MAMNË. ADVERTENTIËN. Koppen's Verkoophuis. Tafel-, Dessert-, Zak-, Brood- en Scheermessen. Vermist een Ooilam, Daarna werden bij bet lot negen departementen aangewezen, die overeenkomstig art. 40 te voorzien hebben in twee vacaturen van de commissie van zeven, belast met het onderzoek van begroo ting, enz., enz. Het voornaamste der Dinsdag aan de orde gestelde voorstellen was dat van het departement Nijmegen, luidende: De vergadering trekt het besluit van 1883 omtrent de stichting der Kweekschool van bewaarschoolhoudcressen in." Op dit voorstel was een amendement ingediend door het depar tement Amsterdam, van dezen inhoud „De vergadering trekt het besluit van 1883 omtrent de stichting der Kweekschool voor bewaarschoolhondercssen in, voor zoover daarbij aan het Hoofdbestuur overgelaten is de keuze der - plaats, alwaar de Kweekschool zal gevestigd worden, en besluit: a. alsnog aan een commissie, bestaande uit zeven personen, die tot dusverre in de zaak niet betrokken zijn geweest, en te benoemen op do wyze in art. 39 der wet voorgeschreven, op te dragen een gemotiveerd rapport uit te brengen over de vraag: welke plaats ook in verband met den financiëelen toestand der quaestie te beschouwen is als de meest geschikte voor vestiging der Kweekschool. b. de plaats van vestiging te doen bepalen door de departementen op de eerstvolgende algemeene vergadering." Staande de vergadering werden verschillende amendementen en subamendementen ingediend, die echter allen, voor zoover zij in stemming kwamen, verworpen werden. Het eindresultaat der beraadslaging was, dat het voorstel van Amsterdam gewij zigd overeenkomstig een voorstel van Rotterdam, dat de kosten tot de oorspronkelijk geraamde som beperkt met 491 tegen 439 stemmen werd aangenomen. (fi Gemeenteraad van Schagen. Zitting van Woensdag 12 Augustus. In deze zitting werd, na opening daarvan, mededeeling gedaan van een schrijven des heeren mr. A. P. De Lange, van Alkmaar, waarbij deze bericht, dat de heer Kenens, directeur der gemeente gasfabriek aldaar, zich bereid heeft verklaard, den Raad voor te lichten omtrent de rentabiliteit, inrichting en productie eener gasfabriek alhier. Aangenomen voor kennisgeving. Nadat vervolgens gunstig was beschikt op een verzoek van P. Koeman, om ontheffing in zake hondenbelasting, werd gelezen het rapport der Commissie belast met het onderzoek der gemeente rekening, dienst 1884. Conform het advies der Commissie werd de rekening met alge meene stemmen (minus de wethouders, in dit geval niet mede- stemmende), goedgekeurd en voorloopig vastgesteld. Aan de orde was daarop het onderzoek der geloofsbrieven van de herkozen Raadsleden, do heeren Smit, Stammes en Voorman. De met dat onderzoek belaste Commissie, bestaande uit de heeren Schenk, Kooy en Hazeu, rapporteerde, bij monde van laatstge noemde, dat zij de geloofsbrieven in orde had bevonden en mitsdien concludeerde tot toelating. Met algemeene stemmen werd deze conclusie zonder beraad slaging aangenomen, en de zitting daarna gesloten. Bultenlanci. Na de provincie Saragossa (Spanje), wordt thans de provincie Grenada liet meest door de cholera geteisterd. Den 10 dezer kwamen aldaar 736 ziektegevallen voor en bezweken er 337 aan de cholera. De aartsbisschop van Sevilla, die zich op een kasteel in de provincie Grenada ophield, is een der slachtoffers van de ziekte geworden. Officieel werd gisteren aangifte gedaan van een geval van Engelsche cholera, met noodlottigen afloop, nabij Chollerton in Northumberland. Het bevestigt zich bij nader onderzoek, dat het te Bristol waargenomen geval van cholera wel degelijk Aziatische cholera is geweest. De aangetaste Douglas, was een bootsman, die van Marseille kwam. Woensdag werd hij door de ziekte aangetast, en Donderdag werd hij dood te bed gevonden. Koningin Victoria van Engeland heeft aan generaal Wolseley den titel van burggraaf verleend. Het is nu drie jaren geleden, dat twee ter dood veroordeelden gelijktijdig te Parijs onthoofd werden. Het waren Lips en Robert. Jl. Maandag morgen zijn aldaar weêr twee hoofden onder de guillotine gevallen. Het zijn die van Gaspard en Marchandon. De eerste, nauwelijks 23 jaren oud, had met een medeplichtige, Meijer genaamd, zekeren koopman Delaunay, bij wien hij eenigen tijd in betrekking was geweest, vermoord. Marchandon had zich als knecht verhuurd bij mevr. Cornet, die hij van kant gemaakt had. Het gerucht, dat beiden Maandag morgen ter dood zouden worden gebracht, had zich 's avonds te voren in Parijs verspreid, en duizenden waren dientenge volge reeds lang vooraf op het plein la Roquette, de ge rechtsplaats, aanwezig. De politie had groote voorzorgen genomen ter bewaring der goede orde. Omstreeks 5 uren viel het hoofd van Gaspard, weinige minuten later dat van Marchandon. Jl. Zondag heeft te Nlraes een stierengevecht plaats gevonden, het eerste, dat onder de Regeering der Fransche Republiek werd toegestaan. Er werden 4 paarden door de stieren gedood en 8 gekwetst, waarvan sommigen afge maakt moesten worden. De zes stieren werden allen dood gestoken, maar twee der banderillero's kwamen niet zonder ernstige kwetsuren uit het strijdperk. Te Marseille zijn vier jeugdige Prinsen uit Siain, zoons van den Koning, aangekomen. Het zijn kinderen van 5 A 6 jaar; ze zijn in Europeesche kleederdracht, die hun goed staat. Elk hunner is vergezeld van twee be dienden. Nadat zij de merkwaardigheden van Marseille bezichtigd hadden, zijn ze naar Parijs vertrokken. De vierde sectie van het Spoorwegcongres te Brussel behandelde jl. Dinsdag den rustdag der beambten. Dit punt werd door baron Prisse ingeleid met een rede, die als het ware een acte van beschuldiging was tegen sommige maatschappijen, die haar personeel geen enkelen dag van het jaar de zoo noodige rust gunden. Hij beschouwde de zaak ook uit het oogpunt van Zondags-heiliging en deed zich als een voorstander van volstrekte Zondagsrust kennen, een gevoelen, dat de groote meerderheid niet deelde. Na een lang debat bepaalde het Congres zich tot het uitspreken van den wensch van een wekelijkschen rustdag, die zooveel mogelijk op den Zondag moet vallen. Voor de regeling van den rustdag in bijzonderheden, als de vraag of men den rustdag tot een zeker aantal uren kan beperken, de vraag of de vacantiedagen in alle landen zouden samen vallen, ofwel in ieder land naar locale omstandigheden geregeld zouden worden, werd de wenschelijkheid van overleg tusschen de verschillende spoorwegbesturen uitge sproken, daar deze quaesties zeer ingewikkeld zijn en slechts de praktijk allerlei moeielijkheden kan oplossen. De Helsingforser Ostra Finland meldt het volgendè" ongeval, dat den spoortrein, waarin de Keizer van Rusland en zijne familie in Finland gezeten waren, overkomen is: Toen de keizerlijke trein op den tocht naar Wellmannstrand over een brug bij Salaakkalachti stoomde, werd er plotse ling op de brug een vreeselijk gekraak vernomen en vlogen er van het derde rijtuig stukken hout over de brugleuning in het water, zoomede glasruiten van een portier. Er werd dadelijk een noodsignaal gegeven, waarop de trein bleef stilstaan. Alleen het derde rijtuig, waarin de Keizerlijke Familie zat, werd beschadigd; de overige wagens van den trein zijn gaaf gebleven. Een persoon van den op de brug staanden wachtpost werd licht gekwetst. Toen de Keizer naar de oorzaak van het gekraak vroeg, gaf men hem ten antwoord, dat men vergeten had het portier van het derde rijtuig dicht te sluiten, tengevolge waarvan het tegen de brugleuning heeft gestooten en afgescheurd is. De Keizer gaf openlijk zijne afkeuring te kennen over deze verregaande nalatigheid en beval door te rijden. Er is een streng onderzoek naar het ongeval bevolen, daar men vermoedt dat hier een aanslag tegen den Keizer plaats had. Benoemingen, enz. rot burgemeester der gemeente Vlissingen is benoemd de heer A. Smit. Tot officier van gez. 2de kl. bij de zeemacht is, met ingang van 1 September a. s., benoemd de heer L. Broekman, arts, te Amsterdam. "V lsolitoerlonten. Door 32 korders werden jl. Dinsdag 23 tot 130 groote tongen 50 tot 130 kleine en middelbare idem, 2 tarbotten, een partijtje roggen, 23 manden scharren en 10 mandjes kleine schol aange voerd; groote tong werd afgeslagen tegen 20 a 30 cents, kleine en middelbare idem tegen 10 a 18 cents, tarbot tegen f618, rog tegen 75 cents, alles per stuk, scharren tegen f617 per mand en kleine schol (levende) tegen f 2, doodc tegen f 1 per mandje. Door 4 Egmonder bommen werden gisteren 90 tot 145 groote tongen, 120 tot 225 kleine en middelbare idem, 3 tot 9 manden scharren en 4 mandjes kleine schol aangevoerdgroote tong werd afgeslagen tegen f 0.30, kleine en middelbare idem tegen f 0.10 a 0.20 per stuk, scharren tegen f 3 tot 4 per mand en kleine schol tegen f 2 per mandje. De geheele vloot zeilde heden morgen ter vangst uit, doch keerde wegens het onstuimige weêr onverrichter zake terug. BurgerlUKe Stand. Gemeente HELDER, van Dinsdag tot Donderdag. OndertrouwdGeene. Getrouwd: A. Sloot en H. Swart. A. J. A. Jansen en G. Van der Wooning. D. Dekker en M. Vet. C. Fluiter en M. J. Uijtdebroek. M. De Niet en G. Fluiter. D. L. Van Beursen en F. K. Kiela. BevallenD. Bijl, geb. Waaijers, Z. J. Jannes, geb. Strooper, D. D. Dekker, geb. Witvliet, Z. B. De Bunje, geb. Bruin, D. M. K. Klercq, geb. Goudswaard, Z. Overleden: J. Verhagen, 2 jaren. D. Toet, 28 jaren. F. H. Greven, 7 maanden. S. Bakker, 63 jaren. Gemeente TEXEL, van 6 tot 12 Augustus. Ondertrouwd: Jan Brouwer en Dieuwerjte Koning. Moindert Hoep en Arentje Witte. Getrouwd: Geene. Geboren: Tryntje, dochter van Maarten Vlaming Jbz. en Jantje Salm. OverledenPetronella Klaassen, 32 jaren, dochter van Willem Klaassen en Hiltje Smit. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN TE HELDER. LANDSKEET. Windrichting en kracht. Barometer Thermometer mM.C. Stand.Afw. j Stand. I Afw. zwtz. 6 k. zwtw. 27 H wzw. 25 758.24 755.15 757.82 - 2.46 -5.55 18.4 -0.5 14.6 t -2.6 14.4 -4.5 Toe stand vanac zee. 0.67 golvend. 0.68 Holw. 0.73 Weersgesteldheid12 Aug. 12 u. Lichtbewolkt, winderig, mooiw. 13 Aug. 8 u. Bewolkt, onstuimig. 13 Aug. 12 u. 319de Staats-loterij. Tweede klasse. Tweede lijst: No. 14556 f 20,000. No. 10850 f5000. Nos. 5370, 7344 en 8206 ieder f 1000. Nos. 5405, 8787 en 20850 ieder I 200. Nos. 1115, 5089, 6182, 9836, 11713, 14674 en 16503 ieder f 100. Derde lijst: No. 5377 f 2000. Nos. 4692 en 5416 ieder f 1500. No. 1738 f 1000. Nos. 13746, 18050 en 19726 ieder f 400. Nos. 6437, 11712, 14383, 16763 en 17359 ieder f 100. SCHAGER MARKT VAN HEDEN. PER TELEGRAAF. 8 Paara^n Ossen 18 Stieren 32 Geldekoeien 6 Kalf koeien 4 Vaarzen Hokkelingen 7 nucht. Kalveren - 12 Rammen - 185 Schapen - 12 f 40 a 225 - 90 - 70 -160 - 70 140 a 240 a 210 a 90 a a 17 a a 25 70 Lammeren f 9 a 13 Bokken&Geiten- a 15 magere Varkens f 10 a 17 37 Biggen - 5 a 7£ 25 Kippen c. 50 al40 Eenden - a Boter per kop - 90 alOO Kaas per kilogram - 20 a 30 Kip-Eijeren per 100 -300 a350 Eend-Eijeren - a verpleging van lyders aan besmettelijke ziekten werden door hem bezichtigd, met het oog op den algemeenen gezondheids toestand. Naar aanleiding van een aantal gevallen van oogziekte, die zich alhier ïn de laatstverloopen dagen hebben voorgedaan, heeft, op last van het Gemeentebestuur, door heeren geneeskundigen een onderzoek plaats gehad in de verschillende scholen dezer gemeente, naar de gesteldheid van de oogen der leerlingen. 't Was gisteren namiddag tegen 2 uren een levendig tooneel vóór het lokaal der Sociëteit „Eensgezindheid," aan de Dijkstraat alhier, waarin de Commissie tot het organisecren van een Vlieger wedstrijd eene zitting hield tot het inschrijven van deelnemers. Ten einde alles met de noodige or le zou geschieden, stond er wel een vertegenwoordiger der „heilige gerechtigheid" op de stoep van 't gebouw, maar de knapen gedroegen zich uitmuntend. Niet minder dan 118 jongens werden, ieder met een helper, als deelnemers ingeschreven. Zij ontvingen elk een gedrukt bewijs van toegang tot het terrein en een reep papier, waarop gedrukt staat „Heldersche Vliegerwedstrijd," om op den vlieger te plakken. De lijst der deelnemers wordt Zaterdag avond 9 uren gesloten. Mochten er nog eenigen zijn, die zich wenschen aan te melden, zij kunnen dit doen uitsluitend op genoemden avond, van 5 tot 9 uren, ten huize van den Secretaris der Commissie, den heer H. A. Stader- mann. De Commissie iaat echter slechts een beperkt getal deel nemers toe. Zeer waarschijnlijk zal de Commissie, op den dag van den wedstrijd, met medewerking der deelnemende knapen, een optocht organiseeren van een bepaald punt in de gemeente naar het feestterrein. De inteekenlijst voor geldelijke bijdragen circuleert en wordt door de Commissie, nu de jongens door talrijke deelneming hunne sympathie zoo duidelijk hebben aan den dag gelegd, niet dan aan alle zijden met namen en cijfers gevuld, terugverwacht. Mnrlittoorioliton. ENKHUIZEN, 12 Augustus. Aangevoerd 20 stapels Kaas, f 27 per 50 kilogram. De prijzen der Zaden en Granen waren als volgtKarweizaad f 21.50, Mosterdzaad f 16, Grauwe Erwten f 13, Vale dito f 9 a 11, Gerst f 4.a 4.75, Haver f 3.50 a 3.75, alles per hectoliter. WIJHE, 10 Augustus. Opmerkelijk is het, dat de pryzen van het Hooi in Overysel, hoewel er weinig gras in de weiden is en de Hooioogst der tweede snede weinig of niets zal opleveren, achteruitgaan. Waarschynlijk moet de oorzaak hiervan in den buiten gewoon ruimen oogst van het eerste gewas gezocht worden. Voor het beste Hooi besteedt men thans f 24 h 27 per 1000 kilogram. Vervolg Nieuwstijdingen. De heer Dozy, geneeskundig inspecteur in Noordholland, bracht jl. Dinsdag een bezoek aan deze gemeente. Onderscheidene straten, steegen, stolen, 't Ziekenhuis en 't gebouw voor de Getrouwd REINDERT LUYTEN en JEANNETTE CORNÉLIE KEIJSER, die, mede namens wederzijdsche familie, hunnen hartelijken dank betuigen voor de vele en treffende blijken van belangstelling, hun, zoowel van hier als van elders, bij hun huwelijk betoond. De ondergeteekenden betuigen hunnen dank voor de vele bewijzen van belangstelling en deelneming, betoond gedurende de ziekte en na liet overlijden van hunne Eclitgenoote en Moeder. Amsterdam, 8 Augustus 1885. D. DEKKER. D. DEKKER Jr. OPENBARE AANBESTEDING bij de Directie der Marine te WILLEMSOORD, op WOENSDAG den lijden AUGUSTUS 1885, des voormiddags te 11 uren, van: Het maken van een houten Exercitietoren. De bestekken liggen ter lezing bij het Departement van Marine te 's Gravenhage en bij de Directiën der Marine te Willemsoord, Amsterdam en Hellevoetsluis, alsmede in de lokalen van de Provinciale Besturen van Noord-Brabant, Limburg, Gelderland, Overijsel, Zeeland en Friesland en ter Secretarie van de Gemeentebesturen te Rotterdam en Dordrecht. Voor zooveel de voorraad strekt, zijn op franco aanvrage de bestekken ter Griffie van de Directie der Marine te Willemsoord te verkrijgen. De noodige aanwijzing in loco zal geschieden op de twee de aanbesteding voorafgaande werkdagen, des voormiddags te 10 uren. Verdere inlichtingen kunnen verkregen worden ten Bureele van den Hoofdingenieur der Marine te Willemsoord. De inschrijvingen op gezegelde biljetten, bevattende de aannemingssom in cijfers en letterschrift en de namen van aannemer en borgen, zonder doorhalingen en bijconditiën en door den inschrijver onderteekend, moeten vóór of op den dag der aanbesteding, des voormiddags te elf uren, vrachtvrij bezorgd worden bij de Directie der Marine te Willemsoord. Willemsoord, den 10 Augustus 1885. De Vice-Admiraal, Directeur en Commandant der Marine, W. K. VAN GENNEP. Hoofdgracht. K 84. Nieuwediep. Ontvangen: De nieuwste soorten OORKNOPJES, BROCHES en BRACELETTEN, NÉCESSAIRES, PORTE-MONNAIES, SIGARENKOKERS, ALBUMS, Reiskoffers, Damestasschen, Doopsgezinde Gemeente van Burg, Waal en Oosterend op Texel. Behoudens onvoorziene omstandigheden, zal ZONDAG 16 AUGUSTUS, des voormiddags om £10 uren, aan Den Burg de predikbeurt worden vervuld door den Heer: J». DE VRIES, Leeraar bij de Doopsgezinden te Haarlem. gemerkt met een rooden streep over den rug en dito stip op den schoft. Die inlichting of kennis daarvan kan geven bij den eigenaar J. BAKKER Jz., Bargen (Texel), zal daarvoor beloond worden.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1885 | | pagina 3