12 A D V RTËN TIEN. OPENBARE VERKOOP1NG, Een nieuw te bouwen net Burgerwoonhuis met Erf, B. en W., genoodzaakt zal zijn hem f 700 tractement te ver- leenen. De heer Oudenhoven doet uitkomen, dat meerdere kunde niet altyd oorzaak is van meerdere practiachc geschiktheid. Hij wil daarom medegaan met den heer Jansen en het initiatie! voor bevordering aan de Hoofden van scholen overlaten. Nadat de heer Maalsteed nog had verzekerd, dat niet anders dan onderwijzers zonder hoofdacte voor de vervulling van vacante betrekkingen zullen worden gevraagd, geeft de heer Van Ncck als zijne meening te kennen, dat eene opklimming b. v. na iedere twee jaar dienst met f 100 en bij 't verkrijgen der hoofdacte evenzoo hem het wenschelijkat voorkomt. De heer Korver vraagt voor de derde maal het woord. Hij heeft, met het oog op 't reglement van orde, dat slechts veroorlooft tweemaal het woord te voeren, de toestemming der vergadering noodig. Die toestemming wordt hem bij meerderheid van stemmen verleend. Hij herhaalt daarop, dat het voorstel niet duidelijk genoeg is en blijft op de beantwoording aandringen der vraag: wat moet er gebeuren om in eene hoogere klasse te komen? De Voorzitter beant woordt die vraag door de verzekering, dat als er eene vacature in eene hoogere klasse komt, door den Raad, na voorlichting door de Hoofden der scholen, tot bevordering zal worden besloten. De heer J. C. Jansen geeft in overweging om voor iedere klasse een bepaald aantal onderwijzers en onderwijzeressen aan te nemen. Dan immers kan telkens bij vacature het aantal personen worden aangevuld. De Voorzitter meent, dat dit nu evenzeer kan geschieden als er een of meer uit hoogere klassen voor anderen plaats maken. De heer Van Gijn acht verduidelijking van de voorgedragen regeling zeer wcnschelijk. Hij doet daarom het voorstel, de verdere behandeling dezer zaak tot eene volgende zitting te verdagen en inmiddels B. en W. uit te noodigen het ontwerp opnieuw in overweging te nemen. Dit voorstel verwerft de algemeeno goedkeuring. De Voorzitter herinnert, dat in de zitting van den Raad van 25 November 1885 eene Commissie is benoemd, die zich belast heeft met het voorbereiden eener geldleening ten laste der ge meente. Die Commissie is thans met hare taak gereed. Haar rapport wordt door den Secretaris voorgelezen. Daarin wordt aangetoond, dat onderscheidene openbare werken moeten worden uitgevoerd, waarvan de kosten niet uit de gewone inkomsten kunnen worden bestreden, en dat dus eene geldleening noodig is. Er wordt voorgesteld: eene geldleening aan te gaan, ten laste der gemeente, groot f 80,000, tegen eene rente van 4°/Q. Met het te verkrijgen bedrag zal eerstens worden afgelost de bestaande gemeenteschuld ad f 31,000, tegen eene rente van 5%, cn voor het overige zullen de navolgende openbare werken worden uitgevoerd: 1. het maken van een 2tal brandputten in den omtrek der Spoorstraat, met verbinding aan de Duinwater leiding; 2. het verbeteren van den openbaren weg aan de Bas singracht van de Vischstraat tot aan Onrust 3. het rioleeren en bestraten van de Californië-straat langs de Breewaler-en Weezen- straten tot aan de Keizerstraat; 4. het aanschaffen van bagger- werktuigen tot reiniging van het Ileldersche Kanaal; 5. het maken van brandputten in liet westelijk deel der gemeente; en 6. het verbeteren van schoollokalen. Vervolgens wordt gelezen het concept-besluit, als gevolg van de voorstellen, in 't rapport opgenomen. In dit besluit komt o. a. voor, dat de aandeelen dezer leening ieder f 500 zullen bedragendat, bij hoogere inschrijving dan het bedrag, de toelating pondspondsgewijze zal geschiedendat de eene helft van het bedrag op 15 Juni, de wederhelft op 15 December 1886 moet worden gestort; dat de rente-betaling, enz. zal geschieden ten kantore der Associatie-Cassa te Amsterdam; en dat de schuldbrieven 5 jaren nadat van de uitloting open bare kennisgeving is geschied, bij niet-opvraging ten voordeele van de gemeente komen. De heer li. Janzen heeft tegen enkele zaken, in 't rapport en in 't besluit genoemd, eenig bezwaar. Hij is niet tegen het uitbaggeren van 't Ileldersche kanaal, maar het door de gemeente aanschaffen van de daarvoor benoodigde werktuigen acht hij niet noodig. Verder wil hij de rente, enz. der leening betaalbaar stellen bij den Gemeente-ontvanger alhier en eindelijk geeft hij in overweging om den termijn van ver- vallcn-verklaring niet op 5, maar op 10 jaren te stellen. Na eene korte discussie wordt omtrent de baggerwerken eene andere redactie toegelaten, blijft de betaling by de Associatie-Cassa, die weinig kosten veroorzaakt, gehandhaafd en wordt met eenparige stemmen de bedoelde termijn op 10 jaren gebracht. De con clusie van 't rapport en het concept-besluit worden daarop met algemeene stemmen aangenomen en, behoudens hoogere goed keuring, vastgesteld. Na het nemen van dit besluit wordt door den Voorzitter herinnerd, dat, met het oog op de ver plichting tot het voldoen van aflossing en rente, eene vérhooging van den Hoofdelyken omslag noodig zal worden. Er geschiedt voorlezing van een schryven van HH. Gcdep. Staten dezer provincie, houdende mededeoling, dat, ingeval door den Raad gcwcnscht wordt, dat door de Hoogo Ilegcering stappen worden gedaan om voor deze gemeente bij de Wetgevende Macht bestendiging te verkrijgen van de heffing eener plaatselijke be lasting op het gedistelleerd, de aanvraag daartoe vóór 10 Febru ari behoort te worden ingediend. Dat verzoek moet vergezeld zijn van opgaven dor gronden, waarop de aanvraag berust, van de begrootingen en de rekeningen over de laatstverloopcn 5 jaren en van de recapitulatie-staten van den hoofdelijken omslag, mede over gemeld tijdvak. De Voorzitter merkt op, dat er wel geen twijfel zal bestaan of de Raad de bestendiging der uitzonde ringswet voor deze gemeente zal wcnschen. Hy stelt daarom voor, dat B. en W. worden gemachtigd om het bedoelde verzoek met bijbehoorende stukken bij de Ilooge Regeering in te zenden. Deze machtiging wordt met algemeen goedvinden verleend. Voor kennisgeving worden aangenomen deze mededeelingen a. Dat de heer J. W. Hattinga Raven, wegens gezondheids redenen, zich genoopt heeft gezien voor 't lidmaatschap van den Raad te bedanken; b. Dat de heer dr. P. Bakker zijne benoeming tot Commissaris van het Ziekenhuis en van de Apotheek der gemeente niet wenscht te aanvaarden; c. Dat HH. Gedep. Staten hunne goedkeuring hebben gehecht aan de rekening en verantwoording der dd. Artillerie-Schutterij over het dienstjaar 1884; d. Dat de heeren A. Klerk Az., Hoofd der school No. 2 (te Huisduinen), F. Sant, Hoofd der school No. 1 (te Koegras) en K. H. Heeroma, Hoofd der school No. 4 (aan de Hoofdgracht) overplaatsing hebben verzocht naar de school No. 5 (aan de Weststraat), waarvan de betrekking van Hoofd dier school met 1 Mei a. s. komt te vaceeren; e. Dat de heeren C. J. Verhey en G. J. Van Hoolwerfï zich hunne herbenoeming als leden van 't Burgerlijk Armbestuur hebben laten welgevallen Dat de heer W. Bakker Hz. zyne benoeming tot Regent van het Algemeen Weeshuis heeft aanvaard; en ff. Dat de onderwijzers J. S. Van Juchem, W. Kuijk, C. Mulder en C. Sipkens hunnen dank hebben betuigd voor de aan ieder hunner toegekende verhooging van jaarwedde. By de raededeeling van 't bedanken des heeren Hattinga Raven betuigt de Voorzitter zijn leedwezen over de aanleiding tot het nemen van dit besluit en wydt hij zeer waardecrende woorden aan het aftredend Raadslid, die als zoodanig zeer verdienstelijk werkzaam is geweest. De kennisgeving van 't bedanken van den heer dr. Bakker leidt tot het besluit om HII. Commissarissen van 't Ziekenhuis enz. uit to noodigen, eene aanbevelingslijst voor de vervulling dier vacature in te dienen. Omtrent de adressen van de heeren Klerk, Sant en Heeroma wordt door den Voorzitter medegedeeld, dat in den loop van Februari a. s. door het Dag. Best. in overleg zal worden getreden met den Districts-Schoolopziener over de vervulling der met primo Mei te ontstane vacature van Hoofd der school No. 5. Door den Voorzitter wordt, namens het Dag. Best., geantwoord op de in de vorige zitting door de heer Korver gestelde vragen nopcn3 het adres van den heer Roukens en ten aanzien van de leerlingen der openbare scholen, die kosteloos onderwijs genieten. Hij verzekert, dat, behalve van den heer Roukons, ook nog adressen zijn ingekomen van de heeren Jansen en Dcelder, evenzoo onderwijzers met hoofducte; dat, toen die adressen inkwamen, do voordracht van B. en \V. reeds was opgemaakt, nadat de Hoofden van scholen in deze zaak waren gehoord; dat de genoemde heeren ook zeer verdienstelijke onderwijzers zijn, doch dat hunne adressen niet meer in behandeling konden komen, omdat de toestand der geldmiddelen, geene uitbreiding van het aantal toeliet. Op de andere vraag van den heer Korver antwoordt de Voorzitter, dat het geheel onjuist is te beweren', dat van de p. m. 2400 leerlingen der gemeente-scholen 2000 kosteloos onderwijs ontvangen. Op 1 Januari 1885 was het aantal leerlingen dier scholen 2479, waarvan 1214 niet-betalenden, dus 50 pCt.op 1 Januari 1886 waren die getallen 2539 cn 1260, dus nog geen 50 pCt. De heer Korver, het eerste punt besprekende, merkt op, dat dir, niet de vraag was waarom hij van 't adres des heeren Roukens gewaagde. Niet omdat die onderwijzer geene vérhooging verkreeg, maar omdat een ingediend adres niet ter tafel gekomen, niet ter kennisse van den Raad gebracht is. De Raad had recht te vorderen, dat hij ook over die adressen kon oordeelen. 't Niet ter tafel brengen meende hij daarom te moeten toeschrijven aan nonchalance of aan vergeetachtigheid. Hij blijft bij zijne vraag: waarom werden die adressen niet medegedeeld - Omtrent het tweede punt brengt de heer Korver zijn dank voor de .verkregen inlichtingen. Hij herinnert aan den tijd toen de vrijstellingen in zake het betalen van schoolgeld plaats hadden op advies van de Wijkmeesters. De intrekking van die bepaling acht hij een groote verbetering. Gaarne brengt hij hulde aan de tegenwoordige wyze van handelen, waarbij iedere vrijstelling zorgvuldig door B. en W. wordt overwogen. De zitting wordt hierop door den Voorzitter voor gesloten verklaard. Sultenland. In den omtrek van Praag is dezer dagen, bij een jachtpartij van Graaf Passy, een gitzwarte haas geschoten, liet zeldzame dier is te Praag tentoongesteld. Wie zich een denkbeeld wil vormen van den kolos salen omvang der zaken van den overleden Amerikaanschen spoorwegkoning Van der Bilt, wete, dat op zijn kantoor drie personen van den morgen tot den avond bezig werden gehouden alléén met.... het opplakken van postzegels op de te verzenden brieven! Reeds lang geleden was er bij den Duitschen Bonds raad een ontwerp ingediend voor een keizerlijk besluit, aangaande het bezigen van lood en zink aan kookgereed- schap en aan voorwerpen ter bewerking, bewaring, ver pakking, of ten gebruike van eetwaren en dranken. De Commissiën van handel, verkeer en rechtswezen, door den Bondsraad met een onderzoek van het ontwerp-besluit belast, hebben het thans omgewerkt tot een breedvoerig wetsontwerp. Verder zijn er bepalingen opgenomen omtrent het gebruik van caoutchouc en metaal, onder anderen bij bier- pompen, syplions, zuigflesschen, enz., alsook aan speelgoed. Benoemingen, ena. Bij resolutie van den minister van Financiën is aan den heer J. F. Van Gendt, op zijn verzoek, met het einde van de thans trekkende 320ste Staatsloterij, eervol ontslag verleend als collecteur der Staatsloterij te Alkmaar. Tot ontvanger dor directe belastingen en accijnsen te Akkrum c. a. is benoemd de heer B. Kok, thans ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en nccijnsejj te Terschelling c. a. Met ingang van 15 Februari a. s. zijn bij de conservatie op 's Rijks werf te Hellevoetsluis geplaatst de machinist latekl. v. c. C. A. Van der Steen en die der 2de ld. G. Van Os. Aan de volgende personen, werkzaam bij 's Rijkswerf alhier, is de zilveren medaille voor yver cn trouw uitgereikt: J. J. Van Steenbergen, huistimmerman, D. Van Zwijndrccht, modelmaker, D. Willemse, commandeur der huistimmerlieden en S. Van der Boom, schippersknecht. Vlaotitoerloliten. Jl. Maandag kwamen binnen de sloepen: Nijverheid, schipper v. d. Hoek, Onbestendigheid, schipper Van Eek, Maria Cornclia, schipper v. d. Hoek, Eersteling, schipper Zwanenburg en Eben- haezer, schipper Langbroek, te zamen aanbrengende 115 levende en 230 doode kabeljauwen, 1 heilbot, 14,650 levende en 1700 doode schelvi8schenlevende kabeljauw gold ter afslag f 4.65 tot f 3.85, doode idem f 2.70 a 2.30 per stuk; de heilbot f' 10.50; lev. schelvisch f' 27.tot f 28.50 en doode idem f 18 't honderd. 6 beugers brachten 1 tot 10 kabeljauwen en 14 tot 25 schel- visschen ter afslag; kabeljauw gold f 2.75 en schelvisch 50 cents per stuk. Dinsdag kwamen binnen de sloepen Dankbaarheid, schipper Koster; Volharding, schipper Van der Put; Titia, Jacoba, schipper Van Delft; Noordover, schipper Taal; Adm. van Kinsbergen, schipper Van Pelt; Festine Lente, schipper Verschoor; en Twee Gezusters, schipper Rietdijk; te zamen met 170 levende, 470 doode kabeljauwen, 5 levende lengen, 14,000 levende en 3700 doode schelvisschcnlevende kabeljauw gold ter afslag f 3.25 k f 3.90, doode idem f 2.k 2.35, levende leng f 4.10 per stuk, levende schelvisch f 24.50 tot f 27.en doode idem f 9 k 11 't honderd. Gisteren kwamen binnen de sloepen: Nella, schipper Bronder, en Jan Hofland, schipper v. d. Hoeven, te zamen met 5200 schtlvisschen, die f 22 tot 23 't honderd opbrachten. 2 korders brachten 80 bunschollen en 63 tongen ter afslag; bunschol gold f 26.50 de aanbrengst of gemiddeld 33 c. per stuk, en tong f 27 de aanbrengst of gemiddeld 43 c. per stuk. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN TE HELDER. LANDSKEET. X c 05 "-5 Uren. Windrichting en kracht. Barometer mM, Thermometer C. Vochtigh. procent. Toe stand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 27 noto. 0.1 k. 759.58 - 0.62 1.2 - 1.9 0.96 Vlak. 28 s zw. 0.2 759.35 -0.85 0.6 - 1.2 0.96 28 zw. 0.2 n 760.00 - 0.20 2.1 -1.1 0.96 Weêrsgesteldhcid: 27 Jan. 12 u. Mistig, goedweer. 28 Jan. 8 u. Mistig, betrokken, mooiweer. 28 Jan. 12u. BurgerUJlie Stand. Gemeente HELDER, van Dinsdag tot Donderdag. GndertrouwdGeene. Gehuwd: J. F. Klok en H. J. Bout. A. Kok en C. de la Court. Bevallen J. De Graaf, geb. Fooij, Z. G. Voorthuysen, geb. Schrijver, Z. M. Fasol, geb. Kuiper, Z. N. Van Leeuwen, geb. Blom, D. A. F. Van Lent, geb. Muller, Z. Overleden: C. Van der Wal, 6 jaren. J, C. Steutel, 1 dag. Gemeente TEXEL, van 21 tot 27 Januari. Ondertrouwd en Getrouwd: Geene. GeborenBernard, zoon van Cornelis Vlaming en Maria Kikkert. Frouwtje, dochter van Willem Roeper Wz. en Trijntje Boonacker. Klaas, zoon van Pietor Vermeulen en Pieternella Keese. Martinus Albertus, zoon van Jan Knijper Jsz. enNeeltje Blom. Overleden: Lambertus De Ridder, 4 jaren, zoon van Cornelis De Ridder en Aaltje Schaap. SCHAGER MARKT VAN HEDEN. PER TELEGRAAF. 5 Paarden Ossen Stieren 9 Geldekoeien 2 Kalf koeien Vaarzen Hokkelingen 21 nueht. Kalveren Rammen - a 675 Schapen - lla 20 f 40 a 160 -110 a 210 -120 a 160 6 a 16 Lammeren f a Bokken&Geiten- a 10 magere Varkens f 10 a 14 3 Biggen - 5 a 7 20 Kippen c. 50 al75 60 Eenden -lOOallO Boter per kop -77£ a82£ Kaas per kilogram - 25 a 35 Kip-Eijeren per 100 -400 a450 Eend-Éijeren - a MarKttoerlcliten. TEXEL, 26 Januari. Werkpaarden f 130 a 175, oude Paarden f 40 a 60, Rijpaarden f 175 a 240, vette Koeien f 190 a 2.40, Kalf koeien f 160 a 180, Geldekoeien f 130 a 160, Melkkoeien f 140 a 165, Ossen f 125 a 135, Stieren f 120, Kalfvaarzen f 135 a 150, Geldevaaren f 85 a 100, nuchtere Kalveren f 12 a f 14, Fokschapen f 15.a 16.50, alles per stuk; vette Vaakens 21 a 22 c. per half kilogram. ENKHUIZEN, 27 Januari. De prijzen der Zaden en Granen waren als volgt: Karweizaad f 25, Mosterdzaad f 14 a 15, Grauwe Erwten f 12, Vale dito f' 11.25 a 12.50, Groene dito f 11, Bruine Boonen f 9.a 11.25, Paardenboonen f 6.a f 6.25, Gerst f 4 a 5, Haver f 3.25 a 4.alles per hectoliter. Stemming matig. Veemarkt. Aangevoerd 2 vette Varkens, 20 c. per half kilogr. en magere Varkens 14 c. per half kilogram; 6 Biggen, f 4.50 a f 6.en Kippen f 0.75 a 1.50 per stuk; 80 kop Boter, 55 a 60 c. per kop; Eieren 4£ a 5 c. per stuk. AMSTERDAM, 27 Januari. De prijzen der Aardappelen waren als volgt: Friesche Dokkummer Jammen f 2.30 a 2.50, dito Franeker f 2.20 a 2.40, Zeeuwsche spuische Jammen f 2.50 a f 2.80, dito Pooters f 120 a 1.30, dito Flakkeesche f 2.40 a f 2.60, dito Blauwe f 1.90 a 2.20, Geldersche Blauwe f 1.80 a f 1.90, Pruisische Hamburgers f 2.50 a 2.60, Duinzand f 2.60 a f 4.60, IJpolder Champignons f 1.70 a 1.80, alles per hectoliter. KAMPEN, 25 Jan. Hooibuiten- f 14.a 16 en binnen- f 10. a f 13.per 500 kilogram. MAASTRICHT, 27 Jan. Hooi f 14 a 15 per 500 kilogram. Vervolg Nieuwstijdingen. De heer C. G. Bach, predikant bij de Hervormde gemeente alhier, heeft toezegging van beroep ontvangen naar Noordwolde (Friesland). De Nederlandsche bark Barsingerhorn heeft, met al het staand en loopend want en den aanwezigen^Volledigen inventaris, Dinsdag alhier in veiling f 5575 opgebracht. Kooper werd de heer S. H. Van der Woude. Naar men verneemt is de kapitein ter zee E. L. baron Van Heeckeren van Waliën, waarn. directeur, commandant der zeemacht en chef van het Departement der Marine in Nederlandsch- Indië, ziek. Dientengevolge zal hij van de waarneming der be trekking van commandant der zeemacht worden ontheven en daarmede belast worden de kapitein ter zee Uhlenbeck, chef van de 1ste afdeeling van het Departement der Marine. Naar men verneemt, heeft de minister van Oorlog den korpscommandanten bevolen, alleen by zeer gunstig gedrag onder officieren toe te laten tot reëngagement voor den tijd van zes jaren. Wanneer zij politiekamerstraf' hebben ondergaan in het laatste jaar hunner loopende verbintenis, zouden zij in het geheel niet tot reëngagement in aanmerking komen. Bedankt voor het beroep naar de Evang. Luth. gemeente te Deventer door ds. P. Van Wijk, predikant te Enkhuizen. Bevallen van een Zoon: M. FASOL—KUIPER. Helder, 27 Januari 1886. Geboren MARTINUS ALBERTUS, zoon van J. J. Kuijper N. KuijperBlom. Oosterend (Texel), 26 Januari 1886. Hartelijke dankbetuiging aan allen, die bij het overlijden en de ter-aarde-bestelling van mijne Echtgenoote, de zorg volle moeder harer kinderen, blijken van belangstelling hebben getoond. In het bijzonder onze innige dank gebracht aan den Wel-Edelen Zeer Gel. Heer Dr. H. HOLJTING VAN DER VEGT, voor zijne zeer gewaardeerd^hulp; alsmede aan den Weleerw. Zeer Gel. Heer Ds. P. S. BAKELS en den Wel-Edelen Heer P. J. BOUMA, voor de schoone en troostrijke woorden, bij de begrafenis tot ons gesprokén. Oosterend op Texel, 26 Januari 1886. F. v. d, VIS en Kinderen. Bij vonnis der Rechtbank te Alkmaar, dd. 31 December 1885, is het accoord, door J. PRONK zijnen crediteuren aangeboden, gehomologeerd. N. H. De LANGE, Curator. Alkmaar, 19 Januari 1886. (hij executie, zonder opgeld), op DONDERDAG 4 FEBRUARI 1886, des namiddags te twee uren, in het Koffiehuis van R. SCHENKEL, aan de Spoorgracht, te Nieuwediep, gemeente Helder, van Een overdekte (zoogenaamde) Schokker of Rotter, gemerkt II 43, genaamd „de jonge Klaas," groot volgens eigen aan gifte 16 ton, niet Zeil en Treil, voor 'zooverre daarop aanwezig. Liggende in den ingang der Marinesluis te Nieuwediep, en aldaar vier dagen vóór den verkoop te bezichtigen. Informatien te bekomen ten kantore van den Deurwaarder J. W. VAN DER WAL Cz. Een gemeubileerd Benedenhuis te huur, 20.per maand, met of zonder diner, bij J. WALDEMAIER. T© llUUr, tegen 1 Mei: van alle gemakken voorzien. AdresM. M. DAALDER, Weverstraat, Burg op Texel.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1886 | | pagina 3