PHOTOGRAPHIE INSTANTANE. gevestigd op den KANAALWEG N°. 99, tegenover Tivoli, ALiLjEEIKT W. J. MAALSTEED. AMSTERDAMSCHE COURANT. PILLEN HOllQWAY, OM HAAR GELD, E. WERNER. Vijf Novellen. ewmvatÈrmoÏÏntjë. Om alle vergissingen te voorkomen, berichten de ondergeteekenden den ingezetenen van Helder en omstreken, dat hun PHOTOGRAPHISCH ATELIER, DES ZONDAGS geopend is. Alkmaar en Helder. VAN SER AA CHR1SPIJN TDo verso la toewaarde GROENTEN, VRUCHTEN en Hollandsche Champignons, in blikken van de Haarlemsche Maatschappij tot verduur zaming van levensmiddelen, zijn verkrijgbaar bij Uitvoerige prijscouranten worden verstrekt. sian •zua *10193 ui oniivd 'siaoisnv 'm m. kivz 'saNiaavs 'imivz 'ONnvn 'im amooHao :»b3»"'UO '^ndj9;sao omnarn oq BANK VAN LEENING. Oemeente Helder. Men zal op WOENSDAG 19 MEI 1886, des voor middags ten 10 ure, in de Bank van Lecnliig, OPENBARE VERKOOPING houden van de onafgeloste panden in die Bank, welke beleend zijn in de maanden Januari, Februari, Maart, April, Itlci, Juni, Juli, Augustus, September, October, November en December 1884, bestaande in: Goud, Zilver, Mans- en V rouwenkleederen. Daags vóór de verkooping zijn de goederen te zien van 's namiddags 2 tot 5 ure. De laatste dag ter vernieuwing van beleening is Donderdag 13 Mei e. k. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en feestdagen. De Amsterdamsche Courant zal na nauwgezette keuze de belangrijkste en belangwekkendste gebeurtenissen van den dag mededeelen. De Amsterdamsche Courant is het goedkoopste Dagblad van Nederland. Voor Amsterdam per 3 maanden 1.50, franco per post f 1.80. Niemand kan door den prijs worden afgeschrikt onze Courant iederen dag alleen of met een vriend gesamenlijk te ontvangen. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Bureau: Lokaal „De Brakke Grond." Ne*> ft.'t. Deze wonderlijke middelen zijn nu in alle deelen der wereld zoozeer gewaardeerd, dat zij een volmaakten huis schat uitmaken. De gevaarlijkste zweren, wonden, kwade beenen en alle soort van huidziekten, waartoe zoovele behandelingen te vergeefs zijn aangewend, bezwijken dadelijk voor hunne kracht: zij werken met zulk eene wonder dadige kracht op het geheele stelsel, dat zij bepaald als een nieuw natuurverschijnsel op het gebied der heelkunde kunnen beschouwd worden. Om die reden zijn zij door alle nieuwe practici aangenomen en gebruikt geworden, nadat alle andere middelen geen goerlen uitslag hadden kunnen opleveren. De Pillen geven veerkracht aan de maag, vernieuwen de verteerings-organen, zuiveren het bloed en geven kracht aan het geheele gestel, terwijl de Zalf met zekerheid alle uitwendige wonden geneest, onver schillig hoe hopeloos de gevallen ook mogen schijnen. Doosjes PILLEN en Potjes ZALF f 0.80, f 1.85, f 3.—, f 6.75, f 13.50 en f 20.50. Ze worden verkocht bij de Apothekers. Voor den verkoop in het groot vervoege men zich bij den Professor Holloway, 533. Oxford-Street, Londen IWI.E3TJ WEROMANS. door W. HEIMBURG Schrijfster van: Liesje van den Lompenmolen, Een arm Meisje, Haar eenige Broederenz. Vertaling van lIEItMINA. Prijs 2.50. DE LIEFDE VAN EEN ODDEN VRIJER. Naar het Engelsch van A. TROLLOPE, Schrijfster van: Phineas Finn, De School van Doctor Wortle, enz. Door MYRA. Prijs 2.90. Verdacht. Zijn woord van eer. Bevrijd. De Wilddief. jKies! Vertaling van HERMINA. Prijs 2.50. In blauw linnen Stempelband 3.25. Vroeger verschenen van dezelfde schrijfster en vertaalster: De Egoïst. Novelle Bijgeloof. Blijspel Arendsvlucht. Novelle Onder Betoovering. Tweede druk Vaderland. Tooneelspel Een Godsoordeel. Tweede druk De Geluksbloem. In groot 8°. formaat. al Te bevragen bij J. A. Kaan, te Wieringerwaard. Ingen. Geb. 1-65 2.25 1.30 1.90 1.30 1.90 2.40 3.— 1.30 1.90 1.65 2.25 v 2.75 v 3.50 te Arnhem. Door de Friesche Maatschappij van Landbouw en Vee teelt was eene commissie, bestaande uit de heeren D. Van Konijnenburg te Leeuwarden, K. N. Kuperus te Marsum, en H. T. Smids te Tietjerk, benoemd, om een onderzoek in te stellen omtrent de bruikbaarheid en de uitkomsten van het inkuilen van veevoeder. Bij dat onderzoek, dat hoofdzakelijk te Scheveningen (Drente) heeft plaats gehad, is der commissie gebleken, dat dezelfde hoeveelheid inge kuild gras aanmerkelijk meer voederwaarde bezit dan indien het tot hooi wordt gewonnen; dat het vee, voor de helft gevoed met ingekuild voeder, meer melk geeft en die melk meer boter geeft, zoomede dat het toedienen van ingemaakt voeder geen ongunstigen invloed uitoefent op de gezondheid van het vee. Daar echter de melk en ook de boter van het vee, dat uitsluitend met ingekuild voeder wordt ge voed, meermalen onsmakelijk is bevonden, en melk en boter volkomen goed zijn bij verstrekking van i ingemaakt voeder met hooi, wordt door de commissie aanbevolen, voor melkvee het dagelijksch rantsoen voor niet meer dan A uit ingekuild voeder te doen bestaan. Stormen in Amerika. Omtrent de wervelstormen in Minnesota en Iowa op jl. Woensdag, worden de volgende bijzonderheden medegedeeld Zij begonnen met een cycloon bij St. Cloud, ter plaatse waar eene begraafplaats der vrijmetselaren gelegen is. Eene geweldige wolk naderde uit het zuidwesten, welke een hoos bleek te vormen van 1000 voet in doorsneê, zich langzaam noord-oostwaarts voortbewegende. Afknappende boomen, eene verwoeste kerk, tal van vernielde huizen teekenden haar spoor. Over de prairie de stad bereikende, baande zij zich een met puinhoopen bezaaiden weg door deze heen, ter breedte van zeshonderd voet. Eene brug over de Mississippi vernielende, toog de hoos over de rivier naar Suak Rapids, van welke stad het grootste gedeelte vernield werd, verwoestte Rice's-Station en verdween noord- oostwaarts over de prairie. Alleen aan de langzaamheid waarmede de hoos zich bewoog is het te danken, dat het verlies aan menschenlevens niet grooter is geweest, daar velen, de trechtervormige wolk ziende naderen, in hunne kelders vluchtten. Intusschen waren reeds 67 lijken ge vonden en 160 personen gekwetst. Uit St. Paul werden treinen met heelmeesters, verpleegsters en wat er verder noodig was te hulp gezonden. De Gouverneur van Minne sota heeft eene oproeping om onderstand openbaargemaakt. Gedurende den geheelen nacht onweerde en plasregende het. Te Rice-Station werd een huis verwoest waar men juist bruiloft hieldtwintig personen, waaronder de bruidegom en bruid, kwamen om. De in het district aangerichte schade werd op 500,000 dollars geraamd. De meeste gevonden lijken waren op afgrijselijke wijze verminkt. Ook Coon Rapifls en andere plaatsen zijn door wervelstroomen zwaar geteisterd geworden. Deze stormen strekten zich westwaarts uit tot Jamestown in Dakota toe. Ericson's onderzeesch geschut. Eerstdaags zullen in Engeland proeven genomen worden met een door den bekenden Amerikaanschen technicus vervaardigd stuk geschut, dat uit gegoten staal bestaat en bestemd is, om uit oorlogs- of koopvaardijschepen, met behulp van buskruit, onder water torpedo's af te schieten. Bij de Fransche Marine heeft de samengeperste lucht bijna geheel en al de plaats afgestaan aan het buskruit, waar 6prake is van het afschieten van torpedo's. Men meent daar, dat daardoor de kosten driemaal minder, de ruimte in het schip veel grooter, en de snelheid van de torpedo aanzienlijker worden. Bij dit toestel van Ericson wordt eene torpedo van 1 ton gewicht met 10 kilogram buskruit door 't water afgeschoten, welke nog op 200 meter werkzaam is, met eene snel heid van 23 meter per seconde. De behandeling is even gemakkelijk als met samengeperste lucht. Het afvuren geschiedt electrisch. De proeven zullen moeten leeren, of in dezen van vooruitgang" sprake kan zijn. Men leest in The American Dairyman van 11 Maart jl.: Op de laatst gehouden internationale Landbouw-tentoon- stelling te Amsterdam werden door Walter Gilbev twee koeien aangekocht, welke in Juni en Juli hadden gekalfd. Eene van deze werd bekroond in Engeland als de grootste melkgeefster, doch verloor den prijs voor de beste melkkoe, omdat hare melk van zeer geringe qualiteit was. Twee Jersey-koeien dongen met haar naar den prijs. Gedurende de eerste 14 dagen werden de dieren gevoed met gras, doch kregen, als ze gemolken waren, wat hooi, kaf en een weinig boonen en gerstemeel. De Hollandsche koeien ver bruikten in die 14 dagen 1140 Ibs. voedsel en de Jersey koeien 766 lbs. 's Nachts werden de dieren op stal gebracht, waar zij hooi aten zooveel zij wilden. Hiervan werd verbruikt door de Hollandsche koeien 155 lbs. of in het geheel 1295 lbs. voedsel, terwijl de Jersey-koeien slechts 140 lbs. hooi verorberden of totaal 906 lbs. De gemiddelde melkopbrengst van eerstgenoemde bedroeg 27^ quarts per dag, en van de laatstgenoemde 15£ quarts. De grootere gift der Holsteinen (men leze Hollanders) bestond echter slechts uit water, daar hare boter slechts 23 lbs. 13 oz. woog, terwijl het gewicht van de boter der Jersey-koeien 28 lbs. 3 oz. bedroeg. Bij eene later genomen proefneming bleek, dat bij gebruik van 1140 lbs. voedsel de Hollandsche koeien 365 pints melk gaven; de grootste gift in eens bedroeg 35 pints 's morgens en 20 s avonds. De Jersey-koeien gaven, bij verbruik van 755 lbs. voedsel, 194 pints melk, waarvan de grootste gift 's morgens bedroeg 18 pints en 's avonds 11 pints. De hoeveelheid boter was 13 lbs. 3 oz. van de Jersey-koeien en 10 lbs. 1 oz. van de Hollandsche, zoodat eerstgenoemde het verre wonnen. De heer Jules Van Hasselt vestigt de aandacht van onze landbouwers op de te Edam bestaande Stoom-Zuivel- bereiding, onder directie der heeren Tuijn Co. Deze zuivelboerderij verwerkt 's jaars ruim een millioen liter melk tot boter en kaas. In de vorige week werd door haar voor de boter f 1.70 en f 1.80 per kilogram gemaakt, dus juist het dubbele van hier. Vraagt men nu, zegt de heer v. H., welke de reden is, dat aan de andere zijde der Zuiderzee op betrekkelijk geringen afstand van hier zulk een enorm hooge prijs voor de boter bedongen kan worden in vergelijking van dien te Kampen, Zwolle, Deventer enz., dan luidt het antwoord: dat men te Edam in navolging der Deensche boterbereiders terecht begrepen heeft door onderlinge samenwerking (coöperatief) op kunstmatige wijze (centrifuge) een stand vastige, puike, éénkleurige kwaliteit van boter te moeten maken, die niet slechts in ons land, doch ook te Londen bijzonder gewild en gezocht wordt. Voor onze boeren is het een vingerwijzing het Edammer voorbeeld te volgen en zich daar op de hoogte te gaan stellen van de rationeele en kunstmatige boterbereiding, waarvan zij, die zoo jammerlijk achterlijk zijn in hun vak, thans nog geen begrip hebben. Zij zullen er o. a. het kneedbord zien gebruiken, een onmisbaar werktuig, om de melkdeelen uit de boter te verwijderen, iets wat natuurlijk met de handen, zooals onze boerinnen gewoon zijn te verrichten, op verre na zoo goed niet kan gedaan worden. Bij de afkoeling van den room, wat door middel van de centrifuges (kunstmatige roomafscheider) geschiedt, is ijs een uitmuntend artikel. Het opstapelen van ijs is weinig kostbaar en kan evenals te Edam boven den grond geschieden. Begeeft u, zoo eindigt de heer v. H., naar Edam en stelt u aan de stoom-zuivelboerderij op de hoogte der zaak, die daar winstgevend en hier alles behalve loonend thans is De heer Saltet geeft in het N. v. d. D. eenige voor schriften voor hen, die, door een dollen hond gebeten, zich onder behandeling van den heer Pasteur willen stellen. #Men telegrafeere, zoo schrijft hij, aan Pasteur met korte woorden het geval, waarop men antwoord afwacht, terwijl men ondertusschen zich voorzien moet van een verklaring van een veearts, liefst een ambtenaar, die zooveel mogelijk de bijzonderheden, welke hij omtrent den hond is te weten gekomen, vermeldt en vooral het resultaat der lijkopening moet mededeelen. Daar men zoo spoedig mogelijk na de verwonding moet afreizen, is er meestal wel gelegenheid om den kop van den dooden hond mede te nemen, waar mede Pasteur dan inëntingsproeven kan doen. Pasteur wenscht dit zeer, ten einde meerdere zekerheid te hebben aangaande den aard der ziekte; de veearts, die den hond schouwt, moet dus liefst den schedel maar ongeschonden laten. Het is in vele gevallen noodzakelijk, dat de patiënt niet alleen reize. Bij zware verwonding b. v. en in het algemeen is het wel wenschelijk, dat patiënten, die geen Fransch spreken, 't zij door den medicus of eenig ander beschaafd persoon vergezeld worden, 't zij dat men aan het station te Parijs voor hun ontvangst zorg drage. Om 11 uur 's morgens beginnen in het laboratorium van Pasteur de inëntingen, men moet zich echter reeds om 10 uur aanmelden, vooral den eersten dag. 't Adres is Rue d'Ulm 45. ylk vroeg aan een van Pasteurs assistenten om een goed hotel voor minvermogenden; als zoodanig werd mij aan bevolen het hotel du Brésil, Rue Legoff 10, waar kost en inwoning voor 4£ francs per dag verstrekt worden; velen van Pasteur's arme patiënten logeeren aldaar. De reis- en verblijfkosten bedragen derhalve niet veel, voor f 100 f 125 per persoon kan men iemand de inënting laten onder gaan, tiaar Pasteur zelfs niets berekent en evenmin door dr. Grancher betaling wordt verlangd. Men moet echter zijn photographisch portret medebrengen of te Parijs laten maken, ten einde dit bij het eindigen der kuur aan Pasteur achter te laten." Eene nieuwe botermachine. In eene bijeen komst van melkkoopers en boterfabrikanten te Berlijn is onlangs eene nieuwe botermachine beproefd, uitgevonden door Basarhely uit Budapest, welke voor alle groote en kleine veehouders, melkverpachters en boterbereiders van groot belang is, aangezien men daarmede in weinigen minuten versche boter kan maken. Alle karnwerktuigen voor kleine en groote melkproducten vereischten tot nu toe veel tijd en krachtsinspanning, en de groote centrifugaal machines zijn slechts in belangrijke, uitgebreide melkerijen bruikbaar. De nieuwe machine evenwel is in alle grootten verkrijgbaar, en bijzonder eenvoudig samengesteld, zij ver- eischt zeer weinig kracht en levert in den kortst mogelijken tijd boter. De machine bestaat uit een van zwaar plaat ijzer vervaardigden cylinder, waarboven zich bevindt eene kleine galg, van welke door het deksel der machine in deze eene loodrechte schroef omlaag loopt, die aan haar ondereind vier paar vlerken in verticale richting, welke zich gedurende de werking met ontzaggelijke snelheid voor- en achterwaarts bewegen. Die beweging heeft bij de groote machines door een rasterwerk plaats, bij de kleinere door een snoer, dat met de hand over een kleine wals heen en weer getrokken wordt. Het geheel berust op het beginsel der middelpuntvliedende kracht. In tegenwoordigheid van al de leden der Vereeniging van melkhandelaars werd de kleinste, en vooral voor huiselijkgebruik bestemde machine, van 5 liter inhoudsmaat, met 2£ liter zoetemelk gevuld, en in 3 minuten was de boter klaar. Dezelfde machine met 2£ liter room gevuld, leverde in 2 minuten de boter. Men kan dus met deze machine in een uur 30 liter zoetemelk of 40 liter room verboteren. Met eene grootere soort van 10 liter inhóudsruimte en 6 liter melk, duurde het proces 4 minuten. De overgebleven melk zag er uit als blauw achtig water, geen spoor van botervet was achtergebleven. Moet of wil men zoetemelk slechts afromen, dan doet de machine dit in 30 seconden. De voorzitter verklaarde zulk eene machine sinds weken in gebruik te hebben, en dat zij zijne verwachtingen overtrof. Hij maakte sedert zijne boter in tegenwoordigheid en voor het oog zijner klanten, waardoor tevens alle wantrouwen in de goede en zuivere bereiding verviel. De prijs laat toe, ze in elke huishouding aan te schaffen. Snelpersdruk van A. A. Bakker Cz., Nieuwediep.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1886 | | pagina 4