Bultenlanci. Ingezonden. Benoemingen, enz. V lsoiitoerloliten. BurgerUJK© Stand 12 Mantttoerloliten. Correspondentie. ADVERTENTIE N. Tafel-, Dessert-, Brood-, Zak- en Voorsnijmessen, Scharen en Kurkentrekkers, Thee- en Suikerschopjes. i&oppen's Verkoophuis. Hoofdgracht. K 84 Nieuwediep Jachtlaarzen en Slooterslaarzen, CLADSMEER KRAUT3-GLINZ, A/V. Lourens dakRer „1323 BJEOURO," Vermist een Ooilam, Art. 7. Nadat de hoogtestand der vliegers is bepaald, worden de touwen der hoogstgekeurde vliegers nagenieten. Blijkt het, dat meer of minder dan 400 M. touw gebezigd is, ongerekend een kleine speling, ter beoordeeling der Commissie, dan wordt de prijs niet toegekend. Ieder geve dus wel acht op de bepaling, dat de touwklos juist 400 M. moet bevatten, niet meer en niet minder. Art. 8. Zoodra de beoordecling is afgcloopeu, wordt de wedstrijd voor gesloten verklaard en worden de namen der winners bekend gemaakt. Ongeveer te 5 uren zullen de deelnemers zich op het terrein van den wedstrijd weder tot een optocht vereenigen, om gezamenlijk naar het West plein te gaan. Art. 9. De prijzen, uitgeloofd voor a. de hoogststaande vliegers, gewoon model; b de hoogst staande vliegers, buitengewoon model; en c de grootste vliegers, onverschillig van welk model, worden uitgereikt vóór het lokaal der Sociëteit „Eensgezindheid" aan de Dijkstraat, terstond nadat de stoet aldaar is teruggekeerd. Art. 10. Entree op het terrein wordt verleend aan hen, die minstens 50 cents hebben bijgedragen. De kaarten, die daartoe zijn, of door den Seeretaris alsnog worden afgegeven, zijn geldig voor de daarop aangewezen personen met hunne huisgenooten. Vastgesteld in de vergadering van den 17 Augustus 1885. T. MOOY, Voorzitter. H. A. STADERMANN, Secretaris. De Staatscourant van 19 dezer behelst het volgende verslag omtrent de verwachtingen van den oogst in de provincie Noord holland In het algemeen luidden de berichten gunstig en zeker zou van de meeste gewassen een uitmuntende oogst zijn te wachten, als niet de aanhoudende droogte, vooral voor de hooggelegen gronden, van nadeeligen invloed was geweest. Dit geldt in de eerste plaats van de hoofdgewassen: rogge, gerst, tarwe en haver. Daar waar deze niet te veel door droogte hebben geleden, wordt een zeer goed beschot verwacht. Boekweit stond aanvankelijk goed te velde, doch leed dermate door de droogte, dat in enkele gemeenten de oogst er van als mislukt zal zyn te beschouwen. Karweizaad belooft eene middelmatige opbrengst en heeft veel geleden door de nachtvorsten in het voorjaar. Peulvruchten geven uitzicht op een goed beschot. Van het vlas wordt eene slechte opbrengst verwacht. Omtrent de aardappelen kan worden medegedeeld, dat de vroege soorten een goed beschot beloven, terwijl de bekende ziekte zich tot heden niet heeft vertoond. Of dit ook het geval zal zyn met de latere soorten, is zeer twijfelachtig, daar het loof door de droogte te vroeg sterft. Van de vruchtboomen mag een goede opbrengst tegemoet worden gezien, doch door de droogte zullen de vruchten klein van stuk zyn. Het blocrabollenge\fti8 is middelmatig; door droogte en koude bereikten de bollen niet den vollen wasdom. De graslanden stonden aanvankelijk zeer gunstig, doch hebben in sommige gemeenten veel van de droogte geleden. De eerste sneé hooi is overvloedig gewonnen en is van goede kwaliteit. Jl. Zaterdag had de slotzitting plaats van het spoorweg congres te Brussel. Het slotwoord leverde daar Nederlands vertegenwoordiger, de heer J. J. Van Kerkwijk, die, alvorens de president de vergadering sloot, een woord wenschte te spreken. In zijn door warme en langdurige toejuichingen herhaaldelijk afgebroken redevoering, stelde de spreker voor, dat het Congres zijnen dank mocht betuigen aan allen, die het hunne hebben bijgedragen om het tot stand te brengen of te doen slagen; aan hen ook, die zich zoo ijverig betoond hebben om den leden het verblijf in dit land zoo aangenaam mogelijk te maken. Spreker herinnerde er vervolgens aan, hoe België, dank zij het krachtig optreden van Charles Rogier, het geluk heeft mogen smaken om tot de eerste bevoorrechte Staten te behooren, waar spoorwegen zijn aangelegd. Dientengevolge viert het Belgische volk heden het 50-jarig bestaan zijner spoorwegen. Hoeveel reuzenschreden er reeds sedert die halve eeuw in zake van aanleg en exploitatie van spoor wegen gemaakt zijn, zoo ontveinst België zich toch geens zins hoeveel verbeteringen daarin nog tot stand te brengen zijn. Met het oog daarop, is het te hopen, dat het heden eindigende Congres moge opgevolgd worden door een blijvend internationaal spoorwegcongres. In alle beschaafde landen heerscht thans een gevoelige crisis in de industrie. Spreker hoopte, dathet nieuwe débouché, dat Koning Leopold II door de openstelling van den Congo aan de vreedzaam wedijverende industrieën der verschil lend j natiën biedt, het zijne mocht bijdragen om een eind te maken aan die alle standen drukkende kwaal: de over productie. „Met dankbare herinnering zoo besloot de heer Van Kerkwijk zullen wij, in ons land teruggekeerd, het ons te beurt gevallen aangename onthaal in het gastvrije België herdenken, en steeds den vurigen wensch blijven koesteren, dat België bloeie en, zooals thans, immermeer geëerd zij door alle beschaafde volkeren." De hartelijke en lang aanhoudende toejuichingen bewezen ten volle, hoezeer de heer Van Kerkwijk in den geest van alle aanwezigen geproken had. Na deze toespraak, verklaarde de heer Fassieux de zitting gesloten, en dit eerste Congres voor geëindigd. Des avonds vereenigde de Minister Vandenpeereboom vele afgevaardigden aan een feestmaal. Eene ontzaggelijke menigte vreemdelingen en Belgen uit andere plaatsen zijn jl. Zaterdag, Zondag en Maandag te Brussel en te Antwerpen bijeen geweest. Op de ten toonstelling zijn op die drie dagen 65,000 entréekaarten genomen. Tal van personen konden te Antwerpen geen onderkomen vinden. De historische optocht, Zondag te Brussel gehouden bij de viering van het 50jarig feest der spoorwegen in België, waarin allerlei middelen van vervoer waren voorgesteld, had overal in de stad eene groote menschenmassa op de been gebracht en was dan ook wel bezienswaard. O. a. was er een wagen uit den tijd der Nerviërs, die met negen ossen bespannen was. Deze veroorzaakte echter nogal oponthoud, daar de ossen, verschrikt door het gejoel, niet voort wilden. Oponthoud gaf ook de groote triomfwagen aan het einde van den stoet, die 16 meters lang en 10 meters hoog was en door 16 paarden getrokken werd. Somtijds had de politie veel moeite om den stoet vrijen doorgang door de schare te verschatten. Tal van andere feestelijkheden hebben, behalve den optocht, Zondag en Maandag te Brussel plaats gehad. August de Domme heeft, volgens het Dagblad, Zon dag jl. te Antwerpen bij eene voorstelling in het circus I Carré een been gebroken. Mijnheer de Redacteur! 't Onlangs door u opgenomen stukje betreffende het te niet gaan van 't muziekkorps der dd. Artillerie-Schutterij en bevat tende eene aansporing om den overledene uit zijne asch te doen herryzen, heeft, naar ik verneem, nog al ccnigen indruk ge maakt bij jongelui, die wel lust hebben om zich tot dat doel te vereenïgen. 't Is echter zeer te wenschcn, dat het niet bij praten en overwegen blijft, maar dat degenen, die gezind zijn om meê te werken, zich mogen vereenigen, ten einde het geop perde plan uitvoering te bereiden. Het doel van mijn schrijven is geen ander dan eene herinnering aan 't geopperde plan en een aansporing om, zoo mogelijk, te trachten er gevolg aan te geven. Ik vree3 voor den doofpot. Hoogachtend, Uw dw. B. Tot notaris binnen het arrondissement Alkmaar, ter standplaats de gemeente Alkmaar, is benoemd dc heer M. Gouverne, thans notaris te Bergen. De ofF. van adm. 1ste kl. J. J. Vau den Berge, uit Oost-Indiü teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De adspirant-ingenieur der Marine K. F. Koning wordt met 1 September bevorderd tot ingenieur 2de kl. Door 29 korders werden jl. Dinsdag 20 tot 70 groote tongen, 35 tot 159 kleine en middelbare idem, 2 tot 10 roggen, 5 manden scharren en 2 tot 5 mandjes kleine schol aangevoerdgroote tong werd afgeslagen tegen 40 a 50 c., kleine en middelbare idem tegen 10 a 20 c., rog tegen 95 c., alles per stuk, scharren tegen f 6 per mand en kleine schol tegen f 1.50 per mandje. Gemeente HELDER, van Dinsdag tot Donderdag. OndertrouwdGeene. Getrouwd: A. Van den Borg en A. Caarls. C. N. Van Koningsbruggen en K. M. Gouwenberg. S. A. Preller en A. A. C. Leewens. J. De Wijn en H. G. Strikker. J. N. Van Wissen en J. H. Bruin. Bevallen: C. J. Vatter, geb. Ostenbrug, Z. T. Oost, geb. Kluft, Z. H. Felkers, geb. Van den Berg, D. Overleden: H. J. Dekema, 69 jaren. C. De Groot, 11 maanden. T. J. H. Hooghart, 10 maanden. Gemeente TEXEL, van 13 tot 19 Augustus. OndertrouwdGeene. Getrouwd: Reindert Luijten en Jeannette Cornelie Keijser. Geboren: Emma Maria Elisabeth, dochter van Nicolas Pierre Van Es en Anna Catharina Kuipéri. Cornelis, zoon van Jan Van Sikkelras en Jannetje Zegel. Overleden: Marretje Hillenius, 10 jaren, dochter vau Jacob Hillenius en Marretje Kunst. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN TE HELDER. LANDSKEET. Augustus. 1 I Uren. Windrichting en kracht. Barometer mM. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toe stand van uo zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 19 12 nnw. 7 k. 760.36 -0.44 14.4 -4.3 0.78 Golvend 20 8 nto. 0.8 n 755.90 - 4.90 13.5 -3.4 0.8? Vlak. 20 nwtn. 0.2 755.93 -4.87 14.2 -4.5 0.80 Weersgesteldheid19 Aug. 12 u. Dichtbewolkt, winderig. 20 Aug. 8 u. Bewolkt, mooi weer. 20 Aug. 12 u. Bewolkt, helder, mooi weer. STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. op reis van batavia naar amsterdam Sumatra18 Augustus van Liverpool vertrokken. (onrad16 Augustus St. Vincent gepasseerd. Prinses Marie.... 19 Augustus te Genua aangekomen. Prins Hendrik... 18 Augustus van Aden vertrokken. i ooricaarts11 Augustus van Padang vertrokken. Print Frederik.. 19 Augustus van Batavia vertrokken. op beis van amsterdam naar batavia: Madura13 Augustus Aden gepasseerd. Irins Alexander. 18 Augustus van Suez vertrokken. Prinses Amalia.. 12 Augustus van Southampton vertrokken. Soenda19 Augustus van Amsterdam vertrokken. in lading naar nederland: Prins v. Oranje.. 29 Juli te Batavia aangekomen. koningin Emma.. 7 Augustus te Batavia aangekomen. Prs.Wilhelmina. 19 Augustus te Batavia aaugekomen. in lading naar oost-ind1e Burgem. denTex. Vertrekt 29 Augustus van Amsterdam. SCHAGER MARKT VAN HEDEN. PER TELEGRAAF. Paardvn Ossen 7 Stieren 42 Geldekoeien 12 Kalf koeien V aarzen Hokkelingen 10 nucht. Kalveren - 14 a Rammen - a 462 Schapen - 12 a 28 - 70 a150 - 80 a 245 -120 a190 20 270 Lammeren f 12 a 15 4 Bokkende Geiten- la 6 14 magere Varkens f 12 a 17 16 Biggen - 5 a 8 40 Kippen c. 40 a 60 25 Eenden - 30 a 50 Boter per kop - 80 a 95 Kaas per kilogram - 25 a 35 Kip-Eijeren per 100 -300 a325 Eend-Eijeren - a TEXEL, 18 Augustus. Werkpaarden f 125 a 210, oude Paarden f 45 a 80, Rijpaarden f 200 a 275, Veulens f 60 a 75, vette Koeien f 180 a 230, Kalfkoeien f 170, Melkkoeien f 140 a f 175, Kalfvaarzen f 135 a 140, Geldevaarzen f 90, nuchtere Kalveren f 6 a 9, Rammen f 18 a 25, Fokschapen f 16, Weide- schapen f 12 a 14, Geldeschapen f 20 a 24, éénjarige Lammeren f 5.50 a 8.50, Schrammen f 19 a 22, Biggen f 8 a 8 a 10, alles per stuk. Vette Varkens 22 a 24 c. per half kilogram. ENKHUIZEN, 19 Augustus. Aangevoerd 32 stapels Graskaas, f 28 per 50 kilogram. De prijzen der Zaden en Granen waren als volgtKarweizaad f 22.75, Mosterdzaad f 14 a 16, Grauwe Erwten f 13, Vale f8 a f 10, Gerat f 4.a 4.75, Haver f3.25 a 4, alles per hectoliter. AMSTERDAM, 19 Augustus. Op de Veemarkt waren aan gevoerd 1 Rund. 189 vette Kalveren, lste kw. 70 en 2de kw. 50 c. per kilogram. 13 Graskalveren, f 21 a 40, 43 nuchtere Kalveren, f 8 a 15 per stuk. 4 Schapen en Lammeren. 172 vette Varkens, 38 a 44 per kilogram. SCHERPENZEEL (Gelderland), 19 Augustus. Ter Schapen- markt werden 400 Schapen aangevoerd. Men besteedde voor Hamels f 12 a 14.50, Ooien f 11 a 13 en Lammeren f 8 per stuk. KAMPEN, 17 Aug. Hooi: buiten- f' 12 a 13.50 en binnen- f 10 a f 11.per 500 kilogram. KAMPER-EILAND, 18 Augustus. De Hooihandel was sedert een paar dagen weer minder levendigdoor het regenachtig weder wordt de verscheping zeer bemoeielijkt. Naar eerste kwaliteit neemt de vraag toe. Pryzen sedert onze jongste opgave nagenoeg onveranderd. HASSELT (Overijsel), 17 Augustus. De prijs van het best Hooi bedraagt hier f 13 a 15 en van het mindere Hooi f 7 a 9 de 1000 pond. Dc oogst van het eerste grasgewas is buitengewoon gunstig geweest. MAASTRICHT, 19 Aug. Hooi f 11 a 12 per 500 kilogram. Een ingezonden stuk van T. wacht op plaatsruimte. Vervolg Nieuwstijdingen. Naar wij vernemen, heeft dezer dagen een proefneming plaats gehad met de verscheping van vee uit liet noorden van Noord holland naar Amsterdam cn vandaar uit naar Amerika. De liecren E. C. W illekes Mae Donald n J. Zijp Hz. verzonden jl. Vrijdag van l Zand in de Zijpe, per expresse vei boot, naar Amsterdam ongeveer 90 stuks'jongvee (kalveren en hokkelingen), bestemd voor Amerika. I)ie proefneming is uitstekend geslaagd. Natuurlijk kan dit echter alleen op die wijze plaats hebben als het vee in Wieringcrwaard, Zijpc en omstreken is aangekocht. Voor verder oostwaarts gelegen streken is «ie afstand te groot. Zr. Ms.schroefstoomschip Tromp, onder bevel van den kapt. ter zee K. A. Stakman Bossc. heeft in den voormiddag van 19 dezer St. Vincent verlaten ter voortzetting der reis. Aan boord is alles wel. Zr. Ms. instructiebrik Castor, onder commando van den luit. ter zee 1ste kl. Z. Cambier. moet op de reis van Kopenhagen, op de Deensche kust, bij Kaap Schagen, met zwaar stormweder te kampen hebben gehad. Bij de Directie der Marine alhier is gisteren aanbesteed: het maken van een houten exercitietoren. Ingekomen 15 biljetten, als van de heeren: J. Korff, alhier, f 4500; A. KorfF, alhier, f 4300; Gebrs. Boon, alhier, f 4210; J. Duinker, alhier, f 4200 G. Laagland Winder, alhier, f 4095; S. Krijnen, alhier, f3950; A. Graaf!, alhier, f 3750; P. Spruit, alhier, f 3586; Gebrs. Janzen, alhier, f 3470; G. Moorman, alhier, f3219; F. H. Jozeph, te Hilversum, f 3200; J. F. Philips, alhier, f 3078; A. Vos Rz., te Amsterdam, f 3000; De Waard en Wijker, alhier, f 2929; en Gebrs. Klein, alhier, f 2793. Door Z. D. Hoogw. den bisschop van Haarlem is benoemd tot assistent alhier de heer J. Brügemann. De Commissie voor den Vliegerwedstrijd heeft on3 uitge- noodigd er op attent te maken, dat bij ongunstig weder op a. s. Zaterdag, ten teeken van uitstel, de bekende blauwe vlag, waar mede anders de schutters tot dienstverrichting worden uitge- noodigd, van de kerktorens zal worden uitgestoken. Geen schutter behoeft zich dat sein aan te trekken. Beroepen te Baarland (cl. Goes) ds. A. Gelderman, predikant te Burg op Texel. Benoemd tot geneesheer te Heer-Hugowaard de heer Post, arts te Utrecht. Op de algemeene vergadering van het Volksbond, Ver- eeniging tegen Drankmisbruik, gehouden te Dordrecht, is o. a. besloten: 1. tot oprichting van een centraal bierdepöt te Amster dam; 2. het hoofdbestuur te machtigen, in overleg met een door de afdeeling Dordrecht aan te wijzen gecommitteerde, maatregelen te beramen om tot de inrichting van een dronkaards-asyl te geraken en de uitvoering er van zoo mogelijk voor te bereiden 3. nogmaals bij de Hooge Regeering aan te dringen op betere en doelmatiger verpleging van veroordeelde dronkaards in de Rijks werkinrichtingen4. dat het hoofdbestuur zich tot de Hoo^e Regecring zal wenden, met het verzoek de bestaande contröle op de bier-industrie minder belemmerend te maken; 5. zich tot den minister van Binnenlandsche Zaken te wenden, ten einde hem te verzoeken bij de gemeentebesturen er op aan te dringen, dat de drankwet naar behooren ten uitvoer worde gelegd; 6. de volgende jaarvergadering in Groningen te houden. Heden overleed op het onverwachtst onze geliefde Echtgenoot en Vader de Heer JACOB CORNELIS VAN WIJK Sr., Oud-IIoofdonderwijzer der Gemeente Kesteren, in den ouderdom van bijna 79 jaar. Uit aller naam Wed. G. J. VAN WIJK, Anna Paulowna, 20 Augustus 1885. Heuff. Eenige en algemeene kennisgeving. Hartelijk dank aan allen voor de belangstelling, bij onze 25jarige echtvereeniging ondervonden. M. A. GRUXWALD, M. GRUNWALD—DÈ LEEW. Helder, 18 Augustus 1885. Alpaca-, Metalen- en Stalen LEPELS en VORKEN, Watersmeer, Lederolie, en het zoo gunstig bekende waarvan aan winkeliers flinke korting wordt toegestaan, in voorraad bij OOSTEREND (Texel). DIT DE HAND TE KOOP; Het florissant, uitmuntend ingericht Koffiehuis met vergunning, annex WOONHUIS en ERF, staande op een der beste standen aan het Marktplein te Den Burg op Texel. Te bevragen bij den eigenaar L. ROGGEVEEN aldaar. gemerkt met een rooden streep over den rug en dito stip op den schoft. Die inlichting of kennis daarvan kan geven bij den eigenaar J. BAKKER Jz., Bargen (Texel), zal daarvoor beloond orden.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1885 | | pagina 3