|Eene der oudste kassiers-firma's te Eindhoven, tevens correspondent der Nederlandsche Bank, heeft hare beta lingen gestaakt. Deze fatale gebeurtenis heeft groote ver slagenheid in de stad veroorzaakt. Het passief wordt geraamd op zes ton gouds, terwijl op het bedrag van het actief groote invloed zal worden uit geoefend door de waarde eener groote pretentie, naar men verzekert op een voortvluchtigen aannemer. In eene op 14 dezer te 's Hage gehouden algemeene vergadering der Vereeniging van en voor Nederlandsche Industriëelen ontwikkelde de heer F. W\ Mondriaan, als gast ter vergadering uitgenoodigd, zijne denkbeelden over algemeen stemrecht en deelde daarbij mede, dat hij aan den minister van Binnenlandsche Zaken een schrijven had ge richt, in dd. 11 dezer, waarin hij als formule opgeeft, //ten einde alle partijen door eenen nuttigen en hoogst moreelen grondslag zooveel doenlijk te bevredigen," de wetten en voorschriften aangaande dit recht, voorloopig, ter vereen voudiging, te laten zooals zij zijn, doch er aan toe te voegen „Ter uitbreiding van het kiesrecht zullen als kiezers ook kunnen deelnemen die (meerderjarige) mannelijke personen, welke op de Rijks-Postspaarbank een bedrag hebben staan van vijftig of meer gulden." De sergeant Dijkstra, die dezer dagen met gunstig gevolg het examen voor 2den luitenant heeft afgelegd, zal de eerste officier zijn, die zijne militaire loopbaan aan de Pupillenschool te Nieuwersluis begonnen is. Hij behoorde tot het eerste 50tal pupillen, waarmede in het jaar 1877 de inrichting werd geopend. Voor het Hof te Amsterdam stond gisteren in hooger beroep terecht Jan Luttik, colporteur van „Recht voor allen." Het Openbaar Ministerie eischte bevestiging van het vonnis der Rechtbank. Deze fraaie sociaal-democraat onderging reeds de vol gende vonnissen: 12 November 1861 1 jaar celstraf wegens diefstal van vee uit de weide, 12 December 1863 4 jaar gevangenisstraf wegens diefstal met inbraak, en daarna 1 jaar celstraf wegens diefstal, behalve eenige kleinere ver oordeelingen te Haarlem. Te Sneek is jl. Donderdag en Vrijdagavond de rust niet weer verstoord geworden. Trouwens de politie was nog steeds versterkt door eenige Rijks-veldwachters, die gezamenlijk, inzonderheid des avonds, bestendig patrouilleeren, terwijl mede een 30tal schutters gereed worden gehouden om, zoo noodig, handelend op te treden. Te Deventer is het rundvleesch en vet voor het Garnizoens-Hospitaal aldaar aangenomen voor 48 cents per kilogram en te Apeldoorn wordt eerste kwaliteit rundvleesch verkocht 30 cent het pond. De Gemeenteraad van Arnhem heeft den prijs van het gas voor 1886 bepaald op 7 cents per stère. De gas fabriek zal f 1.belasting per meter van het buizennet betalen, waardoor de gemeentekas met f 43,000 wordt gebaat. Bij Veeningen (Drente) vond men gisteren morgen in het heideveld, met afgesneden keel, den onbezoldigden rijksveldwachter E. De Weerd. Men vermoedt, dat hij, surveilleerende op stroopers, is aangevallen en vermoord. Vrijdag a. s. zal de Rechtbank te Winschoten uitspraak doen in de zaak tegen Berend Abrahams De Jonge, vroeger zeekapitein, wonende te Veendam, beschuldigd van op 17 Mei 1884 opzettelijk poging te hebben in het werk gesteld, om in den Zuid-Atlantischen Oceaan in volle zee het door hem als kapitein bevaren schoonerbrikschip Albertha onbruikbaar te maken, door onder zijn op gemeld schip aanwezige slaapkooi in een der scheepswanden een gat te willen boren, welk voornemen echter door het binnentreden van den stuurman van het Engelsche schooner- schip Sunbeam is verijdeld. Het Openbaar Ministerie eischte veroordeeling tot een jaar celstraf. fabriek-arbeiders, die te dicht bij het drijfrad was gekomen, den arm werd verbrijzeld. Hij was een werkzaam, oppassend man, sedert twintig jaar in de fabriek, en hij had vrouw en kinderen. Papa was zelf diep getroffen, hij had persoonlijk alle noodwendige schikkingen gemaakt, had zorg gedragen, dat de man in het hospitaal werd gebracht, den docter geraadpleegd, en keerde eindelijk ontroerd en uitgeput naar huis terug. Een voorgenomen wandeling naar eene schoone villa, die te koop stond, en vele liefhebbers, waaronder ook Oskar, had ge vonden, moest uitgesteld worden, daar papa, noch ik in eene stemming daartoe waren. Oskar vond dat onaangenaam, hij vreesde dat een mededinger hem vóór zou zijn, ofschoon papa hem te vergeefs van het tegendeel trachtte te overtuigen, en een weinig uit zijn humeur vertrok Oskar, daar de bezichtiging der villa ook den volgenden dag niet kon plaats vinden, waarop hij door een diner van het juristen-genootschap verhinderd werd. Den volgenden morgen kwam het bericht, dat de arm van den ongelukkige, moest worden geamputeerd, en des namiddags liet mij zijne vrouw zesgen, dat zij ontijdig een meisje ter wereld gebracht had. Het was bijna te veel voor de arme vrouw. Vier kleine kinderen stonden om het bed van de hulplooze en vertwijfelende moeder geschaard, zonder dat een zorgende hand ook maar het noodzakelijkste deed! Ik liet een der arbeidersvrouwen halen, pakte linnengoed en allerlei voorraad bij elkaar en wilde naar het in de voorstad gelegen huisje rijden. Maar papa had het rijtuig reeds in beslag genomen om naar de stad te gaande tijd drong, en ik wilde ook gaarne weer vroeg te huis zijn, om, wanneer Oskar misschien na zijn diner nog kwam, hem niet weer boos te maken, daar ik tegen zyn wensch, persoonlijk hulp aan de arme lieden had gebracht. Ik had met louter hindernissen te kampen; er stond geen enkel huurrijtuig op de plaats, waar wij aankwamenik trok myn voile over het gezicht en stapte, na kort beraad, in een tram, die juist afreed. In het huisje, waar jammer en ellende heerschten, ontbrak iemand, die niet alleen materiëele hulp bracht en raad voor de volgende dagen gaf, maar die de arme vrouw troostend toesprak en haar moed een weinig opbeurde. Ik verwachtte den dokter, om wien ik dadelijk gezonden had, liet de arbeidersvrouw tot verpleging en opzicht voor den nacht achter, en nam alleen den terugtocht aan. Tot mijn schrik zag ik, dat de schemering reeds inviel en mijn weg naar huis was lang. Mij bleef geen andere uitweg over dan weer van de tram gebruik te maken, die na eenige seconden wachtens aankwam. Slechts een oude vrouw met twee kinderen zaten er in, en ik nam in den anderen hoek plaats. Wij reden zonder stoornis tot het eerste station, bij het tweede stegen twee heeren in, waarvan een, in een zeer vroolijke stem ming, die zich reeds vóór hij binnentrad uitte. Toen zij zich nederzetten en het licht op hen viel, zag ik tot mijn schrik, dat een van hen Oskar was. De plaats, veel meer nog de omstandigheden, waarin wij elkaar aantroffen, deden mij wenschen eene herkenning te vermijden; ik trok mijn voile lager neer, en drong mij sidderende naar de oude vrouw. Niemand nam dan ook notitie van mij. Oskar beproefde te vergeefs een sigaar aan te steken, wat hem in zijn toestand maar niet gelukken wilde, en wat de vroolykkeid van Bij den aan 't Zand gehouden kolfwedstrijd, waaraan 17 personen deelnamen, werd de prijs behaald door den heer J. Deutekom aldaar, de premie door den heer J. Bruin van Schagerbrug en de tweede premie door den heer D. Kist van Kol hom. Voor den wedstrijd voor een huis en slaapkamer ameublement, uitgeschreven door het Nederl. Handels museum te Amsterdam, hebben zich zes en twintig fabri kanten met zes en dertig ameublementen aangemeld. Deze eerste practische poging tot aankweeking van vaderlandsche kunstvlijt mag dus voorloopig uitnemend geslaagd heeten. Door den hoogen waterstand te Amsterdam is een dijk van den Diemerpolder doorgebroken. Vruchteloos heeft het polderbestuur getracht een kistdam aan te brengen en de doorbraak te vullen. Donderdag avond heeft men de pogingen daartoe moeten staken. De polder was in- tusschen van den Zeedijk tot den Oosterspoorweg geheel ondergeloopen. Het water bereikte een hoogte van 1 M. De spoorweg lijdt door dien hoogen waterstand en waar schijnlijk zal de duiker er in geopend moeten worden. Daardoor zal ook het benedengedeelte van den polder onder water gezet worden en het water Diemerbrug be reiken. Het dorp Oud-Diemen is geheel geïnundeerd en de gemeenschap langs den straatweg er heen kan niet dan per as onderhouden worden. De boeren hebben dan ook bijna allen hun woningen verlaten en elders een goed heenkomen gezocht. Van Zeeburg tot den Diem staat alles blank. Twintig jaren geleden had hetzelfde plaats en toen duurde het droogmaken van Februari tot Mei. Zaterdag a. s. zal het lOüjarig bestaan der Kweek school voor de Zeevaart te Amsterdam worden gevierd. Oud-kweekelingen zijn tot dit feest uitgenoodigd. Jl. Zaterdag werd te Amsterdam het „concours liip- pique" gehouden, dat Maandag 12 dezer wegens slecht weder moest worden uitgesteld. Bijzonder druk bezocht was het niet, alhoewel liet schouwspel, dat telkens geboden werd, zeer belangwekkend mocht heeten en kenners de paarden zeer roemden. In Gelderland worden veel paarden voor het Fransche leger opgekocht. Ons Gouvernement blijft nog altijd den paardenhouders zeer ongezind. Een boer bood onlangs 60 paarden te koop aan; voor ons Gouvernement werden er 2 gekocht; de overige voldeden niet. Maar de man was kort daarop in de wolken: Fransche kooplui kochten hem al zijne paarden af en betaalden ze goed. Te Veendam is de vroeger door de Landbouw- Vereeniging aldaar aangekochte aardappelrooi-machine te koop gepresenteerd, maar door gebrek aan kooplust is zij niet verkocht. Er werd f 3 voor geboden. Merkwaardig beeld van velerlei toestanden in de veenkoloniën. Vroeger, toen alles in de boerderij „weelde, zwelling, lust" was, werden machines tot dorschen, tot maaien, tot allerlei doeleinden aangekocht. In één woord: men leefde groot scheeps.... totdat deze malaise, waaronder ook die koloniën gebukt gaan, de toestanden weêr binnen de oude voegen begon te brengen. Maar dat gaat niet zonder pijn en verdacht gekraak en verlies, getuige bovenstaande aanbie ding van een vroeger onontbeerlijk geacht, thans meer dan overbodig werktuig. En er zijn meer zulke werktuigen die op non-activiteit zijn, en slechts wachten op gunstige gelegenheid om van eigenaar te verwisselen. De redactie der Verzekeringsbode heeft zich een onderzoek ten taak gesteld naar den inhoud der in ons land bestaande reglementen van begrafenisfondsen, om daardoor te kunnen geraken tot eene aanwijzing van de fondsen, die het vertrouwen van het publiek niet, en van die welke dat wel schijnen te verdienen. In haar nummer van jl. Zaterdag geeft zij den inhoud weêr van het regle ment van Tilburg's Begrafenisfonds, directeuren de heeren zijn metgezel, die een weinig meer nuchter was, opwekte. Ik kan en wil de woorden, de cynische manier en wijze van spreken, die mij tegelijkertijd kwetste en verschrikte, niet terug geven; ik wil in mijne herinnering slechts den vreesclijken zin van het gesprek bewaren. Als uwe verloofde u eens in dezen waggelenden toestand zag schertste de vreemde. Oskar lachte; het was zulk een vreemde lach, dat het mij deed ijzen. „Dat zou precies twee maanden te vroeg zijn, oude jongen, maar ik verheug mij reeds op het eerste pretje na het liuwelyk." „Ik ook, en ik zal er in alle geval meer genot van hebben dan gij, daar de toeschouwer zich meer amuseert dan hij die de rol speelt. Maar weet gij, Oskar, wat ik toch verkiezen zou? Een toegangskaart tot uwe allerliefste voorstellingen in de bruids dagen, want ik vrees, dat zij na het huwelijk, wanneer ik als huisvriend vry entrée heb, niet meer plaats zullen vinden. Gij moet uitstekend zijn in de rol van ernstigen denker en diepge- voelenden kunstliefhebber. Oskar lachte hartelijk mee „Altijd nog beter dan in de rol van teederen Soladon; die wordt mij vervloekt lastig. Moet het eenmaal zijn, brr, dan maar in 's hemels naam, oogen toe, de tanden op elkaar en hals over kop in 't water. „Arme duivel" lachte de ander, „het vuur moet u werkelyk al dicht aan de schenen gelegd zijn. Is zij zóó leclijk? „Als een leelijke mulattin. Gelooft gij, dat ik niet een anderen uitweg gezocht zou hebben, wanneer er een andere open stond? Het was met mij gedaan, zeg ik u, en ik moest mijne schuld- eischers met dit laatste redmiddel sussen. Gij zult wel willen weten, hoe ik zelf daarop kwam Gij zult het weten, oude vriend, Gij weet wel dat ge mijn vriend zijt, en dat ik u alles toever trouw. Toeu het met mij tot 't uiterste gekomen was, kwam mijn oude heer en zeideEr staat nog één weg voor u open, een ryk huwelijk! Hier kan dat niet gebeuren, want een ieder kent u en uwe vorige levenswijze; maar in C.... kunt gij als een nieuw mensch te voorschijn komen, en om de hand van edn der rijke fabrieksdochters aanzoek doen, en wel van een die ik u noemen zal, over wier persoonlijkheid ik u de nauwkeurigste bijzonderheden zal opgeven, waarna gij weten zult hoe te handelen. Hij vertelde, dat bij hem het testament eener verre bloedver wante mijner aanstaande, eener rijke, oude juffrouw gedeponeerd was, die haar, door God weet welke sympathie, gedreven, de ronde som van 144.000 gulden vermaakte. De erflaatster had, volgens uitspraak van den dokter, hoogstens nog een half jaar te leven; het kwam er dus nu maar op aan, mijn tijd goed te ge bruiken vóór er iets van die beschikking bekend werd. Uitgerust met zedelyken ernst, de meest solicde neigingen, een volkomen verachting van alle uiterlijke zaken, kwam ik dus tot haar, en verkreeg, wel is waar met haar persoon als toegift, het recht op het. vermogen, dat ik zoo noodig heb." De ander barstte uit in lachen. „Gij moet echter uw rol brillant gespeeld hebben." „Dat is mij ook vervelend genoeg geweest. Gelooft gy, dat ik voor niets de laatste acte van het blijspel zoo veel mogelijk tracht te vervroegen? De duivel zou het ten langen laatste niet uithouden!" (Wordt vervolgd.) A. J. en L. Meelis. Uit dit reglement, /.egt de redactie, blijkt niets van maatschappelijk kapitaal, geneeskundig onderzoek, rekening en verantwoording of wiskundige reserve. De taal, waarin het reglement is gesteld, is erbarmelijk, en er komt o. a. in voor: „Art. 10. Indien ei een of meer artikelen in dit reglement verandering behoe ven, zullen dezelve niet anders dan door de directie met algemeene stemmen kunnen worden aangenomen." Volgens art. 13 bestaat die directie uit twee leden, de hierboven genoemde heeren. Krachtens art. 12 „behoudt de directeur het recht om dit fonds door onverhoopt overlijden aan zijne nabestaanden in bezit te stellen." De Verzekeringsbode deelt voorts ten aanzien van het „Fonds van geldelijke uitkeering," onder de zinspreuk: „Hulp lenigt den dood," gevestigd te Rotterdam en te Utrecht (directeuren J. Kluyt en H. R. Jansen) mede, dat daarin de meest noodzakelijke bepalingen ontbreken, en daarentegen sommige gebrekkige er wèl in gevonden worden. Zoo is er van maatschappelijk kapitaal geen spoor en wordt geneeskundig onderzoek alleen voorgeschreven voor personen boven de 60 jaren. Een 19tal ingezetenen van Haarlem hebben aan den gemeenteraad het verzoek gericht dat deze hun een ver- oeding voor de schade, hun in den avond van 1 September oor baldadigen of kwaadwilligen toegebracht, zoude toe kennen. Adressanten gelooven dat, aangezien zij de stede lijke belastingen trouw betalen, zij daardoor ook recht hebben op bescherming, in dier voege dat, waar de ver leende bescherming hen niet voor schade heeft kunnen behoeden, zij aanspraak hebben op schadevergoeding. De commissie voor de strafverordeningen, ten deze optredende als rechtsgeleerde commissie, is van oordeel dat de gemeente noch rechtens noch op gronden van billijkheid gehouden is, die schade te vergoeden, en adviseert den raad om afwijzend op het verzoek te beschikken. In den afgeloopen zomer hebben, volgens officiëele opgaven, te Scheveningen gelogeerd 5313 vreemdelingen met 409 bedienden. Het vorige jaar kwamen er 5838 vreemdelingen met 486 bedienden. Ook een belasting! De Raad van Zuilichem heeft een belasting vastgesteld op de boomen langs de gemeentewegen. Aangezien nieuw bijgeplante boomen vier jaren vrij van belasting zijn, schijnt de grond voor deze belasting gelegen te zijn in 't genot, dat de eigenaren van de schaduw der boomen hebben. Zou dan in het belang van een gelijkmatige verdeeling van lasten en tot verge makkelijking der inning niet de voorkeur verdienen elk inwoner van Zuilichem een kleinigheid te laten betalen voor.... zijn eigen schaduw? Het groote voordeel van deze belasting is dat niemand zijn schaduw kan weghakken, maar zijn boomen wèl. Volgens de Amerikaansche tuinbouwbladen, heeft een eigenaar van uitgestrekte kweekerijen van ooftboomon in Amerika waargenomen, dat in sommige omstandigheden ijzervijlsel een uitstekende meststof voor vruchtboomen en in het bijzonder voor pereboomen is. Perebooraen, wier vruchten aan de oppervlakte steeds ruw en gescheurd waren, verloren deze onaangename eigenschappen, nadat men ze een ijzerbemesting had gegeven. Ook de Fransche kweekers gebruiken ijzermest. Zij begieten van tijd tot tijd de wortels met een slappe op lossing van ijzervitriool (1 gram ijzervitriool op 1 liter water) en besproeien er de bladeren mee. Het gevolg is, dat de vruchten veel grooter worden. Het spreekt van zelf, dat niet ieder bodem voor de ijzerbemesting geschikt is. Men wendt ze vooral dan aan, wanneer er weinig ijzerdeelen in den grond zijn, of wanneer door haar che mische omzettingen in den bodem worden bewerkt, die een gunstigen invloed op de voeding der boomen hebben. Een modkkn huwelijksbeletsel. De portret schilder Penali te Lyon was onlangs verloofd met madlle. Minnie Bernard, de schoone dochter van een rijk fabrikant aldaar. De bruilofstoiletten waren reeds in de maak, en de trouwdag was vastgesteld. Eenige dagen geleden zeide Penali tot zijn bruid: „Ik hoop, dat ge met mijne bekende antipathie rekening hebt gehouden en alle japonnen zonder tournure hebt besteld." De jonge dame antwoordde lachend: „Als ik een bruidsjapon zonder tournure moet dragen, dan trek ik haar liever in het geheel niet aan." De kunstenaar maakte zich boos, gaf zijne bruid de keus tusschen zijne liefde en de tournure, en vertrok, toen de jonge dame aan deze laatste de voorkeur gaf, nog den zelfden avond naar Egypte. Buitenland. Heden viert de Kroonprins van Duitschland, die gisteren met zijne gemalin en dochters uit Italië te Berlijn terug verwacht werd, zijn 54sten jaardag. Al zijne kinderen en kleinkinderen zullen dan in het paleis te Potsdam om den Kroonprins en de Kroonprinses vereenigd zijn. De Amerikaansche President Grevy heeft van den Koning van Birmah de Saloné-orde ontvangen. Deze ridderorde werd tot hiertoe slechts gegeven aan Aziatische souvereinen. Figaro zegt, dat de orde bestaat uit een klein ivoren olifantje met een ketting omzet met robijnen, gouden en barnsteenen loovers, maar dat, volgens de wet van Birmah, niemand deze decoratie dragen kan, tenzij hij gaatjes in de ooren heeft en de tanden zwart verft Sedert 1866 is het aan Pruisische militairen veroor loofd hun geheelen baard te laten groeien en men herinnert zich hoe sedert dien tijd het leger veel aan krijgshaftig aanzien won. Ook in Frankrijk zal men weldra tot dien maatregel overgaan en waarschijnlijk zullen nu alle Fransche militairen er weldra uitzien als sappeurs, die van oudsher het voorrecht hadden een vollen baard te mogen dragen. Het „aanzien" van het Fransche leger zal nu zeker ook wel toenemen. Te Gotha zal de rechter weldra moeten uitmaken of het een man beleedigt, dat een meisje hem tegen zijn zin kust. Een rentenier daar ter stede overkwam dit faveurtje bij een vroolijke partij in een koffiehuis, waar een kellnerin hem, om een weddingschap te winnen, eens hartelijk pakte. Ofschoon men algemeen de zaak voor een onschuldige grap hield, heeft de rentenier, met het oog op de scène, die zijn vrouw hem maakte toen zij het geval vernam, tot vervolging der lieftallige Hebe moeten overgaan. De Engelsche bladen vestigen de aandacht op eene nieuwe boomsoort, die, naar gemeld wordt, in Britsch- Indië ontdekt is en tot het maken van suiker kan dienen. Als die boomsoort ruim genoeg aangeplant kan worden, zegt de Morning Post o. a., dan zullen de goede dagen

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1885 | | pagina 2