photographie instantane. boelhuis. gevestigd op den KANAALWEG N°. 99, tegenover Tivoli, ALLEEN DES ZONDAGS geopend is. Openbare Vrijwillige Verkooping. Openbare Vrijwillige Verkooping. Openbare Verkooping, OPENBARE VERKOOPING Een flinke sorteering Behangsel papier en Randen. Om alle vergissingen te voorkomen, berichten de ondergeteekenden den ingezetenen van Helder en omstreken, dat hun PHOTO&RAPHISCH ATELIER, AlTrniflar en Helder. VAN DER AA Sc CHR1SP1JN. G. J. 0. D. DIKKERS, Notaris te Texel, zal, op Zaterdag 13 Haart 1886, 's avonds 7 uur, in het Logement Het Wapen van Amsterdamte Oosterend op Texel, publieü verüoopen: Een nieuwgebouwd WOONHUIS met SCHUUR, bewoond door den Heer F. VAN DER VIS, gelegen op het einde der Peperstraat, aan het Oosterend op Texel, kadaster Sectie B, N°. 1434, groot 1.54 aren. Informatiën te bekomen ten kantore van bovengenoemden Notaris. G. J. 0. D. DIKKERS, Notaris te Texel zal, op Dinsdag 16 Haart 1886, 's avonds 7 uur, in het Koffiehuis ,DE BEURS," aan den Burg op Texel, putollels. verüoopen s Eene HUISMANS WONING met eenige perceelen uitmuntend WEI- en HOOILAND, gelegen te Westergeest op Texel, kadaster Sectie E, nommers 350 tot en met 354 en 1089, benevens Sectie D, nommers 1230 tot en met 1233, 1235, 1236, 1237, 1256, 1258 en 1089, samen groot 10.84.73 hectaren. Aanvaarding 20 Maart 1886. Betaling 24 Juni 1886. Eigendom van den Heer G. Dz. Bakker, Burg op Texel. Informatiën te bekomen ten kantore van bovengenoemden Notaris. Die iets te vorderen hebben van, verschuldigd zijn aan, of borgtochten onder zich hebben, geteekend door den Heer P. BLAAUBOER, gewoond hebbende en den 23 Februari dezes jaars overleden bij de Scliagerbrug in de Zijpe, gelieve daarvan vóór den 15 dezer maand Maart opgave of betaling te doen ten kantore van den Notaris G. VAN OS, te Zijpe. op WOENSDAG 24 HAART 1886, voormiddags 9 uren precies, ten sterf huize van den Heer P. BROMMER, aan de Zijpervaart, nabij de Schagerbrug in de Zijpe, om kontant geld, van: 16 puike Kalfkoeien, 4 fraaie Geldekoeien, 9 fijne Kalfvaarzen, 5 zware Hokkelingen, Kuikalveren, 4 Paarden, 24 Oonschapen, 13 Hennen en 1 Haan, een klamp Mest, 2 Boerenwagens, Kapwagen, 2 Karren op veeren, D ri e wielskar, Tuigen, Ploegen, Eggen, Kleeden, Pers, Zoutkisten, Wei- en Gaarvaten, Emmers, Jukken, Harken, Vorken, Huisraad en Inboedel, Goud- en Zilverwerk, waaronder de Koningszweep van Bussum van 1882. Op de plaats is geene gelegenheid tot uitspanning. Breeder bij biljetten. G. VAN OS, Notaris te Zijpe. Duinwaterleiding-Maatschappij van den Helder en het Nieuwediep. Heeren Aandeelhouders wordt bekend gemaakt, dat de Algemeene Vergadering zal plaats hebben op Maandag 29 Maart a. s., des namiddags ten half drie ure, in het Gebouw Tot Nut van 't Algemeen, achter het Paleis, te Amsterdam. Heeren houders van aandeelen in blanco worden herin nerd aan Art. 20 der Statuten. Helder, 10 Maart 1886. C. J. VAN SPALL, Directeur. te scbasen. C. B00NACKER, Notaris te Schagen, zal, op DONDERDAG 18 HAART 1886, des middags 12 uren, in het Koffiehuis uDE ROOS," van den Heer A. VADER aldaar, in het openbaar verkoopen 1. Twee BOERENWONINGEN met BOET, ERVEN, TUIN en LANDERIJEN, in de Westerlimpen onder de gemeenten Oude Niedorp en Barsingerhorn, ter grootte van 16.88.59. 2. Een WOONHUIS met twee perceelen BOUWLAND, op den hoek van den Nieuwen weg, op de grensscheiding van de gemeenten Oude Niedorp en Barsingerhorn en gelegen onder laatstgenoemde gemeente, ter grootte van .87.70. Nagelaten door JAN Az. BIJWAARD. Breeder bij biljetten. Nadere informatiën worden verstrekt ten kantore van genoemden Notaris. Heden ontvangen Zich in ieders gunst aanbevelende, mede voor den verkoop van TABAK en SIGAREN. Uw Dienstw. Dienaar, JACOB BAKKER Az. Parkstraat, Burg (Texel). AMSTERDAMSCHE COURANT. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon en feestdagen. De Amsterdamsche Courant zal na nauwgezette keuze de belangrijkste en belangwekkendste gebeurtenissen van den dag mededeelen. De Amsterdamsche Courant is het goedkoopste Dagblad van Nederland. Voor Amsterdam per 3 maanden 1.50, franco per post f 1.80. Niemand kan door den prijs worden afgeschrikt onze Courant iederen dag alleen of met een vriend gesamenlijk te ontvangen. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Bureau: Lokaal „De Brakke Grond,11 Ne.*» 53. Maag en slechte spijs verteering. De maag voorziet elk orgaan van zijn stoffelijk onderhoud. Indien zij van streek is, kwijnt het geheele lichaam, maar hoe sterk ook aange tast, zal hare veerkracht altijd kunnen hersteld worden door deze onwederstaanbare Pillen. Galziekte, slechte spijsverteering, leverkwalen en alle ongemakken der maag kunnen gemakkelijk genezen worden door het gebruik van Holloway's Pillen. Duizenden bevestigen deze verzekering, en geen lijder, die ze ooit beproefd heeft, zal er de buiten gewone werking van ontkennen. In elk geval van maag kwalen, van de geringste dyspepsia of slechte spijsverteering af tot aan den verschrikkelijken kanker, van de gewone misselijkheid af tot aan het braken als gevolg van eene zwerende maag, geven deze Pillen onmiddelijk verzachting, in het algemeen genezing. Doosjes PILLEN en Potjes ZALF f 0.80, f 1.85, f 3.—, f 6.75, f 13.50 en f 20.50. Ze worden verkocht bij de Apothekers. Voor den verkoop in het groot vervoege men zich bij den Professor Holloway, 533, Oxford-Street, Londen Brieven uit Kennemerland. LXXVL Alkmaar, 7 Maart. In mijn vorigen, nagenoeg 3 maanden geleden geschreven, moest ik al gewagen van vorst en sneeuw die onze rots" geteisterd hadden, en nog is het dagelijks vorst en sneeuw, al bevinden wy ons in de z. g. Lentemaand. Al was het ijs niet zeer te vertrouwen, onze schaatsenrijders en rijdsters hebben er wil van gehad, sommigen ten koste van een nat pak, gelukkig niet van hun leven. De Alkmaarsche IJsclub, die van B. en W. het toezicht over eenige der meest gezochte banen bekomen had, mocht minder wil van haar pogen hebben. Hare uitnoodiging om het ijs niet te berijden alvorens hare banen, waarop geen „baan een ten" gevraagd werden, waren opengesteld, had wel ongedaan kunnen blijven en zal nimmer het gewenschte gevolg hebben, indien niet een talryk corps wachters aan beide zyden der grachten aan straatjongens en oudere waaghalzen het betreden en beryden van het nog zwakke ijs belet. De beloofde banen waren vóór hare openstelling reeds stuk en aan stukken gereden. Ook een door de IJsclub voorgenomen harddraverij met arren op de besneeuwde Laat kon door een ingevallen dooi niet door gaan, wij zijn het trouwens gewoon, dat zij met hare wedstrijden in den regel te laat komt. Eenige vraagpunten, in myn laatste schryven aangeroerd, zyn sedert tot eene beslissing gekomen. In de eerste plaats of het vroege uur der graanmarkt behouden of wel tot het late terug gekeerd zou worden. De herbergiers, koffiehuishouders en andere neringdoenden meenden van het eerste schade te hebben, doordat tal van marktbezoekers eerder gelegenheid hadden de stad te verlaten. Zy dienden bij den raad 1*2 adressen met 596 onder- teekeningen van al of niet belanghebbenden van hier en elders in om het oude uur hersteld te krijgen, hetwelk ook bij adres der firma C. Glazekas Zoon in de Rijp verzocht werd. Daar entegen adviseerden de marktmeester (vroeger tegenstander der vervroeging), de kamer van koophandel en de Bond van belang stellenden by de graanmarkt, op grond der in het proefjaar op gedane ervaring, tot bestendiging van het gewijzigde uur. Toch waren hunne argumenten niet in staat de meerderheid in den raad te overtuigen. De aanveer had in 1885 bedragen 99120 mudden, tegen 108238 in 1884, en deze vermindering werd niet geweten aan de felle droogte, waardoor de oogst op de hooge gronden mislukt was, maar aan het vroege marktuur. Het hielp dan ook niet of betoogd werd, dat de aanvoer het middencijfer der 12 vorige jaren met 9000 mudden was te bovengegaan, zelfs die van het belangrijk artikel haver die van 1884 ver had overtroffen dat op den duur die markt het meest zou bezocht worden, welke het spoedigst en zonder moeilijkheden en geschillen afliep. Op het oogenblikkelijk belang der ingezetenen werd alleen gelet, op het gevaar af van aan dat belang in het vervolg schade te be rokkenen. Hoe het zij, aan de kaasmarkt had het vervroegde uur der graanmarkt de gedreigde schade niet toegebracht, want de aanvoer van kaas beliep 4.672.859 ponden, of 50327 meer dan in 1884 en 211.736 meer dan in 1883. Overeenkomstig de ondo leer, dat een goed kaasjaar een slecht graanjaar is, moest dus de aanvoer van graan ook minder zyn dan het jaar te voren, al opperde de voorzitter van den raad de gewaagde veronderstelling, dat de graanoogst 20 percent (geen kleinigheid) grooter was geweest. In de tweede plaats valt te vermelden de afdoening der kwestie met de israëlitische gemeente, over het weggraven van een naar hare bewering op haren grond gelegen dykje, waardoor een tot vergrooting harer begraafplaats bestemde akker van den Hout was afgescheiden. Eene rechtsgeleerde commissie uit den gemeenteraad ontkende ten stelligste het beweerde rëcht der israëlieten, maar adviseerde onbegrijpelijk voor wie, als uw correspondent, hunne kennis der acta van onzen senaat uit de officieuse verslagen der Alkm. Courant moeten opdoen tot het verleenen eener bijdrage van f 200 in de kosten der te maken afscheiding, en werkelijk werd overeenkomstig dit advies beslist. Recht of geen recht, kon men elke kwestie voor zulk een koopje uit de wereld maken, dan zou het zeker meer ge schieden. Niet mogelijk zou dit zyn wat betreft de verdwenen inschry- vingsbiljetten voor de aanbesteding van een gashouder, waarom trent de gemeenteraad besloten heeft, de met den minister van waterstaat gevoerde correspondentie aan de firma Nering Bögel mede te deelen. Daaruit blijkt, dat B. en W. ten sterkste zijn opgekomen tegen de op den met het afhalen der brieven belast ten beambte geworpen verdenking, op grond van herhaalde zoo hier als elders by de posterijen voorgekomen abuizen; en dat het raadsel volstrekt niet is opgelost aan welke zyde in dit geval schuld of nalatigheid bestaat. De door de commissie voor werkverschaffing met bydragen uit de gemeentekas en van de ingezetenen ondernomen zaak, waar over ik u vroeger schreef, is thans afgeloopen en heeft gestrekt tot het aanbrengen van gewenschte verbeteringen op de alge meene begraafplaats, o. a. bestaande in de vergrooting van het prote8tantsche gedeelte met 130 z. g. eigen graven. P. m. 140 huisvaders hebben daardoor gedurende eenige weken een loon genoten, dat wel niet groot was maar tegen gebrek beveiligde, en hun werk zoo goed verricht en opgeleverd, dat men er wel over tevreden mag zijn. Dat er bovendien in dezen langen en werkeloozen winter veel hulp noodig is geweest, laat zich be grijpen; van de hervormde diaconie vernamen wy meermalen, dat zij extra-bedeelingen deed, en morgen houdt zy met het oog daarop eene collecte bij hare gemeenteleden. De soiróe ten bate der Pius-stichting bracht ongeveer f 550 op, verder werden dezen winter geene liefdadigheidsfeesten gegeven. Met feestelijkheden gaat het overigens niet van harte. Eene uitvoering der „Jaargetjjden" van Haydn door de afdceling der Maatschappij van Toonkunst is uitmuntend geslaagd, maar een gemaskerd bal, waartegen van de zyde der r. c. geestelijken geijverd werd, nam niet veel op, en de tooneeluitvoeringen brachten den ondernemer slechts schade, zoodat alle pogingen moesten aangewend worden om nog een paar voorstellingen door het rotterdam8che tooneelgezelschap, waarvan de laatste op morgen plaats heeft, mogelijk te maken. Ik bedoel, als ik van tooneelvoorstellingen sprak, niet de talryke door het hier resi- deerend gezelschap-Hart, die zich in den toeloop verheugen van het publiek, dat, wat er ook over den slechten tijd geklaagd wordt, tevens de zalen vult als Talma en Fidelio hunne drama's of draken vertoonen. [Tusschen 2 haakjesde couranten zouden er te lezenswaardiger om zyn, als zy ons de ophemelende be richten en verslagen bespaarden van liefhebbery-tooneelgezel- schappen en z. g. rederijkkamers in steden en dorpen, mitsgaders van ij8wedstrijden om erwten en spek, aangaande drenkelingen die weder levend op het droge komen, enz. enz.] De vacature in onzen gemeenteraad werd weder vervuld met medewerking van slechts 41$ p. c. der stemgerechtigden. Van de zijde der r. c. kiesvereeniging schynt het der conservatieve kwalyk genomen te zijn, dat deze, zonder haar te raadplegen op den voorrang te laten, een r. c. candidaat had gesteld, die al meermalen van r. c. zijde was voorgedragen. Althans zij stelde een ander candidaat (die ook gekomen is) en in eene ongeteekende advertentie werd het in den anderen zeer gelaakt, dat hy de hem van conservatieve zijde aangeboden candidatuur aanvaard had. Toch verkreeg hij nog 169 stemmen tegen 230 op den benoemden, zoodat hier van weinig eensgezindheid onder de grootendeels aan het woord gelaten r. c. kiezers gebleken is. Aan de afdeeling der Maatschappy van Landbouw heeft de raad weder eene bydrage van f 400 verleend voor hare Paasch- tentoonstelling van fok- en vet vee; maar het rapport der com missie van financiën gaf geen hoop, dat zy een volgend jaar op nieuw tot het geven van even groote subsidie adviseeren zal. Nu ik van deze tentoonstelling of markt, wat men vooral van haar zoekt te maken, spreek, wil ik mijne straks gedane markt- opgaven over 1885 nog aanvullen met de mededeeling, dat hier in het geheel te koop aangevoerd werden 86278 beesten en 100384 ponden boter, zijnde 5222 stuks vee en 9362 ponden boter meer dan in '84, zoodat onze markten hare reputatie be hoorlijk bleven ophouden, al kwam dan ook wat minder graan en al bleef Purmerende wat het vee betreft de eerste viool in Noordholland spelen. Veel belangstelling wekte in den laatsten tijd de aangekon digde verkooping van het aanzienlijkste huis der stad, in der tyd gesticht en bewoond door de familiën de Dieu en Verschuir, en van den daarbij behoorenden uitgestrekten tuin, die met de stal lingen enz. in verschillende perceelen was afgebakend. Reeds was de veiling geschied, toen B, en W. in den raad kwamen met het voorstel om langs het geheele hek van den tuin, tegen over do Groote Kerk, een plakbord te plaatsen en alzoo het bouwen van arbeiderswoningen in dit gedeelte der stad te ver hoeden. Het voorstel werd aangehouden, en by den afslag kwamen de perceelen in massa gelukkig in handen van andere speculanten dan de eerste hoogste bieders, zoodat deze hun strijk geld verdiend en zich niet over het zoo laat te berde gebrachte plan te beklagen hebben. De geheele opbrengst is ongeveer f 16000, niet te veel met het oog op de grootte van perceel en terrein, maar te veel om er van één huurder renten, onderhoud en lasten van vergoed te krygen. Dat de woningprijzen ook hier dalende zyn bleek onlangs, toen 2 aaneengebouwde huizen in het Kennemerpark, weinige jaren voor f 14000 verkocht, voor f8280 van eigenaar verwisselden. De oprichter van het kerkje van de „vrienden der gerefor meerde belijdenis" is met zijn predikant overhoop geraakt en doet nu geestverwanten van elders optreden; maar de ontslagen predikant houdt nu op eigen hand godsdienstoefeningen voor het hem getrouw gebleven gedeelte van het kuddeke. Ook by de handhavers der zuivere en onvervalschte leer is de eendracht niet te vinden! De Alkm. Courant van heden deelt ons het uitvoerig rapport mede der commissie, vanwege de Holl. Maatschappy van Land bouw benoemd in zake de hier, te Hoorn en te Purmerende geheven waagrechten. Het klinkt ver van gunstig voor het behoud dier rechten tot het tegenwoordig bedrag, maar zal ver moedelijk wel tegenspraak uitlokken, waardoor eerst gelegenheid ontstaat de zaak onpartijdig te beoordeelen. De landlieden zullen wel met belangstelling van dit rapport kennis nemen, nu zij door den nood der tijden gedwongen worden op de kleintjes te letten (wat te velen vroeger niet deden), is het koren op hun molen. Tot slot van dezen brief wil ik u berichten, dat in plaats van de overleden jongejuffrouw Floralia, een nieuw zusje van den zelfden naam is geboren. Zal de jonge spruit hier beter kunnen tieren dan de vorige? De peetvaders hopen het en trachten ook by de schooljeugd belangstelling voor het kindje te wekken. Als het maar niet aan krachtig voedsel voor de opvoeding, t. w. geld, wil ontbreken! Snelpersdruk van A. A. Bakker Cz., Nieuwediep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1886 | | pagina 4