groeide, maar de orde is nergens gestoord, de feestvreugde vertoonde zich tot laat in den avond. Het concert in de Boterhal was niet zoo bezocht als de vroegere muziek uitvoeringen. Was die in eene feestzaal herschapen ruimte "Vrijdag "veel te klein, ofschoon er plaats was voor vele honderden, nu bleef men liever in de vrije lucht, te meer daar de aardige verrassing, door de Ainsterdamsche turners daarbuiten op het veld uitgevoerd, het volk aan de plaats boeide. Purmerend zal zich nog lang de genoegens dezer dagen dankbaar herinneren, en menige vreemdeling, die- het bezocht, zal getuigen: het was goed geslaagd. De te Amsterdam vertoevende Vorst en Vorstin van Reuss waren jl. Dinsdag raiddag aan 's Konings tafel genoodigd. De Prinses is eene dochter van 's Konings zuster. De eindcijfers der Indische begrooting voor 1886 zijn uitgaven in Nederland f 25,184,803, uitgaven in Indië f 144,766.21, totaal f 139,951,014. De middelen bedroegen in Nederland f 31,078,805, in Indië f 104,425,109, te samen f 135,503,914. Er is dus een tekort van f 4,447,100, zijnde onder de uitgaven f 6,185,000 uitgetrokken voor aanleg van spoor wegen. Gisteren aanvaardde de heer dr. W. C. Van Manen het hoogleeraarsambt bij de faculteit van godgeleerdheid aan de Rijks-Universiteit te Leiden, met het houden eener redevoering in het groot auditorium over den leerstoel der oud- Christelijke letterkunde. Op de Tentoonstelling van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, de vorige week te Purmerende gehouden, is met de zilveren medaille bekroond de heer J. Hennes, bloemist te Akersloot voor eene verzameling (100 soorten) droge bloembollen, geteeld op den Akerslootschen zandgrond. Men schrijft ons uit Schagen, dd. 23 dezer: „Gisteren wercï hier de gewone jaarlijksche harddraverij gehouden voor paarden van cessen klaar, ditmaal gespannen voor tweewielige rijtuigen. Er waren vijftien deelnemers. De prijs, bestaande uit f 250, werd gewonnen door de Willem III, van C. Brommer te Alkmaar; de premie, f75 door de Kroonprins, van C. De Wit te Zijpe. Te 5 uren werden in het lokaal van den heer A. Vader de prijs en premie aan de winners overhandigd door den president der Harddraverij-Vereeniging met een toepasselijk woord, alles onder opluistering van de muziek der Harmoniekapel Als gewoonlijk werd de feestdag, voor zoover het ofH- ciëele programma betreft, besloten met een vuurwerk, dat zeker schitterend genoeg was en waarbij het ook niet aan knaleffect ontbrak, maar waarvan de dampen, die zich daarbij ontwikkelden, niet strekten om het genietbaarder te maken. Daarna verspreidde zich de talrijke menigte over de verschillende gelegenheden, waar men zich vermaakte met muziek en dans, of men begaf zich naar het lokaal van den heer Roggeveen, waar de heer De Haas en gezelschap de bezoekers aangenaam bezig hielden met de beoefening der schoone kunsten, rubriek: zang- en acteerkunst." De Rechtbank te Maastricht heeft eene vrouw van deftige afkomst, wegens herhaalde dronkenschap, veroor deeld tot 7 dagen eenzame opsluiting. De Rechtbank te Leeuwarden heeft den ontslagen onderwijzer B. J. K. Van Putten, oud 21 jaren, geboren te Drachten, die bij zijn zwager, onder St. Jac. Parochie, een zilveren horloge, dito lucifersdoosje en een sigaren pijpje uit het kabinet heeft ontvreemd, schuldig verklaard aan eenvoudigen diefstal en veroordeeld tot 183 dagen celstraf. Jl. Vrijdag morgen is te Hoofdplaat (Zeeland), door onvoorzichtigheid van den voerman, een driewielskar met twee paarden bespannen in een sloot terecht gekomen, met het droevig gevolg, dat de geleider onder de paarden en de kar kwam te liggen en geen teekenen van leven meer heeft gegeven, niettegenstaande nog geruimen tijd pogingen zijn aangewend om de levensgeesten op te wekken. Paarden en kar zaten zoodanig in elkander verward, dat men in den aanvang noch 't een noch 't ander weg kon krijgen. Het eene paard, een zwaar dier, zat als 't ware op de borst van den jongen; daarop lag de kar met zand, terwijl het andere paard, onder alles geklemd, gedeeltelijk in de heul zat van den dam, waarover men wilde rijden. Met veel moeite slaagde men er in, de paarden weder los te krijgen. Een betreurenswaardig ongeval, hoewel het geheel aan eigen onvoorzichtigheid te wijten was, had jl. Dinsdag namiddag plaats bij de draaibrug in de Boekhorststraat te 's Hage. Gedurende het dichtdraaien der brug door den brugwachter stak een naar gissing 6 of 7jarig meisje haar voetje te ver vooruit, ofschoon de hekken behoorlijk ge sloten waren, met het ongelukkig gevolg, dat dit lichaams deel tusschen de brug en den wal beklemd geraakte en verbrijzeld werd. Het arme kind werd eerst in eene naburige woning binnengedragen en daarna naar het Ziekenhuis vervoerd. Jl. Maandag morgen vond men aan den Ringdijk te Haarlemmermeer nabij Halfweg een man, geheel naakt en verstijfd, gebonden aan het hek van de pastorie der Chr. Geref. kerk. Zijne kleederen, waarvan men hem ontdaan had, waren aan flarden gescheurd. Den vorigen avond was de man in zeer beschonken toestand geweest en de bedrijvers van deze zoogenaamde grap hebben zeer zeker in niet beter positie verkeerd. De politie doet onderzoek. Jl. Maandag heeft te Baarn, onder begunstiging van goed weder, een hoepelwedstrijd om prijs en premie plaats gehad, welke uitstekend slaagde, 's Avonds werd aan den burgemeester, die veel had bijgedragen tot het slagen van dit feest, door de jeugd eene serenade met lampions en fakkellicht gebracht. Men schrijft aan de Standaard uit deT ielerwaard, dd. 21 dezer: „Tengevolge van de vele regenbuien der laatste weken begint zich in deze streek de aardappelziekte op eene onrustbarende wijze te vertoonen. Hier en daar is het kwaad al zóó hevig, dat een J deel van den oogst be dorven is. Het rooien is druk aan den gang, en over de opbrengst valt niet te klagen, gemiddeld 180 mud per bunder. De prijzen zijn echter laag, nog lager dan verleden jaar. Voor blauwen wordt betaald f 1.25, voor Engelsclien f 1.75, voor Westlanders f 1.40 en voor Kralen f 1.50. Pebe Bandringa, landbouwer op de Dijken, onder Tolbert, heeft jl. Dinsdag den ouderdom van 102 jaren bereikt. De oude is nog zeer kras. Vroeg in den morgen dezen zomer reeds te 3 uur verlaat hij zijne leger stede, die hij vaak genoeg niet vóór den avond weder opzoekt. Vóór dertig jaren liep hij met een stok, thans doet hij 't zonder. Zijn gezicht is nog vrij scherp; van maagpijn en slechte spijsverteering weet hij niet af en een koppeken brandewijn smaakt hem even lekker als altijd. Maar, is het lichaam gewillig, de geest wordt zwakker. Hij leeft voor een groot deel in 't verledene; gebeurte nissen van voor eene halve eeuw staan hem nog levendig voor oogen; het heden met zijn woelen en drijven strijkt hem onopgemerkt voorbij. De oude Pebe loopt en wordt niet moede; hij wandelt en wordt niet mat. Jl. Dinsdag is te Amsterdam besloten een goed turngebouw op te richten, in het belang der te Amsterdam gevestigde Turnvereenigingen hoog noodig. Het kapitaal, voor den bouw en de inrichting benoodigd, groot f 13ü,OUO, zal verdeeld worden in: f 50,000 in aandeelen ad f1000; f 80,000 in 80 obligatiën ad flOOÖ. Een comité is gevormd uit de verschillende gymnastiekverenigingen. De gelden zullen zoo spoedig mogelijk bijeen worden gebracht, opdat nog dezen winter de gelegenheid moge geboren worden om aan een groot aantal werklieden een eerlijk stuk brood te verschaffen. De kantoren van Van Gend Loos aan den Dam te Amsterdam hebben in publieke veiling opgebracht f 94600, die aan de Prins Hendrikkade f 40O00. Dinsdag is de defi nitieve toeslag. buiten op het uitgestrekte sneeuwveld, dat zich aan gene zijde der stad in alle richtingen uitstrekte en ver, ver met den wolke- loozen, blauwen hemel samensmolt, glinsterde slechts het bleeke schijnsel der late namiddagzon. Alles was zoo koud en leven loos, alsof het daar nimmer weder groen zou worden, alsof de dorre naakte takken der vruchtboomen nimmer weer met bloesems bedekt zouden worden. Margaretha ging naar het laatste venster der zaal. Hier had zij de stem van haar vader voor de laatste maal gehoord, en hier in de diepe, donkere nis had zij zich na een vijfjarige af wezigheid in jeugdigen overmoed verborgen, om de nieuwe comedie in het vaderlijk huis onbemerkt gade te slaan.... Ja, en daar was ook de vroegere student als eerste ambtenaar der stad tot haar gekomen, en zij had zich vroolijk gemaakt over „mijn heer den landraad" en inwendig den spot met hem gedreven.... O, dat zij met al haar zoo zeer geroemde wilskracht dit stand punt niet meer kon innemen! Haar vuist balde zich onwille keurig en haar blik vloog vol verbittering over de buitenwereld. Maar in dit oogenblik deinsde zij verschrikt achteruit de landraad kwam door den tuin van den kant der pakhuispoort. Hij had misschien haar toornige gebaren opgemerkt, want hij lachte en zond een groet naar boven, en nu vluchtte zij in het voor grootpapa bestemde vertrek, in het roode salon. Maar haar haa3tig verdwijnen hielp haar niets; eenige oogen- blikken later stond Herbert voor haar.... Hij was bijna eiken dag te Dambach geweest, om zijn vader te bezoeken, en toch gaf hij haar nu zoo blijde de hand, of hij haar in langen tijd niet had gezien. „Het is goed, dat gij weder hier zijt!" zeide hij. „Nu zullen wij onzen patiënt samen oppassen. Maar ook voor uzelf was het tijd terug te keeren naar dit huis met zijn hoogc, luchtige ver trekken het verblijf in de kleine, vochtige kamers van het paviljoen heeft u geen goed gedaan, gij zijt zoo bleek geworden." Hij zocht met een sarcastisch lachje en toch ook bezorgd haar blikken, maar zij zag terzijde, en daarom ging hij verder: „Het bleeke meisjesgelaat aan het venster deed mij een weinig ont stellen, toen ik uit het pakhuis kwam „Uit het pakhuis?" vraagde zij ongeloovig. „Nu ja, ik ben eens gaan kijken naar de arme, doodzieke vrouw hebt gij daar iets tegen, Margaretha?" „Ik? Zou ik het u kwalyk nemen, als gy zoo echt men- schelijk en barmhartig handelt?" riep zy vol vuur uit. Haar blik verhelderde; zy was in dit oogenblik weder geheel het meisje vol geestdrift, wie het warme, edele gevoel het bloed vlugger door de aderen joeg. "Neen, daarover denk ik eveneens als gij oom!" „Zie, nu heb ik toch eindelijk iets in uw geest en naar uw zin gedaan ik hoor het aan den toon uwer stem!Wij gevoelen beiden met jeugdige warmte maar daarbij past een grijze, stramme oom niet bestdat gevoelt gy ook, want de eerwaardige titel kwam maar moeielijk over uw lippen. Willen wij dien ouden oom maar niet liever begraven?" Nu verscheen er toch ook een lachende trek om haar mond. Toch zeide zij afwijzend: „Neen, het moet zoo blijven! Wat zou grootmama ook zeggen, als ik weer tot mijn „kinderkuren" verviel „Dat zou toch maar alleen uw en mijn zaak zijn." „O neen, dat is niet zoo heel zeker! Grootmama zal haar oppervoogdij over ons allen, zoolang zij leeft, niet laten varen, dat weet ik!" antwoordde zij bitter. „En gij moogt van geluk spreken, dat zij uw bezoek in het pakhuis niet opgemerkt heeft zij zou zeer boos zijn." Hij lachte. „En wat zou de straf voor den ouden knaap zijn? Geknield in een hoek liggen, of zonder boterham naar bed? Neen, Margaretha," voegde hij er ernstig bij, „hoezeer ik er ook naar streef, mijn moeder ergernis en verdriet te besparen en haar het leven naar mijn vermogen gemakkeiijk en aangenaam te maken, evenmin mag ik haar een beslissenden invloed op mijne handelingen veroorloven. En daarom zult gij mij nog meermalen uit het pakhuis zien komen." Zij zag met blikken vol blijdschap tot hem op. „Als er vroeger twijfel in mijn ziel is gerezen, nu gij zóó spreekt, is die volkomen opgelost! De oude schilder, dien ik van rayn kindsheid af heb liefgehad, kan onze vijand niet zijn!" „Wie zegt dat?" „Grootmama. Is het waar, dat hy ons, erfgenamen, eischen stelt?" „Ja, Margaretha, het is waar," zeide hij op ernstigen toon. „Hij heeft veel van u te vorderen. Zoudt gy u dit zonder verzet laten welgevallen?" „Hoe zou ik anders kunnen, als het een rechtmatige vordering is antwoordde zij zonder aarzelenhaar gelaat werd eensklaps door een blos overtogen. „Ook als die vordering uw erfdeel aanzienlijk verminderde?" Zij lachte even. „Tot nu toe i3 altijd door anderen voor mij gezorgd en betaaldik kan daarom de eigenlijke waarde van het geld niet beoordcelen, maar dit staat bij mij vast, dat ik duizend maal liever mijn brood met handenarbeid zou verdienen, dan een penning te bezitten, die mij niet toekwam.... Ik weet immers ook, dat gij niets, dat onbillijk is, zoudt ondersteunen, en daarom ben ik tot iedere opoffering bereid!" „Kleine heldin, die den voet dadelijk in den stijgbeugel hebt, als er een goede daad gedaan moet worden Haar gelaat betrok. „Het is een slecht gekozen beeld voor mij, die niet kan rijden," zeide zij bits en schouderophalend. „De voorname wereld is met al uw gedachten vereenzelvigd, oom!" Hij onderdrukte een glimlach. „Wat zoudt gij dan willen? Men kan zich niet zoo gemakkelijk onttrekken aan den invloed der kringen, waarin men verkeert. Zoudt gij de naar vrijheid dorstende, de voorvechtster voor een trotsche, sterke burgerij geworden zyn, als gy niet in de nabijheid van oom Theobald Eenige arbeiders te Rozenburg hebben een buiten kansje gehad. Bezig zijnde met lossen, sprong eergisteren een zalm van zes pond uit het water aan boord van het vaar tuig, waarop zij waren. Het dier werd levend door hen gevangen. Nu van alle zijden de landbouwers wordt aange raden, de granencultuur zooveel mogelijk in te krimpen en zich meer toe te leggen op de veeteelt, in 't bijzonder op de productie van vleesch en vet, mag men toch ook 't oog niet sluiten voor de concurrentie, die zich, ook op het gebied der veeteelt, uit Amerika reeds doet gevoelen. Onlangs is op de markt te la Vilette eene levende lading aangevoerd van niet minder dan 196 ossen en 48 stieren, gefokt en opgevoed in de omstreken van Chicago. Deze dieren waren gemiddeld 3 jaren oud en wogen door elkaar 550 kilogram. Hun gewicht, schoon aan den haak, bedroeg 61 pCt., het vleesch was van eerste kwaliteit en werd verkocht voor 170 francs de 100 kilogram, zijnde 2 francs duurder dan de inlandsche runderen. De reis van New-York naar Antwerpen was volbracht in 15 dagen, en 2 dagen daarna waren ze te Parijs. De kosten van transport beliepenvan Chicago naar New-York 35 francs, de zeereis 30 francsvan Antwerpen naar Parijs 20 francs; inkomende rechten voor de ossen 25, voor de stieren 12 francs. Veronderstellen we dat de prijs van zulk een rund op 3jarigen leeftijd 300 francs bedraagt, dan kost het op de markt 410 francs. Bedraagt het gewicht 550 kilogram en het slagersgewicht 61 pCt., dat tegen 1 franc 70 wordt verkocht, dan wordt een voordeel behaald van 160 francs per rund. Volgens zeer betrouwbare opgaven wegen de inlandsche runderen van 3 jaren gemiddeld 600 kilogram, die dan 770 francs kosten, zoodat, aannemende dezelfde prijs als voor de Amerikaansche dieren, de eerstgenoemde een nadeel opleveren van 77 francs per rund. Onnoodig te zeggen dat deze invoeren van levende dieren de vleeschmarkt zeer zal drukken en om die tegen te gaan wenscht men dan ook in Frankrijk zulke hooge invoerrechten, dat de Amerikaan niet meer met voordeel zijne dieren in Frankrijk kan verkoopen. Het is echter geen op zich zelf staand feit en misschien is de tijd niet meer verre, dat ook onze veemarkten voorzien zullen worden van Amerikaansche runderen. (Amsterdammer.) Glaspapier is eene uitvinding van een Japannees, Sahashitta genaamd, en wèl eene bereiding uit Japansche waterplant-vezels. Het papier is zeer sterk en zoo door zichtig, dat het zeer goed in vensters de glasruiten kan vervangen. Nautilus wijdt in 't Handelsblad van heden een hoofdartikel aan het adres der machinisten uij de Marine, die zich met verzoek om lotsverbetering tot den minister hebben gewend. De schrijver geeft als zijn gevoelen te kennen, dat hij het noodig acht den officiersrang te geven aan den chef der machines op raratorenschepen, ramschepen, monitors en kruisers 1ste klasse en den inspecteur over 's Rijks stoomvaartdienst Ie kiezen uit het korps officieren- machinist, en niet, zooals thans, uit het korps zeeofficieren. Hij doet uitkomen, dat deze aangelegenheid bij andere natiën reeds sedert lang op nog onbekrompere wijze is geregeld, dan door hem voorshands wordt verlangd. Hij wijst er op, dat, onbeduidende wijzigingen daargelaten, de positie van den Marine-machinist in de laatste 25 jaren niet is veranderd, hoewel de verandering in hun werk kring en daarmede gepaard gaande groote verantwoorde lijkheid gelijken tred hebben gehouden met den kolossalen vooruitgang, ook bij onze Marine, op mechanisch gebied. Vervolgens vergelijkt de schrijver den toestand der machi- misten met dien van de officieren van gezondheid bij de Marine, nu een kwarteeuw geleden. Dat korps had toen dringend behoefte aan verbetering van positie. Naar klachten werd niet gehoord en de gevolgen zijn niet achter wege gebleven. Niet dan ten koste van zware premies heeft men in de behoefte kunnen voorzien. Z. i. is het hadt geleefd? Ik kan het haast niet geloovcn." „Gij vergist u! dat is mij niet aangewaaid, niet ingeënt, dat is met mij geboren. Het zou in mijn bloed, in mijn ziel, geleefd hebben, ook zonder den opwekkenden invloed van buiten, bijna zooals men zegt haar vorige moedwil speelde weer om haar mond dat Raphaël een groot schilder zou geweest zyn, al ware hij ook zonder handen geboren." Zij werd evenwel dadelijk weer ernstig en kwam weer terug op de mededeeling van Herbert. „Op welk recht grondt de oude Lenz zijn aanspraken vraagde zij zonder omwegen. „In welk opzicht is hij onze schuldeischer?" „Gy zult nog eenigen tyd geduld moeten hebben," antwoordde hij aarzelend, en zijn oogen staarden haar onderzoekend aan, alsof hij er over peinsde, of hij nu reeds moest spreken of niet. „Ach, maar dat is zeker een zaak voor mijn voogd?" vraagde zij schynbaar onverschillig, maar haar wangen bloosden en haar stem klonk scherp. „Gij hebt nog geen voogd," antwoordde hij zacht lachende. „Vooreerst ten minste nog niet gy hebt het immers niet willen worden." „Zoo, heeft men u dat ook al aangebracht? Nu ja, ik heb het bepaald van de hand gewezen, omdat al wat doelloos is mij tegen de borst stuit." „Doelloos? Och zoo, dan heeft grootmama gelyk, als zij zegt, dat gij voor dezen post bedankt hebt, omdat er met mijn eigenzinnigheid toch niets te beginnen is." „Nu, deze bewering zou inderdaad een grondige reden kunnen zijn, gij zijt immers stijfhoofdig genoeg!" Hij zag haar schalks van terzijde aan. „Maar ik zou er toch niet bang voor zijn; ik zou nog wel met die vreeselijke eigenzinnigheid klaar komen. Maar ik heb een andere reden, en die zult gij binnen kort ver nemen." Zij werden gestoord; er kwam een behanger binnen. De landraad wilde voor zijn vader nieuwe vloerkleeden laten leggen. Nu kwam de man, om den vloer der kamer op te meten, en terwijl Herbert met hem onderhandelde, sloop Margaretha naar buiten. „Ja, gij hebt gelijk, Jet, het is een nare boel!" zeide Barbel zuchtend tegen de werkmeid op het oogenblik dat Margaretha langs de geopende keukendeur naar de tuinkamer ging. „Ja, het is zonde en schande, dat men hier in huis geen vinger mag uitsteken om die arme menschcn daarginds bij te staan!" zeide zij driftig. „Wat zou het nu zyn, als ik er een kom soep hoen- bracht voor den ouden man en het kind? Maar de hemel beware my! ik zou het niet gaarne beproeven! Die daar op het kantoor was in staat mij daarvoor te mishandelen!" „Ja, en het moet niet best zijn met de oude vrouw, de oppasster heeft van morgen vroeg weder ys uit de fontein gehaald, ik heb den dokter al tweemaal zien komen pas op, Jet, de vrouw j gaat dood! Zij sterft! Mijn kookpannen hebben niet voor niet <len geheclen voormiddag gerammeld, dat beteekent, dat de dood 1 het huis zal bezoeken!" (Wordt vervolgd.)

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1885 | | pagina 2