van verschillende personen verduisterd. De /.aak wordt geïnstrueerd. De opper-ceremoniemeester maakt bekend, dat, inge volge de bevelen des Konings, het Hof voor den tijd van drie weken den lichten rouw zal aannemen ingaande heden, wegens het overlijden van Z. M. Alfonsus XII, Koning van Spanje. De secretaris van het sociaal-democratisch bond te Amsterdam, Geel, diende jl. Donderdag bij den commissaris van politie, den heer Stork, eene aanklacht in tegen de politie, met verzoek proces-verbaal tegen de handelingen der politie op te maken. De heer Stork gaf hem echter ten bescheid, dat bij eenc volgende vergadering door de politie nog doortastender zou worden opgetreden. Het Openbaar Ministerie bij de Rechtbank te Am sterdam vereenigde zich gisteren geheel met de rechtspraak van die Rechtbank en bleef 3 maanden celstraf eischen voor verzet tegen de politie door den sociaal-democraat Belderok op 22 September 11. De Arnh. Crt. verneemt, dat de officier van justitie te Zutfen andermaal verzet heeft aangeteekend tegen de invrijheidstelling van mevrouw Bulkley en van Kloppers. De vermoedelijke dader van den te Oude Pekela gepleegden moord met diefstal en brandstichting heet Geert Abeles van der Veer, en werd reeds tweemaal wegens misdaad tot tuchthuisstraf veroordeeld: 15 Oct. 1861 door het Provinciaal Hof in Friesland wegens diefstal van vee uit de weide tot 5 jaren, en 18 September 1867 door het Provinciaal Hof te Groningen wegens diefstal bij nacht in een bewoond huis met binnenbraak, tot 8 jaren. Toen hij gearresteerd werd, was hij gekleed in de jas van den verslagene. Nijmegen belooft voor de Nederlandsclie gemeenten de baanbreker te zijn van de electrische verlichting; met het aanbrengen van 10 booglampen van 2000 kaarsen zal men beginnen. De lampen zullen op bijzonder daarvoor te vervaardigen tuimelpalen van 7 meter geplaatst worden. De electriciteit zal worden opgewekt in het gebouw der waterleiding-machines en van daaruit worden geleid door ondergrond-kabels naar de Waalkade, op ongeveer 1200 meter afstand. De firma Willem Smit Co. te Slikkerveer is met het ten uitvoer brengen van de plannen belast. Aan een klein 30tal landbouwers onder Ooi tgensplaat en Den Bommel, die landerijen uit de nalatenschap van Bigge in pacht hebben, wordt, met het oog op de gedrukte tijden, 20 pCt. der over dit jaar betaalde pachtsommen gerestitueerd. Een welgekleed jongmensch heeft zich jl. Woensdag nacht in het hötel Brox te Tilburg door een revolverschot van het leven beroofd. Op de tafel lag een schrijf-néces- saire, overvloedig voorzien van het noodige, doch al het beschrevene, dat de jongman bij zich had gehad, was, blijkens de in de kachel gevonden asch, verbrand. Zoowel het ondergoed van den jongman, als zijn gouden remontoir en andere zaken getuigen van welgesteldheid, terwijl de gouden effen ring aan een der vingers hem voor gehuwd doet aanzien. Daar alle kenteekenen, tot zelfs de van den koffer afgescheurde reis-etiketten, vernietigd zijn, verkeert men in volslagen onzekerheid omtrent de herkomst van den persoon. De Gewestelijke Vereeniging Noordholland van het Nederlandsch Onderwijzers-Genootschap zal eene vergade ring houden te Amsterdam op Woensdag 30 December a. s. In die bijeenkomst zullen o. a. deze onderwerpen aan de orde komen: Bespreking van de volgende stellingen: I. In de aanvangsklassen is het rekenen in verschillende tal stelsels: a. bevorderlijk aan een goed inzicht in ops ge bruikelijk talstelsel; b. practisch uitvoerbaar; c. een drang tot zelfwerkzaamheid voor den leerling, een breidel voor den onderwijzer; en d. het leent zich bij uitstek tot aan schouwelijk rekenonderwijs. In te leiden door den heer G. H. Van Daalen, van Assendelft. II. Het verstrekken van voedsel aan die schoolkinderen, welke er behoefte aan hebben, is in 't belang van het onderwijs. Uit een opvoed kundig oogpunt bestaan hiertegen geen bezwaren, mits met beleid gehandeld wordt. In te leiden door den heer J. Lohr, van Amsterdam. III. Lezing van den heer J. De Vries, van Haarlem. IV. Bespreking van de zangmethode „Galin-Paris-Chevé." Inleiding door den heer W. H. De Groot, van Amsterdam en in verband daarmede eene les met schoolleerlingen, door den lieer P. Van Niftrik, van Amsterdam. hem en de zijnen praatte; en zelfs dezen behandelde hij meteen minachting, die aan beleediging grensde. „Maar, ziet ge, neef," had de spreekster er bijgevoegd, „daar zijn menschen, die hond- scher zijn dan de honden. Zoo'n dier jankt nog als het geschopt wordt, maar die soort van menschen, zooals hij, glimlacht nog minzaam bij eiken trap en zoo iemand had Wilhelm noodig." Het sneeuwde. De bergen en de tuin waren reeds met een witte laag overdekt en in de lucht dansten nog duizenden witte vlokken. Linden was met den rentmeester van de jacht thuis gekomen en begaf zich na het middagmaal naar tante Rosalie in haar rozenkamer. Ditmaal stond zij op, toen hij binnenkwam, en ging hem een paar schreden tegemoet. „Kijk, neef, zoo gaat het als men niet thuis isDaar is visite geweest, een deftige heer in een prachtige arreslede. Ik deed juist mijn gewone wandeling door de gang, toen hij de stoep opkwam: en hier" zy tastte in haar reticule „hier is zijn kaartje, dat hij nu eigenlijk niet had behoeven achter te laten." Frans las daarop: „Arthur Frederich." „Dat spijt mij dat spijt mij zeer!" betuigde hy. „Wanneer is hij hier geweest?" „Omstreeks den middag als andere christenraenschen eten, om en bij twaalf uur," antwoordde zij. „En dan is de brievenbesteller er ook nog geweest met een brief voor u, neef. Ja lieve hemel, waar is hij nu? Waar kan ik hem gelegd hebben?" En de kleine, gebogen gestalte keerde zich her- en derwaarts en begon ijverig te zoeken, eerst op het tafeltje met het bloemen- papier, en toen op den grond, waarbij de jonge man haar hielp. „Hbe zag die man er uit, tante?" „Blauw of grijs neen, ik geloof toch blauw," antwoordde zij buiten adem, terwijl zij de roodzijden reticule doorsnuffelde. Een menigte rozenknoppen kwam hieruit te voorschijn, ook een vervaarlijk groote, met kant omzette zakdoek maar verder niets. „Was die brief klein of groot?" vroeg hij, achter de sofa neerge hurkt. „Groot en dik," steunde tante Rosalie. „Dat's mij nog nooit overkomen, dat vind ik verschrikkelijkEn met ongekende beweeg lijkheid en vlugheid sloeg zij de oude piano open en dicht en begon een paar door ouderdom geel geworden muziekboeken uit te kloppen. „Is hij ook soms in de kachel gekomen, tantelief?" „Neen, neen! Die is al een heele poos uit." (Wordt vervolgd.) Gemeenteraad van Helder. Zitting van Vrijdag 27 November 1885. Voorzitter de heer Burgemeester. Tegenwoordig 13 leden; afwezig de heeren Ilattinga Raven, Groen en J. C. Jansen. De tribune is eivol. De Voorzitter opent de vergadering en doet de werkzaamheden, die jl. Woensdag waren afgebroken, voortzetten. Hij wijst erop, dat de gemeente behoefte heeft om over meerdere gelden, dan er aanwezig zijn, te beschikken. Hij wijst op een drietal onguustige omstandigheden, als: do vervanging van het 4/5 deel der Rijks pcrsoueele belasting door een vaste som, die der gemeente ten deel valt; op het gemis voorloopig van die bron van inkomst gedurende de eerste vier maunden van 1886en op de oninvorder bare posten bij 's Rijks directe belastingen, waarin de gemeente voor de te haren behoeve geheven opcenten deelt, en die niet minder dan 4 h 5000 gulden zullen bedragen. Spreker stelt, met het oog op een en ander, namen3 het Dag. Best., voor, om de bestaande schuld af te lossen en op andere voorwaarden eene nieuwe gcldleening tot een bedrag van f 80,000 a 100,000 aan te gaan. Hij geeft verder in overweging om, ter voorbereiding dier leening, eene Commissie te benoemen bestaande uit 4 leden van den Raad, met den Wethouder, den heer Maalstecd, als Voorzitter. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt, zonder hoofdelijke omvraag, met eenparige stemmen besloten. De bedoelde Commissie wordt bij stemming en herstemming, samengesteld uit de heeren Hordijk, Groen, Hoogcnbosch en over de Linden, die respectivelijk 12, 11, 7 en 7 stemmen ver kregen. De gekozenen, laten zich, in zooverre zij in de vergade ring tegenwoordig zijn, die keuze welgevallen. De vergadering hecht vervolgens hare goedkeuring aan het voorstel des Voorzitters, om aan adressanten ter zake van bestra ting en rioleering te antwoorden, dat, eerst voor zoover de geldmiddelen der gemeente zulks in 't vervolg zullen toelaten, in de bestaande behoefte zal worden voorzien. Namens het Dag Best. wordt daarop door den Voorzitter voor gesteld, om, ter voldoening aan de voorschriften der gewijzigde Wet op den kleinhandel in sterken drank, het vergunningsrecht te bepalen op f 10 van iedere f 50 huurwaarde, per halfjaar, en om het recht ter zake van tusschentijds verleende vergunning per kwartaal te berekenen. De heer Korver doet uitkomen, dat in nagenoeg alle andere gemeenten dat bedrag op f 12.50 is bepaald. Hy stelt voor, dat voorbeeld hier te volgen. Te meer beveelt hij die bepaling aan, omdat in het volgende jaar voor deze gemeente opnieuw moet worden aangevraagd de bestendiging van het heffen van plaatselijke belasting op het gedistellecrd. De Voorzitter doet opmerken, dat tusschen de bepaling van 't bedoelde recht en't verzoek om bestendiging der plaatselijke accijnsen geen verband bestaat en dat de wijziging in de Veror dening op de heffing van het vergunningsrecht slechts een nood zakelijk gevolg is van de nieuwe bepalingen, door de Wetgevende Macht in de Wet op den kleinhandel in sterken drank opgenomen. Het voorstel vau den heer Korver, om het voorgedragen cijfer van f 10.op f 12.50 te brengen, wordt genoegzaam ondersteund en ten slotte aangenomen met 10 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de heeren Braaksma, Maalsteed en de Voorzitter. Het overige deel van 't voorstel van B. en W. wordt onveranderd aangenomen. Mededeeling geschiedt van het verzoek, aan de Hooge Regeering te richten, ter zake van verlenging, voor den tijd van 3 jaren, van den termijn, waarvoor is toegestaan het heffen van rechten op het gebruik van het Heldersch Kanaal. Aangenomen voor kennisgeving. Goedgekeurd en vastgesteld wordena. het 2de suppletoir kohier van den hoofdelyken omslag, dienst 1885, tot een bedrag van f 188.23 en b. het 2de suppletoir kohier der belasting op de honden, bedragende f 23.—. Achtereenvolgens hebben deze benoemingen plaatsa. van leden des Bestuurs van 't Algemeen Weeshuis, wegens de periodieke aftreding van mevr. Stakman Bosse en van den heer S. Braaksma, welke laatste heeft verzocht voor herbenoeming niet weder in aanmerking te komen. Door 't Bestuur van 't Weeshuis waren deze dubbeltallen ingezonden: voor de eene vacature lste cand. mevr. Stakman Bosse, 2de cand. mevr. Van der Vegte; voor de andere vacature lste cand. de heer A. Van Voornveld, 2de cand. de heer A. J. De Jongh. Herkozen wordt mevr. Stakman Bosse met 12 en gekozen de heer W. Bakker Hz. met 9 stemmen; mevr. Van der Vegte verkrijgt 1 stem en op den heer Van Voornveld worden 4 stemmen uitgebracht; b. van leden der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs, wegens de periodieke aftreding der heeren G. E. Bron, dr. P. Bakker en A. Van Voornveld. Met de aftredenden waren op de voordracht geplaatst de heeren D. Van Drurapt, K. Hennes en J. C. De Iluijter de Wildt. De aftredende leden, de heeren Bron, dr. Bakker en Van Voornveld, worden ieder met 10 stemmen herkozen. De heeren Van Drumpt, Hennes en De Ruijter de Wildt verkrijgen ieder 3 stemmen. c. Van leden der liaads-Commissie voor de Gemeentewerken. De aftredende leden, de heeren J. C. Jansen, Beukenkamp, H. Jansen Ez. en Tinkelenberg, worden, respec- tivelyk met 13, 11, 9 en 9 stemmen, herkozen. Op den heer Hoogcnbosch worden 3, op de heeren Govers en Van Neck ieder 2 stemmen en op de heeren Van Gijn en Hordijk ieder 1 stem uitgebracht. De benoemden, in zooverre zij in de vergadering aanwezig zijn, laten zich die keuze welgevallen. (Slot volgt.) In de jl. Zondag te Amsterdam gehouden jaarlijksche algemeene vergadering van den Ncdcrl. Bond voor Algemeen Kies- en Stemrecht zij had te Am sterdam plaats, omdat te Utrecht geen lokaal te krijgen was is in de eerste plaats verslag uitgebracht. Daaruit bleek o. a., dat de Bond thans 67 afdee- lingen telt met ongeveer 5000 leden, tegen 40 afdeelingen met 2000 leden in het vorige jaar. Vervolgens werd gedebatteerd over een voorstel van het hoofdbestuur om een volks-petitionnement op touw te zetten, in verband met een ander van 's Hage, oin een volks-parleinent te kiezen, cu een derde, door den heer Domeis Nicuwcnhuis namens andere afdeelingen ter tafel gebracht, om eene adres-beweging te organisceren. Ten slotte werd met 48 tegen 21 stemmen eenc motie aangenomen, waarbij, overwegende, dat een volksparlemeut op dit oogenblik ontijdig en een petition nement minder gewenscht zijnde, besloten werd, door krachtige propaganda voort te gaan op den bowandelden weg, aan het hoofdbestuur overlatende, zoo mogelijk eene adres-beweging op touw te zetten. Ten slotte werd de heer Heldt geïnterpelleerd over zijne rede te Sneek, waarin hij uitzonderingen (bedeelden) had toegelaten op het algemeen stemrecht zooals dit in de statuten van den Bood is geformuleerd. De heer Heldt verklaarde, in deze vergadering alleen tegenwoordig te zijn als verslaggever der Werkmans bode hfj had plaats genomen aan de voor de pers bestemde tafel en het niet wenschelijk te achten, zich nu te verantwoorden. Toen men bleef aan dringen, verliet de heer Heldt de zaal. Na ceuige discussie, waarbij de heer P. C. Frowein den handschoen voor den heer Heldt opnam nam de vergadering met 48 tegen 11 steramen eenc motie aan van den volgenden inhoud: „De vergadering, overwegende, dat het lid van den Bond B. H. Heldt bij zijne verkiezings-redevoering in Friesland ontrouw is geworden aan het beginsel, neergelegd in art. 1 der statuten, protesteert tegen deze handelwijze van dat lid, en verklaart, dat hij, als zijnde geen voorstander van algemeen stemrecht, niet langer als lid kan worden beschouwd. In het lokaal van den Werkmansbond te Amsterdam is jl. Zondag avoud nogmaals eene vergadering gehouden door de Amsterdamsche afdeeling van het Algemeen Nederlandsch Werkliedenverbond, om over de werkeloosheid te spreken. Men deed in deze vergadering uitkomen, dat het in vorige bijeenkomsten ver kregen resnltaat was te niet gedaau door enkele personen, dio alleen heil ver wachten van geweld, en dat de beweging der laatste dugen de werkeloozcn meer had benadeeld dun goed gedaan. Do vergadering nam ten slotte een voorstel van den heer Heldt een broeder van het Kamerlid aan, bepa lende, dnt het bestuur eene circulaire zal opstellen, waarin van de ingezetenen financicele steun wordt verzocht, en tevens, dat eene commissie uit de ingezetenen in overleg met eene commissie uit de afdeeling, of haar bestuur, middelen ter bestrijding van de werkeloosheid zon beramen. Bultenlana. Vorst Alexander van Bulgarije heeft zich na een held- haftigen en Moedigen strijd van Pirot meester gemaakt en hield jl. Zaterdag zijn intocht in deze, hoofdzakelijk door Bulgaren bewoonde Servische vesting. Daarmede stelt hij zich voorloopig tevreden. Hij heeft daarmede zijn eer gered, zijn reputatie verzekerd en den Servischen Koning een gevoelige les gegeven. Hij kan nu gevolg geven aan de» wensch, hem in een collectieve nota door de mogend heden medegedeeld, en stemt toe in een staking der vijande lijkheden, opdat er beraadslaagd kunne worden over de voorwaarden tot een wapenstilstand. Het Pardo, waar Koning Alfonsus van Spanje stierf, ligt 14 kilometer van Madrid. Het was in het paleis daar, dat de Koning 6 jaren geleden, juist op den datum van zijn dood, 25 November, zijne bruid ontving. Tot op het laatst toe had de Koning niet aan den dood gedacht. Algemeen roemt men den aangenamen omgang van den jeugdigen Vorst, zijne dapperheid en werkzaamheid. Ook te VVeenen, waar hij zes jaren aan de Militaire Academie doorbracht, was hij zeer bemind. De Aartshertog Eugenius zal de Keizerlijke familie, de Graaf van Vlaanderen het Belgische Koningshuis vertegenwoordigen bij de begrafenis. Men zegt, dat Koning Alfonsus 50 millioen frs. nalaat. De Times acht den dood van Koning Alfonsus een groot ongeluk voor Spanje en eene gebeurtenis, die voor geheel Europa gewichtige gevolgen kan hebben. Een zoo lang Regentschap als zich thans in Spanje laat voorzien, is, ook indien de constitutioneele regeeringsvorm diepe wortelen in de traditiën en zeden van een volk heeft geslagen en als er geene mededingers zijn, nog steeds, naar de Times aanmerkt, eene bron van bedenkelijke zwakheid en ernstig gevaar voor het welzijn van den Staat. In Spanje, met zijn verwarden politieken toestand, zijne vijandig tegenover elkander staande fractiën, de gevaarlijke geneigdheid tot beweging in het leger en de pretendenten naar de Kroon, is de toestand dubbel netelig. Ofschoon Spanje, juist wegens de inwendig daar heerschende verdeeldheid, niet veel invloed heeft op de Europeesche politiek, kan Europa toch niet zonder bezorgdheid aan de mogelijkheid van onlusten in dat Rijk denken. De Engelsche Admiraliteit heeft besloten, een soort schepen te bouwen, die de bestemming hebben, de zoo ge vreesde torpedobooten te vervolgen en te vernietigen. De werf van Sheerness moet dadelijk met den bouw van zulk een schip Grasshopper beginnen. Natuurlijk moeten deze torpedoboot-vernietigers, die dan ook tevens bestemd zijn om grootere schepen tegen de aanvallen van torpedobooten te beveiligen, zeer licht zijn en eene buitengewone snelheid hebben. De vaartuigen dezer soort krijgen eene lengte van 200 voet en het zeer geringe deplacement van slechts 440 ton. Bij het Pruisische leger zijn 60 onderofficieren (betaalmeesters, adspirant-betaalmeesters, „Feldwebel/ enz.) in hechtenis genomen, onder de verdenking van knoeie rijen met leveranciers. Een van die betaalmeesters had bij vergissing onder de stukken, die hij aan de menage commissie moest overleggen, een brief laten liggen van een leverancier, die hem geld aanbood, „als hij hem hielp aan het verkrijgen der leveranciën voor zijn bataillon." Toen die brief door den voorzitter der commissie ontdekt werd, deed men een onderzoek in de boeken van dien leverancier en zoo kwam de militaire overheid achter een aantal knoeierijen, die de bovenvermelde arrestatiën ten gevolge hadden. Jl. Donderdag liep te Parijs het gerucht, dat de heer De Lesseps overleden was. Het wordt niet alleen tegen gesproken, maar men voegt er bij, dat de 80jarige volkomen wel is. Hij maakte Donderdag morgen een ridje te paard, woonde daarna de zitting bij der Academie Fran^aise en kwam des avonds bij de laatste repetitie van de Cid. Men kan moeilijk op krasser wijze het gerucht tegenspreken. Het te Munchen verschijnende Medic. Wochenschrift bevat vooidoopige mededeelingen van dr. Buchner en dr. Emmerich, de assistenten van den beroemden hoogleeraar Pettenkofer, die naar Palermo gegaan zijn om de cholera te bestudeeren. Zij verklaren tot de overtuiging gekomen te zijn, dat niet Kochs „kommabacillus" (die in maag en ingewanden van alle cholera-lijders voorkomt) de oorzaak der gevreesde ziekte, de overbrenger der smetstof is, maar eene andere soort van bacteriën, die in den vorm van korte staafjes vooral in de longen en bronches der lijders gevonden is; deze ontdekking zou dan ter bevestiging van de leer moeten dienen, dat de ademhal ings-organen en niet de spijs verteer ings-organen de smetstof in het lichaam overbrengen. Te St. Paul (Noord-Amerika) wordt dezen winter een ijspaleis gemaakt. Vroeger geschiedde dit eiken winter in Montreal (Canada), doch door het heerschen der pokken aldaar, zal nu St. Paul voor het eerst zoo'n winter-amu- sement daarstellen. Het paleis wordt in een der publieke parken opgericht en stelt een oud kasteel voor; blokken ijs doen als steenen dienst en om deze blokken vast te leggen, worden ze met water overgoten, waardoor de naden vastvriezen. Het park wordt afgesloten door dennen, die eveneens met water worden overgoten, waardoor zij ver anderd worden in prachtige ijsboomen. In het park komen ijsbanen voor schaatsenrijders, sleeën en wedrennen, en in het kasteel prachtige zalen, voortdurend electrisch verlicht voor concerten, bals, restauratiën enz. en de weerkaatsing van het licht moet prachtig zijn. Benoemingen, enz. De kapt.-luit. ter zee P. J. Zaal werd gisteren in zyne be trekking van lste officier aan boord van Zr. Ms. wachtschip alhier wegens ziekte vervangen door den kapt.-luit. ter zee P. G. Bruch en op non activiteit gesteld. De machinist lste kl. J. Klay is met 16 November 11. ge detacheerd bij den Marine-torpedodienst, terwijl de detachcering van den machinist 3de kl. W. Kurtz bij dien dienst, opgelyken datum is ingetrokken. Aan de konstabels J. C. Baudoin en A. Visser, dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip alhier, is de zilveren en aan den marinier lste kl. K. J. C. Bekking, van het 2de bataillon mariniers alhier, de bronzen medaille voor 12 jaren trouwen eerlijken dienst toegekend. VlsolitjerloliTexi. Van de haringvisschery zijn jl. Zaterdag binnengekomen de bommen N. W. 2, schipper Van Wiel, met 120 ton haring en 35.000 stuks steurharing, en Sch. 99, schipper Rog, met 134 ton haring en 50.000 stuks steurharing. Gister kwamen van de groote visscherij binnen de sloepen Biervliet, sch. Smit, en Lodewijk, sch. Piasier, te zamen met 300 doode kabeljauwen, 25 lengen, 1100 levende en 600 doode schel-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1885 | | pagina 2