Onnoodig te zeggen, dat die dagen zeer voordeelig zijn ▼oor de koffiehuizen en winkels» en men zou ongetwijfeld verbaasd staan over het groote cijfer, dat aan contanten, uitsluitend door de boeren-bezoekers, in Goes wordt achter gelaten. En toch, niettegenstaande die vroolijkheid en die mooie kleederen, ziet het er ook in Zuid-Beveland maar donker uit. De toestand is daar niet dezelfde als in Walcheren, doch komt in veel overeen met dien in het 4de en 5de district. Vindt men op Walcheren hoofdzakelijk kleine bedrijven met gebruikers, een klein kapitaal bezittende, in Zuid-Beveland daarentegen zijn de kleinere bedrijven uit zondering en wordt meerendeels de landbouw op vrij groote schaal gedreven. Hofsteden van 50 tot 100 hectaren zijn daar geen uitzondering, terwijl in Walcheren de meeste boerderijen slechts eene grootte hebben van 20 tot hoog stens 60 hectaren. Wordt de landbouwer op andere plaatsen nog staande gehouden door de voordeelen die de veeteelt oplevert, hier is daarvan geen sprake, daar de hofsteden hoofdzakelijk bouw-bedrijven zijn en de veeteelt als bijzaak wordt be schouwd. Vandaar dan ook de enorme geldelijke verliezen, die, tengevolge van slechte oogsten en lage marktprijzen, in Zuid-Beveland zijn geleden en die zich openbaren in de elkander steeds opvolgende veilingen van uitspanningen, ten bate van verhuurders of andere schuldeischers. Dat onder zulke omstandigheden de koop- en pachtwaarde der landerijen ontzettend dalen, is niet vreemd te noemen. Hofsteden, die vroeger f 70 i\ f 80 per hectare pacht op brachten, worden nu gegund tegen f 40 en dan mag de eigenaar dikwijls nog tevreden zijn een bekwaam en solied pachter te hebben gevonden, die bereid is de kans te wagen. En gelukkig nog de verpachter, die zijne goederen in niet al te slechten toestand van den laatsten huurder moet aanvaarden, want het gebeurt niet zelden, dat de achter uitgang der landen in productiekracht gelijken tred heeft gehouden met den achteruitgang der financiën van den huurder, zoodat een nieuwe pachter het geheel slechts wil aanvaarden, tegen belangrijke cessies van den verpachter. En daarbij vertoont zich veel een geest van onverschillig heid, die aan den toestand geen goed doet. De landbouwer, wiens goederen zwaar met hypothecaire schuld zijn belast, waant zich sterk, daar hij overtuigd is, dat bij eventuëele veiling de bezittingen het bedrag der schuldvordering niet zullen gelden en gevoelt zich tevreden in eene behagelijke gerustheid, in plaats van de handen uit de mouw te steken en alles aan te wenden wat mogelijk is om aan zijne ver plichtingen te voldoen. t Men schrijft ons van Texel, dd. 20 dezer: „De bergers der lading katoen uit het gezonken stoom schip Sapphire hebben gisteren voor het laatst in dit jaar het wrak bezocht. De branding was te hevig om iets te kunnen uitrichten. Wijl in dit jaargetijde de gelegenheid nagenoeg steeds ongunstig daartoe is, heeft men besloten het werk tot April e. k. te staken. Het duikersmateriëel is daarom hier aan wal gebracht en in een der pakhuizen geborgen." P. Van der W., te St. Pancras, gemeente Koedijk en P. K. te Uitgeest hebben op de veemarkt, den 18 dezer te Alkmaar gehouden, ieder eene koe verkocht, eerstge noemde voor f 100 en laatstgemelde voor f 140 aan een man, vermoedelijk ongeveer 30 jaren oud. Hij gaf van die koopen, volgens marktgebruik, aan de verkoopers een bewijs af, door hem onderteekend „J. Over de Linden," liet de koeien onmiddellijk vervoeren en zou de verkoopers dien dag te 12 uren ontmoeten in de herberg „Het Paarde- hoofd" aldaar, waar hij echter niet is verschenen. De kooper was vergezeld van een man, naar het scheen ongeveer 50 jaren oud. Diezelfde personen worden verdacht eene vaars te hebben ontvreemd uit den stal van de herberg „De Roode Leeuw" en ter veemarkt te hebben verkocht, welke vaars mede door de politie in beslag genomen is. Zij werd verkocht door een man, volgens opgave om streeks 40 a 50 jaren oud. Op Aruba (West-Indiër heerscht tengevolge van het mislukken van den oogst hongersnood. De duizend Edison-gloeilampjes, elk van eene licht sterkte van 16 kaarsen, hebben jl. Donderdag avond voor het eerst de zalen van Krasnapolsky te Amsterdam „in een zee van licht doen baden," zooals de geijkte term luidt Bovendien zijn in den wintertuin, de biljardzaal en aan de voorzijde van het gebouw, in de Warmoesstraat, nog 12 electrische booglampen (systeem Schuckert), elk van eene lichtsterkte van duizend kaarsen, aangebracht, terwijl 's zomers nog zes andere booglampen, van hetzelfde systeem, tot verlichting van den zomertuin worden ontstoken. Verschillende autoriteiten waren aanwezig om de nieuwe volledige verlichting te bewonderen. En met een onnavolgbaar voornaam hoofdknikje, ging zij heen, terwijl de sleep van haar zijden japon achter haar aanruischte. By de kerkdeur gekomen en door het binnendringend daglicht beschenen, zag zij echter nog eens ora naar den man, die onbe weeglijk bij cle doopvont staande, haar had nagezien. Zond ze hem nog een laatsten groet toe of verbeelde hij zich dit? Hij wist het niet. Maar daarop was zij verdwenen. Nu was Linden alleen in de stille kerk achtergebleven. Wie zou het zyn, die daar zoo even naast hem had gestaan Een zacht gerammel trof zijn oor en deed hem omzien; de koster met zijn sleutelbos kwam uit de sacristie „Ik zie dat ge moet sluiten, vriend!" zcidc hy, „Ik ga ook." Maar alsof hem plotseling iets te binnen schoot, hield hij zijn schreden in. „Wie was die jonge dame?" wilde hij vragen maar de woorden bleven hem in de keel steken en hij wijdde eensklaps al zijn* belang stelling aan de glasschilderingen, die met gloeiende kleuren op de vensters waren aangebracht. „Ja, die zijn mooi!" betuigde de koster, „en ze worden dan ook altijd zeer bewonderd. Dat daar is van 1511 en stelt den uittocht der kinderen Israëls voor. 't Is een geschenk van de abdis Anna uit het klooster op den berg. Zij had, naar verteld wordt, een bijzon dere voorliefde voor onze Bencdictus-kerk, maar deze is ook de fraaiste in den geheelen omtrek. Linden knikte toestemmend. „Dat zal wel waar zyn," zeide hij verstrooid. Vervolgens stelde hij den man een kleine gift voor den doopeling ter hand en ging heen. Weldra reed hij in zyn rijtuig huiswaarts. Donker teekenden zich de omtrekken van het gebergte tegen de roode avondlucht af en de kerktoren van Niendorf kwam al nader en nader. De om geving was hem nu niet vreemd meer, zooals nog dien morgen in de vroegtehet eerste weldadig en zalig gevoel van een eigen huis te hebben, doortintelde hem. Op de hoogte aangekomen, wendde hij nog eens het hoofd en zag achterom naar de stad. Het oude kasteel groette hem reeds als een bekende, en luister!daar voerde de avondwind klokgelui tot hem over! Misschien wel van den Benedictustoren(Wordt vervolgd.) Door het Hoofdbestuur van de Nederlandsche Ver- I ct'uiging tot bevordering van Zondagsrust is aan het Nederlandsche volk een circulaire van den volgenden inhoud gericht: Indien het niet volstrekt noodzakelijk is, Werk op Zondag niet! Koop op Zondag niet! Reis op Zondag nietVerplicht anderen niet op Zondag voor u werkzaam te zijnOp verschillende gronden kan dit verzoek worden gedaan. Wij spreken nu alleen van het volksgeluk, dat er mede is gemoeid. - Dat Zondagsrust een levensbehoefte is, behoeft niet meer bewezen te worden. Tallooze malen is dit reeds aangetoond, op grond van ernstige studie of langdurige ervaring, door mannen van onderzoek en nadenken op verschillend gebied, mannen ook in het praktische leven vergrijsd. Die getuige nissen zijn niet weerlegd. Zij zijn trouwens niet te weer leggen. Zondagsrust is onmisbaar voor lichaam en geest, onmis baar voor 's menschen hoogste en beste belangen, onmis baar voor den enkelen mensch, het huisgezin, het geheele volk, Zondagsrust, niet een vrije dag in de week, die geen ware rustdag kan zijn, omdat de rust dan niet alge meen is. Zondagsrust, niet misbruik van den Zondag, want minder erg een Zondag door rustloozen arbeid be zwaard, dan een die misbruikt wordt door onwaardig zin genot en ontzenuwende uitspattingen. De circulaire wordt, aldus besloten Doen wij, wat wij kunnen, spanne ieder zijne krachten in, opdat wij de verloren Zondagsrust terug bekomen, tot heil van het Nederlandsche Volk in 't algemeen en voor ieder in 't bijzonder. Het geldt hier ons aller welzijn, ons volksgeluk. Neurose of trouwplannen Maagkwaal of gering bedrag van de te 's Hage en te Amsterdam genomen plaatsen? Uitstel of afstel? Al die vragen kruisen elkaar, nu het bericht is gekomen, dat Adeline Patti in de volgende week niet komt. Dat zij te Parijs was, wist de lezer, want zij brak haar waaier op een soiree door de Figaro gegeven. De heer Schürman schreef aan de directie onzer Opera, dat de diva wel een week of drie volkomen rust zou moeten nemen (zijn dat misschien de wittebroodsweken?), eerst einde December haar kunstreis zou beginnen en aan het eind daarvan (half April) ons land zou bezoeken. Voor- loopig echter en zoolang niet is bewezen dat ziekte werkelijk de oorzaak is van het uitstel der Patti-voor stellingen zijn velen geneigd die oorzaak te zoeken in gebrek aan deelneming; te 's Hage was voor p. m. f3000, te Amsterdam f 600Ó aan plaatsen genomen. En Patti i alleen moet voor eiken avond meer dan 10,000 fr. hebben. In elk geval zal men het begrijpelijk achten, dat de heer Desuiten en Granier niet te vreden zijn met een een voudige verklaring van den heer Sclnirmann. Zij zullen den impresario soinmeeren dc voorstelling van den 26sten te doen doorgaan, of een verklaring van geneeskundigen over te leggen, waaruit blijkt dat Patti ziek is. Bij gebreke daarvan, zullen zij van den heer Schürman het bij contract bepaalde „dedit" eischen en, weigert hij te betalen, hem gerechtelijk vervolgen. Wij zullen onze lezers op de hoogte houden van den loop der zaken. (Het Vaderland). Bij den burgerlijken stand te Arnhem kwam Woens dag jl. voor de derde maal een vader aangifte doen van de geboorte van twee flinke, gezonde kinderen van het vrouwelijk geslacht. De drie paren tweelingen zijn allen nog in leven. Tusschen de geboorte dier kinderen hebben in dat gezin geen andere „vermeerderingen" plaats gehad. Burgemeester en Wethouders van Utrecht hebben bij den Gemeenteraad plannen ingediend tot viering van het 250jarig bestaan der Utrechtsche Hoogesehool in 188(5. Zij vragen een crediet van f 5000 voor de uitvoei'ing eener cantate, te dichten door prof. Beets en te componeeron door Richard Hol; voorts eene bijdrage van f 100,000 vooreen nieuw Universiteitsgebouw. Deze voorstellen zijn in eene jl. Donderdag gehouden vergadering van den Gemeenteraad besproken, maar men is niet tot eene beslissing gekomen. Te Diemen is bij een brand een kind van elf maanden, dat in een wiegje lag, verbrand. Uit eene zitting van het Kantongerecht te Amsterdam. Kantonrechter: „Beklaagde, erkent ge op Maandag 26 October beschonken te zijn geweest en hinderlijk voor het publiek?" „Beklaagde: Achtbare, niemand kon wat aan me zien, maar de dienders hebben 't land dat ze nuchter moeten blijven; maar laten ze een dag vrijaf hebben? Wat nemen ze dan een vergunning!" Kantonrechter: „Geene beleedigingen; u kunt ontkennen: de getuigen verklaren, dat u hebt loopen schreeuwen en tieren." Beklaagde: „Nou, Achtbare, 't is bezijen de waarheid, de heele buurt kan getuigen, dat ik een stillen dronk over me heb.... en voor zingen hebben we toch geen vergunning van de dienders noodig....* ffist Buitenland. Met afwisselend succès wordt door Serviërs en Bulgaren de laatste dagen gestreden. De verliezen zijn aan beide kanten groot. Gisteren had in het Engelsche Ministerie van Buitcn- landsche Zaken een belangrijke Conferentie plaats. Lord Salisbury, graaf Hatzfeldt, de heer Waddington en Musurus woonden haar bij. Door lord Salisbury en den heer Waddington werd de meening uitgesproken, dat ernstige maatregelen moesten genomen worden, ten einde de worste ling tusschen de broedervolken in Bulgarije te doen ophouden. Men vereenigde zich met het denkbeeld, dat Turkije dit zal moeten volbrengen, onder waarborg van de mogend heden. De mogendheden van Europa zullen omtrent dit voorstel gepolst worden. Lesseps werd jl. Donderdag 80 jaren. Hij is gezonder dan ooit en over eenige weken gaat hij naar Panama. Bailey, de beruchte Engelsch-Servische majoor en de meester in de kunst van oplichten, die zich te Brussel bij de herinneringsfeesten der artillerie-schutterij heeft doen eeren en bewierooken en, in ruil daarvoor honderden francs uit den zak van anderen klopte, is niet te Mechelen, in het hotel De Zwaan, in hechtenis genomen, zooals het ge rucht liep. Een Yankee heeft aan Christine Nilsson het voorstel gedaan om een concertreis te maken in Amerika; zij zou dan fragmenten uit „Faust," in costuum zingeneen voor waarde was, dat zij in de „Ballade du roi de Thule" in plaats van het spinnewiel^ een naaimachine „The Pene- lope Excelsior' zou gebruiken, waarop den naam va den uitvinder door Edison-lampen zou worden zichtbaar gemaakt! Behalve het gewone „cachet" zou de diva dan nog telkens 1000 dollars krijgen. Op de bezwaren, die de diva maakte, antwoordde de Yankee, dat men in Amerika weinig gaf om anachronismen, en dat zijn doel alleen was reclame te maken voor een nieuwe naaimachine. Men zegt, dat de Koningin van Spanje in Mei haar bevalling wacht. De Now. Wremja ontvangt de volgende mededeeling uit Wlndiwostok in Oost-Siberië. Aan den ingang van de haven Possjet waren, met het oog op een mogelijken oorlog met Engeland, mijnen gelegd, die nog niet waren verwijderd, toen het Duitsche stoom schip „China," welks kapitein niet wist dat het vaarwater door zelf-explodeerende mijnen was verspreid, Possjet nader de en het gevaarlijke, slechts aan weêrszijden door vlaggen afgebakende, binnenwater binnenstoomde. Het vaarwater loopt tusschen het eiland Tscherkawki en de klip Tsclmrchado door en op dit punt bevonden zich de mijnen. Bij het doen zinken, was de buitenste mijn, in de nabijheid van Tscherkawki losgeraakt en nog niet weder op haar plaats terug gebracht, daar men besloten had die te herplaatsen, wanneer de oorlog dien men verwachtte, verklaard zoude zijn. De bewoners van Possjet waren er toeschouwers van hoe de „China" met volle kracht het vaarwater, waar het een zeker verderf tegemoet ging, binnenstuurde. Men poogde, door met vlaggen te zwaaien, het schip een signaal te geven, maar het was te vergeefs, de teekens werden niet begrepen en de stoomer ging verder. Toen het schip op eene kabellengte afstand was gekomen, hoorde de be manning het ontsteld geroep: „mijnen! mijnen!" Eene vrouw, die zich aan boord bevond, viel in onmacht en de equipage dreigde het hoofd te verliezen, maar de gezag voerder behield zijne tegenwoordigheid van geest. Er was geen mogelijkheid meer om het stoomschip te doen stoppen, want daarvoor was de afstand te kort en er moest een ander middel worden beproefd. Vastberaden gaf de kapitein zijne bevelen en ten aan- schouwe der menigte, die de onvermijdelijke, vreeselijke catastrophe ieder oogenblik meende te zullen zien plaats vinden, stoomde het vaartuig met onverminderde kracht, in eene scherpe kromming langs de lijn der mijnen heen, en op het eiland Tscherkawi los, wendde toen dicht onder den wal, links af en kwam de haven binnen. De toeschouwers kwamen tot herademing, want het schip was, als door een wonder, gered. De kapitein had onmiddellijk de positie overzien en er al zijn hoop op gevestigd, dat dicht onder den wal geen mijnen zouden zijn gelegd. Dank zij de toevallige omstandigheid, dat een der mijnen, bij het leggen afgedreven en niet weder gelegd was, ge lukte de koene manoeuvre. Toen de China vertrok, werd natuurlijk een andere weg gekozen. Gemeenteraad van Zijpe. Zitting van Donderdag 19 November 1885. Aanwezig alle leden. Dc notulen worden gelezen en goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede, dat ontvangen is een schrijven van het Gemeente bestuur te Petten, waarin aun dat van Zijpe wordt te kennen gegeven, dat men de vergoeding, door lnatstgenoernde gemeente betaald voor te Petten schoolgaande kinderen, in zeker deel van de Zijpe woonachtig, te laag acht en mitsdien voorstelt, die van f 200 te brengen op f 300. Mocht de Rond der gemeente Zijpe zich hiermede niet kunnen vcreenigen, dan stelt men voor, de vergoeding na 31 December te berekenen per kind. Op de vrn g van den heer Francis, hoeveel kinderen van het onderwijs te Petten gebruik maken, wordt medegedeeld, dat het mm tol is 24. Door den heer Zijp wordt gevraagd, of men die kinderen niet aan de Jiurgcrbrug kan plaatsen? Dit wordt echter uiet mogelijk geacht zonder dut men overgaat tot vergrootiug van de school aldaar. Ook zou men waar schijnlijk geuoodzaakt zijn, dam- nog een onderwijzer nan te stellen. - Om deze redencu adviseert dc heer Nobel tot inwilliging vau den eisch der ge meente Petten. Alle andere maatregelen, die zouden kunnen worden genomen, zouden belangrijk hoogerc kosten veroorznken. Hierop wordt door den heer Schuit gevraagd, of er een contract bestaat betretTeude deze zaak? De Voorzitter antwoordt bevestigend en verklaart tevens uiet te gclooven, dat dc gemeente Petten het recht heeft deze vordering te doen, omdat art. 1374 van het Burgerlijk Wetboek zegt: ,Allc wettelijk aangegane overeenkomsten strekken tot wet en kunnen slechts met wederzijdsch goedvinden worden ont bonden. Aangezien in dit contract volstrekt van geen opzegging of iets dergelijks wordt gesproken, acht de Voorzitter het onverbreekbaar zoolang eene der partijen zich daaraan wcnscht te houden. Nadat het contract was voorgelezen eu meu cenigcn tijd had gediscussieerd over do vraag, in hoever of dit gemaakt is met het oog op de eeuwigheid, eu of geene der partijen het recht zon hebben ver broking te eischen, werd besloten, althans voorloopig, aun het voorstel van Petten niet te voldoen, muur op naleving van het contract aan te dringen. Aan do orde is een voorstel van B. en W., om de levering van schoolbc- hoeften voor 1885, aan den heer Peetoom opgedragen, cn later overgedragen op den heer Voogel, voortaan weder publiek nan -te besteden. Na cenige toelichting wordt hiertoo met algemeeue stommeu besloten. De heer Zijp verzoekt het Dagcl. Bestuur, om de onderwijzers vooral zui nigheid anu te bevelen in het aauschafiTen van schoolbenoodigdheden. Het cijfer komt hem zeer hoog voor. De heer Nobel meent, dat men zulks gerust met vertrouwen aan de onder wijzers kan overlaten. Nog wordt, op verzoek van den Voorzitter, door den Secretaris voorgelezen een schrijven van den heer Commissaris des Kouings in Noordholland, waarin deze mededeeling doet van het rapport, door hem ontvangen van den genees kundigen adjnnctinspecteur, in zake het Armhuis te Zijpe. Dit rapport bevat een uitvoerig verslag van het bezoek, door gemelden inspecteur anu genoemde inrichting gebracht, gewnagt met lof van de daar heerscheude orde cn zinde lijkheid, van de tevredenheid die daar blplmnr heerscht, en van do bereid willigheid, waarmede hom door don vader eu de moeder en familie allo ge vraagde inlichtingen werden verschaft. Do inrichting noch de wijze wnarop do verschillende deelen in gebruik worden gesteld, werden echter door hom bevonden in volkomen overeenstemming mot de gezondheidsleer te zijn, waarom dun ook aan het Dagel. Bestuur wordt verzocht, de verauderiugcu, door den inspecteur voorgesteld cn door bijgnaudc plattegrond verduidelijkt, aan den Rand voor te dragen en te adviseeren tot het toestaan vau dc noodigc subsidie, om die ver beteringen mogelijk te maken. Dit schrijven werd voorloopig voor kennisgeving aangenomco, cn zal daar over io eene volgende zitting worden gehandeld Niemand meer het woord verlangende, wordt dc zitting gesloten. Benoem 1 n gen, enz. Tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw is benoemd de heer dr. H. Snellen, boogleeraar te Utrecht. De luit. ter zee lste klasse J. Van den Bosch, uit Oost-Indië teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Vlsolifaerlonton. 35 korders en 7 beugers brachten jl. Donderdag 50 tot 275 groote, 60 tot 300 kleine tongen, 60 bunschollen, 7 tot 12 mandjes kleine schol, 900 schelvisschen, 40 kabeljauwen en 95 roggen ter afslag; groote tong gold 30 c., kleine 6 15 c., bunschol 60 c. per stuk; kleine schol f 2.30 h f 2.90 per mandje; schelvisch f 29.tot f 34.50 't honderd; kabeljauw f 1.50 en rog 60 c. per stuk. Van de groote Noordzeevisscherij is gisteren aangekomen de sloep Z. W. 11, schipper Rietdijk, aanbrengende 1500 schel visschen, die tegen f 21 't honderd werden afgeslagen. Door 42 beugers werden 30 tot 800 schelvisschen en 3 tot 8 kabeljauwen eu door 23 korders 25 tot 300 groote tongen, 50 tot 175 kleine en

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1885 | | pagina 2