2 MEI-31 OCTOBER 1885, JW feiefs Kleine linlel te Scliagen. W. J. BLITZ, Tandarts, ONDER DE HOOGE BESCHERMING VAN Z. M. DEN KONING VAN BELGIË. Nijverheid, Vrije Kunsten en Wetenschapiten, Onderwijs, Marine, Electriciteit, Land- en Tuinbouw. Boodschappen en Reparatiewerk. J. J. KUIJPER, BERICHT UIT KLEINE WINKEL te SCHAGEN. Ten gerieve mijner vele begunstigers 'aan de Binnenhaven, Nieuwstad enz., wil J-fc». TNriESÜ-VV-3L.A.lNri3, naast de heeren BERKHOUT Co., zich belasten met het ontvangen van Ook zullen eenige dagelijks voorkomende UURWERKEN, onder guarantie, van mij aldaar te koop zijn. Onder beleefde aanbeveling, GUST. BTJHSE. HANDELSDRUKKERIJ. Molenplein 133. AFLEVERING VAN ALLE MODELLEN BOEK- EN STEENDRUKWERK GESCHIEDT SPOEDIG, NET UITGEVOERD EN TEGEN DE LAAGSTE PRIJZEN. Ontvangen: Eene prachtige collectie Opschuif-hanglampen en gewone Hangers in soorten; ook enkele deelen verkrijgbaar bij OOSTEREND (Texel). Groote voorraad ZICHTEN, SIKKELS, GRAAN VORKEN, GAFFELS, DORSCHGEREEDSCHAPPEN, PALINGVELLEN, STOFBRILLEN, MACHINE-OLIE, MACHINE-OLIEKANNETJES, ZIJNS- en ZICHT- KOLVEN uit een stuk, KAASKLEURSEL en STREMSEL, THERMOMETERS en MAATGLAZEN (onmisbaar bij het maken van boter en kaas), alsmede HOUT-, TOUW MAND- en BORSTELWERK, beste BASCULES, MATEN en GEWICHTEN en KINDERWAGENS. NB. Buskruit Crèpée N°. 1) en Hagel. Jacob van Kampenstraat, 124, Amsterdam. is den eersten en derden Donderdag; van iedere maand, s namiddags van 1 tot 3 ure, te spreken wegens tand heelkundige operatiën en het plaatsen van kunst tanden in het Hótel Bellevue te Nieuwediep. Ook is hij te spreken des Zaturdags in den Burg en des maandags in de Jager te Alkmaar, beide dagen tot s voormiddags 11 ure; des Donderdags, tot 's voor middags 11 ure, in het Hotel Vredelust te Schagen. Met het oog op den vliegerwedstrijd, welke onzen jongens eerstdaags wacht, ontleenen wij de volgende regelen aan het artikel: Vliegers, van Willy, voorkomende in hetZ.blad v. h. N. v. d. D.: Deze week zullen de Hollandsche jongens metterdaad bewijzen, dat niemand, hoe jong ook, den dans ontspringt, dat ook zij moeten meedoen aan de jacht op eereteekenen. Het schijnt dat men tegenwoordig niet meer het oogen- blik kan afwachten, waarop de schooljeugd bij een toe- latings-examen voor een Hoogere Burgerschool bekend wordt gemaakt met den concurrentie-geest onzer eeuw neen, reeds vóórdat die heugelijke dag huns levens aan breekt, wordt het hun ingescherpt, dat zij leven in een tijd van vliegenvangerij en elkander naar de kroon steken op elk gebied. Maar gelukkig, nu geen uitloving van prijzen voor den knapsten wiskunstenaar, geen belooning voor het beste opstel; geen pluimpje voor hem, die als een wandelende jaartallenlijst dienst kan doen. De jeug- dige gladiatoren zullen getuigenis afleggen van hun vlug heid en behendigheid, zij zullen toonen de waardigste af stammelingen te zijn van een moedig, kloek volk, dat, door lichaams-oefening gevormd, door verblijf in de open lucht gehard, eenmaal bleek opgewassen te zijn tegen natiën van tiendubbele sterkte. Indien onze forsche, breedgeschouderde voorvaderen konden treden uit de lijst, waarin zij door een Van der Helst of een Frans Hals ten eeuwigen dage zijn vast geklonken; indien zij een blik konden slaan op de gronden achter hun nieuwe woning, hun gulle lach zou aan gulheid winnen, de goedige uitdrukking op het ronde gelaat zou nog goediger, nog jovialer worden, en neen, des school- meester's verzuchting: „Macht'loos, mis'lijk nageslacht" zou door hen niet op de lippen genomen worden bij het aanschouwen van het opwekkende, echt vaderlandsche ver maak van onze Hollandsche jongens. De oogen dier stoere, kerngezonde mannen zouden stralen van genot bij het zien dier tintelende opgewektheid; het zou hun jolig hart, tuk op vroolijkheid, goed doen, te ontdekken, dat een Holland sche jongen nog tot iets anders in staat is dan om met gebogen rug te zitten turen in boeken over plant-, dier-, wis-, natuur-, schei- en allerlei „kunde's." Als over een paar dagen de zon haar stralen zal werpen op een tooneel van bonte verwarring, uitgelaten pret, vlugge en bevallige bewegingenals eenige honderden roode, blauwe, gele, groene, paarse, veelkleurige, fraai vergulde vliegers zullen opstijgen, als in de hoogere luchtlagen een felle strijd zal worden gestreden tussclien een massa stroo- ken vloeipapier, dan zullen de jeugdige helden van het feest zelve zeker weinig vermoeden, dat zij eene voorstel- ling geven van het drijven en dringen der groote menschen- maatschappij. Misschien is Franklin de eenige volwassen mensch ge weest, die ooit in de letterlijke beteekenis van het woord een vlieger heeft opgelaten, behalve natuurlijk die recht geaarde vaders, die hun vaderlijke verplichtingen in zulk een ernstigen zin opvatten, dat zij meenen hun zoon te moeten voorgaan en hulpe bieden hij het edele vliegerspel. Toch, al hebben wij nooit het genot gekend een vlieger, ons eigen maaksel, in de lucht te zien zweven; al hebben wij nooit vol blijden trots het touw gevierd, het is een maal een waarheid, dat wij vele vliegers (wie telt ze alle?) hebben opgelaten, dat ons geheele leven niets anders is dan een aaneenschakeling van pogingen om aan Boreas' zorgen toe te vertrouwen tal van vliegers van velerlei vorm, allerhande kleur, menigerlei versiering. Het is waar, dat wij ons geheele leven besteden aan het laten vliegen van flodderig vloeipapier. Toen verleden jaar uw buurman schuins tegenover u, wiens fraaie woning ge al zoo lang met benijdende blikken hadt aangezien, met vrouw en acht kinderen, mitsgaders de gouvernante en de bonne, naar VViesbaden trok en daar een maand zijn anker neerlegde; gij noch ik hegrijpen waar, de menschen het van deden," misschien begrepen zij zeiven dat wel het allerminst. Later echter werd het u duidelijk dat hij een vlieger had opgelaten, o zoo'n schit terend-vergulden, die de geheele stad moest verblinden door zijn pracht, maar die, ongelukkig door den wind aan flarden gescheurd, de verwachting van zijn eigenaar den bodem insloeg. Dit drong pas tot uw begrip door, toen de glansrijke reis niet strekte om het crediet te vermeer deren, toen integendeel de koopman verplicht was zijn betalingen te staken, omdat zijn vlieger nu eenmaal niet was opgegaan. En och, wat had de man niet veel zorgen aan den vlieger besteed, wat had hij zijn hersens niet gepijnigd met rekening te houden met weer en wind! En welk een monstervlieger, van reusachtige afmetingen, vol beplakt met gouden en zilveren sterren, is niet opge laten door den commissionair in effecten, twee huizen van u af. Toen hij zich op een goeden, of zooals later voor velen bleek, kwaden dag in alle stilte verwijderde, hadt ge gelegenheid de treurige brokstukken van zijn veelkleurigen vlieger van nabij te bekijken, die toen veel overeenkomst vertoonden met zekere Amerikaansche spoorwegaandeelen. En gij, die vol welgevallen denkt aan uw inschrijving op 't grootboek, aan uw brandkast, zoo tandtergend gevuld met Nederlandsche staatspapieren en Russen van '64, (dat banket van de beurs), ge verwondert u hoogelyk dat iemand vertrouwen kon stellen in zulk een vlieger. Ge gevoelt echter medelijden, tot in het diepst van uw gemoed, met dien nijveren handwerksman, die al wat hij bezat ten koste legde aan zijn eenigen zoon, die den roem van zijn klasse, den trots zijner leermeesters uitmaakte en die.... There is a reaper, tohose name is Death. Maar genoeg van al die vliegers, die gehavend neersloegen. 'k Wil u nog even herinneren aan den zoon van den kruidenier om den hoek, ge weet wel, die den laatsten tijd den godganschelijken dag langs de straat kon slenteren, op 't hoofd een flambard, waaronder zulk een welige lokkenschat (te welig, volgens uw oordeel), naar alle kanten uitwoei; ge raaaktet de opmerking, dat hij er zoo „ver- hongerd" uitzag; steeds keken de „schwjirtnerische" oogen u aan van achter de glazen eener pincenez (ge vondt in uw hooge wijsheid, dat zulk een objet de luxe, waarmede uw zoons prijken, niet aan een kruidenierstelg paste); ge zaagt hem gewoonlijk met de eene hand in zijn zak en de andere een fatterig badinetje zwaaiendzijn blik was altijd naar het luchtruim gericht, eene omstandigheid, die u aanleiding gaf hem met den naam van „sterrenkijker" te vereeren. Ge hegreept niet hoe zóó'n jongen zich ver beelden kon kunstenaar te zijn, waar hij de onbeschaamd heid vandaan haalde zijn gaven op een concert te laten hooren. Ge voorspeldet wel een week te voren, dat hij een volkomen nederlaag zou lijden. Heimelijk deed het u leed toen uw voorgevoel niet bewaarheid werd, toen in tegendeel daverende toejuichingen bewezen, dat zijn vlieger was opgestegen, en, medegevoerd op de vleugelen van een flinken bries, zich pijlsnel tot een duizelende hoogte had verheven. Was er soms van uw kant jalousie de métier in 't spel, dat gij hem zijn zegepraal misgundet? De druiven zijn zuur, leert ons zekere fabel, en de schitterende partij, die gij zelf gaaft, nog geen maand geleden, die partij, die u van te voren zooveel hoofdbrekens en daarna zooveel klin kende munt kostte, wat was de reden dat ge die uitgaven moest boeken onder de rubriek: „Niet opgegane vliegers!" Kom, laat ons het toch niet voor elkander verbloemen, dat wij allen op onze beurt zoo gaarne onze vliegers de voetsporen of liever luchtsporen van luchtballons zien drukken, we zijn allen menschen, bijgevolg vliegeroplaters. We behoeven niet eens naar het land van Barnum en den humbug het oog te richten om van deze waarheid door drongen te worden; neen, de overzijde van het kanaal toont ons ten duidelijkste, dat John Buil zich den laatsten tijd allesbehalve onbetuigd heeft gelaten. Soudan en Afgha nistan zijn nog altijd vliègers, waarmee hij veel te tobben heeft, en die volstrekt niet wilden, zooals hij wil. En dan ons kleine land, om dichter hij honk te blijven, wat zien onze dierbare polderstreken niet vele vliegers opgaan en neêrvallen! De tallooze vennootschappen, ondernemin gen, maatschappijen onzer dagen, ja zelfs de Atjeh-oorlog, wat zijn het anders dan vliegers? De arbeider, die patroons afloopt om werk, de schrijver, die een bijdrage opzendt naar de redactie van een tijdschrift, de schilder, die zijn doek aan een tentoonstellings-commissie overgeeft, de invloedrijke, die zich candidaat stelt voor Gemeenteraad °f Tweede Kamer, de minister, die een wetsvoorstel indient, zijn zij allen geen vliegeroplaters? Deze week zullen tal van zichtbare vliegers de ruimte doorfladderen, in tegenstelling van de vele onzichtbare, die dagelijks als even zooveel smeekgebeden, worden opgelaten. Frisch op, jongens! flink den vlieger in de hoogte ge worpen, dapper elkander de loef afgestoken, met alle macht gestreden om de overwinning, 't is een voorbereiding tot een ernstigen wedstrijd, die, vroeg of laat, u eenmaal wacht. De 50ste algemeene vergadering der Nederlandsche Vereeniging tot afschaffing van sterken drank zal gehouden worden te Amsterdam op Zondag en Maandag, den 13 en 14 September a. s. Voorstellen ter behandeling in de huishoudelijke ver gadering zijn o. a.: Vanwege het Hoofdbestuur: De algemeene vergadering besluite een brief van warme deelneming te richten aan de broeders in Noord-Amerika, in deze dagen te Boston vereenigd, ter herdenking van den honderdjarigen strijd tegen den vijand van alle volkswelvaart, en met betuiging van onze hooge waardeering van hun volharding en de beste wenschen voor toenemenden zegen op hun arbeid. b. De algemeene vergadering besluite tot uitvaardiging bij deze gelegenheid van een ernstig beroep op het volk van Nederland, ter opwekking van besliste deelneming aan den strijd tegen een der voornaamste oorzaken van zijn zedelijken en stoftelijken teruggang. c. Nog wenscht het Hoofdbestuur bij deze gelegenheid opzettelijk de vraag te besprekenwat er van de zijde der Vereeniging nogmaals en wederom behoort te geschieden ter verkrijging dat verkoop van sterken drank in de loca- liteiten van spoorwegstations voortaan worde verboden. Van Afdeelingen en Correspondentschappen: d. Van de afdeeling Haarlem: „Wat kan door onderlinge samenwerking der afdeelingen gedaan worden tot versterking van de kas der Vereeniging, zonder tot bedelarij over te gaan?" e. Van de afdeeling 's Hage: „Art. 7 van het Algemeen Reglement der Vereeniging aldus te wijzigen: „Een jaarlijksche contributie is niet verplichtend. In een bekroond werk van Fischbach over het invoeren van nieuwe industriën in Zwitserland, wordt het maken uit de hand van tapijten naar Oostersch model als een aanbevelenswaardige tak van huisindustrie aangewezen. Deze arbeid (zoo wordt daar gezegd) maakt het mogelijk, dat elk vrij uur nuttig besteed wordt, daar hij elk oogen- blik afgebroken en weder opgevat kan worden. Er is daarvoor slechts een gering bedrijfskapitaal noodig. Het werk is niet moeielijk te Ieeren. Bij de toenemende be hoefte aan tapijten is gemakkelijk afzet te vinden, en het debiet is niet tot eigen land beperkt, zoodat deze arbeid als loonend mag beschouwd worden. De producten zijn bovendien niet aan mode onderhevig. De uit de hand bewerkte tapijten uit Perzië, Klein-Azië en Indië, voortbrengselen van huisindustrie, hebben eeuwen lang hunnen roem gehandhaafd. Sedert een vijftig jaren heeft de groote industrie in Europa er zich op toegelegd om in fabrieken deze tapijten na te maken, en het is daardoor mogelijk geworden, grootere en eleganter tapijten dan het Oosten met primitieve hulpmiddelen en werk tuigen ze kan leveren voort te brengen tot betrekkelijk lage prijzen. Daarbij worden echter nog altijd de patronen uit het oosten en de ornamenten uit den besten Perzischen tijd als voorbeeld genomen. Fischbach nu stelt voor, voor het vervaardigen van klein tapijtwerk weder, evenals in :het Oosten, de huis industrie te bezigen. Hij wenscht wandel-leeraaressen aan te stellen, die in de behoeftige districten het tapijtweven onderrichten en als bedrijf invoeren. Hij is van oordeel, dat de hulp van den Staat zich kan bepalen tot het be schikbaar stellen van patronen, die door middel van kleurendruk kunnen worden verveelvuldigdook zou voor arme gemeenten de Staat de bezoldiging der onderwijze ressen op zich kunnen nemen. In Opper-Silezië wordt met het invoeren van dezen tak van nijverheid reeds eene proef genomen, die goed schijnt te zullen slagen. Tegenwoordig wordt in de Vereenigde Staten kunst kaas vervaardigd, die in de minder gefortuneerde klassen der Maatschappij gretig afnemers vindt. De oleo-margarine, welke er de basis van uitmaakt, is eene geclassificeerde olie. uit ossenvet verkregen en als zoodanig rijk aan voedende bestanddeelen. In de melkinrichtingen der Vereenigde Staten wordt de inelk zorgvuldig afgeroomd en de room afzonderlijk ver kocht. De ontroomde melk nu wordt met de oleo-margarine vermengd en kunstmatig bewerkt, en condenseert zich dan tot eene soort van pastei, die verder doorgewerkt wordt tot zij de dikte van kaas heeft. Daarna wordt deze in vormen gelegd en zoo in den handel gebracht. De vertrekdagen der mails naar Oost-I ndië gedurende de maand Augustus zijn als volgt: 19 Augustus Hollandsche mail (uit Amsterdam). 21 Augustus Engelsche mail (over Brindisi). 29 Augustus Hollandsche mail (uit Amsterdam). 29 Augustus Hollandsche mail (over Marseille). 29 Augustus Fransche mail (over Napels). Laatste buslichtingen aan het Postkantoor te Amsterdam: Ned. mail (uit Amsterdam) brieven 8 u. 's morgensdrukwerken den vorigen avond 8.45. Fransche mail, brieven 4.30 u. 's avonds; drukwerken 2 u. 's av. Fransche mail (Napels) brieven 11 uur 's morgens; drukwerk 10 u. 's morgens. Engelsche mail, brieven 11 u. 's morg.; drukwerken 10 u. 's morg. Snelpersdruk van A. A. Bakker Cc., Nieuwediep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1885 | | pagina 4