de germ^chatting derRijkslandbouvrschool. DeheerBoeke spreekt in depzelfden geest en verklaart met het voorstel- Rotterdam te sympathiseeren. Namens het hoofdbestuur verzekert de heer De Bruijne dat voor f 500 's jaars de lessen aan de Rijkslandbouwschool kunnen worden gevolgd en dat een beurs van f 400 voor de financiën der maat schappij niet te bezwarend zal zijn. Het voorstel wordt daarop aangenomen met 4G4 tegen 173 stemmen. Punt 8a. Voorstellen van het hoofdbestuur om het al of niet wenschelijke te bespreken dat beschermende rechten bij invoer van landbouwproducten worden geheven wordt ontkennend, en punt 8b, bespreking van de al of niet wenschelijkheid tot het aanmoedigen en steunen der oprich ting van een centraal depot van landbouwzout te Amsterdam, met het doel om het zout zoo goedkoop mogelijk verkrijg baar te stellen, bevestigend. De heer Van Oudermeulen is tot eerevoorzitter, de heer Waller tot lid van het hoofdbestuur, de heer W. O. T. Van Oudheusden tot lid der financiëele commissie geko zen. De volgende vergadering zal te Gorinchem plaats hebben. Te halfzes werd de vergadering gesloten. De heer J. Van 't Lindenhout, directeur der wees inrichting te Neerbosch, ontving zeer gunstige berichten uit Transvaal van de weezen, die derwaarts trokken. Pijpstra is nog altijd bij den heer Bührman, terwijl Kluvers en Scholten een zeer goed tehuis gevonden hebben bij den heer De Jager, een ouden, vromen Transvaalschen boer. De Raad der gemeente Warmenhuizen heeft besloten, het schoolgebouw met de eischen der wet in overeenstem ming te brengen, en alzoo ook te vergrooten door den aanbouw van een zijvleugel. In het voorjaar zal tot de aanbesteding worden overgegaan. De laagste inschrijving voor het doen van herstel lingen aan het Koninklijk lustslot Soestdijk bedroeg f 24,980; de hoogste f 66,000. Door het Provinciaal Bestuur van Noordholland te Haarlem is jl. Donderdag aanbesteed: 1. De verhooging van den buitenberm en de reconstructie van het paalscherm en den voorberm langs het noordelijk gedeelte der Pettemer zeewering, met de uitvoering van eenige daarmede in verband staande werken, behoorende tot de Rijks-zeewerken in Noordholland, alsmede het her stellen van buitengewone stormschade aan den buitenberm van het zuidelijk gedeelte dier zeewering (raming f 113,000). Minste inschrijver de heer C. Bos Az., te Dordrecht, voor f 102,980. 2. Het aanleggen van werken tot voltooiing der verde diging van het strand benoorden Petten, behoorende tot de Rijks-zeewerken in Noordholland (raming f 14,470). Minste inschrijver de heer J. Oldenburg, te Bergen, voor f 11,440. Aan den gewonen jaarlijkschen kolf-en biljartwedstrijd te Kolhorn, namen jl. Woensdag 22 kolvers en 19 biljarters deel. Met kolven werd de prijs behaald door den heer Jb. Kistenmaker te Winkel, de premie door den heer J. Kuilman te Nieuwe Niedorp. Met biljarten de prijs door den heer A. Schenk te Barsingerhorn, de 1ste premie door den heer L. Woud te Winkel en de 2de door den heer C. Kaper te Kolhorn. Opmerkelijk mag het heeten, dat in Nederland, waar de stal ieder oogenblik geschrobt, de kribben geschuurd, de gangen met zand bestrooid en geen smet in den stal geduld wordt, dikwerf veeziekten heerschen; terwijl in stil, als het na den eersten rukwind van een naderend onweder pleegt te zijn men hoorde slechts het geritsel der papieren, die Herbert uit het couvert nam en ontvouwde, terwijl mevrouw de ambtsraad als wezenloos naar de deur staarde, waarachter de onheilbrengende man verdwenen wasNu kwam zy evenwel tot zichzelf. „Herbert," riep zij ontsteld haar lezenden zoon toe, „kunt gy werkelijk uw moeder in haar opgewondenheid en verbittering voor u zien staan, terwijl gij u in het leugenachtig geschryf van die ellendige kokette verdiept?" „Het is geen leugenachtig geschrift, mama," zeide hij even opziende, zichtbaar aangedaan. „Zoo, zijt gij geroerd, mynzoon?Nu, het papier is geduldig, en de schoone dame zal natuurlijk al haar kunsten in bet werk gesteld hebben, om haar misstap voor de oogen harer ouders met een mantel te bedekkenEn een man als gij laat zich ook beet nemen en slaat er geloof aan „Ik heb het al reeds vroeger geloofd mama." „Het is belachelijk! De praatjes van een ouden, half ver- sufden man „Lieve mama, geef het op, u zelve en mij met valsche voor etellingen te willen gerust stellen; zie de waarheid liever kalm onder de oogenBy de eerste ophelderende woorden van den ouden schilder was het mij, of er een blinddoek voor de oogen wegviel. Al de raadselachtige handelingen van Baldewijn ge durende de laatste jaren, waarvoor wij te vergeefs den sleutel zochten, liggen nu ontsluierd voor mijHij werd door een vreeselijke tegenstrijdigheid gekweld. Als de dood hem die tweede vrouw niet ontrukt had, zou het anders zijn gegaan. Met die schoone, fijnbeschaafde vrouw aan zijne zyde, zou hij wel na jaar en dag tot zijn oude doen zijn teruggekeerd. Maar de tooverkracht was verbroken. Hem is niets overgebleven dan de werkelijkheid, dat hij de schoonzoon van den ouden Lenz was, en toen heeft de lafhartigheid in hem gezegevierd, zeide hij toornig. „Hoe heeft hij het over zijn hart kunnen verkrijgen, den knaap, dien prachtigen jongen, die zijn trots moest zijn, in zyn eigen huis, in het ouderlijk huis van het kind te verloochenen Hoe heeft hy het kunnen verduren, dat de afgunst van Reinhold den kleinen broeder dikwijls heeft gekweld?Arm, klein ventje! Hij fluis terde mij bij de doodkist van den overledene in het oor: „Ik wil hem liever op den mond kussen, hij heelt mij ook menigmaal gekust, onder de poort, als wij geheel alleen waren „Ziet gij, mijn zoon, dat alles bewijst slechts, dat ik gelijk heb, dat dit pronkstuk van een jongen een bastaard is," viel mevrouw hem in de rede. Zy was zeer bedaard geworden; er speelde zelfs een overmoedig lachje om haar mond. „De hoofd zaak echter, waarom Baldewyn geen tweede huwelyk kon en mocht aangaan, schijnt gij geheel over het hoofd te zienzyn belofte, die Fanny in het graf heeft meegenomen „Ja, dat is het, wat ik mijn zuster maar moeilijk kan ver geven!" zeide Herbert bijna toornig. „Het is een wreedheid, het is strijdig met de natuur, de scheidingssmart van een achter- blijvenden man te gebruiken, om zulk een ongelukkige gedurende zijn geheele leven aan de hand eener doode te ketenen „Nu, daarover zullen wij niet twisten; ik bezie dat met andere oogen en zeg in mijzelf, dat deze omstandigheid voor ons de beste waarborg is en blijlt. Denk aan mijne woorden, de papieren zullen niet gevonden worden zij hebben nooit bestaan Nu, des te beter De zaak is met geld af te makenhet ver mogen der beide rechtmatige erfgenamen zal wel moeten bloeden maar dat hindert niet. Dat kan in alle stilte behandeld worden en is toch ver te verkiezen boven het schandaal, een stief broeder te hebben van zulke geringe afkomst van moeders zijde." Wordt vervolgd.) Vlaanderen, waar het vee op 4 a 5 voet hoogen mest. staat en (le stal niet verlaat en cle zindelijkheid veel te wenschen overlaat, niets van besmettelijke ziekten gehoord wordt. Hetzelfde ziet men in vele streken van Drente, waar eveneens allesbehalve Hollandsche zindelijkheid heerscht 't vee is gezond en van ziekten verneemt men weinig, van besmettelijke ziekten niets. Dat de mest in zulke stallen stank zou verbreiden, is eene dwaling. Alleen wanneer hij verwerkt wordt, riekt hij. Men houdt het vee zindelijk door onderstrooiing met stroo, heide, enz. en dat geeft warme en zindelijke ligging, terwijl de mestkwaliteit aan merkelijk beter blijft. De Floi'alia-Tentoonstelling is dezer dagen ook te Venhuizen uitmuntend geslaagd. Met een krachtig woord, dat verdiend gelezen te worden, sloot de voorzitter de feestelijke bijeenkomst. Hij wees op de gedrukte tijden en op de sombere geruchten, die van vele groote plaatsen tot ons overwaaien. Hij erkende, dat de toestanden op dit oogenblik niet rooskleurig zijn te noemen, maar kon niet nalaten, den gunstigen invloed te waardeeren, die zulk een tijd kan uitoefenen op de vorming onzer jongelieden. Evenals de stekken, door de afdeeling „Eloralia" uitgereikt, te kampen hadden gehad met ruw en afwisselend weder, maar desniettegenstaande waren opgegroeid tot krachtige, omvangrijke planten, zoo ook zouden onze jongelieden worden gedrild op de ruwe bank der tegenwoordigen levens school, zoo ook zouden zij gevormd worden tot degelijke, krachtige mannen, die gehard waren in den krijg tegen het noodlot in den strijd om het bestaan. Blijkens de statistiek der scheepvaart waren in 1884 op de Nederlandsche kust 26 zeerampen te betreuren, waarvan: Britsche schepen 10; Deensche 1; Duitsche 1; Fransche 2; Nederlandsche 3; Noorsche 6; Russische 1; en Zweedsche 2. Van deze 26 zijn 17 wrak geworden of vergaan, waarbij omkwamen 15 schepelingen en 3 passagiers. Aan Nederlandsche schepen zijn buiten de kusten van het Koninkrijk in 1884 overkomen 38 zeerampen. Hiervan zijn 22 wrak geworden of vergaan, waarbij omkwamen 11 schepelingen en 2 passagiers. Met het oog op het weinige werk vestigt 't Dagblad de aandacht van de jongelieden, die thans nog bij de militie dienen, op de gelegenheid, welke vooi hen bestaat om nog zes maanden onder de wapenen te blijven. Zij kunnen ook voor langeren tijd dienst nemen, maar door nu voor nog zes maanden te teekenen gaan zij zeiven een onbekommerden winter tegemoet en blijft er meer werk over voor anderen. Opstootje te Haarlem. Jl. Donderdag morgen hebben voor de Arrondissernents-Rechtbank aldaar terecht gestaan Willem Van der 1'utten, oud 24 jaar, arbeider, en Anthonius Van Waveren, oud 19 jaar, die bij de oproerige bewegingen, in den avond van 1 dezer, moedwillig bij verschillende ingezetenen glasruiten hebben ingeworpen. Bij uitvoerig requisitoir van den officier van justitie werd tegen eerstgenoemde geëischt een cellulaire gevangenisstraf van 3 maanden en eene geldboete van f 25 of 3 dagen subsidiaire gevangenisstraf, terwijl de zaak van den tweeden beklaagde is uitgesteld, aangezien er nog getuigen décharge moeten worden gehoord. De aangekondigde optocht van het algemeen stem recht heeft te Amsterdam gisteren avond in goede orde plaats gehad. Duizenden vergezelden den stoet. Bij vele en vooral bij kleine landbouwers is het de gewoonte om kleine aardappels als pootaardappels te bewaren, daar zij meenen, dat het onverschillig is of zij daarvoor groote of kleine gebruiken. Dit is echter een dwaling. Proeven met aardappelen van verschillende grootte genomen, hebben bewezen, dat de opbrengst van kleine aardappels 4 a 5,ja soms 10 a 15 pCt. minder was, dan die van groote. Ook dient men in het oog te houden, dat kleine aardappels dikwijls niet volkomen rijp zijn en in dit geval zwakke planten voortbrengen, die juist het meest aan ziekten onder hevig zijn. De beste pootaardappels zijn die, welke een gemiddelde grootte hebben. Het doorsnijden is steeds at te raden. De varkensziekte, welke nog maar steeds, zonder voldoende remedie daartegen, voortwoekert, schijnt met goed gevolg bestreden te kunnen worden, wanneer men de varkens dierlijk voedsel geeft, 't welk tot heden bijna nimmer in praktijk is gebracht. In zeedorpen is ontdekt, dat afval van visch een middel oplevert tegen deze ziekte. Ook waar men afval van slagterijen, vleesch, ingewanden, bloed aan de varkens gafj bleven deze dieren van de ziekte verschoond. De Wormplant. In China wordt een merkwaar dige plant gevonden, die Hias-toa tom-chen is genoemd. Die naam beteekent, dat ze in den zomer eene groente is, maar in den winter een worm wordt. Op 't einde van September verdort de plant en verandert in een langen gelen worm. Bij aandachtige studie kan men de trans formatie gemakkelijk waarnemen. Men ziet hoe de worm langzamerhand zijn vorm aanneemt, een hoofd en oogen krijgt en eindelijk leeft. Men beweert, dat hij een heilzaam medicijn is. Die wormen vinden dan ook gewoonlijk hun weg naar de apotheek. Op de Tentoonstelling der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, gisteren te Purmerend gehouden, zijn o. a. bekroond Melkgevende koe van 1882 ^die voor 15 Mei 1885 haar 2de kalt wierp): J. Slot, Twisk, 1ste prijs. Kuispink van 1884, inlandsch ras, J. Veer, Andijk, lste prijs; C. Spaans Hzn., Barsingerhorn, Bestuursprijs. Stierkalf van 1885, inlandsch ras, N. R. S. N. Van Leeuwen, Eenigenburg, bestuursprijs. Vier Ooien van 188284, Texelsch ras, P. K. Bremcr, Oosterend (Texel), 2de prijs. Ram en 6 Ooien, Texelsch ras, C. Keijser Pzn., Texel, lste prijs. Beste schaap met twee lammeren, J. J. Heddes, Zijpe, lste prijs. Ramlam en twee ooilammeren van 1885, Texelsch ras, P. K. Bremer, Oosterend (Texel), 2de prijs. Beste vette koe, inlandsch ras, L. Van der Oord, Koedijk, bestuursprijs Melkgevende koe (niet gevraagd bij 't programma): D. Mantel, Andijk, bestuursprijs. Bijstieren van 1882 of vroeger, inlandsch ras, jhr. mr. P. Van Foreest, Heiloo, 2de prijs. Bijstieren van 1883, inlandsch ras, J. Zijp Hz., Twisk 3de prijs; J. Schenk Dzn., Wieringerwaard, bestuursprijs.» Pinkstteren van 1884, inlandsch ras, Jan Wijdenes Jzn., Twisk, 2de prijs; Gebrs. Wijdenes Jzn., Twisk, 4de prijs. Rechtsgeding tegen JEANNE MARIE L0RETTE, beschuldigd van moord op den Japanschen zaakgelastigde Sakurada. Een talrijk publiek, waaronder de ministers van Buiten- landsche Zaken en van Justitie en de Belgische en Fransche gezanten, was jl. Donderdag ter terechtzitting van het Hof te 's Hage aanwezig. De beschuldigde wordt ondersteund door een bewaarster in de gevangenis, die haar zeer liefderijk bejegent en achter haar gaat zitten. Zij is inderdaad een innemende ver- schijning. In 't zwart gekleed, met havanna-kleurige veder op den ronden hoed, bleek en ontsteld, met den weelderigen blonden haardos en helderblauwe, sprekende oogen, maakt zij geenszins den indruk van eene moordenares. Zij brengt voortdurend den zakdoek aan de oogen en onderdrukt met moeite haar snikken. Van de aureool, die sommigen om het hoofd der be schuldigde meenden te zien, is niets overgebleven. Het bleek, dat zij jarenlang een leven heeft geleid, hetwelk allesbehalve zedelijk mocht heeten op 18jarigen leeftijd is zij o. a. bevallen en dat zij zich met onderscheidene personen, nu het laatst met den Japanschen zaakgelastigde, had opgehouden. Het scheen den president van 't Hof zelfs min of meer tegen te vallen, dat zij nu en dan met verschillende heeren een maison clandestine de prostitution bezocht had. Zeker klinkt het zonderling, dat zij, na zulk een verleden, meende de echtgenoot te zullen worden van den Japanner, die haar had bij zich genomen als „onder wijzeres in het Fransch." Het blijkt evenwel, dat zij, zoolang zij te 's Hage door den heer Sakurada werd onderhouden, een bedaard leven heeft geleid. De daad was door haar gepleegd omdat zij toornig was over het plan van Sakurada om haar los te laten. Wel erkent zij de daad, maar het is een plotselinge opwelling van haat en woede geweest. V ooruit overlegd was de daad niet. In 't verhoor kwam vooral de vraag op den voorgrond of zij volkomen toerekenbaar kon genoemd worden. Zij leed aan hystena epileptica en kon dus, volgens eenige deskundigen, allicht in sommige omstandigheden tot daden komen, waarvan men haar de volle verantwoording niet kan opleggen. Mr. Haas, haar verdediger, bracht zelfs een stuk te berde, waaruit bleek, dat een onverlaat later daar voor tot twee jaren tuchthuisstraf veroordeeld haar reeds als kind, op zevenjai*igen leeftijd, sexueel mishandeld had, hetgeen volgens de deskundigen van invloed voor haar verder gestel kan geweest zijn. Bij het getuigenverhoor is zij, op het zien van den revolvei-, waarmede de misdaad werd gepleegd, in onmacht gevallen. Zij blijft volhouden, de daad zonder premeditatie te hebben bedreven. De procureur-generaal requireerde drie maanden schor sing om de zaak te onderzoeken, doch het Hof vond daartoe geene termen. Daarop is het getuigenverhoor voortgezet en ten einde gebracht, dat echter geene belangrijke bijzonderheden heeft opgeleverd, die niet reeds uit de acte van beschuldiging bekend waren. Ook gisteren bij de voortzetting dezer zaak was de gerechtszaal zeer vol. De procureur-generaal, jhr. mr. A. j. Th. H. Van den Bergh, requireerde, met aanneming van eene verzachtende omstandigheid (namelijk haar jeugd), veroordeeling tot 10 jaar tuchthuissti-af. De verdediger, mr. Haas, pleitte zeer uitvoerig op vrijspraak, op grond van geheele ontoerekenbaarheid en van haar handelen zonder premeditatie. Pleiter concludeert dus dat de premeditatie niet is bewezen. Zal hij nu nog verzachtende omstandigheden pleiten De procureur-generaal wees reeds op den jeugdigen leeftijd van 20 jaren; pleiter voegt er bij de verleiding waanuin de beschuldigde blootgestaan had, de vernedering waaraan zij in de laatste 14 dngcu ten prooi geweest is. Pleiter meent dat het Hol bij dc evcntuccle toepassing van verzuchtende omstandigheden, daarin tot de oi torste grens zal gaan. Jcauue Lorette is een vreemdelinge; in haar land zou zy door de jury worden berecht en ongetwijfeld zou een „nou coupable" volgen, zal de .Nederl. rechter haar schuldig verklaren Is zelfs in geval van wraak tegenover Sukurada huur daad niet te verontschuldigen? Had die man huar van haar weenenden vader weggehaald had hij haar trouwbeloften geduau, om huar zoo te verstooteu? Indien ooit de band eener vrouw recht had zich te wapenen wegens verstoring vau levensgeluk, dau was 't die van Jeanue Lorette. Zy had zich willen opbelleu; hij wierp haar weder terug in een poel van ellende. Zij verklaarde „que sa vie est brisée." Neen, de rechter vcruietige dal leven met, want omlauks alle mis stappen is 't nog veel voor haar zelf en voor anderen waard. Pleiter wijst op 't optredeu der vronw voor haar rechten in onze dagen. By hoopt dat de richting van 't arrest vau den Hove zal toonen dat de rechter met die bewegiug rekening weet te houden. Jcanne Lorette keerde terug naar haar eenzame cel met de hoop, dat de Nederl. rechter baar recht zal laten wedervaren en pleiter verwacht een arrest waarop ous luud, thaus en later, roem zal mogen dragen en waarvan landgenoot en vreemdeling met lof zullen spreken. De Procureur-Generaal repliceerde kortelijk en deed daarbij o. a. uitkomen dut Sakurada gecu beloften gedaan eu geeu verplichtingen had. By zijn korte dupliek komt Mr. Haas daartegen met kracht op ca zegt dut elk inau die tegenover welke vrouw ook, 't eenmaal gegeven woord van liefde en trouw verbreekt, schuldig is. lu deze ineeumg stond hij niet alleen, maar alle vrouwen waren van dit gevoelen en zagen met spanning 's Hof» arrest tegemoet. (Applaus). De geachte pleiter besluit met een -hernieuwd beroep op 's Hofs clementie. Het leven heeft van Jenunc Lorette niets meer te eischen. Zij worde terug- gegevon aan de maatschappijzij beeft in haar 20 jaren genoeg gclcdon, om quito te zijn. Geef huar terug? ^Stormachtig applaus.i. De President: Stilte, teckeneu van goedkeuring zijn verbodeu, zelfs tegenover de grootste welsprekendheid. De President vraagt of de beschuldigde nog iets heeft in 't midden te brengen Zij staal op en met luider stemme zegt zij: Mijnheer de Prcsideut, ik onderwerp mij geheel aan uw uitspraak lk heb alleen door mijn brief den indruk willen wegnemen alsof ik „victime de 1'amour* zou zijn. Jk wilde bij u en by 't publiek de overtuiging vestigen dat ik medelijden verdien en dat ik geeu slechte vrouw ben, maar een ougelukkige eu diepgevallen vrouw." De Voorzitter verklaart daarna 't onderzoek gesloten. Het Hof zal beraadslagen eu uitspraak doen aanstaanden Don derdag 24 dezer, des middags te 3 uren. De zitting wordt gesloten. Mr. Huas ontvangt van alle zijden luide en hartclyke gelnkweuschen. Jenune Lorette wordt nuar dc gevangeukamer geleid en een kwartier later door de zaal eu over de gereserveerde tribunes naar het rijtuig, dat haar met haar gezelliu, de bewaakster, wacht. Brieven uit de hoofdstad. 17 September. Alsof er niet reeds genoeg angst en narigheid in de wereld is, komt men ons nu ook nog vrees aanjagen met verzonnen schrik beelden! Want er hebben heel wat harten angstig geklopt, toen de Amstvrdamtche Courant, het kleine, roomkleurige dagblad, dat tegenwoordig onder leiding van den voormaligen „Haagschen penkrasser" staat, in den loop van den dag per bulletin de tyding door de stad liet verspreiden, dat er dien morgen in de nabijheid van Amsterdam een ontsporing had plaats gehad op de Ooster-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1885 | | pagina 2