de rechter aanving. Wat door de justitie niet oorbaar voor het publick wordt geacht, wordt door haar met gesloten deuren behandeld, en dit was hier ni<:t het geval. Daarbij welk bezwaar kon er voor een redactie bestaan om zulk een even bespottelijk en onzinnig als onbehouwen stuk socialistische waan wijsheid in haar blad af te drukken? Het veroordeelt zich zelve. Het is door vorm en inhoud niet veel meer dan een laffe kwajongensgrap, een zoutelof ze opeenstapeling van dronken- manstaal. Vóór het in 't publiek bekend was, liepen er de meest overdreven geruchten over. M< n vertelde er de vreeselijkste dingen van. Daaraan is nu een einde gekomen. Ieder kan nu lezen en oordeelen, en wie zijn g v.ond verstand niet totaal ver loren heeft, haalt over dien mallen bombast de schouders op. Niemand zal zich althans door 'net «Buitengewoon Staatsblad" tot liet socialisme laten bckecren, tenzij hij reeds voor 7/8 op weg is. Met dat al is liet goed, dat de aanplakker van dat moois een jaar gaat „brommen." Hoe laf zijn proza ook was, de wet stelt het strafbaar, en hij krijgt dus zijn verdiende loon. Maar het publiceeren van die lafheid benadeelt meer de zaak van het socialisme, dan het prestige des Konings. Amtelaar. Bulten land. Het Engelsclie Parlement is gisteren met eene troonrede gesloten, waarin o. a. gezegd wordt, dat de dood van den Mahdi de taak van Engeland in Egypte waarschijnlijk gemakkelijker maken zal, en dat Engeland zal blijven pogen de Regeering en de orde aldaar op steviger grondslag te vestigen; de betrekking n.et de andere mogendheden is vriendschappelijk; de onderhandelingen met Rusland duren nog voort; de Regeerimr hoopt, dat zij spoedig tot eene bevredigende regeling zullen leiden. De Regeering neemt maatregelen om de noor iwestelijke grens van Indië in voldoenden staat van verc e< liging te brengen, omdat anders de welvaart en de rust Ier Indische onderdanen van tijd tot tijd stoornis zouden kunnen ondervinden. De rede is overigens gewijd aan binnen]andsche zaken. De Duitsche oorlogs korvet Augusta, waarover men zich ongerust maakt, heeft 238 man aan boord en 10 officieren. Uit Berlijn wordt aan de Köln. Ztg. gemeld, dat men in het Departement van Marine goeden moed blijft houden. Wel is het mogelijk, dat dezelfde cycloon, die het Fransche oorlogsschip Renard met man en muis deed vergaan, ook de Augusta heeft doen zinken, maar de ambtenaren van genoemd Departement doen opmerken, dat de Augusta weinig kolen aan boord had en dus zeilende den verren weg door den Indischen Oceaan moest afleggen. In dat geval is eene reis van twee of drie maanden geene zeldzaamheid, en het ontbreken van tijding behoeft dus op zich zelf nog geene reden tot wanhopen te zijn. Betreffende de jongste terechtstelling van twee boos doeners te Parijs kan de Amsterd. Crt. nog de volgende j bijzonderheden mededeelen Ontzaglijk groot was het aantal nieuwsgierigen naar de dubbele terechtstelling; als gewoonlijk verdrong men zich in de aangrenzende straten, om toegang te krijgen tot de Place de la Roquette. Zoo mogelijk was de toevloed thans nog grooter dan bij vroegere gelegenheden. Maar de voorzorgsmaatregelen, welke genomen waren, mochten goed heeten. Van middernacht was het plein geheel leeg gemaakt en afgezet door politiemacht, paarden- en voetvolk. Geen enkele van de velen, die men bij de uitvoering niet noodig achtte, werd toegang verleend, zoodat slechts weinigen den dichten muur van wachtposten konden doordringen. Ongeveer half vijf 's morgens was men met 't gereed- maken der guillotine klaar. Uit de Rue de la Roquette j naderde een rijtuig met twee geestelijken, die bij de terechtstelling zouden tegenwoordig zijn. De teruggehouden menigte trachtte van het doordringen van dit rijtuig ge- bruik te maken om ook op het plein te komen, maar zonder veel moeite werden allen door de wachtposten teruggehouden. De geestelijken verdwenen in de gevangenis, en af en toe zag men daar eenige personen in- en uitgaan. De eerste, die den dood zou ondergaan, was Gaspard. Toen men hem zijn laatste uur had aangekondigd, zeide hij: „C'est bien triste, mais je m'y attendais/ waarop hij in zichzelven gekeerd werd. Voor men hem de handen samenbond, vroeg hij verlof nog eenmaal aan zijne moeder te mogen schrijven, en toen hem dit geweigerd werd, ont snapte geen enkel bitter woord aan zijne lippen; zonder eenigen tegenstand liet hij zich binden, na het hem nog aangeboden voedsel geweigerd te hebben. Ten kwart voor vijven werd hij naar buiten gebracht; alle hoofden werden ontbloot, en droevig klonk het gekletter der wapenen, die de soldaten uittrokken. Gaspard naderde met vasten tred en opgeheven hoofd, aan elke zijde een geestelijke, die een crucifix droeg, en gevolgd door de helpers van den beul. Op de noodlottige plek gekomen, sloeg hij nog eenmaal een blik over de verzamelde menigte, kuste daarop met een zekere hartstochtelijkheid het crucifix, sprak nog even op gedempten toon met den geestelijke, die, alvorens hem aan den beul over te geven, hem met aandoening omhelsde. De beulsknechten brachten hem daarop naar de guillotine, en twee seconden later was aan de menschelijke gerechtigheid voldaan. Zoodra het hoofd van den gedoode 'bij het lichaam in de mand gelegd was, werd het mes der guillotine schoon gemaakt en ook het schavot zeif afgespoeld. Daarna ging I men in de gevangenis terug, o.n spoedig met Marchandon i weer te verschijnen. Toen men dezen gewekt had, was mede zijn eerste vraag, of hij nog aan zijne moeder kon schrijven, maar ook hem werd dit geweigerd. Voor voedsel bedankte hij, evenals Gaspard. Geen enkel woord deed hij hooren. Op den weg naar het schavot werd hij ondersteund I door de beide geestelijken, die hem moed inspraken. Hij liep met gebukten hoofde en wankelenden tredzijn gelaat was doodelijk bleek. Het zou moeielijk te zeggen zijn, of er nog en welke gedachten er rezen in dit reeds half ge broken lichaam; men zag zelfs niet de minste beweging in zijne lippen, toen hem het crucifix voor den laatsten kus werd voorgehouden. Een der geestelijken omarmde hem, en daarna vatten twee beulsknechten hem aan. Op dit oogenblik was het alsof hij onwillekeurig een schrede achteruit wilde doen, maar oogenblikkelijk greep de beul Deibier hem met eene forsche hand aan en duwde hem op de bascule. Twee seconden voor den onge lukkige twee eeuwen! bleef hij daar geknield, toen het vallende mes hem het hoofd van het lichaam sneed. Zijn lijk werd gevoegd bij dat van Gaspard. Toen men zijn hoofd opnam, ora het met het lichaam in de mand te leggen, zag men, dat het geheel met bloed en houtsplinters bedekt was; dat van Gaspard daarentegen werd zoo blank als was opgenomen. Niet lang duurde het, of de treurige tocht naar het kerkhof van Ivry werd aangevangen. Een half uur later was het schavot weggebroken, het plein met water afge- spoeld en de politic ingerukt. Als een hoop wilden stortte zich nu het gepeupel op de noodlottige plek, en scheen als 't ware gelukkig, toen het nog een paar druppels bloed op het plaveisel ontdekte! Na de vormelijke begrafenis op het kerkhof werden de lijken der beide misdadigers naar de Ecole de médécine gebracht, maar de daar aanwezige professoren verklaarden, dat het reeds te laat was om er nog physiologische proeven mede te nemen. Zij werden daarop naar de ontleedkamer vervoerd. De VVeener geneesheer Zsigmondy is op een berg in Dauphinc, door het breken van een touw, in eene diepte gestort en was onmiddellijk dood. Hij stond bekend als een der stoutste en ervarenste bergklimmers, die voorzichtig heid en onverschrokkenheid wist te voreenigen. Eerst enkele weken geleden had hij een werk uitgegeven getiteld „De gevaren der Alpen; praktische wenken voor bergbe- s tijgers.' Voorloopig zal er te Londen nog geen gebrek aan lamscoteletten zijn. Uit Nieuw-Zeeland werden jl. Donder dag daar per stoomboot Jonie aangevoerd16,000 ge slachte en bevrozen schapen. Men heeft gezegd, en het staat zelfs in de boeken te lezen het zal dus wel waar zijn dat onder de ooievaars de echtbreuk met onverbiddelijke gestrengheid gestraft wordt. Op vervaarlijk geschreeuw van den be drogen echtgenoot verzamelt zich een heele schare lang- beenen, om vonnis te vellen. Het is eigenlijk een soort van bloedwraak, die hier geoefend wordt; elk lid van het onteerde vogelgeslacht beijvert zich de borst van den schul dige open te rijten. Dat echter bij de rechtspleging onder de ooievaars ook verzachtende omstandigheden in aanmer king genomen worden, blijkt uit het volgende geval, dat in dit voorjaar op eene hofstede op het Deensche eiland Funen plaats had. Dit jaar kwam het wijfje alleen terug. Dagelijks zag men haar geduldig wachtende op het nest staan, maar er verliepen verscheidene weken, zonder dat haar echtgenoot terugkeerde. Na verloop van eenigen tijd vertoonde zich in de buurt een jonge mannetjes-ooievaar; hij maakte zich op zijne wijze beminnelijk bij het treurende wijfje en wilde haar gaarne het verlies van een beminden echtgenoot vergoeden. Zijn aan zoek werd echter allesbehalve vriendelijk opgenomende spanning tusschen den vrijer en het standvastige wijfje ging in een hevigen strijd over, die verscheidene dagen duurde. Daar echter het mannetje steeds uitbleef en er groote waarschijnlijkheid bestond, dat hij verongelukt was of zijne zinnen op eene andere schoone in de ooievaarswereld gesteld had, liet de onbestorvene weduwe zich eindelijk troosten; wat met strijd begon, eindigde in teederheid en het paar genoot nu ten volle het huwelijksgeluk na verloop van korten tijd was het nest gezegend met eieren. Terwijl het paar zich nu in zijn huiselijk geluk verheugde, kwam op zekeren dag de wettige echtgenoot gezond en wel, met krachtige vleugelslagen op het nest aanvliegen. Hij was allesbehalve vriendelijk, toen hij zag dat een ander zijne plaats had ingenomen. Een felle strijd tegen zijn mededinger eindigde daarmede, dat deze deerlijk gehavend de vlucht moest nemen. Het wijfje, dat onder het gevecht als een berouwheb bende zondares op het nest had gestaan, ontving daarna eene ernstige bestraffing van haar vertoornden eclitgenoot; de eieren, deze getuigen der ontrouw, werden onmeedoogend uit het nest geworpen en daarna werd het leven tusschen man en vrouw voortgezet, zonder dat een wolk den hemel van geluk verduisterde; ten bewijze daarvan lagen weldra nieuwe eieren in het nest. Het mannetje heeft dus verzachtende omstandigheden in aanmerking genomenmaar wat zijne reis vertraagd heeft, ja, dat weet de berichtgever niet te zeggen. jaren, echtgenoote van P. Wit. Aaltje Mooij, 2 maanden. Trijntje Noordstrand, 6 weken. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN TE HELDER. LANDSKEET. Windrichting 12} wnw. nwtn. nwtw. 5 k. 3 1.3 I I Weersgesteldheid Barometer mM. Thermometer C. Vochtigli. i procent. Stand. 1 Afw. Stand. Afw. 768.42 t 7.62 12.6 -6.3 0.79 769.28 f 8.48 14.0 -3.1 0.67 769.65 t 8.85 15.4 -3.5 0.67 Toe stand van de jwein.gv. Slechtw. 14 Aug. 12 li. Bewolkt, koel, goedweer. 15 Aug. 8 n. Helder, mooi weer. 15 Aug. 12 u. Helder, lichtbewolkt, mooiweer. MARINEHAVEN N1EUWEDIEP. BINNENGEKOMEN SCHEPEN BKSTEMl) HUNNE LADING IN DE BUITEN- OF BINNENHAVEN TE LOSSEN. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Hebe. S. Mikkclsen. St. Ubes. Zout. W. J. v. Neck. Haabet. J. Johnson. Helsingfors. Hout. Larsen Co. ALKMAARSCHE KARET VAN HEDEN. PER TELEGRAAF. 1 Paard 6 Koeien 14 Nucht.Kalveren 32 Schapen 125 a240 30 Lammeren 8 a 13 •j 48 mag. Varkens 14 a 24 14 a 29 135 Biggen 7 a 9 17 a 32 5 Bokk.&Geitcn 4 a 8 jBonoeaaingeii, enz Met ingang van 16 dezer zijn bevorderd: tot kapt. ter zee, de kapt.-luit. ter zee J. P. Mercier; tot kapt.-luit ter zee, de luit. ter zee 1ste kl. H. Schotborgh, en tot luit. ter zee lste kl., die der 2de kl. A. Seret. Door den minister van Marine zijn met 1 September a. s. benoemd tot adsnirant-administrateurs bij de zeemacht de jonge lieden W. H. C. Ten Brummeler, W. G. E. Van Druten, O. J. Grullemans, H. G. Havik, C. Valkenburg en E. De Wijs. Vlsotitjorloliton. Door 3 Egmonder bommen werden jl. Woensdag avond nog 35 tot 70 groote tongen, 60 tot 150 kleine en middelbare idem, 15 roggen, 6 tot 11 manden scharren en 2 tot 3 mandjes kleine schol aangevoerdgroote tong werd afgeslagen tegen 25 a 30 c., kleine en middelbare idem tegen 8 a 20 c., rog tegen 37 c., alles per stuk, scharren tegen f 3.50 a f 4.50 per mand en kleine schol tegen f 2.50 k f 3.per mandje. Wegens de ongunstige gelegenheid konden dc visschers Don derdag niet ter vangst uitzeilen. BurgerUlU.e Stand. Gemeente HELDER, van Donderdag tot Zaterdag. OndertrouwdB. Nicolaas, matroos bij do Marine en W. Huizinga. L. A. Van der Bout, stoker bij de Marine en J. M. Gutzloe. W. A. De Kok, stoker by de Marine en J. Swart. P. J. Van Veen, stoker bij de Marine en M. Mante. H. Van Dijk, stoker bij de Marine en M. Nelis. J. W. J. J. Van Rosendael, koopman en M. A. P. Sitnon. K. West, sergeant der mariniers, en K. Dekker. C. Bos, broodbakker en A. J. Kuijt. W. F. Labout, timmerman, en C. Roukens. GetrouwdGeene. Bevallen: E. Huurman, geb. Out, Z. M. F. E. Wijs, geb. Boele, D. Overleden: C. Kok, 52 jaren. A. Koning, geb. Luijtzen, 69 jaren. J. Knupfel, 45 jaren. Gemeente WIERINGEN, van 1 tot 31 Juli. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. Geboren: Antje, dochter van Jb. Wagemaker en S. Mulder. Cornelis, zoon van N. Mulder en A. Wagemaker. Elizabeth, dochter van P. Kooy en V. Heijblok. Alijda, dochter van A. A. A. Kraan en W. C. C. E. Linghaus. Aagje, dochter van I. Smid en G. Bakker. Overleden: Jacob Keijzer, 3 weken. Cornelis Duijnker, 4 maanden. Cornelis Mulder, 14 dagen. Gemeente HEER-HUGOWAARD, van 1 tot 31 Juli. Ondertrouwd: Pieter Doorn en Jantje Kooy. GetrouwdGeene. Bevallen: Cath. Wageman, geb. Volkers, D. Antje Ruiter, geb. Mul, D. Antje Tin, geb. Blankendaal, Z. Aaltje Kruyer, geb. Boots, D. Tryntje Koomen, geb. Noordstrand, Z. Johanna Masclé, geb. Strooker, D. Overleden: Pieter De Boer, 68 jaren, echtgenoot van N. Koomen. Antje Helder, 3 maanden. Tryntje Heereboer, 65 Marlittoericliteii. TEXEL, 13 Augustus. De prijs van onderstaande artikelen was als volgt: Aardappelen f 3.a 3.50 per hectoliter. Gevischt Zeegras f 2.75 a 3.75 en gemaaid dito f 9 a 11 per pak van 100 kilogram. Gewasschen Wol f 1 en ongewasschen dito 80 c. per kilogram. Tarwe f 8, Rogge f 5.75 a 6.Haver f 4, Koolzaad f 8.50, Karweizaad f 20, alles per hectoliter. ALKMAAR, 14 Augustus. 1 hectoliter Tarwe f 6.80: 144 h. Rogge f 6.75 a f 7.364 h. Gerst f 4.a 4.87$; Chev. f 6.50 a 6.75; 216 li. Haver f 4.a 4.90; 31 h. Koolzaad f 8.a 8.25; 4 h. Lijnzaad f 9.25; 152 h. Karweizaad f21.75 a f 22.21 h. Vale Erwten f 8.50, alles per hectoliter. 560 stapels Kaas, wegende 135,000 kilogram; Kleine f 30Commissie f 23.50 en Middelbare f 24.50, per 50 kilogr. HOORN, 12 Augustus. Heden is alhier de groote jaarlijksche Paardenmarkt gehoudende aanvoer was gering en bedroeg slechts 120 stuks. De prijzen varieerden tusschen f 40 en f 250. Handel matig. HOORN, 13 Augustus. Ter waag gewogen 271 stapels Kaas, wegende 76,028 kilogram; hoogste prijs: Kleine f 30 en Com missie f 23 per 50 kilogram. HOORN, 14 Augustus. Aangevoerd 3 Kalveren 40 a 60 c. per kilogram. 364 Schapen f 24 a 29 per stuk. MEDEMBLIK, 12 Augustus. Aangevoerd 36 stapels Kaas; hoogste prijs f 22.50. Boter f 1.20 per kilogram. Kip-eieren f 4 en Eend-eieren 1' 3.90 per 100 stuks. LEIDEN, 14 Aug. De aanvoer en prijzen ter Veemarkt van heden waren als volgt: 140 Stieren f 52 a 246, 132 vette Ossen en Koeien f 162 a 290 of f 0.66 a 0.78 per kilogram, 56 Vare idem f 142 a 235, 16 Graskalveren f 26 a 60, 136 vette idem f 24 a 70 of f 0.50 a 0.70 per kilogram, 24 nuchtere idem f 8. a 19.658 vette Schapen f 23 a 32.of f 0.55 a 0.65 per kilogram, 670 weide dito f 14.a 23.228Lammerenf 7. a f 16.50, 52 magere Varkens f 14 a 30, 224 Biggen f 5.a 13.6 Veulens f 80 a 100, Paarden f a 86 Kalf- en Melkkoeien f 148 a 275. WAGENINGEN, 13 Augustus. Uiterwaardsch Hooi f20 en Binnenvcldsch f 12 a 14 per 500 kilogram. NIJMEGEN, 13 Augustus. Uiterwaardsch Hooi geldt thans f 17 a 18 en Binnenveldsch f 11 per 500 kilogram. BARNEVELD, 13 Augustus. De Schapenmarkten alhier zijn aangevangen. Heden werden aangevoerd 180 stuks. De handel was van weinig heteekenis. Op volgende marktdagen verwacht men grooten aanvoer. KAMPER-EILAND, 13 Augustus. Sedert onze vorige opgave is de Hooihandel veel vlugger geworden; belangrijke partijen zijn deze maand reeds verzonden. De prijzen ondergingen weinig verandering; lste soort f 13 a 14; 2de soort f 11.a 12.50 het BuitendijkschBinnenhooi f 10 a 11, alles per 500 kilogram vrij aan 't schip. ZWOLLE, 14 Augustus. Ter markt waren: 712 en op de stallen 350 stuks Vee. Neurende en vcrschgekalfde Koeien 1120 a f 240, dito Schotten en Vaarzen f 115 a 190, spoeling Koeien voor de vetweide f 110 a 160, dito Vaarzen f 105 a 150, winter- kalvende Koeien f 115 a 172, Ossen voor de vetweide f115 a f 170, jarige Springstieren f 85 a 160, Vaarspinken f 60 a 105, Fok-kalveren f 30 a 45, nuchtere Kalveren f 5 a 10, vette Koeien en Ossen aan bouten 56 a 64 c., dito Stieren 50 a 55 c., dito Kalveren 50 a 60 c. en dito Schapen 54 a 62 c. per kilogr., Lammeren f 8 a 15. Op 115 wagens 526 Biggen. 6weeksche f 6.a 7.50, lOweeksche 1' 9.a 13.drachtige Varkens f a f magere f 20 a 58, vette Varkens (levend gewogen) 38 a 44 c. en Varkens voor Londen 34 a 36 c. per kilogram. De Hooimarkt blijft gedrukt. Men besteedt voor prima kwaliteit Kampereilandsch hoogstens f 13 per 500 kilogram. Puike soorten uit Mastenbroek, Geuemuiden en Grafhorst f 10 a f 11. MASTENBROEK, 13 Augustus. De prijzen van het Hooi waren per 500 kilogram als volgt: Kamper-eilandsch f 14 a 16, Mastenbroeker en Geuemuider lste kwal. f 13 a 15 en 2de kwal. f 12 a 14. DEVENTER, 14 Augustus. Hooi f 24 a 26 per 1000 kg. ASSEN, 13 Augustus. Wol 80 a 90 c. per kilogram. Vervolg Nieuwstijdingen. De heer C. Swaving, benoemd tot Commissaris van Rijks- en Gemeente-Politie en Waterschout alhier, heeft als zoodanig jl. Donderdag den eed afgelegd voor de Arrondissements-Recht- bank te Alkmaar. Gisteren raiddag heeft op de vergaderzaal ten Raadhuize alhier de installatie van den Commissaris plaats gehad. De Burgemeester hield daarbij eene toespraak tot de aanwezige politie-beambten en wenschte den benoemde geluk met zijne nieuwe betrekking. Tegen gisteren namiddag was door B. en W. dezer gemeente aangekondigd de publieke verpachting vanHet recht en de ver plichting tot het ophalen van beer, asch, vuilnis, enz. in de gemeente Helder, voor den tijd van 10 jaren, ingaande den 1 Octoher 1885. Getal inschrijvers: geene. De practische oefeningen met het kustgeschut, van het 4de regiment vesting-artillerie, zijn op heden geëindigd. Heden namiddag zal met den spoortrein te 4 uur alhier aankomen een detachement van het corps torpedisten, sterk 3 officieren en 85 onderofficieren en minderen, onder bevel van den kapitein J. J. C. H. Van Pelt. Heden morgen is van hier naar Hellevoetsluis teruggekeerd de lste compagnie van het 4de regiment vesting-artillerie, onder bevel van den kapitein jhr. v. d. Spiegel. Heden werd met militaire honneurs ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den matroos, die aan boord van Zr. Ma. instructie vaartuig Het Loo zoo noodlottig het leven heeft verloren. Bij de Directie der Marine alhier is aanbesteed de leve ring der navolgende voorwerpen: Oi Al K St

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1885 | | pagina 3