ADVERTENTIËN. HERSTEMMING. 's Gravenhaagsche Hypotheekbank RUHR-HAARDKOLEN, DE CONCURRENT. KRISTAL- EN GLASWERK, Compotes, Milienx, Kaasstolpen, BERKHOUT Go. HUMORISTISCHE DICHTERLIJKE vraagde attestatie van aanneming pit to rpiken. Mat die weige ring is de strijd tegen do toelating van moderne leden eene nieuwe phase ingetreden. Natuurlyk konden de belanghebbende personen onmogelijk berusten in deze afwijzende beslissing op hun verzoek om toe lating. Zij wendden zich daarom tot het Classicaal bestuur, ten einde dit college den kerkeraad mocht dwingen, aan hun verzoek te voldoen. Het Classicaal bestuur echter weigerde dien wensch in te willigen en stelde den kerkeraad in 't gelijk. De afge wezenen zochten het toen „hooger op" en brachten hun klacht voor het Provinciaal Kerkbestuur, hetwelk de grieven gegrond oordeelde en den kerkeraad gelastte om alsnog binnen zes weken de verlangde attestatiën uit te reiken. De kerkeraad weigerde hieraan gevolg te geven en beriep zich alsnu op den kerkdijken Hoogen Raad, op de Synode namelijk, om vernietiging der uit spraak van het Provinciaal kerkbestuur te verkrijgen. Doch wat gebeurt er? de Synode verklaart zich met het vonnis van het Provinciaal bestuur volkomen te vercenigen en handhaaft de uitspraak, dat de kerkeraad van Amsterdam geen lidmaten mag weigeren op grond alleen dat zij volgens de moderne leer zyn onderwezen. In laatste instantie is dus uitgemaakt dat de kerkeraad de gevraagde attesten moet uitreiken. Tot op den 8sten Januari e. k. heeft hij nog tijd van beraad. En wat dan? Wat moet er gebeuren zoo de kerkeraad blijft weigeren? Want in den boezem van het achtbaar college is onder de groote meerderheid der predikanten en ouder lingen nog geen schijn of schaduw van onderwerping te bespeuren. En als men weet, dat deze geheele strijd geleid wordt door niemand minder dan Dr. A. Knijper, die als ouderling in den kerkeraad zitting heeft, dan is het wel na te gaan, dat die onder werping ook niet te wachten is. En de synode kan evenmin buigen. Een botsing tusschen haar en den Amsterdamschen kerkeraad schijnt dus onvermijdelijk. Schijntzeg ik opzettelijk; want wie weet wat er nog vóór 8 Januari gebeuren kan! Maar komt het werkelijk tot een botsing, dan kan zij van zeer ver reikende gevolgen zijn, dan wordt zij wellicht de eerste aanleiding tot een reeds lang gevreesde scheuring in het Hervormd kerk genootschap. En daar dit een feit van zeer hooge beteckenis zou wezen, achtte ik mij verplicht hier eenigszins omstandig te spreken over het ontstaan en het verloop eener kerkelijke spanning, die hier heel wat te doen geeft en veler gemoed met zorg en onrust vervult. Wat is het toch te betreuren, dat de strijdvragen over den godsdienst, die slechts liefde en eendracht ademt, zooveel haat en verdeeldheid kunnen teweeg brengen! En met die niet zeer n:~maar toch zeer welgemeende verzuchting, meen ik te mogen overgaan tot andere feiten van den dag. Natuurlijk bekleedde daaronder de eenigszins feestelijke in wy ding van ons nieuw Gymnasium op den Weteringsschans, dat Dingsdag jl. door de daar studeerende jongelingsschap plechtig werd in gebruik genomen, een zekere eereplaats. De daaraan voorafgegane „litterarische curiositeit," de opvoering van Sophocles' Antigone in de oorspronkelijk sprekende taal, i3 naar wensch geslaagd, in zoover ik er nergers een woord van afkeuring over gehoord of gelezen heb, wat dan ook zeer onvriendelijk en voor de jongelui zeer ontmoedigend zou geweest zyn„het pogen zelfs is schoon in 't worstelperk der eer," en daar er, hoewel twee derde van het publiek geen woord verstond van wat er op het tooneel ge sproken werd, niettemin braaf geapplaudisseerd en gejuicht is, hebben de jongelui alles wat zy konden verlangen. Maar de hoofd zaak is dat zij een mooi schoollokaal krijgen, geheel naar de tegenwoordige behoeften en eischen der wetenschap ingericht, ter vervanging van het oude gebouw op het Singel, dat sedert 1618 als Gymnasium dienst deed, waarin men zich niet langer kon behelpen. En wat nog meer zegt dan een mooi gebouw: het gymnasiaal onderwijs zelf verkeert hier tegenwoordig in bloei- enden toestandweinige jaren geleden waren en nog geen 80 leerlingen, en thans tellen we er 310, die dus in het nieuwe gebouw, dat voor 400 discipelen is ingericht, een goed figuur zullen maken. Hadden we in den Stadsschouwburg de Oud-Grieksche „Anti gone," in Van Liers Theater in do Amstelstraat werden we dienzelfden avond vergast op een meesterstuk der Oud-Duitsche school: op Lessing's „Nathan der Weisc," met Ernst Possart in de titelrol. Sedert Possart hier is, zijn het heerlyke avonden, die ons thans in dezen kunsttempel te genieten worden gegeven. Met onafgebroken bewondering hangt het verrukte publiek aan de lippen van dezen weergaloozen kunstenaar, volgt het elk zijner gebaren, en laat het zich medesleepen door zijne over weldigende uitingen van al de aandoeningen, die er in eene menschelijke ziel kunnen omgaan, van het stil en zwygend ge dragen leed tot de onbedwongen uitbarsting van toomelooze woede. En in alles is hy grootsch, is hij eenig, duisterend en zacht als een biddend kind, of woest en indrukwekkend als de stormende orkaan. En wat vooral bewonderenswaardig mag heeten, is de veelzijdigheid van Possart's genie Den eenen avond als Nathan in Lessings stuk, den volgenden als Shylock in Shakespeare's „Koopman van Venetië," denderden weer als rabbi Sichel in „Friend Frits" van Erckman-Chatrian, en altijd krijgt ge weer een andere figuur, een geheel op zichzelf staande schepping te zienniet telkens een Ernst Possart in een ander pakje, maar telkens de levende verpersoonlijking van de figuur, die hij heeft voor te stellen. Zóó te zien en te hooren spelen is een genot, dat men zyn leven lang blijft er kennen en waardeeren. Geen wonder dat de Rotterdammers de handen hebben ineengeslagen om Possart ook ten hunnent te doen optreden, een poging die al spoedig met goed succes bekroond werd. Nu, te Rotterdam zal Possart ook niet voor stoelen en banken spelenmen weet er Duitsche kunst te waardeeren, en over het geheel moet de kunstenaar dan ook gezegd hebben, dat hij op al zyne reizen buiten zijn vaderland nergens zoo veel geestdriftvolle en oor deelkundige waardeering heeft gevonden als onder „dem Hol- landischen Publikum." Zeer vleiend inderdaad voor het laatstgenoemde Buitenland. Londen verliest steeds meer en meer zijn nationaal karakter, zoo meldt men o. a. vari daar aan de Haarl. Crt. Het zou moeilijk vallen, eene nationaliteit aan te wijzen, die er niet vertegenwoordigd is. Elk daarvan verkeert, althans tot op zekere hoogte, in eigene omgeving en brengt met hare eigene zeden en gewoonten ook hare vermakelijk heden met zich of laat die van elders komen. Een paar jaren geleden kwamen Fransche, Hollandsche, Grieksche en Duitsche tooneelspelers aan de Engelsche schouwburgen veel afbreuk doen. De Hollanders leden verlies, de Fran sche komen elk jaar terug, de Grieken lieten het bij eene proefneming en de Duitschers hebben waarschijnlijk ook geen schitterend succès behaald. Thans hebben wij hier een Japansch dorp in Humplirey's Hall, waar men een aantal Japansche werklieden eiken dag bezig kan zien, niet alleen met hun handwerk, maar ook met en te midden hunner gezinnen, want vrouwen, kinderen en zelfs zuige lingen zijn medegekomen. Aan het dorp is een „shebaya," of schouwburg verbonden, waar Japansche koorddansers, goochelaars, equilibristen, worstelaars en danseressen hunne kunststukken vertoonen en veel bezoekers lokken. In het „Albert Palace," in Battersea, is een Indisch dorp, waar bewoners van Engelsch-Indië, onder toezicht van de be kende Londensche firma Liberty Co., eiken dag bezig zijn. In het „Gaiety Theatre" te Londen zal nu een Indisch tooneelgezelschap óptre.den in eene Hindoatansphe vertaling van „the Lady of Lyons," en een Indisch stuk, dat getiteld is: „Salomons zwaard," terwijl bij eene latere gelegenheid waarschijnlijk ook „Sakuntala" van Kalidosa zal worden opgevoerd; menschen, die op de hoogte zijn, twijfelen, of dit gezelschap wel veel succès zal hebben. De avond voor het debut is misschien minder goed gekozen, omdat de élite van Londen dan naar het „Lyceum Theatre" moet, waar Irving als „Mephistopheles" en Ellen Terry als „Gretchen" in eene Engelsche vertaling van Goethe's „Faust" zullen optreden. Deze vertaling is van den heer YVills, en aan de opvoering zullen schatten worden ten koste gelegd; men zegt, dat niet minder dan f 180,000 nu reeds besteed zijn. Andere aangekondigde vreemdelingen zijn eene Amerikaansche tentoonstelling en eene Indische en koloniale tentoonstelling te Londen, die beiden op groote schaal zijn op touw gezet en veel goeds beloven. Onbe grijpelijk is het, dat men hier al die tentoonstellingen nog niet moede wordt. Te Cork (Ierland) is dezer dagen zekere William Sheehan schuldig verklaard aan een acht jaren geleden gepleegden driedubbelen moord. Hij woonde in 1877 met zijne moeder, zijn broeder en zijne zuster op eene aan zijne moeder behoorende hoevehij wenschte te trouwen met de dochter van een naburig pachter Browne, maar zijne huisgenooten waren daartegen en verklaarden, in geen geval de dochter van Browne op de hoeve als vrouw van William te willen ontvangen. Op een goeden dag waren alle drie verdwenen: naar Amerika, zooals William aan iedereen vertelde. Hij trouwde met miss Browne; niemand hoorde meer iets van de verdwenen personen, ofschoon zijne moeder vroeger steeds briefwisseling hield met hare getrouwde dochters. William en zijne vrouw gingen eenigen tijd daarna naar Australië. Maar in 1884 be speurde een pachter in de buurt, dat zijn put geen water meer gaf; hij liet dien put, die 72 voet diep was, schoon maken, en op den bodem vond men de lijken der drie vermiste personen, aan hunne kleeding duidelijk te her kennen. Zeven jaren lang was het water uit den put gebruikt, zonder dat men iets bijzonders schijnt bespeurd te hebben. Nu werd William door de politie opgespoord, op Nieuw-Zeeland gevonden, gevangen genomen en voornamelijk door het getuigenis van twee boerenknechts, vader en zoon schuldig bevonden. De vader had den moord bijgewoond; de zoon had de lijken in den put zien werpen. Een broeder van miss Browne was medeplichtig aan den moord. De eerste jury kon het desniettemin niet eens worden, daar de ééne boerenknecht ook medeplich tig en de andere nu tot dwangarbeid veroordeeld was. Maar dc tweede jury sprak het „schuldig" over Sheehan uit. Benoemingen, enz. Tot tijdelijk leeraar in de oude talen aan het Gymnasium te 's Hertogenbosch is benoemd de heer dr. C. H. Kindermann, te Leiden. De off. van gez. 2de kl. bij de zeemacht dr. P. Broekhoff Jzn., uit Oost-Indië teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. "V lsoütoerlonten. Jl. Donderdag Jkwamen binnen de sloep Luctor Emergo, schipper Van den Steen, en de logger Haarlem, schipper De Gast, te zamen met 2800 (kleine) levende schelvisschen, 2200 doode idem, 265 levende, 200 doode kabeljauwen, 10 levende lengen en 1 heilbot; levende schelvisch gold f 7.50, doode idem f 3 't honderd, levende kabeljauw f 2.35 tot f3.10, doode idem f 1.80 h f 1.85, leng f 2.50 per stuk, en de heilbot f 22. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN TE HELDER. LANDSKEET. I December. 1 Uren. Windrichting en kracht. Barometer mU. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toe stand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 25 12 zwtw. 12 k. 767.92 t 7.72 4.9 t 1-4 0.87 golvend. 25 8 w. 6 766.08 f5.88 5.5 f2.5 0.92 26 8 nnw. 5 767.91 f 7.71 5.4 tl.9 0.89 wein.gv. Weêrsgesteldheid: 25 Dec. 12 u. Betrokken, mistig. 25 Dec. 8 u. Bewolkt, goedweer. 26 Dec. 8u. Bewolkt, mooiweer. 320ste Staats-loterij. Derde klasse. Vierde lijst: No. 2074 f 5000. No. 16037 f 400. Nos. 2256 en 2908 ieder f 100. MarKtlDerloliteii. HOORN, 24 December. Op de weekmarkt werden de volgende prijzen besteed: Tarwe f 6.50 a 8.Rogge f 5.a 5.50, Gerst f 3.75 a f 5.Haver f 3.25 a 4.50, Witte Erwten f 8 a 10, Groene dito f 10 a 13, Grauwe dito f 12 a 14, Vale dito f 7.50 a 14. Bruine Boonen f7 a 12, alles per hectoliter. Paarden f 40 a 220, Schapen f 24 a 32, Lammeren f 14 a f 21, Kalveren f 10 a 20, Varkens f 13 a 17, Biggen f 4 a 9, Kippen f 0.75 a 2.alles per stuk. Kip-eieren f 5.50 a 6.per 100 stuks. Boter 55 a 60 c. per kop. Aardappelen f 2 per hectoliter. NIJMEGEN, 24 December. Uitcrwaardsch Hooi geldt thans f 16 a 18 en Binnenveldsch f 10 a 12 per 500 kilogram. ELBURG, 24 December. Hooi f 14 a 19 per 500 kilogram. Vervolg Nieuwstijdingen. Blykens achterstaande annonce zullen vanwege het plaatse lijk departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen in 't lokaal Tivoli alhier Volksbijeenkomsten plaats hebben op Maandag 28 en op Woensdag 30 dezer. Deze bijeenkomsten zullen worden opgeluisterd door uitvoeringen van een kinderkoor onder directie van den heer W. Kuyk. 't Is bekend, dat ten vorigen jare mede zulke zanguitvoeringen plaats vonden, ter gelegenheid van het eeuwfeest der Maatschappij, en dat die uitvoeringen toen het glanspunt der feestviering uitmaakten. We gelooven daarom, dat de aankondiging van dit kinderkoor by velen ook nu belangstelling zal wekken, 't Bestuur heeft het daarom noodig geacht, ook thans weder twee avonden voor die bijeenkomst te bestemmende zaal biedt geen genoegzame ruimte aan voor allen, die van de samenkomst wenschen gebruik te maken. By de jl. Woensdag in het lokaal Tivoli alhier gehouden verhuring, ten overstaan van den Notaris P. S. Hordijk, zyn de perceelen te zamen gehuurd door Jb. Gouwenberg, ad f 538.59 per jaar. Bevallen van eene dochter: J. M. E. VAN AMESFOORT, geb. WILLEMS. Nieuwediep, 25 December 1885. Voor de vele bewijzen van belangstelling en vriendschap, ondervonden gedurende de ziekte en bij het overlijden van mijnen Echtgenoot, betuig ik, ook namens mijne kinderen en behuwdkinderen, mijn hartelijken dank. Wed. Jk. VAN DER KLOOT, Steen land. De Cocksdorp (Texel), 26 December 1885. De ondergeteekende wenscht niet in aanmerking te komen voor Hoofdingeland van het Waterschap de 30 gemeenschappelijke Polders op Texel. S. KEI.TSER Cz. MARINE. OPE.XB4RE lAXBISTH)l\t bij de Directie der Marine te WILLEMSOORD, op VRIJDAG den 8 JANUARI 1886, dea voormiddags te 11 uren, van: De werkzaamheden tot het onderhouden van de Dok-, Sluis- en andere waterwerken van het Maritieme Etablissement Willemsoord. De bestekken liggen ter lezing bij het Departement van Marine te 's Gravenhage en bij de Directiën der Marine te Willemsoord, Amsterdam en Hellevoetsluis, alsmede bij de Provinciale Besturen van Friesland, Over- ijsel, Gelderland, Zeeland, Noord-Brabant en Limburg en ter Secretariën van de gemeenten Rotterdam en Dordrecht. Voor zoover de voorraad strekt, zijn de bestekken gratis te verkrijgen ter griffie der Marine te Willemsoord. De noodige aanwijzing in loco zal geschieden op de twee de aanbesteding voorafgaande werkdagen, 's morgens te 10 uren. Verdere inlichtingen kunnen verkregen worden ten bureele van den Hoofd-Ingenieur der Marine te Willemsoord. De inschrijvingen op gezegelde biljetten, vermeldende de aannemingssom in cijfers en letters, met de namen van aannemer en borgen, zonder doorhalingen en bijcon ditiën en door den inschrijver onderteekend, moeten vóór het uur der aanbesteding franco bezorgd zijn bij den ondergeteekende. Willemsoord, 21 December 1885. De Vice-Admiraal, Directeur en Commandant der Marine, W. K. VAN GENNEP. voor INTederland. De bank verstrekt gelden ter leen onder eerste hypothecair verband en biedt voor het beleggen van gelden gelegenheid aan door uitgifte van pandbrieven. Informatiën en prospectussen zijn te bekomen bij den Agent voor Helder en omstreken: A. J. DE JONGH, te Helder PRIMA ZUIVER BRANDENDE, GROVE uit 't RIJNSCHIP bij de M0LENBRUG, ra 65, 80 en 90 cent per hectoliter. Vrij t'huts. M. KLEIJN. Weststraat, L 87. Weststraat, L 88. GROOTE KEUZE IN DE NIEUWSTE SOORTEN Botervlootjes, Karaffen, Glazen en Roemers, in alle grootten, OLIE- EN AZIJNSTELLEN. ZUURSTELLEN, Melkkannetjes, Schoteltjes, Suikervazen, in diverse soorten, en vele auderc artikelen voor huishoudelijk gebruik. GOEDKOOPE, VASTE PRIJZEN. K.nilt00rl300lteil of Registers in alle formaten en liniatnur. HulsHo uatooolAon. Koulionboelien alle bekende uitgaven. Abonnementen op het ]\TI©U.,WS tJ/ATl dOU IDag en alle andere Dag- of weoliblaaen. BOEKHANDEL.BOEKBINDERIJ. Gr. THBOD. BOM'S en Scliourlttvlonaeria 1888. Prijs van elk 75 cent. ZIJN alom VOORHANDEN.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1885 | | pagina 3