Heldersche Gasfabriek. noemde straf aan boord veelal denkbeeldig ondergaan wordt, daar er zich op de mee3te schepen slechts één provoost bevindt, die óf onbruikbaar is, èf voor andere doeleinden gebezigd wordt. Provooststraf wilde spreker daarom steeds met strafdienst laten gepaard gaan, terwijl er op ieder schip minstens twee goede provoostlokalen moesten zijn. De liederlijke sujetten, die bij de straf klasse geplaatst worden, moesten op galjoen of bordes steeds van de overige schepelingen afgezonderd blijven, gekleed zijn in linnen boezeroen en everdoekscho broek, en alleen het vuilste werk verrichten. De verwijdering uit 's lands dienst, waartoe het Hoofd van het Departement van Marine de bevoegdheid heeft, moest steeds geschieden nadat de persoon, die ongevoelig is voor alle disciplinaire straffen, tot verwijdering voorgedragen wordt door den commandant van zijn bodem. Wanneer dusdanige persoon op een ander schip wordt overgeplaatst, vermindert dit het prestige van den commandant; terwijl de ondervinding geleerd heeft dat het liederlijke sujet zich toch niet verbetert. De vraag of het ook noodzakelijk is zwaardere straffen in te voeren dan de thans bestaande, beantwoordt spreker door te zeggen, dat hij noodig acht het kromsluiten in de boeien aan handen en voeten gedurende 24 uur, en bij langere toepassing om den anderen dag. Het recht tot straffen berust tegenwoordig alleen bij den com mandant. De bevoegdheid tot het opleggen van lichte straffen, moest echter ook toegekend worden aan den eersten officier, doch van deze straffen eveneens aanteekening gehouden worden in conduite boekjes en strafregisters. De invoering van het nieuwe strafstelsel viel samen met zeer bijzondere omstandigheden, als den oorlog op Atjeh, dien op Borneo, enz.; dat er sedert geen ernstige feiten zijn voorgevallen pleit wel voor het stelsel. De Marine in Indië wordt niet ver wend, en ter belooning voor hetgeen zij verricht heeft, wil men haar nu grootendeels vervangen door een civiele Marine, die nagenoeg geen oorlogswaarde heeft. Het dienen op de ramtoren- schepen in Indië is nadeelig voor de krijgstucht, daar die schepen ongezond zyn, en de equipage weinig afleiding heeft. Deze schepen moesten niet langer te Batavia gestationeerd worden, maar in een der buitenbezittingen, byv. Padang, Riouw of Makasser. Het dienstweigcren, dat vooral onder jeugdige schepelingen voorkomt, moet dikwyls toegeschreven worden aan tegenzin in hun carrière. Als middelen tot verbetering van dezen toestand somt spreker op het verplaatsen der opleidingsschepen van Amsterdam en Rotter dam naar meer aan zee gelegen plaatseneen minder theoretische en meer practische opleiding der jongens; de opheffing der op leiding voor bootsmansleerlingenhet verleenen van bevoegdheid aan de commandanten om op eigen gezag te bevorderen beneden den graad van korporaal; het beperken van overplaatsingen, en geen schepelingen in dienst houden, nadat hun diensttyd verstreken is; opname in 't vaste corps na één jaar buiten ernstige straf gediend te hebbenhet verschaffen van goede lectuur aan boord; verbetering der verlichting, enz. Aan de discussie, die over deze voordracht gehouden werd, namen verschillende leden der Vereeniging deel. De kapitein-luitenant Le Comte kon zich niet vereenigen met verscheidene door den inleider voorgestelde veranderingen, byv. dat korporaals-onderofficieren niet aan hun bak zouden eten, dat do eerste officier recht tot straffen zou hebben, dat het aantal officieren aan boord van kleine oorlogschepen verminderd zou worden, enz. Verder drong spreker aan op een meer militaire opleiding der adelborsten op 't Instituut, en wees er op, dat het wenschelijk zou zijn, dat zij werkelijk militairen waren, evenals de kadetten te Breda, en geen burgers zooals nu, waardoor o. a, het militair saluut aan onderofficieren voor hen niet verplich tend is. De luitenant ter zee der lste klasse Boom was het met den inleider eens, dat de krijgstucht bij de Marine niet slecht is. Als voorbeeld haalde hij de laatste reis van Zr. Ms. Tromp aan met een equipage van 300 man, terwyl officieren, onderofficieren en mindere schepelingen van dezen bodem eerst elkander totaal vreemd waren. Op deze reis hadden slechts twee dienstweige ringen plaats, en dan nog onder zeer byzondere, verzachtende omstandigheden. Hij kon zich niet vereenigen met het voorstel om de adelborsten de onderofficieren te laten salueeren, daar de baantjesgasten onder de onderofficieren zoo'n vreemd soort mili tairen zyn. De kapitein ter zee Cramer wees er op, dat de geest van onzen tyd anti-militair is, en dat daarom van jongs af een goede militaire opleiding vereischt wordt. Hij is van meening, dat Willemsoord geen geschikte plaats is tot opleiding voor jeugdige zee-officieren, iets waarop het kamerlid Nierstrasz reeds gewezen heeft, toen indertijd in de Tweede Kamer der Staten-Generaal de bouw van het Instituut ter sprake kwam. Spreker was commandant van een oorlogschip geweest toen het nieuwe strafstelsel werd ingevoerd. Men had toen last van de equipage, doch op de tweede reis met denzelfden bodem nagenoeg niet, omdat, op de eerste, de Krygsraad alle dienstweigeringen zwaar gestraft had. De opleidingsschepen voor jongens moesten niet in Amsterdam of Rotterdam zijn, doch evenmin in Helder of Hellevoetsluis. De kapitein-luitenant ter zee Van Broekhuyzen vond iets tegenstrijdigs in de redeneering over de opleiding van jongens. Aan den cenen kant wordt deze opleiding als uiterst practisch voorgesteld, zoodat de jongens, als zy op het actieve oorlogschip komen dienen, dadelyk geschikt zouden zijn voor matroos lste of 2de klasse, als zij de noodige lichaamskrachten daartoe hadden. Thans hoort hij van den inleider, dat de opleiding niet practisch genoeg is, en dat hieraan gedeeltelijk toegeschreven moet worden, dat de jongens later tegenzin in hun carrière krygen. Ten slotte beantwoordt de inleider de verschillende sprekers, waarna de president, de kapitein ter zee Cramer, de vergadering sluit, onder dankzegging aan alle sprekers, en in 't bijzonder aan den kapitein-luitenant Arriëns. Ingezonden. In een vorig nommer dezer courant kwam de mededeeling voor, dat van Rijkswege niet is getreden in het verzoek om eene telephonischc verbinding daar te stellen tusschen de verschillende bureaus van politie te dezer plaatse. Het nut van het bestaan van zoodanige verbinding zal wel geen betoog behoeven. Als men nagaat, dat de afstanden betrekkelijk zeer groot zyn tusschen de verschillende deelen dezer uitgestrekte gemeente, dan is er stellig niemand, die de wenschelijkheid en het nut van eene telephonische verbinding zal betwijfelen. Het Departement van Oorlog heeft dan ook de behoefte aan die verbinding voor de verschillende bureaus der landmacht alhier erkend, door tot den aanleg te besluiten. Doch zou, nu de minister van Justitie dien aanleg ten behoeve van de politie alhier niet wil toestaan, de gemeente zelve niet daartoe kunnen besluiten? De uitgaaf, daarvoor gevorderd, is toch niet zoo heel groot. Bij handhaving der orde, in gevallen van brand, enz. zullen die enkele honderden guldens hun interest wel opbrengen. Nu onze gemeente-politie op flinke wijze is ingericht, mag, dunkt ons, de bedoelde ver binding daaraan niet ontbreken. Helder, 21 Januari 1886. X. Texel, 26 Januari 1886. Met leedwezen vernamen wij heden, dat onze zeer geachte en bekwame arts J. Timmer besloten heeft Texel te verlaten en - zich in de gemeente Wieringerwaard te vestigen, om daar een minder drukke en omvangrijke praktijk uit te oefenen, dan hier het geval is. Hoe gaarne zouden wy hem willen behouden, al ware het ook, dat hy zich uitsluitend bepaalde tot de praktyk van Den Burg en naaste omgeving, 't Doet pyn zyn vertrek, net alsof je een dierbaar vriend door een reis naar verre streken wordt ontnomen, om nooit wcêr te zien wellicht! Vurig hopen wij, dat ZEd. zal te bewegen zijn, zijne geboorteplaats niet te verlaten. Zeer zult ge met opname verplichten, JOH. EELMAN en vele anderen. 3enoe2ialiig©ii, enz. De luits. ter zee 2de kl. J. D. Heyning, P. C. W. Van de Velde en C. C. Zegers Rijser, uit Oost-ïndië teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. VlsoHl>©rloliterk. Jl. Vrijdag kwam binnen de sloep Semaphore, schipper Van Dorp; met 45 levende- en 70 doode kabeljauwen, en 900 doode schel- visschen, terwijl door 9 korders 20 tot 70 tongen, 15 roggen en enkele bunschollen werden aangebracht; levende kabeljauw gold ter afslag f 4.90, doode idem f 1.90 h 2.15 per stuk, schelvisch f 18.50 't honderd, tong 70 c., rog f 1.52 en bunschol 70 c. per stuk. Door 9 korders werden Zaterdag 20 tot 80 groote, 20 tot 40 kleine tongen, 15 tot 20 groote schollen en 5 tot 10 roggen ter afslag gebracht. Groote tong gold 60 a 65 cents, kleine tong 15 cents, groote schol 70 cents en rog f 1.26 per stuk. Burgerlljlie Stand. Gemeente HELDER, van Zaterdag tot Dinsdag. Ondertrouwd en Gehuwd: Geene. BevallenT. Lürz, geb. Mens, D. E. Wood, geb. Leijen, Z. W. Moojen, geb. Visser, Z. J. Dijkman, geb. Hellegers, D. N. Hemelrijk, geb. Klinkert, Z. G. Vlaming, geb. De Graaff, Z. A. Leeuwens, geb. Grooff, D. J. Van Os, geb. Rab, D. OverledenM. J. Wegman, geb. Smit, 58 jaren. C. Weggeman, 20 jaren. Gemeente SCHA GEN, van 19 tot 25 Januari. Ondertrouwd: Willem Fijnheer, jonkman, 22 jaren, wonende te Winkel en Catharina Tuinman, jongedochter, 22 jaren. Getrouwd: Klaas Van der Meer en Anna Catharina Quax. Bevallen: Marytjo Van Driel, geb. Beemsterboer, D. Cor- nelia Flumans, geb. De Mul, Z. OverledenPetrus Rieu, 51 jaren en 8 maanden. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN TE HELDER. LANDSKEET. i a 1 Uren. Windrichting en kracht. Barometer mM. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toe stand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 24 12 ozo. 5 k. 753.51 - 6.79 2.1 -0.9 0.94 wein.gv. 25 12j otz. 5 749.44 - 10.76 0.6 -2.4 0.88 26 8 otz. 1*5 750.24 - 9.96 1.3 -0.4 0.97;Slechtw. 26 12 zzw. 6 n 752.77 - 7.43 3.5 t 0.4 0.91 wein.gv. Weêrsgesteldheid: 24 Jan. 12 u. Helder, vorst, goedweer. 25 Jan. 12 u. Dichtbetrokken, mistig. 26 Jan. 8 u. Dichtbewolkt, goedweer. 26 Jan. 12 u. Bewolkt, mooi weer. Van 23 op 24 dezer gevroren 24 millimeter ijs. 24 25 26 u De vertrekdagen der mails naar Oost-Indië gedurende de maand Januari zijn als volgt: 30 Januari Fransche mail (over Napels). Laatste buslichtingen aan het Postkantoor te Amsterdam: Ned. mail (uit Amsterdam) brieven 8 u. 's morgensdrukwerken den vorigen avond 8.45. Ned. mail (over Marseille) brieven 4.30 u. 's avonds; druk werken 2 u. 's avonds. Fransche mail, brieven 4.30 u. 's avondsdrukwerken 2 u. 's av. Fransche mail (Napels) brieven 11 uur 's morgens; drukwerk 10 u. 's morgens. Engelsche mail, brieven 11 u. 's morg.; drukwerken 10 u. 's morg. Om van de aansluiting te Brindisi zeker to zijn, is het raad zaam daags te voren, op hetzelfde uur, van de voorloopige ver zending gebruik te maken. PURMERENDER MARKT VAN HEDEN. PER TELEGRAAF. 115 stapels kleineKaas hf 29.Middelb. k f perSOkilorr. 790 kilogr. Boter: laagste prijs f 1.30, hoogste f 1.40 por kil. 76 Runderen; matig, prijshoudend. 22 Paarden. 83 vette Kalveren, f 0.80 a 1.per pond, vlug. 87 nuchtere f 10 a 28 per stuk, vlug. 86 vette Varkens, f 0.40 a 0.48 per pond, vlug. 10 magere f 10 a 16 per stuk, stug. 106 Biggen, f 5.a 7.per stuk, stug. 302 Schapen en Lammeren; Overhouders prijshoudend; Oonscbapen hooger in prijs; handel matig. 108 manden Appelen, f 2.a 2.75 per mand. 21 Ganzen, f 5.a 7.per stuk. Kip-Eieren f 4.50 a 5.50, Eend-Eieren f per 100. Mnrlittoerlcliton. TEXEL, 24 Januari. De marktprijzen waren als volgt: Schapenboter 55 c., Koeboter 60 a 65 c., per half kilogram; Kip-eieren 3.75 a 4.50 per 100 stuks. De verzending bedroeg ongeveer 3000 stuks; Hooi f 12 a 14 per 500 kilogram Wilsters 30 c., Wilde Eenden 85 a 90 c., Talingen 40 c., Wulpers of Pluvieren 30 c., Wilde Konijnen 50 c., alles per stuk. ALKMAAR, 25 Januari. Koeien f a ,76 vette Kalveren f 50 a 120, 10 nuchtere dito f 15 a 21, 20 Schapen f 21a 25.16 magere Varkens f 10 a 12, alles per stuk; 79 vette Varkens, 40 a 47 c. per kilogram. HOORN, 23 Januari. Op de Weekmarkt werden de volgende prijzen besteed: Tarwe f 7.25 a 7.50, Gerst f 4.50 a 4.75, Haver f 3.75 a 4 25, Witte Erwten f 8.25 a 8.50, Groene dito f 10 a 11, Grauwe dito f 12.50 a 13.Vale dito f 8.25 a 12.75. Bruine Boonen f 6.a 11.25, Karweizaad f 25, alles per hectoliter. Paarden f 40 a 1.25, Schapen f 24 a 30, Lammeren f 15 a 22, Varkens f 10 a 14, Biggen f 5.50 a 8.Kippen f 0.90 a 1.50, alles per stuk. Kip-eieren f 4.50 a 5.50 per 100 stuks. Boter 55 a 62 c. per kop. AMSTERDAM, 25 Januri. Op de Veemarkt waren aange voerd: 562 Runderen, lste kwal. 72 c., 2de kwal. 64 c. en 3de kwal. 60 c. per kilogram; Melk- en Kalf koeien f 110 a 274; 11 Graskalveren, f 20 a 40 en 42 nuchtere dito, f 7 a 11 per stuk; 7 Schapen en Lammeren; vette Varkens 36 a 44 c. per kilogram. De pryzen der Aardappelen waren als volgt: Friesche Dok- kummer Jammen f 2.20 a 2.50, dito Franeker f 2.20 a 2.40, dito Engelsche f 1.50 a 1.60, Zeeuwsche spuische Jammen f 2.50 a f 2.80, dito Pooters f 1.20 a 1.30, dito Flakkeesche f 2.30 a f 2.50, dito Blauwe f 2.a 2.10, Geldersche Blauwe f 1.80 a f 1.90, Pruisische Hamburgers f 2.50 a 2.60, Duinzand f 2.60 a f 4.60, IJpolder Champignons f 1.50 a 1.80, alles per hectoliter. Vervolg Nieuwstijdingen. Naar men verneemt, zullen met ingang van 1 Maart a. s. eenige mindere geëmplooieerden bij 's Rijkswerf alhier eene vaste aanstelling als burgerlijk ambtenaar verkrygen. De Staatscourant behelst do statuten der Vereeniging Gymnastiek- en Exercitie-Vereeniging Pro Patria, alhier, goed gekeurd bij Zr. Ms. besluit van 28 November 1885. In de Nutsvergadering, op a. s. Vrijdag alhier te"houden, zal, naar wij vernemen, als spreker optreden de heer F. A. Wiebes, van Rotterdam, lid van verdienste van de rederijkers kamers te Rotterdam, te Dordrecht en te Utrecht. Door spreker zullen o. a. worden voorgedragen de „Ithaca van Jan Trochée," waarmede de heer Wiebes in den wedstrijd van tooneel- en letterkunde te Borgerhout (België) de eerste gouden medaille behaalde, en «Een Roepstem," voor de voordracht waarvan hy den eersten prijs verwierf. „De Schipbreuk" zal door den spreker in costuum worden voorgedragen. Naar wij vernemen, zal de vierde Volksbijeenkomst in dit seizoen, alhier te houden, plaats hebben op Dinsdag 2 Febr. a. s. In die bijeenkomst zal door de Onderofficiers-Vereeniging M0. V." worden opgevoerd het tooneelstukje„Zonder geld op reis, of een avontuurtje van twee schoolmeesters," blijspel in één bedrijf. Onder de leiding van den kapt.-luit. ter zee Stokhuijzen, heeft Zr. Ms. ramschip Buffel wedér eenige schoten met scherp gedaan in het Bokkengat, met het doel te beproeven of de in India-Rubberranden gevatte glazen voor 't electrisch licht den schok der schoten konden weerstaan. De uitslag was bevredi gend wanneer men vuurde met één stuk (Armstrong 23 cM.), doch wanneer er een dubbel schot viel, bleef er geen glas op 't gansche schip heel. Het plan der 321ste Nederlandschc Staatsloterij de eerste te houden overeenkomstig de nieuwe wettelijke bepalingen is thans vastgesteld. Deze loterij bestaat uit 21,000 loten, 10,500 prijzen en 2 premiën. De eerste helft van het geheel aantal loten wordt voor alle klassen, de tweede helft van klasse tot klasse uitgegeven. In de eerste vier klassen worden 1600 nummers en even zooveel prijzen getrokken, in de vijfde klasse 4100 prijzen, de twee premiën en 10,500 nieten. De collecte wordt geopend den 3 Maart 1886. De trekking der lste klasse heeft plaats op 29, 30, 31 Maart en 1 April, en de trekking der vier volgende klassen telkens veertien dagen de eene na de andere, terwyl de laat3te 100 nummers op Zaterdag 19 Juni 1886 zullen getrokken worden. De heer J. Timmer, arts te Texel, heeft eene benoeming tot geneesheer te Wieringerwaard aangenomen. POSTERIJEN. De Directeur van het Postkantoor te Helder maakt bekend, dat van af 1 Februari e. k. het kantoor zal zijn geopend op werkdagen: voor frankeeren, aanteekenen, enz. van 's m. 7£ en van 8£ 's m.9 u. 's a. voor postwissels, postbewijzen en kwitantiën van 's m. 9 u.3 u. 's a. voor de Spaarbank: van 's m. 9 u.9 u. 's a.; dat de aangeteekende brieven 30 minuten en de post pakketten 15 minuten vóór de vertrekkende post aan het kantoor moeten bezorgd zijn, om met die post te worden verzonden; dat de bestelling der pakketpost op werkdagen met ééne avondbestelling en op Zon- en Feestdagen met ééne morgenbestelling wordt vermeerderd. De Directeur voornoemd, P O L V LI E T. AD VE RTEN TIEN. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, na eene korte ongesteldheid van 8 dagen, mijn geliefde Echtgenoote GRIETJE LONT, in den ouderdom van 63 jaren. C. S. BAKKER, Kinderen, behuwd- en kleinkinderen. Wieringen, 21 Januari 1886. Algemeene kennisgeving. Het Bestuur van den BURGERKRING IIARiWONIE geeft hiermede kennis, dat de opbrengst der Liefdadigheids-Voorstelling op 18 en 19 Januari jl., ten voordeele van de Wed. P. DE GRAAF, heeft opgebracht de netto som van vijfhonderd veertien gulden drie en zeventig en een halve cent, waarvoor het Bestuur der Verepniging zijn dank zegt aan allen, zoowel binnen als bnitcn onze gemeente, die hunne bijdragen daarvoor hebben geofferd om het doel van Harmonie weder zoo uitmuntend te doen slagen. Namens 't Bestuur L. VERMEULEN, President. Helder, 26 Januari 1886. IDanls.l3etulglng. De ondergeteekende zegt bij deze haren hartelijken dank aan het Bestuur en verder aan alle leden van den Burgerkring Harmonie, voor de voor haar gegeven Liefdadigheids-Voorstelling op 18 en 19 Januari jl., en in 't bijzonder aan allen, die door hunne geldelijken en mede werkenden steun het doel van den Burgerkring Harmonie hebben mogelijk gemaakt om die zoo. te doen slagen. Dat de Burgerkring Harmonie in bloei toeneme! Nogmaals mijn hartelijken dank. Wed. P. DE GRAAF. Helder, 26 Januari 1886. Van af heden is de prijs der Coke veertig centen per hectoliter. Aflevering alle werkdagen van 's morgens 9 tot 12 en 's middags 1£ tot 5 ure. De Directie. Helder, 27 Januari 1886. Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Departement Helder. Buitengewone vergadering op Vrijdag 29 Januari 1886, 's avonds 8 uur, in T1VOL1. Entree voor een Heer met of zonder Dame ƒ1.voor eene Dame 0.25. Gevraagd tegen 1 Februari of Maart: Een knecht, die ploegen en melken kan. Franco brieven, letter A. B., Hulpkantoor Wieringerwaard. Er wordt met 1 Februari eene fatsoenlijke K.EUK.E3VMJS3ID gevraagd, die tevens huiswerk kan verrichten, om in Amsterdam te dienen. Adres: Hoofdgracht, K. 82.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1886 | | pagina 3