mkmkmmkkkmkkmmkkkkkku nmmmmmmmkmmmm nog eon gedeelte der gemeenschapslinie met daaraan gelegen batterijen. Het geheele garnizoen en eene compagnie torpediaten neemt aan de oefening deel, versterkt door het 2de bataillon van het 7de regiment infanterie uit Hoorn. Er is aangenomen, dat de diplomatieke betrekkingen van ons land met eene zeemogendheid van dien aard geworden zijn, dat eene vredebreuk met zekerheid kan worden verwacht. Dientengevolge werd order gegeven, dat het voor de zomer- oefeningen in dienst zijnde escader post moet vatten op de recde, om tegen alle eventualiteiten gewaarborgd te zijn, terwijl het fort Kijkduin wordt bezet en den commandant aangezegd, op alles voorbereid te zijn. Vrydag 4 dezer stoomde de vloot, op bevel van den hoofdleider, 's morgens te 8 uren gcvechtsklaar uit de haven en rangeerde zich op sein van den divisie-commandant op de reede. Kijkduin werd bezet. Des avonds ging een schip der divisie, vergezeld van torpedo booten, post vatten bij Kijkduin, om waar te nemen wat er op de kust. geschiedt. Denzelfden dag had de verdediger ook besloten tot het leggen der torpedo-versperring, ten einde voor overvallen langs het Schulpengat gevrijwaard te zijn. Daar éclaireurs bericht hadden aangebracht, dat eenige vreemde oorlogsschepen op de kust kruisten, en kon worden aangenomen, dat deze zouden trachten de torpedo-versperring te naderen, met het doel, hare plaats nauwkeurig te leeren kennen en verder alle mogelijke waarnemingen te doen, werd eene onderstelling in dien geest voor den 5 dezer uitgevaardigd, waarbij werd bepaald, dat het Nederlandsch escader van de reede zou opstoomen naar de Heisdeur, om de vreemde oorlogsschepen buiten de territoriale wateren te doen vertrekken. De Buffel, in den avond van den 4 dezer uit Hellevoetsluis alhier op de reede gekomen, stelde de vreemde schepen voor. In den morgen van 5 dezer, te circa 11 uren, liep de Buffel het Schulpengat, na eerst van de reede naar buiten gestoomd te zijn, in; door de Stier werd, namens de Nederlandsehe Regee ring, op grond van het internationaal recht, aan de Buffel ver zocht, indien hij niet voor schade moest binnenloopen, onverwyld zee te kiezen, waaraan door het schip werd voldaan. De Buffel bleef daarna eenigen tijd uit de verte observeeren en keerde vervolgens als vriend op de reede weer om wellicht nog eenige malen van vriend in vyand te verkeeren. Gedurende deze bewegingen der vloot bleef men natuurlijk niet in gebreke bij de zeemacht door het aanleggen van versper ringen, by de landmacht door het maken van geblindeerde gebouwtjes, gesehutstellingen, schietgaten, opstellingen voor infanterie, oefeningen in alarm, enz. enz., het werk der voorbe reiding, reeds eenige dagen van te voren begonnen, krachtdadig voort te zetten, ten einde in de leemten, die er bestonden, b.j het uitbreken van den oorlog zoo goed mogelyk te hebben voorzien. Den 5 dezer werd tevens het gewichtig werk der mobilisatie begonnen. Evenzoo verdient te worden vermeld, dat de seindienst tusschen zee- en landmacht geheel en zoo volkomen mogelijk geregeld was, dat op alle batterijen telegrafische stations waren opgericht, dat maatregelen genomen waren om voor den vijand zichtbare werken weg te nemendat alle tonnen waren weggenomen, dat voor verschillende dagen verschillende seinen als herkenningsteeken dor schepen waren voorgeschrevenkortom, dat alle maatregelen, binnen den werkkring des verdedigers gelegen, waren genomen om de verdediging met hardnekkigheid te kunnen voeren en haar te kunnen leiden, naar de inzichten van onzen opperbevelhebber. Den 6 dezer is de oorlogsverklaring ingegaan. Gisteren voormiddag vingen de gecombineerde manoeuvres van zee- en landmacht hier aan en vertoonden de vaarwaters en de kust eene ongekende beweging, terwijl er op verschillende punten herhaaldelijk met geschut en geweer werd geschoten. Door eene vijandelijke flottillc, voorgesteld door de Buffel en de Cerberus, waaraan toegevoegd was de sleepboot Hercules, werd het Westgat geforceerd. Spoedig was deze zeer verontrustende tyding heinde en ver, naar alle versterkte plaatsen langs de kust, over gebracht en weldra werd de vijand bij zijne nadering door wèl- gerichte schoten ontvangen. Van Kijkduin, van Erfprins, van de kustbatterijen en van de verschillende oorlogsvaartuigen bulderde het geschut, terwijl met geweervuur werd getracht de bemanning op 't dek of het tuig zooveel mogelijk schade te doen. Zonder zich al te veel aan 's vyands vuur bloot te stellen, wist de manschap van zee- en landmacht, onder bedekking van den zeedijk op verschillende punten zich op te stellen, ten einde door een krachtig geweervuur de uitwerking van 't geschut der verdediging te ondersteunen. De vijand, op die wijze te land en ter zee, vooral van 't fort op de Harsens, bestookt, ontweck van de reede van Texel in de richting van Texel stroom. Tot deelneming aan de manoeuvres is gisteren per extra trein des middags te 12 ure 40 min. alhier aangekomen het 2de bat. 7de reg. infanterie uit Hoorn. Dit bataillon is uit zijn garnizoen naar Heerhugowaard gemarcheerd en van daar per spoor naar hier gekomen. In 't kamp in de Schoterduinen is de manschap thans gelegerd. Den Huisduiner straatweg langs in de richting van 't fort Kijkduin, wat leverde dit gisteren avond een treffend schouw spel op. Rechts het kustlicht van Huisduinen, vooruit het electrisch licht van 't fort, links prachtige bliksemstralen over land en zee. Na tuur en kunst beide bezig om te midden van den zeer duisteren avond op de grootste afstanden licht te verspreiden. Bij eene samenwerking van zooveel vermogende krachten, zou elke stem om «meer licht" verstommen. 't Fort Kijkduin werd bereikt, waar men druk in de weer was om den omtrek te verlichten, zoowel om de nadering van een vijand ter zee te bespieden, en te verhoeden dat schade werd gedaan aan de torpedo-versperringen, als om vijandelyke verken ningen langs het strand te ontdekken. De veldposten waarschuw den nu en dan als zij jn zuidelijke richting 't spoor van den vijand meenden op te merken. De meest mogelijke voorzorgen werden in acht genomen en de Commandant van 't fort gaf bevelen om op verschillende punten voorbereid te zijn. Eerst laat daagde de vijand op; het kunstlicht deed zijn nadering onder kennen en 't gevaar afwenden. Z.Ex. de Vice-Admiraal, opperbevelhebber der gecombineerde oefeningen, was op het fort aanwezig. De officieren der dd. Artillerie-Schuttery alhier waren tegen woordig. Langs den duisteren weg naar de bebouwde kom der gemeente teruggekeerd, waren de oorlogsvaartuigen in 't Marsdiep druk met de oefeningen bezig, 't Electrisch licht miste ook hier het vermogen niet om den omtrek te verlichten en, zoo noodig, vijandelyke aanvallen, die anders onder begunstiging van den duisteren nacht konden geschieden, te voorkomen, 't Was een recht levendig tooneel, dat nog toenam, toen bij 't uitvoeren eener onderstelling gevuurd en de manschap op de kustbatterijen tengevolge daarvan gealarmeerd werd. Buitenland.. Spanje moge rechtens sedert eeuwen de Karolinen-eilanden tot zijn gebied gerekend hebben, en de officiëele Gotha- almanak vermeldt ze werkelijk voortdurend als Spaansche koloniën, feitelijk oefent het er geen gezag uit en het heeft ook nooit iets gedaan, om zijn gezag er te doen erkennen. Toen de Regeering echter zag, dat Duitschland alom naar koloniën uitzag, en er de lucht van kreeg, dat het ook het oog op de Karolinen geslagen had, zond zij twee schepen, de kanonneerboot 3de klasse Manila met één kanon en het kleine houten adviesjacht San Quintin met twee j kanonnen, derwaarts, om aldaar het Spaansche protectoraat te proelameeren. Voor het eiland Yap gekomen, schijnt de Spaansche gezagvoerder geen haast gemaakt te hebben om I zich van zijn opdracht le kwijten. Hij liet zich verschal- ken door de Duitsche kanonneerboot Hyane, met vier i kanonnen, onder bevel van kapitein Langemacli, die 24 Aug. op Yap landde, zijn troepen debarkeerdc en bezit van het eiland nam, in naam van den Keizer van Duitschland. De commandanten der San Quintin en dei' Manila protesteerden, doch kapitein Langemacli stoorde zich daaraan niet en zorgde nauwkeurig voor alle formaliteiten, door de Berlijnsche conferentie vastgesteld, om het in bezit nemen van heerloos gebied te wettigen. De San Quintin en de Manila ver trokken daarop, evenals de Velasco, een derde oorlogsschip, dat door den gouverneur der Philippijnen gezonden was om de anderen te helpen, doch wier commandant zich evenmin .tegen liet Duitsche fregat schijnt opgewassen gevoeld te hebben. Men kent den indruk, dien liet bericht van dit feit te Madrid heeft gemaakt. In Duitschland is men kalmer, doch erkent men, dat de toestand hachelijk is. Bij het parade-diner ten Hove te Berlijn op den Sédan-dag waren zoowel de Keizer als de Keizerin aan tafel, hetgeen de laatste jaren, nu eens om ongesteldheid des Keizers, dan der Keizerin, niet geschied was. HH. MM. kwamen gearmd in de Witte zaal van het Koninklijk slot, waar de keizerlijke disch gereed stond. De Keizer was in generaals-uniform, met al zijne Pruisische ridderorden en eereteekens; de Keizerin in een zijden kleed van ivoor- kleur, getooid met het lint en de ster der orde van den Zwarten Adelaar, een diadeem van paarlen en briljanten op het hoofd. Toen HH. MM. plaats hadden genomen onder den troonhemel, zette zich de Kroonprins naast de Keizerin, zijne oudste dochter, de Erfprinses van Saksen- Meiningen, naast haren grootvader, den Keizer. Naast de Prinses, de eenige der Koninklijke Prinsessen, die het diner bijwoonde, was Grootvorst Michael Michailowitsch van Rusland gezeten. Tegenover den Keizer zat de minister van Oorlog, aan wiens rechterzijde Mohsin Khan geplaatst was, de Perzische gezant, met wien de Keizer zich her haaldelijk onderhieldook de overige leden van het Per zische gezantschap bevonden zich aan den disch. Te Rome is in een paardenspel een ongeluk gebeurd. De voorstelling in het Circo Reale was bijna afgeloopen en de equilibriste, mej. Zaco, maakte uit de hoogte van het gebouw haar „duikerssprong" in het net. Door het drukken en schudden brak een der touwen, waaraan het net bevestigd was, en een zware metalen ring trof eene toeschouwster, de 26jarige pas gehuwde Giulia Sinigaglia, zoo ongelukkig aan het voorhoofd, dat zij zestien uren later in het hospitaal overleed. De bekende tooneelspeelster Agar heeft zich weder aan het Théatre Fran9ais te Parijs verbonden. Zij zal voor de eerste maal weder optreden in de rol van Agrippine in //Brittannicus." Een boom, die het daglicht niet kan verdragen, behoort zeker wel tot de curiositeiten. Zulk een vreemd soortige boom nu groeit op het eiland Goa, bij Bombav. Hij bloeit slechts des nachts. Met zonsondergang ziet men er nog geen enkele bloem aan, en geen half uur daarna prijkt hij met heerlijke, geurige bloemen. Zoodra de zon aan de kimmen verrijst, vallen zij af of sluiten zich. Dit schouwspel herhaalt zich eiken nacht! Dien zonderlingen boom zal men ongetwijfeld een even zonderlingen naam willen geven; men zou dit .althans gaan veronderstellen, daar er nog geen bepaalde naam voor gevonden is. Benoemingen, ©nz De luit. ter zee 1ste kl. J. H. Beucker Andreae, wordt belast met de waarneming der betrekkingen van inspecteur van 's Rijks stoomvaartdienst en lid der commissie tot het examineeren van zeeofficieren, enz. De 1ste luit. bij het korps mariniers L. H. J. L. Vogelvanger wordt met den laatstcn dezer ontheven van de waarneming der betrekking van adjudant bij het lste bataillon mariniers te Am sterdam, en met 1 October a. s. vervangen door den lsten luit. D. G. Vreedenberg, thans adjudant bij het 6de bataillon alhier, welke betrekking met laatstgenoemden datum wordt opgedragen aan den lsten luit C. N. Cazaux van Staphorst. "V" ïsoUfaerloliten. Door 60 korders werden jl. Zaterdag 10 tot 170 groote tongen, 35 tot 300 kleine en middelbare idem, een partijtje rog, 8 manden scharren, 1 tot 2 mandjes kleine schol en 1 tarbot aangevoerd; groote tong werd afgeslagen tegen 25 a 30 c., kleine en middel bare idem tegen 8 k 20 c., rog tegen 50 c., alles per stuk, scharren tegen f 6 per mand, kleine schol tegen 1.25 per mandje en tarbot tegen f 11. BuraerllJU.e Stand. Gemeente HELDER, van Zaterdag tot Dinsdag. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. BevallenJ. Ballast, geb. Quast, Z. M. Labout, geb. De Wijn, Z. D. Van Veen, geb. Van Olst, Z. A. Nobbes, geb. Groot, D. J. Van Brederode, geb. Duit, D. J. De Cock, geb. Roos, D. Overleden: C. M. Fooy, 15 maanden. S. Luters, 5 maanden Gemeente SCHAGEN, van 1 tot 7 September. OndertrouwdGeene. Getrouwd: Cornelis Franken en Elisabeth Smink. Bevallen: Francina Boekei, geb. Swenne, D. Grietje Molenaar, geb. Mulder, Z. OverledenGeene. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN TE HELDER. LANDSKEET. September. 1 Uren. Windrichting en kracht. Barometer mM. Thermometer c. Vochtigh. procent. Toe stand van do zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 6 12 zw. 3.6 k. 754.00 -6.80 16.6 - 1.0 0.80 Slechtw. 7 12 ozo. 5 753.80 -7.00 15.4 -2.1 0.88 8 8 wtz. 0.7 h 753.58 - 7.22 14.6 -08 0.93 Vlak. 8 12 zzw. 3.8 753.86 -6.94 17.0 -0.4 0.85 Slechtw. Weêrsgesteldheid: 6Scpt. 12 u. Helder, lichtbewolkt, mooiweer. 7Sept. 12 u. Betrokken, mooiweer. 8 Sept. 8 u. Bewolkt, mooiweer. 8 Sept. 12 u. Bewolkt, mooiweer. 319de Staats-loterij. Vierde klasse. No. 18961 f 26,000. No. 12777 f 1000. Nos. 2697, 3755 en 13107 ieder f 400. No. 20942 f 200. Nos. 194, 6236, 9348, 9908 en 11632 ieder f 100. PURMERENDER MARKT VAN HEDEN. PER TELEGRAAF. 350 stapels kleineKaas a f 28.50, Middelb. af per50kilopr. 1233 kilogr. Boter: laagste prijs f 1.10, hoogste f 1.20 por kil. 338 Runderen; matig, prijshoudend. 28 Paarden. 204 vette Kalveren, f 0.40 a 0.60 per pond, stug. 85 nuchtere f 10 a 25 per stuk, vlug. 107 vette Varkens, f 0.44 a 0.52 per pond, vlug. 80 magere f 15 a 25 per stuk, stug. 287 Biggen, f 6.a 10.per stuk, stug. 1188 Schapen en Lammeren: stug, lager prijs. 600 manden Appelen, f 1.30 a 2.per mand. 400 manden Peren, f 2.40 a 3.10 per mand. Kip-Eieren f 4.a 4.50, Eend-Eieren f per 100. Marltttoeriotiten. TEXEL, 6 September. Dc marktprijzen waren als volgt Schapenboter 50 c. en Kocbotcr 55 c., per half kilogram. Kip eieren f 3.25 a 3.50 per 100 stuks. De verzending bedroeg ruim 10,000. Hooi f 11 a 14 per 500 kilogram. Wilde Eenden 50 a 60 c., wilde Konijnen 45 a 55 c. per stuk. Koehuiden 40 en Kalfahuiden 50 c. per kilogram. Paardenhuiden f 8. a f 8.50 per stuk. ALKMAAR, 7 September. Koe f a 215 vette Kalveren f 25 a 96, 18 nuchtere dito f 13 a 25, 683 Schapen f 20 a 25.116 vette Varkens 40 a 50 c. per kilogram, 25 magere Varkens f 13 a 18, Bokken en Geiten, f a per stuk. 557 Paarden, f 75 a 550 per stuk. HOORN, 5 September. Op de Weekmarkt werden de volgende prijzen besteedTarwe f 6.75 a 8.50, Gerst f 4.a 5.25, Haver f 3.75 a 4.Groene Erwten f 10.25 a 5.Grauwe dito f 9.75 a 12.Vale dito f 7.50 a 13.Bruine Boonen' f7.50 a 13.alles per hectoliter. Paarden f 65 a 225, Schapen f 18 a 24, Lammeren f 13 a 26, Kalveren f 12 a 21, Varkens f 11 a 20, Biggen f 4 a 10, Kippen f 0.80 a 2.alles per stuk. Kip-eieren f 3.50 a 3.75 per 100 stuks. Boter 50 a 55 c. per kop. Aardappelen f 2.a 2.60, Peren f 1.50 a 2.Appelen f 2.a 2.40, alles per hectoliter. AMSTERDAM, 7 September. Op de Veemarkt waren aange voerd 504 Runderen, lste kwal. 74 c., 2de kwal. 64 c. en 3de kwal. 58 c. per kilogram: Melk- en Kalfkoeien f 90 a 240; 12 Graskalveren, f 22 a 38; 25 nuchtere dito, f 10 a 16; 13 Schapen en Lammeren, alles per stukvette Varkens 40 a 46 c. per kilogram. Vervolg Nieuwstijdingen. Zr. Ms. stoomschip Aruba, commandant de kapt.-luit. ter zee P. Le Comte, is heden van hier naar de Noordzee vertrokken, ter bescherming van de visscherij. Naar de Amsterdammer verneemt, zullen de kruistochten van Z. M. stoomschip Aruba en van de schooner Argus met 1 October a. s. eindigen; eerstgenoemd vaartuig zal evenwel voor kruisdienst gedurende de maand October beschikbaar moeten blijven, terwijl de Argus met den datum van 10 October buiten dienst wordt gesteld. De lessen van den winttycursus aan het Koninklijk Insti tuut voor de Marine alhier zijn gisteren aangevangen met een getal van 153 adelborsten, als 36 in de eerste, 38 in de tweede, 35 in de derde cn 44 adelborsten in de vierde afdeefing of jongste studiejaar. De wintercursus voor de opleiding van adspirant-administra- teurs bij de zeemacht is begonnen met 13 adspiranten, als 7 in de oudste en 6 in de jongste afdeeling. De luit. ter zee lste kl. M. T. Tydeman, dienende als lste officier aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Aruba, zal worden toegevoegd aan den onderdirecteur bij 's Rijks Marine te Hellevoetsluis, ter vervanging van den luit. ter zee lste kl. H. Frankamp. Het Bloemenfeest van Floralia werd ditmaal door zeer schoon weder begunstigd. Sedert we jl. Zaterdag verslag gaven van deze feestelijkheid, werd door zeer velen van het jaarlijksch volksfeest geprofiteerd. Zondag namiddag was het recht levendig in den tuin van Tivoli, maar vooral jl. Zondag avond bewoog zich een talrijke menigte, vooral om den muziektempel, waar door 't Stafmuziekkorps der Marine populaire stukken werden uitgevoerd. Jong en oud vond genoegen, en gezellig was men bijeen. Schooner avond was niet te bedenken. Weinig scheen men zich er aan te storen, dat op den morgen van dezen feestdag de oorlog verklaard en deze gemeente als in een staat van beleg verklaard was. Te negen uren des avonds had de uitreiking der prijzen plaats. De Voorzitter van 't Bestuur hield daarbij eene toespraak, waarin hij o. a. hulde bracht aan de belangstelling van 't Bestuur van 't plaatselijk Nntsdepartement, dat, behalve bij de opening der Tentoonstelling, ook bij de sluiting door eeni gen zijner leden vertegenwoordigd was. Te ongeveer 10 uren werd door den heer Horsten van Am sterdam een fraai vuurwerk afgestoken, dat met een hulde aan Floralia endigde en algemeen bijval vond. Door een der vrienden van Floralia werd jl. Zaterdag een aangenaam blijk van ingenomenheid en waardeering aan 't Be stuur gegeven. Een fraaie plant, ter opluistering ingezonden, werd aan Bestuurderen, om die onderling te verloten, ten geschenke gegeven. Het Bloemenfeest van Floralia is ook ditmaal als zeer wèl- geslaagd te beschouwenjammer maar dat, naar wij vernemen, het Bestuur bestendig met financiëele moeielijkheden te worstelen heeft. Moge daarin verbetering komen tegen den tijd, dat Floralia in 1886 haar tiende jaarfeest beleeft! In den nacht van Zondag op Maandag jl. is op een publiek bal aan een der bezoekers een stuk van een zijner ooren afge beten. Tegen den dader is proces-verbaal opgemaakt. Het te Vlieland gestrande schip Sorane is door de sleep boot Assistent vlotgesleept en te Terschelling binnengebracht. A D V E RT_EN T IN. Op den 6 dézer mochten onze geliefde ouders: J. LONT, Beurtschipper, en >o° WILLEMIJNTJE DE VRIES, het voorrecht genieten, hunne <i5jarigc echt- vereenigiiig te herdenken. Wieringen, 8 September 1885. >co Uit naam hunner dankbare kindereti, behuwd- en kleinkinderen. Mevrouw CONINCK WESTENBERG—WINMILL cd de Heer en Mevronw CONINCK WESTENBERG—KIKKERT, te Texel, betuigen hunnen dank voor de hartelijke bewijzen van deelneming, zoo van hier als elders ontvangen, bij het overlijden van hunnen dierbaren Echtgenoot en Zoon, den Heer HERMAN ENGELBERT CONINCK WESTENBERG.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1885 | | pagina 3