POSTKANTOOR HELDER. ADVERTENTIE N. Beknopte handleiding, Berkhout Co., Boekhandel. Drie tal geep, van Wieringan aangevoerd, werd onderhands afgeleverd. Drie-en-twintig kordcrs en beugera brachten gisteren 60 tot 150 schelvisschen, 2 tot 6 kabeljauwen, 15 tot 40 roggen, 120 tongen, 2 tarbotten en 1 mandje kleine schol ter afslag; schelvisch gold f 12.80 't honderd, kabeljauw f 1.25, rog 52 5 66 cents, groote tong 50 cents, kleine idem 15 cents, tarbot f 12 per stuk, en kleine schol f 3.50 per mandje. Drie tal geep, van Wicringen aangevoerd, werd afgeslagen tegen f 20 per tal. OurgerU)b.e Stand. Gemeente HELDER, van Zaterdag tot Dinsdag. Ondertrouwd: Geene. Gehuwd W. J. H. Olie en C'. C. Iiirsch. Bevallen: G. O. Slagwater, geb. Strikker, D. J. C. Kunst, geb. Nette, D. Overleden: M. Gomcs, 4 jaren. M. E. Pool, geb. Kande- wyn, 72 jaren. J. Buijs, geb. Van Willigen, 70 jaren. Leven loos aangegeven 2. Gemeente SCHAGEN, van 27 April tot 3 Mei. Ondertrouwd: Pieter Kossen, jonkman, 22 jaren, en Aaltje Vink, jongedocliter, 22 jaren, wonende te Winkel. Pieter Buis, jonkman. 23 jaren, en Sijtjc Swcns, jongedochter, 17 jaren. Gehuwd: Cornelis Vries en Aagje Van Buren. Cornelis Asjes en Neeltje Klaren. Arie Van der Horst en Tryntje Stolp. Bevallen: Marritje Slikker, geb. De Haan, D. Elisaboth Grootes, geb. Jongebloed, D. OverledenGeene. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN TE HELDER. LANDSKEET. Mei. Uren. Windrichting en kracht. Barometer mM. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toe stand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. .2 no. 6 k. 772.15,1 12.15 7.2 - 4.5 0.62 wein.gv. 3 12 otn. 1.2 774.12 f 14.02 8.3 -3.5 0.62 Vlak. 4 8 0. 0.3 774.30,1 14.20 8.6 -1.5 0.65 4 12 otn. 0.6 774.57 f 14.47 9.3 -2.6 0.72 Weersgesteldheid: 2 Mei 12 u. Bewolkt, winderig, koelwecr. 3 Mei 12 u. Lichtbewolkt, koel, mooiweer. 4 Mei 8 u. Helder, koel, mooiweer. 4 Mei 12 u. Idem. De gemiddelde declinatie van de magneetnaald ten westen, namiddag 2 uur, bedraagt over de maand April 15° 46' 58' PURMERENDER MARKT VAN HEDEN. PER TELEGRAAF. 277 stapels kleineKaas Af 29.Middelb. k f perSOkilopi. 1940 kilogr. Boter: laagste prijs f 0.95, hoogste f 1.00 por kil, 161 Runderen; stug, pryshoudend. Paarden. 352 vette Kalveren, f 0.50 a 0.80 per pond, vlug. 256 nuchtere f 3 a 14 per stuk, stug. 98 vette Varkens, f 0.46 a 0.52 per pond, vlug. 155 magere f 15 a 27 per stuk, stug. 282 Biggen, I 6.a 11.per stuk, stug. 2464 Sehapen en Lammeren: Overhouders lager prijs, Lammeren prijshoudend, handel flauw. Kip-Eieren f 3.a 3.75, Eend-Eieren f 3.40 per 100. Kievits-Eieren 5 c. per stuk. Ter Voorjaarsmarkt waren gisteren 2220 Runderen aangevoerd handel stug. MarU-ftooriolaten. TEXEL, 2 Mei. Onderstaande artikelen golden in de afge- loopen week de volgende prijzen: Koeboter 55 a 60 c. per half kilogram. Kip-eieren f 2.50 a 2.75 en Eend-eieren f 3.a 3.50 per 100 stuks. Hooi f 20 per 500 kilogram. Kievits-eieren 10 a 14 c. per stuk. Paardenhuiden f 8.50 a 9.Schapen huiden f 2 a 3 en Lamshuiden f 1.75 a 2.25 per stuk. ALKMAAR, 3 Mei. 2 Koeien f 170 a 200, 447 vette Kalveren f 25 a 108, 28 nuchtere dito 1' 4 a 16, Schapen t a 15 mager»'Varkens f 14 a 18, alles per stuk; 91 vette Varkens, 40 a 48 c. per kilogram. HOORN, 1 Mei. Tarwe f 7.a 8.25, Gerst f 4.75 a 5.50, Haver 1 3.25 a 4.75, Witte Erwten f 8 a 10, Groene dito f 11 n f 18, Grauwe dito f 14 a 17, Vale dito f 9 a 14, Bruine Boonen f7 a 14, alles per hectoliter. 583 Schapen f 18 a 28, 600 Lammeren f 6 a 13, 75 Kalveren f 4 a 13, 31 Varkens f 14 a 23, 149 Biggen f 5 a 10, 60 Kippen f 0.75 tot f 2.alles per stuk. 18000 Kip-eieren f 2.75 a 3.en Eend-eieren f 3.30 a 3.40 per 100 stuks. 2020 kop Boter, per kilogram 45 a 50 c. 29 hectoliter Aardappelen f 2.60 a 2.80 per hectoliter. AMSTERDAM, 3 Mei. Op de Veemarkt waren aangevoerd: 864 Runderen, lste kw. 70, 2de kw. 66 en 3de kw. 60 c. per kilogramMelkkoeien f 100 a 230 per stuk1 vet Kalf; 1 Graskalf; 164 nuchtere Kalveren f 4 a 9, 364 Schapen en Lammeren f 26 a f 5 per stuk; vette Varkens 38 a 46 c. per kilogram. De prijzen der Aardappelen waren heden als volgt: Friesche Dokkummer Jammen f 2.50 a 2.60, dito Franeker f 2.40 a 2.50, dito Engelsche 1 1.70 a 1.80, Zeeuwsche spuische Jammen f2. a f 3.40, dito Pooters f 1.90 a 2.dito Flakkeesche f 2.90 a f 3.10, Pruisische Hamburgers f 3.10 a 3.20, Groninger Turken f 1.60 a 1.70, Pruisische Roode f 1.90 a 2.10, alles per hectoliter. Aangevoerd 5 versche ladingen. HAARLEM, 1 Mei. Op de Paardenmarkt waren aangevoerd 180 stuks, meest van inlandsch ras. Bij een vry levendigen handel werd f 45 tot f 600 per stuk betaald. KAMPEN, 30 April. De Hooihundel was ook deze week van weinig beteekenis. Op 't Kamper-eiland zyn nog slechts enkele landbouwers die weinig of niets van het gewas 1885 verkocht hebben. In Binnenhooi werd deze week nog al ver handeld tegen vaste prijzen. Buitenhooi geldt f 15 a 18 en Binnenhooi f 12 a 14 per 500 kilogram. DEVENTER, 3 Mei. Aangevoerd 217 Paarden. Goede jonge f 25 a 300, Werkpaarden f 70 a 250, Veulens f 80 a 120, Paarden voor de slachtbank f 20 a 25. MARUM, 2 Mei. Op de Voorjaarsmarkt werden aangevoerd 1000 stuks Hoornvee, 790 Schapen, 1300 Lammeren, 42 Geiten, 60 Varkens en 140 Biggen. De pryzen waren van: Melkkoeien 80 a 130, Kalfkocien f 70 a 140, Gustckoeien f 50 a 125, Melkschapen f 10 a 16, drachtige Schapen f 9 a 14, Guste- scbapen f 6 a 15, Lammeren f 3 a 8, Geiten f 4 a 7, Varkens f 18 a 35, Biggen f 4 a 7, alles per stuk. OPENING VAN DE SCHOOL MET DEN BIJBEL Ongeveer in 't midden der Koningstraat alhier is gedurende de laatstverloopene maanden een net gebouwd schoollokaal verrezen, bestemd voor een School met den Bijbel. Dit gebouw binnen tredende, treft men drie flinke lokalen aan, goed verlicht, uit muntend geventileerd en van zeer doelmatige schoolbanken voorzien. Het grootste dier lokalen kan p. m. 100, de beide andere kunnen ieder ruim 60 leerlingen bevatten. Door de zorg van 't lokaal comité voor de stichting dezer School is dit gebouw voltooid, naar 't ontwerp en onder de leiding van den architect, den heer D. J. Van Wyngaarden, door den aannemer, den heer A. Graaf, terwyl het schilderwerk verricht werd door den heer E. J. Bruin, allen alhier. De kosten der stichting hebben nog geen f 6000 bedragen. By de openbare bezichtiging op jl. Vrydag werden algemeen de aette bouw en de uitmuntende inrichting van dit schoolgebouw geroemd. De inscriptie boven den ingang, eene photographie, verdient niet onopgemerkt te blijven. Gisteren morgen werd deze School met den Bybel op plechtige wyze geopend, in tegenwoordigheid der leden van 't lokaal-comité, van Burgemeester en Wethouders en eenige leden vau den Raad dezer gemeente, van dc leden der Christelijke Jongelings-Ver- eeniging alhier en van tal van ouders en verdere belangstellenden. De Voorzitter van het Comité, de heer J. A. Klercq, opende de bijeenkomst met het lezen van Psalm CXI, nadat door de aan wezigen gezongen was Psalm CV vs. 5. De Voorzitter smeekte in een vurig gebed den zegen Gods over deze School, over onder wijzers, ouders cn leerlingen af c-n hield eene rede, waarin hy de behoefte schetste, die velen alhier sinds jaren gevoelden, aan eene inrichting van onderwijs, als welke er nu eene te dezer plaatse geopend werd. Hij bracht, ook namens het Comité, zijn innigen dank aan allen, die bijgedragen hebben om de stichting dezer School mogelyk te maken, inzonderheid aan de leden der Christelijke Jongelings-Vereeniging. Spreker betuigde zijne erkentelijkheid voor de zeer gewaardeerde tegenwoordigheid van het Hoofd cn van de leden van het Gemeentebestuur, en uitte de beste wenschen voor hun welzyn en voor den bloei der aan hunne zorgen toevertrouwde gemeente. Hartelijk dank bracht spreker voor al de zorgen toewijding, door den architect, den heer v. Wijngaarden, betoond, terwijl hij niet naliet om ook aan den aannemer en aan den schilder van dit gebouw erkentelijkheid te betuigen voor de uit nemende uitvoering van het hun opgedragen werk. Vervolgens stelde spreker het Hoofd der school, den heer Adriaanse, aan ouders en leerlingen voor, en wenschte hij hem Gods besten zegen toe bij het vervullen van zijne zoo moeilyke taak. Eindelijk richtte spreker zich tot ouders en leerlingen, om hen tot be langstelling in deze School cn in 't onderwijs op te wekken. Nadat door de kinderen het lste couplet van het «Wien Neêr- landsch bloed" was gezongen, hield het Hoofd der school eene rede, waarin hij het lokaal-comité zijn dank betuigde voor het in hem gestelde vertrouwen, de medewerking der ouders inriep bij de volvoering zijner hoogst gewichtige taak en de leerlingen uitnoodigde om de liefde en toegenegenheid, die zij, gelijk hij vernomen had, hunnen vroegeren onderwijzers te dezer plaatse betoonden, op hem te willen overdragen. De heer I. Korver was zeker de tolk van velen, toen hij, in gepaste bewoordingen, hulde en dank bracht aan de leden van 't lokaal-comité, dat met zooveel ijver en trouwe zorg is werkzaam geweest om deze School tot stand te brengen. Ook deze spreker uitte voor de instandhouding en voor den bloei dezer inrichting, de beste wenschen. Op verzoek des Voorzitters, werd deze plechtigheid besloten met een plechtig dankgebed, uitgesproken door den heer J. C. Geelhuijsen, die 's Hemels besten zegen afsmeekte over de School, de onderwyzers, de ouders en dc leerlingen. Terwijl de kinderen op eenige versnaperingen werden onthaald, bezichtigden velen der aanwezigen de verschillende lokalen, die nu reeds geheel zijn bevolkt, daar er niet minder dan 234 leer lingen zijn ingeschreven. Vervolg Nieuwstijdingen. Zr. Ms. schroefstoomschip Bonaire, onder bevel van'sKonings adjudant in gewonen dienst, den kapt.-luit. ter zee W. baron Van Hogendorp, is in den namiddag van 1 dezer weder van Plymouth vertrokken, ter voortzetting der reis. Zr. Ms. schroefstoomschip Java, onder bevel van den luit. ter zee der lste kl. C. Hoffman, op reis naar Oost-Indië, is in den morgen van 2 dezer te Gibraltar aangekomen. Aan boord van beide bodems was alles wel. De minister van Marine brengt ter kennis van belang hebbenden, dat de commissie, belast met het afnemen van het examen tot toelating van jongelieden als adspirant-administrateur by de zeemacht, is samengesteld als volgt: voorzitter, J. C. L. K. Van Wely, inspect. van admin.leden M. C. Hazenberg, off. van admin. lste kl.C. A Hofman, hoofd ecner openb. burgerschool, te 'a Gravenhrge; J. Schmal, hoofd eener openbare lagere school, te 's Gravenhage. Zooals we vroeger vermeld hebben, werd, met ingang van 1 Mei, de heer A. Klerk Az., Hoofd der Gemeenteschool No. 2 (te Huisduinen), verplaatst naar School No. 5 (Weststraat). Vóór de heer Klerk van Huisduinen vertrok, wachtte hem eene aangename verrassing. Zijne leerlingen, erkentelyk voor het degelijk onderwijs, van hem genoten, vereerden hunnen ver- trekkenden onderwijzer bij zijn afscheid een stoffelyk blijk van hunne hoogachting en waardeering: een fraaien spiegel. Gisteren morgen werd de heer Klerk in zijne nieuwe be trekking geïnstalleerd. De Burgemeester, de Wethouders en eenige leden van den Raad bevonden zich des voormiddags daartoe in de Gemeenteschool No. 5 (Weststraat), waar de heer Klerk zijne betrekking van Hoofd der school aanvaardde. Naar wij vernemen zal de heer F. Sant, als Hoofd der school van het Koegras naar Huisduinen verplaatst, op a. s. Donderdag zijne betrekking in laatstgenoemde standplaats aanvaarden. In de lokalen der Industrieschool, aan de Kerkgracht alhier, zal op Donderdag 6 dezer plaats hebben het vergelijkend examen voor de vacante betrekking van Hoofd der Gemeenteschool No. 1 (in het Koegras). Dit examen zal gehouden worden onder de leiding van den heer dr. W. B. J. Van Eijk, Schoolopziener in het district Haarlem. Heden is het de 72ste verjaardag van de bevrijding dezer gemeente uit de macht der Franschen. By de heeren Berkhout en Co. is dezer dagen in het licht verschenen de tweede druk van het werkje: «Cornelis Dito, een held in stormgevaar, door D. Dekker." We vestigen op die hernieuwde uitgave de aandacht onzer lezers. Vooreerst omdat dit boekske door zyn inhoud de kennismaking ten. volle waardig is en de gedachtenis verlevendigt aan den man, die zoo belange loos gereed stond om zijne medemenschen uit doodsgevaar te redden. Maar vooral ook omdat de uitgevers met deze nieuwe uitgave een uitmuntend doel beoogen. Twee vijfde gedeelten van de opbrengst hebben zij bestemd als bijdrage in de poging, die wordt aangewend om op het graf van «den held in stormgevaar" een passend gedenkteeken te doen verryzen. Dat doel willen we zeer gaarne ondersteunen. Benoemd tot Rijksschatter voor de contröle Helder, de heer S. Bregman te Zijpe; voor deze functie hadden zich 33 sollici tanten aangemeld. In het lokaal Musis Sacrum werd jl. Zondag de aange kondigde schietwedstrijd gehouden van het Artillerie-Vrijkorps alhier. Vóór den aanvang van 't Concours, werd door den Voor zitter van 't Bestuur een toespraak gehouden, waarin hy deed uitkomen, dat de oefening in 't behandelen der vuurwapenen van groot gewicht is, met het oog op tijden van gevaar voor de onafhankelijkheid van 't Vaderland. Spreker bracht in zijne rede in herinnering hoe het den 4 dezer de 72ste verjaardag is van de bevrijding dezer veste uit de Fransche overheersching en uitte de beste wenschen voor den dierbaren geboortegrond. De uitslag van den wedstryd was als volgt: Buks, vaste baan: lste prijs de heer J. Ph. Beekman; 2de prijs de heer J. H. L. VanLent; 3de prijs de heer M. P. Polak; 4de prys de heer D. Blanson Henkemans; 5de prys de heer H. Uurbanus Pz. Buks, vrije baanlste prijs de heer D. Blanson Henkemans2de prijs de heer L. Boon3de prijs de heer F. J. Bussing. Pistool, vrije baanlste prijs de heer J. Ph. Beekman2de prijs de heer L. Boon3de prijs de heer H. Uurbanus Pz. Met een ge past woord werden, na afloop van den wedstryd, door een der leden van 't Bestuur, de prijzen aan de overwinnaars uitgereikt. Dr. Van Bemmelen doet voor het Zoölogisch Genootschap te Utrecht alhier onderzoekingen betreffende de rog. Tot 's Konings adjudant in buitengewonen dienst is benoemd de kolonel-commandant van het corps mariniers F. A. Van Braam Houckgeest, te Amsterdam. Dit is, naar de Amsterdammer verneemt, de eerste maal, dat zulk eene onderscheiding aan het corps mariniers beschoren was. Wel zijn in verschillende expeditiën door dat corps tal van onderscheidingen behaald, maar nog nooit was zijn commandant tot de waardigheid geroepen, die thans kolonel Van Braam Houckgeest is verleend. Toen gisteren morgen het lste bataillon onder de wapenen stond, deelde de kolonel Van Braam in een kernachtige toespraak het corps zijne benoeming mede, er op wijzende dat Z. M. hem deze onderscheiding niet alleen had toegekend voor zijne per soonlijke verdiensten, maar dat ook de houding van het corps en de waarde die Z. M. aan dat corps hecht, er het hunne toe bijgebracht hadden om in hem het corps mariniers te verheffen. Een driewerf hoerah, gewyd aan den Koning, besloot zijn rede. De commandant van het lste batnillon, de luitenant-kolonel M. C. Koning, sprak een toepasselijk woord tot den kolonel Van Braam en wenschte daarbij het corps geluk met deze nieuwe onderscheiding. Beide hoofdofficieren wisselden daarop een handdruk, terwijl de kolonel er de troep op wees, dat die handdruk voor hen allen gold en dat hij er op rekende, dat in oogenblikken van gevaar het corps zich steeds zal gedragen als in Atjeh gebleken is. De troep keerde daarna kazernewaarfs en weldra klonk het Wilhelmus, cn de manschappen waren in de gelegenheid door een gepasten dronk aan hunne gehechtheid aan den Koning lucht te geven. Lijst der brieven, geadresseerd aan onbekenden, gedurende de eerste helft der maand Maart. Namen der geadresseerdenPlaatsen van bestemming. Mej. J. PostmaAmsterdam. Mej. J. Postma Mej. C. Euyer Mej. Eliason H. Verhoef H. Verhoef Mej. Jantje Wieringa Groningen. Mej. Jantje Wieringa JaringMiddelburg. Mej. G. HertwijkRotterdam. Van het hulpkantoor Anna Paulownapolder: Mej. D. SchagenAmsterdam. Briefkaarten: P. Van den BergAmsterdam. P. Zwart P. Van der Berg J. Van Dalen Brieven, verzonden geweest naar Amerika: Meik ZegelPassaco. J. BeusmanWinnipeg. C. Lindeloo Duitschland Mr. J. W. SponHomburg. Engeland Mrs. Mareus PoolLonden. De Directeur van het Postkantoor te Helder POLVLIET. ^kkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkmkm 25jarige echtvereeniging K. WIT en Je. O TT O. Hunne dankbare kinderen. Nieuwe Niedorp, 5 Mei 1886. >C»= >o° >o> >e» mmmmmmmmmmmn Getrouwd Zijpe, Barsingerhorn, C. VAN DER OORD en A. ZWAAG. 2 Mei 1886. Nog treurende over het verlies van onzen waarden Broeder KLAAS, trof ons heden weder een gevoelige slag door het overlijden van onze geliefde Moeder, MARIJTJE VEL, Weduwe S. ZEILEMAKER, in den ouderdom van ruim 62 jaren. Winkel, Uit aller naam, 2 Mei 1886. J. ZEILEMAKER Sz. De ondergeteekende betuigt door dezen, zoo in het algemeen als bijzonder, zijnen hartelijken dank voor de vele en op velerlei wijzen ontvangen blijken van belang stelling, bij zijn onafgebroken vervulden diensttijd van 1836—86. J. F. GROEN. Door D. DJSKKER. De beschrijving van de daden van „Kees Dito," door welke hij zich tijdens zijn leven een eernaam verwierf, welke feiten in den lande een ongekenden weerklank vonden en uiting verkregen in de schenking van een kunstwerk door Jhr. HEEMSKERK VAN BEEST, zal door ons opnieuw worden uitgegeven en wel op het oogenblik, dat een Commissie werkzaam is te trachten een gedenkteeken op zijn graf te stichten. De voordeelen van deze uitgaaf zullen dat doel ten goede komen, omdat van elk verkocht exemplaar door ons tien cents aan die Commissie zal worden afgedragen. Wij bevelen het boekje in de gewaar deerde belangstelling van het publiek aan. De prjjs is 25 Cents. Na toezending van 30 Cents, ontvangt men het alom franco. Iedere Boekhandelaar neemt bestellingen aan. BERKHOUT en Co., Uitgevers. ten dienste van het publiek, ten behoeve van Effecten- houders, voor de zcgeling; van effecten, prijs 10 cents. Na zending van 13 cents franco per post.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1886 | | pagina 3