en een billijker heffing van 's lands geldmiddelen en inkomsten Zal de arbeid in fabrieken worden geregeld en de zwakke beschermd tegen 't misbruiken zijner kracht? Zal de nijverheid worden aangemoedigd en de kwijning bestreden Zal Insulinde gesteund worden bij het brengen harer producten op Europa's markten? i Zal men eerlijk streven naar een betere vertegenwoordi ging van aller belangen in 's lands raadzaal? Zal men de hoogste staatswet in harmonie brengen met de eischen des tijds? Zal het twistvuur allengs verflauwen en dat echt natio naal gevoel weder aanwakkeren, dat den besten geest kweekt, die er zijn kan: den geest der eendracht? Wij durven 't nauwelijks hopen, M. de R.maar wij willen toch pogen, oprecht en volhardend, om daartoe op te wekken. Salus publica suprema lex De Arnh. Crt. herhaalt een raad, anderhalf jaar geleden door haar gegeven, om den Zondagsdienst der telegraafkantoren aanmerkelijk te beperken; dit middel is even doeltreffend als eenvoudig, nl. prijsverhooging van Zondagstelegraramen tot het drievoud. Beter dan alle redeneeringen, zou dat den menschen leeren zuinig te zijn met het gebruik van den rusttijd van anderen. De Rechtbank te Amsterdam heeft jl. Dinsdag uit spraak gedaan in de vervolgingen naar aanleiding van de opstootjes. Zij veroordeelde Luttik tot 4 maanden, Glaselap tot 2 maanden en Kok tot 1 jaar celstraf. Jas werd vrij gesproken. Te Kolliorn vertrok in den nacht van 12 op 13 dezer in alle stilte een scheepstimmerbaas, IJ V. geheeten, zonder order op zijne zaken te hebben gesteld. Den volgenden dag vertrok eene vrouw, met wie hij in ongeoorloofde betrekking stond. Men vermoedt dat zij zich samen ergens zullen vestigen. De man verliet vrouw en kind, de vrouw man en kind; beide zijn jonge menschen, sedert enkele jaren gehuwd; vier geachte burgerfamiliën zijn door dit geval in diepe droefheid gedompeld. De muizenplaag, welke reeds meer dan een jaar Woedt, breid zich ook iri Noordholland hoe langer hoe meer uit. Vooral de losse stukken land (die niet door dammen aan elkander verbonden zijn) en die welke op eenigen afstand van de dorpen gelegen zijn, lijden daaronder het meest. In het Jisper en Wormerveld worden nog al veel gaten geboord, en het getal muizen dat daarin omkomt is zoo groot dat sommige boeren 's morgens tusschen de 1 en 2 duizend doode muizen uit die gaten verwijderen, Dat de toestand der landerijen daaronder ter zeerste lijdt en er van het winnen van nahooi geen sprake is behoeft geen opzettelijke vermelding. In verband met de regeling der kustwacht is men thans te Terschelling druk bezig eene telephonische ver binding te maken van OosterendMidslandVuurtoren met het telegraafkantoor. In de begrooting der gemeente Midwoud voor 1886 is opgenomen de bijdrage voor den ontworpen locaal- spoorweg lijn MedemblikHoorn. De concessie-voor waarden voor deze lijn, reeds maanden te voren aange vraagd, ziin dezer dagen ingekomen, en door het bestuur, de heeren Donker, notaris te Benningbroek, voorzitter, Van Houweningen, burgemeester van Medemblik, Groot Jbz., burgemeester van Midwoud, en K. Laan van Opperdoes, als secretaris geteekend. Men vermoedt, dat nu met de verdere voorbereidende werkzaamheden wel met spoed voortgang zal worden gemaakt. In het Art Journal wordt zulk een schitterende be schrijving gegeven van het Rijksmuseum te Amsterdam, dat waarschijnlijk de ontwerper zelf van overdrijving zal spreken. De schrijver noemt de opening van het museum een belangrijk tijdstip in de kunstgeschiedenis. Het gebouw is een schitterend voorbeeld voor den Nederlandschen renaissance-stijl, en de inwendige versiering is zóó buiten gewoon, dat zij tot model kan strekken voor de toekom stige decoratiën van alle volken, enz!" De Friesche Maatschappij van Landbouw en Veeteelt heeft den minister van Binnenlandsche Zaken een geluk- wensch toegezonden met het welslagen der pogingen tot uitroeiing der longziekte onder het vee. Als een bewijs van grooten overvloed van onder wijzers-personeel wordt uit Egmond aan Zee gemeld, dat, onder dezelfde omstandigheden en op hetzelfde traktement, voor eene vacature van hulponderwijzer aan de openbare school aldaar, zich thans hebben aangemeld 30 sollicitanten voor welke betrekking nog geen twee jaar geleden nauwe lijks een drietal was op te maken. Tegen een dienstmeid te Delft is proces-verbaal op gemaakt, uithoofde zij van de afwezigheid der familie, bij wie zij diende, gebruik heeft gemaakt óm alles de deur uit te dragen wat onder haar bereik was. Het belangrijkste gedeelte was door haar in de Bank van Leening verpand en daar in beslag genomen, terwijl zij de overige goederen óf aan kennissen had ten geschenke gegeven, óf in de woning harer ouders had geborgen. Op den dag der terugkomst van de iamilie heeft ze de voordeur dichtgetrokken, na den sleutel op de trap te hebben gelegd, en zich naar elders begeven, zoodat men eerst de deur moest laten opensteken alvorens in de woning te kunnen komen. Jl. Dinsdag smeet een koopman te 's Hage in zijn drift een kooper een paar peren om de ooren, 't welk de getroffene dadelijk beantwoordde met een paar andere vruchten van het tafeltje. Men bleef elkander over en weer gooien, tot groot vermaak van de straatjeugd, die de projectielen opving. De koopman gaf 't eerst den strijd op. Uit den sneltrein van Winschoten naar Groningen verloor jl. Zaterdag een heer uit Epe zijn hoed, en toen hij zijn hoofddeksel nakeek viel hij, door het opengaan van het niet goed gesloten portier, zelf uit het coupé. Gelukkig kwam de man er met eenige schrammen af en kon hij met zijn hoed naar het naaste station wandelen. bloem aan. «Och, zij was bijna vertrapt!" zeide hij en hield de camelia onderzoekend tegen het lamplicht, ;,Dat zou mij zeer gespeten hebbenZij is zoo schoon zoo frisch en prachtig als de geefster zelf' vindt gij dat ook niet, Margaretha?" Zij keerde zich zwijgend om, naar het venster, waartegen haar grootmama buiten ongeduldig klopte, en hij stuk de roode bloem, als eens de witte roos in zijn borstzak en schudde zijn vader tot afscheid de hand toen ging ook hy heen. Wordt vervolgd.) Naar wij vernemen is door Z. M. den Keizer van Rusland het commandeurskruis der St. Anna-orde verleend aan den inmiddels overleden kapt.-1 uit. ter zee (J. J. Marinkelle. Den ingenieur 1ste klasse bij de Marine G. Turk, werkzaam aan 's Rijks werf te Amsterdam, is het toezicht opgedragen op den bouw van de torpedoboot, die voor rekening van het Departement van Marine op de werf van de heeren Yarrow Co. te Ixmden-poplar wordt gebouwd. Naar aanleiding van de daaromtrent uitgebrachte rapporten, zal, naar wordt medegedeeld, worden overgegaan tot de bewapening der vesting-artillerie met geweren. Voor elke compagnie vesting-artillerie zullen 10 geweren in gebruik worden gegeven voor de oefeningen, terwijl de anderen zullen worden opgelegd in of zoo dicht mogelijk bij de plaats, waar de compagnie zich in tijd van oorlog zal moeten bevinden. De oudste inwoner der residentie, de heer Chapman Entnoven, die 24 Dec. a.s. zijn lOOste jaarfeest hoopt te vieren, zal heden den dag herdenken, waarop hij vóór 68 jaren in den echt werd verbonden. Voor zijn gade, mevrouw Rachel Enthoven, geboren Manson, zal Zaterdag a. s. haar 90sten verjaardag aanlichten. Te Zwolle zijn met de driewielige velocipède uit de fabriek van den heer H. Burgers te Deventer reeds proeven genomen voor het vervoer van postpakketten en brieven op het platteland. Het voertuig kan zeer gemakkelijk worden bestuurd en biedt gelegenheid tot plaatsing van pakketten. Gisteren is de besteller er mede naar Dalfsen en in de volgende dagen zal naar Wijhe en in andere richtingen er mede worden gereden. Blijkt dat het voertuig aan de eischen voldoet, dan bestaat uitzicht dat tot de aanschaffing, voorloopig voor enkele der thans bestaande bodeloopen, wordt overgegaan. Te Surhuisterveensterheide (Friesland) heeft J. Pander de proef genomen om een akker met rijst te bebouwen, hetwelk zeer gunstige resultaten heeft opgeleverd. Hij won naar berekening 60 hectoliter van de hectare. Het stroo is even lang als roggestroo en wordt gaarne door het vee gegeten, terwijl het wellicht ook voor fijne stroo- vlechterij zou kunnen gebruikt worden. Vermoedelijk zullen nu wel meer proeven tot aankweeking van rijst worden genomen. Waren dezen zomer de hooiprijzen lager dan verleden jaar, alsook de verhuringen van graslanden in 't algemeen, zoodat de aankoop van vee op grooter schaal dan vroeger jaren kon geschieden, thans is het blad omgekeerd. De koude Augustusmaand heeft het nagras zóó achteruit gezet, dat menigeen genoopt was zijn vee met schade van de hand te doen, terwijl zij die ,,'t uitzingen" kunnen, hun vee nu reeds op stal halen. Een en ander veroorzaakt eene ge stadige rijzing in den prijs van hooi en eene dito daling in den prijs van vee, twee tegenstrijdigheden welke onmid dellijk nadeel voor den veehouder opleveren. Hooi is nu reeds f 6 per 1000 kilogram hooger. Consequentie der sociaal-democraten Zon dag middag noemde burger Van der Stadt in 't Feestgebouw te Rotterdam allen die zich aan geweld schuldig maakten ,/lafaards." Zondag avond hield burger Fortuyn te Wormerveer een voordracht over: Stemrecht of.... vuistrecht." Commentaar overbodig. Am het verslag der gecombineerde manoeuvres van zee- en landmacht alhier gehouden, voorkomende in de Amsterdammer, wordt nog het volgende ontleend Door het ruwe weer was de vijaud genoodzaakt geworden van onze kust af te honden en moest daarom zijn plan lateu varen, dat bij volgens de derde onderstelling had gevormd, om op den 9 dezer met ongeveer 4000 man nabij Falga te landen, te trachten de torpedokabels op de graven en de stelling van de landzijde te nemen. Ook den volgenden dag, 10 dezer, was het weder van dien aard, dat aau eene landing niet kou worden gedacht cn de vijand dus uit de kust moest houden. Daar de manoeuvres Vrijdag 11 dezer aTgejoopen zijn, werd besloten op dien dag bij gunstig weer te landen en tevens de vierde onderstelling, het forceereu van het Schulpengat uit te voeren, waarbij was aaugenomeu dat de derde onderstelling, de landing, gelukt was. De derde en vierde ouderstelling werden dus gecombineerd tot eene, waardoor eeu aau val op de s elling gelijktijdig van laud- eu zeezijde werd ouderuomeu. De storm werd aangenomen als deu verdediger het nadeel te hebben veroor zaakt, dat een groot gedeelte der tor|>edoversperring was weggeslagen, terwijl het ander deel in den donkeren nacht van Donderdag op Vrijdag toen de zee wat tot bedaren gekomen was, geacht werd ouschadelijk gemaakt te zijn. De vloot, waarmede de vijand de onderneming beginnen zou, bestond uit 16 pantserschepeu, in 3 eskaders vau 4 schepen verdeeld, het eerste eskader, voorgesteld door de .Stier, 40 cm. compoundpantser en 16 kauouneu het tweede eskader door de Duffel, 40 cm. jout se r en 13 kanonnen; het derde eskader Cerberus 22 cm. pantser en 20 kanonnen; voor het overige werd ondersteld eene divisie ter bewaking van 10 transportscbeden, bestaande nit 4 gejianserde schepen van 15 cm. pantser en 6 kanouneu, terwijl 2 torpedobooteu voor stelden 25 torpedobooteu eu lichte vaartuigende sleepboot Hercules fungeerde als transport vloot, terwijl een daarop ingescheept detachement van 50 man de verschillende échelons zonden markeereu. Teneinde het opstoomeu der vijandelijke vloot naar de kust voor te stellen, waren Duffel cn Hercules in den vroegeu morgen naar buiten gestoomd, waarby zich later Stier en Cerberus voegdcu. De vloot des verdedigers bestoud uit de Ulfr, Hefring, Das en Dulgia, de torpedobooteu Heklo XVII, XIV en IX, eene macht vootstellende vnu 3 rara- schepen, 3 monitors, 10 staunches, 8 torpedobooten en 2 éclaireurs. De kust- eu laudbatterijen als vroeger; de zeedijk door infanterie en zee miliciens bezet en met licht marinegeschul bewajiend. Het 2de bataillon van het 7de regiment infanterie, eene compagnie mariniers en een landingsdivisie stelden voor hel gedeharkeerde landingskorps, sterk 3 bataillons infanterie; de batterij veldartillerie w«rd gemarkeerd door een kanon van 5 cm. met bedieningsmanschappeo. Nog was, om de manocnvTe per se te kunnen doorgaan, de bepaling gemaakt dat indien de sloepeu niet aan wal konden komen, men zou kunnen volstaan met de landing te markeeren, zullende dan de aau den wal geposteerde troepen, die zich met de landingsdivisie moesten vereenigen, zonder deze kunnen oprukken. Zoodra éclaireurs het bericht brachten dat de vijandelijke vloot in aantocht was, stoomde de vloot des verdedigers oogenblikkelyk van de recde weg eu nam positie bij kaaji Hoofd, om schepen, zoowel als troepen des vijaods onder vuur te uemeu. ook werden schepcu opgesteld achter in de Marinehaven en iu het kanaal om een doordringeu van deu gelanden vijand naar de linie krachtdadig tegen te gaan. De troepen der landmacht bezetten de bun aangewezen posten. De vijandelijke oorlogsschepen en de transportvloot stoomdon weldra in het Schulpengat op. Tegenover Falga werd geankerd; de oorlogsschejien dekten de flanken des transportschepen. Te ruim 8 uur begon de landing, verontrust door de torjiedoboolen des verdedigers. Te ruim 9 uur werden de troepen des aanvallers geacht geheel iu de duinen te staan cn gereed om naar Kijkdnin op te rukken. Inmiddels hadden de eerst gelande trotpen den verdediger teruggeslagen en eene positie in de duinen ingenomen. De Cerberus en Stier uameu vau uit het Schuljiengat het fort Kijkduin en de vloot des aanvallers ouder vuur, daarmede dc in de duinen openreerende troepen steunende. Zoodra kon aangenomen worden dat de gelande afdeeling het fort Kijkduin naderde, rangeerde zich de vloot des verdedigers iu twee kolonues. De Stier voorop, daarachter Duffel en Cerberns, terwijl de Hercules, thans voorstellende de lichte vaartuigen des aanvallers, aau dc buitenzijde der gepantserde vloot werd opgesteld. Op sein van deu divisie-commandant drong deze vloot verder het Schuljiengat binnen, verdreef met het vuur zijner lichte kauouneu de bcdieniogsmauscüappen van de kustbatterij van Kykduin, handelde op dezelfde wijze met I'irfjirius cn vatte, voor zooveel liet 1ste eskader (Stier) betreft, po9t vóór de geschuts- opstelliug aan de Vischmarkt, om daar eeu goedeu slag te slaau. Hot 3de eskader, Cerberus, vutte post voor de Oostbatterij, terwyl het 2de eskader (Buffel i onder stoom bleef om Harsscus en Erfprins onder vaur te blijven nemen en de nauvallen vau dc verdedigende vloot op het ten anker liggcude lstc en 3de eskader af te weren. De Nedorlandsche vloot had, zoodra het opstoomon dos yijands naar dc rcede begon, achterwaarts positie geuomen. De rainschepen bij deu Zuidwal en de staunches en torjiedoboolen in de hoven. Do staunches verlieten telkeus de haven om hun vuur af te geven, om daarna terug te keeren, en in den mond der haven te herludeu. De schepen on torpedobooteu moesten daar hun tijd kiezen om op deu vijand mot ram eu torpedo los te gaan. De kustbattcrijen hielden zoo laug mogelijk het vuur vol doch waren tegen de overmachtige vloot dos vyands niet ojigewassen. Zoo moest ook Vischmarkt het opgeven en werd door aan land gebrachte troejien genomen. Daar het laat op den middag was geworden, werd het sein tot het eindigen der uiauoeuvre gegeven; troepeu, die voor deze dubbele manoeuvre op twee plaatseu dieust haddeu moeten doen wegens de geringe sterkte van de voor de oefening bestemde afdeeling, rukten in en de vloot koerste weder naar de rede om weldra het anker te lateu vallen. Zware regenbuien haddeu de troepen als het ware doorweekt en ook op de schepen wandelde men niet op rozeu. Aaahoudende torpedoaauvallen hadden de bemaiiniug ia voortdurende onrust gehouden eu genoodzaakt veelvuldig de alarmposten te bezetteu, en manoeuvres beboeveu goed weer om er de uoodige kleur aau te geven. In dit opzicht ziju de mauoeuvres te Helder uiet gelukkig geweest; daaren tegen zeer gelukkig wat de uitkomsten betreft. De leiders hebben gelegenheid gehad om veel op te merken, wat natuurlijk ten bate der stelling moet korneu de commaudauteu van Bchepeu en forten met hunne onderhebbende officieren hebben niet voor niet alles meegemaakt eu de bemanningen en troepeu hebben eene goede oefenschool gehad. Het nut dezer manoeuvres i9 dan ook zoo helder aau het licht getreden, de uoodzakelijkheid daarvan zoo overtuigend bewezeu, dat zij wel elk jaar op het militair répertoire zullen komen. Het ware dan echter te wenschen, dat wat meer tyd gegeven werd, dan dit jaar beschikbaar was; door de samenwerking met de zeemacht is de landmacht ook meer afhankelijk van het weder. Kon op enkele dageu de laudmacht al eenige kleine onderstellingen uitvoeren, de voeling met de zeemacht bestond dan uiet; bovendien moest de laatste onderstelling eenigszins overhaast plaats hebben. Hoe veel, zoo niet alles, vau eene goede voorbereiding afhangt; hoe de miuste omissie stoornis in den gang van zaken kan teweegbreugeu, tot misverstaud aanleiding geeft het kan niet genoeg worden gezegd door oefening alleen kan men de zaak volkomen machtig worden. Over eene zaak praten is gemakkelijk maar doen, handelen, daar komt het op aan. In den avond van den 11 deu werd de oorlogstoestand opgeheven; Zaterdag deu 12deu hield de kolonel Hojel eene revue over de onder zijne bevelen gediend hebbende troepen het. bataillon uit Hoorn embarkeerde in den middag van dien dag en stoomde uit de haven naar ziju garnizoen terug, aan het Hoofd uitgeleide gedaau door den vice-admiraal Van Gennep en den kolonel Hojel met staf en gevolg. Het .stafmuziekcorps der Marine vroolijkte deze beregende plechtigheid door opgewekte muziek op; onder luide hoera's verliet de stoomboot de haven eu stoomde met de vlag salueerende voorbij het vlaggeschip vau de divisie-Ten Bosch, die uog ter rcede geankerd was. Des avonds kwam deze divisie in de haven om wat uit te rusten van zware diensten, die nacht cn dag vau haar gevorderd zyn geworden; de torpedobooten waren reeds naar hunne gewone ligplaats vertrokken: vooral deze actieve scheepjes kregen hun deel van de vermoeiende werkzaamhedenzij waren altijd op hun post en vooraan bij dag eu bij nacht; onvermoeid in het verkennen, in hel alarroeeren en in het doen van aanvallen, zal hen zeker eene kleine rust niet onwelkom zijn. De Driclschc torpedistcn vertrekken over een paar dagen naar Brielle; zy hebben hier getoond wakkere mannen te zyn en het onrustige water in het Schulpengat volstrekt niet te vrcezen. Jl. Dinsdag middag te 12 ure werd te Purraerende de tentoonstelling der Hollandsche Maatschappij van Landbouw door den voorzitter, den heer Van der Oudermeulen, ge opend. In zijne toespraak drukte hij de hoop uit, dat de landbouwers de ongunstige tijden te boven zouden komen. De burgemeester van Purmerend heette daarna de leden hartelijk welkom. Aan de volgenden zijn prijzen toegekend: Stapels Edammer kleine kaas: P. Boekei, Wieringer- waard, 1ste prijs; A. Eriks, Petten, prijs van 't bestuur. Stapels middelbare idem: G. Bos, Kaasfabriek Noord holland, Alkmaar, 3de prijs. Edammer meikaas: K. Eriks, Petten, 2de prijs; Jongejan Winkel, Nibbixwoud, en J. Eriks, Petten, prijzen v. 't bestuur. Edammer middelbare kaas: J. Boekei, Wieringerwaard, lste prijs; P. Boekei, aldaar, 2de prijs, Edammer commissie idem: P. Boekei, Wieringerwaard, lste prijs; J. Boekei, aldaar. 3de prijs. Witte wintertarwe van klei- of zavelgronden: J. Bree- baart Kz., Winkel, lste prijs. Witte Engelsche tarwe, geteeld op klei- of zavelgronden: J. Breebaart Kz., Winkel, 2de prijs. Winterrogge: D. Sleutel Az., Wieringerwaard, 2de prijs, Wintergerst: D. Sleutel Az., Wieringerwaard, 2de prijs. Chevalier gerstK. Knecht, Winkel, 2de prijs. Korte haver, geteeld op klei- of zavelgronden: J. Bree baart Kz., Winkel, lste prijs. Deensche of Probstcier haver, geteeld enz. (als boven): J. Breebaart Kz., Winkel, lste prijs. Haver (biervoren niet gevraagd): J. Breebaart Kz., Win kel, 2de prijs. Gewone of grauwe erwten: J. Breebaart Kz., Winkel, 2de prijs. PaardenboonenJ. Breebaart Kz., Winkel, lste prijs. Karweizaad: J. Breebaart Kz., Winkel, lste prijs; R. Knecht, aldaar, 2de prijs. Kanariezaad: J. Breebaart Kz., Winkel, lste prijs. Tweejarige meekrap: J. Breebaart Kz., Winkel, 2de prijs. Aardappelen voor huiselijk gebruik, niet op zand geteeld: J. Breebaart, Winkel, 2de prijs. Koolrapen (voedergewas): IJ. Butter, Koedijk, lste prijs. Uien (niet gevraagd bij bet programma): Wed. IJ. Butter, Koedijk, bronzen medaille. Verzameling appelen en peren: J. Breebaart Kz., Win kel, 3de prijs. Bloemkool: IJ. Butter, Koedijk, lste prijs. Utrechtsche roode koolIJ. Butter, Koedijk, 2de prijs. Witte kool: IJ. Butter, Koedijk, lste prijs. Bieten of kroten: IJ. Butter, Koedijk, bestuursprijs. Verzameling planten tot opsiering der Tentoonstelling: Jac. Cs. Van Garderen, Alkmaar, lste prijs. Twintig planten, in potten of kuipen gekweekt voor de koude kas: Jac. G. Van Garderen. Alkmaar, lste prijs. Verzameling jardinières van kurkschors en turfsteen, met planten gevuld (niet gevraagd bij bet programma): Jac. G. Van Garderen, Alkmaar, verguld zilveren medaille. 100 warme en koude kasplanten in 100 soorten (als boven): Jac. G. Van Garderen, Alkmaar, verg. zilv. medaille. Barouchefcte (als boven): S. J. Jonker, Alkmaar, bronzen medaille. Bultenla.iici. Jl. Maandag is het rechtsgeding aangevangen ^tegen Heinricii Kuffler en Joban Amtscbler, wegens bedriegerijen op gronte schaal ten nadeele der Zuid-Oostenrijksche Disconto-Maatschappij. Men zal zich berinneren, dat deze zaak, bij bare ontdekking nu eenige maanden geleden, eene soort van paniek in de Weener financiëele kringen veroor zaakte en tot den zelfmoord leidde van den persoon, dien men voor den hoofdschuldige hield: Lucas Jauner, een der directeuren van de genoemde Maatschappij. Kuffler, die als een weinig vertrouwbaar speculant bekend stond, is een

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1885 | | pagina 2