Kóstrt Kleine Winkel te Sclap. 2 MEI—31OCTOBER 1885. W. J. BLITZ, Tandarts, ONDER DE HOOGE BESCHERMING VAN Z. M. DEN KONING VAN BELGIË. Nijverheid, Vrije Kmisten en Wetenschappen, Onderwijs, Marine, Eiectriciteit, Land- en Tuinbouw. BERICHT UIT KLEINE WINKEL te SCHAGEN. M ODES. Ten plattenlande in de provincie Noord-Holland wordt ter overname en nog liever in associatie gezocht Eene Modezaak in Dameshoeden, enz. zoo spoedig mogelijk te aanvaarden. Ingeval van associatie wordt bedoeld tusschen dames. Adres met franco brieven, letter aan het Alg. Advert.-bureau van Nijgh van Ditmar, Rotterdam. In voorraad Dorschgereedschap. Stofbrilleu» Machine-olie, Kaaskleursel en Stremsel, Thermometers en Maatglazen. Galflels, Kroozers, Riethakkers, beste Bascules, Maten en Gewichten Voorts Boeren- en Bouwgereedschappen. NJi. Buskruit Crèpée N\ 1) en Haffel. HANDELSDRUKKERIJ. Molenplein 103. AFLEVERING VAN ALLE MODELLEN BOEK- EN STEEN DRUKWERK GESCHIEDT SPOEDIG, NET UITGEVOERD EN TEGEN DE LAAGSTE PRIJZEN. Jacob van Kampenstraat. 124. Amsterdam, is den eersten en derden Donderdag van iedere maand, 's namiddags van 1 tot 3 ure, te spreken wegens tand heelkundige operatiën en het plaatsen van kunst tanden in het Hótel Beüevue te Nieuwediep. Ook is hij te spreken des Zaturdags in den Burg en des Maandags in de Jager te Alkmaar, beide dagen tot s voormiddags 11 ure; des Donderdags, tot 's voor- middags 11 ure, in het Hotel Vredelust te Schagen. De vertrekdagen der mails naar Oost-Indië gedurende de maand September zijn als volgt: 18 September Engelsche mail (over Brindisi). 19 September Hollandsche mail (uit Amsterdam). 19 September Hollandsche mail (over Marseille). 26 September Fransche mail (over Napels). 29 September Hollandsche mail (over Marseille). 30 September Hollandsche mail (uit Amsterdam). Laatste buslichtingen aan het Postkantoor te Amsterdam: Ned. mail (uit Amsterdam) brieven 8 u. 's morgensdrukwerken den vorigen avond 8.45. Fransche mail, brieven 4.30 u. 's avondsdrukwerken 2 u. 's av Fransche mail (Napels) brieven 11 uur 's morgens; drukwerk 10 u. :s morgens. Engelsche mail, brieven 11 u. 's morg.drukwerken 10 u. 's morg. Marütöerioliten. HOORN, 12 September. Op de Weekmarkt besteedde men de volgende prijzenTarwe f 7 a 8, Rogge f 6.a 6.50, Gerst f 4.50 a 5.Haver f 3 a 4, Witte Erwten f 8 a 9, Groene f 10.50 a 12.Grauwe f 11.a 12.50, Vale f 9.50 a 13. Bruine Boonen f 10 a 12, Kar weizaad f *23, alles per hectoliter, Paarden f 70 a 200, Schapen 18 a 23, Lammeren f 10 a 16, Kalveren 16 a 24, Varkens f 12 a 20, Biggen f 4 a 9, Kippen f 0.60 a 2.alles per stuk. Kip-eieren f 3.25 a 3.50 per 100 stuk. Boter 50 a 57$ c. per kop. Aardappelen f 2.a 2.60, Peren f 1.50 a 3.Appelen f 2.a 2.40, alles per hectoliter. OOSTERHESSELEN, 8 September. De Jaarmarkt, begun stigd door goed weder, handhaafde haar ouden roem, als een markt van Schapen, eene der voornaamste in Drenthe. Niet minder dan 2184 Drentsche Schapen, van f 3 a 15 en 150 oude en jonge Varkens van f 5 a 82 waren aangevoerd. Ofschoon het aantal jonge kooplieden, ter markt aanwezig, zeer groot was, ging in Schapen weinig om. Varkens daarentegen gingen vlug van de hand. De Kleedermakers-Vereeniging „de Ster," te 's Hage, heeft de volgende circulaire doen verzenden aan de vak- genooten „M:M: „Aangezien er door de bijna geheel vreijen Invoer van Dames en Heeren Confectie [5 pCt. der aangegeven waarde] over geheel Nederland, de zelvde stilstand in ons vak heerst. Ook door het als paddestoelen verreizen van Confectie winkels, welke ons het brood uit den monde nemen. „Zoo is het dat wij ons tot U richten met verzoek om mede werking, ten einde van de Regering te verkrijgen er eene flinke verhooging op de invoer van alle gemaakte kleedingstukke worde geheven om daardoor de Neder landsche werkman te beschermen en zijn lot te verbeteren. „Zoo U hier meden instemd, gelieven dan U adres op te zenden aan den eerst ondergeteekenden. „Aldus vastgesteld in onzen vergadering van Aug. 11. de Presidend J. Web er „Namens Commissarissen J. J. Wortman „adres J. Weber Helmerstraat n° 39" Herhaaldelijk heb ik, zoo meldt men o. a. uit Londen dd. 9 dezer aan de Haarl. Crt., op het belang voor Neder land de aandacht gevestigd, dat men zich er meer ging toeleggen op'den uitvoer van vleesch in plaats van levend vee naar Engeland. Wel is waar bestaat deze handel reeds, maar hij is voor zeer groote uitbreiding vatbaar en doet men niet intijds zijn best, dan loopt men gevaar, dat andere landen Nederland in dit opzicht geheel vooruitgaan Ierland verkeert tegenover Engeland en Schotland, wat den uitvoer van vee betreft, vrijwel in dezelfde omstandig heden als Nederland. De kanunnik Bagot, die steeds groote belangstelling toonde voor den Ierschen landbouw en vooral steeds werkzaam was om den Ierschen boterhandel aan te moedigen, gaat zich nu ook voor dezen tak van handel interesseeren. Hij stelt voor, het vee vet te mesten op de boerderijen, waar het gefokt werd, en daarna geslacht naar Engeland te zenden. Hij ziet geen gevaar in Amerikaan- sche concurrentie. Zijn voorstel is, overeenkomsten aan te gaan voor goedkoop en spoedig vervoer en op verschil lende centrale plaatsen slachtplaatsen te vestigen, waar tevens gelegenheid voor onmiddelijk vervoer bestaat. Het is in waarheid niet duidelijk, dat men in een land, zoo uitermate voor de veefokkerij geschikt als Nederland, iets dergelijks niet lang geleden begonnen is. Het is waar, men steunt tegenwoordig in liooge mate op de voorkeur, die Amerikanen voor Nederlandsch vee blijken te bezitten, maar er moet een tijd komen, waarop die Amerikaansche vraag vermindert, om de eenvoudige reden, dat men het Nederlandsch vee daar voor de fokkerij invoert. Het zou j vooral in een tijd van gedrukten handel als dezen niet j genoeg kunnen worden aanbevolen, dat men ten minste zijn best blijve doen om zich «iet uit goede markten te laten verdringen. Door een aantal leden van het Algemeen Nederlandsch Werklieden-Verbond is het volgend adres gezonden aan de ministers en aan de leden der Kamers: Mijne Heeren! Nog slechts enkele dagen hebben we 1 te doorworstelen en ge zult weder geroepen worden om uw taak als Volksvertegenwoordiger op te vatten. Het ligt natuurlijk in den aard der zaak, dat de belangen 1 van liet volk u ter harte gaan en dat ge derhalve in hel nieuwe zittingjaar niet onbeproefd zult laten om die her vormingen aan te brengen, die nuttig en noodig zijn om 1 met alle burgers in vrede te leven en ons vaderland in bloei te doen toenemen. Zoo moest het althans zijn. Doch de ervaring leert ons het tegendeel. Het is daarom dan ook, dat wij met dit verzoek tot u komen: of gij in het nieuwe zittingjaar het allereerst uw krachten zult wijden aan de herziening der Grondwet en dat ge daarin voornamelijk de bepaling zult opnemen, dat alle burgers 'van Nederland gerechtigd zullen zijn tot het kiezen van de Volksvertegenwoordigers, uitmakende het grootste gedeelte van het staatsbestuur. De gronden waarop dit verzoek berust, zijn in de volgende punten vervat: 1. dat het grootste gedeelte van het Nederlandsche volk zich ziet gekrenkt in zijne rechten en daardoor als nulli teiten worden beschouwd; 2. dat datzelfde volk leert inzien, dat bij de bestaande behartiging van 's lands belangen niet onpartijdig wordt gehandeld en daardoor bevoorrechting plaats heeft 3. dat datzelfde volk tot de overtuiging is gekomen dat ons vaderland in bloei eer af- dan toeneemt en het dit moet wijten aan de onbekwaamheid der regeerders. Wij verwachten, dat wanneer aan alle burgers het recht wordt gegeven om te kiezen, er mannen aan het roer zullen komen, die niet enkel den naam dragen van Volks vertegenwoordiger, maar ook met de daad zullen toonen, dat zij de belangen van liet volk weten te behartigen. Daar nu het grootste gedeelte van het Nederlandsche volk meer en meer inziet, dat het in zijn rechten tekort wordt gedaan en een deel daarvan die rechten desnoods door revolutie zou trachten te verkrijgen, hopen wij ook dat het uwe leus zal zijn: beter ten halve gekeerd, dan ten heele gedwaald. Dat ons verzoek om recht zou voortspruiten uit onte- vredenheid, zooals dikwijls wordt gezegd, is geheel van j grond ontbloot. Want niet alleen wij, arbeiders, gevoelen dat we als onmondigen worden behandeld, neen, zelfs mannen van naam roepen tegenwoordig luide, dat het volk onrecht j wordt aangedaan door ze het stemrecht te onthouden. Het is van zelf voor u, mijne heeren, niet pleizierig om aan te hooren, dat wij u niet langer in het staatsbestuur dulden, maar dit juist moest voor u een prikkel te meer zijn, om die veranderingen aan te bregen, waardoor een i Volksvertegenwoordiging kan worden gekozen, die dóór het 1 volk wordt gewenscht. Dat dit verzoek door u in overweging zal worden ge- nomen en door u alles zal worden aangewend om op vredelievende wijze een einde te maken aan alle bestaande onrechtvaardigheden, is de wensch van eenige leden van het Verbond. j Nu de tijd van het zaaien van tarwe spoedig weder nabij is, verdient het volgende middel tegen de bekende „brand," door de „Landman" in herinnering gebracht, aanbeveling Als bijtmiddel om de sporen der schimmelplant, die de „brand" veroorzaakt, te vernietigen, gebruikt men 1 kilo gram kopervitriool voor 5$ hectoliter zaaitarwe. Het zaad j stort men in een kuip of ton en overgiet het met water j tot het er geheel onderstaat. Hierna lost men de koper- vitriool in warm water op en giet deze oplossing eveneens in de kuip, waarna de inhoud goed wordt omgeroerd en 12 tot 16 uur blijft staan. Na verloop van dezen tijd kan het zaad worden uitgenomen en het bijtmiddel geacht worden zijne werking te hebben volbracht. In de IJpolders bij Amsterdam en in Holland's Noorderkwartier gebruikt men, als men met de machine zaaien wil, niet meer water dan hoog noodig is om het zaad maar even te bevochtigen. Onder gestadig omwerken op den dorschvloer wordt de oplossing van kopervitriool onder het vooraf reeds een weinig bevochtigde zaad gemengd. Vochtige ligging der akkers en bemesting met verschen stalmest bevorderen het ontstaan van den „brand." Om het uitpikken door kraaien enz. van het zaaizaad te voorkomen, kas men het zaad van tarwe (ook van maïs, haver en erwten) vermengen met kool teer, 0.75 kilo gram op 1 hectoliter zaad. Ook door dit middel lijdt de kiemkracht van het zaad niets. Voor hetzelfde doel kan men ook menie gebruiken, voor 50 cent op 50 halve kilo grammen zaad, dat eveneens van te voren eenige uren geweekt en dan met de menie verwerkt wordt. Voor zaad van houtsoorten wordt dit laatste middel in Duitschland reeds lang gebruikt om het tegen de vernie ling van insecten gedurende het lange tijdperk der ont kieming te beschermen. Een geheele omkeer is gebracht in den smaak voor regenmantelstoffen voor het volgende voorjaar, zegt de Manufacturier. De hoofdzaak is: klein geruite stoffen in grauwe of in modekleuren; op deze kleine blokjes worden dan door dunne gekleurde strepen grootere ruiten aange geven. Een nieuwe regenmantelstof, die ook zeer goed zal bevallen, is het bont gehouden Cheviot Anam, dat er als gevlochten uitziet. In geruite desseins voor regen mantels vertoont men de meest 'verschillende genres, in cheviot bont, in kamgaren effen en in twee kleuren samen gesteld. De verscheidenheden in deze ruiten zijn zoo groot en laten den teekenaar zoo groote speelruimte, dat het nauwelijks mogelijk is ze allen te bespreken. Een lesje voor de socialisten, die in den waan ver- keeren, dat de werkgevers alleen vette jaren kennen. In de stad Washington werden dezer dagen eenige katoen spinnerijen verkocht voor 225,000 dollars, met een verlies van 1,147.500 dollars. In 1872 betaalden deze fabrieken aan de aandeelhouders 10 percent, en haar aandeelen stonden 105. Gedurende de vier daarop volgende jaren werd volstrekt geen dividend uitbetaald, en de papieren daalden tot 50. In 18761878 was er uitbetaling van 6 percent, en stonden de aandeelen pari. In 1879 weer geen dividend; in 1880 6 percent; in 1881 4 percent en verder volstrekt geen winsten. Onder- tusschen, d. w. z. in dertien jaren van afwisselenden tegen spoed, met een gemiddeld jaarlijksch dividend van 3 percent, hebben de werklieden geregeld hun arbeidsloon in ontvangst genomen. De baard van den Koning van Italië. DeNeue freie Presse bevat het volgende bericht uit Monza, waar de Koning tegenwoordig verblijf houdt. Reeds vóór een jaar begon de Koning, ofschoon hij eerst 41 jaren telt, grijs te worden, en thans zijn hoofdhaar ten baard bij hem bijna geheel wit geworden. Koningin Mar- gherita, die het erg jammer vond, dat haar gemaal er zooveel ouder uitzag, dan hij werkelijk is, liet van een der eerste parfumeurs uit Parijs een kistje komen met haarverf en drong bij den Koning aan op het nemen van eene proef met dit middel. Koning Humbert beloofde, het te zullen doen. Toen de Koningin den volgenden morgen in haar tuin huis kwam, zag zij tot haar verbazing en ontzetting, dat haar lievelingshondje, een spierwit leeuwtje, van top tot teen groen was geworden. Men kan zicli de verontwaar diging der vorstelijke bezitster over deze metamorphose voorstellen! Maar de Koning helderde het geval op. „Gij begrijpt, lieve Margherita," zeide hij „dat ik uw uiiddel eerst moest probeereu, om over de uitwerking te oordeelen. Ik erken, dat deze proef niet zeer geruststellend is; maar morgen zal ik een tweede proef nemen met uw witte kakatoe." Toen de Koning des avonds in zijn slaapvertrek kwam, was het kistje met de haarmiddeltjes verdwenen. De kakatoe is lelieblank gebleven. Eene carolina-kwestie. Onlangs zat op zekeren Zondag een kanonnier op een tramwagen te Berlijn, toen ook een grenadier naar boven klom en natuurlijk naast zijn kameraad plaats nam. Er ontstond een gesprek en in den loop ervan vroeg de grenadier: „waar ga je heen?" „Naar mijn meisje," was het antwoord. „Ik ook," sprak de grenadier, „hoe heet je liefste?" „Caroline „Dat's toevallig: mijn meisje heet ook Caroline, het is een weêrgaasch knappe meid, ik heb haar eerst onlangs leeren kennen." „Zoo, zoo, en waar heb je wel kennis met haar gemaakt?" „In de Hasenhaide; wij hebben danig pret gehad. Des avonds bracht ik haar te huis, zij woont in de W....straat." „In de VV....straat? welk nummer?" „Nummer dertien, eerste verdieping." „Bommen en granatenschreeuwde de kanonnier woedend, „de duivel zal....* Wat mankeert je?" vroeg de grenadier verbaasd. „Wat mij mankeert? maar dat is mijn Caroline, waarmede ik reeds anderhalf jaar aan het vrijen ben." „Sakkerloot, dat is kras," sprak de grenadier, „dat is een valsch canaille; ze heeft mij verteld dat ik haar „eerste" was." „Ik zal haar in een kanon laden en in de lucht laten vliegen," bulderde de kanonnier. „Ik laat haar schieten," mopperde de grenadier. Daar de tramwagen juist in de nabijheid van het bespro ken huis was, sprongen de beide zonen van Mars er af en snelden naar de woning, waar zij zoo hard aan de schel trokken, dat de menschen dachten dat er brand was. Thans geschiedde iets wonderlijks, want de kanonnier had aaD eene schel ter linkerzijde en de grenadier aan eene ter rechterzijde getrokken. De huisdeuren vlogen open en.... twee Caroline's verschenen, die zeer boos waren over het harde bellen, maar wier gelaatstrekken ophelderden toen zij haar dapperen herkenden. Men bemerkte de vergissing, de paartjes omarmden elkander, en deze Carolina-questie vond eene even bevre digende oplossing als der hangende tusschen Duitschland en Spanje toegewenscht wordt. Snelpersdruk van A. A. Bakker Cz., Nieuwediep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1885 | | pagina 4