Amerika. Rijks-Normaallessen te Texel, j PUBLIEKE VERKOOPIMG TE TEXEL. Maatschappij t. Bev. d. Toonkunst. 's Gravenliaagsclte Hypotheekbank concertzaal tivoll Negende Winter-Concert, Openbare Vrijwillige Verkooping. g. j. o. dTeTikkers, Geregelde en directe wekelijksche Maildienst Rotterdam Amsterdam OM HAAR GELD, Met 1 April e. k. kunnen aan genoemde lessen kweekelingen geplaatst wordenOOK. W/"Of C3-"C op dien dag ééne toeurs van r 250 toescliiK.T5aar. Wie toelating verlangen, moeten zich vóór I Maart a. bij den ondergeteekende aangeven, met vermelding of zij al dan niet naar de beurs willen dingen. Zij leggen daarbij over: 1. hunne geboorte-acte; 2. een getuigschrift van het Hoofd hunner school; 3. eene verklaring van ouders of voogden, dat zij voornemens zijn hem of haar voor het onderwijs te bestemmen. Zij moeten op 1 April e. k. hun 14<f® jaar hebben bereikt. Ook bestaat er gelegenheid tot toelating van leerlingen bij de voorbereidende klasse; deze moeten den leeftijd van 12 jaren hebben bereikt. De Directeur, C. A. DE BR AAL. Den Burg op Texel, 15 Februari 1886. Afdeeling Alkmaar e. O. UIT VO 53 B. I INT O van met welwillende medewerking van Mej. «TD., de HH. H. £j. S. (nit Rotterdam), W"CJ. D. (van 's Bosch), en begeleiding van vol orkest door de AMSTERDAMSCHE ORKESTVEREENIGING, onder leiding van den Directeur P. c. KOERMAN, op Donderdag 25 Februari 1886, des avonds te uren, in het lokaal HARMONIE. van A. PIJPER. Toegang voor Donateurs en Leden met ééne dame, op vertoon van 't Diploma, v r ij. Voor iedere dame meer f 0.99I. voor vreemdelingen r 1.4:0). Algemeen repetitie terzelfde plaats en dag, 's middags te 12 uren, kosteloos toegankelijk voor Donateurs en Leden persoonlijk; voor ieder ander alleen tegen f 0.99I. TEKSTBOEKJES a f 0 25 bij de Boekhandelaren HERMs. COSTER EN ZOON. Aangiften voor 't lidmaatschap bij den Secretaris VAN HEIJST. Thee-Magazijn VAN VEEN <fc Co., Hofleveranciers van Z. M. den Koning, Damrak 90, A.m.St©r<3.£tm, hebben het Depót hunner Theeën voor DEN HELDER geplaatst bij: G. J. VAN HOOLWERFF, Kanaal weg. De Notaris DONKER, te Benningbroek, zal, ten overstaan van den Notaris G. J. 0. D. DIKKERS, te Texel. op WOENSDAG «leu 24 FEBKUAKI 1886. 's avonds 7 uur, ten huize van den Kastelein J. Dz. MANTJE, in de herberg „HET WAPEN VAN A MS TER D A Mte Oosterend op Texel, putolieli vorlioopen EENIGE PERCEELEN vruchtbaar Wei- en Hooiland, gelegen te Oosterend op Texel, groot 19.59.90 hectaren, te weten "xroox: Nederland- De bank verstrekt gelden ter leen onder eerste hypothecair verband en biedt voor het beleggen van gelden gelegenheid aan door uitgifte van pandbrieven. Informatiën en prospectussen zijn te bekomen bij den Agent voor Helder en omstreken: A. J. BE JONGH, te Helder te geven door het SYMPHONIE-ORCHEST VAN HET Stafmuziekkorps der Kon. Ned. Marine, onder directie van den Kapelmeester J. KONING, op Dinsdag 23 Februari 1886, 's avonds 8 uur. Programma: 1. Die Schmetterlingsjagd, Marsch, Kéler- Béla. 2. Ouverture zu Victor Hugo's Drama: Ruy Bias, Mendelssohn Bartholdy. 3. Andante Sostenuto aus der Symplionie N°. 6 (g moll), Niels W. Gade. 4. Deutsche Tanze, Frans Schubert. 5. Concert-Ouverture, George Kahnt. 6. a. Angels Serenade, Légende Valaque (trans cription pour Violonce 11 e-Solo), G. Braga; b. Marche Egyptienne, Joh. Strauss. 7. Traumbilder,Fantaisie,Lumbye. 8. Victoria, Walzer, B. Bilse. Voor nlct-lcdeu is de entréeprijs: UEERENf 0.75. DAMES en Kludcrei», ieder. 0.50. LAND- en SPOORWEGKAART van AMER.IK. A wordt op aanvraag kosteloos toegezonden, tegen toezending van 5 cents postzegel voor frankeering, door K. L. E. VAN HEERDE, Nieuwenhaoen 132, Rotterdam. Er biedt zich aan: Een meid-huishoudster of huisbewaarster, van middelbaren leeftijd, binnen of buiten deze gemeente. Adres: Bureau dezer Courant. Er biedt zich aan: Een fatsoenlijk burgermeisje, van de P. G., als tweede kindermeid of bij twee eenige nette lieden. Adres: Bureau dezer Courant. Perc. Soort Naam. 1. Hooiland, „de Trnanders," 2. idem, „de Turkera, 3. Weiland, „de Hogt," 4. Hooiland, „Ettekoog," 5. idem, „Alderskoogen," 6. Weiland, „de Nees," 7. idem, „Voorste Fantje," idem, idem, „Hopmans Fantje," „de Kamp," 10. Hooiland, „het Grietke," Sectie B Nos. 1103,1107,1108, 1109 en 1110, 1104 en 1105, 1150, 1017,1018 ei 944, 777. 783 en 775, 772, 704, Grootte. 2.27.30 hectaren. 1.74.10 11 Weiland, „Haver- en Kruitkoog," 668 en 669, 12. Hooiland, „de Bollen," 819, 1.17.90 1.20.80 1019, 3.75.50 1.30.10 0.98.60 1.41.80 1.66.60 1.77.70 1.32.80 0.96.50 In eigendom toebehoorende aan Mejuffrouw P. Tuinder, Weduwe van den Heer J. Impeta, te Medemblik. Informatiën zijn te bekomen ten kantore van boven genoemde Notarissen. Notaris te Texel, zal, op MAANDAG 'Ï'J FERRl'AKI 1886, 's avonds 7 uur, in PARKZICHTvan don heer K. LANGEVELD, aan den Burg aldaar, putollels. vorlioopon: Twee perceelen WEILAND, gelegen in de gemeente Texel, kadaster Sectie E, nommer: 176 Weiland Barend Breero,'- groot 1.39.40 heet. en 876 Hooiland „de Hemmer," 1.33.60 Eigendom van den Heer JOH. LANGEVELD. Aanvaarding terstond. Betaling 24 Jnni 1886. N ederlandsch- Amerikaansche Stoomvaart-Maatschappij. tusscben ffi o EENIGE I I.IA NEDERLAND naar AMERIKA. Direct? aansluiting naar OUR. Kortste verbinding met AUSTRALIË. CHINA en JAPAN. Alle inlichtingen geheel kosteloos bij de Nederl.-Amerik. Stoomvaart-Maatschappij te Rotterdam, haar Passage-bureau Geldersche Kade 30 te Amsterdam, bij A. DROS Azn. te Cocksdorp, bij J. H. HAGEMANN te Barsingerhorn, en bij hare overige Agenten. Bij P. GOUDA QUINT, te Arnhem, is verschenen: door W. HEIMBURG Schrijfster van: Liesje van den Lompenmolen, Een arm Meisje, Haar eenige Broeder, enz. Vertaling van HEK MINA. Prijs 2.50. De Uitgever vestigt op dezen nieuwen Roman de aandacht van allen, die gewoon zijn de werken dezer Schrijfster te koopen of te lezen. Brieven uit de hoofdstad. 18 Februari. „Dk's brand!" riep een vrouw, op een toon die geen tegen spraak toeliet. „Of Noorderlicht," waagde niettemin een burgerman beschci- denlijk op te merken. „Of nog een staartje van Krakatauspotte een jong studiosis, in wien de geest der twijfelzucht scheen gevaren. Inderdaad, er vertoonden zich ongewone lichtspelingen aan het uitspansel. Van de Utrechtschestraat gezien, waarlangs mij Zaterdag avond mijn weg voerde, flikkerde er boven den zuid westhoek der stad aan den gezichtseinder een vreemden gloed, die werkelijk even goed van brand, van Noorderlicht of van Krakatau afkomstig kon zijn. Toch waren, gelijk mij, verder opwandelende met een vriend, bij nader onderzoek bleek, geen dezer drie gissingen juist. Er was geen vlammen-, of hemel-of aardvuur in het spel; wat we gezien hadden, was slechts de weerschijn van Edisons kunstlicht, ontgloeid in het Willemspark, ter proefneming voor de ysfeesten in spe. Ik geloof, byna zou 'k zeggen: ik hoop, dat ze in spe zullen blyven. Deze winter neemt een loopje met ons, en speelt met de liefhebbers van schaatsenrijden als de kat met de muis. Het ijs schijnt van 't jaar ook al onder den slechten tijd en de malaise te lijden; het is bros als de reputatie van een wankelend ban- kiershuis, en onbetrouwbaar als de aandeelen van dcu Amster- j damschen Parkschouwburg. Ik herinner me geen jaar, dat er zooveel exemplaren van de hoop des vaderlands kopje onder hebben geschaast, als dezen keer. Daarom hoop ik dat het onsoliede ijs hoe eer hoe liever zal opdoeken. Er is geen aardigheid aan. De IJsclub heeft met het aanleggen van hare electrisch verlichte banen in 't Willemspark dan ook waarschijn lijk monnikenwerk gedaan. Ik kan mij voorstellen, dat de club verlegen begint te worden met de goede tienduizend gulden, die zy verleden zomer op de jaarvergadering in kas bleek te hebben en die ze nu niet kan laten „verryden." Als ik de eer had, tot de glijdende en zwierende leden van dezen ijsbond te behooren, zou ik misschien het voorstel wagen, de aanwezige tienduizend gulden over te dragen aan het genootschap „Liefdadigheid naar vermogen," om ze, doende wat des weldoeners is, te verdeelen onder armo weduwen, weezen en werkeloozc huisvaders. Maar men zou mij misschien tegenwerpen dat artikel zooveel paragraaf zooveel van de statuten der IJsclub niet toelaten, zulk een onge wone schaats met de contributiegelden der leden te ryden. En dan zou ik er met een beleefde buiging het zwijgen toe moeten doen. Het was overigens wel een kranig schouwspel, die electrische verlichting van het ruime Willemspark! Over de gansche omge ving, met haar bladerlooze boomen, gestolde watervlakten en licht besneeuwden bodem, lag een zilverwitte, doodsche, marmerkoude gloed, die u onwillekeurig deed rillen en huiveren, geheel over eenstemmend met het eigenaardig karakter van het winteravond landschap. Het electrisch licht heeft nu eenmaal iets kils, iets ijzigs, dat het bij uitnemendheid geschikt maakt tot opluistering van alles wat met sneeuw en schaatsen in verband staat. Maar iets vriendelijks, gezelligs, huiselijks zal men er te vergeefs in zoeken: het is schril als het maanlicht en geeft aan al wat het bestraalt iets spookachtigs en galligs. Daarom sloeg mij de schrik om 't hart toen ik dezer dagen hoorde, dat eenige bewo ners der Kalverstraat, die wel geen gemoeds- mair dan toch beursbezwaren hebben tegen de hooge drukking der nieuwe gasfabriek, de hoofden bijeen hebben gestoken om voor heel hunne straat een electrische verlichting aan te leggen. Verbeeld u: onze prettige, gezellige Kalverstraat, onze onovertroffen wandel plaats ten algemeencn nutte, badende in den blauwwitten vloed der electrische zee! Ik mag er niet aan denken! En ik vlei mij, dat er van dit onaangename plan evenmin iets komen zal als van het een jaar geleden opgeworpen denkbeeld om al de winkels in de Kalverstraat 's avonds klokke acht te sluiten. Dat zou de dood van de Kalverstraat geweest zijn, en daarom is het denkbeeld even spoedig opgegeven als het gevormd was. Het menschdom beeft soms van die onbekookte invallenIk ben zoo vrij, onder die rubriek ook het lumineuse idéé te rang schikken vooral omdat de man zelf het nu óók gedaan heeft opgekomen in het brein van mijn veelgenoemden stadgenoot den haarkunstenaar Théophile, om de Amsterdamsche straten te illustreeren met een heirleger van hestellers en pakjesdragers, rijdende op vélocipèdes. Hoe mooi de zaak ook was ingekleed, na er zich een paar weken op beslapen te hebben, schijnt de ontwerper tot de overtuiging te zijn gekomen, dat het toch wat kl te mooi was en hij op zijne kruiers-vélccipède zijn tijd wat al te ver was vooruitgereden. Met een gezwinde beweging der kruk is hij dan ook in vliegende vaart op zijn plan teruggekomen, en heeft hij gisteren tot r'en Gemeenteraad het vriendelijk ver zoek gericht om ten opzichte van zijn concessie-aanvraag te doen alsof er niets gebeurd was. Aangenomen voor kennisgeving! Amsterdam, met zyn nauwe, bochtige straten en hooge bruggen, is dan ook al het minst geschikte terrein voor zulke proefnemingen. Misschien zou zoo iets beter gaan in de groote steden van het buitenland, waar men er geen welriekende grachten en herael- hooge bruggen op na houdt. Ofschoon, laat ik niet op onze grachten en bruggen smalen, en het buitenland moedwillig in de hoogte stekenWij hebben er hier dezer dagen weêr twee over tuigende staaltjes van gehad, dat wc op het punt van buitenlandschc grootheden soms wel wat al te lichtgeloovig zijn. Met tromge roffel en bazuingeschal was aan het kunst-en letterlievend publiek Ier hoofdstad weken vooruit aangekondigd, dat monsieur Fran- cisquc Sarcey, de wereldberoemde Fransche criticus en causeur amusant, Zaterdagavond in Felix Meritis een voordracht zou komen houden. Nu zou men wat te hooren krijgen! Nu konden le fijnproevers zich schrap zetten! Nu had men het vooruitzicht op een fijn schoteltje prima qualitcit! Meneer Francisque Sarcey kwam, sprak, en.... wkt sprak hy? Liet hij zijn hoorders een blik slaan in den altijd boeienden kaleidoscoop van het Parysche leven, met zijne bewegelijke tafreelen en even bewegelijke figuren Beluisterde hij met ons een wijle den golfslag der groote stroo mingen, die het Fransche rijk van onze dagen weer op zoo onrust barende wijze in beroering brengen Maakte hy wellicht een reeks van belangwekkende vergelijkingen omtrent de verhouding van „la grande nation" tot de overige Staten van Europa? Niets van dat alles! Monsieur Sarcey, zyn hoog opgehemelde voordracht houdende, „vergastte" zijne hoorders op een onuit staanbaar langdradig, met datums en jaartallen aaneengeregen relaas der geschiedenis van het Theatre Francais, misschien hoogst interessant voor een Parijzenaar of ieder ander Franschman, maar volkomen ongeschikt om de belangstelling te wekken van een Amsterdamsch publiek dat grootendeels uit kooplieden, indus- trieelcn en ambtenaren bestond. En goede hemel, indien zij er al belang in stelden, behoefden zij er zich niet de moeite van een tocht naar Felix voor te getroosten, maar hadden zy het „boeiend" relaas, onder het genot van een sigaar en een glas wijn, heel op hun gemak in het hoekje van den haard, uit een of andere Revue kunnen putten! Indien meneer Sarcey Hollandsch verstond, had men hem het Hollandsche spreekwoord wel eens in herinnering mogen brengen, dat wie den naam heeft van vroeg opstaan enz. Een andere Fransche beroemdheid heeft het hier al niet beter laten liggen! Er zit tegenwoordig een manie in de lucht om de wetenschap te populariseeren. Vroeger waren natuurkunde en geographie aan de beurt; thans neemt men de geschiedenis onder handen. Vertelde ik verleden week niet, dat de wakkere kunste naars Grootvcld en Maandag in het Paleis voor Volksvlijt by wijze van ballet een aanschouwelijke curcus geven inde geschie denis van onzen Michiel Adriaanz. de Ruy ter? Wel nu, een beroemd Franschman, de lieer Louis Figuier, heeft der menschheid in het algemeen en ces bons Hollandais in het byzonder, een dienst willen bewijzen, door de reeds naar het rijk der legenden verwezen historie van Laurens Kosters uitvinding der boekdruk kunst tot een tooncelstuk te vcrkanselen. Ook van dit tooneel- product wist de faam allerlei heerlijkheden te vertellen. En wat bleek het, op den keper bezien, by de eerste de beste opvoering in den Haag? Niets dan eene als droog zand aan elkaar hangende aaneenrijging van (op zijn best gonomen) middelmatige tableaux- vivants, waarin met de historie al even wonderlijk als met de kunst werd omgesprongen 1 Misschien had de auteur zich voor gesteld, dat zijne verheerlijking van den eerzamen Haarlemschen kaarsenmaker in Kosters vaderland met stormachtige bravo's ont vangen en met dankbaar gejubel beloond zou worden. Niets daarvan: de weinige toehoordei8, die de vertooning kwamen zien, bleven voor dezen tooneel-Koster volkomen onverschillig en het ontleedmes der kritiek gaf hem ten overvloede den genadestoot. Hals over kop kozen dc vertooners nu met het lijk van hun held den aftocht. Alleen Den Haag en Rotterdam hadden het twijfelachtig voorrecht der opvoering genotenmaar nadekelder- waartsche beweging van het stuk bleven de bisschopsstad, de hoofdstad en zelfs de Spaarriostad (ja, Haarlem zelfswaar mede een opvoering was toegezegd, van dit geluk verstoken. Het Koster-gezelschap had zich verwijderd en liet taal nog toeken meer van zich hooren. Zóó viel de gedramatiseerde drukkunst; en zyn val was groot. Ik hoop dat do Sarcey-voordracht en het Figuier-stuk een heilzaam lesje zullen wezen voor de, tegenwoordig zoo talrijke, blinde bewonderaars van buitenlandsche „grootheden 1" Amstelaar. Woensdag 24 dezer zal het Nederlandsch Landbouw- comité te Amsterdam een vergadering houden. Onder de te behandelen punten komt voor: „adressen aan de Re geering in zake invoerrechten op granen," welke stukken door den minister van Waterstaat, enz. in handen van het comité zijn gesteld. In het concept-rapport wordt een overzicht van den toestand gegeven, samengetrokken uit de lan lbouwver slagen over 1882 en 1883, terwijl voor 1884 de statistiek van den in-, uit- en doorvoer in dat jaar dienst heeft gedaan. De artikelen, die tot een aanmerkelijk bedrag meer worden ingevoerd dan uitgevoerd, zijn de meel- houdende zaden: tarwe, rogge, gerst, boekweit, bonnen en erwten, grutten en meel, rijst. In de genoemde drie jaren beliep die meerdere uitvoer een gemiddelde jaarlijksche waarde van 87 millioen gulden. Treft men deze met 10 pCt. invoerrechten, dan zal de prijs van het op eigen bodem geteelde ook met 10 pCt. worden verhoogd. De gemiddelde opbrengst dezer ge wassen in Nederland bedraagt 135 millioen gulden, zoodat 13,5 millioen gulden den landbouwer zou ten goede komen, waarvan men echter moet aftrekken de uitgaven wegens loons verhooging en duurdere voeding van trek vee. Uit een bijlage, bij 't concept gevoegd, blijkt, dat deze mindere uitgaven met de meerdere inkomsten zouden overeen stemmen. De verhooging der voortbrengingskosten van de bouwlanden toch wordt op f 6,902,000 geschat, die op de hooilanden op f 2,261,000, terwijl de voedingsmiddelen van rundvee en varkens f 3,890,000 en van pluimvee f 876,000 hooger worden geschat. De graanbouwer zou dus iets profiteeren ten nadeele van den veehouder en daar vele bedrijven in de meeste streken gemeenschappelijk worden gedreven, zou het al op hetzelfde neerkomen, terwijl de boer nog zou moeten bijdragen in de algemeen geworden duurdere levenswijze. Daarna wordt in het rapport gewezen op den schat die Nederland bezit in zijn veestapel, op de verbetering van het vee en van het paardenras, op betere bereiding van boter en kaas, op proefnemingen tot het mesten van varkens enz., op alle welke punten nog voordeel kan worden verkregen. Ook bevordering van het landbouw- crediet kan tot verbetering van den toestand leiden. Ten ernstigste werd dus het middel tot verhooging van graan rechten ontraden. Het concept-rapport is geteekend door de hh. D. Fontein De Jong en H. F. Bultman als voorzitter en secretaris. De belangrijkheid van onzen veehandel op Engeland, in vergelijking met andere staten, kan uit de volgende op gaven van het veeartsenijkundig toezicht in Engeland, Wales en Schotland blijken. Van het jaar 18791883 af werden uit Nederland in Engeland ingevoerd: runderen schapen varkens totaal 1879 37,617 294,597 19,009 351,223 1880 38,795 307,119 8,563 354,477 1881 35,960 254,477 5,771 296,208 1882 50,095 289,900 10,814 350,809 1883 38,749 214,480 28,392 281,621 Nog werden in het jaar 1883 uitgevoerd uit: België90,281 90,281 Kanaaleilanden. 2,570 2,570 Denemarken 118,840 114,781 3,725 237,346 Frankrijk 3,287 446 228 3,961 Duitschland. 28,188 488,431 6,378 522,997 IJsland1 10,503 10,504 Noorwegen 997 2,837 3,834 Portugal21,866 62 21,928 Spanje23,419 169 23,588 Zweden27,108 7,954 35,062 Canada53,177 94,286 2 147,465 Vereen. St. v. N.-A. 154,631 89,083 1 243,715 Andere landen. 6 4 10 Het totaal der van 18791883 ingevoerde dieren bedroeg runderen schapen varkens totaal 1879 246,652 943,754 51,441 1,241,847 1880 386,432 942,274 51,127 1,379,838 1881 322,198 938,054 24,459 1,284,711 1882 343,814 1,124,367 15,657 1,483,838 1883 472,839 1,113,317 38,726 1,624,882 Het nu uit Nederland ingevoerde vee moet op de slacht plaats bij landing onmiddellijk afgemaakt worden; dat van de Kanaaleilanden, Denemarken, IJsland, Noorwegen, Zweden en Canada kan levend ingevoerd worden. Terwijl uit de meeste Europeesche Staten vee slechts dan mag ingevoerd worden, als het bij landing wordt geslacht, was de vee- invoer uit België en Duitschland (behalve uit Sleeswijk- Holstein) geheel verboden. In de jongste vergadering van de Club der Landwirthe te Berlijn, heeft professor Settegast gesproken over de waarnemingen betreffende de veeteelt in Oldenburg en Oostfiiesland, door hem gedaan bij zijne onlangs onder nomen reis in die streken. Onder anderen deelde hij mede, dat men was teruggekomen van de stal voedering, omdat de ondervinding heeft geleerd, dat juist streken met weide- gang het beste fokvee opleverden. Treurig vond hij het feit, dat de kennis van de Duitsche rassen in Duitschland geheel onbevredigend is. Dat moest anders worden, omdat vele Duische rassen zeer voortreffelijke eigenschappen be zitten. Het zware Oldenburgsche wagenpaard, het Olden- burgsche en Oostfriesche rund en het Oostfriesche schaap werden door den spreker nader behandeld. Als Duitschland jaarlijks 50 k 60,000 paarden invoert, dan ligt de vraag voor de hand, of 't niet mogelijk zou zijn, in die behoefte in het eigen land te voorzien. Het Oldenburgsche rund is een „verbeterd" Hollandsch ras. Het Jeverlandsche ras komt meer met het Hollandsche overeen dan het meer ontwikkelde Wezerras. Ook het Oostfriesche schaap werd ten sterkste aanbevolen. De vergadering was van oordeel, dat dit schaap enkel daar, waar het volop voeder kan be komen, op zijne plaats is, elders niet. Snelpersdruk van A. A. Bakker Cz., Nieuwediep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1886 | | pagina 4