stelsel, dat in de geconcentreerde positie in Groot-Atjeh zijn uiting vindt. Met groote energie en veel kennis van troepen-leiding is die positie tot stand gebracht en groote kosten zijn daaraan besteed. Groote energie zal echter nog noodig zijn om weêr niet, evenals reeds zoo herhaaldelijk geschied is, te gaan wanhopen aan het resultaat. „Soms toch houdt de vijand zich maanden lang bijna volkomen stil, dan weder schijnt zooals in de laatste dagen zijn overmoed hem nieuwe krachten te geven. „Onze stelling is thans gelukkig van dien aard, dat 's vijands optreden, al moge dat ook nog offers kosten, niets beslissends daartegen vermag. „De vereischte energie zal zeker den tegenwoordigen gouverneur niet ontbreken. Mogen dan ook de Regeering en het Nederlandsche volk hem steunen en toonen weder de oude veerkracht te bezitten, welker gemis zoo hard gevoeld wordt sedert de Atjeh-oorlog de batige sloten heeft verslonden. Met 20 leerlingen is de Huisvlijtschool te Schagen dezer dagen geopend. Door bemiddeling der firma Prins Zwanenburg, te Amsterdam, agenten voor het veevoer per White Gross Line, zijn jl. Dinsdag 26 stuks vee naar Antwerpen ver zonden, om van daar per stoomschip Pieter de Coninck naar New-York verscheept te worden. Deze zending behoort aan 2 Nederlanders, die zich naar Denver in Colorado begeven, daartoe aangespoord door het lezen der artikelen van den heer Fred. Settler, die de gunstigste resultaten durfde voorspellen voor het aanfokken van Hollandsch vee in het Westen van Amerika. In de tooneelwereld zijn eerlang een tweetal jubilés te wachten. De heer D. Haspels zal weldra 25 jaren aan het tooneel vei bonden zijn. De herdenking van dit jubilé zal door een buitengewone voorstelling gevierd worden in den Grooten Schouwburg te Rotterdam, in den loop der maand Januari a. s. In de volgende maand hoopt ook mevr. Sophie De Vries den dag te herdenken, waarop zij 25 jaren aan ons nationaal tooneel verbonden is. Twee werklieden te Middelburg waren gisteren morgen in een regenbak, nadat die eergisteren was ledig gemaakt, bezig om eene daarin liggende looden buis te soldeeren. Door den walm der kolen, die zij daarbij bezigden, werden zij zoodanig bedwelmd, dat zij beiden er levenloos werden uitgehaald. In de gisteren te Vlissingen gehouden raadszitting werd de begrooting der gemeente over 1886 in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op f 255,029.70. Onder de ont vangsten is een bedrag van f 24,500 hoofdelijken omslag. den. Vóór dc stemming over 't voorstel Waller waarschuwt de Voorzitter tegen de voorgestelde reorganisatie. Spreker herinnert aan de schitterende resultaten, die dc Centrale Kiesvereeniging gedurende haar bestaan heeft verkregen. De heer Van Loon, die zich als een voorstander van liet voorstelVan der Hoeven heeft doen kennen, komt, evenals de lieer dr. Bruining, tegen de meening des Voorzitters op. Dc heer Bruining échter gaat, evenals de heeren J. en D. Breebaart, mede met het voorstel AValler, dat ten slotte met 29 tegen 3 stemmen wordt aangenomen. Tot leden der Commissie, belast met het onderzoek of en op welke wijze de statuten der Kiesvereeniging herziening vereischen, worden bij volstrekte meerderheid van stemmen gekozen de heeren AValler, Van der Hoeven, dr Bruining, Alooy, J. Breebaart, Ter Spill en AVcsterman Holsteijn. De behandeling der ingekomen stukken van de Liberale Unie wordt, wegens het vergevorderde uur, tot de volgende bijeenkomst verdaagd en de vergadering wordt daarop gesloten. CENTRALE KIESVEREENIGING in het Hoofdkiesdistrict Alkmaar. Vergadering, gehouden te Schagen op Donderdag 15 Octobcr 1 SS5. De Voorzitter, de heer mr. A. P. De Lange, opent de ver gadering, waarna de notulen der bijeenkomst van 19 Februari 11. worden gelezen en goedgekeurd. De heeren Cohen Stuart en AValler, die als afgevaardigden van deze Vereeniging de vergadering der Liberale Unie hebben bijgewoond, deelen omtrent het verhandelde op die bijeenkomst een en ander mede. Zij verzekeren, dat de vrees, indertijd geuit, als zou die Unie inbreuk maken op de vrije beweging dezer Kiesvereeniging, is gebleken ongegrond te zijn. Door den Voorzitter wordt, met goedvinden der vergadering, eene wijziging gebracht in de agenda. De keuze van twee bestuursleden wordt het eerst aan de orde gesteld. Bij deze gelegenheid geeft dc Voorzitter te kennen, dat hij zich, wegens gebrek aan tijd, genoodzaakt ziet, de betrekking van Voorzitter neder te leggen, zoodat het voltallig te maken Bestuur uit zijn midden een ander lid tot Voorzitter zal hebben te kiezen. Tot leden des Bestuurs, ter vervulling van twee bestaande vacaturen, worden gekozen de heeren Mooy en De Vries van Heijst. Aan de orde wordt nu gesteld de behandeling van het voorstel van de heeren Van der Hoeven c. s., strekkende om tot eene reorganisatie der Kiesvereeniging over te gaan, en om, op de wijze van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, eene organi satie der Vereeniging in 't leven te roepen, waarbij de algc- meene vergadering uit afgevaardigden der verschillende plaatse lijke afdeelingen wordt samengesteld. Over dit voorstel wordt langdurig van gedachten gewisseld, nadat van dc zijde van 't Bestuur, door den Voorzitter en den heer Cohen Stuart het voorstel betreden was. Laatstgenoemde deed een nieuw voorstel, dat, naar zijne raecning, de voordeden bezat van 't voorstel Van der Hoeven c. s., terwijl het de nadcelen, daaraan verbonden, voorkwam. Hij stelde voor om te bepalen, dat uit iedere gemeente- in dit district, waar een nader vast te stellen getal leden geves tigd is, een lid in het Bestuur kan gekozen worden. Op die wijze, meent de voorsteller, dat de Centrale Kiesvereeniging voldoen zal aan den gestelden eischmeer politiek leven te wekken in de verschillende deelen van 't kiesdistrict, ter bevordering van de liberale richting. Zoowel de heer Cohen Stuart, als de Voor zitter, doen uitkomen, dat bij aanneming van 't voorstelVan der Hoeven c. s. 't gevaar ontstaat, dat de afgevaardigden der afdeelingen ter vergadering zullen verschijnen met een impératief mandaat. Door de heeren Ter Spill, Beijerinck en AVcsterman Holsteijn wordt achtereenvolgens gewezen op de uitmuntende resultaten, die men in andere districten, met riame in Dokkum, Zutphen en Sneek, heeft verkregen door eene organisatie, ongeveer op de wijze zoo als door de heeren Van der Hoeven c. s. wordt bedoeld. Met nadruk wordt door den heer Van der Hoeven zijn voorstel verdedigd. Hij doet uitkomen, dat bij de tegenwoordige inrichting het toeval of er meer of minder leden de vergadering bezoeken, beslist bij het nemen ook van de gewichtigste besluiten. Hij stelt in 't licht hoe door eene organisatie zooals die van 't Nut tegelijk leven gewekt en de beslissing van het toeval vermeden wordt. Her haaldelijk wordt ter aanbeveling van 't voorstel Van der Hoeven c. s. en tot wegneming van de bezwaren, door den Voorzitter en den heer Cohen Stuart geopperd, het woord gevoerd door den heer dr. Bruining, die ook meer dan eenmaal er op aandringt om de discussie te sluiten en tot stemming over te gaan. De heer Land bestrijdt het voorstel—Cohen Stuart; hij vreest dat daardoor dc macht van 't Bestuur dezer Kiesvereeniging nog al grooter zal worden. De heer AValler doet een poging om de beide partyen te verzoenen. Hij doet een voorstel om tot reorganisatie te besluiten, maar wil bet geheel en al oubeslist laten op welke wijze, in welke richting die zal gcschie- en eene onbeschrijfelijke antipathie tegen hem koestert, wat hij op zijn dikwijls zoo scherpe manier „instinct" noemt. Maar Lizzic heeft mij getroost door te zeggen, dat zij deze uitnoodiging wil doorzetten; op den schoonsten dag van haar leven wil zij niet dat mij iets zal ontbreken. Zou mij dan werkelijk iets ont breken, wanneer hij er niet was? Ja want ik schat hem zeer hoog en het doet mij goed, dat hij eenige waarde aan mijn oordeel en mijne meening schijnt te hechten. Gustaaf heeft daarin gelyk, dat hij geheel verschillend is van de jonge mannen, die by onB aan huis komen; maar daar maak ik hem geen verwyt van. (Wordt vervolgd.) Vlscü.'berioliteii. 30 korders en beugers brachten gisteren 6 tot 75 schelvisschen, 10 tot 80 tongen, 5 tot 23 roggen, en 3 tot S mandjos kleine schol ter afslag; sehelvisch gold 55 a 65 e., tong 70 c., en rog 1 1 per stuk, kleine schol f 1.20 tot f 2.per mandje. Door trekkersbooten werd 2 tal haring aangevoerd, die ter afslag 1' 19 per tal opbracht. Bnlt©:uJL£a,:ra.c2... Nu de cholera op verschillende plaatsen in Spanje gaandeweg vermindert en men met meer kalmte op den angstig doorgestanen tijd begint terug te zien, bevatten de bladen het verhaal der heldendaden van een 12jarig meisje, dat zich bij het woeden der epidemie zoo verdienstelijk maakte, dat op voorstel der plaatselijke overheid de Koning haar het kruis voor weldadigheid geschonken heeft. Het meisje heet Conception Inema en woont te Balgalmas bij Saragossa. Eerst werd in het dorp de schoolmeester en zijn vrouw door de cholera aangetast en terwijl allen de nabijheid van het huis vermeden, was het de kleine Inema, die de zieken tot hun dood oppaste en daarna met den pastoor en den dokter de lijken naar het kerkhof droeg. Den volgenden dag werd haar vader ziek en overleed hij reeds na enkele uren, en nog dienzelfden avond trof haar moeder hetzelfde lot. De dochter was geen oogenblik van hun sponde geweken, en nu zij als wees overbleef, viel op haar de zorg voor een lamme grootmoeder, drie broertjes van 9, 6 en 3 jaar en een meisje van vier maanden. Inema voedde het kleintje op met geitenmelk. Eenige weken na den dood der ouders stierf de middelste broeder; het meisje droeg het lijkje eigenhandig naar de plaats waar de doodgraver het van haar overnam, en na weinige dagen moest zij het jongste broertje denzelfden liefdedienst be wijzen. Nog scheen er geen einde aan haar ongeluk te komen, want ook de eenige nog overgebleven broeder werd door de ziekte aangetast. Deze echter mocht zij in het leven behouden, terwijl ook de grootmoeder en het kleine kind verschoond bleven. Ofschoon de ziekte het geheele dorp vreeselijk teisterde en ieder genoeg in eigen omgeving te doen had, wekte de houding van het 12jarige kind aller bewondering en wenscht thans ieder haar geluk met de verkregen onder scheiding. Van de Oostzeekust komen berichten van vele schip breuken in de laatste dagen; o. a. zijn de Lübecker stoom boot Deutschland en de Stettiner stoomboot Melida verloren. Volgens telegraphisch bericht uit Hamburg is de Trans atlantische Handelsgesellschaft Ilermann Petersen, te Hamburg, tot 8 millioen mark boete veroordeeld, welke som het tienvoudige is van het bedrag der ongewettigd uitgegeven rentelooze schuldbewijzen aan toonder. Den hoogsten schoorsteen der wereld bezit thans Duitschland sedert 19 September 11.; deze is 134.6 meters hoog en staat op de loodfabriek te Mechernich. Vóór dien tijd boogde Engeland op die eer, daar de schoorsteen der chemische fabriek St. Rollox te Glasgow een hoogte van 1324 meter heeft. De Belgische minister van Oorlog, strevende naar veredeling van den soldaat, heeft besloten: 1. dat voortaan geen sterke dranken hoegenaamd meer in de kantines der kazernes verkocht mogen worden; 2. dat telkens, wanneer de miliciens onder de wapenen komen, door de officieren van gezondheid voordrachten voor den troep gehouden zullen worden omtrent de hygi ënische voorschriften, waarnaar zich het leven van den milicien behoort te regelen. In het bijzonder is aan de artsen opgedragen, te wijzen op de gevaren, welke voortvloeien uit verboden omgang met vrouwen en uit misbruik van sterken drank. Ook de compagnies-commandanten zijn aangeschreven in bedoelden zin werkzaam te zijn, de officieren van ge zondheid te ondersteunen en elk vergrijp tegen de zeden streng te straffen. Te Hamburg is jl. AV oensdag een huis van vier verdiepingen ingestort, dat in aanbouw, maar bijna gereed was. Uit de puinhoopen zijn twee dooden en twee zwaar- gekwetsten te voorschijn gebracht, maar vermoedelijk liggen nog zes personen daaronder, aan wie niet zoo spoedig hulp gebracht kon worden. Roet uit fabrieksschoorsteen-en.'Het Duitsche Weekblad voor spinnerij en weverij deelt mede, dat het roet, hetwelk de gewone fabrieksschoorsteenen uitwerpen, meer weegt dan men gewoonlijk denkt. De schoorsteen eener suikerfabriek werd onlangs van een Schomburger roetopvanger voorzien en na eene week bleek die toestel 3400 ki!o;s roet opgezameld te hebben.™Zulk een schoor steen verspreidt dus zonder dergelijken toestel in een jaar ongeveer 200,OHO kilo's roet in den omtrek der fabriek. Toppunt van excentriciteit. Op de Moritzplats te Berlijn kan men eiken morgen een heer bij een besteller zien komen om zijn horloge te laten opwinden. Hij betaalt daarvoor een mark per maand. Aanleiding daartoe was de omstandigheid, dat de heer, onlangs zijn horloge-sleuteltje verloren hebbende, den besteller toevallig vroeg, of hij ook een sleuteltje had, dat op zijn horloge paste. Toen dit 't geval bleek te zijn, abonneerde zich de zonderling voor het opwinden van zijn horloge! HurgerlljK.© Stana. Gemeente HELDER, van Donderdag tot Zaterdag. Ondertrouwd: S. N. Biegstraaten, schoenmaker en C. Dito. A. Brandjes, stoker bij de Marine en N. Ridder. P. Kwast, metselaar en C. Bakker. P. Slort, timmerman cn C. AV. Bontes. GetrouwdGcene. Bevallen: A. De Jong, gcb. Ten Caat, Z. M. Gauw, geb. De Bie, Z. H. J. AVarcndorp, geb. Jansen, D. A. Geus, geb. Smit, Z. AV. Olivier, geb. AVinkel, Z. AV. C. Jansen, gcb. Valkenburg, Z. J. Buijs, geb. Bal, D. Overleden: J. Ilolmer, 46 jaren. J. Langcnberg, 21 jaren. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN TE HELDER. LANDSKEET. 1 c O Windrichting on kracht. Barometer ra AI. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toe stand van de zee. 1 Stand, j Afw. Stand. Afw. 16 12 otn. 0.6 k. 765.13 f 6.13 10.9 - 1.3 0.98 Vlak. 17 8 nw. 1.2 764.18 fó.28 11.1 f 0.8 0.96 17 12 nwtw. 1.5 764.27 f 5.37 11.6 -0.4 0.95 «r W.-érsgcsteldheid16 Oct. 12 u. Mistig, mooiweer. 17 Oct. 8 n. Betrokken, goedweer. 17 Oct. 12 u. id. Volgens telegram uit New-York kan tusschen 19 en 21 dezer stormweder verwacht worden op de Engelsche, Noorsche en Fransche kusten. 319de Staats-loterij. Vijfde klasse. Vijftiende lijst: No. f 1221 f 1000. Nos. 907, 9689, 10557 en 19761 ieder f 400. Nos. 768, 4446, 4866,8001, 12628, 16367 en 19485 ieder f 200. Nos. 1493, 1704, 1817, 7590, 8381, 8954, 11474, 12290, 12541, 16745 en 19205 ieder f 100. Zestiende lijst: No. 9692 f 1000 en premie f 30,000. Nos. 7234 en 17284 ieder f 1000. Nos. 1734, 8571 en 14941 ieder f 400. Nos. 681, 1708, 3024, 6078 en 7131 ieder f 200. Nos. 444, 6421, 6777, 6860, 7086, 8345, 10312, 13132, 13756. 19849 en 20377 ieder f 100. MARINEHAVEN NIEUWEDIEP. BINNENGEKOMEN SCHEPEN BESTEMD HUNNE LADING IN DE BUITEN- OF BINNENHAVEN TE LOSSEN. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. A. M. Gundcrsen. Sund3vall. Hout. Amons Co. M. Ritsma. Riga. AV. J. v. Ncck. Barsingerhorn. S.v.d. AA'oudc. Sundsvall. AdmiraalTromp. H.C.Christensen.Hudiksvall.„ Amons Co. Mercurius. D. Coole. Köngshamn. AV. J. v. Neck. Vrachtzoeker. B. Bakker. Skntskar. Spjitsund. Amons Co. Neweastle. Stecnk. Dninker&Gocdk. Lapvick. Hout. Araons Co. Schip. Borga Kijkduin. I Minerva. J. Kunst, j Trevcthick, st. G. Brown. I Ilernösand. A. Hanssen. Benoemingen, enz. Opgave van geplaatste, overgeplaatste en op non-activiteit gestelde officieren, enz.: de off. van adm. 2de kl. J. A. Meulemans, van Zr. Ms. wacht schip alhier op non-actief, met ingang van 24 October a.s. de off. van adm. 2de kl. J. S. De Bruyn, van Zr. Ms. wacht schip te Amsterdam op Zr. Ms. wachtschip alhier, met ingang van 25 October a. s. de off. van adm. 2de kl. K. A. De Josselin de Jong, van Zr. Ms. monitor Matador op Zr. Als. wachtschip te Amsterdam, met ingang van 25 October a. s., en zulks met intrekking zijner over plaatsing met dien datum aan boord van Zr. Als. wachtschip alhier de off. van adm. 2de kl. A, AV. Van don AVorm, van non- acticf op Zr. Ms. wachtschip alhier, met ingang van 1 Novem ber a, s. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK. Correctioneele Terechtzitting van 13 Octobcr 1885. J. v. d. O., te Sehagerbrug, openbare dronkenschap, 14 dagen gevangenisstraf. K. li., te Uitgeest, diefstal, 7 dagen eenzame opsluiting. J. B., te Uitgeest, diefstal, 14 dagen eenzame opsluiting. S. L. Gz., te AVicringcn, verwonding, 5 maanden gevangenisstraf en f' 8 boete, subsidiair 1 dag gevangenisstraf, alles in eenzame opsluiting te ondergaan. S. K. Sz., te AVieringen, verwonding, 7 dagen eenzame opslui ting. J. R. Jz., te AVieringen, verwonding, 15 dagen gevangenisstraf cn f 3 boete, subsidiair 1 dag gevangenisstraf, alles in eenzame opsluiting te ondergaan. C. L. Nz., te AA'ieringen, mishandeling f 12 boete, subsidiair 4 dagen gevangenisstraf. S. E., te AVieringen, verwonding, 3 dagen eenzame opsluiting. S. D., te AA'ieringen, mishandeling, f 15 boete, subsidiair 4 dagen gevangenisstraf. C. G., te AVestgraftdijk, beleediging, f 12 boete, subsidiair 4 dagen gevangenisstraf. G. P., te Schoorl, diefstal, 7 dagen gevangenisstraf. J. R., te Schoorl, rebellie, 3 dagen gevangenisstraf cn f 8 boete, subsidiair 1 dag gevangenisstraf, alles in eenzame opsluiting te ondergaan. F. AL, te Hecr-IIugowaard, mishandeling enz., 1 maand gevange nisstraf en 4 boeten, ieder van f 8, subsidiair 1 dag gevangenisstraf voor iedere boete. J. B., te Heer-Iiugowaard, mishandeling, 8 dagen eenzame opsluiting. J. F. K., te Alkmaar, openbare dronkenschap, 14 dagen gevange nisstraf. C. S., te Oudesluis, feit en straf als boven. H. K., te Schagen, feit en straf als boven. A. P,. te AVieringen, mishandeling, f 25 boete, subsidiair 5 dagen gevangenisstraf. F. v. II., te AVieringen, mishandeling, f 15 boete, subsidiair 4 dagen gevangenisstraf. J. AL, te AVieringen, diefstal, vrijgesproken. P. U., te Alkmaar, verbreking van sluiting, 15 dagen gevange nisstraf en f 25 boete, subsidiair 3 dagen gevangenisstraf, alles in eenzame opsluiting te ondergaan. C. B., tc Alkmaar, als boven, f 10 boete, subsidiair 1 dag een zame opsluiting. P. H., te Alkmaar, als boven, 8 dagen eenzame opsluiting. AV. B., te Alkmaar, als boven, 15 dagen gevangenisstraf cn f 25 boete, subsidiair 3 dagen gevangenisstraf, alles in eenzame opslui ting te ondergaan. C. K., tc Alkmaar, als boven, S dagen eenzame opsluiting. ALKMAARSCHE MARKT VAN HEDEN. PER TELEGRAAF. 3 Paarden f 180 a200i Lammeren f a 18 Koeien 140 al90j 88 mag. Varkens 14 a 19 14 Nucht. Kal veren 13 a 22 258 Biggen 6 a 8 316 Schapen 13 a 2l| 13 Bokk.&Geitcn 4 a 9 Marttttoeridaten. TEXEL, 15 October. Aardappelen f 2 a 3, Tarwe f 7.a f 7.25, Rogge f 5.50 a 6.Haver f 2.75 a 3.50, Gerst f 5 a 6, Groene Erwten f 6.a 8.50, Vale dito f 6 a 9, Grauwe dito f 6.a 9.50, 'alles per hectoliter. Gemaaid Zeegras f 9.50 a f 11.50, gevischt dito f 2.75 a 3.75 per 100 kilogram. Onge- wasschen AVol 774 cent per kilogram. ALKMAAR, 16 October. 944 h. Tarwe, f 6.75 a 7.60455 h. Rogge f 5.50 a 6.374; 484 h. Gerst, f 4.50 a 5.idem Chev. f 6.a 6.75; 2109 h. Haver, f 3.25 a 4.10; 221 h. Boonen: Paardcnb. f 6.a 6.50, Bruine Boonen f 7 a 13; 32 h. Kanarie zaad, f 9.75; 108 h. Mosterdzaad: rood f 12.a 15.75, geel t 15.50; 15 h. blauw Maanzaad, f 12.a 12.25; 11 h. Karwei-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1885 | | pagina 2