EAU DE COLOGNE, Openbare vrijwillige Verkooping. 's Gravenhaagsclie Hypotheekbank CONCERTZAAL TIVOLL Zevende Winter - Concert, Geregelde en directe wekelijksclie Maildienst Rotterdam Amsterdam DE CONCURRENT. DE ECHTE DUIZEND BLOEMENGEUR, (Sedap Malam), f 1.50 per flacon. EAU DE COLOGNE-ZEEP. Zondag a. s.: BAL. Bij mijn vertrek naar Nederl.-Indië roep *ik aan familie, vrienden en bekenden een hartelijk vaartwel toe. J. KAAN, 3e Stuurman b/d Gouvernements-Marine. De Heer DIRK Jbz. KOORN presenteert, op WOENSDAG 3 FEBRUARI a. s., des avonds te 7 uren, in het logement .,DE ZWAAN," aan Den Burg te Texel, ten overstaan van den Notaris ConinoK Westenberg, openbaar te verkoopen: Eene HUISMANSWONING met SCHUUR. ERF. BOOMGAARD en TUIN, benevens een SCHAPENBOET en diverse perceelen WEI-, HOOI- en BOUWLAND, alles staande en gelegen op Driehulzen en op Akcbuurt nabij den ESurg gemeente Texel, kadastraal bekend Sectie E, Nos. 70, 71, 72, 73, 1009, 1008, 66, 1004, 927, 81, 1006 en 1030, en Sectie K, Nos. 604, 605 en 606, te zamen groot 11 hectaren 97 aren 84 centiaren. Aanvaarding van de Schuur. Stalling en Landerijen dadelijk, en van de Woning I Mei aanstaande. Betaling in 2 gelijke termijnen, als de helft op 24 Juni en de wederhelft op I November 1886, met 5°/o rente, van af de toewijzing. Een gedeelte der kooppenningen kan op de perceelen als eerste hypotheek gevestigd blijven. ZEGT 1IET VOORT! voor Nederland. De bank verstrekt gelden ter leen onder eerste hypothecair verband en biedt voor het beleggen van gelden gelegenheid aan door uitgifte van pandbrieven. Informaticn en prospectussen zijn te bekomen bij den Agent voor Helder en omstreken: A. J. DE JONGH, te Helder. te geven door het SYMPHONIE-ORCH EST VAN HET Stafmuziekkorps der Kon. Ned. Marine, onder directie van den Kapelmeester J. KONING, op Dinsdag 26 Januari 1886, 's avonds 8 uur. Programma: 1. Ouverture zu der Oper: Die Zauber- flöte, VV. A. Mozart. 2. Symphonie No, 4 (A Dur) (Ita- lienische), Felix Mendelssohn Bartholdv; a. Allegro vivace; b. Andante con motoc. Con moto moderatod, Saltarello. Presto. 3. Ouverture de 1'opéra: Orphce aux Enters, Jacques Ofïenbach. 4. a. Gebett, W. A.Mozart; b. Unterm Balcon, Serenade, Richard Wuerst (für Streichquintett). 5. Myosotis (Vergiss mein nicht), Walzer (op verzoek), Caroline Lowthian. 6. Allemal fesch, Grosses Humoris- tisches Marsch-Potpourri, Michaëlis. Voor niet-ledcu is de entréeprijs: HEEREAf 0.7 5. DA.V1ES en Hinderen, ieder. 0.50. N ederlandsch.- Amerikaansche Stoomvaart-Maatschappij. tusschen X XSLr 3 Ö- JS 2 EENIGE LIJM 3 "3 u 3 o 6 van I a o 1 .2 NEDERLAND naar §f f, AMERIKA. n Directe aansluiting naar CUTTXrl. A.C2-A_0. Kortste verbinding met AUSTRALIË, CHINA en JAPAN. Alle inlichtingen geheel kosteloos bij de Nederl.-Amcrik. Stoomvaart-Maatschappij te Rotterdam, haar Passage-bureau Geldersche Kade 30 te Amsterdam, en hare Agenten. oooo ooo o o o o o o o o o o o o o o O Q ruivcH-Borsthonig uit itlnliiz, gerenom- K meerd eu, aangenaam huismiddel bij Roest, Heeschheid, Yerslijjinlng, Borst- en Keelpijn, Bloedhoest, Hoest bij kinderen, duizendvoudig als zoodanig erkend. De DRIJIVEM-BORSTHOMIG van W. H. Zickcn- heimcr te IMainz bekomt mijne vrouw, als middel tegen hoesten, 'zeer goed. Landrntb vou Ricben, op Galenbeck bij Friedl. (Mecklenb.-Strelitz). - Alleen echt verkrijgbaar in flesschen van twee gulden, een gulden en 65 cent, voorzien van nevenstaand fabriekstempel, "7fte Nieuwediep bij W. V. BRUINVIS; V'-ffXvV te Burg °P Texel bÜ J- P- SMIT; te Schagen bij .T. GROOT Tzn.; te Wie- ringen bij J. BRUUL. oooo ooo oooo ooo; o o o ooo' Weststraat, L 87. Weststraat, L 88. per halve flesch f 0.75, f 0.95, i 1.10, f 1.25; per liter f 1.—, f 1.75, f 2.25 en f 3.—. f 1.per flacon. per stuk 15 cents. KAMMEN-, HAAR-, TAND-, NAGEL- en KLEERBORSTELS in soorten. Brandspiritus per liter 40 cents. T I V O L I. 320ste Staats-loterij. Vijfde klasse. Vierde lijst: Nos. 12141, 16290 en 19289 ieder f1000. Nos. 3328 en 14751 ieder f 400. No. 17944 f 200. Nos. 2346, 4504, 5959, 7779, 9116,12866, 17462,18063, 19506 en 19606 ieder f 100. Ingezonden. Geachte Redacteur. Beleefd verzoek ik U eenige plaatsruimte, ter bespreking van de 14de Openbare Uitvoering, den 20sten door «Helders Man nenkoor" gegeven. Terecht kan deze Vereeniging met trots op haar concert terug zien. Het programma was rijk aan afwisseling en wat ik vooral met genoegen opmerkte was dat de koornummers voor het grootste gedeelte uit Hollandsche liederen bestonden. Ik wensch «Mannen koor" met die keuze geluk en ik hoop, dat bij volgende uitvoeringen de kunstlievende leden nog op menig product van onze Neder- landsche componisten zullen onthaald worden. Het bleek, dat de geest, welke uit die liederen sprak, niet alleen zyne uitwerking deed gevoelen op het zeer talrijk publiek, maar ook op de zangers zeiven. Behoudens een paar uitzonderingen (No. 1 b. v.) werden die liederen met vuur met geestdrift zou ik bijna zeggen ten gehoore gebracht. Als voorbeeld haal ik in de eerste plaats aan: «Hollands Glorie" van Hol. Niet minder echter boeide de voordracht van «Een Zondag op het Meer" van Heinze. Hulde aan den wakkeren directeur, den heer Egbers, die blijkbaar noch moeite, noch inspanning had gespaard, om zulk een uitslag tc verkrijgen. De heer Egbers was evenwel dien avond niet alleen directeur, hij trad ook op als solo-violist; velen met mij kennen hem als zoodanig en hebben hem als zoodanig liefgekregen. Met kunstenaarstalent droeg hij de «Scène du Ballet" van de Bériot voor. Vol fijne nuancecring en met eene streek, die menig artist hem mag benijden, was zijne voordracht gevoelvol en warm en dat alles uitgevoerd met een eenvoud, die het kenmerk van den waren kunstenaar is. En last not least wensch ik mijne hulde tc brengen aan de soliste van dien avond. Op Mannenkoor's programma's prijkten reeds vele beroemde namen: een Bosmans, een Cramcr, een Rogmans treden ons in al hunne genialiteit onwillekeurig voor den geest. Ditmaal maakten we kennis met eene niet minder geniale persoonlijkheidde zangeres Fraulein von Dötscher. Fraulein von Dötscher is eene zangeres met een geluid van grootcn omvang. In het middenregister is haar timbre schoon en vol en zelfs in de hooge tonen is geen zweem van detonatie op te merken. Met groot talent droeg zy de overschoone «Scène und Arie" van Margarethe uit Gounod's Faust voor en hare heerlijke vertolking lokte een daverend applaus van den kant van het publiek. Wist zij als opera-zangeres de aanwezigen voor sych te winnen, niet minder voldeed zij in de liederen van Franz Schumann en Rubinstein. Hare sympathieke stem kwam in die liederen tot haar volle recht, en het succes, door Fraulein von Dötscher behaald, was van dien aard, dat wij haar een hartelijk gemeend „tot weerziens" toeroepen. U bij voorbaat dank zeggende, waarde redacteur, teeken ik my enz. Een kunstlievend lid. Brieven uit de hoofdstad. 21 Januari. Door de gestadige afwisseling van sneeuwen en dooien, waarop moeder natuur ons tegenwoordig onthaalt, zullen wij hier dit maal een duur wintertje hebbenMet «wij" bedoel ik in dit geval de gemeentekas, waarin wy toch allen gezamenlijk ponds pondsgewijs vertegenwoordigd zijn. Voor het opruimen der sneeuwmassa is nu reeds tweemaal aan de directeuren der stads reiniging een buitengewoon krediet van f 5000 toegestaan, ter bezoldiging van het telkens in dienst genomen extra-personeel. Tegenover het arren, sullen, sneeuwballen gooien en sleedje rijden, waarmede groote en kleine Amsterdammers zich op de besneeuwde straten plegen te vermaken, staan die tienduizend gulden dus als een sombere schaduwzijde, die zeer scherp tegen het vlokkig winterdons afsteekt. Maar van die tienduizend gulden hebben we 'toch ook groot practisch nut. Vooreerst blijven wij bij invallend dooiwedcr tamelijk wel verschoond van de hier anders zoo gebruikelijke en onvermijdelijke modderpoelen, die ons onbarmhartig veroordeelen om als dillettant-slootjesspringers en hinkelaars op te treden, wat voor de omstanders doorgaans vermakelijker is dan voor de huppelaars zelf. En ten andere heeft de stadsreiniging door zulk een extra-krediet de middelen, om vele honderde werkeloozc handen weer eens aan wat ver dienste te helpen. Gisteren zijn we weer met een flinke dosis sneeuw gezegend, en daar de Gemeenteraad toen juist de tweede vijfduizend gulden toestond, kwamen ze uitstekend van pas! Ik behoef dus niet te verzekeren, dat voor menigeen die dik- besneeuwde straten een uitkomst zijn, een zeer welkome aan leiding om een aardig daggeldtje te verdienen. Duizende kloeke mannen, in de kracht van hun leven en vol ambitie om op staanden voet aan den slag te gaan, blijven vruchteloos wachten op werk, en alweder wachten, en uitzien en rondhooren, terwijl de eene dag even weemoedig en troosteloos voorbijgaat als de andere. «Sinds tal van jaren heeft in Amsterdam geen werke loosheid geheersebt, zdó groot en schrikbarend als dezen winter het geval is," wordt terecht gezegd door het bestuur der Steen- houwers-verceniging «Eendracht maakt macht," die zich dezer dagen tot hare medeburgers gewend heeft, met een dringend beroep om werk. Een overgroot aantal werklieden is reeds vele maanden zonder werk, en onder dezen bekleeden de steenhouwers een groote plaats. Twee derden der vakgenooten zijn zonder werk, waaronder verscheidene huisvaders, die reeds gedurende 16 18 weken niets verdienen, terwijl diegenen, die nog werken, slechts korte dagen bezig zijn en met schrik het oogenblik tegemoet zien, waarop ook zij gedaan zullen krygen. In dien treurigen toestand nu, die inderdaad deerniswekkend is, hebben de steenhouwers zich tot het publiek gewend om hen te helpen door het verschaften van werk. Zy meenen dat dit met een weinig goeden wil zeer goed kan gebeuren, daar er in de stad zoovele puien, gangen, stoepen of grafzerken zyn, welke noodig herziening of opknapping behoeven, wat vroeg of laat toch moet gebeuren. Tegen de logica dezer redeneering is schijnbaar niets in te brengen, blaar het bestuur der bedoelde Steenhouwers-Vereeni- ging verliest toch één voornaam punt uit het oog, namelijk dat het publiek in het algemeen en de werkgevers in het hijzonder evenzeer met de ongunstige tijdsomstandigheden hebben te wor stelen als do steenhouwers zelf. De eigenaars of gebruikers van do voor herziening of opknapping in aanmerking komende puien, gangen, stoepen en grafzerken zouden van hunnen kant vol gaarne tot die noodzakelijke herstellingen of verfraaiingen over gaan, maar door de tijdsomstandigheden tot beperking hunner uitgaven genoopt, laten zy alleen het bepaald onvermijdelijke verrichten en stellen alles, wat maar even wachten kan, tot «betere tijden" uit. Het staat alles met elkaar in verband als de tandraderen van een horloge, of, wil men, als de draden van een kluwen. Op ieder gebied ziet men hier trouwens de sporen van die maatschappelijke verwikkeling. Zoowel de kleine steenhouwers- knechts van «Eendracht maakt macht" achter hun blok graniet of Bentheimer, als de ryke lieden op Heeren- en Keizersgrachten in hunne fraaie huizen. De steenhouwers weten voor hen en hunne gezinnen bijna niet meer aan brood te komen, en de voor name lieden laten geen groote werken meer uitvoeren, waaraan ook dc steenhouwer vroeger een aardig duitje verdiende, of koopen geen schilderyen, bronzen en luxe-artikelen meer. Aan die sterk verminderde vraag naar al wat meer bepaald tot het gebied der weelde behoort, zal de Kalverstraat nu haar prachtig magazijn der firma Costa ten offer moeten brengen. Welk een verlies voor de wandelaars en -laarsters, die niet goed slapen kunnen als zc 's avonds geen Kalverstraatje meegemaakt hebben I Een kolossale gaping in de doorloopende wereld-tentoonstelling, die door dc schitterende uitstallingen der lange reeks van maga zijnen in onze hoofdstraat bij uitnemendheid gevormd wordt! Cossa is de eerste niet en zal ook de eenige niet blijven, die tegenover de geringe kooplust van het groote publiek en de enorme concurrentie van het buitenland er het byltje by neêrlegt. Dezer dagen kon men vernemen dat een der voornaamste groot handelaars in klecden en tapijten zijn goederenvoorraad publiek liet uitverkoopen en zyne zaken liquideerde, om.... een stoom- cacaofabriek te gaan opzetten. Ondernemend genoeg! maar met dat al een welsprekend teeken des tijds. En de winkeliers die blijven volhouden, worden tot ongelooflijke tours de force ge dwongen. Een staaltje? Gisteren avond myn gewone wandeling makend, trok het mijn aandacht dat ik achter de reusachtige spiegelglazen van een der grootste modemagazijnen een torenhoogen stapel vormen voor dameshoeden zag liggen, zoowel stroo als kastoor, met het veelbelovende opschrift: «Alle deze slechts 20 cents." Men kan dus voor een paar dubbeltjes het stuk naar hartelust uitkiezen. En om het de koopsters gemakkelijk te maken, hing er een rijke sorteering van fraai genuanceerd lint naast van 5 cents per el. Doe ik mijn lieve lezeressen in IIolland8 Noorder kwartier niet watertanden? Welnu, zij mogen komen, zien en koopen! Ik zal ze zelfs met pleizier naar al dat moois begeleiden, mits zy niet allen tegelijk komen Manufacturen en kleederen zijn tegenwoordig dol goedkoop in Amsterdam. Men wordt letterlijk overstroomd met prijscouranten en circulaires, vol van de uitlokkendste aandieningen. De post brengt er telkens stapels van rond. Maar de geadresseerden houden hun brandkast op slot, als zy cr een rijk zijn, of keeren hun gulden (of hun dubbeltje) nog eens driemaal om eer zy het uit geven. En uitgenomen het vleesch, dat vry duur blyft, zijn de levensmiddelen ook zeer goedkoophet lekkere, smakelijk gebak ken brood der fabrieken is thans reeds voor 10$ cent verkrijg baar. De prys der brandstoffen verschilt ook veel bij dien van vroeger jaren. Behalve de huishuren in de binnenstad, is byna alles in prijs gedaald, en soms zeer belangrijk. En toch klaagt iedereen en schijnt het niemand goed tc gaan. «Er is niet te ver dienen," luidt de slotsom van alle redeneeringen. Daar zit hem de knoop Ook de cyfers der inkomstenbelasting, dezer dagen door het gemeentebestuur gepubliceerd, verkondigen met opmerkelijke een stemmigheid een achteruitgang der algemeene welvaart. In 188283 bedroeg het totaal inkomen der Amsterdamsche belas tingschuldigen 87$ millioen gulden en in 1883—84 slechts 83$ millioen, zoodat in het laatstgenoemde jaar het inkomen der belastingschuldige burgers met vier millioen galden is gedaald. Deze teruggang wordt weêr gevonden in het aantal belasting schuldigen. In 188283 bezaten 38,460 inwoners een inkomen boven de f 600, terwijl in 1883—84 slechts 35,336 belastbare personen, volgens hunne aangifte, meer dan f 600 per jaar ver dienden. Onder den invloed van de verminderende inkomsten der burgerij gaat dan ook het bedrag, dat uit den post „Inkomsten belasting" in de gemeentekast vloeit, jaar op jaar achteruit. In 1883 (met eene heffing van 3%) werd er f 2,003,850 geïnd; in 1884 (op een basis van 2f°/0) slechts f 1,827,697. Voor 1885 werd toegestaan te beschikken over f 1,800,000, en het te innen bedrag van dit jaar (1886) werdt begroot op f 1,750,000. Die deling van de opbrengst der inkomstenbelasting schijnt echter voorloopig nog geen invloed op Amsterdams crediet te zullen hebben. Dat hebben deze week de inschrijvingen voor de leening van twee millioen bewezen, die gezamenlijk meer dan zestig millioen beliepen, of dertigmaal het gevraagde bedrag. Of Amsterdam ook goed staat aangeschreven! En of er ook vraag ia naar soliede, volkomen vertrouwbare geldbelegging. De luidjes zijn een beetje wantrouwig geworden door al die „ver wijderingen" en surséances van den laatsten tijd. Waarlijk, men kan het hun niet kwalijk nemen! Ik sprak zooeven van ondernemende lieden, en wees ten bewyzedaarvan op den tapijtenkoopman die een chocoladefabriek gaat op zetten. Doch er is altijd baas boven baas, en zoo wordt ook hij overschaduwd door zijn medeburger Theophile Magnenat, die reeds als „Theophile" door stad en land bekend is wegens zyne onfeilbare middelen om den kaalsten schedel met een sierlijken haardos tc doen prijken; die als „Magnenat" sedert onheugelijke jaren de graveernaald hanteert; en die nu gisteren als „Theophile Magnenat" bij den Gemeenteraad con cessie heeft aangevraagd tot oprichting van een velocipede- besteldienst in deze gemeente. Welk een geniale inval! aan wien van beiden zouden wij hem te danken hebben: aan den haarkunstenaar of den graveur? Misschien wel aan een ver nuftige combinatie dezer twee te zamen. Verbeeld u: kruiers en pakjesdragers zich op twee- of driewielers over de hemel- hooge bruggen en door de nauwe straten van ons goede Am sterdam voortspoedendIk vrees dat we om de ongelukken het voorbeeld der eerzame Oldebroekers zouden moeten volgen en de velocipédes op Amsterdarasch territoir verbieden.... Maar het denkbeeld van een kruier op een velocipède blyft er niet minder geniaal om, dat is niet tegen te spreken. Eere aan meneer Theophile, met en zonder Magnenat! Daar bemerk ik, aan het slot van mijn brief genaderd, dat er geen woord over het Amsterdamsche kerkschandaal in voor komt! Wat moet ik beginnen! Nu, ik reken bij voorbaat op de vergiftenis of op de erkentelijkheid mjjner lezers. Amstelaar. Snelpersdruk van A. A. Bakker Cz., Nieuwediep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1886 | | pagina 4