet na zijne innige erkentelijkheid te betuigen aan allen, zonder onderscheid van geloofsbelijdenis, die hem, gedurende zijn verblijf te dezer plaatse, met achting en waardeering hebben bejegend, eindigende met een gebed, waarin hij 's Hemels besten zegen afsmeekte over de gemeente, die hij gereed stond te verlaten en over allen, die hem hier lief en dierbaar waren geworden. Een zeer talrijke schare, waaronder ook onderscheidene leden van andere gezindten te dezer plaatse, woonden deze plechtige godsdienstoefening met onverdeelde belangstelling bij. De beste wenschen van allen, die den heer Dievenbach hier leerden kennen en achten, zullen hem voorzeker volgen naar zijne nieuwe standplaats. Ook daar vinde hij, als hier, vele vrienden en vereerders, zoowel buiten als binnen den kring zijner geloofsgenooten. De jaarlijksche Bloemententoonstelling van Floralia alhier zal, indien geene ongewenschte omstandigheden dit verhinderen, plaats hebben op Zaterdag 5 en Zondag 6 September a. s. Ieder jaar verschaft dit bloemenfeest aan zeer velen genoegen, vooral ook door hetgeen tot opluistering daarvan steeds geschiedt degelijke muziekuitvoeringen en 't afsteken van een schitterend vuurwerk, 't Bestuur is thans bezig met de voorbereiding van deze jaar aan jaar plaats hebbende feestviering, en rekent daarbij, zeker niet te vergeefs, op de steeds gebleken belangstelling van de zijde van het publiek, 't Bestuur heeft ons als zijnen wensch te kennen gegeven, dat die belangstelling zich o. a. ook moge openbaren door 't afstaan van voorwerpen, geschikt tot prijzen voor die Tentoonstelling. Herhaaldelijk hebben vrienden van Floralia 't Bestuur verblijd met de inzending van geschenken tot dit doel. Toch kwamen die blijken van belangstelling wel eens te laat, zoodat het Bestuur zelve inmiddels reeds prijzen aangekocht en dus onnoodige kosten gemaakt had. Het is daarom, dat we, met het oog ook op de geringe fondsen, waarover bedoeld Bestuur te beschikken heeft, aan een ons gedaan verzoek voldoen, door belangstellenden uit te noodigen de voorwerpen, geschikt tot prijzen, die men tot dit doel zou willen afstaan, in tijds in te zenden en wèl vóór 28 dezeraan 't adres van den Voorzitter van Floralia, den heer T. Mooy. Het aloude spreekwoord: „wie spoedig helpt, helpt dubbel," vinde ook in deze zaak eene gewenschte toepassing. We voldoen aan een ons gedaan verzoek door te herinneren, dat de inschrijving van jongens, die aan den Vliegerwedstrijd alhier wenschen deel te nemen, zal plaats hebben morgen na middag tusschen 2 en 4 uren, in het lokaal der Sociëteit ,/Eensgezindheid." Verder kunnen we berichten, dat iedere deel nemer een bewijs van toegang tot het feestterein ontvangt voor zich en voor zijn helper, die, even als hij, niet ouder mag zijn dan 16 jaar. Strooken papier, waarop gedrukt staat„Heldersche Vliegerwedstrijd," zullen, met het doel om op de vliegers te plakken, door de Commissie worden uitgereikt. De lengte van het touw moet zijn 400 M. Op Zondag 30 dezer, des namiddags, zal in 't lokaal Musis Sacrum een huishoudelijke schietwedstrijd worden gehouden door het Artillerie-Vrijkorps alhier. Beroepen bij de Doopsgez. gemeenten te Hypolitushoef en Stroe op Wieringen ds. P. K. Bijl, predikant to Edam. Mej. G. W. Cohen Stuart, te Alkmaar, heeft te Utrecht akte bekomen voor de Engelsche taal. 319de Staats-loterij. Tweede klasse. Eerste lijstNo. 20727 f 1000. Nos. 7535 en 14767 ieder f 400. Nos. 1958 en 6154 ieder f 200. Nos. 1116, 1500 en 9975 ieder f 100. PURMERENDER MARKT VAN HEDEN. PER TELEGRAAF. 398 stapels kleine Kaas a f29.50, IMiddelb. af 19.50 per5Ukih: 1318 kilogr. Boter: laagste prijs f 1.05, hoogste f 1.15 por il 232 Runderen; vlug, hooger prijs. 26 Paarden. 284 vette Kalveren, f 0.40 a 0.80 per pond, vlug. 71 nuchtere f 10 a 25 per stuk, vlug. 85 vette Varkens, f 0.42 a 0.50 per pond, vlug. 54 magere f 13 a 20 per stuk, stug. 221 Biggen, f 5.a 9.per stuk, stug. 1319 Schapen en Lammeren: magere prijshoudend, vette minder in prijs, handel flauw. 100 manden Appelen, f 2.60 a 4. Kip-Eieren f 3.50 a Eend-Eieren f per 100. Woensdag 12 Augustus 1885 hopen onze i geliefde ouders: M. A. GRUNWALD en M. GRUNWALD—DE LEEW, hunne vijf-cn-twintigjarigc echt vereeniging; te herdenken. Hunne dankbare kinderen en behuwdzoon. Uit aller naam: D. M. Grunwald. Goorer' ^u8ustus 1^85. Algemeene kennisgeving. KECEPTIE Zaterdag 15 en Zondag 16 Augustus, Vlootstraat 72, Helder. MarHLfberioliten. ALKMAAR, 10 Augustus. 1 Koe 1 220 a ,312 vette Kalveren f 30 a 106, 9 nuchtere dito f 15 a 24, 431 Schapen f 25 a30.100 vette Varkens 42 a 53 c. per kilogram, 35 magere Varkens f 13 a 18, 3 Bokken en Geiten, f 8a per stuk. AMSTERDAM, 10 Augustus. Op de Veemarkt waren aan gevoerd; 496 Runderen, lste kwal. 75 c., 2de kwal. 60 c. en 3de kwal. 56 c. per kilogramMelk- en Kalfkoeien f 80 a 220 per stuk; 1 Graskalf, f 14: 50 nuchtere dito f 8 a 17; 37 Schapen en Lammeren f 25 a 16 per stuk; 1 Paard, f 17; vette Varkens 38 a 45 c. per kilogram. TIELERWAARD, 10 Augustus. Hooi, met beperkten handel, f 10 a 11.50 per 500 kilogram. Bevallen van eene dochter: A. F. SCHELLINGER—GROEN. Nieuwediep, 10 Augustus 1885. Algemeene kennisgeving. Heden overleed, in den ouderdom van ruim 75 jaren, de Heer JOHANNES FRANCISCUS MANIKUS. Wed. A. E. MANIKUS, geb. Elders en kinderen. Helder, 9 Augustus 1885. Eenige en algemeene kennisgeving. Vervolg Nieuwstijdingen. De kolonel K. P. Kempers, commandant van het lste regiment infanterie, is eergisteren alhier aangekomen tot het houden eener inspectie over het 5de bataillon van het bovengenoemd regiment. 't Was een zeer plechtig oogenblik voor de gemeente der I i Oud-Bisschoppelyke Clerezy te dezer plaatse, toen Pastoor Dankbaar voor de genegenheid en achting, gedurende mijn lOjarig verblijf alhier van de zijde mijner stadge- nooten ondervonden, breng ik hun, bij mijn vertrek naar Enkhuizen, bij deze mijn hartelijken heilgroet. DIEVENBACH, R. K. Pastoor der Oude Bisschoppelijke Geestelijkheid. Voor de vele blijken van belangstelling, bij gelegenheid vai? ons zilveren feest ons betoond, zoowel van hier als elders, brengen wij onzen innigen dank. De Cocksdorp, 10 Augustus 1885. A. DROS Azn. en familie. op ZONDAG 16 AUGUSTUS a. s., bij IJ. BUIK, aan de Blauwe Keet.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1885 | | pagina 3