Koppen's Verkoophuis. Hoofdgracht. K 84. Nieuwediep. Ontvangen: Eau de Cologne, Odeurs, HAAROLIE, ZEEPEN, HAAR- EN STOFKAMMEN, nubij Kaap Hoofd; de lijn, waarbinnen de flottille blyveu moest, aangegeven wordende door twee barkassen met roode lichten, geplaatst bij de binnenste tonnen van het Schulpengat, ten einde t« blijven buiten den spreidingskegel van de karketseu, die Kijkduin uit zijne kazemat op den aanvaller zou afvuren. De Ever, aan de flotille des verdedigers toegevoegd, verlichtte met cleetrisch licht het terrein daaromheen, om haar tegen aanvalleu van vijandelijke torpe dobooten te beveiligen. De Buffel trachtte met zijne krachtige electrische lamp de vaartuigen des aanvallers op te sporen en het strand bezuiden Kijkduin te verlichten, terwijl het eleclrisch licht van Kijkduin aanhoudend de vcrs|ierriiig bescheen. Niettegenstaande aanhoudende pogingen de9 aanvallers mocht het hein niet gelukken oubcmerkt in de versperring werkzaam tc zijn. Evenmin mocht het hem gelukken door de vrij zware branding eene sluip- pulrouillc tot het opsporen van de gclciddradeu bezuiden de versperring aan wal te brengen wel gelukte dit daar benoordendoch do patrouille stuitte daar spoedig op de wachtposten van den verdediger cu kon nog slechts bijtijds in de vlet torugkeeren en zich in den donkeren nacht verwijderen. Bij het tweede gedeelte der manoeuvre was dc Buffel overgegaan bij den aan valler en had in het Schulpeugat. post gevut. Hij richtte zijne lamp op den lichtbundel vau Kijkduin en onderschepte dien volkomen, zoodat de lichte vaartiiigi-u dos aanvallers achter den bundel vun de Buffel onbemerkt werk zaam konden zijngemakkelijk was hun arbeid in de versperring echter nog niet; toen de Buffel daarna de lamp richtte op de lamp vau Kijkduin eu daar langs met korte slagen heen eu weer bewoog, werd het observeeren voor Kijkduin bijna onmogelijk. Dit gedeelte der manoeuvre was hij uitstek leerzuaintevens gaf het cou aanschouwelijke voorstelling vau do groote gevaren, in een donkeren nacht verbonden aan opcraticn in het Sclinlpcngat; voor de groote schepen om onder stoom blijvende in liet nauwe vaarwater te blijvon; voor do kleinere om door vriend of vijand aan boord geloopcn tc worden. Te circa 2 uur giug ten tweeden innle de vuurpijl met groene sterrcu op, die een einde maakte aan deze hoogst belangrijke manoeuvre. Vijaudelijke torpodobooteu hadden onderwijl de schepen op de rcede en de batterijen herhaaldelijk gealarmeerd. Na afloop der gecombineerde manoeuvre alarmeerde dc hoofdleider, vergezeld van den leider der landmacht, de posten in de gemccnschapsliiiic. Gisteren heeft de vijand niets oudernomen en houdt hij de kust geblokkeerd. Buitenland. Te Madrid heet het sedert het gebeurde van jl. Vrijdag weder rustig te zijn. De Regeering heeft met behulp van politie en militaire macht de orde weten te herstellen en verder te handhaven. Oogenblikkelijk na het gebeurde vóór het hótel der ambassade heeft de Regeering zich gehaast om den vertegenwoordiger van Duitschland haar leedwezen daarover te betuigen en Koning Alfonsus heeft persoonlijk bij den Duitschen gezant weten te bewerken, dat de diplomatieke betrekkingen niet werden afgebroken. Het ministerie Canovas blijft aan het bewind en de Regee ring is meester van den toestand. Jl. Maandag is de Koning van Spanje zonder geleide door Madrid gereden, het rijtuig zelf' besturende. Z. M. werd overal eerbiedig gegroet. De onderhandelingen worden op zeer hartelijke wijze voortgezet. Men bereidt eene nota voor, in antwoord op die van Duitschland. De Duitsche kanonneerboot Iltis heeft op Yap geen personeel achtergelaten en Manilla aan gedaan, koers zettende naar Singapore. Men houdt het er voor, dat de door Duitschland voorgestelde scheidsrechter lijke beslissing onnoodig zal worden. De Grenzboten meent te weten, wat Duitschland bewo gen heeft het oog op de Carolinen-eilanden te vestigen. In Berlijn, zoo schrijft het bekende weekblad, begreep men in het bekende paleis in de Wilhelmstrasse, dat de Groote of zoogenaamde Stille Oceaan na de doorgraving van de landengte van Panama een zeer levendige en drukke oceaan en het tooneel van een nieuw groot tijdperk in 't commer- ciëele leven der volkeren worden zou. Met het oog "op deze naderende revolutie heeft Bismarck voor Duitschland de hand gelegd op een groot gedeelte van Nieuw-Guinea en begeert hij nu ook de Carolinen of een der groepen van deze eilanden voor het Duitsche Rijk. Zij moeten alsnog slechts als een zeer matige aanwinst worden be schouwd, doch krijgen een geheel andere beteekenis, als er uit Panama een paar dozijn stoomvaartverbindingen met China, Indië en Australië tot stand zullen gekomen zijn. Volgens de Neue frei Presse zal die aanwinst ook later niet veel te beduiden hebben, want de Grenzboten zelf schildert de Carolinen af als eene aaneenschakeling van koraalriffen en vulkanische kraters. Op het eiland Yap zelf heerschen voorts epidemische keelziekten en een aan stekelijke hoest, die vaak na enkele uren den dood ten gevolge heeft. Ware het alleen om een handels-station in den Grooten Oceaan te doen, dan meent de Presse, dat men nog wel andere heerlooze koraalriffen had kunnen vinden, tegen wier bezetting geen sterveling iets in te brengen zou gehad hebben. Dit blad neemt echter niet in aanmerking, dat er reeds sedert geruimen tijd handelsbetrekkingen tusschen Duitsch land en de Carolinen-eilanden bestaan. Op Yap zelf is een Duitsche factorij en wonen Duitsche burgers. En men kan nu toch onmogelijk van Duitschland vergen zegt de Köln. Ztg. dat het zijn belangen op de Carolinen- eilanden geheel zonder eenige bescherming zal laten, alleen omdat vóór honderd en zóóveel jaar een paar Spaansche zendelingen door de inlanders aldaar doodgeslagen werden. Daar echter Spanje, dat toch gelegenheid genoeg had, de eilanden niet bezetten wilde, om de eenvoudige reden dat het er geen geld voor over had, zoo acht genoemd blad het de plicht van Duitschland om zijnerzijds door bezetting de Duitsche onderdanen aldaar onder de bescherming van hun eigen Rijk te stellen. Volgens d§ze lezing zou het den Rijkskanselier minder te doen geweest zijn om vestiging van een Duitsch pro tectoraat, dan wel om vestiging van een verantwoordelijk gezag, door wie dan ook, op Yap en de daarbij behoorende eilanden. In dien geest moeten zelfs 't is het Berl. Tgbl. dat het meldt officiëele verklaringen te Madrid zijn afgegeven. Het Duitsche departement van Buiten- lamUche Zaken heeft aldaar verklaard, dat de schceps- commandanten last hadden ontvangen, de Duitsche vlag niet te hijschen, waar zij reeds de Spaansche vlag ge- heschen vonden. Het heeft er nu bijgevoegd, dat gedurende de onderhandelingen geen nieuwe inbezitneming plaats hebben zal. De onmogelijkheid, om den bevelhebber der kanonneerboot Hyane bevelen toe te zenden, was de oor zaak van het gebeurde te Yap, hetwelk men echter hoopt dat in den vredelievenden loop der onderhandelingen geen storing zal teweeg brengen. De Times, met de opgewondenheid in Spanje min of meer den draak stekende, is van oordeel, dat er niets gebeurd is, hetwelk een oorlog tusschen Engeland en Spanje zou rechtvaardigen. De hoon, de Duitsche vlag aange daan, is het bedrijf van het gemeen, weswege de Spaansche Regeering zich kan verontschuldigen en dat zij straften kan zonder het geringste nadeel voor hare waardigheid, ja, al ware zij er op uit, den volgenden dag den oorlog te verklaren. Het bezetten van Yap zij als iets voorloopigs te beschouwen, hetwelk aan de beslissing eens scheids rechters worde onderworpen. Wat Prins Bismarck betreft, vindt de Times het eenvoudigst aan te nemen, dat hij werkelijk de Carolinen voor Duitschland hegeerde en nooit gedacht heeft aan de mogelijkheid, dat Spanje er door in vlam geraken zou. Spanje's recht op de eilanden oordeelt de Times voor liet minst twijfelachtig, en zij acht den vrede alleen te bewaren door het geschil voor een scheids rechter te brengen. Daartoe heeft het Spaansche ministerie slechts wat zedelijken moed noodig. Is het echter te zwak oin de waarachtige belangen des lands tegenover het getier der onwetendheid of der baatzucht te handhaven, dan is er reden, besluit de Times, om voor ernstige gevolgen te duchten. Koning Alfonsus' Troon is in dit geval niet buiten het bereik der te verwachten onlusten, en niet Duitschland zou onder den losgebroken storm het meest te lijden hebben, maar Spanje's staatsregeling. Uit Madrid wordt van 7 dezer aan de Times gemeld: „Keizer Wilhelm heeft aan Koning Alfonsus getelegra feerd, dat hij in de verste verte de bedoeling niet heeft, en ook nooit gehad heeft, om Spanje's rechten aan te tasten, en niets zou doen, dat in eenigerlei opzicht Z. M. zou kunnen schaden. Duitschland zou daarom het eiland Yap ontruimen en alle aanspraken op de Carolinen laten varen en Spanje's souvereiniteit daarover erkennen, indien daaraan in werkelijkheid uitvoering wordt gegeven. In drie maanden zijn in Spanje 90,000 personen aan cholera gestorven. Een vreeselijke cycloon lieefl; in eenige districten in Ohio gewoed. Het dorp Bloomingbury ligt in puin. In de stad Washington-Courthouse, met eene bevolking van 4000 zielen, zijn 400 gebouwen vernield, en voorts zijn nog andere verwoestingen aangericht. Men heeft lijken gevonden, en 300 personen zijn gekwetst. De verliezen worden op een millioen dollars geschat. Dezer dagen was een wagen met eene menagerie aan een trein van Dresden naar Leipzig gehaakt. De eigenaar der menagerie was met zijn zoontje in den wagen gebleven, terwijl zijne vrouw en dochter in eene gewone coupé hadden plaats genomen. Onderweg wist een wolf uit zijne kooi te komen en viel den man aan, die, oud en ziekelijk, spoedig bezweek. De knaap had zich door een luikje boven op den wagen weten te redden, vanwaar hij den machinist wenkte, die den trein deed stilstaan. Het was echter te laat om den man te redden en de trein reed door tot een station, waar een gendarme den wolf kon doodschieten. Een landbouwer te Montreuil, Goutte genaamd, 35 jaren oud, zat jl. Zondag rustig met zijne vrouw op de tweede verdieping te eten, toen hij, door een vlaag van waanzin overvallen, opvloog, schreeuwende: „De ballon daalt! Er uit met den ballast!' Met deze woorden greep hij een armstoel en slingerde dien het venster uit. De overige stoelen, een waschtafel, het keukengerei volgde en de voorbijgangers stoven verschrikt voor den regen van meubelen weg. De vrouw gilde en de krankzinnige riep maar aldoor: „Weg met den ballast, weg met den ballast Toen de kamer leeg was, greep hij zijne vrouw aan. „Nu moet gij er aan gelooven schreeuwde hij. Gelukkig kwam de politie op dit oogenblik tusschenbeide en bracht Goutte naar een hospitaal. Benoemingen, enz De Staatscourant bevat de volgende opgave van geplaatste, overgeplaatste en op non-activiteit gestelde zee-officieren: Luit. ter zee 2de kl. G. P. Van Hccking Colcnbrander, off. van gez. 2de kl. dr. A. J. Jelgersma, luit. ter zee 2de kl. F. Pinke, van de rol van Zr. Ms. instructieschipMarnix en gede tacheerd aan boord van Zr. Ms. instructiebrik Castor, wachtschip te Hellevoetsluis, op non-activiteit met 30 September; luit. ter zee 1ste W. M. E. Bervoets, van de rol van Zr. Ms. wachtschip alhier en belast met het bevel over Zr. Ms. gaffel schoener Argus, op non-activiteit met 10 October; luit. ter zee 2de kl. M. W. L. Olivier van idem en gedetacheerd op idem, op non-activiteit gesteld op 10 October; luit. ter zee 1ste kl. Z. J. Cambier, van de rol van Zr. Ms. instructieschip Marnix en belast met het bevel over Zr. Ms. instructiebrik Castor, op gedetacheerd alhier, met 1 October; luit. ter zee 1ste kl. M. F. Tydeman van 1ste officier van Zr. Ms. schroefstoomschip Aruba, op idem te Hellevoetsluis met 1 October; luit. ter zee 1ste kl. M. J. P. Westveer, van non-activiteit, als 1ste officier aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Aruba, met 1 October; idem 2de kl. R. Posthumus Mcyes, van idem op wachtschip te Hellevoetsluis met 1 October; luit. ter zee 2de kl. W. D. H. baron Van Asbeck, tijdelijk off. van gez. 2de kl. dr. H. Miillner, van de rol van Zr. Ms. wachtschip alhier en gedetacheerd aan boord van Zr. Ms. zeil- schooner Argus, op schroefstoomschip Atjeb, wachtschip alhier, met 1 October. De machinist 2de kl. B. De Groot, werkzaam bij de opleiding van machinist-leerlingen te Hellevoetsluis, wordt met ingang van 16 dezer bevorderd tot machinist lste kl. Visoiitoerloliten. Door 23 korders werden jl. Dinsdag 20 tot 117 groote tongen, 70 tot 220 kleine en middelbare idem, 2 tarbotten, 1 tot 2 mandjes kleine schol en 4 manden scharren aangevoerdgroote tong werd afgeslagen tegen 30 a 40 c., kleine en middelbare idem tegen 8 a 20 c., tarbot tegen f 10 per stukkleine schol tegen f 2 a f 2.25 per mandje, en scharren tegen f 6 per mand. Door 120 korders werden gisteren 20 tot 200 groote tongen, 70 tot 300 kleine en middelbare idem, 8 tarbotten, 5 tot 20 roggen, 1 tot 3 manden scharren en 1 tot 3 mandjes kleine schol aangevoerd; groote tong werd afgeslagen tegen f 0.25 k 0.40, kleine en middelbare idem tegen f 0.10 ft 0.20, tarbot tegen f 10 tot f 13, rog tegen f 0.69, alles per stuk, scharren tegen f 5 en f 6 per mand en kleine schol tegen f 2 per mandje. surgerli]U.e Stand Gemeente HELDER, van Dinsdag tot Donderdag. OndertrouwdGeene. Getrouwd: H. Verhuizen en D. Grin. C. Mulder en M. Slaman. Bevallen: Z. Kaaks, geb. Bolk, D. D. Van Vliet, geb. Koningstein, Z. A. Bakker, geb. Nauta, Z. G. Tismeer, geb. Diepenbroek, D. A. Van Eig, geb. Heidenrjjk, Z. A. Kerse boom, geb. Zwaan, Z. H. De Graaf, geb. Ubas, D. N. Korper, geb. Dupont, Z. Overleden: B. Dupont, 4 maanden. A. C. Visser, 11 jaren. Gemeente TEXEL, van 3 tot 9 September. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. Geboren: Jan, zoon van Cornelis Kikkert Jsz. en Stijntje Slikker. Albert, zoon van Jan Raven en Aaltje Boonacker. Geertje Marretje, dochter vau Jacob Bakker Phz. en Trijntje Kikkert. Cornelis, zoon van Jacob Keijser en Hendrika Boersen. Overleden: Geene. Ambtshalve ingeschreven één. Gemeente OUDKARSPEL, van 1 tot 31 Augustus. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. Geboren: Antje, dochter van G. Kots en N. Meek. Antje, dochter van G. Borst Gz. en A. Over. Symon, zoon van F. Weel en E. Brouwer. Cornelia, dochter van K. Bood en G. Kist. Grietje, dochter van J. Borst en S. Bouwens. Gerrit, zoon van C. Stam Dz. en N. Metselaar. Jacob, zoon van A. Halff en M. Swan. Overleden: Antje Kraakman, 60 jaren, echtgenoote van P. Kraakman. Juriaan Boot, 79 jaren, echtgenoot van A. Leegwater. Willem Bruin, 6 weken. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN TE HELDER. LANDSKEET. 1 September. I Windrichting en kracht. Barometer mM. Thermometer C. 0 Toe stand van de zee. Stand. J Afw. Stand. Afw. 9 12 w. lok. 750.921 - 9.8S 15.0 -2.3 0.72 Hol in z. 10 8 w. 18 755.88; -4.92 13.6 -1.6 0.72 lü 12 w. 8 756.4a -4.35 1 14.2 -30 0.70 Weersgesteldheid: 9 Sopt. 12 u. Lichtbewolkt, onstuimig. lOSept. 8u. Bewolkt, onstuimig. 10 Sept. 12 u. Helder, lichtbewolkt, winderig, goed weer. 319de Staats-loferij. Vierde klasse. Tweede lijst: No. 5117 f 2000. Nos. 3095 en 4571 ieder f 1000. Nos. 1169 en 8130 ieder f 400. Nos. 12758 en 19245 ieder f 200. Nos. 633, 11725 en 14008 ieder f 100. Derde lijst: No. 20009 f 5000. No. 2388 f 1500. Nos. 10848 en 10926 ieder f 1000. Nos 4212 en 14444 ieder f 200. Nos. 4347, 6664, 11585, 16550, 17290 en 20718 ieder f 100. STOOMVAART-MAATSCHAPPIJ NEDERLAND. OP BEIS VAN BATAVIA NAAB AMSTEBDAM Print Hendrik... 8 September St. Vincent gepasseerd. Voorwaarts3 September van Port-Saïd vertrokken. Print F reder ik.. 22 Augustus van Padang vertrokken. Print v. Oranje.. 29 Augustus van Batavia vertrokken. Koningin Emma.. 9 September van Batavia vertrokken. OP BEIS VAN AMSTEBDAM NAAB BATAVIA: Madura26 Augustus van Atjeh vertrokken. Prinses Amalia.. 29 Augustus van Suez vertrokken. Soenda8 September van Port-Saïd vertrokken. Iiurgem. denTex. 6 September St. Vincent gepasseerd. Sumatra9 September van Amsterdam vertrokken. IN LADING NAAB NEDEBLAND: Prs. Wilhelmina19 Augustus tc Batavia aaugekomen. Prins Alexander. 9 September te Batavia aangekomen. IN LADING NAAB OOST-IN DIË ConradVertrekt 19 September van Amsterdam. Prinses Marie.... Vertrekt 30 September van Amsterdam. SCHAGER MARKT VAN HEDEN. PER TELEGRAAF. t 40 -140 - 70 - 90 -140 11 Paarden 6 Ossen 11 Stieren 46 Geldekoeieu 10 Kalf koeien Vaarzen - Hokkelingen 9 nucht. Kalveren - 12 Rammen 402 Schapen - 11 a 160 a 180 a 110 a 240 a 220 a 22 a a 27 315 Lammeren 1 12 Bokken& Geiten- 24 magere Varkens f 12 31 Biggen -. 5 20 Kippen c. 30 Eenden Boter per kop - 70 Kaas per kilogram -22£ Kip-Eijeren per 100 -300 Eend-Eijeren a 14 a a 20 a 8 alOO a a 80 a 30 a325 MiarütlDerioliteii. AMSTERDAM, 9 September. Op dc Veemarkt waren aange voerd: 141 vette Kalveren, lste kwal. 75 c. en 2de kwal. 50 c. per kilogram; 19 Graskalveren, f 18 a 34 per stuk16 nuchtere dito; 210 vette Varkens, 40 a 46 c. per kilogram. MAASTRICHT, 9 Sept. Hooi f 12 a 13 per 500 kilogram. SCHERPENZEEL, (Gelderland) 9 September. Schapenmarkt. Hamels f 13 a 17, Ooien f 12 a 14, Lammeren f 8 a 9. Vervolg Nieuwstijdingen. Door de officieren van zee- en landmacht en schutterij alhier zal op Zaterdag 19 September e. k., evenals het vorige jaar, op een der terreinen nabij het fort Dirks Admiraal, een onderling schietconcours worden gehouden. De gecombineerde manoeuvres voor land en zeemacht alhier, die gisteren tengevolge van 't ruwe weder grootendeels waren geschorst, zijn heden middag 12 uur weder hervat. Herhaaldelijk werden zware schoten gelost van forten en kustbatterijen. De heer C. Maas, van hier, leerling aan de school voor de Zeevaart van den heer Leijer, heeft gisteren met goed gevolg examen afgelegd als tweeden stuurman voor de groote vaart. Op Zondag a. s., des namiddags te 2 uren, zal in de nabijheid van de Gemeenteschool No. 1, in het Koegras, een Vliegerwedstrijd plaats hebben, waarvoor eenige prijzen zijn beschikbaar gesteld. De heer Sant, Hoofd der school aldaar, zal, naar wij vernemen, bij het regelen van dien wedstrijd ter zijde worden gestaan door eenige leden der Regelings-Commissie van het alhier gehouden Concours. Van het batig saldo van laatstbedoelden wedstrijd is tot aankoop van prijzen voor de knapen in 't Koegras met dankbaarheid gebruik gemaakt. Er zijn 25 deelnemers met evenveel helpers. A D V E R T E i\ T IN. De Heer en Meyrouw SCHRÖDER—VAN BEER. p. p. c. Helder, 10 September 1885. GROOTE MAATSCHAPPIJ DER RUSSISCHE SPOORWEGEN De inlevering der talons, ter bekoming van nieuwe couponbladen (geel en blauw), blijft ten mijnen kantore opengesteld tot den 208ten dezer. Helder, 9 September 1885. P. GROEN, Makelaar. Viet's Cocoszeep 15 cent per stuk, Eau de Cologne-Zeep 15 cent per stuk, KLEER-, TAND-, NAGEL- EN HAARBORSTELS, IVOREN en BUFFELHOORNEN enz. enz. Lage prijzen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1885 | | pagina 3