De schade, bij den brand te Raamsdonk geleden, wordt op ruim 200,000 geschat. De heer A. Smit, de nieuwbenoemde burgemeester van Vlissingen, die jl. Vrijdag even de gemeente bezocht, is daar op de schitterendste wijze ontvangen en afgehaald. Heel Vlissingen was aan den trein. Met een vierspan fevolgd door muziek en corporatiën bracht men den heer mit naar zijn woning De gemeente Kampen had over het jaar 1884 aan pacht van erven, landerijen en weiden eene opbrengst van bijna f 390,000. Jhr. mr. Elout van Soeterwoude heeft aan professor Fabius het volgende geschreven: Aanvankelijk bestond de hoop om de blijken van wel willende belangstelling, uit alle oorden van honderden zoo onverdiend ontvangen, elk afzonderlijk te beantwoorden. Dit blijkt den grijsaard onmogelijk te zijn. Daarom biedt hij allen op deze, zij het ook gebrekkige wijze, de betui ging aan van ootmoedigen dank en van wederkeerige heil bede, welke het onzen grooten God en Zaligmaker behage te beantwoorden in rijke zegeningen over ieder in het bijzonder en over gansch ons dierbaar vaderland en het Koninklijk Huis." Door de Koninklijke Vereeniging «Het Nederlandsch Tooneel* zal te Amsterdam, op 31 dezer, ter gelegenheid van den verjaardag van Prinses Wilhelmina, een kostelooze Volksvoorstelling worden gegeven, bestaande uit «Het slot van Abcou of de geüniëerde provinciën in 1672," oorspron kelijk drama van H. J. Schimmel. Van iedere weesinrichting en openbare lagere school voor on- en minvermogenden aldaar, mogen 25 kinderen, minstens tien jaren oud, door twee personen begeleid, die voorstelling bijwonen. Aan den Gemeenteraad van Amsterdam is overgelegd de rekening van de ontvangsten en uitgaven der gemeente over het dienstjaar 1884. Daaruit blijkt, dat de ontvangsten hebben bedragen f 14,989,255, de uitgaven f 12,762,166, terwijl nog te betalen is f 1,928,581, zoodat het batig saldo over den dienst 1884 bedraagt f 298,508. Daarvan blijft, na aftrek van een paar posten voor schulddelging en restitutie aan het Rijk, beschikbaar voor den dienst van 1886 f 279,000. Men schrijft ons van Texel, dd. 17 dezer: «Bij de op heden gehouden stemming voor het Water schap de 30 Gemeenschappelijke Polders zijn herkozen als heemraad de heer C. Rz. Keijser en als hoofdingeland de heer S. Cz. Keijser." f Men schrijft ons van Texel, dd. 17 dezer: «Tengevolge van het onstuimige weer der laatste dagen is het afbrengen van den Engelschen vischkotter «G'onfï- dence" mislukt. Het vaartuig, dat reeds op laag water gebracht was, heeft nu zóó geleden, dat het overal lek gesprongen is. De ondernemers zien van verdere pogingen af en zijn van oordeel, dat de kotter verloren is." Men schrijft ons uit Anna Paulowna, dd. 17 dezer: «Van alle molens en andere poldergebouwen alhier wapperde heden de driekleur, ter eere van den heemraad, den heer A. J. Kaan te Wieringerwaard, die 25 jaren leden als zoodanig benoemd werd en onafgebroken die trekking waarnam. Het polderbestuur meende dezen dag niet onopgemerkt voorbij te mogen gaan; de heer Kaan, ten raadhuize ge- noodigd, ontving, bij monde van den dijkgraaf, den heer C. E. Perk, de welmeenende gelukwenschen van dat bestuur. ZEd. wees er op, hoe de heer Kaan in dat tijdsverloop de belangen des polders met den meesten ijver heeft gediend en huldigde zijn verdiensten als zoodanig. Als bewijs van achting en waardeering bood hij den jubilaris, namens het bestuur, een prachtig boekgeschenk aan, nl. het belangrijke werk van mr. G. De Vries Az.: «De zeeweringen en waterschappen van Noordholland met de waterstaatskaarten van Noordholland." In gevoelvolle bewoordingen dankte de heer Kaan voor de onderscheiding hem bewezen. Het zij hem gegeven nog vele jaren zijn krachten en vermogens te wijden aan de hem toevertrouwde taak." De heer G. Swerver, te Alkmaar, vierde jl. Zaterdag zijn 25jarig jubilé bij de dd. schutterij aldaar, thans in den rang van kapitein. Nadat hem overdag vele blijken van belangstelling waren ten deel gevallen, werd hem des avonds door het stedelijk muziekcorps eene serenade gebracht. Op verzoek van het Hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw heeft de minister van Oorlog besloten, dat op de algemeene tentoonstelling der Maat schappij, van 16 tot 20 September a. s. te Purmerend te houden, door het Departement van Oorlog zal worden ingezonden een volledige bespanning van zes paarden voor een stuk geschut der veld-artillerie. Daar zulks geschiedt ten einde de noodige kennis te verspreiden van de eischen die voor remontepaarden worden gesteld, zal van dit besluit zeker door velen met belang stelling worden kennis genomen. Een zeer waardeerend woord heeft Jules Claretie in de Temps geschreven over het bezoek door hem aan het «Natuurlijk," bevestigde zij lachend. «Ik doe precies als andere jonge meisjes ik praat maar na, oom.... Ik luister, als anderen over de tegenwoordige toestanden redetwisten, en onder scheidene zaken interesseeren mij werkelijk. Zoo bijvoorbeeld de prysmast vol begeerlijke dingen, die nu in de wereld opgericht is." «En waaromheen de eerzuchtigen zich met geheele scharen verdringen, niet waar Margaretha?" viel Herbert haar met een stroeven lach in de rede. Haar blik, die den zyne ontmoette, werd somber. Juist, oom Dezulken, wien de eerlijke stand der ouders niet goed genoeg, de rechte weg niet de beste is. Menig braaf menschenkind wordt in dat gedrang vertreden. Het klimmen moet anders gemakkelijk zyn, zeggen de menschen, men moet maar altijd op de uitwendige teekenen lettenmaar nooit naar een inwendige stem als die van het hart of van eene vaste overtuiging luisteren, anders valt men naar beneden, evenals de slaapwandelaar van het dak valt, als men hem toeroept. Schoone vrouwenhanden moeten ook dikwijls helpen." «St!" zeide tante Sophie en wees met den vinger in de richting der zaal. Het kwam haar misschien niet te onpas, dat zich nu schreden deden hooren, en daardoor het gesprek werd afgebroken, dat door de ondeugende zinspelingen van het jonge meisje een pijnlijke wending dreigde te nemen. «Gauw het kleed uit, Mar garetha l" zeide zij dringend. «Als ik goed hoor, is het Reinhold, die naar boven komt, en die kan zelden een grap verdragen, bij wordt spoedig onhebbelijk!" Margaretha snelde naar de deur! Angstig vermeed zy met haar prikkelbaren broeder in botsing te komenmaar het was reeds te laat; Reinhold kwam, vergezeld van zijn grootmama, door de vestibule. (Wordt vervolgd.) Rijksmuseum te Amsterdam gebracht. Hij brengt op warmen toon hulde aan 't gebouw en de schoone inrichting en aan de heerlijke kunstschatten daar saamgebraeht. Rembrandt was het eigenlijke doel van zijn reis. Hij schrijft o. a.: «Indien men zich in de nabijheid van Rembrandt bevindt, kan men niet nalaten hem even te gaan terugzien om een weinigje van zijn zon terug te vinden. Daarom ben ik van Antwerpen naar Den Haag en Amsterdam gegaan, om de «Anatomische les" en de «Nachtwacht" weer te zien. Het nieuwe Rijksmuseum te Amsterdam, gebouwd om er de wonderen der Hollandsche kunst te herbergen en dat onlangs is ingewijd in tegenwoordigheid van onzen directeur der Schoone Kunsten, die daartoe uitgenoodigd was, is trouwens de reis waard. «Het Museum met zijn strengen stijl en zijn gothisclie torentjes is heerlijk om aan te zien en als men binnen treedt, wordt men weggesleept door de prachtige inrichting, door de wijze, waarop het licht verdeeld is en waarop de waarde der schilderijen uitkomt, die niet meer op elkander getast zijn, zooals in de meeste musea, maar van elkander gescheiden, in zekeren zin geplaatst in een bijzondere loggia, wanneer het schilderijen van groote waarde zijn." Claretie roemt verder het leggen van tapijten in de zalen, waardoor het leven, dat een groot aantal bezoekers op de houten vloeren maakt, vermeden wordt. Zulke tapijten heeft schrijver alleen in het museum van Madrid gezien. De heer Bigot, van het Grand Théètre te Amsterdam, zal in November a. s. zijne 25jarige tooneelloopbaan her denken. Naar het Vaderland verneemt zal de zaak van Jeanne Lorette den 17 September a. s. voor het Gerechtshof te 's Hage behandeld worden. Men schrijft uit Purmerend: «Zijn wij wel ingelicht, dan zal het hier, bij gelegen heid van de in de volgende maand te houden Tentoon stelling vanwege de Hollandsche Maatschappij van Land bouw, niet aan muziek ontbreken. De Gemeenteraad schonk der feestcommissie voor dit doel f 1300, en deze heeft daarop met den heer Kwast, kapelmeester van het 8ste regiment infanterie te Arnhem, voor de vier dagen der Tentoonstelling, een contract ge sloten. Eiken middag zullen op de openbare pleinen stukken ten gehoore worden gegeven, terwijl Woensdags in de Doelen eene matiné musicale, Donderdag avond een clas- siek concert, Vrijdag morgen een harmonieconcert en aan den avond van dien dag een feestcantate wordt uitgevoerd, onder medewerking van een honderdtal heeren en dames. Naar men verneemt, is aan de genoemde tentoonstelling ook verbonden eene harddraverij van paarden onder den man (prijs f 300 en premie f 100). Voorts zal de heer Maju eene voorstelling geven en heeft er des Zondags eene partiëele uitvoering plaats van het Nederlandsch Gvmnastenbond." Te Wageningen overleed jl. Zondag in 50jarigen ouderdom de heer J. C. M. Jongkindt Coninck, directeur der Rijkslandbouwschool aldaar. Het belangrijk en grondig rapport van de afdeeling Appingedam van het Genootschap van Nijverheid in de provincie Groningen in zake «zuivelfabrieken," komt tot de volgende slotsom: «Voor de melkrijke streken in deze provincie is het oprichten van eenvoudig ingerichte zuivelfabrieken wel aan te bevelen, maar in melkarme streken, waar op de boerde rijen slechts 4 k 5 melkkoeien gehouden worden, is de oprichting van zoodanige fabrieken onder de tegenwoordige ongunstige omstandigheden niet raadzaam." Een amandelboompje, voor tien jaar in den tuin van den heer B., te Ter Appel, gepoot, draagt dit jaar rijke en mooie vrucht. Zooals men weet, bloeit de amandelboom ten onzent wel, maar vruchten draagt hij uiterst zelden in ons klimaat. Als een bewijs, hoe gemakkelijk het reizen tegen woordig gaat, kan wel het volgende dienen. Vier kinderen, wier ouders te Bay City, Staat Wisconsin in de Vereenigde Staten, overleden waren, kwamen Zondag 9 dezer per stoomschip Leerdam der Nederlandsch-Amerik. Stoomvaart- Maatschappij te Rotterdam aan. De oudste, die als ge leider dienst deed, was 14 jaar, de 3 anderen kinderen van 6 tot 10 jaar. Overvloed van geld vergemakkelijkte hun de reis zeker niet, daar de geleider bij zijn aankomst nog 90 cent bezat; allen waren echter goedsmoeds. Door de zorg van de beambten der genoemde Maatschappij werden zij naar een tante te Tilburg, die zich het lot der weezen had aangetrokken, gezonden en kwamen daar Zondag middag behouden aan. Toen kleine Jan 's middags uit de school tehuis kwam, zag zijne moeder, dat de rand van zijn hoed geheel en al uit elkaèr gescheurd was. «Hoe kom je daar nu weör aan, ondeugende bengel?" vroeg zij. «Dat heb ik zelf gedaan, moe," was het antwoord, «want de meester had van morgen op het bord geschreven; «Iets wat gij nimmer sparen moet, Dat is de rand van uwen hoed!" BultenJLana Granada 'is de provincie, die, naar aan de Daily News gemeld wordt, het meest door de cholera lijdt. Jl. Dinsdag waren er in de stad van dien naam 364 gevallen en 217 dooden, en in kleine steden en dorpen, waar de verwoes tingen, ten vorigen jare door de aardbeving aangericht, nog niet eens hersteld zijn, 800 gevallen en 410 dooden. De bevolking is in eon staat van wanhoop; zij zou willen vluchten, maar weet niet waarheen; overal vinden zij de ziekte. Men heeft, geen vertrouwen in de plattelands- geneesheerenveVen zoeken in het dragen van amuletten bescherming tegeji «El Asiatico," zooals zij de choleranoemen. De houding der geestelijkheid wordt zeer geroemd en evenzoo die d'er zusters van liefdadigheid. De aartsbisschop van Granada heeft zijne paarden en rijtuigen verkocht, om de opbrengst aan de noodlijdenden uit te deelen, en zijn paleis aangeboden om als hospitaal te dienen. Gedurende de twee maanden, die verloopen zijn sedert het uitbreken der cholera, zijn in Spanje 145,000 personen door <^e ziekte aangetast en 56,699 bezweken. Carlotta Patti is een treurig ongeluk overkomen. De kunstenares is, zooals men weet, gedeeltelijk lam en viel voor eenige dagen in haar huis op zulk een ongeluk kige wijze, dat zij het dijbeen brak. Het is twijfelachtig of zij in het vervolg wel zonder krukken zal kunnen gaan. Juist was zij op het punt met den itnpressario Strakosch een kunstreis te ondernemen. Volgens de World zou er plan bestaan op eene verloving van de oudste dochter van den Prins van Wales, Prinses Louise, met den tweeden zoon van den Koning van Zweden. Daarmede zou in verband staan een bezoek, dat de Prins en de Prinses van Wales eerstdaags aan de Scandinavische Rijken gaan brengen. Koning Leopold van België zal zelf op 14 September de eerediploma's op de Antwerpsche tentoonstelling behaald, uitreiken. Er wordt een afzonderlijk feestgebouw voor die plechtigheid opgericht, De degen van Blücher, waarmee hij te Waterloo streed, is te Berlijn, dus in het hart van het zoo bij uit stek militaire Duitschland, verkocht voor50 gulden. Te Londen is, volgens The musical Times, een schoone uitvinding gedaan, en wel om de oorverscheurende spoorsignalen te doen vervangen door muziek. Men zal in 't vervolg nu vertrekken op het signaal «Good bye Charly," terwijl men voor stoppen zal hooren «Arrêtons nous ici," en er als noodsignaal iets uit «Tristan of Par- cifal" zal gemaakt worden. Ook eene tentoonstelling. Woensdag zal te Luton een groote tentoonstelling worden geopend van.... Engelsche stroohoeden. Prins en Prinses Edward zullen haar openen. Gemeenteraad van Zijpe. Zitting van Maandag 10 Augustus 1885. Behalve de heer Nobel zyn alle leden tegenwoordig. Na de opening der vergadering, worden de notulen der vorige zitting gelezen en goedgekeurd. Kennisgeving geschiedt, dat ook de heer C. Groenveld de betrekking van lid der Commissie van Toezicht op 't Lager Onderwijs niet wenscht te aanvaarden. Er geschiedt voorlezing van 't rapport der Commissie in zake het onderzoek der rekening en verantwoording over 1884. Behoudens aanmerkingen op de groote kosten, gemaakt bij het blusschen van brand, op de ongelijke kosten van verlichting der scholen bij 't Herhalings-onderwijs, op de hoogc rekening van een timmerman, die voor 't Weeshuis heeft gewerkt en op de hooge rekening van den kaasleverancier aan gemeld gesticht, wordt in 't rapport voorgesteld, die rekening van de gemeente, gelijk mede die van 't Weeshuis en van 't Armbestuur, goed te keuren. Nadat inlichtingen en verzekeringen van het nemen van maatregelen gegeven zijn, worden, op voorstel der Commissie, de rekeningen goedgekeurd en vastgesteld. Zij luiden, wat de eindcijfers betreft, als volgt: Rekening der gemeente: Ontvangsten 40774.06 Uitgaven 88059.974 Batig saldo 2714.084 Rekening van het Weeshuis: Ontvangsten 5004.71 Uitgaven 4824.54 Batig saldo f 180.17 Rekening van het Algemeen Armbestuur: Ontvangsten f 17683.464 Uitgaven 16802.61 Batig saldo 885.854 Goedgekeurd wordt verder een suppletoire begrooting van 't Armbestuur voor 1885, tot een bedrag van f 500. Tot leden dor Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs worden benoemd de heeren J. Zeeman en J. Bos. Nadat de Voor zitter verzekerd had, dat hij, terwijl de overige slooten in deze gemeente zich in goeden toestand bevinden, heeren Molenmeesters heeft uitgenoodigd de slooten in den polder A. te verbeteren, wordt de zitting gesloten. Bonoomln«on, enz. De kapt.-luit. ter zee W. F. Blaauw wordt met 21 dezer gedetacheerd by het Departement van Marine en belast met de waarneming der betrekking van inspecteur van de artillerie der Marine, en tevens aangewezen als lid der commissie tot het examineeren van zee-officieren en adelborsten. De luits. ter zee lste en 2de kl. M. C. Van Doorn en W. J. De Bruyne, gedetacheerd alhier, worden met 1 September a. 8. geplaatst als officier-instructeur bij het Koninklijk Instituut voor de Marine alhier. De luits. ter zee 2de kl. A. H. Hoekwater en H. Slot, respec tievelijk gedetacheerd by den torpedodienst der Marine en bij dc afdeeling Hydrographie aan het Departement van Marine, zullen met den 21 dezer onderling van betrekking verwisselen. De benoemde off. van gez. 2de kl. bij de zeemacht L. Broekman wordt met 1 September a. s. geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam. De adelborst lste kl. A. Merkus wordt met intrekking zijner plaatsing aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip De Ruijter, met 26 dezer geplaatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip alhier. Do adelborst 3de kl., 3de afd., bij het Koninklijk Instituut voor de Marine alhier A. Tuckermann wordt, ter zake van lichaams gebreken, op grond van het bepaalde bij art. 37 van het reglement voor genoemd Instituut, met den 31 dezer eervol uit den zeedienst ontslagen. De kapitein der mariniers J. B. Vcrhey wordt met 1 Sept. a. 9. ontheven van de waarneming der betrekking van officier-instruc teur bij het Koninklijk Instituut voor de Marine alhier, cn met dien datum vervangen door den kaptitein J. R. J. P. Cambier. De machinist 2de kl. W. E. Winkler en die der 3de ,kl. Ro9e worden met ingang van 26 dezer geplaatst aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip De Ruijter; de machinist Winkler wordt by de conservatie te Hellevoetsluis vervangen door den machinist 2de kl. Van den Cornput. Visota.toerlola.texa.. 60 korders brachten jl. Zaterdag 15 mandjes kleine schol, 10 manden scharren, 25 tot 100 groote, 40 tot 350 kleine tongen, enkele roggen en 3 tarbotten ter afslag; kleine schol gold f 1.50 per mandje, scharren f 4.50 per mand, groote tong 25 k 35 c., kleine tong 8 20 c., rog 54 c. en tarbot f 8.50, alles per stuk. i:urgerlljU.e Stand. Gemeente HELDER, van Zaterdag tot Dinsdag. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. Bevallen: C. Reus, geb. De Waard, Z. P. Van Heusden, geb. Oosterbaan, D. H. A. Messelaar, geb. Hendriks Z. J. Van Viersen, geb. Van Vaalen, Z. P. Broekhuijzen, geb. Boon, D. A. Pronk, geb. Pronk, D. A. Gomes, geb. De Graaff, D. W. Snijder, geb. Stam, Z. T. Makelaar, geb. Grande, Z. P. J. Radijs, geb. Schmidt, Z. Overleden: B. Damen, 2 jaren. Levenloos aangegeven 1A Gemeente ZIJPE, van 8 tot 14 Augustus. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1885 | | pagina 2