die niets niet de zaak te maken had, ft raison van 23, zesge drie-en-twintig duiten, met de drie schavuiten mede- ging, om naderhand te kunnen getuigen wie het grootste aandeel in den moord had gehad, wien dus het grootste aandeel van het bloedgeld toekwam." Men leest in de Soer. Crt. ,De zoo onverwachte overplaatsing van den luit. ter zee lste kl. Sikkesz, schijnt te wijten te zijn aan de catastrophe te Poeloe-Bras, waarbij de schijfschietende jeugdige schepe lingen van Zr. Ms. stoomschip Palembang zulk een pover figuur maakten, en de „kwaadwilligen" zooveel succes hadden. „De commandant van dien bodem namelijk, de luit.^ ter zee Bernelot Moens, is naar Batavia opgeroepen ten einde verantwoording te doen, waarom de noodige voorzorgsmaat regelen niet genomen waren. „De luit. Sikkesz moest dddrom als zijn vervanger optreden „De hoofdschuld ligt echter zeker bij hen, die niet weten te beletten dat Marine-matrozen zoo in gehalte achteruit gegaan zijn, dat de equipages zoo bitter onvoldoend worden samengesteld, dat er bijna geen flink bevaren volk meer aan boord, en de verhouding allertreurigst is." De mailboot Prinses Wilhelmina, van Batavia naar Amsterdam, is den 26 Februari 11. met gebroken as te Suez binnengesleept door het Engel sclie stoomschip Castle Banc, en zal daar repareeren. Gepensioneerde onderofficieren van de zeemacht en het corps mariniers, die zich in staat gevoelen om vlug, net en correct kopiewerk te leveren en geneigd zijn om bij het Departement van Marine te 's Hage werkzaam te worden gesteld, tegen eene toelage van f 30 's maands boven hun pensioen, worden verzocht zich daartoe bij eigenhandig geschreven gezegeld rekwest tot den minister van Marine te wenden. De Vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier, zal de voorjaarsvergadering houden op Woensdag 17 Maart 1886, des voormiddags te 10 ure, in een lokaal van den heer J. Woud, te Winkel, ter behandeling van: 1. Mededeelingen van verschillenden aard. 2. Ingekomen stukken. 3. Jaarverslag der vereeniging (art. 8 der statuten). 4. Rapport van de financieele commissie betreffende de rekening en verantwoording over het dienstjaar 1885. 5. Rapport van het bestuur omtrent den aankoop, het 8tationnemeut en het beschikbaar stellen van hengsten te Wieringerwaard en te Alkmaar. 6. Rapport omtrent de oprichting van een Nederlandsch paardenstamboek. 7. Benoeming van een afgevaardigde voor de vergadering van de vereeniging„het Nederlandsch rundveestamboek." 8. Benoeming van een afgevaardigde voor het landhuis- houdkundig congres. 9. Benoeming van drie leden van het bestuur, in plaats van de heeren Jb. Clay, N. Brantjes en K. Zijp Hz. (art. 15, al. 4, der statuten). 10. Benoeming van een onder-voorzitter. 11. Bepaling van de plaats, waar de algemeene vergade ring in November 1886 zal worden gehouden. Voordracht van het bestuur Alkmaar. 12. Benoeming van eene commissie tot wetsherziening (art. 20, al. 2, der statuten). Voordracht van het bestuur de heeren J. L. T Groneman, Th. J. Wal Ier en N. Loder. 13. Voorstellen van het bestuur: a. tot het benoemen van een lid van verdienste. Prae- advies de heer G. Wonder. b. tot bedanken voor het lidmaatschap van het Neder landsch rundveestamboek. Praeadvies de heer C. Wijdenes Gz. Ten overstaan van den notaris Koning, te Zuidhorn, werd verkocht eene boerenplaats te Saaksum, met ongeveer 38 bunders land, voor f 27,500. Dezelfde plaats werd in 1877 verkocht voor ruim f 106,000. De Amsterdamsche Omnibus-Maatschappij zal een dividend uitkeeren van 8| pCt. Het N. v. d. D. 82 pCt. Jl. Zaterdag werd te Amsterdam de tentoonstelling van meubelen voor den door het Nederlandsch Handels museum uitgeschreven wedstrijd tusschen Nederlandsche fabrikanten, in het voormalig gymnasium-gebouw aan den Singel, door den heer Westerouen van Meetoren, in tegen woordigheid van vele inzenders en genoodigden, geopend. Spreker wees er op, dat het ingezondene het bewijs had geleverd, dat de Nederlandsche meubelfabrikant zich veilig op export kan toeleggen, en dat importatie van meubelen uit den vreemde onnoodig is. Uit het verslag van de beoor deelaars (de heeren Van Malsen, Prosper Delin en Martin Kalft) bleek, dat voor een huiskamer-ameublement ter waarde van f 350 een diploma lste graad met f 250 was toegekend aan de firma H. F. Jansen Zn. te Amsterdam, en diploma's 2de graad aan de firma J. B. Bleesing Zn. en Gebr. Van Houtum, mede aldaar. Voor een slaapkamer ameublement ter waarde van f 450 werd het diploma lste graad met 1250 toegekend aan de firma J. B. Bleesing Zn., het diploma 2de graad aan Gebr. Van Houtum aldaar, en het diploma 3de graad aan den heer C. H. Eeckhout, te Rotterdam. Bij de verhuringen van hooilanden, in de provincie Groningen gehouden, werden vrij wat hoogere sommen bedongen dan het vorige jaar. Te Veere is een man van bijna 72 jaar in ondertrouw met een vrouw van 31 jaar. Dit is de derde maal, dat hij in het huwelijksbootje stapt; de oude heer heeft er dus niet spoedig genoeg van. Met zekerheid kan de Amsterdammer mededeelen dat het bericht, in verschillende dagbladen opgenomen, als zou de maker van het valsche loterij briefje, waarop te Haarlem 1/20 van de f 100,000 werd uitbetaald, in hechtenis ge nomen zijn, geheel onwaar is. In de Spectator schrijft Meester Constantijn 't vol gende op ons tooneel: De wansmaak van 't publiek, belust op echtbreukspelen, Bracht menig echouw tooneel op onze schouwtooneelen. wanhoop cn waanzin tegelijk op hem zouden losstormen. Wat gaf het ook, of hij zich nu al terstond zekerheid ver schafte? Het eenmaal gebeurde was toch niet te veranderen, en dezen nacht ten minste wilde hij rust hebben! Maar de rust ontweek hem! Te vergeefs bladerde hij in de perkamenten van het archief, te vergeefs stond hij aan het geopende venster te staren naar het schitterende stargewelf, dat zoo kalm en vreedzaam op de sluimerende aarde ncderzag....(Wordtvervolgd.) Eene coquette vrouw is gelijk aan de schaduw, die met u voortgaat: tracht gij haar te omvatten, dan ontwijkt zij u; ontwijkt gij haar, dan loopt zij u na. Petit-Senn. NEDERLANDSCHE NATIONALE WERKLIEDEN-VEREENIGING, ONDER. DE ZINSPREUK „Door Orde en Spaarzaamheid tot Welvaart." ALGEMEENE VERGADERING in het lokaal T1VOL1, op Zaterdag 27 Februari 1886. In tegenstelling met de berichten, die onlangs schier dagelijks uit andere gemeenten des lands tot ons kwamen van oproerige bijeenkomsten van werklieden, had hier jl. Zaterdag avond als gewoonlijk op ordelijke wyze de jaarlijksche vergadering der Werklieden-Vereeniging plaats. De vergaderzaal was keurig netjes gedrapeerd; de banier prijkte er nevens het spreekgestoelte, dat met het Nederlandsche Staatswapen beschilderd was. Ongeveer te 8 ure des avonds riep de Voorzitter, de heer P. H. Bos, den aanwezigen, leden der Vereeniging met hunne vrouwen, een hartelijk welkom toe, nadat vooraf de Zangvereeniging „Oefening baart vooruitgang," ten blijke der nationale gevoelens „Neêrlands vlag," van Bradberg, had doen hooren. De Voorzitter gaf een overzicht van het leven en streven der Vereeniging in haar 14de levensjaar. Met genoegen vermeldde hij het toenemend ledental, en den bloei der verschillende takken van werkzaamheid. Behalve de afdeelingen, die stoffelijk voordeel afwerpen, wees spreker ook op de nuttige en aangename strekking van do Bibliotheek en van de Zangvereeniging, welke laatste, onder 't bestuur van de heeren P. H. Kamp en A. Klik als directeur en als president, in 't vorige jaar eene merkbare uitbreiding heeft verkregen. Aan 't slot zijner rede besprak de Voorziter de wenschelijkheid van betere uitzichten tegen 's werkmans ouden dag en de stichting van 't Nederlandsch Pensioenfonds voor Werklieden, waarvan echter de tarieven te hoog zijn voor <le beperkte middelen, waar over werklieden hebben te beschikken. Spreker eindigde zijne openingsrede aldus: „De toestand van den werkman is over het algemeen niet rooskleurigwy beleven donkere dagen. Voor zooveel wij hier tegenwoordig zijn, moeten wij dankbaar wezen, het lot niet te kennen, waarin duizenden verkeeren. De algemeene werk- nood is groot en velen zijn der grootste ellende ten prooi gegeven. De gespannen toestand maakt velen wanhopig en de roode vaan wordt hoe langs hoe meer ontplooid. 01 het baten zal Ik betwijfel het. Maar ik acht het noodig, dat van hoogerhand en door allen, die met aardsche goederen zijn gezegend, een milde hand worde uitgestrekt om in den heerschenden nood te voorzien. Dat echter niemand onzer, al moesten we ook, 't geen God verhoede, in zulk een nood vervallen, zich onder die roode vaan, die ten verderve voert, schare, maar dat we allen steeds getrouw blijven aan onze blauwe banier en aan onze beginselen, en dat we eendrachtig blijven samenwerken, in 't belang van ons zeiven en van onze gezinnen. Dat we steeds eerbied gevoelen voor onzen Koning en voor de over ons gestelde machten..Met de uitdrukking van deze wenschen verklaar ik de vergadering voor geopend." De lste Secretaris, de heer J. Groeneveld, bracht daarop, namens het Hoofdbestuur, verslag uit van de werkzaamheid der Vereeniging in 't vorige jaar. Aan dat rapport ontleenen wij de volgende opgaven: 't Ledental is in 1885 met 60 vermeerderd en bedraagt thans 424. De Spaar- en Verschotkas telde gedurende het 11de boekjaar 156 leden, door wie do som van f 2988,44 werd ingebracht. Door 17 kindoren werd te zaracn f 71.51 gespaard. Teruggevorderd werd door leden f 336.24 en door kinderen f 15.35. Aan 91 leden werden voorschotten ver leend tot een bedrag van 1 2430.50, waarvan teruggebracht werd f 2336.85, zoodat op 't einde des jaars nog te ineasseeren bleef f 93.65. Na aftrek van kosten, werd eene zuivere winst behaald van f 52.13 of 2%. De afdceling „Begrafenisfonds" nam in ledental toe en leverde gunstige uitkomsten. Op ultimo Januari was het aantal leden als volgt: boven 15jarigen ouderdom 1222, van 8 tot 15 jaar 379, beneden 8 jaar 56, allen contribuecrende, en 355 beneden 8 jaar niet contribuecrende leden. In 1885 zijn overleden 11 bejaarde leden en 11 kinderen. Hiervoor is gezamen lijk uitgekeerd f 963.50, ongerekend nog de kosten voor vrije begrafenis, ten behoeve van hen, die daarop aanspraak hadden, ten bedrage van 135.90. Met inbegrip van 't saldo des vorigen jaars, was 't cijfer der ontvangsten f 5323.97$;" de uitgaven bedroegen f 3261.04$. Van het saldo, ad f 2062.93 is 1/3, of f 687.64 gestort in de reservekas cn 39% of f 1350.70$ aau de leden uitgekeerd. De resteerende som van f 24.58$ is in kas gebleven. De reservekas is nu gebracht op f3959.04.'t Dragers fonds telt thans 122 leden. De contributie bedroeg in 1885 f 91.98; de uitgaven beliepen f 29.50 en 't saldo, ad f 61.94, is onder de leden dezer afdceling verdeeld. 't Kraamvrouwen fonds telt op 't oogenblik 40 leden en 24 donateurs. Er werd ontvangen f 327.53 aan contributiën en bijdragen. Uitgegeven werd f 169.95. 't Saldo op 1 Januari 11. bedroeg f 157.85$. 't Verslag van den Secretaris vermeldt eindelyk den gunstigen toestand van de Winkelzaak, van de Bakkerij en van den handel in Steenkolen, de goede uitkomsten der contracten met de hh. schoenmakers Visser en Adriaanse; het brengt hulde aan de werkzaamheid der Zangvereeniging „Oefening baart vooruitgang," en vermeldt omtrent de Bibliotheek de uitbreiding van 't aantal nommers, dat van 137 tot 183 is gestegen. Een belangrijk geschenk in boeken was ingekomen van den heer B. Van Marwijk Kooij, te Amsterdam. Met de beste wenschen voor 't succès op het streven der Vereeniging, besloot de Secretaris zyn hoogst belaug- rijk jaarverslag. De Penningmeester, de heer C. Wondergem, verkreeg daarop 't woord, ten einde de zoogenaamde millioenen-speech te houden. Na een inleidend woord, las hij den volgenden staat van ont vangsten en uitgaven voor: Staat van ontvangsten en uitgaven in 1885. A. Administratie der Vereeniging. Ontvangst. Batig saldo der vorige rekening6585.09$ Contributiën der leden2080.45 Hypoth. geldleening op de bakkerij3300. Bijdragen voor den aankoop der banier 150.13 Huur der gebouwen776.20 Totaal 12891.87$ Uitgaaf. Aan onderhoud van huizen en inventaris 579.75 belasting en assurantie128.95 aflossing en rente1325. administratiekosten, drukwerk enz. 188.69 uitkeering bij ziekte en overlijden 458.74 aankoop van een banier193.40 contributie voor Zondagsrust2.50 vergaderings-kosten181.78 kosten der stichting van de bakkerij 4049.59$ Totaal 7108.40$ Batig saldo over 1885 5783.47 B. Administratie van den Winkel. Ontvangst. Van verkochte winkelwaren18346.27$ Uitgaaf. Aan inkoop van winkelwaren16573.48$ salaris van het personeel655.20 gasverlichting131.91 administratiekosten, porto's, ijk56.53 patent en assurantie76.79 Aan huur van den winkel 204.75 kosten van beheer. 116.51 Totaal 17815.27$ Batig saldo 531. Aanwezige voorraad 3974.06 4505.06 af: loopende schuld 3760.90 Winst 744.16 C. Administratie der Bakkerij. Ontvangst. Van verkocht brood22211.90 Uitgaaf. Aan inkoop van granenf 13634.35 brandstof, melk, gist, krenten enz3438.89$ salaris van het personeel2073.65 gasverlichting108.35 assurantie en patent35.37 huur der bakkerij270. kosten van administratie en beheer. 147.59 Totaal 19708.20$ Batig saldo 2503.69$ Aanwezige voorraad 1174.12 3677.81$ af: loopende schuld 1621.40 Winst 2056.41$ D. Administratie van den verkoop van Steenkolen. Ontvangst. Van verkochte steenkolen5030.43$ Uitgaaf. Aan inkoop van steenkolen3378.36$ vracht, losloon en toezicht739.41 huur van pakhuis en erf100. kosten van verkoop222.48$ ii H i, beheer27.58 Totaal 4467.84 Winst 562.59$ E. Administratie van het Schoenwerk. Geleverd door den heer A. Visser voor 1999.77 Winst ad 6% 119.98 Geleverd door den heer A. Adriaanse voor. 3165.50 Winst ad 6% 189.93. In 1885 bedroeg de geheele omzet50753.88 u winst3673.08 Na de voorlezing van deze rekening en verantwoording hield de Penningmeester een toespraak, waarin hy deed uitkomen hoe wcnschelijk, hoe noodig het is, dat er een pensioen- cn weduwen- fonds mocht tot stand komen, ten bate van de werklieden en van hunne echtgenooten. Spreker deelde mede, dat van Z.Exc. den minister van Marine antwoord was ingekomen op een ingezonden verzoekschrift, houdende aandrang om van Rijkswege in dit opzicht iets te doen in 't belang der werklieden aan de Rijks werven. 't Antwoord des ministers luidt helaas afwijzend. Spreker uitte ten slotte den wensch, dat alsnog pogingen mochten worden aangewend om de uitzichten der leden van den werkmansstand en van hunne vrouwen te verhelderen, doch verheelde niet, dat het bezwaar steeds aanwezig is, door den Voorzitter reeds ge noemd: al te hooge tarieven. De heer E. A. Frecke deelde, namens de Commissie van Toe zicht, mede, dat die Commissie op onderscheidene tijdstippen de administratie der Vereeniging heeft onderzocht en dat zij steeds reden heeft gevonden, om hare goedkeuring te hechten aan en hare tevredenheid te betuigen over de wijze, waarop die admini stratie wordt gevoerd. De heer C. G. Bach, die in deze vergadering het Bestuur van 't plaatselijk Nutsdepartement vertegenwoordigde, bracht in warme woorden hulde aan 't uitnemend streven dezer ordelievende Ver eeniging, wier leden door eendrachtige samenwerking zulke gun stige uitkomsten hebben gewrocht. Hij besloot met den wensch, dat het schoone voorbeeld, hier gegeven, om door orde en spaar zaamheid naar meerdere welvaart te streven, ook elders navolging vinden moge. De Voorzitter nam nu nog eenmaal het woordhij betuigde zijn dank aan den lsten Secretaris en aan den Penningmeester en verder aan de overige bestuursleden, voor al de toewijding, door hen betoond; aan den heer Bach voor zijn zeer waardecrend en hartelijk woordaan de verslaggevers der plaatselyke bladen voor hunne belangstelling; aan de leden, voor den steun en de medewerking aan de leden der onderscheidene besturen be wezen. Met de beste wenschen voor den bestendigen bloei der Vereeniging en met de bede, dat Gods onmisbare zegen rusten moge op 't werken en streven in 't belang der leden en van hunne gezinnen, besloot de Voorzitter zyne toespraak. De Vice-Voorzitter, de heer C. Rykers, deelde daarop den uitslag mede van de gehouden stemming, ter verkiezing van leden des Hoofdbestuurs en der Commissie van Toezicht. Als leden van 't Hoofdbestuur werden herkozen de heeren P. H. Bos, met 154, J. J. Roukens met 93 en H. Vonk met 80 stemmen gekozen werden de heeren H. L. Van der Laag met 107 cn C. Van Gijn met 92 stemmen, de beide laatsten ter vervanging van de heeren C. Rijkers en B. De Haan, die niet weder wenschten in aanmerking te komen. Tot leden der Commissie van Toe zicht werden gekozen de heeren J. Lumkeman met 73, J. H. J. Schmidt met 63 en B. De Haan met 62 stemmen. Al deze werkzaamheden werden afgewisseld door zang- en muziek-uitvoeringen. Ten slotte werden achtereenvolgens opge voerd de blijspelen: „De jaloersche dwaas of hy is onzichtbaar" en „Dat komt er van." Werklieden-vergaderingen mogen elders iets afschrikkends hebben, door de oproerige taal, die da£r wordt gehoord; eene vergadering van werklieden zooals die van jl. Zaterdag avond in Tivoli verdient met eere vermeld te worden als eene bijeenkomst, die zich door de uitmuntendste orde en door on derling genoegen kenmerkte. Vereeniging tot behandeling van op de Zeemacht betrekking hebbende onderwerpen. In de Marine-Club alhier werd Vrijdag jl. een algemeene vergadering gehouden van bovengenoemde Vereeniging, waarin de kapitein ter zee H. Dyse- rinck een voordracht hield over „De stelling Amsterdam." Verscheidene offi cieren van het garnizoen, daartoe door het bestuur uitgenoodigd, waren op deze vergadering aanwezig. Alvorens tot de behandeling van zijn onderwerp over te gaan, wijdde de spreker een woord vau hulde aau de nagedachtenis van den kolonel Hojcl, die hier onlangs plotseling overleed. De generaal Brialmont heeft door de uitgave van het werk „Etude sur la fortification des capitales" de belangstelling zeer doen toenemen aangaande de wijze waarop Amsterdam, onze centraalstelling, ons laatste toevluchtsoord van leger eu vloot, verdedigd moet worden. Deze stud voldoet echter niet nan alle eischcn, die men ann een centraal-reduit stelt: zfj is wel het middelpunt van handel en nijverheid, maar geenszins de zetel der regecring; ook ziju ge wichtige militaire établissementen er buiten gelegen, bijv. te 'a Gmvenhage en te Delft. Tot nu toe is door den druk weinig over deze stelling publiek eigeudom geworden, terwyl het de wil der regeering is, dat allo maatregelen, die ter versterking genomen worden, zooveel mogelijk geheim blijveuzoodoende zijn er eigenaardigo bezwaren verbonden aan de voordracht over dit onderwerp.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1886 | | pagina 2