Blijven de geschorsten weigeren het reglement, dut daartoe aanleiding gaf, te vernietigen, 'dan gaat de voor- loopige schorsing in een definitieve voor zes weken over, met verlies van tractement. Wanneer ook daarna bij de weigering wordt volhard, draagt liet classicaal bestuur de afzetting der geschorsten voor bij het provinciaal bestuur van Noordholland en kunnen de afgezette personen daarvan bij de Synode in hooger beroep komen. Jl. Dinsdag heeft ds. Westhof met den praeses en den secretaris der Synode geconfereerd. De Tijd is, zegt zij, in staat gesteld, omtrent den stand der kerkelijke twisten te Amsterdam het volgende met stelligheid mede te deelen: „Hoewel naar het tot stand komen van een modus vivendi voortdurend gestreefd wordt, ligt de bereiking van dit doel nog meer verwijderd dan wij in onèe laatste mede- deelingen vermoedden. Dit blijkt o. a. uit het feit, dat door den scriba van het classicaal bestuur en den president van den algemeenen kerkeraad tot het houden van ver gaderingen enz. lokalen zijn gehuurd, toebehoorende aan de Schotsche Zendingskerk. Hoewel van de zijde van dr. Kuyper en de zijnen geen bezwaar werd gemaakt tegen het afstaan der lokalen van de Nieuwe Kerk bij wijze van gunst, wilden de officiëele kerkelijke besturen van deze welwillendheid geen gebruik maken, daar zij alleen krachtens hun recht in het bezit wensclien terug te keeren." De Standaard zegt: „Naar wij, tot ons leedwezen, vernemen, ontmoet de poging van de zijde van heeren kerkvoogden om tot een modus vivendi te geraken weinig tegemoetkoming van de tegenpartij. Althans door haar advocaat is aan den heer mr. Heemskerk bericht, dat afwijzend geantwoord is op een beleefd verzoek om te mogen vernemen, welke con ditiën zouden gesteld worden, en, wat nog sterker teekent, reeds eergisteren avond bevatte het Handelsblad eene advertentie, waarin het classicaal bestuur openlijk ver klaarde, de kerkelijke commissie niet als zoodanig te erkennen. Alles schijnt dus te moeten zaamloopen om den strijd, dien men aan de Kerk van Amsterdam aandoet, ook wat den vorm betreftonverkwikkelijk te maken." Naar de Standaard verneemt, is door welwillende voor komendheid aan de geschorste predikanten het bedrag van het gemeentelijk tractement, dat met 1 Januari verschenen was, maar waarvan de uitbetaling door de weigering van het Grootboek werd opgehouden, reeds ter hand gesteld." De lage prijzen, waartegen de voornaamste levens middelen van den soldaat zijn aangenomen, maken, dat reeds eenige malen meer dan 35 pCt. boven het minimum aan zakgeld overbleef. De boekhouder De G., van de Haagsche Tramway- maatschappij, is uit Londen teruggekeerd en heeft zich vrijwillig aangemeld aan het parket. Uit de kas moet voor ongeveer f 2000 door hem ontvreemd zijn. De sterkte van het korps mariniers was op den 1 Januari jl. 54 officieren en 2157 onderofficieren en minderen, zoodat aan de sterkte ontbrak 2 officieren en 64 minderen. Tegenover de voortdurende klaagtonen over den achteruitgang van onzen boterhandel, en de knoeierij welke in dit artikel plaats heeft, is het aangenaam er op te te kunnen wijzen, dat de oude roem kan worden gehand haafd, wanneer onze landbouwers in wetenschappelijke ont wikkeling en in zuiverheid van bereiding niet bij hunne naburen ten achter staan. In de laatste week van het vorig jaar heeft de Edammer Stoomzuivelboerderij, firma Tuyn en Co., haar product op de Londensche markt gebracht. Voor gewone Friesche boter werd toen 94 tot 96 shillings betaald, terwijl de fijnste soort 112, en in eenige bijzondere gevallen 116 kon maken. De fijnste soort Deensche boter bracht 132134 op, en tegen die concurrent kon de Edam mer boter wedijveren met 128. zie ik op eens een ladder en één twee drie ook een gestalte boven in de vlammen verdwijnen. En denk eens, mijn heer Linden heeft ze allen naar beneden gehaald, de oude en de jongen allemaal! De tranen stonden Heidje in de oogen. „Maar nu doet zijn arm hem geducht zeer," hernam zij, „en 't was toch maar een hond wat zou zoo iemand voor een mensch overhebben, niet waar? Tante Rosalie was boos op hem en zeide, toen hij zoo bleek en pijnlijk weer beneden kwam, dat hij er het leven by had kunnen inschieten. Maar zijn leven, beweerde hij, was hem geen cent meer waard. En zie, nog nauwelijks had hij dit gezegd, toen Diaan zoo hard tegen de zaaldeur krabde, en toen vloog hij op, zoodat ik niet anders dacht dan dat er weer brand wa8 en toen ik hem achterna liep, had hij u al in zijn gezonde arm en zeide, dat hij 't wel geweten had ja, dat hij 't wèl geweten had dat gij zoudt komen!" Truida stond nu op en wendde zich naar de deur. Maar daar werd zij opnieuw tegengehouden. Nu door tante Rosalie, die uit hare slaapkamer kwam in het wonderlijkste négligé en de reusachtige witte slaapmuts, die ooit door een oude dame zijn «edragen. Ze knikte Truida toe en legde haar de gerimpelde hand op den schouder. „De goede God geeft het verstokte hart altijd nog een laatste stootje," zeide de oude vrouw. „Ja, in den nood leert men bidden en zich verheffen boven al dat kleingeestige mokken en tegen stribbelen. Het is op het nippertje, lieve kind; want gisteren in den namiddag, nadat zeker iemand een gesprek met hem had gehad, heb ik de handen gevouwen en gebeden, dat de man de kracht mocht hebben om dien slag te dragen. Hij zag er uit alsof hij er onder zou bezwijken." Adelheid verliet nu ongemerkt de kamer, en tante Rosalie bleef voor de schoone jonge vrouw staan, maar het was alsof de tengere gestalte onder die magere, doorschijnende hand ineen zou zinken. Geen van beiden sprak echter. Het was allengs lichter geworden en nu schenen de eerste zonnestralen op Truida's bruine haren. Thans bedekte zij het gelaat met beide handen. „Gelukkig kunnen we toch nooit meer worden ik kan niets meer voor hem zijn!" stamelde zij. „Zeg liever: ik wil niets meer voor hem zijn!" „En al wilde ik dat!" riep zij. „Het zal zoo'n ellendig leven wezen." „Wie niet gaarne en opgeruimd iets wil, moet het liever laten, en wie geen behoefte heeft om te bidden, moet de handen niet vouwen." En tante Rosalie wendde zich schielyk van haar af, plaatste zich in haar zorgstoel bij het venster en nam haar ouden bijbel voor zich. Zij liet Truida aan zichzelve over en las op halfluidcn toon een kapittel, zooals ze dit eiken morgen gewend was. De woorden maakten een zonderlingen indruk op hare no<* altijd met zichzelve in strijd zynde toehoorster. „Al ware het dat ik de taal der menschen en der engelen sprak en ik had de liefde niet klonk het door de kleine kamer. „De liefde is lankmoedig en goedertieren. En zy verdraagt alles, zij gelooft alles, ze hoopt alles en bedekt alles." (Slot volgt.) Hot was voor de eer te maal, dat deze boter op de markt I te Londen kwam, en reeds zijn aanzienlijke bestellingen daarop gedaan. De Edammer Stoom-ziivelboerderij heeft in het afgeloopen jaar bijna een millioen iter melk gebruikt. Met eene zeer »pwekkende herinnering opende de burgemeester van 's lage jl. Dinsdag de eerste zitting van den Gemeenteraad in 1886. Hij wees er op, dat bij de zorg voor andere belangen op den Gemeenteraad de plicht rust om te doen al wat in zijn vermogen is om de stad onzer inwoning „net alleen te doen zijn eene stad van weeldemaar voor haar te openen nieuwe bronnen van welvaart en nijverheid." Die gecursiveerde woorden, voegde de heer Patijn er bij, waren ni<l de zijne, maar die van Z. M. onze geëerbiedigde Koning, wien de behoefte van deze gemeente nauw ter harte gaan. Tevens verklaarde hij, door Z. M. gemachtigd te zijn, den Raad mede te deelen, dat, waar het de bevordering van die belangen geldt, de stad op den steun van Z. M. zal m»gen rekenen. Als van zelf kwam hij daardoor op den rems zoo lang gekoetsterden wensch naar eene haven te Stheveningen voor de vissclierij, die belangrijke bron van volkswelvaart, zoo dringend noodig. Hij verzekerde, dat Z. M. met belangstelling kennis had genomen van het adres van meer dan 5000 ingezetenen in die gemeente, daartoe aan den Koning ingediend, en dat Z. M. hem gemachtigl had, den Raad mede te deelen, dat Z. M. voor het tot stand komen van dat werk warme belangstelling koestert. De burgemeester stelde den Raad alsnu voor om, alvorens tot de werkzaamheden over te gaan, zijne instemming te betuigen met de woorden, dooi den Koning gesproken, en zich te vereenigen in den wensch, dat spoedig onder de regeering van Z. M. de wensch naar eene haven te Scheveningen mocht worden vervuld. Op deze woorden volgde een warm applaus, terwijl de leden, van hunne zitplaatsen opgestaan, hunne instemming met het gesprokene te kennen gaven. Omtrent een verschrikkelijk drama, dat jl. Zaterdag avond onder de gemeente Heenvliet plaats had, meldt men het volgende: „Tusschen Heenvliet en Zwartewaal ligt benedendijks eene oude hofstee, toebehoorende aan den heer C. Kwak te Heenvliet. Deze wordt bewoond door den bedrijfboer van den genoemden heer Kwak, en door een arbeider S. Kwak met diens jonge vrouw en huisgezin. Zaterdag avond verspreidde zich in de buurt het gerucht, dat de vrouw van genoemden S. Kwak met afgesneden hals in de schuur gevonden was. De rijksveldwachter van Nieuwersluis, eene buurtschap onder Heenvliet be- hoorende, stelde een onderzoek in; en waarschuwde den burgemeester, die terstond de justitie te Rotterdam kennis gaf. Daar geen spoor van een moordenaar te ontdekkken was, dacht men eerst nog eenigszins aan zelfmoord, ofschoon de verschrikkelijk verminkte toestand van het lijk dit vermoeden eigenlijk geheel buiten sloot. De justitie kwam Zondag morgen te tien uren, deed het lijk schouwen, ondervroeg den bedrijfboer en zijn vrouw, die samen met Kwak de hoeve bewoonden, maar ontving geenerlei licht, en ging dus Zondagmiddag onverrichter zake terug, behoudens het visum repertum van het lijk, I door twee geneeskundigen opgemaakt. Maandag morgen kwam de justitie terug, en begaf zich eerst naar Brielle, alwaar zij met den kantonrechter en den commissaris van rijkspolitie een onderhoud had, en vertrok toen opnieuw naar Heenvliet. Daar komende, vond zij juist den dader, door den burgemeester gearres teerd. Wat was er gebeurd? De dader, oudste zoon van den genoemden bedrijfboer, Bevaart genaamd, was 's avonds naar een oom geloopen, die op eenigen afstand in den polder woont. Hij was zeer ontdaan en gaf, als reden daarvoor op, dat buurvrouw met afgesneden hals in de schuur gevonden was. De houding van dien jongen 22 jaar oud kwam dien oom toch zoo verdacht voor, dat hij, hoorende dat de'justitie onver richter zake vertrokken was, zich naar den burgemeester begaf, om hem op dien jongen attent te maken. Niemand had op dezen nog presumptie gehad, omdat, toen de justitie de ouders ondervroeg, deze van het bestaan van den jongen zelfs niets afwisten. De burgemeester liet hem terstond halen, en had hem juist tot bekentenis gebracht, toen de justitie aankwam. Het verdere onderzoek heeft toen geleerd, dat deze onverlaat, met het voornemen om de vrouw tot ongeoor loofde gemeenschap te bewegen, naar haar woning was gegaan, en voor alle zekerheid het broodmes had meegenomen, vast voornemens om haar, indien zij dit niet wilde toestaan, te vermoorden, daar hij anders de wraak van haar echtgenoot vreesde, dien zij dit zeker zou mee- deelen. Toen de vrouw weigerde, was zoo verklaart de ellendeling de zaak in 10 minuten beslist. De toestand van het lijk doet dit zien. Het hoofd is niet alleen letterlijk van de romp gescheiden, maar uit den toestand van haar handen blijkt bovendien, dat zij herhaalde malen het mes heeft beet gehad, en hij haar dit als 5t ware door de handen heeft gesleept. De onverlaat schijnt thuisgekomen dadelijk aan zijn ouders het feit te hebben verteld. De moeder heeft zóó is een moeder den vader niet alleen gebeden en gesmeekt) om de zaak niet uit te brengen, maar heeft haar zoon zijn sterk bebloede kleeren uitgetrokken en die ver brand. Op haar aanwijzing is de asch dier kleeren van de mesthoop gehaald en door de justitie in beslag genomen. A'iets dan de klompen waren over; alles is verder verbrand. De ouders hebben dit alles later bekend, alsmede, dat de dader zich in een bedstee in een naburige kamer bevond, toen de justitie het eerste onderzoek instelde. De dader is Maandag middag per stoomboot, zwaar ge boeid en onder geleide van twee rijksveldwachters, naar Rotterdam vervoerd. Te Nieuwersluis, waar hij aan boord moest, was een ontzaglijke menigte op de been. Ofschoon de verwenschingen aan zijn adres niet weinige waren, liet men den dader ongemoeid, en bezorgde de justitie geen overlast. „Het recht moet zijn loop hebben" zoo hoorde men zeggen tegen enkele heethoofdigen, die hem te lijf wilden. Zoo is het. Het pleit voor ons volk, dat men hiervan doordrongen was. De justitie is gebleven, om haar onderzoek ten einde te brengen." Gisteren morgen omstreeks 11 uren werd het stoffelijk overschot van de vermoorde vrouw van S Kwak, onder een toevloed van honderden belangstellenden, ten grave gebracht. Na de begrafenis werd in het Raadhuis door den predikant eene toespraak gehouden. Een monster-exemplaar van den Mechanischen Kust Mist-Hoorn naar de nieuwe constructie van den geluid- kundige L. IJ. Lefèbre zal dezer dagen op het achter-erf van het Muséum Prins Hendrik tentoongesteld worden. Dit eerste stuk werk vau zuiver Nederlandsche vinding en arbeid zal „na beproefd te zijn" weldra in actieven dienst gesteld worden. De groote voordeelen van dit werktuig zijn 1. dat het laag in prijs is, tegenover al de tot hiertoe bestaande toestellen van dien aard; 2. dat deze constructie bij snel opkomenden mist direct in werking gebracht kan worden; 3. dat het werktuig door één persoon zonder eenige krachtinspanning bediend kau worden, en 4. dat de aslijn van het kolossaal geluid van dezen hoorn door middel van een hoogst eenvoudig mechanisme, zoodanig gericht kan worden, dat het geluid over een zeer groote oppervlakte van zee of land kan worden gehoord. De hoorn zelf bezit eene lengte van ruim 4 meter, waarvan het Pavelsoen of de beker eene middellijn bezit van 1.10 meter, rustende dit gedeelte van den hoorn op een gebogen as, voorzien van 2 schijven, die over een cirkelspoor loopen. De draaischijf waarop de luchtdruk toestel bevestigd staat, heeft eene middellijn van 1.50 meter. In dit toestel ligt de toon zelf opgesloten, en, alhoewel er er 32 kilogrammen luchtdruk op dien toon zijn aangebracht, wordt door middel van een méchanische hefboombeweging de toon op een zeer gemakkelijke wijze tot spreken gebracht. Bij mist of stille lucht wordt deze diepe en krachtvolle toon tot op een afstand van 4 kilometers waargenomen. Het geheeie instrument doet, wat constructie, in- en uit wendige uitvoering betreft, der Nederlandsche Industrie alle eer aan. (Het Vaderland.) Onder de gemeente Winterswijk heeft een ongeveer tienjarige jongen zijn tweejarig zusje, bij ongeluk, drie vingertjes afgehakt. Jl. Zaterdag avond bevond zich in den trein, die omstreeks half zeven uur van Zutfen te Zwolle aankomt, een passagier 3de klasse, die in eene klapmand een kind van slechts enkele weken met zich voerde. Aan zijne medereizigers deelde de man mede, dat hij het kind voor de moeder, die te Leeuwarden woont, van daar naar hare ouders te Oldenzaal had moeten brengen, doch dat deze het niet wilden aannemen. Hij was dus genoodzaakt het weer naar Leeuwarden mee te nemen. Op Woensdag 20 dezer zal te Amsterdam eene alge- meene vergadering worden gehouden van de „Vereeniging tot bestrijding van knoeierijen in den Boterhandel." In deze vergadering, die voor alle leden toegankelijk is, is het volgende aan de orde: 1. Verslag van den toestand der Vereeniging en van de werkzaamheden van het bestuur sedert de oprichting; 2. mededeeling omtrent een adres aan de Regeering3. algemeeno bespreking van de volgende vragen: a. Is het wenschelijk om ten dienste van de leden der Vereeniging een algemeen handelsmerk in te voeren? b. Kan de knoeierij in den boterhandel naar de tropische gewesten bestreden worden door het wederinvoeren van certificaten van oorsprong? Voorts zal worden overgegaan tot de benoeming van een definitief bestuur. Jl. Dinsdag is voor de Rechtbank te Arnhem een aanvang gemaakt met de behandeling der zaak van mevr. Bulkley c. s., aangeklaagd wegens poging tot ontvoering van minderjarigen. Wij hebben deze zaak reeds uitvoerig medegedeeld, en door het Dinsdag en gisteren gehouden getuigenverhoor kwamen geen bijzondere feiten aan het licht. Heden verwacht men het requisitoir en zijn de verdedi gers, de heeren mrs. Capelle, Caroli en Vitringa, aan het woord. Bijna door de geheeie Bcneden-Betuwe doet zich een ziekte onder de paarden voor, die men daar „kooier" noemt, doch eigenlijk droes is. De ziekte verspreidt zich op schrikbarende wijze. Te Renkum werd jl. Dinsdag een jonge vrouw, door een jongen die met sneeuwballen wierp, zoodanig in een harer oogen getroffen, dat zij bewusteloos nederviel, en voor altijd het gebruik zal moeten missen. Dezer dagen vond te Egmond aan Zee een niet onaardig jachtavontuur plaats. Een tweetal jagers joegen een haas op, die zoo hevig verschrikte, dat hij ijlings een zeer vreemdsoortig hazenpad koos, door in de vaart te springen, deze met meesterschap over te zwemmen, even op den overwal uit te rusten, en toen zoo snel mogelijk een potten- en pannenwinkel in te vliegen, precies alsof hij naar de beste braadpan zocht. De jagers achtervolgden den driftigen langoor en kochten het beest voor 30 centen. Dezer dagen zijn de autoriteiten van het 5de regi ment infanterie te Nijmegen, tot de ontdekking gekomen, dat in de magazijnen een groot aantal patroonhulzen, die aldaar bewaard werden om te gelegener tijd te Delft in 's Rijks magazijnen te worden ingeleverd, ontbraken. Men spreekt zelfs van 5 h 6000 kilogram. Een soldaat, die juist een partijtje verkocht, werd op de daad betrapt. Naar men verneemt, moeten ook onderofficieren aan den verkoop van hiilzen, die hadden behooren ingeleverd te worden, schuldig zijn. Er is een streng onderzoek naar deze feiten ingesteld. Bultenla-nd. Het bericht dat de Duitsche Marine op de Samoa-eilanden geweld heeft gepleegd, zooals de Engelsche bladen dit voorstellen, moet volgens de Köln. Ztg., onjuist zijn, daar de Duitsche officiëele berichten, die tot 30 December loopen, daaromtrent volstrekt niets bevatten. De Duitsche consul heeft reeds sedert maanden beslag gelegd op de woning van den Koning van Samoa, tengevolge van een tusschen hen gerezen rechtsquaestie; is er na 30 December iets gebeurd, dan is het waarschijnlijk dat de Koning getracht heeft dit beslag op te heffen, wat hem wel niet gelukt zal zijn. Verwikkelingen van Duitschland met Engeland of de Vereenigde Staten acht genoemd blad onmogelijk, daar tusschen deze mogendheden, ten opzichte van de Samoa- eilanden, reeds lang zeer nauwkeurige tractaten gesloten zijn. Graaf Hatsfeldt bracht dezer dagen een bezoek bij lord Salisbury en verklaarde dat Duitschland Samoa niet verlangde te annexeeren, maar dat het noodzakelijk is, vollediger berichten af te wachten. Ondertusschen behoudt zich Duitschland vrijheid van handelen voor. Naar men verneemt, zijn de Sultan en Vorst Alex- ander van Bulgarije het eens geworden over eene regeling van het Rumelische vraagstuk op deze grondslagen: Vorst Alexander wordt voor een tijd van 5 jaren tot Gouverneur-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1886 | | pagina 2