Oplaro Terioipg te Texel. ADVERTENTIËN. A. SENDERIY1AN, I 118. Kanaalweg. I 118. OPENBARE BESTEDING, Geboren: Willem, zoon van Hendrik Rijs en Tona Wijngaard. Harm, zoon van Adolf Meyer en Lukkiena Smit. Catharina, dochter van Simon Bregman en Antje Zwaan. Jannetje, dochter van Albert Hagen en Johanna De Groot. Theodorus Petrus, zoon van Andreas Simon Brouwer en Elizabeth Slykerman. OverledenJan, 16 jaren, zoon van Pieter Kapitein en Trijntje Balsema. Guurtje Van Dijk, 40 jaren, echtgenoot van Corneli8 Bommer. Gemeente SCHAGEN, van 11 tot 17 Augustus. Ondertrouwd: Cornelis Franken, weduwnaar van EvaEssenius, 46 jaren, en Elizabeth Smunk, weduwe van Jacob Brammer, 43 jaren, wonende te Zijpe. Getrouwd, Bevallen en Overleden: Gcene. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN TE HELDER. LANDBKEET. Windrichting Barometer mM. i Thermometer l~ C. f! Stand. Afw. j Stand. r Toe stand van dc 16 12 zwtz. 3.5 k. 767.90' f 7.10 16.4 -2.4 0.78 Slechtw. 17 12| wtn. 6 761.60! f 0.80 16.0 - 2.8 I 0.85 wein.gv. 18 8 nwtn. 18 760.40 -0.40 13.4 -3.6 0.65!Holinz. 18 12] nwtn. 17 760.95 f 0.151 13.8 -4.9 0.74) VVeörsgesteldheid16Aug. 12 u. Heldor, mooiweer. 17 Aug. 12 u. Betrokken, winderig, vochtig. 18 Aug. 8 u. Dichtbewolkt, wind. 18 Aug. 12 u. Dichtbewolkt, wind, koudweer. Marl^fberloliten. TEXEL, 15 Augustus. De marktprijzen waren als volgt: Schapenboter 50 c., Koeboter 60 a 65 c. per half kilogram. Kip-eieren f 3.a 3.25 per 100 stuks. De verzending bedroeg ruim 11,000 stuks. Hooi f 12 a 14 per 500 kilogram. Wilde Eenden 50 a 65 c. per stuk. Eend-eieren f 3.50 per 100 stuks. Koehuiden 35 c. en Kalfehuiden 50 c. per kilogram. ALKMAAR, 17 Augustus. 9 Koeien f 170 a 230, 251 vette Kalveren f 85 a 108, 9 nuchtere dito f 14 a 23, 426 Schapen 1 25 a30.112 vette Varkens 42 a 53 c. per kilogram, 30 magere Varkens f' 13 a 18, Bokken en Geiten, f a per stuk. HOORN, 15 Augustus. Op de Weekmarkt werden de volgende prijzen besteedt: Gerst f 4 a 5, Haver f 4.25 a 475, Witte Erwten f 6.50 a 7.Groene f 9 a 11, Grauwe f 9'a 12.50, Vale f 10 a 11, alles per hectoliter. Schapen f 18 a 25, Lammeren f 19 a 13, Kalveren fl2a20, Varkens f 10 16, Biggen f 4 a 8, Kip-eieren f 1 a 2, alles per stuk. Kip-eieren f 3.50 a 3.75 per 100 stuks. Boter 55 a 60 c. per kop. Aardappelen 1' 2.20 a 2.50, Peren f 2.a 2.50 en Appelen f 2.50 a 3.per hectoliter. AMSTERDAM, 17 Augustus. Op de Veemarkt waren aan gevoerd: 562 Runderen, 1ste kw. 75, 2de kw. 65 en 3de kw. 58 c. per kilogram. Melk- en Kalfkoeien f 80 a 220, 13 Gras kalveren f 20 a 35, 36 nuchtere Kalveren f9 a 16, 32 Schapen en Lammeren f 24 a 12, allos per stuk. Vette Varkens 38 a 44 c. per kilogram. VENENDAAL, 16 Augustus. De bekende Grasveilingen zijn thans geëindigd. Men besteedde hooge prijzen en dooreen ruim 5£ pCt. meer dan in 1884. Hooi doet hier thans f 11 a 12 en Stroo f 10 a 11 de 500 kilogram. PURMERENDER MARKT YAN HEDEN. PER TELEGRAAF. 409 stapels kleine Kaas :T f29.Middelb. af per50 kilo -i. 1683 kilogr. Boter: laagste prys f 1.05, hoogste f 1.15 por kil. 391 Runderen; stug, lager prijs. Paarden. 234 vette Kalveren, f' 0.50 a 0.70 per pond, vlug. 88 nuchtere 1' 12 a 24 per stuk, vlug. 96 vette Varkens, i 0.42 a 0.52 per pond, vlug. 50 magere f 14 a 20 per stuk, stug. 209 Biggen, f 5.a 8.per stuk, stug. 1481 Schapen en Lammeren; vette laag in prijs, magere prijshoudend, vlug. 300 manden Appelen, f 2.50 a 3.50. Kip-Eieren f 3.50 a 4.25, Eend-Eieren f per 100. Vervolg Nieuwstijdingen. Zr. Ms. schroefstoomschip Tromp, onder bevel van den kapitein ter zee K. A. Stakman Bosse, is in den voormiddag van 15 dezer te St. Vincent aangekomen. Aan boord was alles wel. Het vertrek van Zr. Ms. schroefstoomschip De Ruijter naar Oo9t-Indië is bepaald op 1 September a. s. Met 1 September a. s. wordt bij de Directie der Marine alhier de stoomkanneerboot Ever in dienst gesteld, onder bevel van den luit. ter zee lstc kl. W. J. H. Visser, om, met het aan boord van dezen bodem geplaatst electrisch licht, dienst te doen bij de gecombineerde oefeningen van zee- en landmacht. Den 17 Augustus 1878 werd door Z. M. den Koning be krachtigd do door de beide Kamers der Staten-Gcneraal goed gekeurde wet tot regeling van het Lager Onderwijs hier te lande. Se iert dien dag wordt jaar aan jaar, ook hier ter plaatse, op den 17 van Oogstmaand door voorstanders van de School met den Bijbel de bekende „Unie-collecte" gehouden. Iederjaar wordt ook telkens weder die collecte aangekondigd en voorbereid door de verspreiding van een strooibiljet, waaruit blijkt, dat de genoemde collecte moet beschouwd worden zoowel als een middel om in de stoffelijke behoeften te voorzien van de Vereeniging voor Christelijk Nationaal Onderwijs, als om te dienen tot protest van allen, die gemoedsbezwaren hebben tegen de Onderwyswet van Augustus 1878. De dag der „Unie-eollecte" werd hier ter plaatse dit jaar bovendien door eene belangrijke gebeurtenis gekenmerkt. Op een terrein in de 2de Koningstraat tegenover de Vrijmetselaarsloge werd in den voormiddag de eerste steen gelegd voor een te stichten School met den Bijbel. Dit geschiedde op plechtige wijze. Door den heer J. A. Klercq, predikant bij de Christel. Gereform. gemeente alhier, werd op toepasselijke wijze het woord gevoerd. De Regelings-Commissie voor den alhier te houden Vlieger wedstrijd hield gisteren avond eene vergadering. Zij bepaalde, dat de wedstrijd zal plaats hebben op Zaterdag 22 dezer, des namid dags 2 uren, op den Zeedijk naby het Observatorium. Bij ongun stig weder zal 't Concours tot den volgenden Zaterdag worden uitgesteld. Door de Commissie werden voor 161 deelnemers 20 prijzen uitgeloofd. De deelnemers en hunne helpers moeten zich een half uur vóór den aanvang van den wedstrijd vereenigen op het Stationsterrein, om vandaar, onder de leiding van leden der Commissie, naar het feestterrein te gaan. Een aantal verdere bepalingen, die de orde betreffen, zullen door ons in 't volgend nommer worden opgenomen. De Regelings-Commissie is samengesteld uit de volgende heeren Mooy, Stadermann, VonOterendorp, W. Bakker Hz., J. Daarnhouwer, jhr. Van Franckenberg, Graat, Keus, Kloosterhuis, Land, Leich, A. J. Leijer, Romenij, Schellinger, Schuijt, Vastenou en Velt- huizen. Om op Zondag morgen te 7 uren in het afgelegen fort „Admiraal Dirks" present te zijn, ten einde de schietoefeningen der thans herboren plaatselyke Weerbaarheids-Vereeniging by te wonen en daaraan deel te nemen, voorzeker 't is een heele taak. Op eene ontvangen uitnoodiging had de verslaggever dezer courant jl. Zondag den moed, zich in den vroegen morgen naar genoemd fort op weg te begeven, in gezelschap van een paar volijverige leden. Deze waren, even als eenjaantal gelijk gezinden, prompt op tijd present, en meldden zich als deelnemers bij de eerste sectie aan. De wandeling naar het schictterrein, te midden der vrije natuur, was overheerlijk, begunstigd als zij werd door het fraaiste zomer weder. De aloude spreuk, die 't genieten van den liefelijken morgenstond aanbeveelt, werd gedurende de wandeling naar en tijdens het verblijf op het Schiettcrrein als van zelve in herinnering gebracht. De schutters in ruste strekten zich, zonder onderscheid, op den bemosten grond uit, om, ieder op zijne beurt, opgeroepen te worden zich tegenover de schijf te plaatsen en blijk te geven van geoefendheid in het hantceren van het vuurwapen, 't Bezit van een scherpen blik en van een vaste hand bleek ook nu voortreffelijke uitkomsten te leveren. Er werd over 't geheel uitmuntend geschoten enkele poedels natuurlijk buiten rekening gelaten. Er waren schutters, die, met het oog op de behaalde punten, tot het schieten op grooteren afstand werden geschikt verklaard. De hiertoe vereisclite beslissende schoten werden algemeen met groote belangstelling verbeid. In 't kort: 't was recht gezellig op deze anders zoo eenzame plek, die wc, toen dc oefening geheel geëindigd was, in gezelschap van een aantal leden verlieten, den wensch uitsprekende, dat zeer velen zich mochten aangespoord gevoelen om aan deze, zoowel aangename als nuttige, zaak hunne deelneming niet te onthouden. De Scherm- en Gymnastiek-Vereeniging „Oefening kweekt Kunst" alhier heeft, tot aankoop van bouwterrein, met het doel daarop later een eigen oefeningslokaal te doen bouwen, een geld- leening aangegaan tot een bedrag van f 500. Dat deze leening, zonder eenige publiciteit, ruim werd volteekend, is wel een bewijs dat men het streven van „O. k. K." op prijs stelt, en de gym nastiek in deze gemeente meer en meer burgerrecht verkrijgt. Sedert 1860 had de jaarlijksche vergadering van Onder wijzers en Onderwijzeressen in het arrondissement Helder gere geld elders, meestal te Schagen, plaats. Heden wordt die ver gadering weder alhier, en/ wel in 't lokaal Tivoli gehouden. Niet minder dan 97 leden, waaronder 17 dames onderwijzeressen, waren tegenwoordig, toen de Voorzitter, de heer mr. M. Büchner, schoolopziener in dit arrondissement, met een hartelijken wel komstgroet deze bijeenkomst voor geopend verklaarde. De Voorzitter wees in zijne openingsrede op de gunstige teekenen des tijds hier te lande, met het oog op de staatkundige gesteldheid, in verband met de handhaving van 't neutraal onderwijs. Vervolgens wendde de heer Büchner zich tot den Secretaris der vergadering, den heer T. Mooy, die heden gedu rende niet minder dan 25 jaren die gewichtige betrekking heeft bekleed. Spreker bracht hulde aan diens werkzaamheid en bood hem, onder levendige instemming der vergadering, een sierlijk geschenk in zilver aan. Op gevoelvolle wijze dankte de jubilaris voor de tot hem gerichte woorden, voor 't geschenk, dat hij als een blijk van waardeering aanvaardde. De notulen werden daarop gelezen; de heeren Visscher van Wieringerwaard en Slangen van Schagen werden als leden des Bestuurs herkozen; en er werd bepaald, dat de volgende bijeen komst in Juli of in Augustus 1886 te Schagen zal plaats hebben. Daarna werd overgegaan tot de bespreking van deze punten: a. Het onderwijs in geschiedenis op de lagere school, b. Het teekenonderwijs in de lagere school, c. 't Zingen en de acte- examens. De behandeling van deze onderwerpen werd ingeleid, respectivelijk door de heeren J. F. Berk, W. Kloeke en P. Uurbanus. De vergadering zal met een vriendschappelijken maaltijd worden besloten. Door een arbeider is op Texel bij het graven van eene sloot een zilveren muntstuk gevonden, nagenoeg ter grootte van een rijksdaalder. Het vertoont aan de eene zyde het beeld van een man en is aan beide zijden van een opschrift in het Latijn voorzien, met het jaartal 1564. Een winkelier te Burg op Texel is eigenaar er van geworden. Men schrijft ons uit Schagen, dd. 17 dezer: „De festiviteiten naar aanleiding van het 25jarig jubileum van den heer Chr. K. Philippona zyn uitmuntend geslaagd. Na den intocht, ongeveer te 4 uren, begaven zich de feest vierenden naar huis, om te ongeveer 7 uren des avonds weder present te zijn in de feesttent, waar door de kinderen der R. C. school den jubilaris twee eerebanieren werden aangeboden, en eenige toepasselijke liederen toegezongen. Blijkbaar ontroerd dankte hij de kinderen, behield zich voor binnenkort van zijne waardeering blijk te geven, door ook aan hen een vreugdedag te bereiden, en verzocht alvast den hoofd onderwijzer, de jeugd veertien dagen vacantie te geven. Dat zulks met algemeen gejuich begroet werd, behoeft zeker niet gezegd te worden. De receptie des Zondags na het eindigen van den kerkdienst in de R. C. school gehouden, werd dooi- een groot aantal burgers bezocht, en toen de jubilaris na afloop daarvan eene wandeling maakte door de gemeente, voorafgegaan door eene eerewacht, gevolgd door een aantal particuliere rytuigen, onder opluistering van de Harmoniekapel, was een massa volk op de been en moesten de vlaggen, die bijna huis aan huis wapperden, den oningewyde wel den indruk geven, dat Schagen feest vierde, en niet maar een deel daarvan. Zoo was het ook met het concert, dat des avonds ter eere van den jubilaris op het feestterrein werd gegeven. Dit werd door honderde menschen bijgewoond, en onwillekeurig kwam men tot dc overtuiging, dat het goed is zulke gelegenheden niet ongemerkt voorbij te laten gaan, maar van tijd tot tijd eens feest te vieren, al ware het enkel om den volksgeest eene gelegenheid te geven zich te uiten. Want het doet iemand goed te zien, hoe roorasch en onroomsch zich vermaakte, te zien dat, moge er al van tijd tot tyd in het dagelyksch leven een enkel geval van onverdraag zaamheid voorkomen, het algemeen zich van harte kan verheugen met de verheugden, niet schroomt om de hand te reiken aan ieder, die bereid is haar van harte aan te vatten, met het oprechte doel om elka&r het leven zoo aangenaam mogelijk te maken. Van het geven van een uitgebreid verslag van het concert onthoud ik mij. 't Zij genoeg gezegd, dat het uitmuntend geslaagd is. Een woord van hulde daarbij aan den directeur, den heer Thceuwissen, is zeker niet misplaatst. Want behoorde er moed toe om te komen tot het besluit om te ondernemen wat hij voor deze gelegenheid ondernam, het resultaat getuigt van zeer veel yver en bekwaamheid en geeft hem aanspraak op veel waar deering. Als ik begin met persoonlijke verdienste in het licht te stellen, zou het echter onrechtvaardig zijn de heer F. Gielen stilzwijgend voorbij te gaan. Deze belastte zich met de zorg voor het decoratiefen ofschoon ik van de aangebrachte versieringen weinig melding maakte, 't is alleen omdat mijn tijd en uwe plaatsruimte te beperkt zijn om in bijzonderheden te treden. Maar met een enkel woord zij het gezegd, dat dit deel der feestviering moeielijk aau betere handen toevertrouwd had kunnen zyn. Met kennis van zaken en goeden smaak heeft hy zyn arbeid in orde gebracht. Deze beide dagen zullen ongetwijfeld den eerw. deke.. onver getelijk zijn en niet weinig bydrageu om hem met nieuwen moed zijn weg te doen betreden en het woord van den grooten Meester in toepassing te brengenHeb God lief boven alles en uwen naaste als u zeiven." Gisteren nacht brandde te Hoogwoud de kapitale boeren hofstede van K. v. Diepen geheel af. De bewoners zijn gered, doch de inboedel is geheel verbrand. Het broeien van het hooi schijnt de oorzaak geweest zijn. Uit Lissabon wordt gemeld, dat volgens aldaar van de Westkust van Afrika ontvangen berichten de Nederlandsche reiziger dr. Veth den 19 Mei te Kalakanga, tusschen Trompata en Benguella, overleden is. Ondertrouwd DANIËL VAN DRUMPT, Ontvanger der Registratie en Domeinen te Helder, en SIMONETTE MATHILDA LASTDRAGER. Amsterdam (Sarphatistraat 71), 14 Augustus 1885. Bevallen van eene dochter: M. Helder, 14 Augustus 1885. F. E. WIJS—BOELE. Heden overleed, na een smartelijk lijden van zeventien dagen, mijne geliefde Echtgenoot JOHANNES THEODORUS MOORMAN, in den ouderdom van 34 jaren. Wed. J. Th. MOORMAN, v ennik. Mede, xrit naam der Jamilie. Strekkende deze tot algemeene kennisgeving. Helder, 18 Augustus 1885. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, ons jongste zoontje JOHANNIS WILLEM PHILIPPUS, zeventien maanden oud. W. J. P. VAN WANING. I. M. W. VAN WANING— van der loeff. 's Gravenhage, 15 Augustus 1885. De debiteuren in de onder het voorrecht van boedelbeschx*ijving aanvaarde nalatenschap van den Heer A. G. B. BISCHOFF, worden nogmaals herinnerd aan de betaling van het door hen verschuldigde, vóór 15 September aanstaande, ten kantore van den Notaris HATTINGA RAVEN, aan den Kanaalweg, I N°. 79, te Helder, vermits de invordering ni\ dien tijd in rechten zal plaats hebben. Hoogste prijs EERE-DIPLOMA .-imsterdam 1883. Echte Oriffineele Eenig depót voor Helder, Nieuwediep en Ometreken: KANAALWEGI 118 De gemakkelijkste wijze van betalen; volkomen gratis onderricht. Uitsluitend en alleen te ver k r ij gen: Alle reparatiën worden door een degelijk Mechanikus soliede en met den meesten spoed uitgevoerd. op 24 Augustus 1885, des namiddags te 3 uren, in de Herberg van J. WIERING te West-Einde, van: ongeveer ÏOOO JVE SlOOt- werK, in den polder „Het Koegras," gemeente Callantsoog. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den opzichter des polders J. Pz. SCHENK, te Wieringer waard zullende de aanwijzing worden gedaan op den dag der Besteding, des voonuiddags te 9 uren. Namens het polderbestuur, De Secretaris, C. E. PERK. Door ontbinding der Maatschap. De Maatschap „STOO MSCH E LPEN YISSCHERIJ ALBERT DROS Azu. Co.," gevestigd te De Cocksdorp op Texel, zal presenteeren te v er k o o p en: ten overstaan van den Notaris J. R. G. Coninck Westenberg te Texel, op WOENSDAG den 2d«n SEPTEMBER 1885, des voormiddags te 11 ureu. in het logement „DE IiOOP," te De Cocksdorp op Texel: „Eene ijzeren schroefstoomboot, genaamd Ie Tijd," groot volgens meetbrief 85 tonnen, Iraet eene machine van 20 Paardckracliten en eene overdekte Schuit, genaamd „DE LOOPER," beiden met completen Inventaris en bij de Maatschap in gebruik tot uitoefening der Schelpenvisscherij, benevens een grooten voorraad Schelpen, liggende te Makkum, Harliugen, Zwartsluis en aan de Raven te Onde Schild op Texel, en voorts alle materialen aan de Maatschap toebehoorende. De Stoomboot en Schuit zullen te bezichtigen zijn Dinsdag den 25sten en Woensdag den 26sten Augustus aanstaande, met laag water droog zittende in de Haven te Terschelling. Van den Inventaris der Boot en Schuit en van de materialen zullen op den dag van den verkoop in het verkooplocaal lijsten ter inzage liggen, terwijl van het quantum van den Schelpenvoorraad bij den verkoop opgave zal worden gedaan. De verkooping zal geschieden in éénc massa en tegen contante betaling. Nadere informatiën zijn te bekomen bij den Boekhouder der Maatschap, den Heer A. Dros Azn., te De Cocksdorp op Texel. T JÖ3 BL O O Een goed onderhouden Huis, met Regenbak, Put en Hinken Tuin. Te bevragen bij C. ZEGEL, te Oude Schild op Texel.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1885 | | pagina 3