De burgemeester van Amsterdam is het requestreeren der socialisten enz. van den laatsten tijd moede geworden. Jl. Maandag weder hadden de heeren J. A. Fortuvn, P. F. Koning en C. H. Frans zich als gecommitteerden van een onlangs gehouden bijeenkomst van afgevaardigden van een twaalftal vakvereenigingen, bij den burgemeester ten stadhuize doen aandienen, ten einde een vastgesteld adres te overhandigen. Toen de burgemeester op schrift kennis had gekregen van de bedoeling der afgevaardigden, liet hij hun ant woorden, dat hij een man als Fortuyn niet kon ontvangen en de andere heeren evenmin, zoo zij zich eens verklaarden met de argumenten in het adres vervat. Het drietal vertrok daarop weder. Jl. Dinsdag is te Amsterdam eindelijk eene vergade ring van sociaal-democraten door een lOOtal politie-agenten uiteengedreven, omdat Fortuyn zich veroorloofde te zeggen, dat de Regeering en de regeerende klasse.... dieven waren. Het lokaal, te half acht nog in goeden staat, mocht te half negen uur niet meer op den naam van respectabele zaal aanspraak maken. Stoelen, tafels, kachels en al wat tot een café behoort, waren 't onderst boven gekeerd; het geleek een chaos van verwarring; geen stuk stond meer overeind of op zijne plaats. Het was een algemeene „sauve qui peut" door deuren en vensters, toen de agenten er op insloegen.) Fortuyn vluchtte niet, hij bleef vrij kalm voor de katheder het ongewone schouwspel gadeslaan evenals de journalisten. Te Akkrum heeft men reeds een hardrijderij van mannen op schaatsen gehouden, waaraan 23 rijders deel namen. De prijs werd gewonnen door J. Jarings, de premie door W. Dijkstra, beiden aldaar. De predikant te Buitenpost wilde jl. Zondag ook des avonds godsdienstoefening houden. De kerkvoogden wilden dit beletten door de lampen uit de kerk te halen, doch nu namen de gemeenteleden zelf een lamp mee, zoodat de godsdienstoefening kon doorgaan; het orgel zweeg evenwel. Vereeniging tot ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier. Vergadering, gehouden te Purmerend, op Woensdag 25 November 1885. Voorzitter de heer Jhr. Mr. P. VAN FOREEST. Te ruim 10 uren des voormiddags werd deze bijeenkomst, die door 70 leden werd bijgewoond, door den Voorzitter geopend. De uitvoerige en zeer belangrijke aanteekeningen van het ver handelde in de voorjaars-vergadering werden door den Secretaris, den heer Teengs, gelezen en bij acclamatie goedgekeurd. Uit de mededeelingen des Voorzitters bleek, dat het ledental thans 180 bedraagt, d. i. 12 minder dan in het voorjaar. Na eenige discussie werd bepaald, dat van getuigschriften, door de Vereeniging afgegeven, van ieder één afschrift kan worden gegeven tegen betaling van f 5 per afschrift. Omtrent het technisch onderzoek van blauwe kaas was men, volgens de mededeeling des Voorzitters, nog niet tot eene beslis sing gekomen. De heer dr. Boeke, van Alkmaar, stelde zich voor, later daaromtrent te adviseeren. Mede geschiedde mededeeling, dat de heer Weels, te Jowa, in Noord-Amerika, bericht heeft ingezonden, dat het niet meer naam van Holstein-Friesch-Rundveestamboek. Een belangrijke discussie ontspon zich, naar aanleiding van de mededeeling des Voorzitters, dat de staten omtrent de herziening der grondbelasting, blijkens de gedane afkondiging, gedurende den tijd van 30 dagen voor belanghebbenden ter inzage liggen, aan welke mededeeling de Voorzitter had vastgeknoopt de aansporing en opwekking om van die staten te gaan kennis nemen. Uit de gedachtenwisseling bleek, dat men algemeen een lange- ren duur van dien termijn wenschte en ook dat men, nu de staten van Limburg en Groningen nog niet trereed zijn, daarop vooral aandrong, ten einde tot eene vergelijking der aanslagen in de verschillende deelen des lands te geraken. Ten slotte werd, op voorstel van den heor Waller, met 54 tegen 10 stem men besloten, dat het Bestuur van deze Vereeniging zich zal wenden tot de Hooge Regeering en tot de Hoofd-Commissie voor de herziening, ten einde te verkrijgen, dat een gelijktijdig onderzoek mogelijk worde omtrent de voorgestelde aanslagen in de verschillende provinciën. Gedurende de discussie kwamen ter vergadering de heeren Van der Oudermeulen, Voorzitter, Waldeck, Secretaris, en De Bruyne, lid van het Hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Onderscheidene ingekomen stukken werden medegedeeld en ter visie gelegd. Op voorstel van het Bestuur werd besloten, bij de Tweede Kamer een adhaesie-adres in te zenden, ter ondersteuning van zijn door de familie Baumhagen besproken ik ontving No. 37." Ook schreef hij er nog bij, dat de Baumhagens tot de aanzien lijkste en rijkste Patriciërs van de stad behooren dus blijkbaar menschen die daar de eerste viool spelen. ;/Ge weet hoe ik over geldmenschen denk zooveel raogelyk houd ik mij op een eerbiedigen afstand daarvan. Om kort te gaan, ik ergerde mij geducht en zond hem het kaartje terug met de opmerking, dat ik liever trappen schuren hoorde dan muziek. Hij hoeft al meer dergelijke manoeuvres beproefd: vermoedelijk is er een volwassen dochter. „Maar om nu eindelijk tot het doel van mijn schrijven te komen ge weet dat Wolf een groote hypotheek op Niendorf heelt, tegen een kolossaal hooge rente. Ik kan die niet betalen en zal hem de hypotheek opzeggen; zou uwe zuster haar tegen redelijke percenten willen overnemen Alle verdere inlichtingen daaromtrent zijn ter uwer beschikking. Wat zal ik u nog verder schrijven? Apropos, die tante ge hebt deze geheel verkeerd beoordeeld en smadelijk onrecht aangedaanNooit of nergens heb ik zoo'n eenvoudige, tevreden ziel aangetroffen als die oude vrouw. Een nichtje, dat jaarlijks ééns op Niendorf komt logeercn en waarmee zij vreeselijk ingenomen schijnt te zijn, haar tamme vink en de papieren bloemen, die zij altijd knutselt, maken hare geheele wereld uit. Ze vroeg benauwd of ze wel in haar kamers mocht blijven wonen, totdat ze dood was? Nu, met woord en handslag heb ik haar dat beloofd. Zij heeft mij alles moeten vertellen van oom's laatste levensjarenhij is een rechte zonder- ling geweest. Wolf kwam eiken dag by hem op bezoek en speelde dan écarté met hem en den schoolmeester. Hij is dan ook om zoo te zeggen aan de speeltafel gestorven. De oude dame ver telde met een ware grafstem, dat hij juist ruitenboer en klaveren negen in de hand had en geroepen hadDaar ligt hijEen bom van een solo!" en toen ineen was gezakt. Ik geloof dat ze er nog van griezelde. Straks denk ik, ondanks regen en storm, eens naar de stad te gaan, om een paar bezoeken af te leggen. Dat moet toch ééns gebeuren! Ik neem den rentmeester mede. Hij moet een nieuw span werkpaarden halen, dat hij daar voor een paar dagen heeft gekocht. Misschien zie ik toevallig dat jonge peettantetje nog wel eens, van wie ik u laatst heb geschreven tot hiertoe is het geluk mij niet gunstig geweest." (Wordt vervolgd.) een verzoekschrift betreffende het aanhangig wetsontwerp op den kinderarbeid, welk verzoekschrift door het Hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw bij de genoemde Kamer is ingezonden. Voor kennisgeving werden aangenomen de mededeelingen, dat by schrijven van den heer C. F. Kreenen, der Vereeniging dank is betuigd voor de bijdrage van f 25 aan het Sloet-fonds en door de afdeeling Alkmaar der Hollandsche Maatschappij van Landbonw voor het in de voorjaars-vergadering toegestaan subsidie van f 50, ten behoeve van de Paaschtentoonstelling te Alkmaar. De gemotiveerde rapporten der jury's voor de in het voorjaar gehouden Tentoonstelling te Hoorn werden door den Voorzitter ter tafel gebracht. Aan de leden der jury's werd dank gebracht. Voor de pnbliceering dier rapporten zal worden zorg gedragen, daar het blijkt, dat dit algemeen wordt gewenscht. 't Verslag der algemeene vergadering van het Rundveestam boek werd, uithoofde van de afwezigheid des heeren D. Breebaart, afgevaardigde naar die vergadering, uitgesteld. Een keurig en zaakryk verslag werd uitgebracht door den heer J. Zijp Kz., die als afgevaardigde het Landhuishoudkundig Congres te Gouda heeft bijgewoond. De Commissie voor het onderzoek der rekening van dit en der begrooting voor het volgende jaar werd bij stemming samen gesteld uit de heeren P. D. Schenk, L. Visser en dr. Spaander. Mede bij stemming werd bepaald, dat de voorjaars-vergadering in 1886 zal plaats hebben te Winkel. Namens het Bestuur werd door den heor J. Zijp Kz. voor gesteld om op twee plaatsen in dit deel der provincie, Wierin- gerwaard en Hugowaard, hengsten te stationeeren en daarvoor in 1886 f 500 en in 1887 f 250 te bestemmen, terwijl het dek- geld zal bedragen f 10. In Wieringerwaard heeft men reeds, volgens de mededeeling des sprekers, de noodige aandeelen geplaatst; in Alkmaar's omstreken hoopt men alsnog te slagen. Bij de discussie over dit onderwerp werd op de wenschelykheid gewezen, om zich bij deze zaak, met het oog op do levering van remonte-paarden, met Z. Exc. den minister van Oorlog te verstaan, 't Voorstel werd aangenomen. De heer G. Wonder leidde het tweede voorstel van 't Bestuur in, de strekking hebbende om eene tentoonstelling te houden van afstammelingen van de in 1883 en 1884 gestationeerd geweest zynde stieren en andere; en het verbinden hieraan van eene tentoonstelling van Texelsche en gekruist Texelsche schapen en rammen. Na korte discussie werd dit voorstel van 't Bestuur bij acclamatie aangenomen. Het stichten van een Paardenstamboek, door 't Bestuur voor gesteld, werd besproken door den heer J. Breebaart, die zulks ten zeerste aanbeval, doch daarbij in overweging gaf om er naar te trachten tot een Nederlandsch Paardenstamboek te komen. By acclamatie werd ook dit voorstel aangenomen, met de bepaling, dat het Bestuur de Commissie hetzij uit zijn midden of daar buiten zal samenstellen. Hoogst belangrijk was de discussie over de heffing der wik- en weegloonen, zooals die te Alkmaar, te Hoorn en te Purmer end worden geheven. De discussie over dit onderwerp werd inge leid door den heer J. Zijp Kz., die, nu deze zaak aanhangig is gemaakt bij de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, een algemeen petitionnement wil uitlokken ter bevordering van afschaffing dier rechten, waaromtrent indertijd bij de Hooge Regeering de meening bestond, dat die loonen vrijwillig door de marktbezoekers werden betaald. De heer De Jong omhelsde die meening niet. Hij wilde de zaak, nu de Hollandsche Maat schappij van Landbouw die heeft aangevat, laten rusten. Hij achtte de waardigheid dezer Vereeniging, die de koe't eerst bij de horens vatte, daardoor wel geschaad. Hij stelde ten slotte voor, deze zaak nu voor het vervolg van het programma der Vereeniging te schrappen. Door een aantal sprekers werd nog naar aan J'4 AM'Iot'IWmm. »'tn 1-1 crtwrÏBQolfl Breedvoerig werd o. a. door den heer Cohen Stuart. uiteengezet, dat het best was, nu de meergenoemde Maatschappij de bewuste zaak zal onderzoeken, van deze zijde voorloopig daarin te berusten, om, indien het noodig is, daarop later terug te komen. De heer Zijp betuigde zijn verwondering, dat de heerDeJongh, die deze zaak in de vorige bijeenkomst zoo grondig heeft toegelicht, nu een voorstel doet om die aangelegenheid voortaan geheel te laten rusten. De heer De Jongh verdedigde zich en wees daarbij op het ge beurde in de jongstgehouden vergadering der afdeeling Alkmaar van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Hij verklaarde ten slotte, dat, mocht de vergadering met den heer Zijp medegaan, hij zich zou genoodzaakt zien, om de betrekking van president dezer Vereeniging, waartoe hy gekozen is, niet te aanvaarden. Ten slotte werd door de vergadering met 55 tegen 15 stemmen aangenomen deze motie van den heer Waller, met welks aan neming door den heer De Jongh genoegen werd genomen;,De vergadering, overwegende de wenschelijkheid om, hangende het onderzoek van het Hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, over de kwestie der wik- en weegloonen geene beslissing te nemen, verdaagt de bespreking tot na het inkomen van het advies van het Hoofdbestuur, waarschijnlijk tot de voor jaars-vergadering van 1886." Belangrijk was mede de bespreking van het volgende punt van behandeling: de al of niet wenschelijkheid van het heffen van beschermende rechten. De heer Th. J. Waller leidde de be spreking van dit punt in. De inleider bracht in herinnering de bespreking dezer zaak op de laatstgehouden vergadering der Hollandsche Maatschappij van Landbouw en op de door den heer Van Wessem verkondigde meeningen ter gunste van het beschermende stelsel. Spreker deed uitkomen, hoe het voor een kleinen Staat, als de onze, een dwaasheid is, het vrijhandelstelsel te verlaten. Hij drukte den wensch uit, dat de vorgadering met hem zoude instemmen, dat het streven, ook by onze Regeering merk baar, om beschermende rechten in te voeren, als een onheil moet worden beschouwd. De heer Mac Donald betoonde zich in een rede, die met veel aandacht werd gevolgd, een voorstander van het stelsel van be scherming des handels. Hij deed uitkomen, dat de voorstanders van *t Vrijhandelstelsel hun stelsel als een dogma verkondigen. Hij wees er op, dat onze schatkist behoefte heeft aan meerdere in komsten, door die rechten te verkrijgen. Spreker deed opmerken, dat ieder hier te lande ter markt kan komen met zijne producten en met elk kan mededingen. Waarschuwend, zegt spreker, wijst de ledige schatkist des lands op de noodlottige gevolgen van 't stelsel van vrijen handel. De heeren Zijp en Cohen Stuart bestreden daarna het gevoelen van den heer Mac Donald en wezen er op, dat de beschouwingen, geleverd in 't belang der invoerrechten, geen steek houden, maar tot nadeel voor ons land en volk zouden uitloopen. De heer Mac Donald repliceerde, waarna de heer Waller zijne stellingen verdedigde en zijne motie, strekkende om te verklaren, dat de invoering van het beschermend stelsel als een ramp voor ons vaderland is te achten, werd ten slotte met 50 tegen 8 stemmen aangenomen. 't Laatste punt van behandeling luidde aldus: Wat kan er gedaan worden in het belang der zuivelbereiding? Zou niet, door tusschenkomst der Vereeniging, het zoogenaamde systeem Boekei ter nadere kennismaking en beoordeeling voor de zuivel- bereiders onder ieders bereik kunnen worden gebracht? De heer De Jongh leidde de bespreking van dit onderwerp in. Spreker bracht hulde aan den heer Sluis, die steeds getoond heeft zijne kennis van het kaasmaken dienstbaar te willen maken aan anderer voordeel. Hy doet uitkomen, dat de heer Boekei te Wieringerwaard niet alzoo gezind is om belangeloos anderen tot voorlichting te strekken en besluit zyne rede met het doen van het voorstel, dat deze Vereeniging pogingen aanwende, om met den heer Boekei eene overeenkomst aan te gaan, ten einde zyne kennis van de zuivelbereiding te doen strekken tot voorlichting van anderen. Ilij geeft in overweging, dat. het Bestuur ge machtigd worde, om in dien zin tegen de voorjaars-vergadering het nemen eener beslissing in deze voor te bereiden. Na eene discussie, waaraan o. a. ook door den heer Sluis werd deelgenomen, werd, overeenkomstig het voorstel van den heer De Jongh, met eenparige stemmen besloten. Vóór het einde der vergadering werd door den heer J. Zijp Kz. aan het Bestuur in overweging gegeven, om als punt van behan deling in de volgende vergadering op te nemen, de vraag, of het niet wenschelijk zou zijn op de eene of andere wijze de voor lichting in te roepen van deskundigen, ter zake van beschadiging der landeryen door insecten, enz. Bij monde van de heeren Waller en Cohen Stuart. werd hulde gebracht aan de verdiensten van den aftredenden Voorzitter, den heer Van Foreest. Deze sloot de vergadering met een gepast woord, waarin hij de met hem aftredende leden des Bestuurs, de heeren J. Zijp Kz. en J. Breebaart, erkentelijkheid betuigde voor al hetgeen zij hebben toegebracht om de belangen dezer nuttig werkende Vereeniging te bevorderen. Staten-Generaa.1. Marine. In zijn memorie vau antwoord op Hoofdstuk VI der Staatsbegrooting ontkent de minister van Marine het beweerde gemis aan zuinigheid zijnerzyds. De verhooging der artikelen is eensdeels toe te schrijven aan juistere ramingen, anderdeels aan den eisch om onze verdedigingsmiddelen te versterken. Overtuigd dat het verbeteren der verdedigingsmiddelen ter zee dringend noodig is, dient de minister de hand daaraan te slaan, zonder overmatige opdrijving der uitgaven, maar ook zonder te streven naar lage ramingen, die door de uitkomsten zouden worden gelogenstraft. Ook hij meent dat forten bij de verdediging onzer zeegaten en binnenwateren de hoofdrol zullen moeten vervullen, maar bijstand van schepen is daarby volstrekt noodig. Tenge volge van de pertinente bestrijding door de Kamer van verhooging, heeft de minister het daarvoor voorgestelde bedrag van f 4352 teruggebracht tot f 2010. De uitgaven voor torpedomateriëel rekent de minister tot de gewone. Hij vindt geen vrijheid om de posten voor uitbreiding van den torpedodienst en de verwapening uit de begrooting te lichten en na Januari eene suppletoire begrooting in te dienen. De minister gaat voort de uitvoering voor te bereiden of te doen plaats hebben van de maatregelen, noodig tot verbetering van de Rijkswervenhij houdt daarbij rekening met het rapport der commissie, waaromtrent hij zich in hoofdzaak kan vereenigen met de denkbeelden van zijn voorganger. Aan het loodswezen zal de minister zijne bijzondere aandacht wijden en nauwkeurig toezicht houden op het loodspersoneel. Buitenland. De vijandelijkheden in het Bulkangebied zijn hervat. Een rust van twee dagen schijnt voor de Bulgaren vol doende geweest te zijn om hun dooden en gewonden te bezorgen en thans maken zij zich gereed de Serviërs den aanval in hun gebied betaald te zetten. Zondag zijn de Serviërs geheel van de hoogte ter linkerzijde van de Dra goman-pas verjaagd en vorst Alexander is op het punt op zijne beurt de vijandelijke grens te overschrijden. Reeds is hij bij Zaribrod vlak op de grens, de plek waar voor eenige dagen het hoofdkwartier van Milan was gevestigd. Hij stelt nu eischen en moet verklaard hebben geen wapen stilstand te willen sluiten voor hij met zijn troepen in Servië is doorgedrongen. De Koning van Spanje is gisteren morgen te 9 uren II Ij Iij4o»Jo ocin JipbtAritifi. De Prinses van Asturiën, Marie de las Mercedes (vijf jaar oud), zal geproclameerd worden als Koningin, onder liet regentschap harer moeder, gemalin van wijlen Konin*» Alfonso. Het ministerie heeft zijn ontslag ingediend. Sagasta zal een nieuw Kabinet vormen, met maarschalk Jovellar (oorlog), Camacho (financiën), Martos(buitenlandschezaken), Venancio Gonzales (binnenlandsche zaken), allen liberalen. Maarschalk Martines Campoz zal het opperbevel over het noordelijk leger op zich nemen. Te Madrid heerscht volmaakte rust. Paus Leo XIII heeft den Pruisischen gezant bij het Vaticaan twee exemplaren van zijn nieuwe Encycliek in prachtband overhandigd. Bij het exemplaar, 't welk voor Bismarck bestemd is, heeft de Paus ook zijn jorigste bundel gedichten gevoegd. Het jaarlijksch inkomen van de twee Frankforter Rothschilds wordt geschat op circa f 2,800,000 en f 2,700,000. In een vorig nummer maakten wij melding van den vermakelijken bedrieger, die zich in zijn schitterende uniform van kolonel bij het Servische leger met zeldzame onbe schaamdheid bij de hoogste militaire en burgelijke autori teiten te Brussel wist in te dringen. Thans wordt uit Antwerpen bericht, dat hij ook die stad met een bezoek heeft vereerd. Prachtiger uitgedoscht dan ooit, de orde van Medjidieh tusschen een rij van minder bekende eereteekenen op de borst, gedekt niet een rijk versierden berenmuts van ontzagwekkende afmetingen, liet hij zich bij een koopman te Antwerpen aandienen5als aide de camp van den Koning van Servië. Hij vertelde den verbaasden man van zaken, dat hij op uitdrukkelijken last van den minister van Oorlog gekomen was om hem te benoemen tot agent van Servië, belast met het ontvangen en verzenden van een groote menigte kanonnen en ander oorlogsmateriaal, bestemd voor het Servisch Gouvernement. De agent „in spe" meende echter onmiddellijk in zijn aanzienlijken bezoeker een persoon te herkennen, die twee jaren geleden te Antwerpen woonde en zich onder den naam van Cooke voor correspondent van een der grootste Engelsche bladen uitgaf. Hij verdween toen na een aantal personen opgelicht te hebben. Een onmiddellijk ingesteld onderzoek bevestigde de juist heid van dit vermoeden. Zoodra de gevaarlijke Servische kolonel bemerkte, dat er voor hem te Antwerpen geen voordeel te behalen viel, begaf hij zich onmiddellijk naar Parijs, waar het hem, naar sommige bladen aldaar mededeelen, nog gelukt is eenige winkeliers beet te nemen. In de bekende, prachtige uitrusting bezocht hij eersteen wapenhandelaar in de rue Lafayette en kocht daar een kostbaar jachtgeweer. In betaling bood hij een wissel van 375 francs op Londen aan, die echter niet aangenomen werd. De kolonel schikte zich in het onvermijdelijke en stak den wissel weder bij zich, doch had eerst het stempel der firma, dat toevallig in zijn nabijheid lag, met een werkelijk zeldzame behendigheid aan de achterzijde van het papier afgedrukt. Nu gelukte het hem gemakkelijk liet geheel waardelooze papier bij een goudsmid, waar hij eenige snuisterijen kocht, gewisseld te krijgen. Ook te Parijs wist hij zich nog juist op het laatste oogenblik, vóór dat zijne bedriegerijen aan het licht kwamen, uit de voeten te maken.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1885 | | pagina 2