ewezen, dat er nog tal van onbewoonbare woningen zijn, ie opgeruimd en door nieuwe vervangen konden worden; dat het gemeentebestuur voor de agenten van politie in het buitenland voor f 13.50 laarzen laat maken, die geen f 10 waard zijn, enz. Naar het Vaderland verneemt, is het verzoek om gratie, vermindering of wijziging van straf, door Jeanne Lorette ingediend, gewezen van de hand. Thans is door haar een rekwest ingediend, om haar te vergunnen hare straf te 's Hage te ondergaan, waarover de commissie van administratie over de gevangenis moet worden gehoord. Jl. Maandag namiddag begaven zich drie jongelieden uit IJmuiden op het Zuiderhoofd, terwijl het stormde en de zee over de' hoofden heenliep. Zij waagden zich al verder en verder, toen eensklaps eene zware zee over het hoofd sloeg en alle drie achterover vielen; twee van hen grepen zich vast aan de rails, doch de derde, een jongen van 15 jaar, viel in zee en verdronk. De twee anderen zijn met levensgevaar van de hoofden gekomen. Het lijk vond men den volgenden dag tusschen de pieren. Bij het eten van visch heeft de heer B., hoofdambte naar aan de Secretarie te Rotterdam, een graat in de keel gekregen, welke niet daaruit kon verwijderd worden. De dood is spoedig gevolgd. Sinds eenige dagen is men te IJmuiden begonnen met den bouw van drie vischsteigers aan de beide zijden van het gebouw voor de ambtenaren der rechten. Men schrijft uit Zutphen aan het Vaderland: „Bij velen heeft de uitspraak van de Rechtbank, in zake de ontvoering der kinderen van den heer Hoek, verbazing gewekt en men heeft gevraagd of dan, volgens onze wet, poging tot ontvoering van kinderen niet straf baar is. Toch geloof ik, dat zij, die meer van de zaak weten, die verba zing niet deelen. De vraag is of er werkelijk in bedoelden nacht een poging tot misdrijf is gepleegd. En dat is in dezen zeer twijfelachtig. Wat geschied is was veeleer een fictive aanval met hulp en onder leiding van de politie, niet om een misdrijf te plegen, maar veeleer om een misdrijf .te voorkomen. Het zou velen dan ook niet verwonderen als het Hof te Arnhem de uitspraak van de Zutphensche Rechtbank bevestigde."' Men schrijft ons van Texel, dd. 28 dezer: „Bij de op gisteren door den ontvanger der Registratie en Domeinen alhier gehouden openbare verhuring der Staats-duin- en mientgronden voor den tijd van tien achter- éénvolgende jaren, hebben die perceelen gezamentlijk per jaar opgebracht eene som van f 8095. De gunning van enkele perceelen is evenwel voorbehouden." In de dezer dagen gehouden vergadering der af- deeling Rotterdam van de Maatschappij tot bevordering der bouwkunst werd door den heer H. J. Dupont o. a. eene mededeeling voorgedragen over een voorgenomen bouw plan te Parijs in 1889, overgenomen uit de Deutsche Bauzeitung. Ter gelegenheid van de a. s. Parijsche wereldtentoonstelling in 1889, wenschte men ter herinne ring daaraan een monument achter te laten in de gedaante van een zoogenaamde zonnezuil, dat hoofdzakelijk om zijne uitvoering alle bestaande monumenten der wereld zal overtreffen en een zoodanig licht zal moeten verspreiden, dat het aan het zonlicht zooveel mogelijk nabij komt, ter- wijl het bovendien nog zal moeten dienen voor sterre- en weerkundige waarnemingen. Het plan is ontworpen door den civiel-ingenieur Bourdais. Volgens dit plan moet de zuil, bij eene middellijn van circa 18 meter, eene hoogte bereiken van omstreeks 300 meter, en zal hij gebouwd worden op het Champ de Mars. Bij gevolg wordt zij ongeveer vijf maal hooger dan de Notre-Dame en acht maal hooger dan de Vendóme zuil. De heer Bourdais heeft voor zijn ontwerp den cylindervorm gekozen, omdat deze den meesten weerstand biedt bij winddruk. Het materiaal voor den bouw zal hoofdzakelijk bestaan uit graniet en ijzer. Het platform zal plaats bevatten voor 2000 personen en een tooverachtig panorama zal zich van daar af voor 't oog ontrollen aan de toeschouwers, welke met ascenceurs die plaats bereiken. Boven het platform bevinden zich de electrische toestellen, om geheel Parijs van uit één punt electrisch te verlichten, waarvan de lichtsterkte berekend wordt op 15 millioen kaarsen. Een ander project, van den civiel-ingenieur Berlier, om Parijs en Londen door een luchtdruk-brievenpost te ver binden, zoodat de afstand in één uur tijds wordt afgelegd, heeft meer kans van slagen. Het doel is, brieven, nieuws- slissende woord ontbrak. Werkelijk bracht hij ook, wanneer hy den geheelen dag door ernstig bezig was geweest, gaarne zijne avonden in het huis zijner tante door; de lang ontbeerde, gezellige Europeesche levens wijze was nieuw voor hem, en door de menigvuldige draden, die tot aan zijne jeugd reikten, ook belangwekkend. Dat Hor- tense's persoonlijkheid aan dit aangename leven groote aantrek kelijkheid verleende, was niet te ontkennen, maar de ernstige, diep gevoelende man scheidde dit schitterende, wereldsche leven streng van het stille geluk en den vrede der huiselykheid. Een eigen huis, vrouw en kind het was een nevelachtige droom, die hem voor den geest zweefde en hem toch dikwijls bezig hield, wanneer hij 's morgens uren achtereen stil had zitten lezen en dan zijn middagmaal buiten, onder vreemde, onverschillige menschen moest gebruiken, of wanneer hij 's avonds uit de stralende salons zijner tante in zijne ledige, eenzame woning terugkeerde. Maar nooit stond in deze droomen hem Hortense's beeld voor den geest. Het gebeurde echter weieens, dat hij het dagboek, hetwelk zoo toevallig in zijn bezit was gekomen, ter hand nam, en de gedachte aan de schrijfster vervulde dan zoo geheel zijn geest, dat de indrukken zijner dagelijksche genietingen en ver strooiingen daardoor op den achtergrond traden. Nog altijd lag het boek tusschen zijne papieren, geen manier scheen hem echter kiesch genoeg, om de eigenares te ontdekken; en voor de geheele wereld zou hij niet aan iemand van deze vondst verteld, of er een blik in gegund hebben. Hij wist zelf nauwelijks tot welken graad de onbekende zijne belangstelling opgewekt had, eerst een onwillekeurig en snel uitgesproken woord uit zijn eigen mond helderde hem dit op. Het was op een van die gezellige praatuurtjes, die hij bij zijne oude vriendin, meer tot haar dan tot zijn genoegen placht door te brengen, dat een schertsend woord van hare lippen plot seling den sluier van zijne wenschen en gedachten oplichtte. De oude vrouw schertste gaarne. Nadat zij langzamerhand in het gebaarde mannengelaat, de door den stryd en de ervaring des levens scherper geteekende trekken van haar lieveling terugvond, uit een tijd toen de jeugd ze nog slechts zacht getrokken had, vorschte zij, nu stoutmoedig geworden, ook naar het hart, dat hem eens in stormachtige geestdrift over de grenzen van het bereikbare gedreven had, en zij vond op den bodem van dat hart de oude goedheid en trouw, die hy vroeger jegens iedereen betoonde, terug. ordt vervolgd.) bladen, pakketten, enz. sneller over te brengen dan tot hiertoe geschiedt. Men wil tusschen Parijs en Londen twee luchtdrukbuizen (heen en terug) plaatsen om pak ketten tot een gewicht van 5 kilogram over te brengen. Het benoodigde kapitaal wordt geschat op 40 millioen francs, welke een interest zullen afwerpen van 5 pCt. De afstand tusschen dc twee steden, welke circa 5A0 kilo meter bedraagt, kan natuurlijk niet in eens worden afgelegd, maar er zullen in de groote tusschengelegen steden stations worden aangelegd tot verdeeling van den afstand. De heer Berlier ziet het tijdstip komen, waarop men bv. te Londen op denzelfden tijd als te Parijs den Temps kan lezen of te Parijs even spoedig als te Londen de Times. Voor de vergadering der Gymnastiekonderwijzers- Vereeniging „Noordholland," welke op 15 November e. k. te Haarlem zal gehouden worden, zijn de volgende punten aan de orde gesteld: Welke gymnastische spelen zijn het geschikst om door de leerlingen der lagere school bij de gymnastiekles gespeeld te worden? Inleider J. A. Hijner. Welke zijn de voor-, welke de nadeelen eener openbare gvmnastiek-uitvoering Inleider O. Broersma. Ontwerp van een examen-programma van ééne zijde begeerd en door dr. Salverda verworpen. Inleider H. E. Jansen. Een aanval op de gymnastiek. Inleider A. Boekhout. De waarde der orde-oefeningen voor jeugdige en volwassen turners. Klimmen en springen in verband met het examen programma 1. o. gymn. Inleider J. A. v. d. Boom. Ook te Brielle, waar de slagers hun vleesch nog altijd op hoogen prijs houden, begint concurrentie te ont staan. Een slager uit het naburig Oostvoorne levert in die stad vleesch 1ste kwaliteit tegen 70 cent het kilogram, en maakt natuurlijk goede zaken. In de Landbouw-Kroniek van den heer Corten leest men o. a. Het Nederlandsch Landbouw-Comité heeft zich tot de Regeering gewend, ten einde in het belang van den land bouw wijziging van de jachtwet te verkrijgen. Dit nieuws zal, althans in Limburg, Zeeland en Groningen, door velen met belangstelling worden vernomen, en gaarne zal men verder liooren of het comité tevens een bepaald voorstel tot die wijziging heeft gedaan. Zooveel is zeker, dat er casu quo tevens aan de vogelenwet getornd moet worden, of wij komen er nog niet, want ongetwijfeld zit 'm het belang van den landbouw bij deze of gene wijziging der jachtwet hoofdzakelijk in meerdere vrijheid om zich te verdedigen tegen schadelijk wild, roeken, kauwen, bosch duiven, musschen, enz., die bijna allen door de dwaze vogelenwet „in het belang van land- en tuinbouw min of meer worden geprotegeerd. Er komen bepalingen voor in de Belgische jachtwet van 28 Februari 1882, die misschien hier ter navolging mogen worden aanbevolen. Bv. Men heeft er de musschen wijselijk uit de lijst der nuttige insectenetende vogels weggelaten. Raven, kraaien, roeken, kauwen en boschduiven mogen het heele jaar door geschoten worden. De wet, zegt de red., spreekt van carbeau, eigenlijk de raaf, maar daarmede wordt de heele familie corvus bedoeld, zooals men ons daaromtrent, op aanvraag, uit België mede deelde. Aan de te Noordscharwoude gehouden harddraverij van paarden onder den man, namen acht dravers deel. De prijs werd behaald door het paard Aafke, van den heer J. Houtkooper; de eerste premie door Eva, van den heer H. Berkhouwer, te St. Maarten, en de tweede premie door Helena, van den heer H. Dalenberg, te Schoorl. Te Zuidscharwoude heerscht de typhus epidemisch. De opvoering van het nieuwe blijspel van Justus van MaurikMen zegt," heeft gisteren te Amsterdam uitstekend voldaan. De hoofdinhoud geeft te zien hoe eene onschuldige piano-juffrouw van duizend en één mis drijven beticht kan worden en ten slotte blijken kan geheel onschuldig te zijn. Jl. Dinsdag morgen ging te Steenwijk de heer d. B. met zijn zoon, een jongeling van 16 jaar, op de jacht. Te j Eesveen gekomen, schoot de ongelukkige vader, door een noodlottig schot (het geweer ging onverwachts af) zijn zoon dood. Naar de N. Rott. Crt. verneemt is Van Rijsselberghe te Londen in hechtenis genomen. Zijne uitlevering wordt aangevraagd. Er wordt wel eens beweerd, dat de boter, gemaakt van melk van koeien, die met ingekuild groen voeder gevoederd worden, minder goed van kwaliteit is dan hooi- boter. De boeren in de omstreken van 'Raalte echter hebben de ondervinding opgedaan, dat juist het tegenover gestelde het geval is, daar ze, als ze ingekuild voeder aan de dieren geven, steeds den hoogsten prijs voor de boter kunnen maken. Tot het inkuilen, wat op een hoogst eenvoudige en min kostbare wijze kan geschieden, gaat men dan ook meer en meer over. Men leest in de 's Hertogenb. Crt.: Poëzie en Proza. Hij en zij zaten vol liefde, droomend van zalig genot, naast elkander. Het wetboek lag voor hen. Een plechtige stilte heerschte rondom. Nog één enkele minuut en een der gewichtigste oogcnblikken des levens ging voor beiden aanbreken. Daar slaat de klok: 10 uur! Doch de wijzer loopt langzaam zijn eeuwigen cirkelgang door en is reeds op kwartier over tien genaderd, terwijl de man der wet, die den knoop leggen moet, afwe zig blijft. Brandend van ongeduld rekt men de halzen, spalkt men de kijkers open, doch heinde en ver is niemand te bespeuren. EindelijkDaar komt een boodschap van den langverwachte, van den ambtenaar van den burger lijken stand. En wel: De trouwpartij moest maar een uur worden opgeschort, daar hij eerst moest bakken. Het bovenstaande is jl. Vrijdag in een van de gemeen ten der provincie Noordbrabant voorgevallen. Volgens een ingezonden stuk in de Zuid-Afrikaansche Volksstem heeft men de daar heerschende droogte te wijten aan de „gordijntjeskopmeisjes" of meisjes die poney-haar dragen, welke zondige haardracht op die wijze zou worden gestraft aan de gansche bevolking. Een onderwijzer had zijnen leerlingen aan het ver stand gebracht dat men ongelijknamige grootheden niet bij elkander kan optellen en dat bijvoorbeeld twee paarden en twee koeien te zamen geen vier paarden of vier koeien kunnen uitmaken. „Maar meester," riep de jeugdige spruit van een melk boer, „twee kan melk en twee kan water maken same toch vier kan melk De onderwijzer moest zich gewonnen geven. vier pkk*o.\i;\ verbrand. Gisteren nacht is te Amsterdam een droevig onheil geschied. In de Warmoesstraat, tegenover de Oude brug steeg, is in eene manufacturenwinkel een hevige brand ontstaan. De dienstbode bemerkte het en vloog in den eersten schrik in haar nachtgewaad op straat, waar zij luid gillend om hulp riep. Personen die het huis wilden binnensnellen om hulp te verleenen, werden door anderen, die het hulpelooze daarvan inzagen, teruggehouden; toch drong een persoon door, maar nauw was hij in het huis verdwenen, of de winkel werd door de vlammen aangetast, de bovenvertrekken geraakten in brand, en toen de brandweer, dadelijk ge waarschuwd dat de brand hevig was, na weinige minuten met veel materiëel en personeel verscheen, stond zij voor een vuurzee, De heer des huizes was bij het uitbreken van den brand niet in de woning. Op een kamer achter het vertrek waar men 't eerst de vlammen zag, sliepen de vrouw met drie kinderen. Niemand had ze zien vluchten. Nog tijdens het woeden der vlammen werd gepoogd in het huis binnen te dringen. Moedige brandwachts zochten overal waar ze konden komen, toen 't bovenhuis nog brandde en dikke rook de vertrekken vulde. Niets werd gevonden. Toen het vuur door stoom- en handspuiten was gebluscht en de brand tot het nagenoeg uitgebrande huis was beperkt, kon men een onderzoek instellen. Op een voorkamer vond men het onherkenbaar lijk van den man, die zelfopofferend zijn leven had gewaagd. Op de trap naar den zolder vond men de verkoolde lijken van de vrouw en twee kinderen, die in hun poging om naar boven te vluchten een verschrikkelijken dood vonden. Het kleinste kind, een zuigeling, is ongetwijfeld mede om gekomen. Allen dien in het huis waren, op het oogenblik dat de brand ontstond, behalve de dienstbode, zijn bij de brand omgekomen. Bovenstaande is hoofdzakelijk aan het Hld. ontleend. Uit Amsterdam wordt echter aan de Zwolsche Crt. gemeld, dat het verhaal van den redder min juist moet heeten. Niemand is er in geslaagd het brandende huis binnen te dringen. Alleen de lijken zijn gevonden van de vrouw, de echtgenoote van H. Van Breemen en hare drie jongens, één van 11, één van 8 en één van een half jaar. De dienstmaagd geraakte buiten kennis en is vermoedelijk ergens in huis gebracht. Op 't oogenblik wordt zij nog gezocht. De man en vader, Van Breemen, vertoefde in de herberg en vernam het onheil eerst toen zijn huis in de asch lag. Buitenland. Een eigenaardig vonnis wees dezer dagen de Recht bank te Versailles. Een 13jarig meisje had bij een feest te Saint-Cloud het gebruik van een harer oogen verloren door een staafje van het vuurwerk, dat afgestoken werd. Aan eenige onvoorzichtigheid van het arme kind viel niet te denken; zij bevond zich met hare ouders op 130 meters afstand van het vuurwerk, terwijl het verbod luidde, dat men op 80 meters afstand moest blijven. De vader stelde daarom een vordering in tegen de gemeente en tegen den vuurwerkmaker. De Rechtbank van -Versailles heeft den eisch toegewezen, op grond dat de gemeente aansprakelijk is voor de onvolledigheid der bevelen, in het belang der veiligheid gegeven, en de vuurwerkmaker voor het gemis aan de noodige voorzorgen en waarschuwingen. De ge daagden zijn op dien grond hoofdelijk veroordeeld tot betaling van 300 francs en bovendien tot eene uitkeering van 500 francs 's jaars, op het Grootboek in te schrijven, ten behoeve van het verminkte meisje. De Keizerin van Brazilië heeft door een val van de trap haren arm gebroken; haar toestand boezemt echter geene bezorgdheid in. Prof. Virchow heeft in eene vergadering der Vereeni- ging voor Anthropologie te Berlijn den leden een reus voorgesteld, dien hij den grootsten van alle bekende reuzen noemde. Hij heet Franzl, is 2.66 M. lang, 20 jaar oud en nog aan het groeien. In strijd met vroegere rechterlijke uitspraken, heeft nu een Duitsch Hof van appèl beslist, dat spoorwegkaartjes niets anders zijn dan op vertoon geldige briefjes, en dat er bij retourkaarten geen onderscheid moet gemaakt worden tusschen den oorspronkelijken houder en een derde, aan wien deze ze overgedragen mocht hebben. De spoorweg maatschappij wordt, volgens de Rechtbank, door die over dracht niet benadeeld en is werkelijk verplicht iederen houder van zulk een biljet te vervoeren. Uit Praag wordt gemeld, dat gedurende eene voor stelling, die een koorddanser te Protiwin gaf, het koord brak, waardoor de man met zijn eigen vierjarig kind, dat hij op den rug droeg, van eene aanmerkelijke hoogtenaar beneden viel. De ontsteltenis onder de in grooten getale aanwezige toeschouwers was zeer groot; vader en kind zijn levens gevaarlijk gekwest. Jl. Zondag is de zoon van een voornaam Belgisch fabrikant in een coupé der eerste klasse van den trein, welke 's morgens 7.50 van Parijs naar Brussel vertrok, door een viertal medereizigers aangevallen, die hem van zijn horloge enz. trachtten te berooven. Gelukkig werd hij gedurende de worsteling, die daarop volgde, door een conducteur ontzet. Een der vier sprong den wagen uit, van wien men niets meer vernomen hebt. De overigen zijn gevangen genomen. Van eau-de-cologne zal voortaan in Rusland een hoog invoerrecht worden geheven. Het is gebleken, dat daarvan een ruim gebruik werd gemaakt.... als sterken drank. Ten betooge, dat de mensch in tropische gewesten geene wollen kleederen moet dragen, voert Gerhard Rohlfs, de bekende reiziger in Afrika, o. a. het volgende aan Iedereen weet, dat bijna alle dieren in koude luchtstreken des winters een warmer vacht, meer haar, wol of vederen hebben dan in den zomer. Minder bekend echter is het feit, dat b. v. schapen hunne wol verliezen, wanneer men ze naar warme luchtstreken overbrengt. Reeds binnen verloop van een jaar verliezen zij daar hunne wol en krijgen in de plaats daarvan haar; de lammeren, die zij daar werpen, komen met haar, in plaats van wol, ter wereld.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1885 | | pagina 2